Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Wrogie przejęcie KGHM wisi na włosku! Opieszałość i nieudolność rządowej ekipy może się przyczynić do realizacji najgorszego scenariusza…

Posted by Marucha w dniu 2015-08-22 (Sobota)

Opieszałość i nieudolność? Czy raczej celowe działanie na korzyść ośrodków władzy poza Polską?
Admin

Prezes KGHM publicznie stwierdził, że tani kurs akcji miedziowego potentata z Lubina może doprowadzić do sytuacji, w której konkurencja dokona – za pośrednictwem skupu akcji na giełdzie – wrogiego przejęcia kontrolowanej, póki co, przez Skarb Państwa spółki.

Rząd PO-PSL już dawno miał przygotować mechanizmy prawne chroniące KGHM przed takim scenariuszem. Niestety wieloletnia opieszałość ekipy Tuska, Kopacz i Piechocińskiego sprawiła, że jedna z niewielu polskich firm o zasięgu globalnym może wkrótce zostać przejęta przez podmiot z zagranicy.

Przypomnijmy, że Skarb Państwa jest obecnie właścicielem jedynie 31,79 proc. akcji KGHM. Reszta, tj. 68,21 proc. akcji jest w rękach polskich i zagranicznych akcjonariuszy, tworząc tzw. „free float”, który może być skupywany i koncentrowany w ramach obrotów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Obecnie cena za 1 akcję wynosi 86,60 zł i w ciągu ostatniego roku obniżyła się aż o 33 proc. (z poziomu 135 zł za akcję). Taki spadek ceny sprawia, że scenariusz tzw. wrogiego przejęcia – kiedy podmiot z zagranicy decyduje się skupić z giełdy ponad 31,79 proc. akcji spółki – staje bardzo realny.

W kontekście powyższego warto zacytować wypowiedź Ryszarda Zbrzyznego, przewodniczącego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego:

– Potężną część udziałów, około jedną czwartą kapitału, posiadają amerykańskie spółki i fundusze, z których każdy ma mniej niż 5 proc., by nie musieć się z nimi ujawniać na giełdzie. Jeśli za tymi spółkami i funduszami kryje się jeden właściciel zainteresowany wrogim przejęciem, to korzystając z niskiej ceny KGHM‑u, skupuje akcje, a kiedy ma ich więcej niż 31,79 proc., pojawia się na walnym zgromadzeniu, odkrywa karty i przejmuje kontrolę. Przy obecnej wycenie KGHM‑u, nowy właściciel może mieć cały koncern za mniej niż 10 mld zł. Tyle wystarczy, by przejąć nie tylko polskie kopalnie i huty, ale też zagraniczne projekty koncernu.

Scenariusz ten byłby trudniejszy do wykonania, gdyby nie decyzja rządu Donalda Tuska z 2010 roku, kiedy postanowił sprzedać na giełdzie 10 proc. akcji KGHM należących do Skarbu Państwa (dostali za to ok. 2 mld zł) i tym samym zmniejszyć udziały państwa w spółce do wspomnianych 31,79 proc.

Wówczas to pojawiły się plany, aby prawnie zabezpieczyć dominująca pozycję Skarbu Państwa w KGHM, tak aby tzw. wrogie przejęcie poprzez giełdę było niemożliwe. Ostatecznie w lipcu br. przyjęta została spec-ustawa o kontroli Skarbu Państwa nad niektórymi spółkami i inwestycjami, ale rząd Kopacz z niewiadomych przyczyn [niewiadomych, he he he… – admin] zwleka z wydaniem odpowiedniego rozporządzenia, bez którego nie da się obronić KGHM przed wrogim przejęciem poprzez giełdę.

Powstaje pytanie: Czy oni robią to celowo? Niestety w przypadku platformianej ekipy niczego nie można wykluczyć…

Na marginesie warto jeszcze przypomnieć historię z 1992 roku, kiedy to już raz usiłowano przejąć pakiet kontrolny nad KGHM (51 proc. akcji) za kwotę 400 mln USD. Nabywcą miała być amerykańsko-australijska firma Asarco. Wmawiano wówczas opinii publicznej że, to „złoty” interes i dziejowa konieczność po upadku PRL.

Na szczęście pracownicy KGHM-u, nie zgadzając się na sprzedaż firmy zagranicznemu podmiotowi, ogłosili strajk. Po 32 dniach protestu Asarco się wycofała z transakcji, a rządowi nie udało się sfinalizować tej dzikiej prywatyzacji (Asarco zbankrutowała kilka lat później).

Zgadnijcie kto był wówczas ministrem przekształceń własnościowych? – Tak, tak! Był nim platformiany baron, Janusz Lewandowski…!

http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 16 to “Wrogie przejęcie KGHM wisi na włosku! Opieszałość i nieudolność rządowej ekipy może się przyczynić do realizacji najgorszego scenariusza…”

 1. RSA said

  Bzdura.
  Najniższa cena akcji KGHM w dnie kryzysu finansowego 2008 r. spadła krótkoterminowo poniżej 20 zł/akcja. Przy wyższych cenach miedzi niż obecnie. Inna sprawa, że cena akcji będzie spadać, ponieważ fundusze emerytalne muszą wycofać z giełdy część funduszy. Ciekawe o co tak naprawdę chodzi prezesowi.

 2. RomanK said

  Prezes KGHM publicznie stwierdził, że tani kurs akcji miedziowego potentata z Lubina może doprowadzić do sytuacji, w której konkurencja dokona – za pośrednictwem skupu akcji na giełdzie – wrogiego przejęcia kontrolowanej, póki co, przez Skarb Państwa spółki.

  Prezes wie co mowi….niech no jeszcze raz poleci NYE…tak z piec tysiecy w dol….”wszystko bedzie mozna kupic.za bezcedn”…..jak po upadku komuny….
  CHleb ino bedzie drogi ..ale zawsze mozna jesc ciastka….:-))))

  Prezes kupi napewnop tzw pakiet jaki mu sie nalezy za prezesostfo…i kupi za darmo..bo nie ma piniendzy….

 3. Rafał Z said

  Nie wiem czy płakać czy się śmiać jak czytam artykuły gdzie autor się jeszcze zastanawia nad celowościa działań mafii z wiejskiej

 4. RomanK said

  Akcje oddac akcjonariuszom a kopalnie Polakom…niech kazdy ma co jego! CO kupil niech se trzyma…albo sprzeda…gantz equal….

 5. Rafał Z said

  RomanK said
  2015-08-22 (sobota) @ 13:55:06

  Prezes mówi tak pewnie żeby zabezpieczyć własną dupę przed tubylcami. To samo robi teraz klika z Wall Street i z FEDu

 6. RomanK said

  Ja bym przezesa doopy nawet nei dotykal…pooprostu uwiaze za leb…i na hak….tak jak reszte SSynow zlodzieji…..Akcje inwestorzy…powinni zostac potraktwani haslem Ali Baby ,ktory jak nei moglo sie podzielic wypowiadal tajkemnicze zaklecie:
  Wwww.yyyyyyy..pierda…….lllllac!!!!!!!
  Ale juz….!!!!!

 7. RomanK said

  Tak …NIE Tak~!!!!!! odpowiedz na pytania Referendalne! I Olej reszte cyrkow….

 8. Duszek said

  Panie Rafale Z
  To Pan nie wie że oni chcą dobrze tylko im się nie udaje, oni co wybory chcą dobrze
  parafrazując zmarszałka Rząd wspaniały tylko szczęścia niema…

 9. revers said

  Akcje oddac akcjonariuszom a kopalnie Polakom…niech kazdy ma co jego! CO kupil niech se trzyma…albo sprzeda…gantz equal…

  Panie Romanie w Grecji juz poszyly pod mlotek wszystkie lotniska, wodociagi, wytworcy energii elektrycznej, ba nawet ulice – juz nawet haslo „nasze kamienice, kopalnie wasze ulice” sa nieaktualne, wasze filozoficzne nic lub majacy 5000 lat dlug po Jozefie z wyjscia z Egiptu, przez kolejne morze czerwone.

 10. Bodzio said

  Kretynom zaczadzonym liberalizmem wcale to nie przeszkadza http://dwagrosze.com/2015/08/dewaluacja-renminbi.html#comment-39320

 11. […] za:   https://marucha.wordpress.com/2015/08/22/wrogie-przejecie-kghm-wisi-na-wlosku-opieszalosc-i-nieudoln… […]

 12. Kojak said

  Opieszalosc nieudolnosc ? Co to za glupkowate stwierdzenie ! Piszmy jasno i wyraznie bez debilnych domyslow i polsluowek ! Nastepuje z gory zaplanowany kryminalny przekret ! Ten kryminalny przekret byl jasno i wyraznie widoczny z chwila wprowadzenie w sposob bandycki specjalnego podatku od kopaln ! On juz jasno i wyraznie mowil ze celem rzadzacych oszustow , zlodziej i bandytow jest kradziez KGHM I taka planowa i planowa kradziez nastepuje zgpodnie z planem, ! ! ! Demaskujmy zlodzieji jasno i wyraznie bez niedomowien ! Nazywajmy kryminalne ordynarne zlodziejstwa zlodzji i oszuastow rzadzych Polska po imieniu

 13. Terpetoid said

  Ja tylko przypomnę, że w marcu 2012r. KGHM zakupił (czyli wypłacili „komuś”) za największe zyski w historii Quadra Mining http://www.kancelarie.polskiprawnik.pl/dariusz-tokarczuk-przejecie-quadry-przez-kghm-byla-wielka-i-skomplikowana-transakcja,1180/ . Wartość transakcji oceniono na ok. 10mld złotych. I oto po trzech lat ów tajemniczy „ktoś” ma okazję za kwotę uzyskaną ze sprzedaży, odkupić spółkę corkę Quadrę i dodatkowo przejąć spółkę matkę – KGHM.
  A pan Lewandowski to Aaron Langman.

 14. Terpetoid said

  Ergo – ów tajemniczy „ktoś” dosłownie za darmo wyrwie KGHM… Taki interes Panie.

 15. Jak to jest możliwe??? Przecież w Polsce od 1989 mamy naszego Wielkiego Guru od Ekonomii, poza tem armię młodych ludzi z kilkoma fakultetami.

 16. RomanK said

  Panie Uniosceptyk….jest tylko jedno logiczne wyjasnienie….ta cala ” polska edukacja” nie jest warta szkolki przy synagodze yieshivot……czy nawet hader….

Sorry, the comment form is closed at this time.