Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Cunningham: Zachód „dryfuje” w kierunku faszyzmu w interesach oligarchów

Posted by Marucha w dniu 2015-07-24 (Piątek)

Broniąc interesów elit finansowych, zachodnie rządy depczą zasady demokratyczne i prawa człowieka, a w celu odwrócenia uwagi społeczeństwa tworzą zewnętrzne zagrożenie militarne.

Zachód coraz częściej posiłkuje się środkami autorytarnymi, by zrekompensować skrajne osłabienie swoich pozycji gospodarczych — pisze ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych Finian Cunningham w swojej rubryce na portalu Sputniknews.

Wielka Brytania i Francja swego czasu współpracowały z Hitlerem, a Stany Zjednoczone nieustanie płodziły dyktatury, dlatego zachodnie elity rządzące nie po raz pierwszy flirtują z faszyzmem.

Zdaniem Cunninghama dziś ropa naftowa i handel bronią są dla nich ważniejsze od demokracji, praw człowieka i prawa międzynarodowego. Przytacza on również niedwuznaczne przykłady autorytarnych wystąpień zachodnich polityków.

W tym tygodniu minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Philip Hammond otwarcie wyraził niezadowolenie z brytyjskiego procesu demokratycznego, zbyt „ciężkiego”, by realizować cele wojskowe.

Amerykański generał Wesley Clark powiedział, że Waszyngton potrzebuje narzędzia, które umożliwi wysyłanie „nielojalnych” obywateli do obozów bez procedur prawnych.

Minister spraw zagranicznych Francji skrytykował parlamentarzystów za to, że postanowili odwiedzić Krym. Natomiast Grecy żyją w warunkach dyktatury wierzycieli UE na czele z kanclerz Niemiec.

Zdaniem analityka, zachodnie rządy służą interesom oligarchów. Wystarczy spojrzeć na milionerów Camerona i Osborne’a w brytyjskim rządzie lub na uczestników wyścigu o fotel prezydenta w Stanach Zjednoczonych. Niezależnie od tego, kto wygra wybory, będzie on bronił interesów dużego biznesu.

Jednocześnie realne dochody klasy robotniczej w USA są niższe niż były w latach 70. ubiegłego wieku. Natomiast poziom bezrobocia w odróżnieniu od oficjalnych danych wynosi ponad 20%. Majątek 400 najbogatszych Amerykanów dorównuje dochodom 150 milionów najbiedniejszych mieszkańców Ameryki.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat, pisze Cunningham, reformy demokratyczne w krajach zachodnich wskazują na niewątpliwy proces cofania się. Jest to związane z silnym rozwarstwieniem społeczeństwa, w którym bogactwo i władza koncentrują się w rękach mniejszości oligarchicznej. Cunningham uważa, że aby walczyć z upadkiem kapitalizmu Zachód coraz częściej ucieka się do autorytarnych metod rządzenia. W obliczu rosnącego niezadowolenia społecznego, elity rządzące depczą zasady demokratyczne, a aby zmniejszyć napięcie społeczne tworzą zagrożenie militarne poza granicami.

http://pl.sputniknews.com

*                              *                                    *

Artykuł powiązany z powyższym.

Ameryka koncentruje się bardziej na sobie niż na swoim społeczeństwie

[Ściśle mówiąc – koncentruje się na interesach najbogatszych, a olewa resztę swych obywateli  – admin]

Polityka Waszyngtonu znajduje się w ślepym zaułku. Wszystko robi się wyłącznie dla bogatych, co wpływa na jakość życia w Stanach Zjednoczonych i na pozycje kraju w rankingach światowych – uważa profesor Brooklyn College Hershey Friedman.

W raporcie, napisanym wspólnie z Sarah Herts ze State University of New York, Friedman przeanalizował dane statystyczne na temat sytuacji wewnętrznej w Stanach Zjednoczonych z ostatnich 10 lat i doszedł do wniosku, że kraj znajduje się w upadku w wielu obszarach: coraz więcej ludzi żyje poniżej granicy ubóstwa, zwiększa się przepaść w zarobkach, spada jakość edukacji i opieki zdrowotnej, spada indeks szczęścia wśród ludności itp.

