Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Katolicka służba kapłańska i pewne sprytne posunięcia medialne…

Posted by Marucha w dniu 2015-08-27 (Czwartek)

Ego enim accepi a Domino, quod et tradidi vobis.
„Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem” (1 Kor 11, 23).

Fakty: nagłaśniane są, w taki czy inny sposób, przypadki kapłanów, którzy zaznaczyli się medialnie przez wypowiedzi kontrowersyjne, to znaczy sprzeczne z nauką Kościoła, tudzież przez zachowania niesubordynacyjne. To jest jedna kwestia.

Całkowicie – powtórzmy: całkowicie! – inną kwestią są losy kapłanów, którzy, bez ubocznych protagonistycznych motywacji, chcą klarownie zachować wszystko to i tylko to – powtórzmy: wszystko to i tylko to – czego Kościół przez wieki nieomylnie nauczał i jak się przez wieki modlił. Są to kapłani, którzy klarownie deklarują i realizują swoje przywiązanie do Tradycji.

A mówić o Tradycji, rozumianej tak, jak ją rozumie katolicka teologia od wieków, to mówić o fundamentach katolickiej wiary. Mówić o Tradycji, rozumianej tak, jak ją rozumie katolicka teologia od wieków, nie znaczy niezobowiązująco dywagować de gustibus. Nawet jeśli katolicka szczera droga kapłańska wierna Tradycji odbiegałaby od pospolitej, nigdy nie jest ona motywowana subiektywistycznym protagonizmem bądź niestosownym indywidualizmem. Przeciwnie, motywowana jest właśnie wiernością Panu Bogu, wiernością Kościołowi, wiernością Objawieniu Bożemu, zawartemu w Piśmie Świętym i Tradycji. Żywoty świętych dają nam wiele przykładów, odbiegającej od pospolitej przeciętnej, drogi kapłańskiej motywowanej wiernością. Zaprawdę, dziwnymi nieraz drogami prowadzi Boża Opatrzność.

W tym i owym gremium byłoby pożyteczne wypowiedzieć gamalielową regułę roztropnościową: „Odstąpcie od tych ludzi i puśćcie ich! Jeżeli bowiem od ludzi pochodzi ta myśl czy sprawa, rozpadnie się, a jeżeli rzeczywiście od Boga pochodzi, nie potraficie ich zniszczyć i może się czasem okazać, że walczycie z Bogiem” (Dz 5, 38-39).

Przestroga, roztropna i klarownie wyartykułowana, jest taka: nie jest uczciwe zestawianie tych dwóch kategorii kapłanów, o których mowa powyżej. Pokorna postawa kapłana, który chce zachować wszystko to i tylko to – powtórzmy: wszystko to i tylko to – czego Kościół przez wieki nieomylnie nauczał i jak się przez wieki modlił, nie może być zestawiana z postawą protagonistyczną i zaznaczającą się medialnie przez wypowiedzi kontrowersyjne tudzież zachowania niesubordynacyjne.

Byłoby zwycięstwem sił wrogich wierze rzymskokatolickiej, gdyby kapłanów, którzy pokornie i klarownie deklarują i realizują swoje przywiązanie do Tradycji, a priori zaliczano do grona niesubordynowanych protagonistów, separujących się indywidualistów, bądź traktowano ich jako zacofany element do reedukacji, do reglamentacji lub do uciszenia. Poprzez taką formę dezawuowania kapłanów klarownie wiernych Objawieniu Bożemu zawartemu w Piśmie Świętym i Tradycji, mielibyśmy do czynienia w istocie z dalszym niszczeniem katolickiej wiary.

Skarbem Kościoła jest każdy kapłan, który pełni swoją służbę w wierności Objawieniu Bożemu zawartemu w Piśmie Świętym i Tradycji.

Skarbem Kościoła jest każdy kapłan, który nie sili się na żadne protagonizmy, subiektywizmy, indywidualizmy, oryginalności i inne pozaewangeliczne atrakcje.

Skarbem Kościoła jest każdy kapłan, który – analogicznie do słów św. Pawła – może w szczerości powiedzieć o swojej służbie i o nauce, którą głosi: „Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem” (1 Kor 11, 23).

Skarbem Kościoła jest każdy kapłan, który – analogicznie do słów Pana Jezusa – może w szczerości powiedzieć o swojej służbie i o nauce, którą głosi: „Moja nauka nie jest moją, lecz Tego, który Mnie posłał” (J 7, 16).

Szanowni Państwo, oto oczywistość: modlimy się za kapłanów codziennie.

Sacerdos Hyacintus
http://sacerdoshyacinthus.com

Komentarzy 18 to “Katolicka służba kapłańska i pewne sprytne posunięcia medialne…”

 1. JO said

  Nieustająca Kwesta za Życiodajną Posługę
  „Nieustajaca Kwesta za Życiodajna Posługę”

  https://marucha.wordpress.com/dzialanie/ https://marucha.wordpress.com/dzialanie/dzialanie-2/

  https://marucha.wordpress.com/dzialanie/dzialanie-3/

  PUBLICZNA INTERNETOWA LISTA DARCZYNCOW I KWESTARZY na 2014/15 Rok.

  PUBLICZNA zbiórka pieniedzy na rzecz Poslugi Ksieży Tradycjonalistow , Bractwa Świetego Piusa X w Polsce.

  – Przyjmij o Panie Boże – Ojcze Nasz, ktory jestes w Niebie – Trójco Świetą Ofiarę z naszych rak pracy, ktora składamy na Ręce Twoich Kolejnych Pokolen Apostolow – Ksieży Wiernym Tradycji Twojego Koscioła Świetego Rzymsko-Katolickiego w Jego Bractwie Świetego Piusa X, którzy za Twoja Łaska świadcza Nam Życiodajna Posluge ku Twojej Chwale i Naszej Rzeczy Wspolnej budowaniu, w Drodze Do Raju.

  – Ojcze Nasz- O, Chryste Królu Nasz – Duchu Święty, dziękujemy Tobie za Łaski, w których przesiaknieci jestesmy bojaznią do Ciebie Boże; bojaznią, która odbiera namietnosciom ich sile; bojaznią, która odbiera Światu Jego czar a Szatanowi jego moc.

  – Panie Boże – Jezu Chryste, dziękujemy Tobie za Udzial w Twojej Chwale oraz obdarowanie nas umiejętnoscią walki z własnego ciała namietnosciami, umiejetnoscią rozpoznawania Prawdy od Kłamstwa – Szatana, oraz umiejetnoscią walki z tym Światem – Poganstwem, na czele którego jest Szatan.

  – „Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a ty, wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.”

 2. JO said

  https://gajowka.wordpress.com/nieustajaca-kwesta-za-zyciodajna-posluge/

 3. JO said

  „Nie może być odpowiedzialności za Kościół, rodzinę, ród, naród, państwo, bez naszej odpowiedzialności za życie i posługę każdego pojedynczego „świętego kapłana katolickiego” głoszącego Dobrą Nowinę w odwiecznej niezmiennej Tradycji Katolickiej, odprawiającego Mszę święta, Trydencką, na której koronowani byli Królowie Polscy”.

 4. Kojak said

  Kosciol przede wszystkim jest wielkim niemowa ! Juz sw . Maksymilian Kolbe powiedzial w 1936 roku ; Mozemy nabudowc dowolna ilosc kosciolow ale jak nie bedziemy mieli środkow przekazu beda one puste ! ! ! ,, Niestety do tumanow i cymbalow z tzw Episkopatu Polski ta prawda absolutnie nie dociera ! Te głaby zupelnie i nigdy nie widzieli potrzeby posiadania telewizji ! Jak dzisiaj nie posiada sie telewizji a przeciwnik posiada ich niezliczona ilosc to nie trzeba byc zupelnie sprytnym wystrczy pluc nieustannie i systematycznie i bedzie sie osiagalo zamierzony efekt w niszczeniu kosciola i wiary !

  Bardzo wielu hierarchów ma już swoje media: G** Wyborcze, TVN etc.
  Admin

 5. Msciwoj said

  Polacy bo nasi hierachowie kosciola katolickiego w POLSCE .Toc to same ………zydostwo………..Przebrane w POLSKIE nazwiska.I jak moze byc dobrze w kosciele w PANSTWIE POLSKIM.Jak w nim sa mordercy Jezusa Chrystusa.

 6. OJ Panie JO said

  OJ Panie JO 🙂 … już tu kiedyś pisałem w polemice z Panem, że naszą odpowiedzialność za życie i posługę każdego pojedynczego kapłana możemy „wziąć na siebie”, wtedy tylko, kiedy ci kapłani będą chcieli byśmy tę odpowiedzialność wzięli… często rozmawiam z księżmi, którzy są katechetami /niektórych znam kilka lat i uważam ich za dobrych kapłanów – może źle oceniam, bo nie mam odpowiedniego „poziomu odniesienia” i są lepsi/ i poruszam z nimi sprawy przygotowywania przez nich tzw. kazań… kilkakrotnie usłyszałem odpowiedź: obowiązuje mnie przysięga posłuszeństwa… może nie potrafiłem im wytłumaczyć „o co mi chodzi” z tym, że nie mówią wyraźnie „to jest czarne” a „to jest białe”… tylko krążą wokół tematu… ale może dlatego nie potrafią mnie zrozumieć, że dzieli nas przeważnie duża różnica wieku…. albo to, że oni są „humanistami”, a ja jestem „techniczny”?? Czy Pan panie JO mógłby tak popatrzeć na to co napisałem z perspektywy wysokości kretowiska? Z pańskiej chmury widać inaczej… szczegółów nie widać…

 7. JO said

  Ad.6. Czy Pan uwierzy, ze spowiednik dal przyzwolenie na zabijanie wroga?

  Uwazam, ze nie rozmawia Pan z Ksiezmi a wylacznie Rabinami w Sutannach.

  A przeciez tak latwo juz jest odroznic.

  Karty juz sa odkryte dawno. Nikt dzis nie moze powiedziec, ze nie wiedzialem…
  …Kazania , NAUKA , Wazne sakramenty dajace Dary Ducha Swietego I przede wszystkim Rozaniec…

  Konfraterie Swietego Rozanca….:

  Msze Trydenckie….Ofiara Naszego Krola…
  Swiete Magisterium, wiedza jak Zyc I Isc Jedyna Droga Prawdy…

  Owoce Rozanca Swietego…Umartwianie Ciala ….zdolnosc znoszenia Bolu Fizycznego….Ofiara z Siebie w Dziele Odkupienia….

  Ale I to Wszystko do daje umiejetnosc Rozpoznania Prawdy, pokonania wlasnego Ciala Namietnosci I zdolnosc Walki I Pokonania Swiata, na czele ktorego jest Szatan .
  …Gotowosc szukania Boga…zal za grzechy…zdolnosc wyrzeczenia sie przyjemnosci…pragnienie Nieba…Oddanie sie w sluzbie Kosciola Walczacego…

  Szczegoly sa w takim DETALU I tak widoczne, tak precyzynie Wszystko jest podane, ze TRZEBA BYC SLEPYM PATRZAC I NIE WIDZIEC ORAZ GLUCHYM SLUCHAJAC I NIE SLYSZEC.

  Czemu Pan nie szuka? Gdyby Pan szukal Prawdy, znalazl By Pan najdrobnieszy szczegol jak ZYC, co Robic, jak Robic…

 8. JO said

  „Marucha said 2015-03-31 (wtorek) at 12:57:19

  Prawda, wbrew popularnemu przesądowi, w którym pobożne życzenia bierze się za rzeczywistość – wcale nie musi zwyciężyć, a zwłaszcza sama z siebie.
  Trzeba jej w tym pomóc.
  Choćbyśmy pluli krwią.

  ….Bojkotować kościoły, gdzie rządzą rabini poprzebierani w kapłańskie szaty….”

 9. JO said

  Lista szczegolow rozpoczeta jest tu :
  https://gajowka.wordpress.com/jaktak-walczyc-indywidualnymi-dzialaniamilista-dzialan/

  Kozdy moze dopisywac, ona jest dluga, ale Ma przeciez swoj Koniec ..:)

 10. Może problem rozpoznania said

  ad 7 Pan JO
  Może problem rozpoznania „dobra i zła” mnie nie dotyczy? W moim wieku daję sobie z tym radę 😉

  Razem z katechetami pracuję z młodzieżą i to o niej myślę polemizując i rozmawiając z księżmi – katechetami. Pedagogiczna praca jednych i drugich /czyli moja i Ich/ może /i powinna/ się uzupełniać i staram się by z mojej strony młodzi ludzie ‚świadectwo’ widzieli… może nieudolne, może czasami infantylne, ale szczere i jednoznaczne… młodzież to widzi i docenia… a są też wśród nich „czarne charaktery”… i do nich też trafiam… ale ja jestem tylko jeden… A większość dobrych mostów stoi na więcej niż jednym filarze, albo wisi na więcej niż jednej linie…
  Pozdrawiam.

 11. JO said

  Ad.10. Zycze wielu Dobrych Owocow Pana Apostolatu Wsrod Mlodziezy.
  Miecz I Rozaniec prosze im dawac, w szczegolnosci Rozwazac Tajemnice Rozanca Swietego ujete w Malym Mszale Rzymskim.

  Niech kazdemu Pan Daje Miecz . Kazdy Mlody go przyjmie. Prosze zalozyc Konfraterie Rozanca Swietego albo przylaczyc sie do ktorejs z mlodymi.

 12. Jan said

  KŁAMCY I SZUJE

  Najpodlejsze typy, kłamcy i szuje
  Na ołtarze wchodzą z wielkim nabożeństwem.
  Zaprzedana agentura mocno im kadzi.
  Wygnali Boga z serc dzieci.
  Zdrada na każdym kroku.
  Padalców chowają jak wielkich świętych.
  Bóg umarł, i my z nim umieramy
  By żyć wiecznie.

  wołający@gmail.com Warszawa 28 sierpnia 2015

 13. Kojak said

  0d 4.Panie Gajowy ! To ze zydowstwo weszlo szeroka ława do do kosciola za sprawa glownie JP II to juz inna sprawa i inny problem . W pewnym stopniu byc moze dlatego nie widza potrzeby gloszenia prawdziwej nauki kosciola widzac tu pole dzialania dla swojej kreciej roboty

  To zaczęło się przed JP2. Na pewno od Pawła VI.
  Admin

 14. Boydar said

  🙂

  http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pawel_vi/listy/prymas_wyszynski_25061963.html

 15. Boydar said

  Chcę być dobrze zrozumiany – oprócz Pana Jezusa, Polaków zdradzili WSZYSCY ! Normalny człowiek nie ma dupie oczu. Nie mieliśmy żadnych szans.

 16. błysk said

  Zdaje się,że zaczęło się to już od Jana XXIII ,który zmienił porządek Soboru ,utrącając schematy opracowane przez kurialistów watykańskich.Matka Boża kazała opublikować III tajemnice fatimską w 1960 roku .Rzecz bardzo ważna do kiedy żyła siostra ŁUCJA i kiedy ewentualnie zastąpiono ją inną podobna do niej .

 17. Boryna said

  W Chmieliku to nawet ksiądz z rabinem odprawiają w kościele z udziałem władz samorządowych. Wydano nawet kosztowną księgę Chmielnickie spotkania z kulturą żydowską, ale brakuje kasy na podręczniki szkolne.

 18. Jan Rokicki said

  Nie ma paniki. Jest dobrze.

  A będzie jeszcze lepiej.

Sorry, the comment form is closed at this time.