Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polska nie może czcić Stauffenberga

Posted by Marucha w dniu 2015-07-11 (Sobota)

„W naszej ocenie Prezydent RP nie powinien brać udziału w wydarzeniach w jakikolwiek sposób honorujących oficerów Wehrmachtu, którzy zaplanowali napad na Polskę, przeprowadzili go z wcześniej w Europie niespotykaną brutalnością” – piszą sygnatariusze listu otwartego do prezydenta Bronisława Komorowskiego protestujący przeciwko uczczeniu pamięci Clausa von Stauffenberga.

Do Jego Ekscelencja Prezydent RP
Bronisław Komorowski

Szanowny Panie Prezydencie,

Z przykrością odnotowaliśmy, iż pomimo apeli kierowanych do Pana Prezydenta przez szereg osób i organizacji wziął Pan udział w akademii Fundacji Adenauera, gdzie uroczyście, jak co roku od lat 90-ych, czczono pamięć zamachowców 20 lipca 1944 roku.

Doskonale wiadomo, iż zasadniczym celem organizatorów było i jest uhonorowanie grupy niemieckich wojskowych, z pułkownikiem Clausem Schenk Grafem von Stauffenberg na czele, wybranych do odgrywania według narracji niemieckiej pierwszoplanowej roli symbolu niemieckiego oporu wobec Hitlera.

Szeroko dostępne źródła historyczne dobitnie i bez wątpliwości potwierdzają intencje grupy oficerów-zamachowców.

Ich głównym celem była ochrona armii niemieckiej przed zupełną klęską na Wschodzie oraz uchronienie Niemiec przed dalszymi ofiarami wojennymi, a także stratami terytorialnymi przewidywanymi w wypadku całkowitej klęski. Oficerowie ci nie przejawiali żadnej szczególnej wrażliwości na los Żydów, Cyganów i Słowian, co więcej, wielu z nich, w tym sam Stauffenberg, wyrażało niedwuznacznie swoje antysemickie i antypolskie poglądy. Tak, jak czołowa postać oficerskiej opozycji, gen. Ludwig Beck, byli oni zwolennikami zbrojnego użycia Wehrmachtu dla odbudowania niemieckiego panowania w Europie Środkowej i Wschodniej.

Większość w grupie zamachowców stanowili arystokratyczni oficerowie pruscy o zdecydowanie antypolskim nastawieniu, wraz z nimi współdziałali jednak i tacy, jak Gruppenführer SS Arthur Nebe, szef Kripo i Einsatzgruppe B, czy znany z antyżydowskich działań szef berlińskiej policji von Helldorf, tak jak wielu pozostałych spiskowców powieszeni w Ploetzensee. Gotowi do przystąpienia do puczu byli i inni, czołowi dowódcy SS, jak Obergruppenführer SS Wilhelm Bittrich i Oberstgruppenführer SS Josef Dietrich, należący do najbardziej zaufanych generałów Waffen-SS.

Spiskowcom nie można odmówić swoiście pojmowanego pruskiego i niemieckiego patriotyzmu. Ten fakt nie powinien być jednak przesłanką wystarczającą do ich honorowania przez Prezydenta RP.

Konsekwentnie, z profesjonalnym wyczuciem i wysublimowaniem konstruowana niemiecka polityka historyczna godzi zarówno w prawdę historyczną jak i – pośrednio, lecz jednoznacznie – w wizerunek Rzeczypospolitej.

Prowadzi ona do nieuprawnionej relatywizacji w ocenie ówczesnych Niemiec, Wehrmachtu i samych spiskowców. Rozwija i ugruntowuje narrację, w której “nazistom” przeciwstawiani są tragiczni bohaterowie bardzo różnego autoramentu.

O ile obok postaci takich, jak Witold Pilecki, Irena Sendlerowa, czy Dom Bruno można stawiać Sophie Scholl, o tyle wydaje się być całkowicie nieuzasadnionym udział Prezydenta RP w kolejnym kroku zmierzającym w kierunku konsolidacji pozytywnego wydźwięku upamiętniania Clausa Stauffenberga i pozostałych spiskowców.

Należy tu podkreślić, że rocznica zamachu 20 lipca – po dłuższym namyśle – została przez rząd i elity zjednoczonych Niemiec uznana za najwłaściwszą okazję do corocznego zaprzysięgania rekrutów Bundeswehry. Ten co najmniej kontrowersyjny wybór winien tym bardziej skłaniać do zastanowienia i ostrożności. Niestety, tego zabrakło.

We wczorajszym wystąpieniu Pan Prezydent podkreślał, że „jaśniejszą stroną europejskiej historii XX wieku były różne formy oporu i opozycji wobec zinstytucjonalizowanego zła” zaliczając do nich Polskie Państwo Podziemne i Armię Krajową, ale także zamach 20 lipca 1944 roku. Trudno, doprawdy, o bardziej rażący przykład relatywizacji zasług i postaw, podobnie jak trudno zrozumieć uznanie zamachu grupy Stauffenberga za „opór wobec zinstytucjonalizowanego zła”, skoro dokonywali go sprawcy tegoż zła wcale nie zainteresowani jego ukróceniem; w każdym razie nie wobec okupowanych terytoriów polskich, białoruskich, greckich, czy jugosłowiańskich.

Pan Prezydent zastrzegł, że nawet “z takimi poglądami na kwestię polską, czy żydowską odwaga jednostki przeciwstawiającej się potędze zła zawsze zasługuje na szacunek, na uznanie”, ponownie wykazując brak zrozumienia motywacji spiskowców, bądź z jakichś niepojętych względów uznając ich pragmatyczne racje za godne uznania.

Dla okupowanej Polski rządy osób takich jak C.F. Goerdeler, czy L. Beck we współpracy z takimi indywiduami, jak A. Nebe, czy J. Dietrich – o ile zamachowcom udałoby się, jak zamierzali, dojść do porozumienia z zachodnimi aliantami – oznaczałyby dalsze cierpienia (najmniej antypolski w tym gronie Goerdeler domagał się powrotu do granic z 1914 r. oraz “utrzymania w rękach niemieckich przeznaczenia Polski”).

W naszej ocenie Prezydent RP nie powinien brać udziału w wydarzeniach w jakikolwiek sposób honorujących oficerów Wehrmachtu, którzy zaplanowali napad na Polskę, przeprowadzili go z wcześniej w Europie niespotykaną brutalnością, stacjonowali w niej jako okupanci nie przeciwdziałając przy tym ludobójczym działaniom państwa niemieckiego przeciw jej mieszkańcom, i wreszcie – zaplanowanego zamachu nie motywowali zbrodniczością okupacyjnych władz niemieckich, a pragmatycznym zamiarem ograniczenia strat i zachowania “tego, co się jeszcze da” dla Niemiec.

Uważamy, że Prezydent RP nie powinien wspierać tak jednoznacznego, podnoszonego do rangi symbolu wydarzenia w kalendarium niemieckiej polityki historycznej, jednocześnie tak bezpośrednio niezgodnego z racjami polskimi.

9 lipca 2015 r., Warszawa

Andrzej Nowak, historyk, profesor nauk humanistycznych
Witold Jurasz, prezes Ośrodka Analiz Strategicznych
Tomasz Kaźmierowski, prezes Fundacji Identitas

http://mysl-polska.pl

Komentarzy 9 do “Polska nie może czcić Stauffenberga”

 1. AQQ said

  bull miał się wyrazić tam – Niemcy byli większymi antyfaszystami od żołnierzy AK

 2. Marcin said

  Czy pan preZYDent zamierza sie tez wybrac na obchody rocznicy zlikwidowania agenta Abwehry i wieziennego cwela Bandery? Jak powiedzialo sie a to trzeba powiedziec i b.Zamachowcy jakims dziwnym trafem jakos nic nie mieli do zarzucenia Adolfowi jak Wehrmacht posuwal sie dziesiatki km dziennie a oni powiekszali swoje majatki. Dla Stauffenberga bylismy bydlem. Tak lewatywy nie powinno wogole byc.

 3. Deklarowałem już nie wtrącać się do dyskusji w „Gajówce”, ale dla kwestii historycznej zrobię wyjątek i mam nadzieję, że zostanie to zrozumiane i zaakceptowane.

  Przechodząc do meritum, treść powyższego listu-apelu jest jak najbardziej słuszna i zasadna, nie wiadomo tylko (a raczej wiadomo!) dlaczego to kwestia polska musi być zawsze w tym i podobnych przypadkach nieodłącznie łączona z żydowską.
  Poza tym główny sygnatariusz listu, p. prof. Andrzej Nowak (zakładam tu, że chodzi w tym miejscu o bardzo znanego krakowskiego historyka z UJ; jeśli jestem w błędzie, to z góry przepraszam i wycofuję się ze swoich ocen) potrafi dostrzec i skrytykować przejawy swoistego historycznego germanofilstwa w obozie PO, ale jakoś nie widzi i nie potępia podobnych tendencji występujących w szeroko pojętym obozie i zapleczu medialno-intelektualnym PiS, którego niektórzy przedstawiciele, a zwłaszcza p. Piotr Zychowicz, dosłownie włażą Niemcom w określone miejsce bez wazeliny.
  Na potwierdzenie tej tezy proponuję choćby lekturę tekstu pt. „Polityczne retuszowanie historii”;
  http://npwmag.pl/archiwum/2013/4-5-6.pdf ; s. 26.

  Pozwolę sobie jeszcze przywołać krótki wymowny cytat z tegoż tekstu: „P. Zychowicz nie zalicza się bynajmniej do medialno-propagandowego zaplecza obecnego rządu koalicji PO-PSL. Przeciwnie, organ, w którym tak obszernie się produkuje (mowa o: „Historia Do Rzeczy”), ma oblicze wyraźnie propisowskie, Dość przywołać choćby następujące nazwiska: Wildstein senior, Ziemkiewicz, Cenckiewicz…itd.”.

 4. Pomniki historii said

  Burzymy pomniki. Zostaja cokoly. Pod nowe pomniki.

 5. Easy Terran said

  Nie ma chyba antypolskiego swinstwa, ktorego by ta qrva polityczna nie popelnila…

 6. (5) p.Easy Terran….zapomnial dodac ze polityczna qrva ma racje zaistniec w totalnie antypolskim (sqrvionym srodowisku) ktore zupenie polska scene polityczna. Ja tez nalezy kompletnie wymienic…

 7. SAP said

  Historia Stauffenberga, dowodzi jedno. Jedynym realnym działaniem politycznym jest spisek służb. W tym przypadku spisek ratujących 4 litery wysokich urzędników i wojskowych. Zgubiła ich pycha i niezdecydowanie.

 8. […] za:   https://marucha.wordpress.com/2015/07/11/polska-nie-moze-czcic-stauffenberga/ […]

 9. Małgorzata said

  http://bobry7.salon24.pl/657917,claus-z-dzerman-rezistans-general-patton-czlowiek-roku-i-all-inclusive

Sorry, the comment form is closed at this time.