Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Kommiersant: Rosja uprzedziła USA o konsekwencjach aresztowania aktywów ws. Jukosu

Posted by Marucha w dniu 2015-08-01 (Sobota)

Po nałożeniu środków ograniczających na aktywa Rosji w Belgii i Francji, MSZ Rosji wystosowało notę do Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych wyjaśniającą stanowisko Moskwy w sprawie orzeczenia Trybunału Arbitrażowego w Hadze – pisze „Kommiersant”.

MSZ Rosji uprzedziło Departament Stanu Stanów Zjednoczonych o konsekwencjach aresztowania aktywów Rosji w ramach realizacji decyzji Trybunału Arbitrażowego w Hadze w sprawie pozwu byłych akcjonariuszy Jukosu – informuje rosyjska gazeta.

„Kommiersant” powołuje się na dokument Departamentu Stanu skierowany do byłych akcjonariuszy rosyjskiego przedsiębiorstwa naftowego, w którym zacytowano notę MSZ Rosji.

Byli akcjonariusze Jukosu, na których korzyść Trybunał w Hadze zasądził odszkodowanie w wysokości 50 miliardów dolarów, zwrócili się do amerykańskiego sądu okręgu Columbia z żądaniem wykonania decyzji Trybunału na terytorium Stanów Zjednoczonych. Wcześniej na rosyjskie aktywa nałożono areszt w Belgii i Francji.

MSZ Rosji uznało decyzję Trybunału Arbitrażowego w Hadze za „niezgodny z prawem” i „politycznie zaangażowany akt”. Sąd orzekł werdykt z „wyraźnym naruszeniem obowiązujących norm prawnych”. W rosyjskiej nocie podkreślono ewentualne konsekwencje dla amerykańskich firm i obywateli, jeśli Stany Zjednoczone nałożą środki ograniczające na aktywa Rosji.

Jak pisze „Kommiersant” rosyjski resort polityki zagranicznej pokreślił w nocie, że Rosja zakwestionuje roszczenia byłych akcjonariuszy Jukosu „przed kompetentnym amerykańskim sądem”.

Wcześniej Departament Stanu USA poinformował Rosję o toczącym się w amerykańskim sądzie procesie w sprawie pozwu złożonego przez trzy firmy: Hulley Enterprises Ltd, Yukos Universal Ltd i Veteran Petroleum Ltd.

http://pl.sputniknews.com

Komentarze 2 do “Kommiersant: Rosja uprzedziła USA o konsekwencjach aresztowania aktywów ws. Jukosu”

 1. Wszystkie trybunały w Hadze automatycznie kojarzą mi się z przekrętem. Reprezentują skrajnie atlantycki punkt widzenia i pro-zachodnie interesy.
  Obecnie Turcja, przy poparciu NATO, brutalnie bombarduje Kurdów w Syrii i nikogo w Hadze to jakoś nie wzrusza.

 2. Ad. 1

  „Wszystkie trybunały w Hadze automatycznie kojarzą mi się z przekrętem.”

  – „Na patrona z trybunału
  co milczkiem wypróżniał rondel
  zadzwonił kieską pomału
  z patrona zrobił się kondel.”

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: