Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Strach motywuje Polaków?

Posted by Marucha w dniu 2015-08-18 (Wtorek)

Do odważnych świat należy. Niestety Polacy przez ostatnie ćwierć wieku mają rządy podszyte strachem i skutkiem tego jest gospodarcza katastrofa i masowa ucieczka milionów obywateli z kraju. [Rządy podszyte strachem, a jeszcze bardziej agenturalnością i zdradą – admin]

Zmiana ustroju w Polsce wymagała śmiałych reform ale na nasze nieszczęście pierwszy Sejm w 1989 roku był wspomaganym przez Zachód układem między ludźmi II-giej Solidarności i niedobitkami PZPR. Kierunek przemian w podporządkowano wtedy „planowi Balcerowicza”, który był gwarantowany funduszem stabilizacyjnym w wysokości miliarda dolarów przez USA. To dawało bezpieczeństwo rządowi Tadeusza Mazowieckiego, ale nie Polsce.

Nikt nie miał wtedy odwagi aby przedstawić alternatywny kurs przemian i jak wiadomo zakończyło się to masowym rabunkiem gospodarki przez złodziejską prywatyzację i wielkim zniszczeniem przemysłu. Zachód traktował nas jako rynek zbytu i musiał unicestwiać wszelką konkurencję.

Kolejne rządy nawet gdyby chciały obrać inny kierunek rozwoju to miały na to za małe poparcie – 30% głosów wyborczych przy frekwencji 50% to tylko 15% aprobaty w skali kraju. Za względu na tak słabą akceptację oraz brak kompetencji władze wolały polegać na „kroplówkach” pożyczek z zagranicy uwarunkowanych dostępem do naszego rynku zbytu, złodziejskiej prywatyzacji, przejęciem sektora bankowego i blokowaniem wszelkich możliwości rozwoju przedsiębiorczości Polaków.

Można się było tej dyrektywie przeciwstawić ale Polacy nigdy nie chcieli wesprzeć żadnej organizacji politycznej, która miała praktyczne pomysły na postęp. Znam to z własnego doświadczenia, ponieważ im bardziej w latach 1991 – 1994 nawoływałem do walki o „swoje” tym bardziej ludzie ode mnie stronili bo bali się podpaść „władzy”. Tak jest do dzisiaj. Strach ma wielkie oczy.

Przez ostatnie 25 lat straciliśmy 5 mln miejsc pracy, 50 proc. sektora przemysłowego i 85 proc. sektora bankowego. Zostało to sprzedane w ręce kapitału zagranicznego za 4,5 -5 proc. wartości odtworzeniowej i według szacunków prof. Kazimierza Poznańskiego z Washington University, poszło to za ok. 400-500 mln łapówek dla ok. 1 tys. osób – powiedział dr Wojciech Błasiak podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Chrześcijańskiego Ruchu Społecznego.

Zwrócił on uwagę, że wynikłe z tego zadłużenie państwa powoduje utratę suwerenności ekonomicznej. – To, co decyduje o niemożności naprawy to ordynacja wyborcza nie pozwalająca podporządkować klasy politycznej wyborcom, ani jej wymienić w sposób istotny – zauważył. – Dzięki takiej jakości elit mamy państwo, a które ja nazywam miękkim państwem, które jest strukturalnie wysoce niesprawne, mało praworządne i wysoce skorumpowane – skonstatował.

Wydaje się szczególnie interesujące, że mimo istnienia w Polsce służb mających czuwać nad przestrzeganiem prawa, żaden z owych łapówkarzy nie został pociągnięty do odpowiedzialności.

W naszej ojczyźnie powstał więc ustrój oparty na najgorszej formie kapitalizmu, która korzysta z taniej siły roboczej najemników. Żaden Sejm przez ćwierć wieku nie odważył się podjąć pracy legislacyjnej w obronie ludzi pracy. Wynikiem tego są umowy „śmieciowe” oraz notoryczne wykorzystywanie pracowników, opłacanych poniżej ubytku ich energii i zdrowia.

W innych krajach takich jak Kanada w celu ochrony pracowników przed nadmiernym wyzyskiem powstało prawo legislacyjne, regulujące działalność związków zawodowych. W tym państwie 30% pracowników jest zrzeszonych w związkach zawodowych, a to powoduje wzmocnienie klasy „średniej”. W Polsce ruch związkowy nie ma racji bytu, ponieważ regulujące go prawo związkowe jest tak ułomne, że praktycznie uniemożliwia konkretne pertraktacje z pracodawcą. A to dlatego, że w niektórych firmach istnieje ponad 15 różnych związków zawodowych.

To trzeba zmienić aby tylko ta organizacja, która otrzyma 51% podpisów pracowników była automatycznie upoważniona do negocjacji z przedsiębiorcą. Dopiero wtedy będzie szansa na poważne traktowanie ludzi pracy. Niestety żaden ruch polityczny w Sejmie nigdy nie miał odwagi aby opracować prawo związkowe korzystne dla zatrudnionych.

Podobnie jest ze skandaliczną nierównością emerytur, przywilejami kościoła [? – admin], prywatyzacją, opieką zdrowotną. Nie ma odważnych w Sejmie aby śmiało zmieniać prawo na korzyść Polaków. Prezydent RP ma możliwość opracowania ustaw do Sejmu ale obawiam się, że tak jak jego poprzednicy nie będzie tego robił. Po co więc są: Prezydent, Sejm i Senat jeśli chowają głowy w piasek w obliczu jakiejkolwiek kontrowersji?

Wejście na ścieżkę rozwoju jest możliwe tylko przez wzrost PKB. Ale ten z kolei nie gwarantuje, że w systemie kapitalistycznym ludzie będą mieli większe dochody. Dlatego powinnością Sejmu jest opracowanie nowej ustawy dotyczącej działalności związków zawodowych oraz ochrony pracowników przed nadużyciami ze strony pracodawców. Jeśli Sejm nie jest kompetentny w tych sprawach to może skopiować prace legislacyjne np. Kanady, chroniące ją przed amerykańskim imperializmem. Wyższe płace związkowców zmuszą inne zakłady pracy do konkurencji w poszukiwaniu pracowników.

Podwojenie zarobków pracowników zajęło Anglii prawie 100 lat, Ameryce – 50, Japonii – 40, Korei – 25 a Chinom 10. Można się z tych doświadczeń wiele nauczyć. Kluczowe sprawy to:

1. Etyka pracy, dyscyplina i zaufanie do kontraktów,
2. Oszczędności obywateli,
3. Inwestycje w rozwój obywateli,
4. Jakość pracowników,
5. Otwartość gospodarki,
6. Kultura zbierania i płacenia podatków,
7. Rola rządu,
8. Badania naukowe i technologia,
9. Rozumna prywatyzacja,
10. Silni, konkretni liderzy i budowa instytucji,
11. Regionalna integracja z sąsiadami.

Ile z tych punktów III RP zaliczyła na piątkę?

Wielu specjalistów do oceny wzrostu PKB danego kraju używa prostą formułę

PKB = f (Eksport, Kapitał, Zatrudnienie, Edukacja)

Każdy z tych czynników jest wyzwaniem dla rządu. PKB nie gwarantuje sprawiedliwego traktowania ludzi pracy ale jego wzrost jest konieczny do zwiększenia dochodów. W jaki sposób dochód będzie podzielony w dużej mierze zależy od systemu podatkowego oraz prawa pracy. W tym zakresie jest konieczne aby Prezydent, Sejm i Senat prowadzili pro-społeczną politykę. Obywatele będą zmotywowani kiedy wraz ze wzrostem PKB będą mieli wzrost osobistych dochodów. I na tym polega praca grupowa – chodzi o to aby każdy przy projekcie odbudowy gospodarczej Polski miał z tego odczuwalny zysk czyli korzyść.

Aby tak się stało konieczna jest wymiana całej tzw. „elity” politycznej, która niezmiennie dzierży władzę w Polsce od przeszło ćwierć wieku. Tak to komentuje użytkownik MAC na jednym z portali internetowych:

„Nieraz słyszy się określenie że Polska to 3 świat. Będąc na Zachodzie przez wiele lat tez porównuję umiejętności pracowników na różnych szczeblach kariery zawodowej. Polski pracownik dorównuje a niejednokrotnie przewyższa te umiejętności na szczeblu pracownika i średniego szczebla zarządzania. Natomiast polskie „elity” są na poziomie 3 świata – elity polityczne, biznesowe, medialne, urzędnicze, sędziowskie, itp.”

Referendum JOW 6 września daje nam możliwość zmiany tych uprzywilejowanych grup. Do odbudowy kraju potrzebni będą szlachetni, rozumni Polacy znani w swoich okręgach wyborczych. Zapełnijcie Sejm i Senat takimi ludźmi, którzy znajdą najlepszą, najskuteczniejszą drogę do rozwoju aby przerwać pasmo niedoli stworzone przez naszych odwiecznych wrogów.

Każdy Polak skorzysta z tej zmiany ponieważ wraz z ze wzrostem gospodarki będzie miał więcej pieniędzy i lepiej mu się będzie żyło w kraju gdzie szanuje się prawa obywatelskie i zdecydowanie tępi wszelką grabież. Referendum JOW jest więc być lub nie być dla Polski.

Stanisław Tymiński
Acton, Kanada, 10 sierpnia 2015
http://prawica.net

Komentarzy 18 to “Strach motywuje Polaków?”

 1. RomanK said

  Swieta racja,,tyle ze nei zadne dobitki PZPR- bo nikt ich nigdy nie rozbil…Poprostu przemianowali sie na Technokratow i niez zadna II Solidarnoscia, ale calkiem nowa atrapa z ukradziona tozsamoscia,,,,wypelniona wspolpracownikami Sluzb PZPR…
  Referendum jest najwazniejsza rzecza na dzis!!!!!! Wybory do Sejmu etc to zadna szansa…Referendum tak…i nasteoujaca po nim walka o Ordynacje…i dopiero majac odpowiednia Ordynacje przywracajaca mozliwosc Polakom skorzystania z prawa biernego i czynnego… mozna pokusic sie o Reforme…
  Tak to jest wlasnei tak, jak pisze pan TYminski.

 2. aaaaaaaaaa said

  @1

  referendum ………i tylko w wydaniu gdzie głosy od razu są rejestrowane w głównym kompie …..bez „możliwości liczenia” ……
  i pod nadzorem losowo wybranych ludzi ……najlepiej jeszcze w składzie 3 , 4 niezależnych komisji …….

  inaczej wybory dalej będą śmiechem na sali ……

 3. rafal z said

  A kto będzie liczył głosy w referendum ? Tak tylko pytam

 4. Joannus said

  ”Referendum JOW jest więc być lub nie być dla Polski.”

  Cóż za odkrycie, nic tylko wkładać kamasze i ustawić się pod lokalem. Skoro tym aktem można uratować byt Polski

 5. NICK said

  Panie Janie. Ktoś Nas tu wpuszcza w ‚meliny’ JOW-ów. Nie po raz pierwszy, zresztą.

 6. Kojak said

  Masowa ucieczka ? Brednia ! Kazdy ma tylko jedno zycie ! Ma prawo je przezyc godnie wedlug wlasnego wyboru ! Nie wymagajmy od kazdego heroicznych cnot ! Nie moze poswiecic je w imie interesow zydowskich oszustow i zlodzieji rzadzacych Polskla ! ! ! Trudno ludzi winnic ze nie chca brac udzialu w tych ordynarnie kryminalnych szwindlach i oszustwach kladac na tacy bydlakom wlasne zdrowie i zycie ! ! ! I kto to mowi sam Tyminski ktory tez …..uciekl ! Rzady podszyte strachem ? Agenturalnoscia ? Zdrada ? Moze w jakims minimalnym stopniu tak jest ale tylko w minimalnym ! Przede wszystkim decyzje podejmuja smiecie i lajdaki ktorzy nie sa Polakami ! ! ! I tu jest problem ! Polska jest rzadzona prze kacykow obcej narodowsci i pochodzenia ktorzy traktuja Polske jako kraj podbity ! ! ! Brzydza sie oni Polska i gardza Polakami mowiac wprost ze Polacy to bydlo ! ! ! Tak powiedzial smiec Bartman – Bartoszewski !!! I tu jest zasadniczy problem !

 7. za JOWami said

  ad 5. Nicka oceniam jako element antypolski.

  [Na podstawie fusów po kawie? – admin]

  ad 6. Kojak ma racje, ze pojecie „ucieczka” jest nieadekwatne, jest to wyjazd za chleben w obcy swiat, co odczuwalne jest poprzez wyjezdzajacych dopiero po wielu latach emigracji i wcale nie dotyczy tylko obecnego pokolenia, obecne jest kolejnym; po pozaborowym, miedzywojennym i gierkowskim,
  swiadczy o biedzie narodu i slabosci panstwa.
  Kojak nie ma racji odnosnie strachu slug administrujacych. Oni zyja w strachu po dokonanym przez nich przestepstwie kradziezy i paserstwa na narodzie polskim. Nawet najpodrzedniejsi i najglupsi z nich zdaja sobie dzisiaj juz doskonale sprawe, ze na skutek ogromu tego przestepstwa gniew narodu w sytuacji ekstremalnej, a wystapienie takiej jest przeciez w pelni realne, bedzie adekwatny dokonanej zdradzie. Uwazam, ze gluty propagandowe, produkowane przez nich w trakcie tej kampanii „wyborczej” , w ktorych nie ma juz zadnej logiki w objetnicach, sa potwierdzeniem tegoz strachu.a uciec przed skutkami gniewu beda chcieli w wojne z nadzieja, ze mozliwosci ich wystarcza na niebranie w niej udzialu. Tu sie myla, bo nie bedzie gdzie uciekac. Zydowskie bankierstwo i jego administracyjne pacholstwo zgubi przegiecie paly w chciwosci. Kwestia czasu tylko.

 8. jowram said

  Szanowni Wyborcy, Rodacy, Koleżanki i Koledzy WoJOWnicy,
  stoimy w przededniu historycznego REFERENDUM, które może zadecydować o kształcie ustroju Polski i o przyszłości następnych pokoleń Polaków.

  Ordynacja wyborcza jest tym w demokracji, czym historia i tradycja dla Państw i narodów.

  Właściwa, dobra, uczciwa i sprawiedliwa ordynacja wyborcza to fundament rozwoju, bogactwa i siły państwa oraz Obywateli.

  Obecna ordynacja tzw. proporcjonalna nie spełnia podstawowych standardów demokratycznego państwa prawa, jest de facto oszustwem wyborczym nad urną, sposobem, aby tzw. elity mogły trwać i trwać przy władzy.

  Pytania referendalne nie zostały najszczęśliwiej sformułowane, tym niemniej naszym wspólnym obowiązkiem jest pójść na Referendum i zagłosować.

  Prof. Jerzy Przystawa, którego miałem zaszczyt znać, i z którym miałem przyjemność współpracować, zawsze podkreślał, że największym wyborczym oszustwem obecnej ordynacji proporcjonalnej jest pozbawienie wyborcy skorzystania z podstawowego prawa – biernego prawa wyborczego.

  Zatem zwróćmy się do naszych rodzin, przyjaciół, znajomych, a nawet do ludzi na ulicy wokół nas. Stańmy z ulotkami w ruchliwych centrach miast, jak i z banerami, i plakatami, gdzie tylko się da, aby promować i zachęcać do udziału w REFERENDUM.

  My – Polacy w większości opowiemy się za ordynacją większościową w Jednomandatowych Okręgach Wyborczych (JOW), czyli taką jaka obowiązuje np. w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, USA, czy innych wysokorozwiniętych krajach.

  Odrzucimy finansowanie partii politycznych z budżetu państwa.

  Ważna jest frekwencja, aby REFERENDUM było ważne.

  30 sierpnia odbędzie się w Warszawie kolejny Marsz JOW.

  Chcemy, abyśmy w przededniu REFERENDUM zaprezentowali się licznie, razem z rodzinami i znajomymi. NIECH NAS BĘDZIE WIELE TYSIĘCY!

  Razem dokonamy niemożliwego!

  Pozdrawiam,

  Wojciech Papis
  Koordynator Ruchu Społecznego Obywatele do Sejmu
  Pełnomocnik KWW Obywatele do Sejmu
  http://www.obywateledosejmu.p

 9. Boydar said

  @ Pan Roman (1)

  NIE JEST tak, jak pisze p. Tymiński. Jeśli nie wie a pisze, to nie warto go czytać; jeśli zaś wie, że tak nie jest a pisze, to jest takim samym chu.jem jak ci, których niby potępia.

  I to jest oczywiste i zrozumiałe; a każdy pisze co chce (no może za wyjątkiem śp. Ratajczaka) i mówi co chce (no może za wyjątkiem śp. Leppera). Tylko po co Pan to kalifaktoruje ? Mają haki na Pana ?

 10. Kojak said

  OD 7. Za Jowami ! Jakim strachu ? kompletny nonsens ! Kradna ci ktorzy moga i ktorym wolno wedlug kasty pleminennej ! Czy ty slyszales zeby za przekrety i to duze aferalne ktos poszedl siedzieć ? Nie! wiec nie opowiadaj chwytliwych patriotycznych zaklec bo one sa zwyczajnymi pustymi frazesami !

 11. RomanK said

  Maja..panie Bojdar…kazdy buc stoi z hakiem,,,,pod nickiem.. okrakiem,,,,,i nim wywija z poza winkla.

  Pan Tyminski wie co pisze…i pisze podpisujac sie, czyli bierze za to odpowiedzialnosc. Jesli ktos z czym sie nie zgada prostuje- badz poprawia. On nie bylo go w Polsce, kiedy dzialala Solidarnosc i pewnych rzeczy nie widzi…i nie do konca czuje. Moje odniesienie raczej dotyczy niefortunnego doboru slow…niz samej tresci.
  A terz oczekuje od pana wyszczegolnienia co nie jest tak- jak pisze pan Tyminski… bo wrzasnac juch- potrafi byle juch…udwodnic ciezej.
  A swoja droga to co napisal Ratajczak – a co mowil Lepper????

 12. RomanK said

  Prosze- jaka przestraszona reakcja przestraszonych oligarchow…Milelr et consortes…
  Tak jest panowie macie racje JoW,,,rozpieprzy to- co wy uwazacie za „wasza demokracje”….

  http://fakty.interia.pl/raporty/raport-referendum-ws-jow/aktualnosci/news-sld-jow-y-sa-zagrozeniem-dla-demokracji,nId,1870537

 13. Tomahawk said

  @12 Nie jow’y tylko szafoty. Prawdziwy ustroju *ydowskiej imitacji państwa polskiego, czyli życiorysy tych którzy je tworzą, może zmienić tylko kostucha. Gdyby jow’y były poważną inicjatywą, to głosowanie dotyczyłoby konkretnego projektu ordynacji, a do tego w przypadku wygranej jow’ów najbliższe wybory odbyłyby się już wg niej. Tak nie jest i nie będzie, a całe to zamieszanie jest obliczone JEDYNIE na wypalenie resztek energii Polaków. Na pozbawienie ich nadziei, rozbicie, podzielenie i wypchnięcie z Polski.

 14. Boydar said

  Jaki piękny kolaps ! chciało by się zakrzyknąć, Panie Romanie.

  Skoro p. Tymiński wie co pisze, to ja, jak ten wstrętny Piłat umywam ręce.

  Aby rzetelnie wykazać co jest „nie tak” z pisaniną p. Tymińskiego, musiałbym odnieść się do praktycznie każdego jednego zdania artykułu. Wszystkie bowiem, jak na mój gust, walą siarą na kilometr 🙂

  I na tym mógłbym zakończyć tą konstruktywną skądinąd polemikę. Ponieważ jednak bardzo Pana szanuję mimo istniejących (przynajmniej pozornie) różnic w światopoglądzie, proszę wybrać któreś istotne (zdanie) i mi je wskazać. Postaram się w krótkich, żołnierskich słowach, stawić czoła problemowi. Byle by nie było to zdanie pierwsze, bo musiałbym wykropkować całą replikę i tylko kilka osób zrozumie dlaczego to tak. A przecież uczyć mamy wszystkich …

 15. Za JOWami said

  Ad 7: Tak, na podstawie takich fusow.
  Ad 10: Nie, nie slyszalem, bowiem znajduja sie jeszcze pod ochrona swoich zleceniodawcow-panow ale ten stan nie bedzie juz trwal dlugo.
  Resursy do paserki w obecnych latyfundiach sie koncza a powstajaca przeciwwaga do zydowskiego globala, narazie dwubiegunowa, uniemozliwi mu ograbienie tych po drugiej stronie bariery i zrobienia z nich rowniez swoimi niewolnikami.
  Wylezie slabosc globala, jego przedecie w chciwosci. Na Zachodzie nastapi balagan i bezwlad.
  Ludy zachodnie, zniewalane lichwa, zakapuja falsz we wmawianiu im „rozwoju” dlugiem przy jednoczesnej reducji mozliwosci ich splacania.
  Gdy ludy w calej wyrazistosci pasozyta dowidza zacznie sie on w panice wycofywac rakiem a przy tym jako pierwsze oleje swoich paserow,
  ich wskazujac winnymi za balagan i bezwlad.
  Paser pozostanie sam, naprzeciw ludow i wtedy zobaczysz strach, narazie uspiony skutecznoscia oglupienia ludow belkotem za pomoca wylacznosci
  propagandy pasera pana, tworcy systemu kradziezy i odbiorcy kradzionego.

  Dla mnie nieunikniony upadek oligarchow-pasozytow, obludnych i zwyrodnialych uzurpatorow do uczynienia ludzi swoimi niewolnikami jest oczywistym.
  Mysle, ze nowszy od NWO porzadek swiata nastapi na bazie trojbiegunowej a nie bilateralnej rownowagi i to jest zolte swiatlo ostrzegawcze dla Polaka, ktory w zaniedlugim balaganie i bezwladzie moze byc wycyckany z Ojczyzny swej po przyszlych handlach i przepychankach, zmowach jawnych
  i niejawnych, i bedzie spuszczony poprzez swych „przyjaciol i gwarantow” do zycia w Miedzymorzu Polinskim. Niemozliwe?

  Ciekawostka: na ulicy kijowskiej ludzie czekaja na wejscie Ruskich jak na lekarstwo, chca byc z silnym i charakternym, gadek o „inwestorach” z czasow Timoszenko w marszrutkach juz w ogole nie slychac.
  Narody europejskie, czujacy do siebie wzajemny respekt to Niemcy i Rosjanie i widza potrzebe wzajemnej wspolpracy na zasadach rowny z rownym.
  Sa te dwa panstwa wspolnie potega swiatowa, czy nie?

  Ad13: Na co obliczone jest cale to zamieszanie z JOWami, wiem ale jest to dla mnie drugorzedne. ja chwytam sie mozliwosci, szansy sie chwytam.
  Masz racje, ze bul zgnilek-pozor-pulapke wymyslil i dodatkowe kwaszenie nadstepuje obecnie ze wszystkich stron, u jednych za strachem utraty koryta,
  u innych reakcji na zgnilka.
  Oczywiscie, ze nastepuje rozmydlanie tematu JOW markowaniem dodawania innych pytan, rownie pustych, jest gledzenie o oszczedzaniu
  i dolaczeniu referendum do „wyborow”, by sztuczna legitymacje wyniku „wyborow” frekwencja „uwiarygodnic” ale oprocz tej jedynej dzisiaj szansy
  na zmiane doboru ludzi do administrowania nasza Ojczyzna po prostu nie ma.
  Same „wybory” nie sa alternatywa, co wmawia ten z Podziemnej TV, bo z jego list obywatelskich lud nie „wybierze”, tak jak przez ostatnie 26 lat nigdy
  nie wybral, wlasnie z powodu schematu samej ordynacji i niemozliwosci rozpoznania tej garsteczki „patriotow z deklaracji” z list obywatelskich.
  Lud bierze udzial w igrzyskach klamczucha-uczen bochatera nadetego a obludnego, placi za geby gledzaczy w telewizji a potem bedzie sie plul, ze wyszlo szydlo z worka i zostal zrobiony na dudka.
  Nie ma zadnej gwarancji, ze z hasla JOW cos porzadanego dla Polaka sie wykluje ale jest to szansa bez alternatyw.

 16. Boydar said

  „… Narody europejskie, czujacy do siebie wzajemny respekt to Niemcy i Rosjanie …”

  Czy przypadkiem (chłe, chłe, przypadkiem) nie próbuje Pan obrazić Rosjan ?

 17. Za Jowami said

  Ad 16: Nie, nie probuje i nie obrazam. Tak po prostu jest.
  Zycze Panu fajnego zabijania czasu we wszelakich dyskusjach. Jak sie wycofuje, nie chce przelewac wiecej pustego w prozne,
  bo zycie ucieknie mnie do konca i zrobie krzywde innym, wobec ktorych mam obowiazki z natury.

 18. revers said

Sorry, the comment form is closed at this time.