Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Znaczenie gestu: Salut Rzymski

Posted by Marucha w dniu 2015-08-11 (Wtorek)

Jednym z podstawowych elementów wiedzy narodowca, powinna być jego znajomość historii salutu rzymskiego. Ileż to razy słyszymy w mediach nadmuchane hasła o „Hitlerowskich gestach”, „nazistowskim salucie” itp. Czas zerwać z tą wrogą propagandą, przełamać łańcuchy które trzymają prawdę w niewoli i pokazywać ludziom czym jest gest którym się posługujemy.

Wytłumaczenie tego nie będzie jednak możliwe bez dostatecznej wiedzy, dlatego też postanowiłem napisać krótkie streszczenie historii salutu, a całość ozdobić materiałem zdjęciowym, ażeby nawet „niewierny Tomasz” uwierzył w prawdziwość tego co tutaj wyczyta.

Czy Cezar był Hitlerowcem?

Salut rzymski na obrazie Jacques’a-Louis Davida, (1784)

Jeżeli wierzyć specjalistom z Gazety Wyborczej, to śmiało możemy stwierdzić, iż starożytni Rzymianie z Cezarem na czele unosili prawą dłoń ku górze, wykrzykując radośnie „Heil Hitler”.

Jak wiadomo, specjaliści „gazjety” lubią się mylić i prawda wygląda nieco inaczej… Rzym – to właśnie tutaj prawdopodobnie rozpoczyna się historia salutu o którym mówimy i który zyskał właśnie tytuł Rzymskiego.

Już starożytni rzymianie podnosili dłoń ku górzę pozdrawiając się w ten sposób, gladiatorzy pozdrawiali tym gestem tłum, a Cezar swój lud. Legioniści Cezara witali go natomiast odbijając prawą (zaciśniętą pięść) od klatki piersiowej (z lewej strony).

Czy przeczytamy o tym w encyklopedii?

Wikipedia podaje na temat salutu rzymskiego takie oto informację:

„Gest oznaczający pozdrowienie, odpowiadający i często towarzyszący zawołaniu Ave (łac. „bądź pozdrowiony”). W starożytnym Rzymie, a także w wielu innych kulturach pochodzenia indoeuropejskiego wykonywano go poprzez wzniesienie wyprostowanej prawej ręki ku słońcu. Bardzo prawdopodobne jest, iż gest ten ma związek z kultem solarnym” (http://pl.wikipedia.org/wiki/Salut_rzymski)

[Od czasu napisania artykułu w roku 2007 Jewpedia bardzo zmieniła informacje na temat salutu rzymskiego. – admin]

XX wiek, wiekiem salutu

Nie jest to wcale przesadzone stwierdzenie, otóż w wieku XX w całej Europie pozdrawiano się gestem o którym cały czas mowa. Przybierał on różne formy, krzyczano przy tym różne hasła.

W Polsce nie odbijano dłoni od piersi i nigdy nie wykrzykiwano, haseł „sieg heil” czy też „heil Hitler” – jak miało to miejsce w III Rzeszy i jest to raczej oczywiste. Unoszono prawą dłoń ku górze wymawiając słowa „Czołem Wielkiej Polsce”, „Chwała Wielkiej Polsce” i temu podobne, dodatkowo narodowcy trzymali kciuk po za dłonią w przeciwieństwie do hitlerowców.

Trzeba tutaj jasno powiedzieć, że ludzie którzy pozdrawiali się salutem rzymskim walczyli z okupantem hitlerowskim. Okres XX lecia między wojennego w Polsce jak wiemy był okresem burzliwym, dlatego też gest ten stał się również gestem pokoju. Dlaczego? Otóż kiedy dwie osoby szły w dość sporej odległości od siebie unosiły prawą dłoń ku górze aby pokazać, że nie trzymają tam żadnej broni, witając się tym samym z odległości. Zauważmy, że takie powitanie (na odległość) przetrwało w ludzkiej świadomości do dzisiaj, bo jak inaczej witamy kolegę widząc go z daleka?

