Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Krzysztof M o Dwa wektory hipokryzji
  Szczepan Zbigniewski o Nie strasz, nie strasz, b…
  Szczepan Zbigniewski o Nie strasz, nie strasz, b…
  revers o Aktualność geopolityki!?
  revers o Aktualność geopolityki!?
  bbebebe o Wolne tematy (82 – …
  kfskenve o Wolne tematy (82 – …
  Lily o „Papież Franciszek”jest naszą…
  revers o Nie strasz, nie strasz, b…
  AlexSailor o Kupiłeś „elektryka”? No to cię…
  Andy o Nie strasz, nie strasz, b…
  CBA o Wolne tematy (82 – …
  Yagiel o Wolne tematy (82 – …
  Lily o Wolne tematy (82 – …
  CBA o Wolne tematy (82 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 625 obserwujących.

15 lat temu zatonął krążownik atomowy „Kursk”

Posted by Marucha w dniu 2015-08-13 (Czwartek)

12 sierpnia 2000 roku podczas ćwiczeń na Morzu Barentsa zatonął rosyjski atomowy okręt podwodny „Kursk”.

W kraju odbywają się uroczystości w związku z 15. rocznicą tragedii. Marynarka wojenna przygotowuje się do przyjęcia nowych instalacji w celu zapewnienia bezpieczeństwa marynarzom floty podwodnej.

Wersja tego, co się stało

Według oficjalnej wersji tragedia miała miejsce 12 sierpnia 2000 roku o godzinie 11:28 i 26 sekund (czasu moskiewskiego) w torpedzie w bloku №4, co spowodowało wybuch pozostałych torped, które znajdowały się w pierwszym przedziale krążownika. Według postępowania pierwszy wybuch powstał w wyniku wycieku nadtlenku wodoru z mikropęknięć, które utworzyły się na korpusie torpedy, które powstały w wyniku „niestandardowych procesów”. Wyciekła mieszanina eksplodowała niszcząc wyrzutnię torped №4 i znajdującą się obok wyrzutnię №2.

Ludzie, którzy przebywali w przedziałach 2, 3, 4, 5 i 5-bis zginęli „w krótkim czasie — od kilkudziesięciu sekund do kilku minut”. Po wybuchu przeżyło 23 osób w rufowej części okrętu. Dowodził nimi kapitan Dmitrij Kolesnikow: „13.15. Wszystkie osoby z 6., 7. i 8. przedziału przeszły do 9. Jest tu nas 23 osoby. Podjęliśmy tę decyzję na skutek awarii. Nikt z nas nie może wypłynąć na górę”. Ostatni wpis nosi datę 12 sierpnia 15:15, czyli po 4 godzinach od wybuchu.

Poszukiwania

Poszukiwania okrętu rozpoczęły się kilka godzin po tym, jak przestał z niego napływać sygnał. „Kursk” został znaleziony dzień później na głębokości 108 metrów 80 mil od głównej bazy Floty Północnej — Siewieromorska. Po odkryciu okrętu podwodnego podjęto kilka prób ewakuacji członków załogi „Kurska”. Jednak podwodne aparaty nie mogły podłączyć się do łodzi podwodnej. W nocy 19 sierpnia prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że są małe nadzieje na uratowanie kogokolwiek ze znajdujących się na pokładzie atomowego okrętu podwodnego.

19 sierpnia na miejsce katastrofy okrętu podwodnego zostały dopuszczone norweskie statki Seaway Eagle i Normand Pioneer z brytyjskim aparatem ratunkowym. Po kolejnych dwóch dniach, 21 sierpnia, norweskim nurkom udało się otworzyć dolny właz dziewiątego przedziału łodzi i ustalić, że wszystkie znajdujące się na pokładzie 118 osób — członkowie załogi, oficerowie sztabu dywizji i cywilni eksperci fabryki „Dagdiesel” — zginęli.

— Na początku tygodnia jeszcze była nadzieja na to, że marynarze „Kurska” przeżyli: „słyszeliśmy pukanie, z okrętu podwodnego słychać było jakieś dźwięki, być może był tam ktoś przy życiu” — wspomina publicystka MIA „Rossiya Segodnya” Anastasia Mielnikowa, która pracowała wtedy dla wiodącego rosyjskiego programu telewizyjnego „Wiesti”. — Trudno o tym wspominać. Kiedy domyślasz się, a potem wiesz, że — tak, „on zatonął”, okręt podwodny „Kursk”. Zginęło 118 osób.

Odtajnianie danych

Dokumenty na temat tragicznej katastrofy w sierpniu 2000 roku rosyjskiego atomowego okrętu podwodnego K-141 „Kursk”, które są utajnione na 30 lat, mogą zostać odtajnione wcześniej po decyzji rządu, przyznaje szef Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony FR Igor Piermiakow.

„Minęło dopiero 15 lat. Są przepisy, pracujemy zgodnie z nimi, jeżeli zostanie podjęta jakaś decyzja rządu, być może zostanie również zorganizowana komisja. Ale istnieją przepisy, które określają, że przez 30 lat trzeba przejrzeć dokumenty w celu możliwego usunięcia gryfu, a może także nie usunięcia” — powiedział Piermiakow na spotkaniu w MIA „Rossiya Segodnya”.

Wnioski z tragedii

Tragedia „Kurska” zmusiła Marynarkę Wojenną Rosji do rozpoczęcia modernizacji sprzętu ratowniczego i poszukiwania nowych środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa marynarzy floty podwodnej.

Najdłużej oczekiwaną nowością będzie oceaniczny statek ratunkowy projektu 21300 „Igor Biełousow”. Statek został zaprojektowany do pomocy załogom okrętów podwodnych leżących na dnie lub znajdujących się na powierzchni, podawania powietrza, energii elektrycznej i środków ratunkowych do łodzi podwodnych i okrętów nawodnych.

Na szczególną uwagę zasługuje także załogowy głębinowy aparat ratunkowy „Bester-1″, który zostanie umieszczony na statkach ratowniczych typu „Igor Biełousow”. Robocza głębokość zanurzenia „Bestera” sięga 700 metrów, jest on wyposażony w nowoczesny system sterowania, który zapewnia dokładność pozycjonowania i nawigacji na głębokości. Ale główną cechą „Bestera” jest wyjątkowa stacja dokująca aparatu do wyjścia awaryjnego z łodzi podwodnej, przez którą będzie można ewakuować ludzi przy przechyleniu do 45 stopni. Analogiczne aparaty rosyjskiej i zagranicznej produkcji pozwalają na ewakuację przy przechyleniu nie większym niż 15 stopni.

Wśród nowości ratunkowych 2015 roku warto zwłaszcza wyodrębnić zdalnie sterowane podwodne urządzenie „Marlin-350″, które wiosną zakończyło program państwowych testów i zostało zalecone do przyjęcia na zbrojenie. Urządzenie, które może zejść do głębokości 350 metrów, zostało zaprojektowane przez firmę „Tetis O” w ramach programu substytucji importu.

http://pl.sputniknews.com/

Gajowy pamięta polskojęzyczne śmiecie, zaledwie powstrzymujące swą radość  z cudzego nieszczęścia. Czy aby nieszczęścia?
Admin

Komentarzy 14 do “15 lat temu zatonął krążownik atomowy „Kursk””

 1. Ponad setka osób zginęła. Większość pewnie w męczarniach. Nikomu nie życzę takiej śmierci (wyjątkiem jest KOR, ale to inna bajka).

  Z artykułu wyziera wola poprawy w ratownictwie rosyjskim. I mowy nie ma o zdradzaniu tajemnic państwowych – to są wewnętrzne sprawy Rosji. I tylko Rosja będzie swoje problemy rozwiązywała.

 2. Joannus said

  Okręt ” Kursk” został storpedowany z zewnątrz

 3. aaaaaaaaa said

  @2
  …….ot co……

 4. lwp said

  Kursk storpedowali Anglicy. Wlasciwe nawet nie bardzo sie wypieraja.
  Teraz ROsjanie maja rewelacyjna elektronike. Gowno im zrobia. Najlepiej to bylo widac na Morzu Czarnym jak zalatwili Donalda Cooka.

  RUssian Electronic Warfare is Limitless:

  http://whatreallyhappened.com/node/442815#axzz3iR1o8Gdi

 5. RomanK said

  http://www.liveleak.com/view?i=217_1439444756#Dxt995OwOBv3i5b8.99

 6. Boydar said

  Prawdę mówiąc, to są trzy (co najmniej) odrębne zagadnienia. Sam wypadek (bez względu na przyczyny), narracja bieżąca (ówczesna) oraz skutki. Co do samego wypadku, uważam że Kursk „dostał”. Może od Amerykanów, może kogoś innego. Jakaś liczba załogi poniosła śmierć. Jak to się mówi – stało się, życia ludziom nie przywróci. Późniejszy przebieg zdarzeń nie jest jednak dla mnie już tak oczywisty. Dobry gospodarz ma pożytek nawet i z nieszczęścia. I Rosja przyjęła tą tragedię na klatę, a potem uczyniła wiele kroków, niemożliwych w innych okolicznościach. W tym, postawienie wroga pod ścianą, porządki we własnych zasobach ludzkich i wdrożenie procedur z którymi wcześniej był problem. Czy na pewno nikt nie został uratowany ? Wątpię. Za trzydzieści lat się dowiemy, może za piętnaście. Utrzymanie rzeczywistego stanu rzeczy w tajemnicy jest z jednej strony rzeczą konieczną dla pomyślnego biegu spraw i rzeczy znacznie szerszych, z drugiej zaś, świadczy o solidarności i bezwarunkowym patriotyzmie Rosjan. Ale to takie moje wizje, proszę nie brać ich zbytnio do serca.

 7. KOR said

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Konstanty_Matyjewicz-Maciejewicz

  https://www.google.pl/search?q=Konstanty+Maciejewicz&client=ubuntu&hs=uWq&channel=fs&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CCUQsARqFQoTCI2V_6WCqMcCFWEkcgodmWgAMQ&biw=1813&bih=961

  http://sedina.pl/wordpress/index.php/2006/08/09/konstanty-maciejewicz/
  …W czerwcu 1917 r. wszystkie agencje telegraficzne przekazały w świat wiadomość o tragicznym wypadku, jakim było zatonięcie okrętu podwodnego AG-15 w pobliżu Hango. W owym czasie nie istniała praktycznie żadna szansa ratunku. Jednak dzięki postawie kapitana, jego wyobraźni, zdecydowaniu i odwadze, zdołało się uratować pięciu członków załogi pechowego okrętu. ….

  http://kaliningrad.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/kapitan_konstanty_maciejewicz_bohaterem_dwoch_narodow?printMode=true
  Podczas obchodów święta marynarzy okrętów podwodnych, które w Rosji odbywa się tradycyjnie 19 marca, w Kaliningradzie przypomniano sylwetkę kapitana ż.w. Konstantego Maciejewicza.

  http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/861474,Juz-ponad-wiek-nadajemy-sygnal-SOS
  http://www.polskieradio.pl/39/1240/Artykul/856809,Odnaleziono-polski-okret-ktory-zaginal-w-tajemniczych-okolicznosciach

  http://www.sailnews.pl/content/view/434/31/

  Click to access 55951a626dc21.pdf

  http://www.polskieradio.pl/978c1d6c-b086-4a79-8b4d-96b5cfaeb5b2.file

 8. Wosiu said

  Okrętów podwodnych, nawet dużych, nie nazywa się krążownikami.

 9. Czołgista said

  Właśnie Panie Gajowy, te śmiecie nie wiadomo z czego się tak naprawdę cieszyły. Kursk został zaatakowany omyłkowo, ale Rosjanie nie mieli o tym pojęcia, a po stronie NATO też panowało zamieszanie. Rosja zmobilizowała bez informowania NATO swoje lotnictwo strategiczne.
  Wszystko to mogło zakończyć się III wojną światową, a dalszych konsekwencji się domyślamy. Poznasz głupiego po śmiechu jego – głosi ludowa mądrość. Widocznie niektórzy cieszą się na myśl, że skończą jako radioaktywny pył.

 10. volviak19 said

  Kursk pokazywał możliwości nowej torpedy chińskim ofijelom, którzy byli chętni na nie. Wszystkiemu z bliska przyglądali się hamerykanie
  „atak nastąpił kiedy dwie amerykańskie łodzie podwodne, „Toledo” i „Memphis”, potajemnie śledziły „Kursk” w trakcie swoich ćwiczeń wojskowych. Następnie „Toledo” zderzyła się przypadkowo z „Kurskiem” przy czym rosyjska łódź podwodna otworzyła swoje komory torpedowe co doprowadziło do ataku ze strony „Memphis”, która broniła uszkodzonej „Toledo” w czasie wycofywania się jej na wstecznym biegu.”
  „są zdjęcia „Kurska” podniesionego z dna, na których wyraźnie widać okrągły, równy otwór w prawej burcie łodzi. Ponadto krawędzie otworu są wyraźnie wgięte do wnętrza łodzi co zgadza się z hipotezą ataku z zewnętrznej strony łodzi podwodnej. taki otwór jest „firmową pieczęcią” działania amerykańskiej torpedy MK-48, która możliwość przechodzenia przez stalowe poszycie jak przez masło, dzięki specjalnemu mechanizmowi na nosie torpedy, który rozpala i topi miedź”

  Już na drugi dzień w Moskwie był na tajnym spotkaniu dyrektor CIA by zapobiec III wojnie światowej, kilka dni później umorzono 10 miliardów $ długu rosyjskiego u amerykanów.

 11. Marucha said

  Re 8:
  Wie Pan, pierwsze słyszę… nawet w Wikipedii istnieje hasło
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C4%85%C5%BCownik_podwodny

 12. Bogush said

  poszukajcie na you tube filmu „Mętne wody wokół Kurska” tam jest dokładnie pokazane, że Kursk został zatopiony torpedą z z amerykańskiego okrętu podwodnego obserującego mamewry

 13. […] za:    https://marucha.wordpress.com/2015/08/13/15-lat-temu-zatonal-krazownik-atomowy-kursk/ […]

 14. Polecam na YT francuski film dokumentalny z 2005 r. pt. „Mętne wody wokół Kurska” („Koursk: Un sous-marin en eaux troubles”).
  http://www.filmweb.pl/film/Koursk%3A+Un+sous-marin+en+eaux+troubles-2005-564350

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: