Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  NyndrO o Wolne tematy (59 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Zbigniew Kozioł o Wolne tematy (59 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Marucha o Wolne tematy (59 – …
  Zbigniew Kozioł o Wolne tematy (59 – …
  osoba prywatna o Duda: Jesteśmy państwem i naro…
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Boydar o Wolne tematy (59 – …
  Carlos o Sytuacja geopolityczna na koni…
  NICK o Parlamentarna głupota ma się…
  Carlos o Sytuacja geopolityczna na koni…
  Boydar o Wolne tematy (59 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  NICK o Portki w dół?
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 496 obserwujących.

„Wielki Skok” Chin na światowy rynek złota

Posted by Marucha w dniu 2015-06-24 (Środa)

Udział Banku Chin w kształtowaniu światowych cen złota nie przejdzie niezauważony. Jest to dojrzała decyzja, która odzwierciedla rosnącą potęgę chińskiej gospodarki.

Tak powiedział „Sputnikowi” ekspert Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej przy Prezydencie FR Siergiej Chestanow. Od 22 czerwca Bank Chin uczestniczy w codziennych aukcjach elektronicznych, które wyznaczają cenowy punkt orientacyjny złota.

Stał się on pierwszym azjatyckim bankiem, który został dopuszczony do procedury ustalania światowej ceny złota. W „złotej ósemce” są również banki Barclays, Goldman Sachs, HSBC, JP Morgan, The Bank of Nova Scotia — ScotiaMocatta, Societe Generale i UBS. W tej puli bankowej Bank Chin obecnie w rzeczywistości całkowicie kontroluje największy rynek fizycznego złota w Azji — Szanghajską Giełdę Złota. A dzięki jego udziałowi w targach elektronicznych w Londynie po raz pierwszy 22 czerwca zostanie wprowadzony całodobowy handel na światowym rynku złota. Jest to jedno z największych zgłoszeń Chin w celu określenia zasad gry na tym rynku.

Chiny od dawna przygotowywały swój „wielki skok” na niego, powiedział ekspert Siergiej Chestanow:

„Chiny systematycznie zwiększają penetrację światowych rynków, ale robią to powoli i ostrożnie. W związku z tym działania chińskich władz monetarnych nie straszą międzynarodowych rynków. Tak samo będzie również ze złotem. Generalnie nie ma tutaj specjalnej intrygi. Chiny są jednym z największych na świecie producentów złota, właścicielem dość dużych rezerw. Są one najmniej zainteresowane skokami cen złota. Jednocześnie Bank Chin w ostatnich latach w dużej mierze występuje jako nabywca złota. Dlatego fakt, że on zaczyna odgrywać znacznie ważniejszą rolę w kształtowaniu cen, dobrze odzwierciedla już istniejące realia.”

Chiny krok po kroku dążyły do tego, aby otrzymać dostęp do ustalania globalnego odniesienia cen złota. Jednym z nich stało się opracowanie narzędzia kształtowania „chińskiej ceny na rynku złota”. A mianowicie przywiązały one międzynarodowe kontrakty na złoto do krajowego rynku za pomocą Szanghajskiej Giełdy Złota. Miało to miejsce jesienią zeszłego roku. I to był początek, co dało im możliwość nie tylko wpływania, ale także realnego ustalania własnych reguły gry na tym rynku, uważa ekspert Jakow Berger:

„Politykę cenową określa wolny rynek. Tym nie mniej udział ogromnych państwowych rezerw złota Chin w tej grze, oczywiście, określa światową politykę na rynku metali szlachetnych, światowe ceny złota, instytucje i porządek pracy w tej dziedzinie. Szanghaj stanie się światowym centrum handlu złotem i walutą przywiązaną do złota, wraz z Londynem i Nowym Jorkiem. Jest to planowa polityka, która zmieni Chiny w światowe centrum handlu złotem, w światowe centrum finansowe.”

Informacje na temat rezerw złota Chin są obecnie niedostępne. Analityk surowcowy Capital Economics w Londynie Simona Gambarini przypuszcza, że wraz z udziałem Banku Chin w światowym fixingu złota sprawi, że polityka chińskiego rządu w tej sferze stanie się bardziej przejrzysta. Opinia eksperta Siergieja Chestanowa:

„Nie jest to szczególnie istotne dla rynku, dopóki rezerwy nie są aktywnie sprzedawane. W najbliższych latach, a może nawet dekadach, Chiny prawdopodobnie nie będą tego robić. Ich wartość bezwzględna jest dość abstrakcyjna i w żaden sposób nie wpłynie na rynek. Z drugiej strony, część chińskich statystyk gospodarczych wywołuje albo wątpliwości, albo jest niedostatecznie przejrzysta. Sytuacja jest typowa dla Chin przez dziesięciolecia. Ale znowu, nie wywołuje to na razie wielkiej troski. Więc to nie jest wyraźnie „gorący punkt”.”

Ale może się on pojawić w przypadku, gdy Szanghajska Giełda Złota jednak uruchomi swój własny fixing złota, który będzie prowadzony w juanach. Chiny potrzebują swojego punktu odniesienia dla chińskich producentów i zagranicznych kupców. Jednak oczywiste jest, że ustalenie cen złota jest w juanach. To będzie nowym wyzwaniem dla obecnej praktyki kupna i sprzedaży złota za dolary. Chiny mają wszelkie warunki ku temu. W szczególności na giełdzie w Szanghaju są traderzy z całej Azji, gdzie złoto jest jednym z najbardziej chodliwych obecnie towarów wraz z ropą naftową, gazem i zbożem.

http://pl.sputniknews.com

Zob. też: Chiny przygotowują się do fiaska dolara
Admin

Komentarze 2 to “„Wielki Skok” Chin na światowy rynek złota”

 1. Reblogged this on Pekok Antylichwiarz.

 2. […] za:     https://marucha.wordpress.com/2015/06/24/wielki-skok-chin-na-swiatowy-rynek-zlota/ […]

Sorry, the comment form is closed at this time.