Economist: na Bałkanach rosną niebezpieczne dla UE prorosyjskie nastroje
Posted by Marucha w dniu 2015-08-30 (Niedziela)
Według ministra ds. eurointegracji Kosowa Bekima Çollaku, jeśli Unia Europejska nie przyśpieszy rozszerzenia, to cena zwłoki może okazać się wysoka, bo Bałkany zaczynają spoglądać na Wschód.
[Opinia wybitnego i wpływowego polityka z „Kosowa” na pewno wielce zaważy na europolityce – admin]
Ze strategicznego punktu widzenia Unia Europejska musi przyśpieszyć proces przyjęcia krajów kandydatów – pisze gazeta „The Economist”.
Jak poinformował gazetę minister ds. eurointegracji Kosowa Bekima Çollaku, jednym z powodów jest to, że na Bałkanach rosną prorosyjskie nastroje. Chociaż kraje członkowskie Unii Europejskiej nie chcą rozszerzenia, zwłoka może je dużo kosztować.
Od zakończenia wojny na Bałkanach w 1999 roku najbardziej palącym pytaniem jest to, jak i kiedy kraje bałkańskie znajdą się w szeregach Unii Europejskiej. Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Macedonia, Czarnogóra i Serbia „utknęły” na różnych etapach drogi do europejskiej wspólnoty.
„The Economist” pisze, że od jakiegoś czasu kraje bałkańskie otrzymują instrukcje nie z Brukseli, a z Berlina. Dyplomata na zasadach anonimowości powiedział, że „Komisja Europejska nic nie robi na Bałkanach, dopóki nie dostanie zielonego światła z Berlina”.
Według niego, jest to szczególnie zauważalne po tym, jak Angela Merkel przyjechała w lipcu z wizytą do Albanii, Bośni i Serbii. Miesiąc później podpisano szereg umów dotyczących problemów w regionie. Głównie przy pomocy UE Kosowo i Serbia podpisały szereg dokumentów, o treść których latami toczono spory.
Komentarzy 9 do “Economist: na Bałkanach rosną niebezpieczne dla UE prorosyjskie nastroje”
Sorry, the comment form is closed at this time.
zzzzzz said
jeszcze jeden gangster. Slucha go moze imc Duda + Szechetyna
Zerohero said
Szybko rozszerzająca się Unia pęknie jak balon. Dmuchanie polityczne dostarczy każdą ilość powietrza, ale guma, tj. ekonomia – pęknie. Entuzjastów poszerzania UE proponuję nazywać „ludźmi z pękniętej gumy”.
revers said
wlasnie w Austrii zlapano kolejna przemytnicza ciezarowke, tym razem smireci uniknelo 26 pakistanczykow, afganczykow. Albany, kosowery , rumuny dobrze spisuja sie w przemycie ludzi, oddzysku organow ludzkich, nadrabiaja przynaleznosc do uni.
Mniej szczescia mielo 71 syryjczykow, mieszkancow bliskiego wschodu z wyjatkiem izraela ktorzy udusili sie na smierc w chlodni.
watazka said
Ten pan ekonomist niech raczej namowi swoich ‚rodakow’ zeby przestali uciekac do Serbii z tego wyzwolonego Kosowa.
Podobnie jak banderowcy ‚rozczarowane’ niepodlegloscia handlarze nerek z Kosowa wyobrazaja sobie, ze Unia Europejska przyjmie ich z otwartymi ramionami i zarzuci ich zlotem i dularami. (tak jak Grecje).
Chcieli miec niepodlegosci – to maja; niech ich teraz zezre z kopytami wlascicielka Kosowa pani Madelaine Albright a przed Rosja obroni zaprzyjazniona baza militarna w Bondsteel.
Zawsze moze jeszcze Kosowo przylaczyc sie do bratniej Albanii – jak im zydki albanskie pozwola.
Ciekawe co tez to Balkany w tej Rosji wypatrzyly?
Miecio said
Unia Jwero-pejska finansowo ledwo dycha. Przyjecie Balkanow (wziecie na utrzymanie) tylko przyspieszy koniec, ktory oby nastapila jak najszybciej.
jazmig said
Niech Kosowo zwiąże się z Rosją, już to widzę
Krzysztof M said
Słowianie południowi mają własne zdanie. 🙂
jasiek z toronto said
Re: 4 watazka…
Ano slepe nie sa i widza co sie dzieje w Rosji:
•pilat.wieslaw
12:17 22.08.2015 | 0 | Edytuj | Skasować
A oto garść przykładów czym dysponuje dzisiejsza Rosja….
1. Energetyka atomowa – „Rosatom” opanował 16% światowego rynku budowy bloków nuklearnych. Wartość podpisanych umów to 74 miliardy dolarów w roku 2013.
2. Usługi finansowe – „Alpari” to jeden z pięciu największych brokerów na świecie. Obroty ponad 1 bilion dolarów rocznie. File w w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach.
3. Grupa transportowa „Wołga-Dniepr” – światowy lider w segmencie superciężkich i ponadgabarytowych transportów powietrznych z obrotem powyżej 1 mld USD rocznie.
4. Usługi w dziedzinie IT – „Russoft”. Obroty 4.6 mld dolarów w roku 2012, z czego około połowa przypada na sprzedaż gotowych produktów, a połowa na usługi opracowywania oprogramowania na zamówienie.
5. Budownictwo za granicą – „Mosmetrostroj” wygrała przetarg na budowę tunelu hydraulicznego pod Bosforem w Turcji o średnicy 6 metrów i długości 3,4 km i jest obecnie zaangażowana w budowę metra w Chennai (Indie) i szybkiej magistrali z Tel Awiwu do Jerozolimy.
6. Inżynieria kosmiczna – Rosja jest światowym liderem w produkcji komercyjnych pojazdów kosmicznych, wynoszących na orbitę satelity, ładunku i osoby; dochód ok. 1 mld dolarów rocznie.
7. Inżynieria lotnicza – „Progresstech” jest liderem w Europie Wschodniej w dziedzinie inteligentnych usług dla przemysłu lotniczego i transportu lotniczego. Od 1998 r. „Progresstech” aktywnie uczestniczy w tworzeniu wszystkich najnowszych wersji Boeing Commercial Airplanes (777 i 737), jak również w projektowaniu nowego samolotu Boeing 787 i Boeing 747-8. Świadczono też usługi inżynieryjne i konsultingowe w ramach programów budowy m.in. samolotów Airbus A320, A330, A350, A380; Gulfstream G250, G650; Cessna Columbus; Mitsubishi Regional Jet; Bombardier CSeries, Learjet 85.
8. Analityka i Konsulting Biznesowy – „Prognoza”, międzynarodowa firma z siedzibą w Permie wdrożyła już ponad 1500 projektów do wprowadzenia oprogramowania analitycznego dla 450 klientów w ponad 70 krajach. Wśród jej klientów – MFW, WHO, Coca-Cola, 3M.
9. Usługi telekomunikacyjne – „Komunikacja Satellite” zapewnia dostęp do segmentu kosmicznego użytkownikom z 35 krajów i jest jednymi z dziesięciu największych na świecie operatorów satelitarnych w zakresie łączności satelitarnej. Warto też wymienić „Rostelekom”, który wraz z trzema operatorami zagranicznymi bierze udział w realizacji nowego projektu na dużą skalę – budowy szybkiego połączenia „Europa-Persja” (EPEG), o pojemności łącza do 3,2 Tbit/s.
10. Turystyka i podróże służbowe – ich obsługa przynosi ponad 7 mld dolarów rocznie.
11. Metalurgia – eksport osiągnął 40 mld dolarów. W niektórych dziedzinach Rosja jest kluczowym eksporterem na świecie – np. tytanu, niklu, aluminium, nie tylko surowców, ale i zaawansowanych technologicznie wyrobów.
12. Przemysł chemiczny – Rosja jest światowym liderem w produkcji kauczuku syntetycznego, niektórych nawozów i chemikaliów. Roczny eksport – ponad 30 mld USD.
13. Rolnictwo i żywność – w 2013 r. eksport produktów rolnych z Rosji wyniósł 15 miliardów dolarów. Są to głównie zboża – pszenica, ryż, kukurydza.
14. Przemysł zbrojeniowy – Rosja to drugi na świecie, po USA, eksporter broni (15.7 mld dolarów w 2013 r). Sprzedaje się głównie pojazdy opancerzonych, systemy obrony powietrznej, samoloty bojowe i śmigłowce oraz uzbrojenie okrętów wojennych.
15. Ciężkie maszyny – „Hydropress”, „Tiażmekpress”, „Uralmasz” eksportują do wielu krajów prasy hydrauliczne, urządzenia do kucia metali i tłoczenia blachy, lokomotywy, wagony, statki, silniki itp. Wśród odbiorców znajduje się m.in. USA.
16. Urządzenia wydobywcze – statki wiertnicze, tankowce, masowce.
17. Lotnictwo – samolot krótkiego zasięgu „Suchoj SuperJet 100″, eksportowany jest do 12 krajów. Holding „Wiertolety Rosii” to największy na świecie producent w segmencie średnich i ciężkich śmigłowców (14% całkowitego światowego rynku śmigłowców, 35% światowej floty helikopterów bojowych, 74% floty światowej super ciężkich śmigłowców powyżej 20 ton, 56% światowej floty śmigłowców o masie od 8 do 15 ton).
18. Optyka – cały szereg firm produkujących urządzenia optyczne na eksport. Np. główne, dwumetrowe zwierciadła dla trzech teleskopów Royal Greenwich Observatory (UK), czy lustro 1,23 m do teleskopu Instytutu Maxa Plancka w Heidelbergu (Niemcy).
19. Sprzęt i instrumenty naukowe – m.in. Nowosybirski Instytut Fizyki Jądrowej – od skanerów medycznych do akceleratorów przemysłowych i defektoskopów.
20. Oprogramowanie antywirusowe „Kasperski”, z przedstawicielami za granicą i 500 firmami partnerskimi w ponad 60 krajach. Wśród klientów – Cisco Systems, Lufthansa, McKinsey & Company, Oracle, Siemens, Novell, General Electric, Bayer i in.
21. Frezarki, obrabiarki, lasery przemysłowe dużej mocy. Firma „IPG Photonics” jest jednym z trzech wiodących producentów laserów przemysłowych (kapitał ponad 1 miliard USD, a w segmencie superlaserów jest monopolistą.
22. Dobra konsumpcyjne – odzież, żywność, meble, osobowe samochody pancerne.
23. Elektrotechnika – 30% produkcji firmy „Ruselprom” (samochody elektryczne) idzie na eksport. Także urządzenia elektryczne dla dużych obiektów energetycznych, firm hutniczych, firm inżynieryjnych.
24. Elektronika – spółka „TransAsia” to światowy lider w produkcji systemów nawigacji morskich i profesjonalnych symulatorów dla flot handlowych. Opanowała 45% światowego rynku symulatorów morskich, 35% systemów elektroniczno-kartograficznych. Rosja produkuje także urządzenia do nawigacji morskiej, systemy zarządzania ruchem, rejestratory, dyktafony, czujniki, systemy zasilania energią słoneczną itd.
25. Energetyka – eksport paliwa jądrowego, usługi wzbogacania uranu, sprzęt dla elektrowni wodnych, gotowe elektrownie.
I to by było na tyle w dużym skrócie.
•Odpowiedz
pilat.wieslaw
16:25 22.08.2015 | 0 | Edytuj | Skasować
Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/gospodarka/20150821/860800.html#ixzz3kR3KNphr
====================
zapodal:
jasiek z toronto
http://polskawalczaca.com
lwp said
7
Krzysztof M
Slowianie Poludniowi maja wlasne zdanie?
Kazdy swoje: Chorwaci maja wlasne zdanie. Slowency tez. Tylko inne niz Serbowie i Bosniacy. Czarnogorcy nie maja wlasnego zdania bo ich zakneblowali. Bulgaria – wiadomo: raz we wte a raz we wte.
I co z tego, ze teraz Macedonia probuje miec wlasne zdanie?
Balkany to nie tylko Slowianie. Albania to kolonia zydowska. Cyganskie Rumuny oddaly porty Amerykanom..
I co z tego, ze Grecy probowali miec wlasne zdanie?