— W ostatnich latach Ameryka koncentruje się coraz bardziej na sobie niż na swoim społeczeństwie. Klasa średnia jest coraz mniej liczna, biedni pracujący znajdują się w złym położeniu. Rząd powinien inwestować w edukację i opiekę zdrowotną, a nie w aparat państwowy i administrację — powiedziała Herts dla agencji Sputnik.

Jednym z powodów trudnej sytuacji finansowej amerykańskiego społeczeństwa, zdaniem Herts, są podatki, z którymi klasa średnia sobie w zasadzie nie radzi. Tymczasem korporacje niemal ich nie płacą.
Natomiast profesor Friedman uważa, że Ameryka potrzebuje nowego lidera, który pójdzie drogą „świadomego kapitalizmu”.

— Polityka Waszyngtonu znajduje się w ślepym zaułku. Demokraci ciągną w lewo, a republikanie w prawo. Potrzebny jest ktoś po środku, kto rozumie, że kapitalizm jest dobry, a nie tym, co wyrządził tyle zła — stwierdził Friedman. [Kapitalizm dobry? O żesz k…a… – admin]

Widocznie Barack Obama przygotowuje się do opuszczenia Białego Domu, bowiem składa oświadczenia, które jakoby podsumowują jego kadencję. W wywiadzie dla BBC amerykański prezydent za największą porażkę uznał fiasko swoich działań zmierzających do ograniczenia dostępu do broni. Obama określił Amerykanów jednym z przodujących narodów na świecie, który nie ma „prawa o bezpieczeństwie użytkowania broni palnej, które odpowiada zdrowemu rozsądkowi”.

— Jeśli popatrzymy na liczbę Amerykanów, którzy zginęli wskutek terroryzmu od zamachów z 11 września, to było ich mniej niż 100. Tymczasem w wyniku masowych morderstw z użyciem broni palnej zginęło od tego czasu dziesiątki tysięcy Amerykanów — powiedział Obama. [A jeszcze więcej zginęło skutkiem bandytyzmu politycznego USA – admin]

Niedawno doszło do kolejnej tragedii. Dwie osoby zginęły w strzelaninie w mieście Lafayette w stanie Luizjana w kinie, gdzie wyświetlano film „Trainwreck”. Strzelał, według świadków, biały mężczyzna w podeszłym wieku, który następnie popełnił samobójstwo. Według różnych źródeł, rany otrzymało od siedmiu do dziewięciu osób.

Prezydent Stanów Zjednoczonych próbował rozszerzyć kontrolę nad bronią po masakrze w 2012 roku w szkole w Connecticut, gdzie zginęło 26 osób. Jednak inicjatywa wprowadzenia ograniczeń w prawie do posiadania broni nie spotkała się z aprobatą Kongresu Stanów Zjednoczonych.

http://pl.sputniknews.com/

Komentarzy 6 to “Cunningham: Zachód „dryfuje” w kierunku faszyzmu w interesach oligarchów”

 1. 15vagabunda said

  ” Architekt globalizmu

  Był dość przeciętnym doradcą jednego z najsłabszych prezydentów USA, ale TVN i tak nakręcił o nim film. Dla jednych autorytetem moralnym, dla innych wręcz demonicznym demiurgiem ogólnoświatowego spisku elit. Kim jest naprawdę profesor Zbigniew Brzeziński?.
  Dość przeciętny doradca jednego z najsłabszych prezydentów USA, Jimmiego Cartera. W jego publikacjach i wywiadach znaleźć można bardzo trafne osądy, świadczące o dużej przenikliwości, zwłaszcza w kwestiach rosyjskich. Można jednak i natrafić na brzmiące dziś śmiesznie, czy wręcz kompromitująco, jak choćby uznanie rozpadu Związku Sowieckiego za mało prawdopodobne przynajmniej do 2017 r. (opinia wyrażona w 1988), bądź w jeszcze większym stopniu, zbagatelizowanie zagrożenia islamskim fundamentalizmem niemal w przededniu wypowiedzenia Zachodowi „świętej wojny” przez Osamę bin Ladena. Dodajmy, że tego samego bin Ladena, którego fotoreporter ujął na wspólnym zdjęciu z profesorem Brzezińskim podczas wojny w Afganistanie.

  Ten zdumiewający kontrast ma też odzwierciedlenie w opiniach Polaków o Brzezińskim. Dla jednych jest autorytetem moralnym (cokolwiek to oznacza), dla innych wręcz demonicznym demiurgiem ogólnoświatowego spisku elit. Kim zatem jest profesor Zbigniew Brzeziński?…”

  „Złowrogi klan Brzezińskich

  CO PISZĄ INNI: Najbardziej rusofobiczne postawy kojarzą się, niestety, coraz bardziej z Polską i Polakami. Rosyjski publicysta Daniel Zubow przywołuje diaboliczną postać Zbigniewa Brzezińskiego i jego dzieci.

  Słynny amerykański „sowietolog” i „kremlolog” wychował godne siebie zastępstwo. Obecnie dzieci Zbigniewa Brzezińskiego kontynuują misję swego ojca, podżegając prezydenta USA i wszystkie możliwe kręgi polityczne za oceanem przeciwko Rosji. W obecnych warunkach w USA za takie talenty dobrze się płaci.

  Prezydent Barack Obama pracuje nad swoim wystąpieniem na szczycie NATO w Walii, a także przygotowuje się do wrześniowego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Natomiast Zbigniew Brzeziński, były doradca Baracka Obamy podczas jego pierwszej kampanii wyborczej, wychowuje swoje dzieci, zdolne do kontynuowania jego intryg z czasów zimnej wojny.

  Syn Zbigniewa Brzezińskiego, Mark, w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Clintona (w latach 1999-2001) odpowiadał za politykę bezpieczeństwa w kwestiach, dotyczących Rosji, Eurazji, Bałkanów i NATO. Od listopada 2011 roku Mark obejmuje stanowisko ambasadora USA w Szwecji.

  Ambasador Mark Brzeziński wykorzystał swoje stanowisko, aby kilka razy wezwać Szwecję do wstąpienia do NATO. W kwietniu tego roku, zabierając głos w miejscowych mediach, powiedział on, że zagrożenie, które ponownie pojawiło się ze strony Rosji, powinno uzasadnić wzrost budżetu wojskowego kraju, ponieważ USA lub NATO nie może zagwarantować Szwecji wsparcia.
  Chociaż Szwecja nie jest pełnoprawnym członkiem NATO, jej siły zbrojne uczestniczyły w szeregu ćwiczeń, które pakt przeprowadził w tym roku. W październiku 2013 roku szwedzkie wojska dołączyły do sił wszystkich krajów NATO, a także kontyngentów z Finlandii i Ukrainy podczas ćwiczeń wojskowych Steadfast Jazz. W czerwcu 2014 roku Szwedzi wzięli udział w dwóch dużych ćwiczeniach: Flaming Sword na Litwie i corocznych manewrach BALTOPS.

  Drugi syn Zbigniewa Brzezińskiego, Jan, jest obecnie członkiem grupy doradców strategicznych Rady Atlantyckiej – organizacji, stworzonej w 1961 roku i promującej interesy NATO. W latach 2006-2011 pracował on w spółce Booz Allen Hamilton, będącej jednym z największych podwykonawców CIA i NSA. Jan był współautorem reportażu „Decydujący szczyt dla NATO”, który 14 sierpnia 2014 roku został wyemitowany w telewizji CNN. W nim otwarcie oświadczył: „Pakt musi być gotów na udzielenie Ukrainie niezbędnej pomocy w postaci sprzętu bojowego i broni, w tym zestawów antyrakietowych i pocisków przeciwlotniczych a także rozmieścić na jej terytorium platformy wywiadowcze, które pozwoliłyby poprawić odbiór bieżącej sytuacji zarówno przez siły bezpieczeństwa Ukrainy, tak i przez instruktorów wojskowych”. Te wypowiedzi rozwijają myśli, wyrażone przez Jana w artykule „Trzy sposoby na umocnienie bezpieczeństwa Ukrainy przez NATO”, opublikowanym 24 marca w gazecie Washington Post.

  Zatwierdzając dostawy do kraju broni i intensyfikację ćwiczeń, proponuje on przypomnieć Rosjanom o ich roli w Afganistanie – prawdopodobnie zapominając, do jakich wyników doprowadziły wysiłki USA w zakresie przygotowania i uzbrojenia modżahedów.

  Wreszcie, trzecie dziecko Brzezińskiego, córka Mika, razem z byłym republikańskim kongresmanem o ultraprawicowych poglądach Joe Scarboroughem prowadzi na kanale MSNBC poranny program, poświęcony plotkom politycznym. Może, na przykład, zaprosić do wypowiedzi politologa Williama Kristola, z Rady Stosunków Zagranicznych, który wzywa do kolejnej wojny z Irakiem.

  Sam Brzeziński wykłada obecnie politykę zagraniczną USA w Szkole Wyższych Studiów Międzynarodowych przy uniwersytecie Johna Hopkinsa. 2 maja napisał on artykuł dla czasopisma „Politico” pod tytułem „Co Obama powinien opowiedzieć Amerykanom o Ukrainie”. W tym diabolicznym, pełnym zła materiale, proponuje on zamienić ten kraj w stałą strefę chaosu i arenę miejskich walk partyzanckich: „Ukraińcy będą walczyć wiedząc tylko, że w końcu otrzymają pomoc od Zachodu. Zwłaszcza broń, potrzebną do skutecznej obrony miast”.

  Chociaż Barack Obama nigdy nie wspominał o zaleceniach Brzezińskiego, zdania, jakich używa podczas omawiania kwestii suwerenności i integralności terytorialnej bardzo przypominają idee podsuwane przez Brzezińskiego. Biorąc pod uwagę aktywność klanu Brzezińskich w amerykańskim departamencie stanu, mediach i organizacjach promujących interesy NATO, można mieć pewność: wszyscy członkowie tej rodziny będą odgrywać znaczną rolę w planowaniu i realizacji agresywnej polityki amerykańskiej administracji wobec Rosji.

  Bogusław Jeznach
  http://jeznach.neon24.pl

  http://www.bibula.com/?p=78088

 2. Kojak said

  Bronic imtersow elit finansowych ? Jakich elit ? Zydowskich zlodzieji i bandytow ! Z kradziezy i oszustw zrobili sobie zrodlo utrzymania ! Islandia udowodnila ze swiat finansow po przegonioeniu zydowskich oszustow zlodzieji i bandytow moze inaczej funkcjonowac i sluzyc ludziom nie tylko zydowskim zlodziejom ! Trzeba tak uczynic na swiecie zebywyrwac ludzi z objec zlodzieji ,zwyrodnialcow i oszustow

 3. Re: Kojak
  Problem polega na tym, ze po opuszczeniu lichwiarskich pijawek z polskiego „zerowiska”, ze ofiary nie sa w stanie samodzielnie funkcjonowac, bowiem nie wiedza na czym to polega i z czym sie to je…, a nawet sa przekonani o tym, ze nie bedzie nastepnego dnia…(swiat sie zawalil…)..

  Och i jeszcze jest inne „przekonanie”, (falszywe oczywiscie), ze pieniadze tworza prace, produkcje czy uslugi…a co bardzo niewielu wie, ze jest akurat odwrotnie…
  I to jest bardzo smutne…
  ======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 4. maasteer said

  Turcja wyjaśnia w liście do ONZ motywy ataku na IS w Syrii

  W liście skierowanym do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna i Rady Bezpieczeństwa ONZ Turcja wyjaśniła, że rozpoczęła ataki lotnicze na bazy Państwa Islamskiego (IS) w Syrii, ponieważ rząd Syrii „nie jest zdolny, ani nie chce” zwalczać IS. Samoloty tureckie uderzyły na cele w Syrii i Iraku.
  ——————————————————-
  i komentarz pod artykułem:

  ~zebra : Na tej samej podstawie proponuję rozpocząć bombardowania na terenie Upadliny przeciwko prawemu sektorowi który jest zagrożeniem dla polaków, upadliński rząd nie umie i nie chce rozwiązać problemu ekstremistów wiec nie patrząc na „nieistotną” zasadę nie naruszalności granic do dzieła Panowie!!!!”

  http://wiadomosci.onet.pl/forum/turcja-wyjasnia-w-liscie-do-onz-motywy-ataku-na-is,0,1667606,170161694,czytaj.html
  ————————————-
  Na podstawie ww. precedensu Rosja ma prawo zbombardować Kijów i zasiadający tam faszystowski reżim

 5. NICK said

  Tytuł.
  Nie „dryfuje” i nie ‚zachód’, lecz?
  Podpisał cyrograf.
  Kolejni się podpisują… .

 6. NICK said

  Czekając we kolejce.
  Okrążającej równik. Wieeelokrotnie.

Sorry, the comment form is closed at this time.