Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Maciejasz o Wolne tematy (82 – …
  guma o Wolne tematy (82 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (82 – …
  Piotr B. o Dugin: geopolityka wyjaśnia…
  UZA o Dziś Barbórka. Święto Peugote’…
  Boydar o Nauka dowodzi, że rudowłosi po…
  NyndrO o Nauka dowodzi, że rudowłosi po…
  Greg o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  D-T o Pseudopolicjanci skazani za po…
  Boydar o List otwarty do Prezydenta RP…
  Głos Prawdy o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  D-T o Polskie przyczółki Józia …
  Uhall o List otwarty do Prezydenta RP…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 565 obserwujących.

Armia jednorazowego użytku?

Posted by Marucha w dniu 2015-08-11 (Wtorek)

Gen. Piotr Makarewicz – generał dywizji, w latach 2001-2006 dyrektor Departamentu Kontroli MON, w 2006 r. przeniesiony do rezerwy

Czy Polska jest w stanie się obronić? Dzisiaj?

– Zacznijmy od tego, że nie widzę większych zagrożeń dla Polski. Uważam, że histeria wojenna, która została rozpętana, jest nie na miejscu. Tłumaczę to sobie tak, że trzeba usprawiedliwić w jakiś sposób te olbrzymie wydatki, które są i będą ponoszone na sprzęt i uzbrojenie. Przy czym mam na ten temat swoje zdanie. Gdyby jednak faktycznie jakieś zagrożenie się pojawiło – to uważam, że nie jesteśmy w stanie się obronić.

Po roku 2008 nastąpiła tzw. profesjonalizacja.

– Przeprowadzono ją w taki sposób, że całkowicie zniszczono system mobilizacyjny wojska polskiego. Mało tego, odcięto nasze siły zbrojne od dopływu świeżo wyszkolonych rezerw. Dorzućmy jeszcze brak szkoleń, brak jakichkolwiek, nawet niewielkich, ćwiczeń mobilizacyjnych przez ostatnie siedem lat. I wszystko legło. To pierwszy czynnik, który zmienił na gorsze stan naszej armii.

A pozostałe?

– Jako drugi czynnik wymieniłbym przeprowadzoną restrukturyzację logistycznego zabezpieczenia sił zbrojnych. Obecna reforma w zasadzie doprowadziła do tego, że nasze trzy dywizje i kilka samodzielnych brygad w wojskach lądowych stały się całkowicie niesamodzielne logistycznie. Wszystko jest w składnicach, w innej organizacji, wszystko trzeba pobierać ze składów odległych czasami o kilkaset kilometrów. A są to setki, jeśli nie tysiące ton różnego rodzaju środków bojowych i materiałowych. Wyobraźmy sobie teraz czas konfliktu zbrojnego, ataków przeciwnika…

Dywizje nie mogą ruszyć się z miejsca, bo nie dojedzie do nich amunicja, zaopatrzenie itd. Linie komunikacyjne atakuje się jako jedne z pierwszych.

– Nie będę tego rozwijał. Za to dodam trzeci czynnik, który osłabił w ostatnim czasie naszą zdolność obronną – to reforma systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi.

Ta, którą wymyślił gen. Koziej.

– Ta reforma złamała podstawową zasadę, która przyświecała mi przez całe życie w siłach zbrojnych – szkolisz, dowodzisz, odpowiadasz. W tej chwili kto inny szkoli, kto inny dowodzi, a kto odpowiada – nie wiadomo. Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych wcale nim nie jest, ponieważ nie dowodzi całością sił zbrojnych w czasie wojny, tylko wydzielonymi siłami i środkami. To wszystko rozmywa odpowiedzialność.

Dlaczego?

– Proszę sobie wyobrazić taką sytuację: jest wojna i przegrywamy ten bój. Naczelny dowódca mówi więc: nie mogę wygrać, skoro dowódca generalny, który cały czas działa równolegle, dostarcza mi tak słabo wyszkolone i przygotowane siły. A dowódca generalny odpowiada: chwileczkę, ja zrobiłem wszystko, co trzeba, dobrze wyszkoliłem wojsko, nieudolny jest naczelny dowódca, który nie umie tych sił użyć w odpowiedni sposób. Już widzę tę dyskusję i rozmycie odpowiedzialności! A to prowadzi do klęski.

Mamy trzy elementy, które spowodowały wielką zmianę sytuacji w siłach zbrojnych po 2008 r.

– A najgorsze jest to, że nie wiemy, do czego nasze siły zbrojne są w tej chwili zdolne. Zlikwidowano najwyższą formę sprawdzianu, jaką była inspekcja sił zbrojnych. Wcześniej minister zarządzał inspekcję i dana jednostka, oddział lub związek taktyczny zdawały przed nim egzamin. Tego już od wielu lat się nie robi, niczego się nie sprawdza. Nikt więc nie ma wiedzy na temat faktycznej zdolności bojowej naszych sił zbrojnych.

Cały tekst dostępny w E-KIOSK i EPRASA

Robert Walenciak
http://www.tygodnikprzeglad.pl/

 

Komentarzy 17 do “Armia jednorazowego użytku?”

 1. Kojak said

  Trzeba usprawiedliwic w ten sposob wydatki ? Czy on jest idiota czy udaje idiote ? Widac wyraznie ze tu nie chodzi o zadne tak naprawde wydatki tylko o ordynarne kryminalne bezczelne szwindle i geszfty ! To jest glowny cel tych nieslychanie kryminalnych bezczelnych zlodziejstw ,oszustw, geszeftow i szwindli Za rakiety zakupione ostatnio w Usraelu zaplacono 4 razy tyle co zaplacila Finlandia ! Od zakupow tych ostatnich smiglowcow kyminalny smrod jest tak wielki ze zablokowano wszelka i jakakolwiek informacje nawet dla poslow z sejmowej komisji obrony( ! ! ! )aby kryminalny szwindel ukryc Po prostu pojawila sie idelalna sytuacja zeby wyprowadzac miliardy dolarow z Polski ! Tu najlepiej jasno i wyraznie widac jak hitlerowsko – goebelsowska propaganda jest uprawiane przez zydowskich pismakow i tego pseudogenerala jest opowiadanie idiotyzmow o zbrojeniu w zwiazku z zagrozniem wojennym ! Zlodziejstwo -Taki jest glowny cel tych nieslychanych pelnych iscie bandyckiej buty zlodziejstw ! Ten jest kompromitacja ze ten pseudogeneral o tym nic nie mowi , nie zakladam ze jest takim idiota zeby nie zdawal sobie z tego sprawy !

 2. mironik said

  Nie ma zagrożenia… jak w urzędach im przekracza 30 stopni mogą iść do domu, słyszałem w urzędzie pracy, a 13 jeszcze nie było

 3. Yah said

  „– Jako drugi czynnik wymieniłbym przeprowadzoną restrukturyzację logistycznego zabezpieczenia sił zbrojnych. Obecna reforma w zasadzie doprowadziła do tego, że nasze trzy dywizje i kilka samodzielnych brygad w wojskach lądowych stały się całkowicie niesamodzielne logistycznie. Wszystko jest w składnicach, w innej organizacji, wszystko trzeba pobierać ze składów odległych czasami o kilkaset kilometrów. A są to setki, jeśli nie tysiące ton różnego rodzaju środków bojowych i materiałowych. Wyobraźmy sobie teraz czas konfliktu zbrojnego, ataków przeciwnika…”

  Powtórka błędów z międzywojnia – chyba taka ….. tradycja.

 4. Kar said

  …Dywizje nie mogą ruszyć się z miejsca, bo nie dojedzie do nich amunicja, zaopatrzenie itd. Linie komunikacyjne atakuje się jako jedne z pierwszych…

  -wypisz wymaluj okres przed Powstaniem Warszawskim..

 5. Anteas said

  Nie potrzebna nam armia, bo mamy sojuszników. A jeśli przypadkiem sojusznicy nas nie obronią, to będziemy mieli kolejną spektakularną klęskę, a odpowiedzialnych za nią wykreują nam na bohaterów narodowych.

 6. Dziad Wernyhora said

  ad.5 – Sojusznicy nas obronią 😉 ale nie będą chcieli sobie pójść – pisał o tym już Machaivelli.
  Machiavelli mówi, że w tej sytuacji trzeba znaleźć sobie innych sojuszników, którzy przepędzą tych pierwszych.

 7. Witek said

  Polecam bloga pana generała:

  http://makarewicz-53.blog.onet.pl

 8. NICK said

  Pan Witek poleca a ja się zastanawiam kto i dlaczego pozwala generałowi na taką postawę.
  Także – czy nie widział wcześniej. Nie znał planów?

 9. Siggi said

  Pan Generał w tej rozmowie zdradza główne „tajemnice” wojskowe,co może wykorzystać wróg nasz i w nocy zaatakować nas.Za to przynajmniej 5 lat kamieniołomów.Nie wolno paplać ,tak sobie a…muzom.
  Ale …
  Bundeswera,to wszystkiego pięć dywizji klasycznych.Jak jadą poćwiczyć ,to nawet lornetki muszą pożyczać u cywili.
  Co to się porobiło w Ewropie?Przydzie wojować,to nie ma czem i nie ma kim…

 10. re1truth2 said

  Cytat z 2009 dyskusja rozpoczęta 15 sierpnia 2008 roku nomen omen [Taka to już niestety kolej rzeczy. Im gorszy minister obrony, tym więcej ma do powiedzenia po kilku latach. Podobnie jest z niektórymi naszymi telewizyjnymi generałami. Dowodzenie taki pan generał zakończył na szczeblu kompanii, a następnie cała jego służba wojskowa, to ogromne sterty akademickich opracowań, z których w umiejętny sposób stworzył własny dorobek naukowy. Teraz zaopatrzony w odpowiednie tytuły naukowe z niezachwianą wiarą zabiera się z kolejną ekipą rządowa propagowania koniecznych zmian w instytucjach sztabach wojskowych, dokładając swoją rękę do dezorganizacji sił zbrojnych. Słyszymy, więc ciągle o potrzebie wielkich cięć w sztabie generalnym, koniecznym zmniejszeniu stanu ilościowego sił zbrojnych, czy też oparcie całej obronności o wojska specjalne.

  Jeżeli minister finansów potrzebuje uzasadnienia zmniejszenia wydatków na obronność kraju, to natychmiast jak z przysłowiowego kapelusza wyskakuje jedna z tych gadających głów i już jak na zamówienie słyszymy o potrzebie stworzenia „armii mniejszej, ale sprawniejszej”. Dzisiaj już nikt nie pyta, jaki jest stan i zdolność tej zmniejszonej polskiej armii, która po przejściu na zawodowstwo nie mogła jeszcze przed niezależna komisja wykazać swojej wyższości nad armią z poboru. ]
  http://www.promilito.fora.pl/przeczytane-w-prasie-i-w-intrnecie,12/wywiad-generala-piotra-makarewicza,189.html

 11. re1truth2 said

  Doczytałem dokładniej z powyższego [Niestety strzelania w czasie ćwiczeń takltycznych z czołgów T-72 odbywały się kulą karabinową i o tym Warszawa doskonale wiedziała ponieważ łącznikiem między GZSB był późniejszy już gen Maciek Ż-cki. Wkładki 23mm zostały wprowadzone w okresie późniejszym, a to wołało o pomstę do nieba kula za 7 zł a 1 km przejechanego T-72 700 zł.]

 12. anonim said

  I potwierdziło się że posłańca przynoszącego złą wiadomość wielu będzie chciało zabić.
  Za kilka dni ulicami Warszawy będzie defilowała połowa Polskiej Armii…ale to już Pani Siggi nie zmartwi.
  Polska istnieje tylko teoretycznie więc i teoretycznie posiada jakąś armię która już jednak pochłania prawdziwe na nią wydatki.
  ale to już jest tajemnica państwowa

 13. Bogush said

  ad.9 Panie Siggi, byłoby jeszcze lepiej, gdyby nie było z kim i o co, możliwe ?? raczej wątpię

 14. RomanK said

  NIczemu sie nie dziwie! Mam tylko jedno pytanie…Za co placic podatki???? Komu???
  Z jakiego powodu????

 15. ojojoj said

  Kiedys w Feudalnej Europie podatki placilo sie tylko za obrone danego terytorium, przewaznie tam gdzie stal jakis zamek. Dzisiaj podatki placi sie za wszystko, nawet za oddychanie i puszczanie bonkow, byleby nie za obrone ludnosci.

 16. NICK said

  Do tytułu artykułu.

  Szeregowcy. Podoficerowie.
  Liczy się po-głowie.
  Żyd zmiata tatara na raz. Już czas?

  Mięsko. Mniam.
  Słodkie. Lubię.

 17. […] za: https://marucha.wordpress.com/2015/08/11/armia-jednorazowego-uzytku/ […]

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: