Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  osoba prywatna o Wolne tematy (62 – …
  Carlos o Specjalna jednostka zajmuje si…
  Ale dlaczego? o Największa pułapka pozytywnego…
  seler o Wolne tematy (62 – …
  Zenon_K o Największa pułapka pozytywnego…
  Kwal o Unia blokuje Węgrom wypłatę pi…
  Boydar o Wolne tematy (62 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (62 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (62 – …
  bardzo o Największa pułapka pozytywnego…
  JADAM o Izrael wciąż domaga się zmiany…
  NyndrO o Wolne tematy (62 – …
  bardzo o Wiadomo, dlaczego niektórym tr…
  NyndrO o Wolne tematy (62 – …
  Boydar o Wolne tematy (62 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 553 obserwujących.

Ludobójstwo niepotępione

Posted by Marucha w dniu 2015-07-11 (Sobota)

Data 11 lipca – rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu – symbolizuje jedną z największych tragedii w historii Polski XX wieku, jaką było ludobójstwo wołyńsko-małopolskie. Ludobójstwo, którego ofiarami oprócz Polaków padli także Czesi, Ormianie, Rosjanie i Żydzi oraz Ukraińcy, którzy nie popierali OUN/UPA.


Rocznica ta od szeregu lat jest upamiętniana głównie przez organizacje społeczne i wolontariuszy pozarządowych. W dalszym ciągu tematyka związana z tą rocznicą nie jest mile widziana w świecie mediów i polityki, gdzie przede wszystkim nie akceptuje się samego pojęcia „ludobójstwo” jako określenia zbrodni popełnionych z inspiracji banderowskiej frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów na ludności polskiej Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej. [Pojęcie „ludobójstwa” polskojęzyczne kurwy i alfonsy zarezerwowały dla Katynia – admin]

Do dzisiaj Sejm nie chce ustanowić dnia 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian. W drukowanych w Polsce kalendarzach można przeczytać, że 11 lipca przypada Światowy Dzień Ludności, ale nie rocznica Krwawej Niedzieli.

W polskiej Wikipedii pod hasłem 11 lipca w ogóle nie ma roku 1943, nie mówiąc już o jakiejś wzmiance o rzezi Wołynia i Małopolski Wschodniej. „Gazeta Wyborcza” w 72. rocznicę Krwawej Niedzieli obszernie pisze o 20. rocznicy masakry w Srebrenicy, przedstawiając zresztą tendencyjnie jej tło historyczne. Tak wygląda stosunek tzw. wolnej i niepodległej Polski do jednej z najokrutniejszych zbrodni popełnionych na narodzie polskim w całej jego historii i w nieodległym przecież czasie.

Dzieje się tak pomimo, że 15 lipca 2009 roku parlament RP podjął uchwałę, podpisaną przez ówczesnego marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, w której czytamy: „Tragedia Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej winna być przywrócona pamięci historycznej współczesnych pokoleń. Jest to zadanie dla wszystkich władz publicznych w imię lepszej przyszłości i porozumienia narodów naszej części Europy, w tym szczególnie Polaków i Ukraińców”. Niestety treść tej uchwały nie jest wypełniana przez instytucje państwowe, które w kwestii ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego przedkładają ponad prawdę historyczną tzw. prawdę polityczną – determinowaną przez bieżącą linię polityki amerykańskiej wobec Ukrainy i Rosji.

Dlatego też upominanie się o prawdę historyczną odnośnie tragedii Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej jest w dalszym ciągu zadaniem wolontariuszy pozarządowych – czyli po prostu społeczników, ludzi sumienia, którzy w imię wartości ogólnoludzkich i w imię patriotyzmu nie chcą pozwolić na spychanie na margines pamięci o martyrologii niewinnych ofiar zbrodniczego nacjonalizmu ukraińskiego. Owocem działalności tych ludzi są nie tylko coroczne obchody rocznicy Krwawej Niedzieli, ale także liczne inicjatywy społeczne – w tym przede wszystkim publicystyczne i wydawnicze – zmierzające do utrwalenia pamięci o Golgocie polskich Kresów.

Jedną z bardziej wartościowych inicjatyw tego typu jest publikacja dr Lucyny Kulińskiej i prof. Czesława Partacza zatytułowana „Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na Polakach w latach 1939-1945. Ludobójstwo niepotępione” (Warszawa 2015).

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że również instytucje naukowe w Polsce hołdują prawdzie politycznej, co skutkuje unikaniem używania terminu „ludobójstwo” wobec wydarzeń na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-1944 oraz brakiem poważnych badań naukowych nad przyczynami i przebiegiem eksterminacji Polaków przez nacjonalistów ukraińskich, a także ideologią i charakterem nacjonalizmu ukraińskiego.

Badania te prowadzili i prowadzą z własnej inicjatywy naukowcy i publicyści-społecznicy, tacy m.in. jak Czesław Blicharski, Leszek S. Jankiewicz, Aleksander Korman, Lucyna Kulińska, Czesław Partacz, Bogusław Paź, Wiktor Poliszczuk, Leon Popek, Mieczysław Samborski, Szczepan Siekierka i Ewa Siemaszko. Wspomniana publikacja stanowi kompendium wiedzy podsumowujące dotychczasowe ustalenia naukowców i publicystów-wolontariuszy w dziedzinie badań nad nacjonalizmem ukraińskim i jego zbrodni popełnionych głównie na Polakach.

Autorzy poruszyli w swojej pracy cały szereg zagadnień, takich jak: analiza ideologii nacjonalizmu ukraińskiego, terrorystyczna działalność Ukraińskiej Organizacji Wojskowej i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów w okresie międzywojennym, współpraca nacjonalistów ukraińskich z Niemcami hitlerowskimi, udział nacjonalistów ukraińskich w niemieckiej agresji na Polskę w 1939 i ZSRR w 1941 roku, zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na Polakach we wrześniu 1939 roku oraz ich zbrodnie na Polakach i Żydach w latach 1941-1942, banderowskie ludobójstwo na Wołyniu w roku 1943 i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-1944, liczba ofiar ludobójstwa, działalność polskiej samoobrony na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, służba Polaków w istriebitielnych batalionach, powojenna działalność UPA w Polsce i operacja „Wisła”.

Autorzy rozprawiają się też z mitami neobanderowskiej propagandy odnośnie sprowokowania przez Polaków ludobójstwa, charakteru służby Polaków w istriebitielnych batalionach, tzw. polskich odwetów w Pawłokomie, Sahryniu i Terce oraz charakteru i przebiegu operacji „Wisła”. Praca została uzupełniona o aneks autorstwa Aleksandra Kormana (1926-2004), opisujący 135 metod tortur i zabijania Polaków przez bojówkarzy OUN/UPA.

Godnym podkreślenia walorem pracy jest przedstawienie neopogańskiej, amoralnej i antyhumanistycznej ideologii nacjonalizmu ukraińskiego w wydaniu Mykoły Michnowśkiego (1873-1924) i Dmytro Doncowa (1883-1973) jako głównej przyczyny antypolskich i zbrodniczych działań OUN i UPA.

Mało kto ma tego w Polsce świadomość, gdzie w oficjalnym przekazie medialnym dominuje wskazywanie na tzw. polskie winy – od wyzysku rusińskich chłopów pańszczyźnianych przez polską szlachtę poczynając – jako przyczyny zbrodni banderowskich na Polakach. Przekaz ten pokrywa się w całości z propagandą neobanderowską, która szermuje sloganem „krzywdy ukraińskiej” na usprawiedliwienie wyrzynania całych polskich wsi od niemowląt po starców.

Nie wszyscy mają też w Polsce świadomość tego jakie treści zawiera ideologia nacjonalizmu ukraińskiego i że do tego dziedzictwa wprost odwołują się już nie tylko ukraińskie partie polityczne typu „Swoboda”, Prawy Sektor, Partia Radykalna i „Batkiwszczyna”, ale od 9 kwietnia 2015 roku także wspierane wszystkimi siłami przez Polskę państwo ukraińskie.

Walorem pracy jest także analiza liczby ofiar ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego. Wedle ustaleń Ewy Siemaszko wynosi ona 133 800 osób, Leszka S. Jankiewicza 158 803 osoby, a Szczepana Siekierki 185 121 osób.

Zdaniem Lucyny Kulińskiej, liczba ok. 150 tys. Polaków, zamordowanych przez banderowców, jest dobrą podstawą do dyskusji pod warunkiem, że do liczby tej zostaną dodane osoby, które zginęły po zakończeniu akcji eksterminacyjnej, w wyniku zniszczonych domostw, wynikłych z tego chorób, głodu i poniewierki. Badaczka ta podkreśla również, że stosunek strat polskich i ukraińskich na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i ziemiach pojałtańskiej Polski wyniósł maksymalnie 20:1, a minimalnie 14:1. Jest to o tyle istotne, że ukraińscy badacze o poglądach nacjonalistycznych oraz basujące im media w Polsce starają się zaniżyć liczbę ofiar polskich i zrównać ją z liczbą ofiar ukraińskich, by udowodnić tezę o „drugiej wojnie polsko-ukraińskiej”.

Warto również zacytować znaną ocenę operacji „Wisła” autorstwa Lucyny Kulińskiej, która została przytoczona w omawianej pracy: „To OUN i UPA ponosi odpowiedzialność za represje, które spadły na ukraińską i rusińską ludność dzisiejszych polskich województw południowo-wschodnich. Nie wolno mylić przyczyny ze skutkiem. Zrzucanie na Polskę wtedy i dzisiaj winy za to, że skutecznie obroniła swych obywateli i okrojone terytorium, należy uznać za nadużycie”.

Na zakończenie autorzy piszą o powodach milczenia o ludobójstwie wołyńsko-małopolskim. Stawiają tezę, że po pierwszym mordzie z rąk OUN/UPA kresowych Polaków zamordowano jeszcze trzykrotnie. Mordem drugim, zdaniem autorów, była polityka „przyjaźni” pomiędzy PRL a ZSRR, w imię której wyciszano sprawy uznawane za kłopotliwe. Nie do końca się tutaj z autorami zgodzę, ponieważ w PRL jednak ukazywały się publikacje na temat zbrodni OUN i UPA – tak beletrystyczne (Jan Gerhard), jak i popularnonaukowe czy naukowe (Edward Prus). Nakręcono również dwa filmy fabularne poświecone tej tematyce („Ogniomistrz Kaleń” Ewy i Czesława Petelskich oraz „Zerwany most” Jerzego Passendorfera).

Zgodzę się natomiast z tezą autorów o mordzie trzecim i czwartym. Piszą oni o tym następująco: „Kiedy w 1989 r. odrodziła się Polska niepodległa i suwerenna, przywieziono ze Stanów Zjednoczonych poprawność polityczną, czyli lewacki przefarbowany neomarksizm. On to znów zakneblował politykom usta. Kresowiacy mieli milczeć i wspominać pomordowanych w czterech ścianach mieszkania czy na zamkniętych konferencjach, w imię wyższej polityki (…). Był to mord trzeci, który – tak jak poprzednie, ale i następne – można by nazwać „mordem przez przemilczenie” (…). Mord na prawdzie o losach kresowian popełniono również poza granicami Kraju. Paryska „Kultura”, wbrew opinii większości polskiej emigracji, w imię pojednania polsko-ukraińskiego drukowała częściej wypowiedzi ukraińskich nacjonalistów niż polskich ofiar. Był to mord czwarty”.

Autorzy trafnie zauważają również, że społeczeństwo polskie pozwoliło sobie narzucić fałszywą tezę o konieczności „pojednania polsko-ukraińskiego”. Takiego pojednania oba narody nie potrzebują, ponieważ nie żywią wobec siebie wrogości, a ludobójstwo wołyńsko-małopolskie zostało popełnione przez ekstremistyczną mniejszość narodu ukraińskiego [No nie wiem… nie wiem… – admin]. Ewentualne pojednanie mogłoby nastąpić tylko z banderowcami, ale oni sobie go nie życzą, negując zbrodnie OUN/UPA i nawiązując do zbrodniczej ideologii. Wielokrotnie zwracał na to uwagę Wiktor Poliszczuk (1925-2008), który podkreślał, że nie ma zbrodniczych narodów, a są jedynie zbrodnicze ideologie oraz że Ukraińcy i Polacy potrzebują przede wszystkim odrzucenia i potępienia ideologii OUN/UPA i oddania czci zamordowanym ofiarom.

Niestety dzisiaj zbrodnicza tradycja nacjonalizmu ukraińskiego, przy wydatnym współudziale polskim, stała się historycznym i politycznym fundamentem pomajdanowej Ukrainy. Wielu polskich publicystów i naukowców relatywizuje lub usprawiedliwia zbrodnie OUN/UPA.

Wyznacznikiem ich postawy stały się m.in. poglądy amerykańskiego historyka Timothy Snydera, który w kwestii zbrodni popełnionych przez nacjonalistów ukraińskich zaproponował rezygnację z terminu „ludobójstwo” i poszukiwanie „mniej obciążonego politycznie pojęcia”. Do tej propozycji nawiązał m.in. Sławomir Dębski – w latach 2007-2010 dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych – który w polemice z ukraińskim historykiem Andrijem Portnowem – uznającym zbrodnie UPA na Polakach za ludobójstwo – twierdził, że nie ma potrzeby nazywać tych zbrodni ludobójstwem („Wołyń. Jeszcze rzeź czy ludobójstwo”, wyborcza.pl/magazyn, 9.08.2013).

Jak dużą wagę przywiązuje historiografia amerykańska do zbrodni OUN/UPA pokazał wspomniany Timothy Snyder w swojej fundamentalnej pracy pt. „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” (Warszawa 2011). Na s. 424 wspomniał on jednym zdaniem, że „partyzanci ukraińscy dokonali czystek etnicznych na Polakach w 1943 roku”, a na s. 355 również jednym zdaniem stwierdził, że UPA „zamordowała dziesiątki tysięcy Polaków, prowokując polski odwet na Ukraińcach”. Nie podał przy tym gdzie i kiedy te dziesiątki tysięcy Polaków zostały zamordowane oraz jakie były rozmiary tego odwetu. Natomiast na s. 356-357 szerzej wspomniał o operacji „Wisła”, nazywając ją „ostatecznym rozwiązaniem kwestii ukraińskiej” przez „reżim polski”. Nawiązał więc do stosowanego przez hitlerowców określenia zagłady Żydów („ostateczne rozwiązanie”). Czy amerykański historyk chciał przez to powiedzieć, że operacja „Wisła” była porównywalna z holokaustem Żydów?

Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z Timothy Snyderem i Sławomirem Sierakowskim („Nie poganiajmy Ukraińców do rozliczenia”, wyborcza.pl/magazyn, 19.07.2013) stwierdził, że jeśli mowa o „porządku politycznym, to problem wołyński odgrywa rolę granatu, który trzeba jak najszybciej unieszkodliwić. W 23-letniej historii Polski niepodległej stosunki z Ukrainą są jednym z fundamentów poczucia polskiego bezpieczeństwa”.

Fałszywa to Giedroyciowska nuta, której odgrywaniem polscy politycy chcą zagłuszyć swój udział w realizacji amerykańskiej polityki na Wschodzie oraz uległość wobec lobby banderowskiego. Jeśli zaś chodzi o unieszkodliwianie granatu – jakim jest dla nich „problem wołyński” – to zamiatając pod dywan prawdę o ludobójstwie wołyńsko-małopolskim i zbrodniczym charakterze ideologii banderowskiej doprowadzili do odrodzenia banderowskiego raka na Ukrainie.

Nie wierzę, że gloryfikująca OUN/UPA Ukraina będzie fundamentem polskiego bezpieczeństwa.

Na pięć dni przed rocznicą Krwawej Niedzieli Jerzy Bukowski z krakowskiego Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych z radością oznajmił, że „rozpoczęła się ekshumacja szczątków sześciu krasnoarmiejców pochowanych obok częściowo już zdemontowanego pomnika Chwały Armii Czerwonej w nowosądeckiej Alei Wolności” („Dopięliśmy swego!”, niezależna.pl, 9.07.2015). Z kolei na projektowanym przez Radę Pamięci Walk i Męczeństwa Panteonie-Mauzoleum Ofiar Komunizmu mają znaleźć się nazwiska kilkunastu członków UPA, w tym Myrosława Onyszkiewicza-„Oresta” – jednego z czołowych terrorystów OUN/UPA, dowódcy VI. Okręgu UPA „Sian” i członka Krajowego Prowodu OUN.

Takie są priorytety realizowanej w Polsce polityki historycznej. I takie niestety pozostaną.

Bohdan Piętka

L. Kulińska, Cz. Partacz, „Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na Polakach w latach 1939-1945. Ludobójstwo niepotępione”, Bellona, Warszawa 2015, ss. 312.

http://mysl-polska.pl

Komentarzy 49 do “Ludobójstwo niepotępione”

 1. maasteer said

  Jak nisko trzeba upaść aby nie potępić takiego bestialstwa? Mało tego, jakim trzeba być narodem, aby po tym wszystkim wspierać we wszelki możliwy sposób spadkobierców tych sadystów?

  ps po zniszczeniu na Podkarpaciu pomnika d-upa wierzę, że pojedyncze jednostki zachowały jeszcze resztki godności i honoru.

 2. aa said

  ad1 calkowicie popieram- obecna Polska i skurwiele na jej szczytach upadla tak nisko ze nizej chyba juz nie mozna-widac to w kazdej dziedzinie-smutne i zalosne i najgorsze ze nie widac nadzieji- wyborca radze przjzec sie mordzie stojacej obok Kliczki na majdanie w Kijowie w 2014-ten kurdupel z ryjem malomiasteczkowego kundla-ta gnida znow ma chcice na koryto…. A pomordowanym-racz dac Panie wieczny spoczynek i zbawienie .

 3. wilkopedia said

  Wilkipedia jest nieautoryzowanym zrodlem informacji do autorstwa przyznaja sie zydzi bo sie przyznaja ze placa studentom za ‚redagowanie’ informacji i przeredagowywanie niewygodnych kawalkow.

 4. Nieważny said

  Tutaj to tylko Katyń.

 5. maasteer said

  Ad 4 Nieważny

  Katyń jest u nas na świeczniku cały czas, Wołyń to temat tabu i poza tym obecnie bardzo niepoprawny politycznie – niestety.
  Katyń – zbrodni dokonało NKWD – tam było niewielu Rosjan
  Kulka w łeb w Katyniu to jak los na loterii – przy banderowskim sadyzmie np piłowaniu piłą na pół czy przybijaniu gwoździami przez oczy do podłogi.

 6. Ktos Taki said

  NAGLASNIAC TEMAT;

  dzisiaj Polacy wyslac prosze do kazdego znajomego(i do nie znajomego…mozna np; do wojta czy gazety lokalnej ) list, smsa czy telefon PRZYPOMINAJACY O ZABRODNI NA WOLYNIU!

  Do komputerow, telefonow itp. Rodacy!

  ZAMAWIAJCIE W KAZDEJ PARAFII MSZE UPAMIETNIAJACE ludobojstwo na Wolyniu.

  zamawiajcie tez msze w polskich kosciolach i kaplicach za granica;

  jak ktos nie chce we wlasnej parafii, to niech pojedzie do wsi czy miasta dalej…

  zamawiajcie msze w CALEJ POLSCE.

  Niech cala Polska, caly swiat pamieta.

  DUSZE WOLYNIAN WOLAJA O PAMIEC.

  Kto zbrodni nie ukarze , staje sie wspolodpowiedzialny !

 7. Ktos Taki said

  WYSLIJCIE LIST? SMSA? MAILA czy co tam mozecie na kazdy adres czy telefon!

  SMS wysylajcie do numerow z ksiazek telefonicznych jesli malo macie znajomych!

  Maile wysylajcie do parafii, gazet, szpitali, szkol, stowarzyszen (nawet tych od chodowli kotow), gmin, wysylajcie do znajomych za granica!

  DZISIAJ !

 8. Ktos Taki said

  Ad 2

  Panie Aa,
  Wyslij pan dzisiaj np. 100 i wiecej maili, ze 100 sms ow, zadzwon do 10 znajomych i poinformuj pan o Rocznicy Krwawej niedzieli na wolyniu, to pan udowodnisz, ze Pan jest praktycznym czlowiekiem i ze Pan akurat nie ogranicza sie tylko do narzekania! i krytykowania innych…ci co upadli POTRZEBUJA PRZYKLADU SILNYCH I ODWAZNYCH BY SIE PODNIESC!

  A czy Pan ten przyklad da?

 9. Ktos Taki said

 10. Mariusz said

  Nic się nie zmieni w tym temacie, i to bez względu na to kto formalnie dojdzie w Polsce do władzy.
  Rezydujący w Berlinie i Waszyngtonie PRAWDZIWI władcy Polski, określający co jest jej „racją stanu” i jaką politykę ma prowadzić, nie dopuszczą do żadnych „potępień”, „rozliczeń” i ogólnie darcia kotów na szczeblu państwowym między Polakami a Ukraińcami o jakieś tam ludobójstwo sprzed 70 lat, bo ich interesy polityczne w tej części świata są inne. Nie po to reaktywowano po kilkudziesięciu latach banderowców i odpalono jako kapiszon pod tyłkiem Rosji, żeby jacyś Polacy robili problemy i pchali im kij w szprychy z powodu zadawnionych „żali”.

 11. Ktos Taki said

  Ad 1o

  panie mariusz, malej wiary z Pana czlowiek,

  Bo czasami nie potrzeba nawet kija 😉

  Wystarczy ziarnko piasku w trybikach ! i im bardziej czula maszyna , tym mniejszy piasek wystarczy, by ja zepsuc;

  czujesz Pan ?

  to wyslij Pan pare listow i SMS ow do znajomych z haslem np. „CZESC I WIECZNA PAMIEC POMORDOWANYM NA WOLYNIU!”

  A potem Pan zobaczy co sie bedzie dzialo…

  brylka sniegu tez moze spowodowac lawine; to sie nazywa zjawisko synchronizacji..;takie KOSMICZNA PRAWO opisane przez Junga (Karola Gustawa)

 12. gość said

  Kto zrywa plakaty upamiętniające Rzeź Wołyńską?

  2 lipca br. nakleiliśmy w Elblągu 50 plakatów poświęconych kolejnej, 72 rocznicy Rzezi Wołyńskiej na 25 słupach ogłoszeniowych należących do miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych. Plakat rocznicowy zaprojektował jeden z naszych przyjaciół, którego dziadkowie, żyjący do dziś, mieszkający obecnie we Fromborku, przeżyli rzeź Wołynia dokonaną przez ukraińskich nazistów z OUN-UPA, a wcześniej przeżyli rzeź Wileńszczyzny dokonaną przez litewskich nazistów z tzw. oddziałów Szaulisów, którzy w swoim bestialskim okrucieństwie niczym nie różnili się od ukraińskich banderowców – pisze elblążanin Jacek Boki.

  Smutne jest w tym wszystkim tylko to, że na czterech ulicach nasze plakaty zostały zerwane dosłownie w strzępy następnego dnia. Nie powinno to jednak dziwić, biorąc pod uwagę, że w Elblągu i okolicznych miejscowościach mieszka kilka tysięcy Ukraińców, w tym setki byłych banderowców oraz ich potomków i każda forma przypomnienia im ich ludobójczych działań w stosunku do Polaków, jakiej dopuścili się z niewysłowionym bestialstwem wywołuje u nich nieskrywaną wściekłość.

  Przynajmniej w taki sposób pragnęliśmy oddać hołd setkom tysięcy Polaków pomordowanych w bestialskim ludobójstwie na Kresach Rzeczypospolitej przez ukraińskich nacjonalistów, gdyż władze lokalne Elbląga, sprawowane przez koalicję PO-PiS, nie okazały najmniejszego nawet zainteresowania rocznicą największego i najstraszniejszego ludobójstwa na narodzie Polskim dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA. Co więcej wręcz nie życzą sobie jakiegokolwiek wspominania tej daty i tego faktu.

  Za to 1 sierpnia zapraszam wszystkich Państwa do Elbląga pod pomnik Podziemnego Państwa Polskiego przy ulicy Grota Roweckiego, tuż przy Urzędzie Miejskim, jak ci sami panowie z władz lokalnych Elbląga będą mentorskim tonem pouczać wszystkich jak winien wyglądać polski patriotyzm i prawdziwa postawa patriotyczna każdego Polaka w dniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia. Hipokryzja i zakłamanie będą się tego dnia wylewały z ust tych panów dosłownie rwącym strumieniem.

  Jacek Boki

  http://www.elblag24.pl/fakty/89347-kto-zrywa-plakaty-upamietniajace-rzez-wolynska.html

 13. maasteer said

  Ad 12 Gość
  Z tego wynika, że z tą akcją Wisła to wyszło tak trochę jak z deszczu pod rynnę. Banderowcy zostali rozsiani po całym kraju i … dalej są groźni.

  Za komuny siedzieli cicho. Podnieśli łby za demokracji.
  Admin

 14. NICK said

  Tak właśnie jest, Panie Maasteer.
  Tyle że nie groźni. Zabójczy!
  „Ja, Wisła! Ja, Wisła!” Może sobie bandera we pomrokach piekieł podśpiewywać. Bo te zbrodnie, chwilowo, łagodzą mu cierpienia. Chwilowo i dobrze, że tak!

 15. maasteer said

  A czy ktoś oglądał (ba ja nie) Wiadomości w tvp lub Informacje na polsacie? Czy coś było na temat tej smutnej rocznicy, czy przemilczeli jak rok temu?

 16. Mariusz said

  15.

  Ani słowa ani tu, ani tu.
  Za to długie „wstawki” na temat wydarzeń w Srebrenicy 20 lat temu.

 17. Ja, Wisła! Ja, Wisła! said

  Ad 12

  APEL do ANONIMOWYCH …i innych sprytnych w NECIE!

  Wklejcie na strony, gdzie mozecie , filmy i plakaty upamietniajace rocznice rzezi na Wolyniu, Podolu, Podkarpaciu itp.

  Niech w necie cala EUROPA bedzie zaplakatowana, wszystkie slowianskie kraje!

 18. Ja, Wisła! Ja, Wisła! said

  Ad 15,

  poslac mailami filmy o Wolyniu do wszystkich pracownikow tvp, polsatu itp. adresy mozna znalezc w necie , maile zawodowe „redaktorow” sa podane ;w necie materialow jest sporo, chociaz w ostatnie 2 lata kilkadziesiat „zniknelo”;

  Przypominam tez, NAGRYWAJCIE Panstwo i sciagajcie materialy na Cd, i inne nosniki, bo materialy , zdjecia ZNIKAJA

 19. Marcin said

  Jaja pan sobie robi panie maasteer. Mendia non stop walkuja Srebrenice bulwersujac sie ze oficjele serbscy nie uzywaja terminu ludobojstwo tylko zbrodnia.

 20. NICK said

  Panie Maasteer. Panie Marcinie.
  Winno być!

 21. Józef Piotr said

  ROCZNICA KRWAWEJ NIEDZIELI rozpoczynającej LUDOBOJSTWO WOLYŃSKIE bedące cząstką rozdziału ZBRODNI na Kresach II Rzeczypospolitej . Zbrodni ludobójstwa dokonanych pod przewodnictwem i ideologicznym aktem skierowanym przeciw/przede wszystkim POLSKIEJ LUDNOŚCI zamieszkałej tam od wieków . Zbrodnia ta to perfidne SATANISTYCZNE ludobójstwo zorganizowane przez WYZNAWCOW SZATANA przyobleczonych ideologią JUDAIZMU . Satanistyczne bo tylko wg tej ideologi można było dokonywać szatańskich tortur na bezbronnych ofiarach zakończonych uśmierceniem , ofiarach bedących wyznawcami Jezusa Chrystusa dla których Maria , Królowa Polskii była Matką. To ci Chazaroukraińcy jedzący w między wojniu polski chleb a napompowani ideologią Szatana i (wspomagani finansowo i organizacyjnie przez Germańców) będących odwiecznymi wrogami Polski mordowali przy Ołtarzach KAPLANÓW Kościoła Rzymsko _ Katolickiego najczęściej w czasie sprawowaniu przez nich Najświętszej Ofiary Czyli Mszy Świętej’.Zauważyłem że ostatnio wśród patriotycznych Księży powstała inicjatywa DOKONCZENIA PRZERWANYCH W tamtych czasach MSZY ŚWIĘTYCH.
  Kiedyś istniało powiedzenie, że socjalizm zmaga się z problemami, które sam stworzył. Socjalizm umarł a USA ( do spółki z UE) dalej zmagają się z problemami, które tworzą nie przewidując oczywistych skutków takiego działania. Głosując w referendum za wstąpieniem do Unii Polacy byli pewni że po wstąpieniu do UNI możę byc dobrze a co najmniej lepiej jak w kleszczach żydobolszewizmu . W rzeczywistości straciliśmy państwo i jego przemysł doznając tego co nazywa się BEZROBOCIEM i Nędzą i tego co nazywa się Walką z Bogiem ujawniające się w postaci demoralizacji poprzez obalanie odwiecznych PRAW i otwartej walki z Wiarą. Zamiast poprawy kondycji Polski jest marazm i kolonialny ustrój z cechą charakterystyczną eksploatacji miejscowej siły roboczej . Likwidacji Armi Polskiej do postaci szczątkowej potrzebnej do prowadzenia wojen z narodam,i z którymi nie mieliśmy nigdy konfliktów. Tak ,prowadzimy już 4 wojnę (fakt, że hybrydową) w ciągu 25 lat niepodległości a kumpli mamy takich, że wstyd pokazać się na świecie.Bo czym jest dla Polaków towarzystwo Chazaroukraińskich banderowców czy też spadkobierców hitleryzmu lub żydostwa które dokonało zdrady w 1939 roku na rzecz Hitlera i Sovieta . Wytraciło w mordach katyńskich elitę narodu a po 1944 nieprzerwanie mordowało patriotyczny i intelektualny element Polskości znacząc niezliczonymi mogiłami polską ziemię z ofiarami idącymi w setki tysięcy.
  Dziś rocznica „Krwawej niedzieli”. To był czas pogardy, niskiej ceny życia i absolutnego zła – tak zbrodnię wołyńską wspominają świadkowie historii. Ich zdaniem, próba zapomnienia o niej daje negatywne rezultaty, bo „prawda, która nie jest nazwana, wraca z dużo większą siłą i ma bardzo negatywne skutki”. Dlatego też w Jedynce PR wystąpił dziś w „Rozmowie dnia” prof. Grzegorz Motyka z IPN ( od 2’25)
  http://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/1473895,Sygnaly-Dnia-11072015-cz-3-0812
  sam wywiad: http://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/1473873,Historyk-panstwo-ukrainskie-stanelo-przed-pokusa-przemilczenia-zbrodni-na-Wolyniu
  Od kilku tygodni ( coś mi się wydaje, że od przerżniętych wyborów) obóz styropianu widząc tragiczne ( nie tylko dla siebie) skutki prowadzonej polityki zapominania, zakłamywania i eufemizacji historii stara się zminimalizować skutki. Dlatego, myślę, odbyła się od 27. czerwca w Pałacu Prezydenckim konferencja nt. „pojednania” z upadliną (http://www.polskieradio.pl/39/3/Artykul/875550,Szef-IPN-wspomnienie-zbrodni-wolynskiej-wciaz-wywoluje-cierpienie) a dziś, w rocznicę, przemówił ipeenowiec w ogólnopolskim, państwowym radiu. Na początku niby obiektywnie ale później wnioski, z którymi się nie zgadzam. Podstawowy błąd, moim zdanie, to próba zakłamania genezy UPA w świetle podpisanych na plecach chrabiego Girr’an Dolla ustaw gloryfikujących faszyzm. UPA powstała na terenie Polski, przeciw Polsce, na Polaków skierowane były zbrodnicze działania „ o charakterze ludobójstwa” (haniebny unik Sejmu RP). Profesor Grzegorz Motyka próbował zmienić chronologię zdarzeń usprawiedliwiając podpisanie profaszystowskich ustaw na plecach Bula faktem, że nakierowane one były na tę część walki „narodowo-wyzwoleńczej” UPA, która była toczona przeciwko Armii Czerwonej. Jednak niezbywalną prawdą jest fakt, że to Armia Czerwona i NKWD ścigała na terenie dzisiejszej upadliny banderowskie bandy za zbrodnie popełnione po 1939 r. , zbrodnie wołyńskie, współudział w eksterminacji Żydów, wysługiwanie się hitlerowcom, kolaborację z Niemcami, stworzenie i udział w ślepo oddanych idei faszyzmu formacji zbrojnych Waffen SS, obsadę niemieckich obozów koncentracyjnych.
  Ponadto pan profesor usprawiedliwił istnienie tego orwellowskiego Ministerstwa Prawdy, ten najbardziej haniebny pomysł styropianu, który służy szerzeniu jedynie słusznej, ideologicznej prawdy ty, żę świadkowie zeznająć przed prokuratorem-„historykiem” IPN nie konfabulują, boją się mówić nie prawdę . A zwykłemu historykowi mogą…Z tego wynika, że zeznający świadek mówi to, czego prokurator – „historyk” się spodziewa a nie to, co zapamiętał, bo grozi mu kara za składanie fałszywych zeznań. To prawdziwy historyk na podstawie, często sprzecznych, relacji świadków i takichże dokumentów ze zdarzeń ustala przebieg faktu historycznego.
  Skąd ta nagle poprawnościowa biegunka obozu władzy? Myślę, że krople gniewu i oburzenia, które zbierały się poza drainstreamem stanowią już nie strumyczek ale całkiem pokaźną, rwącą rzekę. Za co należy być wdzięcznym niosącym z pokolenia na pokolenie pamieć o szatańskich zbrodniach.
  Przykładem ideol.ogicznego postępowania IPN jest dla przykładu kolejna jego hucpa objawiająca saię w uznaniu wszystkich pogrzebanych na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu w wyniku „terroru komunistycznego w latach 1944-1956” (artykuł w Przeglądzie nr 28 z 6-12.07.2015). IPN hurtem uznał wszystkich pochowanych za ofiary komunistyczne na równi z „żołnierzami wyklętymi”. W rzeczywistości byli to niemieccy zbrodniarze wojenni, członkowie Wehrwolfu, pospolici bandyci. Dokonywane są ekshumacje. IPN zależało na znalezieniu zwłok skazanych na śmierć członków bandy „Otta” (Franciszek Olszówka) i Heleny Motykówny ( zbieżność nazwisk?). Brała ona udział w zasadzce na milicjantów w m. Wioska pod Sycowem 7.02.1946 r. a tydzień później na pociąg na stacji w Czastarach, gdzie zabito polskich i radzieckich żołnierzy.
  Takie działania IPN wpisują się w ciąg zdarzeń (uchwała Sejmu nt. zbrodni wołyńskich mówiących o zbrodni mającej cechy ludobójstwa, tchórzliwe milczenie ustaw gloryfikujących banderyzm i UPA, gloryfikacja Stauffenberga przez Hrabiego o ksywie szczy….cz mających na celu antyrosyjską propagandę i relatywizację faszyzmu. Tutaj odsyłam do Kazania księdza Piotra o Rosji.
  Od czasu II WŚ minęło 70 lat przez które zamilczano martyrologię Polaków na kresach Wschodnich a ofiary ludobójstwa skazano na zapomnienie i dziwnym przypadkiem trwa to do dzisiaj . Jest to dowodem na okupację Polski gdzie okupantem jest ten co sprawuje władzę i swoją siłą nakazuje milczenie.
  Mniejszość szowinistów Ukraińskich która mieszka w Polsce i jest z reguły potomkami zbrodniarzy z pod znaku TRYZUBA wymogła na parlamencie podjęcie uchwały o potępieniu akcji WISŁA . A Sejm RP zamieniony wtedy w Kneset inicjatywę poparł. Na przekór Rosji czyli to tak jak „na złość mamie „ oparż sobie palec.
  A prawda jest taka że gdyby nie ta AKCJA to mordowanie polaków w południowo wschodniej Polsce ciągnęło by się latami . Ploneły by wioski i obejścia żyjących tam polaków a ziemia Sanocka , Przemyska i Chełmska spływała by nadal polską krwią./
  Setki tysięcy ofiar chazaroukraińskiego ludobójstwa spoczywa w nieznanych mogiłach gdyż dalej ta szatańska swołocz zaciera ślady zbiorowych mogił nie mówiąc już o ich upamiętnieniu.
  Wszyscy rzadzący Polską od 1980 roku i to od prawa do lewa nie próbują nawet tą politykę zmienić’
  Wszyscy to znaczy wszyscy łącznie z PiS’em

 22. maasteer said

  Ad 19 Marcin.
  Wie Pan – jaja to sobie robią polskojęzyczne mendia. Zamiast Srebrnicą niech lepiej zajmą się zbrodniami w Syrii które wynikają ze sponsorowania tamtejszej opozycji demokratyczne j- ISIS. I Palestyną … . A ludobójstwo to obecnie mamy w Donbasie.

  Moje takie małe marzenie medialne: oto dziś w głównym wydaniu TVP puszczają obszerny materiał na temat rocznicy zbrodni wołyńskiej i dalej idąc za ciosem nawiązują do ludobójstwa w Donbasie – skojarzenie tych faktów jest chyba dla wszystkich oczywiste!! I polscy korespondenci pokażą histeryczne relacje z ostrzeliwanego przez ukrofaszystów Doniecka i dodadzą do tego zjadliwe komentarze.

  Dobrze, ze marzenia nic nie kosztują!

 23. WOLYN PAMIETAMY ! said

  Panie , Panowie, Chlopcy i dziewczeta : myszka w dlon, klawiatura na stol czy lawke, lista mailowa, telefoniczna itp; obok i :

  PLAKATOWAC!

  Np. tudziejszy wpis Pana Maruchy na blogi gdzie sie da, do znajomych…

  Mozna tez uzyc zwyklej farby, flamastra, nawet dlugopisu i wpisac gdzie sie da 😉

 24. maasteer said

  Wołyń 1943-1945 ——————— Donbas 2014-205

  ATO na UPA-dlinie – oznacza – antysłowiańską terrorystyczną operację!!!

 25. WOLYN PAMIETAMY ! said

  ad 22

  Ma Pan racje Panie Maasteer, wiec…

  pare maili do znajomych, pare telefonow, pare wklejen na blogi,

  gdyba kazdy czytajacy Gajowke to zrobil wokol siebie i poprosil i podanie dalej co najmniej pod 10 adresow:

  10x 10x 10x10x 10×10…=1 000 000….w ciagu parunastu godzin wiesc dotrze do MILIONA LUDZI…i nie wazne, jesli pare osob nie rozumie, podswiadomosc i tak zapamieta!

  Marzenia niewiele kosztuja, a przy odrobinie DOBREJ ENERGII SIE REALIZUJA.

  POWODZENIA!

 26. maasteer said

  Kto płaci (bo ja nie) ścierwo-abonament na mendia, które w rocznice rzezi wołyńskiej pierd..ą o Srebrnicy – niech tego natychmiast zaprzestanie. Za kogo oni nas mają, żeby tak odwracać kota ogonem?
  Dobrze, że mamy Gajówkę!

 27. maasteer said

  Ad 25
  10x 10x 10x10x 10×10…=1 000 000
  No wie Pan przy obowiązującej moderacji na onecie i tym podobnych to trzeba by tu skreślić parę zer ;(

 28. WOLYN PAMIETAMY ! said

  Ad 24

  Ma Pan racje, Panie Maasteer

  „Wołyń 1943-1945 ——————— Donbas 2014-205

  ATO na UPA-dlinie – oznacza – antysłowiańską terrorystyczną operację!!!”

  Pana wpis- plakat wirtualny ROZPLAKATOWAC gdzie sie da, w NECIE na Świecie…

  i zwyczajnie wpisac nawet na lawkach w parku, na stolach w kawiarni, na murach, na scianach, na chodnikach, na jezdni, na dachach, na klatkach schodowych, na schodach…szukajcie dalej gdzie…

  drzew NIE RUSZAC, bo SWIETE I ZYWE!

 29. maasteer said

  Wołyń 1943-1945 ——————— Donbas 2014-2015
  w poprzednim wpisie jedynka umknęła

 30. WOLYN PAMIETAMY ! said

  Ad 27,

  Wpisy mozna przeciez zmieniac, by wygladalo „na inne”

  Zdania budowac inaczej itp.

 31. WOLYN PAMIETAMY ! said

  Ad 27 ,

  dlatego powielac srodki przekazu:

  MAILE
  SMS y

  Blogi,

  YOU TUBE, kto ma konta, niech wkleja FILMY O WOLYNIU pod innymi filmami, nawet pod doda…czy innym g…wnem

  proponuje tez zalozyc sobie pare maili i pare kont 😉

 32. WOLYN PAMIETAMY ! said

  Ad 26

  I tu MA PAN RACJE:

  zaprzestac placic abonament scierwomendom

 33. maasteer said

  z Onetu:
  autor Mykoła Sotnik

  Mykoła Tryzub w Kijowie mieszka
  Hitlera wielbi ten nasz koleżka
  Ostrzy siekiery przez cale ranki
  I banderowskie wkuwa czytanki

  O tym, co zrobić trzeba z Ruskimi
  Kiedy w Doniecku spotka się z nimi.
  Matka nań krzyczy: Mykoł, łobuzie!
  Kiedy siekierę upycha w bluzie.

  Matka powiada: poszukaj żony,
  Lecz on na tirówki jest zapatrzony
  Miłość matczyna do niego czysta
  Bo dzielny z niego młody faszysta.

  Dobre to tylko, że wieprz dubeltowy
  nie chodzi z nami do Polskiej szkoły…
  —————————————————-
  i ad 28 WOLYN PAMIETAMY
  Wrzuciłem za Pana radą ww. plakat wirtualny z dopiskiem PAMIĘTAMY i …… nie widzę go nigdzie i nawet nie wiem czy zmoderowali czy inne licho sie z nim stało – takie tam mają standardy.
  Ale spróbuję jeszcze raz. Pozdrawiam

 34. WOLYN PAMIETAMY ! said

  Ad 33

  Mozna plakatowac na blogach o ogrodkach dzialkowych czy pszczolach…tam pewnie w moderacji „nie zauwaza”

 35. maasteer said

  No zwracam honor dla Onetu komentarz pojawił się pod artykułem o Kukizie
  http://wiadomosci.onet.pl/forum/der-spiegel-o-karierze-politycznej-pawla-kukiza-wz,2,1655199,169156916,czytaj-najnowsze.html

 36. WOLYN PAMIETAMY ! said

  Rozplakatawac w NECIE na Świecie:

  http://www.portel.pl/artykul.php3?i=83557

 37. WOLYN PAMIETAMY ! said

  Ad 35

  JEST!

  proponuje plakatowac dalej…

 38. maasteer said

  Ad 37 WP
  Pana odpowiedź też już się pojawiła. Może nie jest aż tak źle z tym Onetem – oprócz tego że o rocznicy nie wspomnieli?

 39. KOR said

  Nie zapomnijmy o świeczce dzis o 22-giej

 40. WOLYN PAMIETAMY ! said

  Ad 38,

  no to do roboty Panie i Panowie, czeka dluga (krotka) noc…Blogow jest wiele, filmow na YT tez…PLAKATOWAC, !

  a kto nie ma komputera to ma flamastry , dlugopisy, farbe olejna , sadze,

  nawet PATYKIEM NA PIASKU W LESIE MOZNA PRZECIEZ PISAC!

 41. WOLYN PAMIETAMY ! said

  ZAPALAC SWIECZKI W OKNACH, pod kosciolami, pod kaplicami, pod pomnikami, na ulicach, przy bramach domow…WSZEDZIE!

  wprawdzie juz po 22, ale noc sie dopiero zaczyna!

  PODAC WIESC DALEJ !

 42. WOLYN PAMIETAMY ! said

 43. maasteer said

  Ad 42 WP
  A może da się sam plakat wyciąć/powiększyć, bo te Boysy obok nie za bardzo pasują?

 44. WOLYN PAMIETAMY ! said

  Ad 43

  …appel do specow: jak ktos umie , niech to zrobi…

  robi czlowiek , co moze, nie wszystko potrafi…

 45. maasteer said

  http://dysk.onet.pl/preview_link.php?id=1aAfh
  Coś próbowałem ale nie wiem czy wyszło

 46. maasteer said

  http://dysk.onet.pl/api/manager/?thumbnail&link=1aAfh&id=616689f77a7c1502bb89a80ada341b75&size=F

 47. karlik said

  Zapaliłem świeczkę zamordowanym..
  Zastanawiam się dlaczego tak głośno o zbrodniach ukraińskich , a cicho o innych np. Zbrodnia w Ponarach..
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Ponarach

  Głośno o zbrodniach ukraińskich? Chyba tylko na niszowych portalach. Media głównego ścieku oraz władze olały rocznicę zbrodni na Wołyniu.
  Admin

 48. Nutka said

  B. ciekawy tekst.

  Cyt.: (…) Ukraińcy i Polacy potrzebują przede wszystkim odrzucenia i potępienia ideologii OUN/UPA i oddania czci zamordowanym ofiarom. Niestety dzisiaj zbrodnicza tradycja nacjonalizmu ukraińskiego, przy wydatnym współudziale polskim, stała się historycznym i politycznym fundamentem pomajdanowej Ukrainy. Wielu polskich publicystów i naukowców relatywizuje lub usprawiedliwia zbrodnie OUN/UPA.

  I to jest ten największy problem. Gloryfikacja Bandery przez Ukraińców, zbrodniczej ideologii, a w Polsce wyciszanie tematu, problemu, rocznicy. Wczoraj w tvp info (o 20.00) był ks. Isakowicz-Zaleski. Ale rozmowa dot. arcybiskupa Wesołowskiego (przynajmniej sam początek). Później ks. Zaleski wplótł do tej rozmowy swoje wątki. Mówił o rocznicy zbrodni na Wołyniu, o tym że była demonstracja w Warszawie, ale uczestniczyło w niej tylko dwóch księży. To było w kontekście uwag o korporacjonizmie kościoła, o braku empatii. Ks. Zaleski myślowo, logicznie – wszystko to w ciekawy sposób powiązał. Mądry duchowny. Ale ciekawe, że młody dziennikarz, który prowadził tę rozmowę na wątek wołyński kompletnie nie zwrócił uwagi. Nie wiadomo, co mu tam wiercił w uchu wydawca programu. Pewnie poganiał, bo to był tzw. prime-time. Ale moim zdaniem ten dziennikarz nie miał o Wołyniu żadnej wiedzy; albo tylko wiedzę mglistą, szczątkową.
  W wydaniu głównym telewizyjnego wieczornego dziennika – istotnie, żadnej informacji.

 49. WOLYN PAMIETAMY ! said

  Ad 48

  dlatego proponuje dla kazdego kto ma chwile czasu i woli oraz PATRIOTYZMU I UCZCIWOSCI POSLAC na wszystkie adresy mailowe do telewizji, gazet, radia itd. „odsylacze ” do filmow o ZBRODNIACH LUDOBOJSTWIE na WOLYNIU itd;

  maile latwo znalezc szukajac w kontakt pod adresami redakcji sa podane zawodowe maile kontaktowe dziennikarzy…

  POSYLAC TEZ DO KAZDEJ PARAFDII, GMINY, RADNYCH, BURMISTRZOW

  Po prostu poslac namiary na filmy i materialy zdjeciowe i prasowe np.ten:

  materialy rzeczowe , a TYLKO KILKASET wejsc od ponad poltora roku!!!!

  ROZKLEJCIE TO PO CALYM SWIECIE!!!!

Sorry, the comment form is closed at this time.