Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  podczaszy o Wolne tematy (53 – …
  MatkaPolka o Traditionis Custodes
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  JanuszT o Wolne tematy (53 – …
  Sebastian o Wolne tematy (53 – …
  podczaszy o Wolne tematy (53 – …
  podczaszy o Wolne tematy (53 – …
  podczaszy o Wolne tematy (53 – …
  Sebastian o Wolne tematy (53 – …
  plausi o Klęska ministra Niedzielskiego…
  plausi o Klęska ministra Niedzielskiego…
  lewarek.pl o Wolne tematy (53 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 549 obserwujących.

Polski ślub tylko w kościele? Polacy z Zaolzia protestują.

Posted by Marucha w dniu 2015-07-06 (Poniedziałek)

Przez dziesięciolecia Polacy na Zaolziu mogli brać ślub po polsku. Teraz ma się to zmienić. Według opinii czeskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z kwietnia br., obowiązującym językiem ceremonii ślubnej jest język czeski.

Kongres Polaków w RC takim praktykom mówi stanowcze „Nie” – pisze „Głos Ludu”, gazeta Polaków w Republice Czeskiej:

Na naszym terenie ceremonie ślubne w języku polskim były sprawą naturalną od wielu pokoleń. Dozgonne „Tak” wypowiadali w obecności przedstawiciela Urzędu Stanu Cywilnego lub Kościoła nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie. Dlaczego teraz ma być inaczej, skoro nie wszedł w życie żaden nowy przepis prawny?

Wszystko zaczęło się od pytania, które Urząd Miasta Czeskiego Cieszyna skierował do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych półtora roku temu czy nawet wcześniej. „Długo nie było żadnej odpowiedzi, więc to samo pytanie zadaliśmy Urzędowi Wojewódzkiemu w Ostrawie, który w tej sprawie zwrócił się do ministerstwa. Pod koniec kwietnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wysłało odpowiedź do wszystkich urzędów wojewódzkich w kraju, z której wynika, że ceremonia ślubna powinna odbywać się w języku czeskim” – wyjaśnia wiceburmistrz Czeskiego Cieszyna, Stanisław Folwarczny.

„Bardzo nas to zaskoczyło, bo przez dziesięciolecia było normalną praktyką, że jeżeli obywatele narodowości polskiej chcieli wziąć ślub w swoim języku ojczystym, to ceremonia ślubna odbywała się po polsku. Najpierw do odpowiedzi ministerstwa nie przywiązywaliśmy specjalnej wagi, bo ślubów w języku polskim udzielamy niewiele. W ciągu dziewięciu lat, kiedy jestem wiceburmistrzem Czeskiego Cieszyna, było ich może 3-4. W sierpniu mamy jednak zapotrzebowanie na ślub po polsku i zastanawiamy się, co z tym fantem zrobić” – dodaje Folwarczny, który problem polskich ślubów przedstawił tydzień temu na posiedzeniu Rady Przedstawicieli Kongresu Polaków.

Reakcja przedstawicieli polskich organizacji zrzeszonych w Kongresie oraz pełnomocników gminnych była jednoznaczna: trzeba z tym coś zrobić. Zdaniem prezesa Kongresu Polaków, Józefa Szymeczek, niedopuszczenie do przeprowadzania ceremonii ślubnych w języku mniejszości narodowej, czyli konkretnie w języku polskim, brzmi tak niewiarygodnie, że można to uznać za „prowokację ze strony praskich urzędników”.

„Przecież nie można zlikwidować zwyczaju, który funkcjonuje na Śląsku od czasów najdawniejszych i był regułą nawet w czasach komunistycznych – przekonuje Szymeczek, który uważa, że powinno wystarczyć, że protokół ślubny i wszystkie dokumenty związane z zawarciem związku małżeńskiego są wystawiane w języku czeskim – „Nie akceptujemy też wymówki, że Republika Czeska nie zobowiązała się w Europejskiej Karcie Języków Mniejszościowych lub Regionalnych do przestrzegania tego standardu europejskiego. Jeśli tak jest, to szybko powinna to naprawić” – stwierdza kategorycznie prezes Kongresu Polaków.

Informacja w sprawie niemożności udzielania ślubów w języku mniejszości narodowej miała trafić za pośrednictwem urzędów wojewódzkich do Urzędów Stanu Cywilnego wszystkich miast i gmin. Jak ustaliliśmy, nie została natomiast przekazana do Kościołów, które udzielają ślubów z tym samym skutkiem prawnym, co Urzędy Stanu Cywilnego. „Nie mamy żadnej informacji z ministerstwa. Nadal udzielamy ślubów również w języku polskim. Ślub odbywa się według ustalonego ceremoniału kościelnego, który ma różne wersje językowe. Wszystko zależy więc od decyzji księdza oraz pary narzeczeńskiej” – wyjaśnia wikariusz generalny diecezji ostrawsko-opawskiej, Martin David.

Żadne wskazówki w sprawie udzielania lub nieudzielania polskojęzycznych ślubów nie dotarły również do centrali Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania. Dla polskojęzycznych par narzeczeńskich to pomyślna wiadomość, jako że większość z nich – co potwierdzają zarówno księża, jak i wójtowie gmin – zawiera ślub w kościele.

„W Jabłonkowie ślub kościelny zawiera rocznie ok. 50 par. Mniej więcej co piąty ślub odbywa się w języku polskim – zaznacza proboszcz jabłonkowskiej parafii rzymskokatolickiej, ks. Janusz Kiwak. Czy zakaz udzielania polskich ślubów zostanie przeniesiony również na grunt kościelny, na razie nie wiadomo. Odpowiedzi na to pytanie nie udało nam się bowiem uzyskać od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przed zamknięciem niniejszego numeru. Nie wiemy też, jakie skutki prawne miałoby ewentualne niedostosowanie się do opinii ministerstwa i udzielenie ślubu po polsku tak, jak to było praktykowane do tej pory. Jedno natomiast wiadomo: Kongres Polaków nie puści sprawy płazem. Sprawie zakazu polskich ślubów będziemy poświęcać uwagę na bieżąco.

Czy język polski ceremonii ślubnych stanie się bezpowrotną przeszłością?

http://www.kresy.pl

Komentarzy 10 do “Polski ślub tylko w kościele? Polacy z Zaolzia protestują.”

 1. RomanK said

  Przecież nie można zlikwidować zwyczaju, który funkcjonuje na Śląsku od czasów najdawniejszych i był regułą nawet w czasach komunistycznych …
  jak widac mozna…jesli KUMUS to przeszkadzowuje:-))))
  PYtanie Komu..skoro do tego czasu ani Polakom ani czechom anbi Morawcom ani Niemcom nei prekadzalo…NO to cus im Kqzwa trzeba podrzucic….zeby ne byli take kumy:-))))

 2. @RomanK
  Komu przeszkadza? Myślę, że nie tu tkwi sedno. Ktoś rozgrywa tu swój interes. Kto? Ten, który napuścił nas swego czasu na Zaolzie…

 3. Monco said

  @2 To nas ktoś napuścił na Zaolzie? Myślałem zawsze, że odebraliśmy swoje co nam siłą pepiki zabrali korzystając z wojny Polsko-bolszewickiej? Ponadto polecam zapoznać się ze zbrodniami Czechów na Polakach w tym kobietach i dzieciach mieszkających na Zaolziu.

 4. ad 3.
  Źle Pan myślał. Trzeba wiedzieć, kiedy nadchodzi właściwy czas na takie przedsięwzięcia.

 5. Kojak said

  Za granica jest pelna swiadomosc ze Polska rzadzi zydowstwo ! Oni wiedza ze kazdy najbardziej ordynarny kryminalny wybryk przeciwko Polakom za granica spotka sie z calkowitym zrozumieniem i absolutna przychylnoscia rzadzacego Polska zydowstwa Majac wiec przyzwolenie zydowstwa ,dopuszczaja sie i beda dopuszczac, wszelkich ochydnych i kryminalnych szykan wzgledem zamieszkalych za granica Polakow ! Przykladow takiej calkowitej pogardy dla Polakow i pelnego zrozumienia dla kryminalnych szykan dla Polakow za granica ,ze strony rzadzacego zydowstwa mozna przytaczac w nieskonczonosc, calymi godzinami ! Tak sie bedzie dzialo absolutnie w nieskonczonosc dopuki oni beda rzadzic Jak oni beda bronic Polakow ? Polacy to przeciez dla nich BYDLO ! Tak powiedzial jeden z ich hersztow i idoli – Bartman -Bartoszewski ! ! !

 6. RomanK said

  NIkt nic nie ma lepszego do roboty ino nas napuszczac podpuszczac i cyganic….a my sie nabieramy, podpuszczeni cyganimy ,kradniemy dostajemy w dupe i placzemy:-))))
  Juzci panie Krzysztofie,,,do ciebie sie uciekamy….a nas lejom za co Panie za co?????
  takie my juz som..ofermy nijakie…co na tyle dobrego zalugujem ino nam nie dajom:-))))
  A mysmy to bilismy ..panie….a tera nas bijom….eeeeeeeeeeeeeeeeeeemmmpstyrem bzdremmm:-)))))

 7. RomanK said

  Panie Krzysztofie…
  Krowe oceniamy po mlecznosci
  owce po poroscie welny
  Konia po sile
  psa po czujnosci i odwadze
  a narod…….. po zdolnosci organizowania sie….samoorganizacji.
  Zatem narody dziela sie na te, ktore sa zdolne i organizuja sie do praktycznych dzialan…i
  narody, ktore sie tylko onanizuja intelektualnie,retoryka empstrembzdretna, sliniac i belkocac bez ladu i skladu nie rozumiejac o czym mowia, do kogo mowia i co mowia….
  To stalo sie takim jakims nabozenstwem polityczno- dewocyjno- utopijnym..w ktorym zamiast normalnego komunikatywnego jezyka , przeszli wszyscy na paciorki…ktore oczywiscie podzielily sie od razu na paciorki pobozne, mniej pobozne, heretyckie , poganskie, a nawet bezbozne..caly czas pozostajac paciorkiem..w ktorym nie mozna zmienic ani kropki, bo jak ktos sie pomyli to zostaje natychmiast wyrzucony z….:-))) Zamiast jakigos konkretnego oragnizacyjnego schematu powstaje nam Ryty i LIturgie natychmist zastygajace w dogmacie niewzruszalnym..z cala kapitula, straznikami wiernymi i adoracjami…
  I te wszystkie Ryty nienawidza najbardziej wszystkich innych Rytow za wyjatkiem wlasnego…..
  A Srul na to patrzac….placi co wazniejszym i bardziej ortodoxyjnym..zeby bron Boze nic sie nei zmienilo:-))))
  NO bo po co???? Tak to dazac do zbawienia z czystymi sercami pelnmi dobrych checi i Polski…i pustymi brzuszkami naszych dzieci…pracujac na Niebo zbudowalismy sobie solidne Pieklo na Ziemi…do tego straszliwe,…..bo samoobslugowe:-))))) i pomysli pan , ze to wszystko to wszystko dla Polski i dla jej…….chwaly!

 8. Boydar said

  Bohaterskie to (7), Panie Romanie. Jak haggada o Masadzie. Żyd płaci za kształt kropek, beceluje białasom, a i tak z „nie morduj” zrobili na złość żydowi „nie zabijaj”.

 9. akej said

  Patrze na wypowiedzi. Pitolenie i skomlenie, a Czesi, po cichu, jak powadzili, tak dalej dokladnie prowadza czechizacje Zaolzia!

 10. NICK said

  Nawiasem.
  Czesi, tzw., są znacząco germanozżydowaceni. Wbrew puszczanym ku gawiedzi tekstom ich, tzw., polityków. Zemana ostatnio. Zemana, nomen omen. Dalej sobie dośpiewajcie.

Sorry, the comment form is closed at this time.