Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  wanderer o Rozbić system samowładzy
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (45 – …
  revers o Wolne tematy (45 – …
  NICK o Wolne tematy (45 – …
  revers o Po wyborach, czas na pleb…
  Boydar o Wolne tematy (45 – …
  gorej o Rozbić system samowładzy
  Bezpartyjna o Wolne tematy (45 – …
  Marek o Rozbić system samowładzy
  JARNO o Odnośne refleksje po pierwszej…
  piwowar o Czy Duda zatańczy kazaczo…
  Godzimir o Rozbić system samowładzy
  Boydar o Wolne tematy (45 – …
  Katarzyna T o Wolne tematy (45 – …
  Jabo o Po wyborach, czas na pleb…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 517 obserwujących.

Czy biskup Ryszard Williamson jest ekskomunikowany?

Posted by Marucha w dniu 2015-07-28 (Wtorek)

Parę miesięcy temu biskup Williamson konsekrował na biskupa swego wieloletniego współpracownika z czasów FSSPX x. Jana Michała Faure’go. Uroczystość miała miejsce w Brazylii, w benedyktyńskim klasztorze pw. Świętego Krzyża, który jest jednym z filarów „Ruchu Oporu” przeciwko modernistom i ich faktycznym bądź mniemanym sojusznikom.

W Internecie pojawiły się od razu głosy, że biskupi Williamson oraz Faure swoim czynem zaciągnęli automatycznie ekskomunikę (latae sententiae), z uwagi na złamanie Kanonu nr 1382 KPK 1983 o brzmieniu: „Biskup, który bez papieskiego mandatu konsekruje kogoś na biskupa, a także ten, kto od niego konsekrację przyjmuje, podlegają ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zastrzeżonej Stolicy Apostolskiej”.

Biskup Williamson nie przyłożył się specjalnie do sporządzenia uzasadnienia dla udzielanych święceń. Myślę jednak, że święcenia te można by w podobny sposób uzasadnić, jak uczynił to Arcybiskup Lefebvre w 1988 r., powołując się na stan wyższej konieczności w Kościele i niemożność normalnego funkcjonowania katolików w tzw. „oficjalnych” strukturach kościelnych. Nie ma sensu przytaczać bardzo szczegółowych analiz, jakie sporządzali na tę okoliczność Piusowcy. Każdy zainteresowany z pewnością się z nimi zapoznał.

Warto tu też wspomnieć, jak z punktu widzenia oficjalnego prawa kościelnego zakończyły się spory o święcenia z 1988 r. Ojciec Święty Benedykt XVI jednostronnie zdjął ekskomunikę z biskupów FSSPX, a zatem można sądzić, że przyjął jej istnienie, niezależnie od niezakończonego, nieprzeprowadzonego z formalnego punktu widzenia badania sądowego, czy Msgr Lefebvre miał rację dostrzegając stan wyższej konieczności w Kościele.

Pozwolę sobie przypomnieć mój punkt widzenia na sprawę, wskazujący na nieszczelność prawa kanonicznego ogłoszonego przez Jana Pawła II, wskutek czego Kanon 1382 ma podobne zastosowanie w praktyce jak przepisy antykorupcyjne w Polsce.

Stawia nas to przed niewesołą alternatywą w zakresie święceń biskupich dokonywanych bez mandatu Kościoła Posoborowego. Kościół katolicki znajduje się w stanie wyższej konieczności, kryzysie spowodowanym przez modernistów, którzy zajęli najwyższe stanowiska w hierarchii kościelnej i fatalnie nimi zarządzają. Albo akceptujemy:

1) Stanowisko Watykanu: niezależnie od treści prawa kanonicznego z 1983 r., prawidłowo interpretowanego przez tradycjonalistów, Watykan zawsze będzie uznawał niegodziwość takich konsekracyj i oznajmiał zaistnienie kar kościelnych. Tak to jest, gdy sprawca przestępstwa (zmiany wiary katolickiej na posoborową) jest równocześnie sędzią.
2) Praktyczne skutki wadliwego KPK 1983: każdy biskup może powołać się na stan wyższej konieczności itp. itd. i wyświęcać kapłanów na biskupów. Nie mamy ani żadnych metod, by oceniać celowość święceń (np. liczba obsługiwanych wiernych, ich rozproszenie, obowiązki obsługi seminarium), ani innych mechanizmów kontrolnych, wynikających z jurysdykcji zwyczajnej, której nikt nie ma w tego typu wspólnotach („Róbta co chceta”).

Zwracam też uwagę, że posiłkowanie się KPK 1917 do święceń bez mandatu papieskiego również da niewiele. Z zastosowania zasad kodeksu Benedykta XV wypływa bowiem alternatywa:

1) Jest papież i on udziela zgody na udzielenie sakry. Można działać na zasadach współczesnych katolików indultowych.
2) Nie ma papieża, ale problem „róbta co chceta” dalej istnieje.

Stanowisko FSSPX w sprawie sakry x. Faure’go należy traktować jako walkę z konkurencją. Williamson to rywal potencjalnie nieprzyjemny dla Piusowców, bowiem identyczny teologicznie. Trudno go skrytykować, bo taka krytyka obraca się przeciw krytykującemu. Z drugiej strony, może on tylko podgryźć ciastko posiadane przez FSSPX, a w żaden sposób nie powiększy go. Ja ich rozumiem.

O ile do FSSPX czasem dołączają kapłani i wierni z Kościoła Posoborowego, to „Ruch Oporu” przejmuje głównie osoby, które wcześniej były związane z Bractwem św. Piusa X. Spójrzmy raz jeszcze na stronę, gdzie są szczegółowe statystyki resistance. Należy docenić, że z biskupami Williamsonem oraz Faurem współpracuje już ponad 50 kapłanów. Lecz ponad połowa resistance to byli członkowie FSSPX, a większość spośród pozostałych to członkowie zakonów współpracujących dotąd z Piusowcami. Są wśród nich dominikanie z Avrillé, ale uwaga: ojcowie Albert i Tomasz, znani w Polsce z pielgrzymek Warszawa – Częstochowa oraz innych konferencyj i wykładów, nadal współpracują z Menzingen. Ich nowa siedziba mieści się w Steffeshausen w Belgii.

Williamsonowcy mają tylko jeden głośny „transfer z zewnątrz”: fatimologa x. Pawła Kramera; tego, co to uznał nieważność rezygnacji Ojca Świętego Benedykta XVI i instalacji w jego miejsce Franciszka Papieża. Swoją drogą, czy bp Ryszard „dał mu indult” na odprawianie una cum B16?!

Podsumuję ten wpis następująco:

1) Bardzo dobrze, że w Polsce nie wystąpił problem podziału FSSPX na części fellayowską i „oporną”, dzięki czemu „Ruch Oporu” jest dla nas egzotyką znacznie większą niż np. sedewakantyści, których mamy od najmniej kilkunastu lat.
2) „Ruch Oporu” nie jest nową jakością na tradimapie, ani personalną ani teologiczną. Powstał w wyniku szeregu konfliktów personalnych, co jest smutne samo w sobie. Zazwyczaj w takich sporach wina jest jakoś rozłożona po obu stronach konfliktu. Równocześnie jednak nie widzę żadnego istotnego powodu, by bojkotować kapłanów z nim związanych. Gdybym znajdował się w okolicy, gdzie posługują związani z nim kapłani, to korzystałbym z wdzięcznością z ich posługi. Nie miałbym też najmniejszych oporów przed uczestnictwem we Mszy celebrowanej przez J.E. bpa Ryszarda Williamsona.

Autor: Krusejder
http://przedsoborowy.blogspot.se/

Komentarze 34 to “Czy biskup Ryszard Williamson jest ekskomunikowany?”

 1. Boydar said

  Iskra ? Wyszła ?

 2. Wojtek said

  Tyle że, nowy przełożony Bractwa w Polsce, wydaje się być jego terminatorem.
  Vide szkoła Bractwa, decyzje personalne…

 3. JO said

  Rozmawialem z JE Biskupem Williamsonem osobiscie dwa razy. Biskup nie podejmuje zadnych rozmow krytykujacych Ksiezy z Bractwa Piusa X. Przeciwnie, prosi o Ksiezy z Bractwa wspieranie.

  Biskup nie prowadzi tez rozmow Krytykujacych terazniejsze wladze Bractwa, trzech pozostalych Biskupow. W rozmowach o Sakramentach Swietych wskazuje na wlasnie tych Biskupow w tym Biskupa F.

  Biskup Williamson to Gentelmen , Postac ” starej daty ” , wspanialej tradycyjnie katolickiej angielskiej kultury. Jest poeta. Osoba o wielkim poczuciu humoru – kiedys , jak Bog da, to opublikuje pewna prywatna korespondencje, wskazujaca na nietuzinkowe poczucie humoru JE.

  Osobiscie przyjalem stanowisko co do rozdzwieku pomiedzy Wladzami Bractwa a JE Biskupem W, ze to Laska Boza, tak wiec musialo byc, by Swiety Kosciol stal sie silniejszym.

  Motywy ” wyrzucenia ” Biskupa W z Bractwa przez Biskupa F, jakiekolwoek by nie byly , staram sie tlumaczyc, ze ich baza bylo Bezpieczenstwo Bractwa, starch Biskupa F przed konsekwencjami odklamywanej ” religii holokaustu ” przez JE Biskupa W.

  Cala smutna sytuacja nie miala by miejsca, gdyby nie intryga Zydomasonerii, ktorej my wszyscy wlacznie z Biskupami Naszymi ( Tradycyjnymi czterema ) jestesmy obarczeni…

  My , wierni, musimy sie modlic I wspierac kazdego Tradycyjnego Ksiedza. Przede wszystkim jednak w tym to na Nas tez wiernych lazy odpowiedzialnosc dbania o czystosc Wiary. Tu nie Ma kompromisu. Kazdy z Ksiezy Tradycji w tym Biskupi wiedza, ze krok w kierunku Modernizmu, to nasz krok w tyl od tych Ksiezy.

  Tego wymaga Tradycja Swieta.

  Co do nowo wyswieconego Biskupa Faure, to jak juz wspomnialem na Forum, jest on pochodzenia Polskiego z Rodu Psarskich.

  Niech mu Pan Bog wynagrodzi za przyjecie Sakry Biskupiej …, oraz Blogoslawi w Jego Pastertwie.
  JA

 4. A-a said

  @ Pan JO: to sporo Pan nie doczytał. A warto, a warto…Wyrzucenie bp-a Williamsona to było pozbycie się starego balastu. Czy Pan nie zauważa, że „sól straciła już smak”? Przynajmniej w kaplicach FSSPX.

 5. Mordka Rosenzweig said

  Szanowny pan Jo,

  „Rozmawialem z JE Biskupem Williamsonem osobiscie dwa razy. Biskup nie podejmuje zadnych rozmow krytykujacych Ksiezy z Bractwa Piusa X”

  To jest straszne i niereligijne.

  Ja pan Mordka ostszega szanowny pan aby nie igral z ogniem.

  Byla taka starsza pani 87 letnia, ktura zaprosila pan biskup Williamson na herbatke.

  Father de la Motte, ksiadz z SSPX za kare odmuwil jej sakramentuw.

  Jesli szanowny pan Jo jeszcze tego nie wie to pan biskup Williamson jest bardzo zly czlowiek bo pan biskup Williamson robi pan Fellay wbrew.

  http://www.cathinfo.com/catholic.php?a=topic&t=36791&min=17&num=3

 6. ojojoj said

  Czy czasem nie jp2 wymyslil to prawo kanoniczne w 1983 roku? Czy kanon nr. 1382 istnial w prawie z 1917 roku? Ktos wie? Z tego co slyszalem, ekskomunika przed soborem byla stosowana tylko wtedy gdy jakis ksiadz katolicki (nawet nie zwykly parafianin) wyglaszal tezy przeciwko Credo wyznania wiary (np. ze Chrystus nigdy nie zmartwychwstal, itp.), a nie za nie posluszenstwo wzgledem przelozonego jak w tym przypadku – papieza.

  Cos mi tu smierdzi.

 7. Joannus said

  Ad 4
  ”Czy Pan nie zauważa, że „sól straciła już smak”? Przynajmniej w kaplicach FSSPX.”
  A może to Pan stacił smak, stąd niewiele czuje go w Kaplicach.
  Nie będę rozwijał czym grozi i kończy się dostosowywanie do gustów i osądów wiernych. Wystarczy rzut oka na ”rozwój” protestantyzmu.

 8. NICK said

  Sól zawsze jest słona. Zawsze jest dobra.
  Tylko, chciałoby się aby była pełna zgoda. Np. w Bractwie.

  Wszechobecny modernizm, liberalizm i t.p., jednych zabija, innych nadkaża tylko… .Jest tak powszechny, że jesteśmy „nadkażeni”.

  Jak mi brakuje Prawdziwego Ojca. Świętego. Ewangelicznego. Dogmatycznego. Nieomylnego. Bliskiego Panu Bogu.

 9. A-a said

  @Nick”Sól zawsze jest słona. Zawsze jest dobra.”

  Niech mi Pan wierzy, że była „słońsza”, jeszcze niedawno. Tradycja w Polsce raczkuje i dlatego sól wydaje się słona jednakowo, zwłaszcza dla neofitów, którzy dopiero polizali…

  @”Wszechobecny modernizm, liberalizm ” Otóż to! Bardzo trafna obserwacja. Piękno Mszy to liturgia, pozostaje jeszcze doktryna. Na tle ogólnego słabego rozeznania katolików posoborowych w tej materii może umknąć uwadze pośród chorału gregoriańskiego, łaciny i ornatów.

 10. A-a said

  @ 7.Do protestantyzmu prowadzi zaś modernizm. Vide:9.

 11. NICK said

  Chcę Was pogodzić.
  Panów Jana i A-A. Moim tekstem.
  Jeżeli tekst ten ma Was dalej dzielić? Uznajcie, że go nie było. Obadwaj.

 12. JO said

  Ad.7. …I inne…Tak, ci co chca widziec w Ksiedzu Lukaszu, Ksiedza Karola, tego Nigdy nie zobacza.
  Kazdy jest inny i inaczej bedzie prowadzic. Zamiast narzekac , trzeba zakasac Rece I pracowac I modlic sie Wspolna I indywidualna Praca.

  Na owoce Ksiedza Lukasza poczekajmy.

  Osobiscie , mam Powody do wdziecznosci wzgledem Poslugi Ksiedza Lukasza. Jego podejscie jako Duchownego oraz Przelozonego, w moim indywidualnym przypadku w okolicznosciach nielatwych jakie Mu przedstawilem bylo bezbledne, ba, bylo wiecej niz tym czego bym spodziewal sie od Ksiedza. To z prywatnych moich doswiadczen, …..to Wspanialy Ksiadz.

  Z doswiadczen zwiazanych z Gajowka-Spoleczenstwem Polak – Ortodoks, jego Wspolnym Dzialaniem, to tez winni jestesmy Ksiedzu Wdziecznosc.

  Niech kazdy Robi z Nas to co do kazdego nalezy , a Duch Swiety Prowadzi tych, co stapaja Po jedynej Drodze. Na niej kazdy jest bezpieczny. Ci co, z niej zejda, nich sie martwia, nawet gdyby byli Biskupami, Czy Papiezem.

  Naszym obowiazkiem jest wspierac Kazdego Swietego Ksiedza I poki Ksieza Bractwa Nauczaja tak jak Sam Bog tego chce, nie mamy prawa publicznie narzekac a mamy przywilej I obowiazek ich wspierac.

  Kazdy, Kto Ma uwagi, niech Ma odwage to wyrazic wprost do osoby Ksiedza, wyjasnic…..

  Hierarchia zobowiazuje. Jej sie trzymajmy.
  Pamietajmy, ze to Zydomasoneria knuje I to z jej powodu jestesmy ofiarami, wlacznie z Ksiezmi. Nasza flustracje rozladowujmy walczac z Zydomasoneria a nie tu jeden z drugim, Czy niedaj Boze, przeciwku Swietemu Ksiedzu.

  Spory, zostawmy Ksiezom pomidzy nimi, to naturalne, ze one byc moga. My do nich sie nie wtracajmy, a wspierajmy Kazdego Swietego Ksiedza.

  Pamietajmy tez, ze Biskup W, to Bractwo Piusa X. Bractwo, to Tez Biskup W!
  Jezeli, jakiegos Ksiedza poniosly emocje, to ich nie rozdmuchujmy, nie robmy ich wiekszymi niz sa.

  Trzymajmy sie razem w szyku. Tego wymaga dobro Kosciola, dobro naszych Dzieci. Tego od Nas wymaga Sam Pan Bog.

 13. JO said

  Ad.9. Prosze Pana, by Publicznie nie oskarzal. Sa fora prowadzone przez Ksiezy, ktore wyjasniaja co I jak. Tam , jest miejsce na dysputy.

  Kazdy, Kto zrobi krok w kierunku Modrnizmu, bedzie o krok dalej od Boga I jego Kosciola. Tego Nikt nie zatrzyma.

 14. A-a said

  @12. „Kazdy, Kto zrobi krok w kierunku Modrnizmu, bedzie o krok dalej od Boga I jego Kosciola. Tego Nikt nie zatrzyma.”
  Święte słowa!

 15. as said

  Jak mogl B16 znieść cos,czego nigdy nie bylo? Papież nie mogl exkomunikowac biskupów Bractwa,bo sam wczesniej się zgodził na swiecenia biskupów,ale nie dotrzymał obietnicy i zwlekal z nimi. Poza tym kto to są tzw.lefebvrysci lub piusowcy? Jakiś nowy Kosciol sobie chyba stworzyliście. FSSPX to jest zgromadzenie KATOLICKIE. W przeciwieństwie do sekty posoborowej. Więcej szacunku do duchowieństwa.

 16. JO said

  Ad.15. Nie ma Sekty Posoborowej, a zagubieni Katolicy, oszukani Katolicy. Tak, w Watykanie sa nawet Heretycy, ale to nie nam jest orzekac o ich Herezji, a Biskupom, ktorych mamy I za Laska Boza bedzie coraz Wiecej.

  Zmiluj sie Boze nad Ludem Swoim, daj nam Armie Biskupow i Ksiezy.

  My, to co mozemy a nawet mamy w obowiazku, to opuscic Kazdego Rabina w sutannie, chocby byl Papizem.

 17. JO said

  „Marucha said
  2015-05-29 (piątek) @ 21:04:18

  Re 3:

  Jest jeden sposób: NIE DAWAĆ NA TACĘ.
  Bojkotować kościoły, gdzie rządzą rabini poprzebierani w kapłańskie..

  https://marucha.wordpress.com/2015/05/29/wolne-tematy-45-2015/#comment-486052

  https://gajowka.wordpress.com/powiedzonkacytaty/#comment-826

 18. JO said

  „-DLATEGO !! musimy SAMI PODJĄĆ WALKĘ !! z WSZELKIMI BANDYTAMI ,którzy weszli na polską ziemię i mordują nas na wszelkie sposoby i różnymi metodami !! Polacy ! naszą bronią musi stać się ŚWIADOMOŚĆ !! i wiara ,że –DAMY RADĘ !!———WESPÓŁ-ZESPÓŁ !!!!!!!!!!!!
  http://ninanonimowa.neon24.pl/post/124447,szczepionki
  https://gajowka.wordpress.com/powiedzonkacytaty/#comment-826

  To powyzej dotyczy tez Kosciola.
  JA

 19. Mordka Rosenzweig said

  re 16

  Szanowny pan Jo,

  „Tak, w Watykanie sa nawet Heretycy”

  Ja pan Mordka widz,i sze szanowny pan nie ma najmniejsze pojecie o Watykan.

  Szanowny pan nie wie, sze w Watykan sa ruwniesz:

  1. Ateisci
  2. Satanisci (od pan Satan),
  3. Czciciele pan Lucyfer or Baphomet co jest inne od pan Satan
  4. wyznawcy Wielki Architekt,
  5. Modlacy sie do Wielka Sciana z dziurami,
  6. oraz wyczekujacy (na nowy pan mesjasz).

  Pan Mordka nie jest pewien czy to wszystko bo byc mosze jest wiecej.

 20. Joannus said

  Ad 12 JO
  Rozsądnie, bez emocji i to bardzo dobrze napisany komentarz.

  ”Trzymajmy sie razem w szyku. Tego wymaga dobro Kosciola, dobro naszych Dzieci. Tego od Nas wymaga Sam Pan Bog.”

  Królestwo skłócone nie ostoi się jak nam powiedział, mówi Pan Jezus.
  Epatując oskarżeniami, dzieleniem włosa na czworo i innymi tego typu typowymi dla sekciarstwa rozgraniczeniami grup ze stawianiem barier i barierek, będziemy szkodzić sobie i innym. Kłaść cień zwątpienia wobec sług Serca Jezusowego i Najświętszej Panny Maryi, jakimi są Księża FSSPX. Zniechęcając tym wielu do Tradycji, dając powód do zwątpienia do powrotu do praktyk wg nakazu nieskażonej nauki Kościoła.
  W Kościele okazali się bardzo potrzebni wielce uczeni jak św. Tomasz z Akwinu ale i tacy jak św. Jan Maria Vianney, cichy gorliwy wzór dla każdego Kaplana.
  Wreszcie rozdrapywanie różnic nie przynosi Chwały Panu Jezusowi, a tylko rani Jego Mistyczne Ciało.
  Prawdziwa miłość do Pana Naszego wymaga zachowania w praktyce Jego nauki, ale też i dziękczynienia za Kapłanów Tradycji nie tylko uczuciowego i werbalnego. A nie segregowania na lepszych i gorszych wg własnego mniemania.

 21. JO said

  Ad.20.
  https://gajowka.wordpress.com/nieustajaca-kwesta-za-zyciodajna-posluge/

  Kwesta Trwa!

  Kazdy Swiety Ksiadz w hierarchii jest wyzej od Aniolow. Bractwo Piusa X to nie pojedynczy li tylko Ksieza, to Kosciol Swiety, to Swiety Biskup Lefebvre, to wszyscy Biskupi, juz pieciu! To Chrystus.

 22. Joannus said

  Ad 19
  Panie Mordka, przyjdzie czas kiedy zostanie zżęta pszenica, wtedy to zostanie usunięty kąkol.
  Trzymajmy się niezawodnej Ewangelii i nie spisujmy na straty Niwy Pańskiej, bo zły nasiał w niej kąkolu.

 23. A-a said

  „Bramy piekielne nie przemogą…” Pamiętajmy, że Watykan to nie jest Kościół!

 24. JO said

  Ad.23. Oczywiscie, ze to nie jest Swiety Kosciol. Tradycja Swieta stawia tam wielu poza Kosciolem W ogole I o tym „trabia” Swieci Ksieza I Biskupi.

  Chwala Panu Bogu, ze coraz wiecej osob zaczyna to rozumiec.

 25. Listwa said

  @ 20 Joannus

  Musimy też trzeźwo patrzeć gdzie jest racja i słuszność i czy przypadkiem błędu nie ma.

  Bp. Wiliamson uznał, że konieczne jest dla życia Kościoła kształcenie i święcenie biskupów dbających o Tradycje. Czemu zaprzeczyć nie można. A kto protestował i krytykował ten akt?

  A ci co sami powinni nie tylko troszczyć się o nowych biskupów, ale także doprowadzić skutecznie do powołania następców. Wykształconych, dobrze przygotowanych pasterzy dla ludu i kapłanów.

  Nie wystarczy mówić ”Trzymajmy sie razem w szyku. Tego wymaga dobro Kosciola, dobro naszych Dzieci. Tego od Nas wymaga Sam Pan Bog.”

  Proszę się nie łudzić, na absurdach i miernocie Bractwo nie przetrwa.

  Jedynym ośrodkiem krytykującym i negatywnie odnoszącym się do wyświęcenia bp. Fuere’go było Manzingen.

  W swym komunikacie napisali

  „Bp Williamson i ks. Faure nie są członkami Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X od, odpowiednio, 2012 r. i 2014 r., gdy zostali usunięci z jego szeregów za bezwzględną krytykę jakichkolwiek kontaktów pomiędzy FSSPX a władzami rzymskimi, które to kontakty były, ich zdaniem, aktem zdrady dzieła abp. Marcelego Lefebvre’a.”

  „Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X potępia udzielenie sakry biskupiej ks. Fauremu; pomimo przeciwnych twierdzeń obu zainteresowanych duchownych nie da się w żaden sposób porównać tej konsekracji z konsekracjami biskupimi dokonanymi w 1988 r.

  Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X szczerze ubolewa, że ten duch sprzeciwu doprowadził do konsekracji biskupiej.”

  oraz w tym samym komunikacie:

  ” Zgodnie ze swoimi statutami Bractwo zamierza kontynuować dzieło formacji kapłanów; chce również ze wszystkich sił trwać przy depozycie wiary i nieskażonej nauce Kościoła w dziedzinie moralności oraz sprzeciwiać się błędom – bez względu na to, kto je głosi – po to, aby przekazać dalej tę wiarę i naukę moralną poprzez tradycyjną liturgię i głoszenie, zgodnie z misjonarskim duchem swego założyciela: Credidimus caritati (łac. ‘uwierzyliśmy miłości’) (1 J 4, 16).”

  A co w sprawie biskupów, jako gwarantami kontynuacji? nic.

  Bp. Wiliamson wskazał bp. Falley drogę i co ma czynić. Jednak jak się wydaje bp. Falley czeka kiedy Watykan przysle nowych biskupów. bo: ” nie odmawia prawomocnej władzy tym, za których jego księża modlą się podczas każdej Mszy św. ” (cyt. z
  komunikatu)

  I tak to wygląda po usunięciu haseł. Bez biskupów Manzingen zrealizuje zapisy w swych statutach, tyle ze tylko w teorii..

 26. Listwa said

  cd @ 25

  Cytowany komunikat Manzingen

  http://news.fsspx.pl/2015/03/komunikat-domu-generalnego-fsspx-w-sprawie-swiecen-biskupich-ks-faureego/

 27. Joannus said

  @ Listwa

  Pańska zawężona optyka nie jest w stanie umniejszyć autorytetu Wielce czcigodnemu Przełożonemu Generalnemu Biskupowi Bernardowi Fellay, który więcej wie i dzwiga na swych barkach. wielki ciężar odpowiedzialnosci przed Panem Naszym Najumiłowańszym.
  Bez wątpienia gdyby nie służył Jedynemu Kościołowi, a budował swój lepszy i odrębny, zwolenników o gorących głowach miałby bez liku.

 28. JO said

  Ad.27. Pan Listwa nie umniesza Autorytetu, tylko analizuje glosno fakty, co kazdy z Nas powinien robic, z Ta raznica, by wazyc Publicznie slowa.

  ——-
  My wszyscy zachowujmy zimna krew, (my wspierajmy Sw . Ksiezy..) bo czas pokaze….jak Chrystus Naucza – Po Owocach Poznamy Kazdego.

  Niech kazdy sie pilnuje wiec. Kazdy.

 29. Joannus said

  Ad 28
  Patrzeć gdzie jest racja, czy niema błędu, albo analizować fakty pewnie można i trzeba, tylko w jakim celu. Jeżeli wzrostowi w trosce o Kościół i FSSPX, wyrażonej w modlitwie i roztropnych ofiarach to jak najbardziej.
  A kto zaręczy, że bolesna niedawna historia FSSPX nie była wydarzeniem opatrznościowym.Jak Pan pisze po owocach poznamy, i to niekoniecznie tak szybko.
  Chyba to nie najlepsza droga, aby to co widzimy także po stronie Tradycji – Ksiądz przeciw Księdzu, Biskup przeciw Biskupowi, było wzmacniane analizami faktów internetowo-medialnych puszczanymi w świat. Chyba trzeba tu przykładać szablon zachowań wielkich Świętych Kościoła.
  Wtrącę, że nie słyszałem ani z ambony, ani w rozmowie sam na sam z Kapłanami FSSPX zarzutów czy krytyki Biskupa Wiliamsona.

 30. JO said

  Ad.26.
  „Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X potępia udzielenie sakry biskupiej ks. Fauremu; pomimo przeciwnych twierdzeń obu zainteresowanych duchownych nie da się w żaden sposób porównać tej konsekracji z konsekracjami biskupimi dokonanymi w 1988 r. Wszelkie deklaracje bp. Williamsona i ks. Faure’ego jasno dowodzą, że – choć nie przyznają tego wprost – nie uznają oni już władz rzymskich.” – urywek Komunikatu Domu Generalnego.

  Przeczytalem raz jeszcze tresc Komunikatu . Powyzej wkleilem jego czesc, bo pragne Publicznie oswiadczyc, ze zarzut Domu Generalnego w kierunku Biskupow Williamsona oraz Faure jest pomowieniem.

  Jest mi z tego powodu Bardzo przykro, tym bardziej, ze czuje sie zobowiazany glosno wyrazic slowa w oswiadczeniu, przeciwko Domowi Generalnemu Slowom.

  Bylem w ostatnia Niedziele na Mszy W Londynie odprawianej przez JE Biskupa Faure, na ktorego Kazaniu wyraznie Byla Mowa o Uznawaniu przez Tego Biskupa Wladz w Rzymie. Okreslil on te wladze porownaniem do Sytuacji jaka byla w Historii Francji , a dotyczyla jednego z Francuskich Krolow…Ludwika…. .

  Opowiadal JE Eminencja , ze pewien Krol Francuski zachorowal, ” stracil rozum..” a mial Syna. Zaden podwladny w Krolestwie, jak I Syn Chorego Krola nie zdetronizowal Chorego, choc nie byl on w stanie Rzadzic Krolestwem. Chory Krol zyl Dlugo I dopiero Po Jego Smierci, Syn zostal Koronowany, ktory byl jednym ze Slynniejszych Katolickich Krolow Francji.

  To opowiadanie dotyczylo wlasnie Wladz Rzymskich, dotyczylo Papieza..teraznieszej sytuacji, bylo NAUKA jak Katolicy Tradycyjni powinni odniesc sie do roznych oburzajacych zachowan Czy wypowiedzi hierarchow w Rzymie wlacznie z Papiezem…

  Swiadczy to, ze JE Biskup Faure, uznaja RZYM.

  Z Rozmow z JE Biskupem Williamsonem rowniez odebralem przeswiadczenie przeciwne do Sugestii/ Zarzutu Domu Generalnego.

  Daje tu PUBLICZNE Swoje Swiadectwo Prawdzie.

  JA

  P.S. Po Mszy Swietej Rozmawialem z JE Biskupem Faure. Jest on niesamowicie skromna osoba…. Wcjodzac do Auli zaadaptowanej pod potrzeby Mszy Sw …, minalem skromnie stojacego przy drzwiach prowadzacych do Auli Ksiedza, w drugiej sutannie….stal cichutko Az do momentu, gdy miala rozpoczac sie Msza Swieta, stal jak zwykly wierny katolicki organizujacy Msze w Auli…, czekajacy na przybyszow wskazujac im wlasciwe drzwi.

  Minalem go, przelotnie mowiac ” Laudetur Jesus Chrystus ” … Rozgladajac sie w tym samym czasie za Biskupem Williamsonem, ktorego w tym dniu tam nie bylo, a ja o tym nie wiedzielem…

  Usiadlem na rozkladanym krzeselku w 2 rzedzie I dopiero wtedy przez glowe przebiegla mi mysl…” To NOWO wyswiecony Biskup stoi przy drzwiach Auli, a ja go minalem jak zwyklego Ksiedza…zamiast pasc mu do Nog!”

  Ucalowalem Skrawek jego Sutanny, na samym dole przy ziemi…juz na pozegnanie…

 31. JO said

  Ad.29.
  Ani razu Biskup Willamson nie wystapil w moich rozmowach z nim przeciwko Biskupom z Bractwa.

  Gdy ja zaczynalem rozmowe , ktora szla w kierunku oskarzen z mojej strony Biskupa F, to JE Biskup Willamson podnosil reke do gory, na znak ” DOSYC” , pokazujac, ze NIE CHCE SLYSZEC TEGO TYPU MOWY PRZECIWKO BISKUPOWI F.

  JA

 32. JO said

  Ad.29. Jak napisalem powyzej….w jednej z moich wypowiedzi, to powtorze, ze podchodze do Rozdzwieku pomiedzy Biskupem F a Biskupem W, jako wydarzenie OPATRZNOSCIOWE wzmacniajace Swieta Tradycje.

  To dlatego Apeluje, za Biskupem Willamsonem, by wspierac Kazdego Swietego Ksiedza z Bractwa PIusa X w tym Biskupa F.

  Odchodzic od Kazdego Ksiedza wlacznie z Kazdym Biskupem, kiedy podejmuja kroki w kierunku Modernizmu.

  Tego nauczyl wielu Biskup Lefebvre a Po nim Bractwo Piusa X wlacznie z Buskupami F oraz W.

  Robmy wiec swoje,niech kazdy Robi to co do Kazdego nalezy.

  Martic sie powinni Modernisci. To ONI sa na przegranej drodze.

 33. Listwa said

  @ 27 Joannus

  Panie Janie, może to pan nie dba o swą optykę należycie, gdy wszystkie oceny i wypowiedzi sprowadza do osoby bp. Falleya. Komunikat Bractwa podpisany przez Manzingen jest jaki jest. Nie ja go pisałem. A bez biskupów Bractwo nie przetrwa nawet jeśli bp. Falley jeszcze weźmie sobie dodatkowych ciężarów,. I nie zmieni tego ustawiczne dbanie o tzw. autorytet. Fakt jest taki , że bp. Wiliamson wyświęcił biskupa, a bp. Falley nie. Przy takiej taktyce Bractwo się skończy., a autorytet przejdzie w annały historii.

  Chciałbym żeby bp. Falley miał autorytet i zapewnił trwanie Bractwa na pozycjach czystości doktrynalnej, katolickiej nauki moralnej i zdrowego duszpasterstwa. Tego nie da sie wykonać bez tradycyjnych dobrze przygotowanych biskupów.

 34. Boydar said

  „Wczoraj” Rzym był jaki był, dziś jest, jaki jest, jutro … ?
  Cóż znaczy „dziś”, kropka na osi czasu. Dłużej klasztora niż przeora. Bądźcie więksi 🙂

Sorry, the comment form is closed at this time.