Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  lewarek.pl o Obłażenie Agnieszki Piwar prze…
  NICK o List z Moskwy do polskich…
  Emilian58 o Izrael przyznaje się do udział…
  NICK o Generał Surowikin radykalnie z…
  Miro o List z Moskwy do polskich…
  Emilian58 o Jak chomik stał się bocianem.…
  Emilian58 o Generał Surowikin radykalnie z…
  Emilian58 o Generał Surowikin radykalnie z…
  niepostepowyoszolom o Generał Surowikin radykalnie z…
  revers o Generał Surowikin radykalnie z…
  Mietek o Kartagiński pokój Waszyngtonu…
  revers o Generał Surowikin radykalnie z…
  NICK o Dlaczego szkoły nie eduku…
  Mietek o Kartagiński pokój Waszyngtonu…
  NICK o Wolne tematy (83 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 625 obserwujących.

Skarb z Rzepedzi, czyli brązowe precjoza sprzed 3,5 tys. lat

Posted by Marucha w dniu 2015-08-02 (Niedziela)

Skarb zawierający zabytki z brązu znaleziono w Rzepedzi w Bieszczadach. Przedmioty sprzed 3,5 tysiąca lat na teren obecnego Podkarpacia trafiły zza Karpat. W odkryciu archeologom pomógł zaprzyjaźniony znalazca, który podczas spaceru natrafił na czekan i fragmenty naszyjnika.

– Wszystkie przedmioty wykonano z brązu. Skarb zawiera czekan z tarczowatym obuchem, kilkadziesiąt fragmentów spirali naszyjnika oraz bransoletę o wywiniętych zakończeniach – powiedział we wtorek PAP Piotr Kotowicz, archeolog z Muzeum Historycznego w Sanoku.

Czekan i kosztowności zostały ukryte w glinianym dzbanie o średnicy 25 cm. Przed zakopaniem w jamie naczynie odwrócono do góry dnem i umieszczono na płycie z piaskowca.

Do odkrycia archeologicznego w Rzepedzi doszło przypadkowo. Kilka dni temu podczas spaceru na wystający z ziemi czekan natrafił Łukasz Solon z Sanoka. Po powrocie skontaktował się z sanockim muzeum.

Archeolodzy następnego dnia rozpoczęli poszukiwania wokół wskazanego przez niego miejsca. Okazało się, że czekan jest tylko jednym z wielu zabytków.

– Dla mnie jako archeologa bardzo ważny jest także fakt, że odkrywca po odnalezieniu jednego zabytku nie eksplorował samodzielnie miejsca dalej, ale zgłosił odkrycie i zaczekał na specjalistów. To podejście godne pochwały, a z punktu widzenia archeologii, to uratowanie wielu informacji, które są nie do odzyskania po amatorskiej eksploracji np. takiego skarbu jak ten z Rzepedzi – mówił Piotr Kotowicz portalowi Archeolog.pl.

Według Kotowicza, znalezione przedmioty zostały wykonane na południe od Karpat. – Skarb prawdopodobnie związany jest z szlakiem komunikacyjnym, który od znajdującej się niedaleko Przełęczy Łupkowskiej biegł dolinami Osławy i Sanu – zauważył archeolog.

Część spirali z brązu.

Brązowe zabytki z Rzepedzi zostały datowane wstępnie na ok. 1500 rok przed narodzeniem Chrystusa. – Nie wiemy jednak kto i dlaczego tak starannie ukrył skarb. Czekan i biżuteria są najprawdopodobniej związane z istniejącą wtedy na południe od Karpat kulturą pilińską – zaznaczył Kotowicz.

W latach 90. ubiegłego wieku w leżącej ok. 30–40 km od Rzepedzi Trzcinicy k. Jasła odkryto najstarsze w Polsce, ufortyfikowane osady sprzed ponad czterech tys. lat, które pozostawały pod silnymi wpływami zakarpackimi. [w rzeczywistości odległość między obiema miejscowościami wynosi około 65 km w linii prostej – WP] Potem, między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem, żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym.

