Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Listwa o Traditionis Custodes
  Listwa o Traditionis Custodes
  wanderer o Gospodarz. Rzecz o Edwardzie…
  wanderer o XXI wiek. Więźniarkę zgwałciła…
  wanderer o Paradoks Pałacu Saskiego
  lewarek.pl o Traditionis Custodes
  Miet o Gospodarz. Rzecz o Edwardzie…
  wanderer o Traditionis Custodes
  wanderer o Traditionis Custodes
  Listwa o Wolne tematy (54 – …
  UZA o XXI wiek. Więźniarkę zgwałciła…
  lewarek.pl o Paradoks Pałacu Saskiego
  lewarek.pl o Gospodarz. Rzecz o Edwardzie…
  Listwa o Gospodarz. Rzecz o Edwardzie…
  Piskorz o Gospodarz. Rzecz o Edwardzie…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 548 obserwujących.

Jak Polacy i Rosjanie niewinnych Ukraińców pod Przebrażem zabijali

Posted by Marucha w dniu 2015-07-15 (Środa)

Przebraże na Wołyniu – symbol dramatycznej samoobrony zagrożonej zagładą ludności polskiej. Warowny polski obóz, gdzie przerażeni ogromem zbrodni dokonywanej przez UPA i ludność ukraińską Polacy skupili się, żeby ocalić życie. Od 10 do 20 tysięcy ludzi, dzieci, kobiet i starców, skupionych na małym terytorium oczekiwało niemal codziennie ataku, drżąc o swoje życie.

Samoobrona w Przebrażu mogła liczyć tylko na siebie i działający w pobliżu duży oddział partyzancki sowieckiej płk. Nikołaja Prokopiuka, z którym nawiązano kontakt. 30 sierpnia 1943 roku kilka tysięcy upowców i miejscowej ludności zaatakowało Przebraże w celu całkowitej likwidacji tego punktu oporu. Porażka zakończyła by się rzezią zgromadzonej tu ludności polskiej.

Ukraińskie uroczystości k. wsi Hajowe.

W rocznicę tych wydarzeń na Wołyniu miejscowe władze i aktywiści partia Swoboda oddali „hołd „zamordowanym” Ukraińcom. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele miejscowych władz. Dzisiaj nie ma już wsi Przebraże, jest w pobliżu wieś Hajowe.

Oto jak widza te wydarzenia Ukraińcy. Tekst relacjonujący bitwę o Przebraże zamieszczono na stronie internetowej volynrada.gov.ua. Tłumaczenia dokonał jeden z Kresowiaków, a nadesłał Wiesław Tokarczuk. Oto fragmenty:

„Pierwszy zastępca szefa wołyńskiej rady obwodowej Ołeksandr Pyrożyk i deputowany obwodowej rady Mykoła Dawydiuk odwiedzili leśny masyw w pobliżu wsi Hajowe (rejon kiwercki), gdzie latem 1943 roku odbył się masowy mord na Ukraińcach dokonany przez polskich szowinistów i rosyjskich partyzantów. Deputowani chcą uwiecznić pamięć rozstrzelanych żołnierzy UPA i ludności cywilnej miejscowych wsi, stawiając na miejscu tragedii znak pamiątkowy.

„To była jedna z najbardziej dramatycznych i najmniej zbadanych stron wołyńskiej tragedii. Dramatyzm sytuacji polega na tym, że do zbrojnego konfliktu między Polakami a Ukraińcami wtrącili się rosyjscy partyzanci, którzy zaczęli zabijać nieuzbrojonych ukraińskich cywili. W tym nierównym boju prawie 200 żołnierzy UPA próbowało wyprowadzić spod ognia oddziałów polskiej samoobrony nieuzbrojonych ukraińskich mieszkańców, a w tym czasie tak zwani „czerwoni” partyzanci zaszli Ukraińców od tyłu i zaczęli strzelać im w plecy. W rezultacie zabito prawie 1500 bezbronnych Ukraińców. Dokładne miejsce rozstrzelania do tej pory nie było ustalone, na miejscu, gdzie masowo przelewała się krew naszych rodaków, dotąd nie było nawet jednego prawosławnego krzyża” – określił cel poszukiwawczej ekspedycji Ołeksandr Pyrożyk.

Według świadectw historyków, do połowy 1943 roku we wsi Przebraże (teraz Hajowe) żyło w przybliżeniu 20 tysięcy Polaków. Tu przebywała tak zwana samoobrona, która była dobrze uzbrojona. Jako że tych żołnierzy trzeba było wyżywić, ich oddziały, jak mówią świadkowie tych wydarzeń, regularnie zajmowały się grabieżami, maruderstwem i poniżaniem ukraińskiej ludności, która żyła na pobliskim terytorium, w szczególności w rejonie Kołek, Cumania, Zwirowa, Ołyki.

Miejscowi żołnierze UPA postanowili dać nauczkę polskim napastnikom. Po zmobilizowaniu się przy wsparciu oficerów OUN-UPA z Galicji i miejscowych Ukraińców, prawie 200 powstańców podeszło pod Przebraże. Bój odbywał się 31 sierpnia 1943 roku na wschód od polskiej kolonii Przebraże, na uroczysku Józefin. […] W tym nierównym boju Ukraińcy zaznali wielkich strat i odnieśli porażkę. […] W tych latach okupanci rozgrabili, spalili do cna i w pełni zniszczyli tu kilka miejscowości: Józefin, Majdan Jeziorski, Zofiówka, Jaromel, Dobra. Teraz tam gdzie były te miejscowości są lasy, chaszcze i pola.

Do tej pory nic nie upamiętnia wielkiej tragedii, jaka zdarzyła się wtedy na ziemi wołyńskiej. Natomiast na kraju Hajowego jest uporządkowany polski cmentarz i pamiątkowy obelisk. A Ukraińcom na swojej ziemi nie jeszcze nie udało się oddać należnej czci bohaterom. […]

Ołeksandr Pyrożyk uważa, że ustalenie historycznej prawdy pomoże Ukraińcom i Polakom znaleźć porozumienie i uchwycić to, kto naprawdę jest dla nas geopolitycznym partnerem a kto wrogiem. „Wielu historyków skłania się do tego, że „rzeź wołyńska” między Polakami a Ukraińcami była sprowokowana z Kremla. Rosjanie nigdy nie chcieli samoistijnej Ukrainy i byli gotowi tymczasowo oddać nasze terytoria nawet Polakom. Dzisiaj rosyjska agresja na południu i wschodzie Ukrainy pokazała całemu światu, kto jest kim. I dzisiaj Polacy, którzy też zaznali rosyjskiego ucisku i represji, stają się pierwszym sojusznikiem Ukrainy. Jestem przekonany, że wspólna pamięć, wyznanie przez nas, że coś takiego było, że my o tym wiemy i o tym pamiętamy, nie szukając więcej winnych tej tragedii, pozwoli nam odbudować normalne, cywilizowane stosunki” – zauważył zastępca szefa obwodowej rady.

Deputowany rady obwodowej Mykoła Dawydiuk będący historykiem, który od dawna badał opisany temat, także ma własną opinię odnośnie tych wydarzeń. „Jakoś i dla Polaków, i dla radzieckich partyzantów największym wrogiem byli nie tyle Niemcy, ile ukraińscy powstańcy. To świadczy, że ukraiński narodowy ruch był zawsze kością w gardle dla naszych sąsiadów, którzy mają pretensje do naszego terytorium. Powinniśmy mieć wyważony stosunek do tej kwestii, ale musimy patrzeć zgodnie z prawdą na naszą przeszłość i pokazywać przykład naszym sąsiadom Polakom. Trzeba patrzeć na historię nie tylko ze strony propagowanej prawdy swojego narodu ale i z obiektywnej strony historii.” – dodaje Mykoła Dawydiuk”.

Tyle relacja. Tak więc, z napastników mających zamiar dokonania masowego mordu, robi się tutaj ofiary. W artykule nie ma ani słowa o tym, dlaczego powstała samoobrona w Przebrażu. Z kontekstu wynika, że chodziło o mordowanie bezbronnych Ukraińców. No i stary motyw „trzeciej reki”, czyli Rosjan. To oni mieli być sprawcą całej tragedii. Tu od razu warto dodać, że dowodzący oddziałem sowieckim płk. Prokopiuk był… Ukraińcem z Odessy. Pisząc o współdziałaniu Polaków z partyzantami sowieckimi w artykule „Partyzantka sowiecka wobec zagłady ludności polskiej na Wołyniu w 1943 roku” („Niepodległość i pamięć”, nr 43-44/ 2013) tak opisałem ten epizod:

„Największym sukcesem zakończyła się współpraca polskiej samoobrony z partyzantami sowieckimi we wsi Przebraże (pow. Łuck). Było w niej zgromadzonych ok. 10.500 uchodźców i miejscowej ludności (są dane mówiące nawet o 20.000 uchodźców). Od samego początku z dowództwem obrony Przebraża współpracowały trzy radzieckie oddziały partyzanckie: Nikołaja Prokopiuka, Dmitrija Miedwiediewa i Kowalenki. Tak potężna polska forteca, która nie tylko chroniła zgromadzoną tu wielotysięczną rzeszę cywilów, to w dodatku podejmowała ataki na wsie ukraińskie będące zapleczem dla UPA (likwidacja wsi Trościaniec) – była celem aż trzech szturmów ze strony ukraińskich nacjonalistów, w tym największego w dniu 30 sierpnia 1943 roku.

Przebraże zostało zaatakowane z trzech stron, tylko na flance południowej nie było oddziałów UPA. W decydującym momencie boju, dowództwo obrony Przebraża wysłało łącznika do stacjonującego kilka kilometrów od pola bitwy oddziału Nikołaja Prokopiuka. Wysłannik dotarł szczęśliwie do celu i przywiózł wiadomość, że w oznaczonym wcześniej miejscu zjawi się oddział partyzantki sowieckiej. Prokopiuk zaatakował atakujących nacjonalistów ukraińskich od tyłu mając do dyspozycji 150 ludzi i 60 konnych. W tym samym czasie Polacy uderzyli na upowców idąc na spotkanie partyzantom Prokopiuka. Bitwa zakończyła się całkowitym pogromem UPA. Od tej pory nie podjęto już ataku na Przebraże.

Henryk Cybulski tak opisał nastroje po bitwie: „Oddział radziecki [Prokopiuka] szykował się do odmarszu. Wraz z Albertem serdecznie dziękowaliśmy pułkownikowi Prokopiukowi za okazaną pomoc. Walka ta jeszcze bardziej zacieśniła naszą współpracę, braterstwo i przyjaźń. Patrząc za oddalającym się oddziałem radzieckim przypomniałem sobie pierwsze tygodnie wzajemnej nieufności i niedowierzania. Przełamywaliśmy je krok za krokiem, uzgadniając wspólne cele i stanowiska, pomagając sobie, służąc radą i pomocą. W Przebrażu przed szkołą oczekiwał nas wielotysięczny tłum. Okrzykom i wiwatom nie było końca. Patrzyłem na rozradowane twarze ludzi i było mi dziwnie dobrze. Jeszcze nigdy w życiu nie doznałem takiego uczucia i jeszcze nigdy w życiu nie widziałem dookoła siebie tylu szczęśliwych ludzi”. Jesienią 1943 roku obrońcy Przebraża, na propozycję innego oddziału partyzantki sowieckiej dowodzonego przez Kowalenkę wzięli udział w likwidacji upowskiej wsi Omelno”.

Pisałem też: „Według najnowszych ustaleń na 142 polskie samoobrony 7 współpracowało z partyzantką sowiecką. Były to: w powiecie Kostopol: Huta Stara (współpraca ze zgrupowaniem kpt. Iwana Szytowa), Peresieki, Rudnia Potasznia, Rudnia Stryj, Huta Stepańska. W powiecie Łuck: Przebraże (współpraca z oddziałami Nikołaja Prokopiuka, Dmitrija Miedwiediewa i Kowalenki). W powiecie Sarny: Staryk. Liczna 7 samoobron na 142 nie oddaje jednak znaczenia tej współpracy. Jeśli bowiem uświadomimy sobie, że większość samoobron liczyła 20-30 obrońców, a tylko dwie samoobrony współpracujące z sowiecką partyzantką, czyli Huta Stepańska i Przebraże, miały razem ok. 1000 obrońców i broniły ok. 15.000 ludności, ocena musi być inna. Wszystkie samoobrony współpracujące z partyzantami sowieckimi, prócz Huty Stepańskiej, przetrwały, w tym największa na Wołyniu w Przebrażu”.

W zgodnej opinii Polaków, którzy przeżyli zagładę Wołynia, partyzanci sowieccy byli jedyną realną siłą, na którą mogli liczyć. Nie jest to w smak banderowcom, którzy po dziś dzień próbują wykorzystywać ten fakt do usprawiedliwienia swoich zbrodniczych poczynań, znajdując czasami (coraz częściej) głosy poparcia w Polsce ze strony obsesyjnych antykomunistów i chorobliwych rusofobów.

Jan Engelgard
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 9 do “Jak Polacy i Rosjanie niewinnych Ukraińców pod Przebrażem zabijali”

 1. Easy Terran said

  Jak oglądałem zdjęcia, na których stary pierdziel w granatowym garniturze roni rzewne łzy, to myślałem, że wyrzucę monitor przez okno, że coś tak obrzydliwie załganego mi wyświetla.

  Bandycie po raz kolejny opluli Polaków i pamięć pomordowanych przez tę dzicz po raz kolejny zdeptali.
  A co na to nie-rzond? Pewno kolejne miliony do braci, tfu!, banderowców wysyła.

  Gore!

 2. ENKI said

  1943 r. „W ten dzień zginęło ok. 2 500 Polaków – mówi dr Popek….Wieczorem po rzezi w lesie pod Sokołem odbyła się zabawa ludności ukraińskiej świętującej pozbycie się Polaków.” http://fakty.interia.pl
  W 2015 r. w kijowskim klubie na noworocznej zabawie podano zestaw mięs jako RZEŹ WOŁYŃSKA.
  Takie fakty wystarczą za komentarz i sąd nad zbrodniarzami i kontynuatorami neo-banderowcami.

 3. obserwator said

  Ad 1 – „nasz” rzad celowo propaguje dokladnie taka wersje historii.
  Niedlugo odejda ostatni ludzie, ktorzy ten horror zgotowany Polakom przez ukraincow przezyli i nie dosc, ze nie bedzie komu zaswiadczyc o ludobojstwie to jeszcze za pare lat nikt pomordowanym nawet swieczki nie zapali.

  W Warszawie w tramwajach sa takie smieszne wyswietlacze – glownie leca tam reklamy i propaganda. Jest tez taki blok sygnowany przez IPN. przedwczoraj w ramach tego bloku bylo wyswietlane takie cos: (nie slowo w slowo bo az sie krew burzyla, sens oddam) w lipcu 1943 na Wolyniu doszlo do walk polsko – ukrainskich i w ich wyniku smierc ponioslo okolo 10 000 ludzi w tym wiekszosc Polakow. W tym jakas wzmianka o upa. W nastepnym zdaniu cos o 300 dzieciach.

  Pro banderowska propaganda na calego. Do konca.

 4. Easy Terran said

  @3;

  Jeszcze tylko kibice – czyli wg. squrvieli u władzy naziole, faszyści, swołocz wszelkiej maści – bronią pamięci Polaków 😦

 5. Zdziwiony said

  Komendantem tego ośrodka (warownego obozu) był Henryk Cybulski. Jest autorem książki „Czerwone noce” wydanej 1964 roku.

  W okresie od 1937 – zima 1938 był nadleśniczym w okolicznej Kiwerce.

  „Lasy kiwereckie, rozległe, wspaniale wyrośnięte, stanowiły od dawien dawna jeden z najbogatszych drzewostanów na Wołyniu. Rosła tu przeważnie sosna o rzadko spotykanej jakości, toteż opasłe jej pnie płynęły do kraju i okolicznych tartaków nieprzerwanym strumieniem”. (…) „Dni toczyły się wolno. Nadeszła wczesna, ciężka zima. Któregoś dnia zostałem aresztowany – niebawem stwierdziłem, że mój los podzielili i inni leśnicy. Nikt z nas nie orientował się jeszcze wtedy o istocie beriowszczyzny i jej symptomach. Nie wiedzieliśmy, że jej ofiarą padali również i radzieccy uczciwi ludzie. Wkrótce znalazłem się wraz z innymi na dalekiej północy”. (…) „W pogodny lipcowy wieczór pożegnałem kolegów. Obdarowany przez nich kilkoma kromkami chleba, uzbrojony w nóż, zanurzyłem się w tajgę. Dokąd, w jakim kierunku zwrócić swoje kroki?” (…) „I oto po ośmiu tygodniach gigantycznego marszu stanąłem o północy w rodzinnym Przebrażu”.

  (…) „Teraz dopiero, stojąc na polu walki, oglądałem wyniki tej zwycięskiej bitwy. Zdobyliśmy szesnaście karabinów maszynowych, tysiące sztuk amunicji i granatów. Podzieliliśmy się cenną zdobyczą z partyzantami radzieckimi, którzy wspólnie z naszymi żołnierzami sprawdzali teraz dokumenty poległych nacjonalistów.
  Większośd rezunów pochodziła z okolic Lwowa. Tak więc do walki na tym terenie ściągnął kwiat ukraińskich nacjonalistów. Wielu, jak wskazywały dokumenty, miało średnie wykształcenie. Oddział radziecki szykował się do odmarszu. Wraz z Albertem serdecznie dziękowaliśmy pułkownikowi Prokopiukowi za okazaną pomoc. Walka ta jeszcze bardziej zacieśniła naszą współpracę, braterstwo i przyjaźń. Patrząc za oddalającym się oddziałem radzieckim przypomniałem sobie pierwsze tygodnie wzajemnej nieufności i niedowierzania. Przełamywaliśmy je krok za krokiem, uzgadniając wspólne cele i stanowiska, pomagając sobie, służąc radą i pomocą”.

  (…) „Przeciwnikiem walki z Polakami był miejscowy pop z Rudnik, Szymiński. Miał on synową Polkę i zięcia Polaka. Podobnie jak wielu Ukraińców, odmawiających udziału w wyprawie, został za to rozstrzelany.
  Na kilka dni przed napadem przybyło w okolice Rudnik około czterech tysięcy banderowców, ściągniętych z okolic Lwowa. Były to doborowe sotnie, zaprawione już w rzeziach na Ukrainie. Dołączyło do nich sześć tysięcy miejscowych rezunów, uzbrojonych w broń ręczną i maszynową. Grupę pomocniczą stanowili siekiernicy i ciury taborowe, razem około dziesięciu tysięcy ludzi. Banderowcy zarekwirowali w całej okolicy setki furmanek, aby po zwycięskiej bitwie wywieźć na nich dobytek z Przebraża.
  W wyprawie wzięło także udział trzech popów. Mieli oni odprawić na zgliszczach Przebraża uroczyste modły dziękczynne”.

  Ci też „uzgadnili wspólne cele i stanowiska, pomagając sobie, służąc radą i pomocą”:

 6. Zdziwiony said

  13 lipca 2015, godz. 21:30
  Walka o dobre imię i pamięć o Synach polskiej Ziemi cz.II
  Jan Józef Kasprzyk – historyk Prezes Związku Piłsudczyków, Tadeusz Płużański, publicysta, Prezes Stowarzyszenia Łączka
  http://www.radiomaryja.pl/multimedia/walka-o-dobre-imie-i-pamiec-o-synach-polskiej-ziemi-cz-ii/

  1h 13′ 20” przed końcem nagrania:
  Na uwagę słuchacza na wołanie JK „Sława Ukrajini! Herojam Sława!” i wybitnych błędów politycznych ich „obojga” w odpowiedzi (że niby nie usprawiedliwia JK) o. Dyrek: „To za wołanie nie było pod Beresteczkiem, czy gdzieś tam w czasie bitwy w 1920 roku, ale było wtedy gdy Rosja atakowała Zachodnią Ukrainę, więc z solidarności”.
  W innym miejscu tej audycji o. Dyrek określając Rosję jako odwiecznego wroga, stwierdził, że Niemcy zdołali nas przeprosić, stwierdza – W. Brandt ukląkł przed pomnikiem Powstania Warszawskiego (przecież to bzdura, bo zrobił to przed pomnikiem getta warszawskiego!), a i.. obłudnie zacytowano Stefana Żeromskiego: „Trzeba czasem rozdrapywać rany po to aby nie zabliżniły się błoną podłości”.

  Ideał etyczny.

  Gdy cię ktoś uderzy w twarz
  Tak na odlew wyśmienicie,
  To policzek drugi spiesz
  Wnet nadstawić pod pobicie.
  Mieć obity jeden pysk
  I nie prosić o zniewagę, —
  To narusza wyższych praw
  Wiekuistą równowagę!
  Bo najwyższą pychą jest
  Przeciw krzywdzie iść z reakcyją!
  Dostać w papę z obu stron
  Jest najwyższą satysfakcyją!

  (L.B. 1900 r.)

 7. NICK said

  Z jednej spermy robieni, P. Zdziwiony. Nieprawdaż? Wierszyk adekwatny.

 8. wi42 said

  Partyzantka sowiecka czy radziecka. – również do J.En.
  Poprawnie radziecka, wszyscy wiemy, ze sowiecka ma znaczenie pejoratywne. Owszem, powszechnie jak kto woli. Ale gdy się mówi o partyzantce, która ratuje Polaków – to jak to wygląda?
  Otóż prawie tak jak by używać partyzantka kacapska.
  Byłem ostatnio w Oświęcimiu. Starsze napisy – jeńcy radzieccy są stopniowe zamieniane na jeńcy sowieccy itd. Są miejsca i wydarzenia, gdzie to się zauważa i to razi – chyba, nie zauważy ten, dla którego jeńcy kacapscy to jest to samo co radzieccy.

 9. Henryk Cybulski – dowódca obrony Przebraża:
  http://www.myvideo.ge/?video_id=2415954
  Tacy ludzie jak on, są w III RP zepchnięci w zapomnienie, a hucznie czci się osobników w rodzaju Geremka czy Bartoszewskiego.

Sorry, the comment form is closed at this time.