Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  NyndrO o Wolne tematy (59 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Zbigniew Kozioł o Wolne tematy (59 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Marucha o Wolne tematy (59 – …
  Zbigniew Kozioł o Wolne tematy (59 – …
  osoba prywatna o Duda: Jesteśmy państwem i naro…
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Boydar o Wolne tematy (59 – …
  Carlos o Sytuacja geopolityczna na koni…
  NICK o Parlamentarna głupota ma się…
  Carlos o Sytuacja geopolityczna na koni…
  Boydar o Wolne tematy (59 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  NICK o Portki w dół?
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 496 obserwujących.

Pusty „dialog” polsko-ukraiński

Posted by Marucha w dniu 2015-06-28 (Niedziela)

Abp Mieczysław Mokrzycki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu łacińskiego Ukrainy uważa, że nie ma owoców polsko-ukraińskiego „pojednania”. Są za to puste słowa grekokatolickiego, hierarchy Światosława Szewczuka.

Jak podał KAI:

„W 10. rocznicę wydania wspólnego listu pasterskiego biskupów greckokatolickich Ukrainy i rzymskokatolickich Polski z okazji aktu przebaczenia i pojednania, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego (UKGK) arcybiskup większy Światosław Szewczuk poprosił Konferencję Episkopatu Polski, żeby w sposób uroczysty obejść tę rocznicę, jednak przewodniczący Konferencji bp. Gądecki w porozumieniu z Radą Stałą KEP ograniczyli się tylko do prywatnego spotkania, i na to spotkanie zaprosili także mnie” – powiedział abp Mokrzycki.

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki powiedział, że nie chce uroczyście obchodzić rocznicy ze względu na to, że deklaracja pojednania sprzed 10 laty była podpisana bez udziału Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie i nie widzi wielkich rezultatów tego pojednania, także po podpisaniu wspólnej deklaracji w 70. rocznicę tragedii wołyńskiej, w 2013 r. Zapytał, jakie są owoce tego pojednania: „ażeby nie były to tylko puste frazesy”.

– Ja dodałem, że po deklaracji, którą kard. Lubomyr Huzar podpisał z kard. Józefem Glempem, „skutkiem” pojednania było to, że kiedy siostry karmelitanki zwróciły się z prośbą, by zwrócono im ich klasztor we Lwowie, to ich prośba nie została spełniona. Gorzej, kard. Huzar postawił warunek: jeśli przejdą na obrządek wschodni, to tak; jeśli nie, ta prośba nie będzie zrealizowana.
Drugim „owocem” pojednania było to, że kard. Huzar obiecał kard. Marianowi Jaworskiemu, że jeśli władze przekażą kościół św. Kazimierza Kościołowi greckokatolickiemu, to on wtedy przekaże nam kościół Matki Bożej Gromnicznej. I oczywiście też nie dotrzymał słowa.
W 2007 r. kościół św. Kazimierza został przekazany grekokatolikom, a kościół Matki Bożej Gromnicznej do dzisiaj nie został zwrócony rzymskim katolikom. W dalszym ciągu nie jest rozwiązana sprawa kościoła w Komarnie. I tutaj widać brak dobrej woli. Uważamy to za dyskryminację Kościoła łacińskiego przez Kościół greckokatolicki – stwierdził abp Mokrzycki.

Zdaniem metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego brakuje „woli przeproszenia za zabrane kościoły łacińskie przez Kościół greckokatolicki”. Greckokatolicki arcybiskup lwowski Ihor Woźniak i arcybiskup większy Światosław Szewczuk tłumaczą, że według ukraińskiego prawa właścicielami kościołów są wspólnoty parafialne, a nie kuria czy biskup.

– Na tym spotkaniu zapytałem, czy kiedykolwiek Synod Biskupów UKGK albo poszczególni pasterze powiedzieli wspólnocie, że te kościoły zostały kiedyś zabrane niesłusznie, że są własnością Kościoła łacińskiego i że takie przywłaszczanie kościołów jest grzechem. Jeśli biskup tłumaczy się, że ksiądz w Komarnie nie chce oddać tego kościoła (rzymscy katolicy sprawują tam nabożeństwa na cmentarzu), to w Kościele są jeszcze kary za nieposłuszeństwo. Nie tylko metody przeniesienia proboszcza, ale także i kary – uważa abp Mokrzycki”.

Na zakończenie dodał, że „Kościół łaciński na Ukrainie i Ukraiński Kościół Greckokatolicki mogą być promotorami zbliżenia i pojednania Polaków i Ukraińców, ale powinni w tym wziąć udział także prawosławni”.

http://www.mysl-polska.pl

Komentarzy 11 to “Pusty „dialog” polsko-ukraiński”

 1. AlexSailor said

  Znowu jakaś taka naiwność.
  Po prostu chcą nas wyrolować na każdym kroku i rolują, a my nie potrafimy wykorzystać nawet siły polskiego hierarchicznego kościoła.
  Ale to taka skaza polegająca na zaniku instynktu samozachowawczego objawiająca się wiecznym dziwowaniem – że nas tak.

 2. JO said

  Abp Mokrzycki jest zdrajca. Przeciez to pretensje o kase a nie o meritum sprawy. Na dodatek Biskup Mokrzycki w awanturze o kase powoluje sie na prawa Kosciola Lacinskiego?

  A ja myslalem, ze to sa Prawa Kosciola Katolickiego w Polsce, Prawa Polakow do wlasnych Kosciolow, ktore nasi przodkowie wybudowali dla nas.

  Mokrzycki zgadza sie na wyrugowanie j. polskiego z Katolickich kosciolow. Jest Mokrzycki posoborowcem. Jest Biskupem, ktory stanal po stronie Rezunow w wojnie z Rosja.

  Zdrajca Mokrzycki.

 3. Mariusz said

  KAI: Czy Kościół rzymskokatolicki podobnie jak Ukraiński Kościół Greckokatolicki również organizuje zbiórki na rzecz ochotników chcących walczyć na wschodniej Ukrainie?

  – Staramy się i tak wspomagać, organizując zbiórki po parafiach. Zbieramy pieniądze na rzecz tych, którzy z danej miejscowości chcą wyjechać na wojnę. Dostaliśmy nawet listę takiego wyposażenia. Wojskowy komplet kosztuje 350 euro. Kościół rzymskokatolicki w pełni wspiera tę akcję.

  http://ekai.pl/wydarzenia/wywiad/x81889/abp-mokrzycki-w-wywiadzie-dla-kai-ukraina-potrzebuje-pomocy/

 4. Inkwizytor said

  Mokrzycki jest odpowiedzialny za zabijane w Donbasie dzieci dlatego że zbiera kasę na bandziorów z dUPA

 5. zawisza said

  Mieciu Mokrzycki nadaje się tylko na zastępcę kapciowego Stasia Dziwisza.


  E.H.: Z tej książki dowiadujemy się, że Ojciec Święty nie lubił nowych butów, że lubił bardzo słodycze, że lubił śpiewać, że lubił, jak odwiedzali Go przyjaciele. Jak ksiądz arcybiskup wspomina tę codzienność, to, co ksiądz arcybiskup wspomina najczulej?
  http://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/212805,-Nowa-pozycja-ksiazkowa-ze-wspomnieniami-o-Janie-Pawle-II-

 6. Boydar said

  Jaki znowu „zdrajca”, Panie JO. Nie tak żeście się umawiali ?

 7. Witek said

  To po jaką cholerę zapraszacie tego Szewczuka na Jasną Górę?
  Mało jeszcze kresowianom plują w twarz?
  Chcecie urządzać wyścigi, który lepiej czy celniej pluje?
  Skandal i kompromitacja paulinów!

 8. JO said

  ad.6. moze I Zyd…to wowczas rzeczywiscie nie zdrajca…

  Z tym „umawianiem” to moze Pan sie wysilic na jasniejsza wypowiedz, czy znow chachlem Pan zalatujesz…?

 9. Boydar said

  Zdradzić, Panie JO, to może „swój”. Ja jeszcze nie słyszałem, żeby wróg zdradził.

 10. JO said

  ad.9. Zgadzam sie…zmylilo mnie nazwisko…zapewne ukradzione, jak Uni b czesto tak maja:…Kwasniewski, Muszynski…Pilsudski…

 11. Kojak said

  Kosciol grekokatolicki ? To przeciez kosciol zbrodniarzy i bandytow ! Juz chyba zapomnielismy jak to grekokatolickie kanalie w sutannach swiecili siekiery, topory sierpy i wszelkie zelastwo aby,, rezat Lachow .. Zapomnielismy tez bandziora kard Szeptyckiego ktory popieral zbrodniarzy z UPA ! Te badziory nigdy z tej ludobojczej dzialanosci sie nie rozliczyly ! Papiez JP II gdy byl na Ukrainie slowkiem nie pisnal o zbrodniczej dzialalbnosci oprawcow z kosciola gerekokatolckiego ani tych zbrodniarzy do niczego nie przymusil ! Ci bandyci powinni byc wrecz zlkwidowani z tym ich koscilem goracym i dzisiaj poplecznikiem pogrobowcow zbrodniarzy z UPA ! Postawa abp Gadeckiego jest godna pochwaly !

Sorry, the comment form is closed at this time.