Salut Rzymski w wykonaniu Rumunów (Legion Świętego Michała Archanioła)

Jako ciekawostkę należy dodać, iż członkowie OWP (Obozu Wielkiej Polski) unosili prawą dłoń z wyprostowanymi tylko trzema palcami. Gestem tym w Polsce pozdrawiali się harcerze, piłkarze, wojskowi, politycy – ogólnie rzecz biorąc każdy.

Gestu tego używano w wielu krajach- Polsce, Hiszpanii, Rumunii (…) i nie po to by pozdrawiać Hitlera, lecz po to by pozdrawiać siebie na wzajem. Jeżeli by iść tokiem rozumowania gazety wyborczej (i innych…) należało by stwierdzić, że Polacy mieli rozdwojenie jaźni, bo pozdrawiali się gestem hitlerowskim i z Hitlerem walczyli. Na szczęście jesteśmy ludźmi i cechuje nas umiejętność samodzielnego myślenia – wnioski nasuwają się same. W Hitlerowskich Niemczech witano się też poprzez zwykłe podanie dłoni (i dysponuję na to materiałem zdjęciowym) – czy w takim razie to też należało by uznać za gest nazistowski…? odpowiadać na to pytanie chyba nie trzeba.

Salut Rzymski w wykonaniu polskich harcerzy (połowa lat 30 ubiegłego wieku)

Piłkarze Wisły Kraków pozdrawiają kibiców wykonując Salut Rzymski

Salutujący hierarchowie kościoła w Hiszpanii w 1936 roku.

 

[Więcej zdjęć w oryginalnym artykule – admin]

No dobrze, salut nie jest więc pozdrowieniem Nazistowskim i nie używamy go w takim znaczeniu, ale źle się on kojarzy i nie powinniśmy się nim posługiwać.

Nie ma nic bardziej błędnego niż to stwierdzenie. Jesteśmy wojownikami prawdy, o prawdę walczymy. Nie zależy nam przecież na tym co i jak się kojarzy, leczy na tym czym jest naprawdę. To jest nasz cel, ukazać prawdę. Jeżeli mielibyśmy się opierać tylko i wyłącznie na skojarzeniach to świat wyglądał by ogólnie dziwnie a ludzie popełniali by o wiele więcej błędów niż popełniają obecnie. Często mówimy „Prawda ponad wszystko”, stosujmy się więc do tego w codziennym życiu. Salut rzymski jest tradycyjnym pozdrowieniem którego używali nasi przodkowie i tego będziemy się trzymać.

http://piasecki.bloog.pl

Komentarzy 11 to “Znaczenie gestu: Salut Rzymski”

 1. NICK said

  Wiele symboli zawłaszczają i wykorzystują przeciw nam. Typowe sqórvysyństwo unych.
  A co z nazwiskami, majątkami… .

 2. KOR said

  Te obrazy są nieczytelne, liche można powiedzieć w porównaniu do mistrzowskich


  Ave Caesar, morituri te salutant

 3. jack said

  zdjęcie piłkarzy – to się trzeba zdecydować czy jest to drużyna Wisły z Krakowa czy żydowskiego Betaru – to samo zdjęcie widnieje we wpisie o Madagaskarze z wczoraj. Bo coś mi tu śmierdzi lipą. A poza tym precz z żydami.

  [Może zaszła pomyłka. Nie trzeba wszędzie się dopatrywać podstępu i lipy – admin]

 4. wi42 said

  Tak jak pedały zabrały tęczę (patrz powyżej w prawym rogu strony), tak faszyści Salut Rzymski

 5. Tutaj said

  Obawiam się, że narodowcy, prawicowcy i inne osoby dla których gest podniesionej otwartej dłoni jest normalnym pozdrowieniem, (powitaniem lub nawet przeprosinami na odległość) nie wygrają tej wojny propagandowej z unymi. Ale kropla drąży skałę…Np. czy kierowcy pozdrawiający się w samochodach poprzez podniesienie otwartej dłoni wykonują gest nazistowski?
  Wi42, faszyści nie „zabrali” salutu rzymskiego. Po prostu posługiwali się gestem, pozdrowieniem powszechne funkcjonującym w ówczesnym społeczeństwie (i do tej pory powszechnym). Jednoznacznie pejoratywnie skonotowana jest jedynie „służbista” (podwładno-wojskowa) forma tego pozdrowienia ręką wyprostowaną w łokciu (choć Hitler i inni „przełożeni” odpowiadali przecież zazwyczaj zwykłym podniesieniem dłoni). Nie pozwalajmy zawłaszczać negatywnie zwykłej formy tego pozdrowienia, otwartą dłonią ręką zgiętą w łokciu. Podniesienie otwartej dłoni do wysokości własnej twarzy, z ręką zgiętą, wcześniej może być położenie pięści na pierś na wysokości serca. Taki gest nie może być uznany za „faszystowski”, ….nawet przez polskojęzyczne sądy.

 6. outsiderR said

  „No dobrze, salut nie jest więc pozdrowieniem Nazistowskim i nie używamy go w takim znaczeniu, ale źle się on kojarzy i nie powinniśmy się nim posługiwać.”

  Powyższe potwierdza tylko fakt, że media potrafią każdą bzdurę „sprzedać” masom.
  Obrony zaś przed tym nie mamy…

  Chyba tylko jedną – nie kupować, nie cytować, pominąć milczeniem bzdury.

 7. lwp said

  Interpretacja tego ‚salutu’ zalezy od zydow. Raz moze byc przyjazny a innym razem karany wiezieniem.

  Bo naprawde, to kazde podniesienie reki jest mocno podejrzane.
  Ale cos trzeba z tymi rekami robic.

 8. Robol said

  „Ale cos trzeba z tymi rekami robic.”

  Najlepiej siedziec na obu, co wielu praktykuje przez cale zycie.

 9. ojojoj said

  Kiedys w szkolach w USA codziennie rano lekcje zaczynano od deklaracji lojalnosci, „Pledge of Allegiance” z reka wyciagnieta jak to robili rzymianie. Gdy stany przystapili do wojny z niemcami, zmieniono ten gest na kladzenie prawej reki na serce, ktore jest praktykowane do dzis, np. podczas zgromadzen sportowych.

 10. marta15 said

  przeciez Rzymiane to poganie.

  No co Pani powie??? Nie wiedziałem. Myślałem, że wyznawali Chrystusa jeszcze przed jego narodzeniem…
  Admin

 11. Tomahawk said

  @3 Na zdjęciu jest drużyna piłkarska Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków podczas obchodów bodajże 25-lecia istnienia klubu. Zatem jest to rok 1931, drugi stadion Wisły przy Al. 3-go Maja. Drużynę prowadzi Henryk Reyman, na czerwonej koszulce biała PIĘCIORAMIENNA gwiazda (barwy klubowe: biało – czerwone), która jest w herbie klubu.

  Hymn TS Wisła Kraków:

  Jak długo na Wawelu,
  Zygmunta bije dzwon,
  Tak długo nasza Wisła,
  Zwyciężać będzie wciąż.

  Zwycięży orzeł biały, zwycięży polski ród
  Zwycięży nasza Wisła, bo to Krakowski klub (x2)

  Zwycięży Gwiazda Biała,
  Nasza Wiślacka brać,
  Zasługa to niemała,
  Tych co umieją grać.

  Zwycięży orzeł biały, zwycięży polski ród
  Zwycięży nasza Wisła, bo to Krakowski klub (x2)

  Wierny swojej drużynie,
  znów przyjdę na jej mecz,
  i smutek z serca zginie,
  troski odejdą precz.

  Zwycięży orzeł biały, zwycięży polski ród
  Zwycięży nasza Wisła, bo to Krakowski klub (x2)

  Nawet jeśli przegrywasz,
  To musi krótko trwać,
  Bo mistrza ten zdobywa,
  który potrafi grać.

  Zwycięży orzeł biały, zwycięży polski ród
  Zwycięży nasza Wisła, bo to Krakowski klub (x2)

  Reyman stoi czwarty od prawej.

Sorry, the comment form is closed at this time.