Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Pamiętają o Zbrodni Wołyńskiej

Posted by Marucha w dniu 2015-07-11 (Sobota)

Na elbląskich słupach ogłoszeniowych pojawiły się plakaty, przypominające o rocznicy Zbrodni Wołyńskiej, której apogeum przypadło 11 lipca 1943 roku. W mieście z tej okazji nie odbędą się żadne uroczystości.

11 lipca 1943 r. nacjonalizm ukraiński przestał się liczyć z ogólnoludzkimi ideami, jak solidarność, miłosierdzie, humanizm. Nie zawahał się spełnić największej i najokrutniejszej zbrodni. Oblicza się, że ponad 4 tysiące polskich wsi i miasteczek zostało zmasakrowanych i spalonych przez Ukraińską Powstańczą Armię. Ona też pod banderowskimi hasłami: Albo będzie Ukraina, albo Polska krew po kolana, Śmierć jednego Polaka – to metr wolnej Ukrainy, wyprawiła na tamten świat pół miliona Polaków.

Nie można tych okrutnych zbrodni wykreślić z pamięci, wymazać z historii, nie pozostawiając żadnej przestrogi dla potomnych. Nie wolno nam tego zapomnieć, bo zbezcześcilibyśmy tę straszną ofiarę i padli wobec katów na kolana. Trzeba zacząć głosić całą prawdę wolną od przemilczeń, przeinaczeń i manipulacji. Prawdę odważną, która sięga do korzeni zła” – napisał do nas Jacek Boki, elblążanin, który rozkleił w mieście 50 plakatów przypominającej o Zbrodni Wołyńskiej.


W Elblągu z tej okazji nie odbędą się żadne uroczystości, nie organizowano ich też w poprzednich latach.

– To rocznica, o której władza i media w Polsce nie chcą słyszeć – twierdzi Jacek Boki. Dlatego właśnie zorganizował akcję plakatowania poświęconą Zbrodni Wołyńskiej.

http://www.portel.pl

Komentarzy 31 do “Pamiętają o Zbrodni Wołyńskiej”

 1. maasteer said

  http://dysk.onet.pl/api/manager/?thumbnail&link=1aAfh&id=616689f77a7c1502bb89a80ada341b75&size=F

 2. Joannus said

 3. 15vagabunda said

  „W hołdzie ofiarom UPA. Donieck.

  https://vk.com/honorek85?w=wall267213400_1638%2Fall

 4. 15vagabunda said

  więcej :
  „Doniecki hołd dla ofiar OUN-UPA. Posted by Dawid Hudziec

  Dzisiaj obchodzimy 72 rocznicę kulminacji Rzezi Wołynia, oraz Małopolski Wschodniej. W kilku miastach Polski zorganizowano obchody upamiętniające te tragiczne wydarzenia. Nie były to jednak akcje inicjowane na szeroką skalę przez samorządowców, czy też władze państwowe. Te drugie w myśl obłąkanej polityki “zapominania krzywd wobec Polaków, wyolbrzymiania krzywd wyrządzonych przez naszych przodków”odmówiły już uznania tej masakry mianem ludobójstwa…”
  http://tragediadonbasu.net/doniecki-hold-dla-ofiar-oun-upa/

 5. 15vagabunda said

  http://wolyn1943.eu.interiowo.pl/artykuly.html

 6. Marcin said

  Ad 3
  Płakać się chce. Dziękuję.

  Krzesimir Dębski :
  Mój dziadek, który urodził się i studiował we Lwowie, a także babcia Anisja Czemierkin, pochodząca z rodziny zrusyfikowanych kozaków zaporoskich przeniesionych przez cara na Kaukaz zginęli oboje. Dodam, że co warte podkreślenia zginęli z rąk UPA mimo, że babcia była rodowitą Ukrainką, a dziadek lekarzem, który często „judymował” – leczył biednych Ukraińców za darmo. Kilkadziesiąt lat później, gdy byłem w Kisielinie, ukraińscy sąsiedzi wiele razy podkreślali jak wspaniały był to człowiek i jak niesamowicie dobry. Pewnego razu moja mama nie wytrzymała i zapytała: „To dlaczego go zamordowaliście?”. Odpowiedzieli: „Bo tak trzeba było”. „A nas też, gdyby trzeba było, zamordowalibyście?”. „No tak” – usłyszała.

 7. GT said

  Nie tylko w Elblągu, ale ku mojemu zdziwieniu i w Jeleniej Górze…
  http://www.jelonka.com/news,single,init,article,58862

 8. Easy Terran said

  Do czego to, qva, doszło, żeby męczeństwo Polaków, ogromną tragedię Polaków, masakrę Polaków w Polsce czcić z „partyzanta”, bo za głośne mówienie prawdy można skończyć jak śp. Lepper, śp. Ratajczak…

  W „wolnej” Polsce.

  Dziś ( i wczoraj ) jeden wyblakły smurf pewno krzyczy „Gierojom Slava”, a drugi „zasłużony >>Polak<<" zacierając koszerne łapy kończy następny paszkwil na Polaków w swojej "polskiej" gazecie. Tfu!

  A jak JA głośno wpomnę o tych rzeczach np. rodzinie – to się wszyscy pukają w czoło i mają niezły ubaw z tych moich "teorii spiskowych".
  Kawa na ławę podana, lojalność skurwieli u władzy wyraźnie pokazana ( komu służą ) ale dla ludzi najzwyklejsza prawda to i tak spisek jest …

 9. semperparatus said

  Cześć i spokój duszy dla ofiar tej zbrodni!Hańba i potępienie dla banderowskich katów!Nasuwa się tu analogia do podobnych morderstw…dokonanych przez chorwackich ustaszy na Serbach w Jugosławii…podobna,zbrodnicza ideologia,podobne nieludzkie okrucieństwo wobec ofiar…

 10. WOLYN PAMIETAMY ! said

  Ad 1

  Dziekujemy za „wykadrowanie „plakatu
  http://dysk.onet.pl/api/manager/?thumbnail&link=1aAfh&id=616689f77a7c1502bb89a80ada341b75&size=F

 11. WOLYN PAMIETAMY ! said

  Ad 8

  Dobrze Pan robi i robic dalej

  PLAKATOWAC PO necie, wysylac SMSy np”

  TRydzien pamieci o Krwawej Niedzieli na Wolyniu” itp

  proponuje liste SMS os do wysylania znajomym i nieznajomym

  Proponuje OGLOSIC

  TYDZIEN PAMIECI O WOLYNIU!

 12. WOLYN PAMIETAMY ! said

  Ad 9

  …i podobna nieludzka nienawisc WOBEC SLOWIA?N!

  Bo „to” jest wymierzone przeciwko SLOWIANOM

 13. WOLYN PAMIETAMY ! said

  Ad 7

  BRAWO JELENIA GORA!

  W sobotę, 11 lipca, o godz. 12.00 zostaną na jedną minutę włączone w Jeleniej Górze syreny alarmowe. W 72. rocznicę zbrodni, do których doszło na Kresach Wschodnich, kiedy to ukraińscy nacjonaliści dokonali zabójstw ludności polskiej zostaną (w ramach ćwiczeń) włączone sygnały dźwiękowe.

  Przypomną one o tragicznych wydarzeniach na Kresach Wschodnich, kiedy to w jednym dniu, w niedzielę, 11 lipca 1943 r., w blisko stu miejscowościach zginęło z rąk nacjonalistów ukraińskich wielu zamieszkujących tam Polaków.

  Wprawdzie napisano „w ramach cwiczen” te syreny wlaczono, ale to jest przyklad jak „obchodzic” zmowe milczenia wrogow!

  mozna tak buylo w KAZDYM MIESCIE W POLSCE zrobic cwiczenia o 12.00 i WLACZYC SYRENY ALARMOWE

  Strazacy!!!! dajcie sobie cynk i zrobcie takie ogolnopolscie cwiczenia o 12.00 ktoregos dnia !

 14. gość said

  Uroczystości w 72 rocznicę Zbrodni Wołyńskiej, Warszawa, 11 lipca 2015 r

  Obchody 72 rocznicy Zbrodni Wołyńskiej, Warszawa. Nagranie zawiera fragment przemarszu Marszu Pamięci na ul. Nowy Świat oraz uroczystości przy Tablicy Pamięci Polaków Pomordowanych na Wołyniu na ul. Krakowskie Przedmieście 64.
  Inskrypcja na tablicy:
  „Pamięci dziesiątków tysięcy Rodaków poległych i pomordowanych w latach 1943-1945 na Ziemi Wołyńskiej i Pokuckiej, za to że byli Polakami, także tych, którzy opuścili rodzinne strony i poszli na poniewierkę uciekając przed terrorem i zagładą z rąk OUN-UPA w 60 rocznicę tej wielkiej Tragedii – Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia 2003”.

  http://kruk.salon24.pl/658654,uroczystosci-w-72-rocznice-zbrodni-wolynskiej-warszawa-11-lipca-2015-r

 15. maasteer said

  Ad 9 Semperparatus
  „Nasuwa się tu analogia do podobnych morderstw…dokonanych przez chorwackich ustaszy na Serbach w Jugosławii…podobna,zbrodnicza ideologia,podobne nieludzkie okrucieństwo wobec ofiar…”
  Bardzo celnie skojarzył Pan te oba okrutne wydarzenia, które mają swój dalszy ciąg obecnie tj. w postaci mordów na chrześcijanach w Donbasie i Syrii

 16. […] Za: https://marucha.wordpress.com/2015/07/11/pamietaja-o-zbrodni-wolynskiej/ […]

 17. maasteer said

  Ad 6 Marcin
  ” „To dlaczego go zamordowaliście?”. Odpowiedzieli: „Bo tak trzeba było”. „A nas też, gdyby trzeba było, zamordowalibyście?”. „No tak” – usłyszała.”

  Nawet obecnie się z tymi zbrodniami nie kryją. Uważają, że to coś normalnego. Dobrze qrwa że Krym się odłączył od tych zbrodniarzy i nie podzieli losu Donbasu

 18. Slowianin Polak said

  Ad 14

  podawac te filmy na „fejsabooka” niech sie do czegos przydaje w slusznej sprawie, podawajcie dalej!

  Oglosmy TYDZIEN PAMIECI O WOLYNIU

  ps. na tej stronie wielu trolli i „moderatorow” osmiesza i splyca temat Wolynia

  http://wiadomosci.onet.pl/forum/der-spiegel-o-karierze-politycznej-pawla-kukiza-wz,2,1655199,0,czytaj-najnowsze.html

 19. PAMIETAJ O WOLYNIU said

  podajcie dalej!

 20. PAMIETAJ O WOLYNIU said

  podaj dalej!

 21. PAMIETAJ O WOLYNIU said

  Obchody 72. rocznicy rzezi wołyńskiej

 22. PAMIETAJ O WOLYNIU said

 23. PAMIETAJ O WOLYNIU said

  Z roku 2013…

 24. Max Polak said

  Pod krwawą banderą

 25. elo said

  We Wrocławiu robią remont wybrzeża i jakimś dziwnym trafem dostęp do pomnika na placu Polskim jest objęty zakazem wejścia (plac budowy); mimo tego kwiaty leżą… a w Radiu Wrocław właśnie leci ukrowa agitka – wiadomości i pioseneczki… przełączyłem. K..wa ich mać
  http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b1bbbf2cf2ee3d0b.html

 26. Slowianin Polak said

  Ad 25

  To niech na kazdym domu we Wroclawiu bedzie napisane : WOLYN PAMIETAMY !

  mozna flamastrami w autobusach i pociagach…mozna na lawkach w parku…od czego wyobraznia?

 27. Franz said

  Będąc wczoraj we Wrocławiu na uroczystościach 72 rocznicy ludobójstwa Polaków na Wołyniu dokonanych przez ukraińskich szowinistów(zainteresowanie Polaków tą zbrodnią praktycznie żadne) miałem przyjemność być także na spotkaniu z profesorem Bogusławem Paziem z Uniwersytetu Wrocławskiego którego to profesora zawieszono w wykonywaniu zawodu z powodu wpisu anty-banderowskiego na jednym portali społecznościowych. Profesor Paź powiedział że zaraz po głosowaniu w sejmie dotyczącym ludobójstwa na narodzie polskim na Kresach Wschodnich dokonanym przez Ukraińców które uznano za ZNAMIONA LUDOBÓJSTWA zadał On pytanie jednemu z prominentnych polityków wrocławskiej platformy obywatelskiej(w domyśle G. Schetyna) dlaczego głosował pan i pańska partia za nieuznaniem tej zbrodni za LUDOBÓJSTWO tylko za ZNAMIONA LUDOBÓJSTWA pan G. Schetyna odpowiedział, cytuję: „PONIEWAŻ UKRAIŃCY MUSIELIBY WYPŁACIĆ ODSZKODOWANIA I REPARACJE WOJENNE POLAKOM”!!!!
  I to mówi jeden z polityków piastujący najwyższe stanowiska w Państwie Polskim!!!!
  Po prostu brak słów..

 28. Franz said

  Ad 25
  Policja we Wrocławiu po namowach otworzyła nam plac budowy wokół pomnika poświęconego zbrodni na kresach i wspólnie złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze.

 29. Slowianin Polak said

  Ad 28

  A czy jest film na necie?

 30. Franz said

  AD 29
  Proszę: https://www.youtube.com/watch?v=-0l57P1BRkQ tyle znalazłem. Oczywiście odcinam się całkowicie od autorów tego filmu czyli partii żyda Korwina Mikke a właściwie Ozjasza Goldberga

 31. Slowianin Polak said

  oto prawda o dzisiaj

Sorry, the comment form is closed at this time.