Jak poinformował PAP Piotr Kotowicz, w ostatnich dniach przeprowadzono wizję lokalną z przedstawicielem urzędu konserwatorskiego w Krośnie, która jest wstępem do szerszych badań. Być może pozwolą one stwierdzić, czy znalezisko to jest odosobnione, czy też może zostało zakopane w obrębie osady pochodzącej z tamtego czasu.

Na miejscu odkrycia

Rzepedz

 

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.
Czekan można z bliska obejrzeć na filmiku, który opublikował lokalny serwis Nowiny24

http://archeowiesci.pl/

Komentarzy 14 do “Skarb z Rzepedzi, czyli brązowe precjoza sprzed 3,5 tys. lat”

 1. Rubaszny Rubens said

  Początek państwa polskiego liczymy od ukonstytuowania się sejmu na Górze Narad w Poznaniu mniej więcej w czasach kiedy w Egipcie rządził faraon Echnaton-Jechnaton-Jehova.Czyli to znalezisko pochodzi z czasów na kilkaset lat przed powstaniem naszej państwowości.

 2. tomek said

  Piekna historia

  Wyroby ze złota datowane wstępnie na 1600-400 lat przed Chrystusem znalazł rolnik w okolicach Jasła na Podkarpaciu. Zabytkowe przedmioty trafiły do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Skarb-w-okolicach-Jasla-Rolnik-znalazl-zloto-sprzed-35-2-tysiecy-lat,wid,17625452,wiadomosc.html?ticaid=11554e&_ticrsn=3

 3. NICK said

  A co oznacza data 1625 przed Narodzinami Chrystusa?

 4. Joannus said

  Oznacza mniej więcej /1625+2015 / lat wstecz

 5. NICK said

  Gdzieś czytałem, że od tej daty – w przód – jesteśmy Państwem. Sejm w Poznaniu… .
  (przyznaję: jakie pytanie, taka odpowiedź. 🙂 .)

 6. Galernik said

  „…żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony…”
  a co mnie obchodzi jakiej kultury itd… nic mi to nie mówi i wkurza mnie to w takich artykułach. Chciałbym się dowiedzieć jakiej rasy, jakiego pochodzenia to była ludność. Czy to był Aryjczyk czy ludność przedaryjska, jeśli tak to jaka z kim najbliżej spokrewniona itd ? To jest interesujące, ale niestety w nigdzie nie porusza się tego wątku.

 7. re1truth2 said

  A cóż taki niecierpliwy, więcej swojej inwencji

  Kultura amfor kulistych:
  1. Obszar zakreślony na czerwono – ukośne ciągłe linie – R1a-M417.
  2. Obszar zakreślony na zielono – poziome ciągłe linie – R1a-Z284.
  3. Obszar zakreślony na brudno-żółto – ukośne przerywane – R1a-Z280.
  ad 1 4000-1850 p.n.e.
  ad 2 3250-2600 p.n.e. migracje na zachód.
  ad 3 2950-2300 p.n.e. migracje na południowy-wschód, bałtowie i lewa górka 😉

  Trzcinica – http://www.archeologiczne.fora.pl/finansowanie-archeologii,23/karpacka-troja-w-trzcinicy,193.html
  Rzepedź – czekan typu hajdusamson i co w artykule, ale jaki ten garnek [amfora…?]
  Hajdusamson – w skład skarbu wchodził miecz skierowany na północ i na nim dwanaście czekanów
  https://marucha.wordpress.com/2015/07/26/starozytna-historia-polakow-wstep/#comment-501358
  w link też są informacje z filmami – nawet – a resztę szukać – nikt nikomu nie jest zobowiązany to galernik, ma wiosłować.

 8. RomanK said

  Aryjczycy..czysci..Ario-Slowianie..tych zawsze palono dlatego trudno znalezc groby a po prochach ne znajdzie ,natomiast zdarzaja sie znaleziska tych co zgineli w wypadkach ,,albo zasypalo ich przy wybieraniu piachu,,lub zgineli na polowaniu topiac sie w bagnach….i to najlepsze znaleziska, bo doskonale zakonserwowane w torfie…
  Nie roznia sie niczym od mieszkancow dzisiejszych tych okolic … Tam kolo Jasla w Trzcinicy znajdowala sie potezna twierdza…co widac ze zdjec satelitarnych…ktora najprowdopodobnie laczyla sie, badz byla czescia Zmijowych Walow po przejsciu naturalnych umocnein Karpackich schodzac na niziny Przymorza Czarnego i prawdopodonie tego co dzis nazywaja Chinskim Murem,,, Niedaleko w okolicy Polany k Zmigrodu…( Grodu Zmija) ulokowana jest jedna ze starych Piramid….zarosla lasem..tak ze praktycznei mozna ja zobaczyc tylko lecac samolotem w okresie wiosennego solistice….i wlasnie piloci z Krosna zuwazyli, to juz w latach 50tych…ale to jest o wiele..o wiele starsze…co najlepiej widzac po megalitycznych rzezbach i kalendarzach takich jak w Dowboszowej Yamie k’ Stanislawowa…obecne3go IwanoFrankiwska,

 9. RomanK said

  https://bialczynski.wordpress.com/2014/05/page/3/

 10. kanarek said

  Oznacza mniej więcej /1625+2015 / lat wstecz

  Chrystus Pan urodził sie około 5 roku pne.

  Herod zdechł w czwartym roku pne.

  BC i AD to terminologia umowna, choc na nasz użytek wystarczająco dokładna.

 11. Galernik. said

  @7
  Dziękuję za odpowiedź, tylko trochę szkoda że nie na temat.
  Ta kultura Otomani-Fuzesabony rozwineła się w dorzeczu Cisy – czego zapodana mapa nie obejmuje – i jak piszą poświadzony jest kult kobiety wyrażony odpowiednimi figurkami / idolami kobiety. Zawsze takie idole kojarzyły mi się z Anatolią.
  Robię szybki rekonesans na przydatnej w takich sytuacjach wiki … Otomani-Fuzesabony nawiązywała do kultury Hatvan, ta z kolei wywodziła się z k.Vučedol-Zók, która to powstała na terenach k.badeńskiej a ta narodziła się na bazie k. Vinča. I praktycznie wszędzie tu przewijają się odniesienia do Anatolii. Także mam pewne wątpliwości, czy taki przedstawiciel k Otomani-Fuzesabony mieszkający 3500 lat temu w Trzcinicy był Aryjczykiem.
  Wielka szkoda, że nie można (a może można – nie wiem) identyfikować takich dawnych grup ludzkich kategoriami rasowo-etnicznymi. Sama kultura, sposób pochówku, zdobienia ceramiki etc – rzecz zapewne przydatna w badaniach, ale poza tym zupełnie wtórna. Nie określa jednoznacznie pochodzenia.

 12. re1truth2 said

  „Chciałbym się dowiedzieć jakiej rasy, jakiego pochodzenia to była ludność.”

  [Kultura amfor kulistych:
  1. Obszar zakreślony na czerwono – ukośne ciągłe linie – R1a-M417-/badania kości/
  2. Obszar zakreślony na zielono – poziome ciągłe linie – R1a-Z284-ibidem
  3. Obszar zakreślony na brudno-żółto – ukośne przerywane – R1a-Z280-ibidem
  ad 1 4000-1850 p.n.e.
  ad 2 3250-2600 p.n.e. migracje na zachód.
  ad 3 2950-2300 p.n.e. migracje na południowy-wschód, bałtowie i lewa górka]
  …[99% R1a people belong to subclades of R1a1a1 (R1a-M417), which is divided in the following subclades:]…[Z całą pewnością można się domyśleć, że jest to ludnościowa kontynuacja grupy Dęby z kręgu kultury janisławickiej, potomstwo wspólnego przodka R1a-M417. Obejmuje najpierw rejon Kujaw, następnie Polskę środkową, południową i wschodnią. Potem około 3250 r. przed Chr. następuje migracja na Zachód ku Łabie i Solawie (dzięki czemu tam, w Eulau, zidentykowano w trzech archeologicznych szczątkach genetyczna haoplogrupę R1a z datacją 2600 lat przed Chr.(W. Haak, 2009); prowizorycznie wskazano w niej późniejszą grupę skandynawską z mutacją R1a-Z284). Natomiast w 2015 r. Haak et al. opublikowali o znalezieniu kolejnego grobu z mutacją R1a-M417 na terenie byłej kultury amfor kulistych, datowanych na czas kultury ceramiki sznurowej, około 2400 roku nad Łabą, w miejscowości Esperstedt (równocześnie szczątki z Halberstadt, datowane na późny brąz, kulturę łużycka, w Halberstadt z grupą R1a-Z280).]
  Interpretacja na eupedii – proszę porównać z mapką w 7 zwłaszcza R1a-M417

 13. RomanK said

  Wiekszosc Pasztunow ma taka samo halogrupe- jak my…pardon POlacy…i tez takie pojeby mimo -ze muzulmanie:-))

 14. re1truth2 said

  Cyatat [O Lubszańskiej Kreposti pisze także Wikipedia. Twierdza ta miała powstać na przełomie V/VI wieku. Archeolodzy zauważyli, że jej założenia odpowiadają tym grodziskom, które pojawiły się wśród wczesnośredniowiecznych Słowian Zachodnich w pasie od Dunaju do Bałtyku. Rosyjska historiografia widzi w tym potwierdzenie zapisu Nestora z początku XII wieku, że Słowianie wyszli od Dunaju. W publikacjach pojawiły sie więc tytuły w rodzaju:
  ” Андрей Чернов: НАЧАЛО РУСИ: ДУНАЙСКИЕ ИСТОКИ И БАЛТИЙСКОЕ УСТЬЕ ”
  co znaczy: ‚Andrej Czernow, Początek Rusi: Dunajskie źródła i Bałtyckie ujście’.

  Jeżeli jednak budowniczy tego grodu i jego panowie żyją tam do dziś w swoich potomkach wśród Wepsów, którzy oddali swoje Y-DNA do badania i jednoznacznie wyszło, że są oni zdecydowanie najbliżsi tylko Polakom, a więc byli częścią tych, którzy dziś w grupie R1a stanowią ponad połowę ludności polskiej, to powyższy tytuł należałoby zmienić:

  „Początek Rusi: jego polskie źródła”.
  Zainteresowanie rosyjskiej archeologii i historii okolicami jezior Ładogi i Ilmenia oraz łączącą je rzeką Wołchow z lokalnym mieszanym osadnictwem ludności fińskiej, skandynawskiej i słowiańskiej (tamtejsi Słowienie), która początkowo pośredniczyła w dalekosiężnej wymianie towarowej, a później w sprawowaniu plemiennej i nadplemiennej władzy, stale wzrasta. Rola tych protogrodowych osad Starej Ładogi i późniejszego Nowgorodu (Wielkiego Nowogrodu) oraz ich osadnicy zmieniali się w tym rejonie styku kultur i szlaków, co najmniej do dokonania się procesu chrystianizacji i umocnieniu europejskiego systemu władzy w rywalizacji lub we wspólnocie z Kijowem, ale…

  „…Вначале була Любша”
  tj. „Na początku wszystkiego była Lubsza”, jak piszą autorzy rosyjscy. Ta słowiańska warownia, ciesząca się rdzennie słowiańską nazwą, choć przez archeologów została odkryta dopiero w 1990 roku, była najstarszą „fortyfikacją” starej Rusi, u wejścia z Bałtyku i jeziora Ładogi do rzeki Wołchow i kolejnych jezior. Jej archeologiczne zabytki świadczą o dalekosiężnych kontaktach. Nie znaleziono na niej śladów najazdu i poddaństwa. Zakończyła swoje istnienie dopiero po 780 roku, po powstaniu i umocnieniu się pobliskiej (2 km) Starej Ładogi.
  Ciekawy to epizod polskiej i słowiańskiej historii!
  Czy pisze sie o nim w polskiej historiografii?]
  http://eng.molgen.org/viewtopic.php?f=183&t=1529&start=180

  https://books.google.pl/books?id=kWo_AiXI-6oC&pg=PA27&lpg=PA27&dq=lubsza+grodzisko&source=bl&ots=l83hGu3VZJ&sig=glJtYUx8qluhJOMXsGnR8brLwfo&hl=pl&sa=X&ved=0CCUQ6AEwAWoVChMIoL__i7KNxwIVQxByCh1wdQ53#v=onepage&q=lubsza%20grodzisko&f=false

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: