Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  zbigi o Ruska baba, czyli co dale…
  Liwiusz o Zielone ludziki
  Liwiusz o USA nastawiają przeciwko sobie…
  revers o Wolne tematy (24 – …
  B o USA nastawiają przeciwko sobie…
  mironik o Wolne tematy (24 – …
  Greg o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Zielone ludziki
  revers o Hillary Clinton: Konflikt na U…
  Greg o Wolne tematy (24 – …
  Marek o USA nastawiają przeciwko sobie…
  Boydar o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  revers o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945 (cz. 2)

Posted by Marucha w dniu 2015-06-24 (Środa)

Poprzednia część:

2. ZARYS WYDARZEŃ

2.1. Uwagi wstępne

Terror i ludobójstwo ukraińskie na ludności polskiej.

Na Wołyniu, gdzie obok siebie żyli Polacy i Ukraińcy, współżycie mieszkańców tych narodowości, w odczuciu większości Polaków było dobre, przynajmniej do wybuchu wojny w 1939 r. W ten sposób współżycie to zostało przedstawione przez większość polskich świadków.

Przejawami dobrego współżycia było zawieranie związków małżeńskich polsko-ukraińskich, dobrosąsiedzkie albo wręcz przyjacielskie stosunki, wzajemne świadczenie sobie przez Polaków i Ukraińców różnych przysług, zapraszanie się na święta oraz uroczystości rodzinne, występowanie w roli rodziców chrzestnych, drużbów i drużek na ślubach, wzajemne poszanowanie świąt religijnych przez nie wykonywanie w tym czasie prac polowych.

We wspomnieniach polskich świadków spotyka się również uwagi, że w szkołach, do których chodziły dzieci różnych narodowości, a nauczycielami byli Polacy, Ukraińcy, Żydzi, wszyscy uczniowie byli traktowani równo, niezależnie od narodowości i pochodzenia społecznego. Nie oznacza to, że nie było międzysąsiedzkich waśni, niechęci, które są naturalnym zjawiskiem w każdej zbiorowości ludzkiej, jednakże występowały one pomiędzy pojedynczymi osobami i rodzinami różnych narodowości, a nie między dwiema społecznościami różnych narodowości żyjącymi w określonym miejscu.

Niemniej już w pierwszym dziesięcioleciu międzywojennym niechęć, a nawet wrogość, posunięta do prób napadów Ukraińców na Polaków, pojawiła się w stosunku do osadników wojskowych. Tylko incydentalnie wystąpiło publiczne nawoływanie do rzezi Polaków i to ze strony ukraińskich posłów na Sejm RP (!) (zob. Dok. 1 i 2).

Do pojedynczych należą uwagi o przejawach niechęci Ukraińców wobec Polaków w ostatnich latach przed wojną i dotyczących Polaków żyjących na Wołyniu od pokoleń 1. Dlatego też dla większości Polaków ludobójcze akcje skierowane przeciw nim ze strony współmieszkańców-Ukraińców podczas II wojny światowej, a zwłaszcza ze strony „przyjaciół”, „dobrych sąsiadów”, były całkowicie niezrozumiałe i niespodziewane, były czymś z czym do dziś nie mogą się pogodzić.

Dla wydarzeń na Wołyniu w latach 1939-1945, mających charakter zbrodniczych wystąpień nacjonalistów ukraińskich i wciągniętej do tego ludności ukraińskiej przeciw ludności polskiej, wyróżniamy następujące o k r e s y, które zostaną dalej omówione szczegółowo:

I o k r e s : wrzesień i październik 1939 roku – napady na wybrane grupy osób cywilnych oraz małe grupy i pojedynczych żołnierzy Wojska Polskiego.

I I o k r e s : rok 1941 – rozwój ukraińskiego terroru nacjonalistycznego; i rok 1942 – napady na pojedyncze polskie gospodarstwa, nauczycieli, leśników i osoby, które mogły odgrywać przywódczą rolę w społeczności polskiej – zapowiedź ludobójstwa.

I I I o k r e s : rok 1943 – ludobójstwo na Wołyniu w stosunku do ludności polskiej w wyniku dobrze zorganizowanych napadów na osiedla polskie i Polaków mieszkających w rozproszeniu we wsiach ukraińskich – ówcześnie w dokumentach Polski Podziemnej zwane rzeziami wołyńskimi (zresztą termin „ludobójstwo” wówczas jeszcze nie istniał – por., Przedmowa).

I V o k r e s : rok 1944 i 1945 – pojedyncze akty mordowania żyjących jeszcze na Wołyniu Polaków.

Materiały pochodzą z książki Władysława i Ewy Siemaszków pt. „Ludobójstwo”.

http://www.genocide.pl

Komentarzy 8 do “Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945 (cz. 2)”

 1. Janka said

  Witam p. Gajowego !

  na głównościekowym portalu wp.pl pojawił się artykuł „Kresy Wschodnie – idylliczna Arkadia czy krwawa kolonia?” gdzie jakaś frańcuska qurev pisze „o okrutnym wykorzystywaniu ukraińskiej ludności przez polską szlachtę”. Jako o praprzyczynie rzezi wołyńskiej. Czy mógłby Pan to skomentować/skontrować ? No bo w takiej Francji czy Anglii to byli sami qvrva mać lordowie a ziemia uparwiała się sama i za darmo – a rewolucja francuska powstała z przejedzenia a nie z głodu.

  http://historia.wp.pl/title,Kresy-Wschodnie-idylliczna-Arkadia-czy-krwawa-kolonia,wid,17649174,wiadomosc.html?ticaid=1151a3&_ticrsn=3

  Co tu komentować…
  Co ta qreffka wie o Polsce? Może i wie, ale łże za pieniądze…
  Admin

 2. tomek said

  Jestem dzis przekonany ze obecni rzadzacy w Polsce to synowie tych co mordowali nas na Wolyniu. Jak wiemy ci bandyci po dokonaniu mordu kradli dokumenty tozsamosci a potem wyjezdzali do polski i podszywali sie pod tych zamordowanych. Zreszta dzis widac jak na dloni jak to co niektorzy promuja banderowcow w Polsce, nawet zbroja i wysylaja nasze pieniadze bez naszej zgody na ukraine. Taki wielki mord na Polakach na Wolyniu musal byc dobrze zorganizowany i musialy wiedziec i byc zgoda USA i Kanady. Obecny parlament ktory nie jest naszym polskim parlamentem ktory pracuje dla obcych krajow a nie dla nas tez nie chcial uznac mordu na Wolyniu za ludobojstwo. Powinna byc znana pelna lista ofiar naszych pomordowanych rodakow, tyle lat po wojnie a ta sprawa jest uciszana i nie znana. Ja mysle ze juz nie dlugo nadejdzie dzien rozliczenia i prawda jednak wyjdzie.

 3. NICK said

  Ma Pan, Tomku, wiele racji. Niestety.

  Czy ktoś zna i może przedstawić dzieje „Kaczyńskich” sprzed II wojny żydowskiej?

 4. re1truth2 said

  Re 1 ten Franca co to napisał jest na tym zdjęciu – ma dr.hc multi i jest członkiem PAN, PAU i Ukraińskiej Akademii Nauk. Na PAU cytat „Obecnie wiodącym tematem jest „Patriotyzm wczoraj i dziś” . Jako wykładowcy zapraszani są i byli wybitni przedstawiciele nauki, kultury i życia publicznego, jak: Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek, Maciej Władysław Grabski, Jan Nowak Jeziorański, arcybiskupi Alfons Nossol, Henryk Muszyński, Józef Życiński i inni.”
  I wszystko w tym temacie – nic dodać, nic ująć.

  Henryk Schönker, Mieczysław Rakowski, Daniel Beauvois i Andrzej Chwalba podczas przyznawania Nagrody Historycznej Polityki w 2006.

 5. re1truth2 said

  Uzupełnienie do Patriotów Wczoraj i Dziś
  https://lustronauki.wordpress.com/2009/12/17/henryk-muszynski/ TW „Henryk”? http://www.niezalezna.pl/article/show/id/28849

 6. karlik said

  „Poseł PO Marcin Święcicki poinformował, że podczas wczorajszej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy przedstawiciele PiS zażądali od strony ukraińskiej potępienia Zbrodni Wołyńskiej i przeproszenia za nią. Kiedy Ukraińcy odmówili, parlamentarzyści PiS opuścili miejsce obrad.”
  więcej :
  http://narodowcy.net/polska/11205-politycy-pis-zaprotestowali-przeciwko-ukrainskiej-narracji-o-zbrodni-wolynskiej

 7. NICK said

  P. Karlik. To teatr! Był.

 8. re1truth2 said

  Re 6
  przedrukowali za http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/politycy-pis-potwierdzaja-polityka-rozmiekczania-tematu-zbrodni-wolynskiej-sie-konczy
  Cytat komentarzy
  1. „fiesta: 24.06.2015 17:53 Ziemowit…
  PiS to zydo-socjalisci i taka sama zydowska sitwa jak zydo-libertyni z PO i zydo-komunisci z SLD. Wszyscy popieraja MIEDZYNARODOWKE SYJONISTYCZNA, ktora ma swoje oparcie w Izraelu, „Jew.S.A” oraz Unii „Jewro-pejskiej”. Np. euro-osly z PiS glosowaly w PE przeciwko powstaniu wolnej Palestyny !…. i wyszly z nich „zydla z worka”. Zydostwo z PiS gra na naiwnosci i glupocie Polakow, poniewaz ich pro-zydo-UPAinska polityka zdemaskowala ich liderow politycznych i ich syjonistyczne cele. Jesli Polacy mysla powaznie o zbudowaniu silnej ekonomicznie i zasobnej Polski dla Polakow to musza spuscic wode po zydo-ukrainsko-niemieckim gownie, ktore zasmieca wazne stanowiska panstwowe w calej Polsce i szkodzi Polsce i Polakom od 1990r az do chwili obecnej. Polacy musza rozwalic ZYDOWSKI UKLAD OKRAGLOSTOLOWY, ktory byl zydowskim spiskiem przeciw Polsce i Polakom, ktory sprawuje wladze w Polsce przez ostatnie 26 lat i zamienia Polske w JUDENLAND. Kategorycznie mowie STOP naiwnosci i glupocie Polakow, ktorzy mysla ze zydostwo z PiS, PO lub SLD dziala dla dobra Polski i Polakow ! ”
  2. „lokis1271: 23.06.2015 18:43
  Witam Państwa! Proszę się nie łudzić, to zwykłe przedwyborcze gierki PiS-u, który szuka poparcia w środowiskach kresowych. Po wyborach natychmiast o tym zapomną i przyjmą wszystkie warunki Ukraińców w tej sprawie. Pozdrawiam Lokis”

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: