Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezpartyjna o Wolne tematy (82 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (82 – …
  Maciejasz o Wolne tematy (82 – …
  guma o Wolne tematy (82 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (82 – …
  Piotr B. o Dugin: geopolityka wyjaśnia…
  UZA o Dziś Barbórka. Święto Peugote’…
  Boydar o Nauka dowodzi, że rudowłosi po…
  NyndrO o Nauka dowodzi, że rudowłosi po…
  Greg o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  D-T o Pseudopolicjanci skazani za po…
  Boydar o List otwarty do Prezydenta RP…
  Głos Prawdy o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 565 obserwujących.

„Nie o zemstę, a pamięć wołają”

Posted by Marucha w dniu 2015-08-19 (Środa)

W Hrebennem pojawił się billboard z hasłem: „Wołyń 1943. Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają.” Inicjatorem ustanowienia plakatu wystąpił poseł na Sejm Marek Poznański, który uprzejmie zgodził się skomentować akcję w rozmowie ze Leonidem Siganem.

Z dzisiejszej prasy dowiedziałem się, że billboard z hasłem ”Wołyń 1943. Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają” stoi zaraz za przejściem polsko-ukraińskiej granicy w Hrebennym. Czym pan się kierował, występując z tą inicjatywą?

— Rzeczywiście, od piątku ubiegłego tygodnia jest umieszczony tuż przy wjeździe do Polski taki billboard. Jest to początek akcji, informującej sąsiadów z Ukrainy o tym, co się działo w 1943 roku na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej Polskiej. Akcja ma na celu zbliżenie się do pojednania w tym temacie, w niełatwej historii polsko-ukraińskiej. Oczywiście, ten billboard ma wywołać dyskusję w tej trudnej dla Ukraińców kwestii i bolesnej dla Polaków.

Panie pośle, Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę uznającą za bohaterów działaczy OUN i UPA. I to się stało właśnie w dniu, kiedy prezydent Bronisław Komorowski bawił z wizytą w Kijowie. A po ustąpieniu z urzędu zapowiedział, że założy instytut, wspierający relacje polsko-ukraińskie. I znowu ani słowa o zbrodniach banderowców. Jak Pan poseł ocenia podobne zapowiedzi?

— Przy wszystkich działaniach polityków ukraińskich widać, że w dalszym ciągu kwestia mordów na Wołyniu, kwestie niewygodne dla strony ukraińskiej są zamiatane pod dywan. I dopóki Ukraińcy sami nie zrozumieją, że jest to ważne dla Polaków, dopóki dopóty działania, sprzed kilkudziesięciu laty nie będą rozliczone, to nie dojdzie do ostatecznego historycznego pojednania w kwestii tych zbrodni. Jeśli do końca nie zostaną wyjaśnione w oparciu o autentyczne zdarzenia i fakty, to ten temat będzie nieustannie wracać.

W tym kontekście warto wspomnieć o pomnikach nielegalnie postawionych bojówkom UPA na terenie obecnej Polski, które są niszczone przez skrajnie prawicowych Polaków. Z drugiej strony, mamy świadomość Ukraińców, nawet współczesnych młodych Ukraińców, która jest niewielka w kwestii działań z 1943 roku. To jest bolesna historia dwóch narodów. Ten temat budzi wielkie emocje, tak samo jak Katyń. Ale należy starać się unikać wielkich emocji, i powinno to być spokojnie wyjaśnione w interesie obydwu narodów.

Hrebenne mapa

Kliknij, aby powiększyć

Czy z dotychczasowych wystąpień wynika, że prezydent Andrzej Duda zechce w swej publicznej działalności potępić odradzający się ukraiński nacjonalizm…

— Nie będę oceniać na chwilę obecną zamierzeń czy polityki prezydenta Dudy. Minęło za mało czasu, żeby się odnieść do tych działań. Mam przyjaciół na Ukrainie, a moja rodzina doświadczyła działań ze strony nacjonalistów ukraińskich, i dla mnie, jako młodego pokolenia polskiego, najważniejsze jest przypominanie i pamięć o tych złych czasach, wydarzeniach, które miały miejsce na terenach dawnej Rzeczypospolitej a także obecnej Polski. I tego nie unikniemy, jeśli jasno nie przedstawimy sobie tych zbrodni i faktów, które miały miejsce.

Jeśli przyjrzymy się historii wielu wieków sąsiedztwa polsko-ukraińskiego i polsko-rosyjskiego, to Polacy też mają swoje złe karty. Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, to nie będzie całkowitej jedności między Polakami i Ukraińcami, bo będzie to temat cały czas odgrzewany. Jednocześnie, im mniej ludzi pozostaje, którzy pamiętają te zbrodnie, tym bardziej ten temat będzie pozbawiany głębi i wykorzystywany tylko do celów politycznych, a nie do pojednania.

http://pl.sputniknews.com

Zob. też: Kiedy powstaną „Rodziny Wołyńskie”

Dla Żydów cała II Wojna Światowa sprowadza się wyłącznie do Holokaustu i Powstania w Getcie. Dla Polactwa cała II Wojna Światowa sprowadza się do Katynia.

Nieważne, że nasi unijni przyjaciele, Niemcy, zgotowali nam po wielokroć takich Katyniów… że nasi przyjaciele Banderowcy wymordowali około ćwierć miliona Polaków… Wszystko można wybaczyć i zapomnieć. Wszystko – z wyjątkiem Katynia. Zresztą zgotowanego nie przez Rosjan.
Admin

Komentarzy 17 do “„Nie o zemstę, a pamięć wołają””

 1. Nieważny said

  Niemcy to ten dobre a rusek to ten zły.

 2. tata said

  Komorowski chyba za kasą patrzy stąd taka amnezja u niego albo może już jest w roli marionetki? Dlaczego tak trudno być mężem stanu? To takie nieopłacalne?

 3. Apolinary said

  Admin zamieścił komentarz krótki, treściwy i trafiający w sedno.

 4. Ajatollah KORWiN Ozjasz said

  No proszę nawet facet z Ruchu Palikota potrafi mówić prawdę.

  Tylko wielcy patrioci i katolicy z PiS obrabiają fiuta banderowcom. No bo Rosja to komun i wróg Kościoła. Debile zatrzymali się w rozwoju na roku 1991!

 5. Boydar said

  Zemstę ? Na kim ? Na dziewięćdziesięcioletnich próchnach ? Para w gwizdek ! To zawsze działało. „Poznański”, chłe, chłe …

  Mają już sraczkę, a ciśnienie rośnie. Niech coś bałaknie o Syczu, albo Semeniuku, to mu ten krawacik zaraz zgrabnie do środka wpełznie.

 6. august252 said

  „W tym kontekście warto wspomnieć o pomnikach nielegalnie postawionych bojówkom UPA na terenie obecnej Polski, które są niszczone przez skrajnie prawicowych Polaków”
  To znaczy że normalny polak nie może zniszczyć takiego gówna tylko musi to być skrajna prawica,panie panu się coś z krzyżakami po…..liło.
  Powinno to być z urzędu rozpieprzone a mendy które to postawiły wyłapane i do ciurmy!!!!!

 7. marta15 said

  „Wołyń 1943. Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają”
  to czemu caly ten Holocaust business domagal sie i nadal domaga sie ,nie pamieci, ale okreslonej , wieeeeeeeeelkiej kasy..?

 8. Boydar said

  Ta ‚wieeeeeeeeelka’ kasa potrzebna jest na ‚wieeeeeeeeelkie’ muzeum, Pani Marto. Trzeba umieć dostrzec szlachetność i bezinteresowność, czego znowu Pani nie rozumie ?

 9. Just Asking said

  A z KTORYCH Poznanskich?

 10. karlik said

  Może warto napisać historię prawdziwą..
  Czy mordy dokonywane przez członków SS należy przypisywać Ukraińcom?
  Skoro tak to kto mordował w czasie powstania warszawskiego?..
  Wyjdzie, że Niemcy niewinni tylko jacyś naziści..
  Skoro kule niemieckie miały być dowodem, że w Jedwabnem mordowali Żydów Niemcy, dlaczego kule niemieckie
  ciałach polskich oficerów są dowodem, że mordowali sowieci?
  „Nie o zemstę, a pamięć wołają” – brzmi dobrze..
  Czy ktoś może napisać, że Polacy nie mordowali Ukraińców..

  Mordowali i Niemców w 1939, i nawet trochę Ukraińców w latach 40-tych…
  Admin

 11. AaronSiuchter said

  # 9 Z Poznańskich beznapletkowców.

 12. Marcin said

  Co się podniecacie. Kampania wyborcza w toku.

  „Gospodarczo liberalny, społecznie lewicowy, historycznie/kulturowo prawicowy. W dużym skrócie takie mam poglądy”. M Poznański

  Poseł startuje z list PO. Na Zamojszczyźnie, która też doświadczyła banderowskiej siekiery każdy głos się liczy.

 13. karlik said

  „Mordowali i Niemców w 1939, i nawet trochę Ukraińców w latach 40-tych…
  Admin”

  „Polscy historycy są zgodni, że nie można stawiać znaku równości między mordami UPA a polskim odwetem – ocenił prof. Grzegorz Motyka”

  I ja się z tym zgadzam..

 14. Marucha said

  Re 13:
  To dobrze, że Pan się z tym zgadza.
  Bo miałem pewne wątpliwości po Pana pytaniu: „Czy ktoś może napisać, że Polacy nie mordowali Ukraińców..”, które jako żywo przypomniało mi pytania Żydów „Ale czy możesz dać głowę, że żaden :Polak nie był w Gestapo?”.

 15. ALI BABA said

  ad 13..”„Polscy historycy są zgodni, że nie można stawiać znaku równości między mordami UPA a polskim odwetem – ocenił prof. Grzegorz Motyka”..” TO PROSTE JAK LUFA SZTUCERA…AMERYKI ON NIE ODKRYŁ..

 16. […] za:    https://marucha.wordpress.com/2015/08/19/nie-o-zemste-a-pamiec-wolaja/ […]

 17. WZRASTA ANTY-polski najonalistyczny ukrański REWIZJONIZM ! said

  Na wiecu ultra-nacjonalistów z Prawego Sektora naziola Dmytro Jarosza w centrum Lwowa w dniu 19 lutego 2014 roku na wiecu poświęconym „Dniu Jedności Narodowej ukrainców” organizatorzy tego wiecu wznosili hasła:

  „Odłączyć ukraińskie ziemie od Polski”

  „Lubelszczyzna, Rzeszowczyzna i Galicja Krakowska to etniczna ukraina”

  Następnie takie jeszcze hasła wznosił z „Prawego Sektora” miejscowy ultra naziol ukraiński Nowożniec:

  „STRACILIŚMY ŁEMKOWSZCZYZNĘ, NADSANIE, CHEŁMSZCZYZNĘ i PODLASIE, które WESZŁY w skład POLSKI (…) DO PRAWDZIWEJ JEDNOŚCI DOJDZIEMY, kiedy ZBIERZEMY te ZIEMIE”

  Jemu wtórował ukraiński naziol Jurij Szuchewycz synalek ludobójcy z UPA Szuchewicza:

  ” – To prawda: jeszcze nie wszystkie etniczne ziemie ukraińskie zostały ZEBRANE w całość. Do prawdziwej jedności DOJDZIEMY, kiedy ZABIERZEMY te ZIEMIE , które znajdują się jeszcze poza granicami Ukrainy”

  Dalej na WIECU we Lwowie naziol ukrainski Nowożenic WYKRZYKIWAŁ:

  ” … Stadion we Lwowie, który powstał z myślą o organizowanych wspólnie przez Polskę i Ukrainę finałach piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku MUSI nosic imię przywódcy bohaterskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Stepana Bandery … ” … itp.

  Wcześniej w styczniu 2014 roku przywódca Prawego Sektora Dmytro Jarosz na wiecu w Kijowie wznosił podobne REWIZJONISTYCZNE pod adresem Polski !!!

  Dlatego potem w 2014 roku Związek Ukrainców w Polsce w swoim tygodniku o nazwie „Nasze Słowo”(z banderowcami Włodzimierz Kujbijowicz i Stefan Rudnicki) wydawanym w Polsce o ANTY-polskiej LUDOBUJCZEJ faszystowskiej indoktrynacji BANDEROWSKIEJ w III RP otwarcie też NAWOŁYWAŁ do „powstania narodowego państwa ukraińskiego w granicach etnicznych” gdzie wojewódzctwa Lubelskie, Rzeszowskie i Krakowskieke są w granicach tej „etnicznej ukrainy” !!!

  Z ukraińską nacjonalistyczną hołotą nie ma żartów i oni PODPALA Polske !!!

  To QURESTWO ukraińskie trzeba tępc w III RP z urzyciem ŻELAZA !

  http://konwent-narodowy-pol.neon24.pl/post/106330,wiec-we-lwowie-odlaczyc-ukrainskie-ziemie-od-polski

  Jarosław Kaczyński w Kijowie pozdrawia Banderowców z OUN-UPA!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: