Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Dziadzius o Sosnowe zdrowsze, dębowe trwal…
  Zenon_K o Wolne tematy (52 – …
  NC o Czy pan profesor Rafał Broda s…
  Piskorz o Wolne tematy (52 – …
  Lily o Nasze miejsce w szeregu
  Piskorz o Wolne tematy (52 – …
  Kojak o Rosja: odizolowanie Runetu od…
  revers o Wolne tematy (52 – …
  Piskorz o Wolne tematy (52 – …
  Piskorz o Sosnowe zdrowsze, dębowe trwal…
  Bodzio o Czy człowiek faktycznie wykorz…
  Piskorz o Sosnowe zdrowsze, dębowe trwal…
  Miet o Wolne tematy (52 – …
  Zerohero o Ludzi wybitnie uzdolnionych łą…
  Marucha o Wolne tematy (52 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 548 obserwujących.

Hašek o Piłsudskim

Posted by Marucha w dniu 2015-07-15 (Środa)

Humoreska twórcy Szwejka nt. wizyty Naczelnika w Paryżu.

Z DZIENNIKA PODRÓŻNEGO MARSZAŁKA PIŁSUDSKIEGO z polskiego oryginału

PRZEDMOWA TŁUMACZA

Dzięki zawarciu traktatu francusko-polskiego także kwestia wyjaśnienia stosunków czesko-polskich oraz naszego stanowiska wobec Francji posuwa się znacznie do przodu. Sensacyjnemu pojawieniu się marszałka Piłsudskiego w Paryżu towarzyszyły rozmaite komentarze prasy europejskiej i amerykańskiej. Nowy etap francuskiej polityki międzynarodowej spotkał się z oddźwiękiem nie tylko w czołowych pismach światowych, ale także w najszerszych kręgach obywatelskich, od obywateli ziemi cieszyńskiej począwszy.

Daleki jestem od tego, aby porywać się na analizy międzynarodowej polityki, przedstawiam po prostu fragmenty z dziennika podróżnego marszałka Piłsudskiego. Jako ciekawostkę dodaję, że przekład przygotowano na podstawie oryginału dziennika, który dostał się do rąk tłumacza dzięki niezwykłemu przypadkowi, nieprawdopobnemu zbiegowi okoliczności, którego tajemnica nie jest dotąd dostępna szerszej publiczności. Mogę jedynie podać, że marszałek Piłsudski zgubił swój dziennik podczas podróży powrotnej z Paryża do Warszawy.

Jestem przekonany, że po wydaniu przekładu będzie z pewnością wielce zadowolony, że dziennik nie wpadł w niewłaściwe ręce i że publikacja tego tłumaczenia przyczyni się do umocnienia stosunków czesko-polskich. Sam dziennik pisany jest prościutkim, rzeczowym stylem, nie mającym, co prawda, większej wartości literackiej, jednak w każdym zdaniu wyczuć można szczery sposób myślenia polskiego pana. Wstęp do przekładu kończy się mottem, którego użył słynny polski pisarz, Wacław Sieroszewski, na początku swojej książki o marszałku Józefie Piłsudskim: „Chociaż przeciwko niemu przemawia jego przeszłość, jego będzie za grobem zwycięstwo”.

PIERWSZA STRONA DZIENNIKA

Warszawa

Znowu wyruszam za granicę. Na jakiś czas opuszczam Warszawę. Z Warszawy wyjeżdżałem ostatnio kilka razy. Raz, kiedy pod Warszawą byli bolszewicy, i raz, kiedy jechałem do Anglii do Lloyda George’a. Urodziłem się w listopadzie 1867 roku w Zułowie, w majątku Michałowskich, który potem, cierpiąc z żalu z powodu władzy Moskali, przegrałem w karty. Noszę rękawiczki
nr 16 i kołnierzyk nr 41 (*). W dzieciństwie spotykaliśmy się potajemnie i spiskowali przeciw Moskalom. Jeszcze dzisiaj tkwi mi w pamięci pieśń, którą wtedy śpiewaliśmy: „Będzie Polska w imię Pana”.

Dzisiaj się tej podróży boję. Boję się, że Francuzi nie zapomnieli, że służyłem w Austrii i w Niemczech od 6 sierpnia 1914 roku aż do rewolucji w roku 1918, kiedy to przeszedłem na stronę ententy. Boję się, że jest jeszcze gdzieś we francuskich gazetach wzmianka o tym, że witałem cesarza Wilhelma w Warszawie.

A najbardziej się boję Anglików. O ile pamiętam, z nimi też się dogadałem, że tylko oni będą z nami w sojuszu. Kiedy ostatnio byłem w Londynie, podpisałem coś, że Anglia i Polska porozumieją się w kwestii solidarnego działania w celu poprawy sytuacji gospodarczej i że w wypadku wojny Polska wyśle swoje siły wojskowe w obronie słusznych interesów Anglii. Potem pożyczyłem 1 000 000 funtów szterlingów, a dzisiaj jadę do Francji podpisywać traktat polsko-francuski. Tym samym rozwiąże się umowa z Anglią, ale to nic nie szkodzi, niech się Czesi wściekają. Niech sobie nie myślą, że to oni będą robić politykę w środkowej i wschodniej Europie. W tym wszystkim niech mi dopomaga Jezus Chrystus i Najświętsza Panna.

DRUGA STRONA DZIENNIKA

Dzisiaj wyjechałem z Warszawy po uroczystym nabożeństwie odprawionym przez arcybiskupa. Przyjąłem ciało Pana. Potem był bankiet pożegnalny z rządem. Prezes rady ministrów pożyczył ode mnie 1000 marek polskich. Zanim pociągiem opuściłem granice Polski, odprawiono na ostatniej stacji granicznej mszę polową i ktoś mi dał szablę. Mam już takich szabli na pamiątkę ze 600. Na granicy czytałem sobie „Kuriera Warszawskiego” i dowiedziałem się, że marka polska znowu poszła w dół.

TRZECIA STRONA DZIENNIKA

Zalana jest czerwonym winem i tekst jest nieczytelny. Ocalał tylko nagłówek: Paris, Moulin-Rouge.

CZWARTA STRONA DZIENNIKA

Paryż

Skończyło się całkiem dobrze. W ogóle nie było mowy o Anglii ani o tym, że pomagałem Austrii i Niemcom, ani o cesarzu Wilhelmie. Francuzi są eleganccy i rycerscy, istni Polacy Zachodu. Przyjęli wszystkie moje warunki:
1. Podczas mojego pobytu uczyć we wszystkich szkołach we Francji wyłącznie w języku polskim.
2. Dać polskim firmom wędliniarskim koncesję na produkcję polskiego salami.
3. Rozkazać wszystkim francuskim dziennikom, żeby opublikowały artykuły o tym, jak Czesi prowadzą austriacką politykę.
4. Podpisać jedynie taki traktat polsko-francuski, jaki Czechom złamie kark.

Było tam jeszcze kilka punktów, których już nie pamiętam. Ale domagałem się między innymi, aby doktora Benešša wyrzucono z Paryża, które to żądanie odrzucono pod pretekstem, że domagam się za dużo naraz. Ja ze swojej strony obiecałem Francji, że przyczynimy się do poprawy jej sytuacji gospodarczej, że Polacy zrobią wszystko, co możliwe, aby Francja zyskała pozycję mocarstwa.

Kiedy wrócę do Warszawy, wyślę do Paryża ministra finansów. Jak się osobiście przekonałem w Paryżu, myślę, że coś nam pożyczą. Od Anglii coś już dostaliśmy wcześniej. Teraz znowu trzymamy z Francją przeciw Anglii. Kiedy nam się skończą pieniądze, pojadę do Ameryki i zawrę nowy traktat polsko-amerykański, znowu coś pożyczę i będę mówił przeciw Francji. A potem załatwię traktat japońsko-polski przeciw Ameryce. Do tego czasu Anglia mi wybaczy i będę mógł z nią nawiązać nowe stosunki i dostać nowe pożyczki.

PIĽTA STRONA DZIENNIKA

Byłem w trzech kościołach i na sześciu bankietach. Jutro wracam do Warszawy. Francuzi to bardzo inteligentny naród, w Paryżu nawet trzyletnie dziecko mówi znakomicie po francusku.

Strony dziennika od szóstej do dwudziestej drugiej (ostatniej) zostały tłumaczowi ukradzione z płaszcza w jednej kawiarni.

(*) Takie pomieszanie drobiazgów jest typowe dla marszałka Piłsudskiego, co dostrzegły nawet francuskie gazety, wspominające przy okazji przyjazdu marszałka Piłsudskiego do Paryża, że bardzo chętnie snuje on wspomnienia ze swojego życia.

*                            *                             *

Jaroslav Haššek zapewnił sobie nieśmiertelność stworzeniem postaci i opisem przygód wojaka Szwejka. Popularna, także w Polsce, jest jeszcze „Historia Partii Umiarkowanego Postępu (w granicach prawa)”. Haššek był jednak przede wszystkim dziennikarzem, czego liczne dowody zawierają stare praskie gazety i czasopisma. Pisywał humoreski i satyryczne felietony na każdy możliwy temat. Choć w większości nie mają one poważniejszej wartości literackiej i ponadczasowej, to są ciekawym dokumentem życia codziennego i nastrojów Czechów w pierwszych dekadach XX w. Nie stronią od polityki, szczególnie w pierwszych latach po zakończeniu I wojny światowej, które dały Czechom, podobnie jak Polakom, niepodległość.

Taki jest też tekst o Piłsudskim – „Z cestovního deníku marššála Pilsudského”, dotąd – co może dziwić – w Polsce praktycznie nieznany. Jest on zapewne reakcją na wizytę Piłsudskiego w Paryżu w lutym 1921 r. – ukazał się 20 marca 1921 r. na łamach „Tribuny”. Kilka miesięcy wcześniej – w listopadzie 1920 r. – Hašek wrócił do Pragi po pięcioletnim pobycie w Rosji, gdzie poznał z autopsji rewolucję i nawet w niej uczestniczył. Aktywnie współpracował wtedy z licznymi gazetami i czasopismami, wśród których były także lewicowe „Tribuna” i „Rudé právo”.

Kpiarski ton i wyraźny dystans wobec czołowej postaci polskiej polityki tamtych lat odzwierciedla zapewne opinie czeskiej inteligencji, zwłaszcza jej lewicowych i liberalnych kręgów. Inaczej patrzyła ona wtedy na stosunki z Rosją, która nie jawiła się Czechom jako zagrożenie niepodległości. Polskę i Czechosłowację dzieliła też sprawa Śląska Cieszyńskiego, rozwiązywana przecież z udziałem mocarstw zachodnich. Ich sympatię zresztą czescy politycy pozyskiwali bez specjalnych problemów, a sprawna dyplomacja doprowadziła w końcu do korzystnych dla nich rozwiązań, które tak poważnie zaciążyły na stosunkach między oboma państwami.

Tekst Hašška jest humoreską i nie ma sensu analizować go w kategoriach dokumentu historycznego czy publicystyki politycznej. Potraktujmy go jako po prostu inne – złośliwe i ironiczne, ale politycznie wymowne – spojrzenie na pomnikową postać naszych dziejów.

http://www.tygodnikprzeglad.pl

Komentarzy 19 do “Hašek o Piłsudskim”

 1. Kojak said

  Marszalek ? Jaki marszalek ? Gnój nie mial zadnych kwalifikacji wojskowych, sam sie mianowal marszałkiem ! Najlepiej te kwalifikacje podsumowal gen Rozwadowski nazywajac go BONAPARSTKIEM !

 2. AlexSailor said

  Strzeżcie się szyderców.

 3. Boydar said

  Nie żydów, żyd jest friendly people, tylko szyderców i wyłącznie … Panie Alex.

 4. Agat said

  Czyli co: socjalistę Piłsudskiego wyśmiewa… komunista Hašek?

  Wyśmiewa osobę, nie poglądy.
  Admin

 5. Boydar said

  Hašek nie wyśmiewa Ziuka, bo z qurwów poważni ludzie się nie wyśmiewają; wyśmiewa NAS !

 6. Kronikarz said

  Hahaha !!!
  Bravo Hašek.

  @Panie Aleksie,
  Takich głupców jak Waść AlexSailor szczególnie omijać należy przynajmniej lub w lać mordę i kopniakiem raczyć.

 7. parva said

  Polska wersja wojaka Szwejka ;zeby nie wiem jakie fakty podawac o ziuku i tak malo kto przyjmuje do glowy dramatyczna prawde o”” naszym”” wielkim wodzu ,””naszym „” bohaterze narodowym ,ktorego wielkosc jest utwierdzana przez politykow i historykow – agentow wplywu

 8. 166 bojkot TVN said

  Dobrze byłoby zobaczyć ORYGINAŁ.
  Jeśli taki nie istnieje, mój stosunek do tego tekstu będzie podobny jak do „Dzielnego Wojaka Szwejka” – beletrystyka.

  Gdzie jest oryginał? W Pradze Czeskiej? To przejmie proszę braci Czechów o udostępnienie Dziennika Piłsudskiego.
  Kde je originál? V Praz? Bude to trvat potěší bratři Češi pro přístup k oficiální Pilsudského

  Przecież to JEST beletrystyka, co wyraźnie zaznaczono. Parodystyczna beletrystyka, odzwierciedlająca, co myślał Hašek o Piłsudskim.
  Admin

 9. Kronikarz said

  @166
  A nawet gdyby to było zmyślone, to literatura. Więc w czym problem ?

 10. ojojoj said

  pilsudski byl prymitywniejszy od kukiza

 11. Joannus said

  Ad 10
  Nie tylko prymitywny, po prostu umysłowy inaczej psychiczny.
  Ciemna strona duszy rzutująca niewątpliwie na stan psychiczny, karmiła go nieustannym lękiem. Dlatego przeważnie w nocy nie spał tylko w dzień.
  Mimo tego porywał się na szleństwo, z I Kadrową wyruszał na Rosję.
  Dlatego było to doskonałe narzędzie Niemaiszków i masonerii do postawienia go na czele odradzającej się Ojczyzny.

 12. Boydar said

  To kogo obecnie „Niemiaszki i masoneria /chcą/ postawić na czele odradzającej się Ojczyzny” ? 🙂

 13. NICK said

  Ot, co. Panie Janie.

 14. Joannus said

  Ad 12 Boydar
  Czy Pan chce mi powiedzieć, że AD MMXV odradza się Ojczyzna nasza.

 15. Boydar said

  Tego akurat wcale nie chciałem mówić, bo to miała być niespodzianka. Chciałem natomiast powiedzieć, że od niepamiętnych czasów (no bo kto z ludzi pamięta tysiąc lat wstecz) zarówno „Niemiaszki” jak i „masoneria” starały się usadowić swoich agentów na czele naszej nieszczęśliwej Ojczyzny. I nic się w tej kwestii do dzisiaj nie zmieniło.

 16. NICK said

  Czy ten „tysiąc” to takie – nomen omen? Nie zdziwiłbym się. Zwłaszcza, że chrzest odbył się nieco wcześniej. Z rąk… .

 17. Boydar said

  Nic na to nie poradzimy, ktoś wtedy dał dupy. A my do dzisiaj płacimy alimenty. Cała fabryka. A Dziecko ? No cóż, jakeśmy wychowali, takie i jest.

 18. NICK said

  .

 19. Aguirre said

  Zauważyliście Państwo, że głównie bije do jego uczestnictwa w licznych mszach i chodzeniu po kościołach? Oczywiście Piłsudskiego oceniam negatywnie ale nabijanie się z religijności katolickiej Polaków to typowo czeski humor.

Sorry, the comment form is closed at this time.