Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Uchodźcy a sprawa polska

Posted by Marucha w dniu 2015-09-07 (Poniedziałek)

Przyjmować uchodźców czy nie?

W toczącej się w Polsce debacie nt. uchodźców nie widzę zbyt wiele miejsca na racjonalną dyskusję. Mamy w niej raczej wojnę na emocje i obrazy, gdzie jedni epatują ekscesami zdesperowanych imigrantów, a inni pokazują ciała potopionych dzieci. Obie strony zajęły skrajne pozycje, a ich celem stało się dalsze rozgrywanie społecznych emocji także w tej sprawie. Obie retoryki oraz stojące za nimi punkty widzenia są mi obce.

Z jednej strony wiem dobrze, że Zachód ma wielkie winy wobec Bliskiego Wschodu i Afryki. Siłą faktu Polska, która jest w obozie zachodnim z woli własnej i z woli swych polityków gorliwie posyła swe wojska na wszystkie awantury, jakie zarządza Bruksela i Waszyngton, musi również ponosić i konsekwencje tych poczynań.

Z drugiej jednak strony nie jestem po stronie adwokatów imigracji, gdyż Polska nie tylko nie ma (na szczęście) kolonialnej przeszłości, ale sama jest krajem skolonizowanym gospodarczo i o zniszczonych więziach społecznych i narodowych, co czyni nas bliższymi krajom podbijanym niż podbijającym.

Nie podzielam zachwytów nad altruizmem i wielowiekową martyrologią Polski na rzecz innych narodów, zwłaszcza tych najbogatszych i najbardziej cynicznych, ale przeciwnie – uważam, że jako kraj potrzebujemy o wiele więcej egoizmu narodowego, którego brak połączony z naiwnym idealizmem, lekkomyślnością i romantyzmem utrudnia nam budowę normalnego państwa i wybicie się na rzeczywistą niepodległość.

Z tego co wiele razy tu pisałem wiadomo, że jestem emocjonalnie po stronie ludzi, którzy tam w Afryce i na Bliskim Wschodzie giną i cierpią prześladowania [z tym, że większość uchodźców to imigranci ekonomiczni, na ogół młodzi mężczyźni – admin]. Rozumiem też, dlaczego stamtąd uciekają, bo nawet sam z ulgą stamtąd wyjeżdżam, ilekroć wypada mi służbowa podróż w tamte rejony. Ale wiem też, że Polska musi najpierw sama odbudować swoje więzi narodowe i społeczne, byśmy mogli pozwolić sobie na stawanie się domem dla innych. Bo Polska ma obecnie ogromny problem, aby być domem dla swoich własnych obywateli, z których dziesiątki tysięcy emigrują, a kilka tysięcy każdego roku odbiera sobie życie. Poza tym Polska ma także inny, wielki (i w dużej mierze przez swoich polityków zawiniony) konflikt na głowie tuż za swoją wschodnią granicą, który też skutkuje rosnącą imigracją i innymi nieprzywidywalnymi konsekwencjami i dla którego wcale nie widać rozwiązania.

W sprawie uchodźców Zachód – ten sensu stricto – nie jest zresztą wcale humanitarny, gdyż nigdy taki nie był. Gdyby nie było to w jego interesie zostawiłby miliony tych ludzi na śmierć, tak jak już wielokrotnie w dziejach bywało. Pomaga, bo rozgrywający się właśnie scenariusz jest dla Zachodu korzystny. Amerykanie chcieli ponoć koniecznie uwolnić Syryjczyków od złego jakoby Assada, lecz nie widać, aby się wysilali, by ich uwolnić od ewidentnie gorszego Państwa Islamskiego. Na Bliskim Wschodzie toczy się bardzo brudna gra interesów, w której uchodźcy i ich cierpienia są potrzebne jako argument. Mam nadzieję o tym szerzej napisać przy innej okazji, tu zajmuję się obecnie tylko tytułowym aspektem „uchodźcy a sprawa polska”.

Krótko odniosę się tylko do sprawy „ratowania chrześcijan syryjskich”, która jest mi emocjonalnie najbliższa. Trzeba tu zauważyć, że ks. Waldemar Wcisło, który zajmuje się bezpośrednią pomocą chrześcijanom na Bliskim Wschodzie w ramach organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, twierdzi i powtarza, że chrześcijanie ci chcą, by im udzielać aktywniejszej pomocy, ale tam na miejscu.

Z moich kontaktów też wiem, że ich głównym pragnieniem jest pozostać lub powrócić do Syrii, zresztą pod władzę tego „niedobrego Assada”, który ich chronił. Ogromna większość z nich to chrześcijanie starych obrządków wschodnich, którzy jeśli już komuś ufają to najbardziej prawosławnej Rosji, a do Zachodu i Watykanu mają głęboki żal i oskarżają ich o zdradę i wydanie islamskim fundamentalistom. Pomijam tu oskarżenia ich tradycyjnej protektorki – Francji o udział w obaleniu Kaddafiego, uleganie interesom Izraela i knucie przeciw Assadowi. Kazdy normalny Polak o przyjaźni i lojalności ze strony Francji ma chyba wyrobione zdanie.

Wracam na polski grunt. Uważam, że Polski nie stać na nowe i ostre konflikty społeczne. Jest oczywiste, że w normalnych warunkach przyjęcie przez nasze społeczeństwo kilku tysięcy czy nawet kilkudziesięciu tysięcy, zwłaszcza chrześcijan właśnie, nie stanowiłoby większego problemu. Problem jednak w tym, że Polska nie ma obecnie kontroli nad mediami, które tu działają. Są to w zasadzie media obce i agenturalne, w interesie których leży eskalowanie konfliktów społecznych w Polsce. Tak jak we wszystkich podobnych przypadkach zatroszczą się one natychmiast o to, by każdy nawet najdrobniejszy incydent w relacjach Polaków z imigrantami został rozdmuchany do gigantycznych rozmiarów, podobnie jak ma to miejsce nawet z dobrze zintegrowanymi mniejszościami Polski.

W efekcie po przyjęciu imigrantów polskie społeczeństwo nie tylko nie stałoby się bardziej tolerancyjne, lecz przeciwnie – bardziej spolaryzowane. Zwykli Polacy, którzy drżąc o pracę muszą tyrać za groszowe stawki będą się łatwo radykalizowali przez każdy najdrobniejszy incydent, a nawet poprzez samą informację o dobrej pozycji imigrantów, którzy mieliby dostać tu od razu sporą pomoc finansową. Nietrudno przewidzieć, że w rezultacie Polacy staliby się jeszcze bardziej wrodzy wobec islamu lub imigracji niż obecnie.

Z drugiej strony prawie na pewno urośnie tu (ba, już tu jest!) teoretyczna grupa obrońców imigrantów, zwłaszcza w gronie kawiarnianej, quasi-koszernej lewicy wielkomiejskiej, która jeszcze bardziej niż dotąd będzie gardziła własnym „nietolerancyjnym” społeczeństwem i moherowym ciemnogrodem. Efekt będzie więc taki, że za pomocą względnie niewielkiej grupy wymęczonych i przerażonych imigrantów Polska, która potrzebuje konsolidacji i jedności, jeszcze bardziej się spolaryzuje, skonfliktuje i podzieli. Tego nie chcę.

Jeszcze słowo na temat wspomnianej „kawiarnianej lewicy”. Środowiska lewicowo-liberalne już od dawna nie wykazują żadnej empatii z własnym społeczeństwem (w tym przypadku jakoś mi trudno pisać „z własnym narodem”, gdyż przynajmniej mentalnie nie są to w moim przekonaniu Polacy), a zwłaszcza z tą jego częścią, której się nie powiodło w transformacji i która w nowym ustroju została wykluczona przez upadające zakłady pracy, pozostawanie poza układami, niedostateczną drapieżność i zachłanność, niedobry adres zamieszkania czy po prostu przez młody wiek.

Pseudolewica ma z tą empatią, nie tylko w Polsce, jakiś olbrzymi problem i często jest ona przerzucana na alternatywne obiekty: mniejszości seksualne i etniczne, bezdomne zwierzęta itp. Często ma się wrażenie, że na prawdziwe problemy społeczne – bezrobocie, bezdomność, przestępczość, brak perspektyw itp., – ta obecna pseudolewica nie ma czasu ani ochoty. Głodujące dzieci w Polsce nawet w Sejmie wywołują przecież śmiech i kpiny.

Udzielanie pomocy jest jedną z funkcji siły. Nietzsche, który nie jest moim ulubionym autorem, pisał że jest to przejaw woli mocy, gdyż bezinteresownie daje ten, komu zbywa. Nam w Polsce nie zbywa, jesteśmy dziś słabym krajem i zagrożonym, mocno rozbitym i ogłupiałym społeczeństwem, które bardzo potrzebuje wzięcia się w garść, refleksji i otrzeźwienia. Dlatego zauważam i podoba mi się powściągliwe stanowisko rządu i prezydenta akurat w tej sprawie.

Myślę, że w ogóle wielka debata wokół niej wynika najbardziej ze struktury mediów, które nie reprezentują punktu widzenia społeczeństwa polskiego, ale raczej interesy zachodnich mocodawców i korporacji. Nietrudno bowiem zauważyć, że w tej kwestii dość podobny jest stosunek nie tylko przeciwnych sił politycznych w kraju (co świadczy o dużej zgodzie społecznej w tej sprawie), ale i całej Europy Środkowej, która widzi, że o solidarność europejską zabiega się nie w tych sprawach, co należy. Trzeba sprawiedliwie dostrzec, że wobec nacisków niemieckich nasze władze są dyplomatycznie oględne. Słowacki premier Fico wobec bezczelnych nacisków francuskich, też odparował słusznie, że to przecież nie Słowacja zrzucała bomby na Syrię i Libię.

Osobiście nie czuję niechęci do muzułmanów, bo dużo z nimi pracuję i mam wśród nich wielu przyjaciół. Uważam islam za normalną i porządną religię, sprzeciwiam się jego demonizacji (a dostrzegam takie tendencje także na Neonie). Nie chcę, by Polska się zfaszyzowała jak Ukraina, ani też byśmy stali się jeszcze bardziej islamofobiczni. Nie może jednak być mowy o równej odpowiedzialności państw, które bombardowały Syrię albo Libię i tych, które w tym nie uczestniczyły, albo państw które miały tam kolonie i tych które tu w Europie, były też kolonizowane. Podobnie nie może być zgody na politykę państw, które stać na wchłanianie milionów naszych polskich emigrantów drenowanych z naszej puli etnicznej, a w zamian wciskanie nam tu elementu obcego.

W tym kontekście trzeba dostrzec także i inny problem polskiej rzeczywistości politycznej. Jest nim to, że ludzie nie mają u nas poczucia wpływu na władze. Media też podtrzymują taki model „demokracji”, która nie pyta obywateli o zdanie. W myśl naszych, pożal się Boże, „elit” społeczeństwo jest jedynie przedmiotem manipulacji i inżynierii społecznej (głównie rozbijającej więzi), ale bynajmniej nie podmiotem władzy. Tymczasem demokracja musi pytać ludzi o zdanie, nie może ignorować głosu większości. W sprawie uchodźców przede wszystkim nie można ignorować głosu społeczeństwa, do którego mieliby być sprowadzani.

Bogusław Jeznach
http://jeznach.neon24.pl

Komentarzy 66 to “Uchodźcy a sprawa polska”

 1. zwiezly said

  Nie przyjmowac, bo duzo Polakow bedzie do Polski wracalo, gdy Syryjczyk w Niemczech dostanie mozliwosc wykonywania pracy, o czym juz sie
  w Niemczech mowi i co nastapi. Syryjczyk i inni z Afryki przemysl niemiecki jeszcze bardziej konkurencyjnym uczynia, anizeli Polak na gewerbie.

 2. anonim said

  Każdy kryzys jest dobry na małe gesheft
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/financial-times-kto-nie-wezmie-do-siebie-imigrantow-zaplaci/3dhclr
  a i żydy od teraz mają mówić naizstowskie Węgry tak orzekła gazownia

 3. ERROR 404 NSZ said

  Ja mam bardzo proste rozwiązanie :

  Skoro pani kopacz zadeklarowała się do wpuszczenia na teren Polski emigrantów , nie mówiąc dokładnie o ich narodowości to ,
  niech to będą Polacy którzy bez własnej woli byli wywożeni na wschód i ich potomkowie, w trybie natychmiastowej wykonalności….

  pozdrawiam , ERROR 404 NSZ.

 4. Boydar said

  „… Z jednej strony wiem dobrze, że Zachód ma wielkie winy wobec Bliskiego Wschodu i Afryki …”

  On (Jeznach) pisze to w domyślnym czasie przeszłym – wina, to konsekwencja tego co się stało, było. Tymczasem sprawa w żadnym stopniu nie jest przeszła; to się dzieje intensywnie i na bieżąco. „Imigranci” nie pojawiają się „bo kiedyś…”, tylko „bo wczoraj”. Pomijam kwestię rozróżnienia imigrantów od desantu.

  „… W sprawie uchodźców Zachód – ten sensu stricto – nie jest zresztą wcale humanitarny, gdyż nigdy taki nie był. Gdyby nie było to w jego interesie zostawiłby miliony tych ludzi na śmierć, tak jak już wielokrotnie w dziejach bywało. Pomaga, bo rozgrywający się właśnie scenariusz jest dla Zachodu korzystny …”

  To zmierza do rzeki krwi. Nie sądzę aby ktokolwiek trzeźwo myślący mógł uważać inaczej. Jaki „interes” można mieć w rzece krwi ? Tylko jedna nacja na świecie taki ma, Bo Moloch jest nienażarty. A jeszcze trochę chrześcijan na całopalenie zostało.

  Nie wierzę ci, Jeznach, no qurwa nie wierzę. Ty nie jesteś idiotą, żebyś takich nie wiedział, to po co tak piszesz ?

 5. Imigranci? Hmm, pan panie Jeznach jesteś za, a nawet przeciw. To co waść piszesz to typowy bełkot z którego nic nie wynika, gadactwo bez koncepcji i treści. Sytuacja jest rzeczywista, i trzeba zająć pozycję adekwatna do niej. Ocena skutków społecznych prawidłowa, jednak ocena panie to za mało, a brak jednoznacznych wniosków tylko rodzi zamęt, miast dać jasny horyzont. Masz waść wyrobiony pogląd? wrzaśnij pan, a nie ględź. Tego dzisiaj potrzeba ogłupionemu narodowi, a nie pierdu,pierdu. Mowa Wasza ma być prosta…………………………..

 6. Tekla said

  A ja mam jeszcze jedno rozwiazanie..wszyscy bez pracy i zasiłków z całej UE powinni udać sie do Serbii bez dokumentów i z tamtąd jako uchodzcy jechac do Niemiec ..

 7. ENKI said

  Michnik 2015 – wielki organizator – znów w akcji!
  „Polska jest gotowa na przyjęcie 30 tysięcy uchodźców – informuje „Gazeta Wyborcza”. Gorzej będzie jednak z ich
  integracją, bo dziś muszą liczyć głównie na siebie i organizacje pozarządowe.”/Wirtualna Polonia/
  Przypomnijmy słowa Michnika z 1993 r.
  „Ja, jako naczelny Gazety Wyborczej, mam większy wpływ na Polskę niż 460 posłów i 100 senatorów.”

  Jak widać, Michnik nadal ma się za przy-wódce czy namiestnika, i wydaje rozkazy masom jak za KOR-owskich czasów!
  A tymczasem ma prawo wygłaszać opinie i deklaracje dotyczące jego osobiście np.:
  „Gazeta wyborcza” czyli ja, Michnik i spółka gotowi jesteśmy przyjąć 30 tysięcy uchodźców z krajów zawładniętych
  przez amerykańską demokracją…
  Opiekę nad uciekinierami powierzę pozarządowym organizacjom , które szerzą tę amerykańską demokrację.

 8. revers said

  A co tam zwiezli maja do gadania? jak w niemiecko unijnym reichu obcokrajowcow, nie ze zrzeszen niemieckich na brytyjskim ltd – z rejestracja w Anglii, zamykaja, rabuja i zamykaja do wiezien lub strasza JVA.

  A uchodzcy robia za przykrywkee do multi kulti i globalnego niewolnictwa, wstep.

 9. GIETRZWAŁD said

  ad 4,
  panie Boydar,

  powiem więcej – dla mnie, to co pisze Pan Jeznach w tym artykule to jest bełkot Kalego (Kaleki),
  to jak papka albo infekcja dla mózgu…

  …cytaty np.
  jestem emocjonalnie po stronie ludzi…,
  Rozumiem też, dlaczego stamtąd uciekają…,
  byśmy mogli pozwolić sobie na stawanie się domem dla innych…itd

  ….Panie Jeznach to jest po prostu samobójstwo dla Polski i Europy! Amen

  pozdrawiam

 10. revers said

  … lub tubylcy nibypanstwa.

  Orban daje tydzien cierpliwowosci dla uchodzcow i jazda stad wy.ac.

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz%2Forban-imigranci-maja-tydzien-na-opuszczenie-wegier#

 11. anonim said

  Ad.4 Panie Boydar niech Pan spojrzy trzeźwo i pokaże mi inny owoc tego importowania kolorowych niż pojawienie się 4 Rzeszy przez pewnego Gorge Orwella zwaną Eurazją. Oni znów mają nadzieję że znów będą na czele ludzi buntujących się (przez nich samych do tego buntu zmuszonych) tym razem przeciwko pasożytniczym islamskim emigrantom. Będzie doskonały grunt do stworzenia euroarmi tłumiącej powstania ciapactwa, euromarynarki pilnującej jej granic na Morzu Śródziemnym i eurorządu ktory tym razem ogłosi porażkę multikulti mimo ich dobrych chęci…A potem wezmą nas za twarz tak że zatęsknimy za tym co jest teraz.

 12. lam said

  FESTUNG EUROPA PADŁA?
  Tłum bezmierny kontynent szturmuje
  (Ich dostawa fortunę kosztuje).
  Kto tę ekspedycję „sponsoruje”?
  Czy Europę coś uratuje?
  04-09-2015

  ===================

  Was kosten die Überfahrten?
  Die Preise sind von der Strecke und „Leistung“ der Schleuser abhängig.
  „Vom Irak oder dem Iran oder von Afghanistan oder Pakistan nach Griechenland sind je nach Entfernung zwischen 3500 und 11 000 Euro fällig. Von Istanbul nach Athen, wo dann die nächste kostenpflichtige Etappe beginnt, 2500 bis 3000 Euro. Von der Türkei nach Griechenland ist es entsprechend billiger: 1000 bis 1500 Euro beträgt derzeit der Marktpreis“, schätzt Flüchtlingsexperte Michael Jürgs gegenüber BILD. Jürgs hat jahrelang zum Thema Menschenhandel in Europa recherchiert.( Schleuser kassieren bis zu 11.000 Euro für einen Flüchtling, http://www.bild.de/politik/ausland/fluechtling/wie-schleuser-fluechtlingen-abkassieren-40630526.bild.html )

  [Tłum.]
  Ile kosztują te przejazdy?
  Cena zależy od trasy i „świadczeń” w czasie przemytu.
  „Z Iraku lub z Iranu lub z Afganistanu lub Pakistanu do Grecji zapłata, zależnie od odległości, waha się od 3500 do 11000 Euro. Ze Stambułu do Aten, skąd rozpoczyna się kolejny płatny etap, od 2500 do 3000 Euro. Z Turcji do Grecji jest oczywiście taniej: 1000-1500 Euro zależnie od warunków rynkowych” – szacuje na łamach czasopisma BILD ekspert ds. migrantów Michael Jürgs, który przez cały rok prowadził badania nt. handlu ludźmi w Europie. (Przemytnicy od jednego uchodźcy pobierają do 11.000 Euro, link jw.)

  ODWET
  Napadając ochoczo na Irak, Afganistan –
  Agresorzy (wśród nich Polska) się nie spodziewali,
  Że przyjdzie taki czas, gdy fortuna się odwróci
  I lawina uchodźców na głowy im się zwali. [1]
  06-09-2015

  [1] Cytowany wyżej niemiecki dziennik „Bild” pisze, że obecna fala to dopiero początek. Do wyjazdu do Europy szykują się miliony. W najbliższych miesiącach z samej tylko Libii w podróż przez Morze Śródziemne może wyruszyć 600.000 osób.

 13. RomanK said

  ad 6 ..Panie Enki Michnik pisze prawde! On naprawde ma wiecej do powiedzenia i wiekszy wplyw na losy Polakow niz ktokolwiek inny.
  Najlepszy dowod wczorajsze Referendum. Niemcy trzymajacy wiekszosc mediow nie powiedzieli Polakom nic…Michnik tez nie…a Polacy sami..poprostu zachowali sie…. jak zwykle i jak zawsze oni poprostu na swoja przyszlosc grosza nie wydadza, calorii nei straca ..a nawet jak panstwo wyda to nie ich kasa.
  A ze sobie pogadaja??? A kiedy nie gadali??? Papugi gadaja non stop i zadnej wojny nie wygraly….

 14. Boydar said

  Spojrzy, trzeźwo, Panu łatwo mówić, Pan jesteś Anonimowy 🙂

 15. inna kultura said

  Sw. Lukasz 6
  Rozdzial VI

  Pan do uczniow swoich:

  27. Ale wam powiadam, ktorzy sluchacie: Milujcie nieprzyjacioly wasze, czyncie dobrze tym, ktorzy maja was w nienawisci
  28
  Blogoslawcie tym, ktorzy was przeklinaja; i modlcie sie za tymi, , ktorzy wam zlosc wyrzadzaja.
  29
  Temu, ktoryby cie uderzyl w policzek, nadstaw mu i drugiego; a temu, ktoryby ci bral plaszcz , i sukni nie zbraniaj;
  30
  I kazdemu, ktoryby cie prosil, daj, a temu co twoje bierze, nie upominaj sie.
  31
  I cobyscie chcieli, zeby wam ludzie czynili , tak i wy im czyncie

  35
  Owszem milujcie nieprzyjacioly wasze i czyncie im dobrze, i pozyczajcie nic sie stad nie spodziewajac, a bedzie wielka zaplata wasza, i bedziecie synami Najwyzszego; albowiem On dobrotliwy jest przeciw niewdziecznym i zlym.

  V
  36
  Przetoz i badzcie milosierni, jako i Ojciec wasz milosierny jest.
  37
  Nie sadzcie a nie bedziecie sadzeni; nie potepiajcie a nie bedziecie potepieni; odpuszczajcie, a bedzie wam odpuszczone
  38
  Dawajcie, a bedzie wam dano; miare dobra, natloczona, i potrzesiona, i oplywajaca dadza na lono wasze;
  albowiem taz sama miara, ktora mierzycie, bedzie wam odmierzono

  39
  I powiedzial im podobienstwo:
  Azali moze slepy slepego prowadzic? azaliz nie obadwaj w dol wpadna?

  Rozdajemy Niemcom, Ukraincom, zydom – to moze i dla uchodzcow wystarczy

 16. Boydar said

  Ty Pana Jezusa do żydowskich kombinacji nie mieszaj.

  „… Temu, któryby cię uderzył …” – a moją córkę ? O córce nic nie stało. Znaczy się, wypada ubić squrwysyna. I tylko mi tu z Lotem nie wyjeżdżać, bo to klasyczny przypadek związku lokalnego idioty z miejscową kretynką. A córkom trudno było zmydlić, co historia pokazała. To może i ten Lot nie był taki durny jak napisałem, po prostu praktyczny był.

 17. NICK said

  „Inna Kultura”
  Zaiste. Inna.
  I bez przedłużania ‚dyskusji’.
  Czyń człecze jakżeś zacytował. Zapomnij o Sobieskim i Gajówce. Dobrowolnie.

  Przestrzegam innych przed manipulacją.
  Mięczak, znaczy troll zmiękczający. Paszła.

 18. inna kultura said

  14
  Boydar
  A to ciekawe: nie widzi roznicy miedzy Starym i Nowym Testamentem. Lot jest w Starym Testamencie. a sw. Lukasz w Ewangelii.
  Za cytowanie Ewangelii i Pana Jezusa mozna na gajowce dostac po lbie?.
  Taka kultura.

 19. Lily said

  Re 3; ERROR 404 NSZ
  Moze Ukraincow,bo widac golym okiem,ze ma ciagotki do nich,a i ziec Ukrainiec.
  Tak czy siak,czy to lewica czy prawica,cale to towarzystwo jest pro-ukrainskie.
  „Gierojom slawa”,okrzyki najwiekszego patrioty,gorliwego katolika za jakiego chcialby
  uchodzic,i z jakiego chcialby byc postrzegany.

 20. Listwa said

  @ 16 Inna kultura

  Bełkot cytatami w Ewangelii.

 21. Listwa said

  Bełkot cytatami z Ewangelii. – miało być

 22. GIETRZWAŁD said

  ad 13 Inna Kultura,

  …a co szuka tu i znaczy to ostatnie zdanie, wśród tych biblijnych cytatów,

  „Rozdajemy Niemcom, Ukraińcom, żydom – to może i dla uchodźców wystarczy”

  pozdrawiam 🙂

 23. JO said

  Ad. 20. Och, gdyby Pan był Katolikiem Panie Darku…. inaczej by Pan byl odbierany i działał by Pan mając Dobre owoce a tak tupcze Pan w miejscu..

 24. Vici said

  Milosci ludzie milosci milosci milosci Otworzcie dzwi na oscierz uchodzcom (terorystom).A oni wam niebawem glowe utna.Ale PANU JEZUSOWI TO ZAMYKACIE DZWI.Nie chcecie go przyjac.On daje wam prawdziwa milosc I ochrone…….Ja moge pomoc ale nie musze ich przyjmowac.Niech ich przyjmuja bogate panstwa zachodu .
  KTore wykreowaly ten problem.Rothildowie Rockefelerowie Trammpy Billy Gatese I inne badziewie.Niech oni ich przyjmuja .Oni maja :dosc kasy by ich utrzymywac”Ale nie my POLACY .Gdyz jestesmy „okradani wlasnie przez nich.TAKZE POLACY OBUDZMY SIE

 25. Jack Ravenno said

  a i sam szatan będzie cytował Ewangelię…tak a propos tej ze innej kultury,

 26. Marcin said

  Chyba juz czas wesprzec Zbigniewa Stonoge, jest to jedyny czlowiek ktory chce uratowac Polske. Spodobalo mi sie jego ostatnie odpowiedzi na pytania internautow i tak :
  – na pytanie o fale imigrantow odpowiedzial ze jest stanowczo za niewpuszczaniem ani jednego imigranta
  – na pytanie o roszczenia zydow odpowiedzial ze gdyby przejal wladze w Polsce to by natychmiast rozwiazal i przegonil wszystkie organizacje zydowskie na terenie polski
  – na pytanie o sytuacje na ukrainie odpowiedzial ze ukraina go nie interesuje i wolalby aby naszym sasiadem byla Rosja niz ukraina
  – rowniez pieknie powiedzial co mysli o niemcach i kanclerz niemiec
  – pieknie powiedzial tez ze jest wierzacy i wierzy w Boga a nie w instytucje koscielna jaka jest kosciol

  wiecej : https://www.facebook.com/zbigniewstonogaoficjalne

  Panie Marcinie… Nie pierwszy on, co pięknie gada.
  Admin

 27. Boydar said

  @ Po łbie oberwany (16)

  „Dobrze jest świadka, gdy do izby sądu wchodzi, niespodzianie po łbie kijem zdzielić, przez co ów zdziwiony jest, i łatwiej od niego zeznanie wydobyć”. Piotr I Wielki

  Mądry człek był z tego Piotra, i kulturę miał jak się patrzy.

 28. NICK said

  Pan Jezus – też było, że się wqooorvił [toć nie ON – to ja piszę] WE SŁUSZNEJ SPRAWIE. NIEJEDNEJ. Świątynia… . Faryzeusze… . Handełek… . Lichwa… .
  Właściwie to tylko TU, był „zdenerwowany”, Pan mój.
  Wybacz i zobacz.

 29. re1truth2 said

  No 25
  [Andrzej Pospolity Stonogo ty siedziałeś 3.5 roku za wyłudzenie kredytu z banku w 1996 roku pod zastaw mszału gregoriańskiego ze sfałszowaną ekspertyzą, a nie za jakiś debet 19.900. Kredyt w nowych złotych i niespłacony to 800.000 zł wtedy kupa kasy.. Także nie pierydol głupot mitomanie. I oczywiście te twoje biznesiki windykator w Colloseum, intratny kontrakt na kampanię reklamową PZU, tudzież Dostawę sprzętu dla WSIP z jednodniowym terminem płatności to tylko takie przypadki, a nie wynik znajomości i układów ze złodziejami z Wiejskiej. Emotikon grin
  2 · 1 godz. · Edytowany]

 30. JO said

  Ad. 25. No I Stonoga się odkrył kim jest mówiąc o swojej wierze. Taki drugi Dariusz Kosior..

  Porównanie chybione. P. Kosiur jest kulturalnym człowiekiem.
  Admin

 31. GIETRZWAŁD said

  ad 29,

  Panie JO,

  …ano następny robiący za proroka i zbawiciela Polski…

  pozdrawiam

 32. re1truth2 said

  Dla Pan RomanK
  Nieprawda z tymi papugami – skądś się to zaczyna.
  [40 lat temu z brukselskiego ogrodu zoologicznego wyleciało na wolność 50 papug. Zielone aleksandretty miały ubarwić szare ulice miasta. Projekt wymknął się jednak spod kontroli, bo po Flandrii lata już ponad 10 tys. tych egzotycznych ptaków.]…
  [dtr Tak, będzie inwazja a później zagrożenie gatunku bo wszyscy będą polowali… Nie lepiej zostawiać sprawy naturze niż sprowadzać nie rodzime gatunki do Polski?!
  Chociaż fajnie by było zobaczyć aleksy w Warszawie, ale jeśli kosztem ma być wyparcie wróbli, gili, sikorek, rudzików to nie!]
  http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/ostrzegaja-przed-inwazja-papug-w-polsce-to-tylko-kwestia-czasu,129865,1,0.html

 33. Boydar said

  To niemerytoryczne, Panie JO. Jeżeli za wymieniony przez niego „kościół” uznać zjudaizowany klan hierarchów i ich przydupasów którzy opanowali struktury, to trudno mu zaprzeczyć. Stonoga jest wypustką, nikt tego nie kwestionuje, ale stawiane zarzuty muszą być rozsądne. Poza tym, literalnie rzecz biorąc, ani Pan ani ja, również nie wierzymy w kościół; możemy wierzyć w jego rolę, misję, genezę powstania, ale nie w kościół. Bo cóż by to miało znaczyć. „Wierzę w jeden, święty i apostolski kościół” dotyczy właśnie tego co wymieniłem – roli, misji, genezy, świętości od samego Boga pochodzącej; to co materialne nie wymaga wiary, można tego dotknąć, zważyć i zmierzyć. I jak przypuszczam, to właśnie miał na myśli Stonoga, a przynajmniej tak wynika dla mnie z kontekstu wypowiedzi. Można jedynie dodać, że w „kościół” reprezentowany przez tych degeneratów z papierami czy innych neocośtam, ja nie wierzę również. To znaczy wierzę, że jest wrzodem i dywersją na ciele Kościoła Prawdziwego. Summa summarum, uważam że nerwowo czepił się Pan słówek.

 34. Boydar said

  A Kosiurowi jeszcze się odbije Matką Kurką. Spoko majonez.

 35. Jacek said

  Boze, zobaczcie co ta dzicz wyprawia !!!!

  https://www.facebook.com/STOP.IMIGRANCI?hc_location=ufi

 36. Plausi said

  Skończym z tym paplaniem o jakichs „uchodźcach”

  co jak widać skutecznie wbiły do głów gadzinówiki w rodzaju „GW”na.

  Zdjęcie powyżej i to

  http://kdgwna.blogspot.com/2015/03/syj.html#Nazd

  wskazuje, że nie chodzi o żadnych uchodźców ale o oddziały inwazyjne. Mniej obeznanym z terminami wojskowoymi, inwazja jest formą operacji wojennej, tym razem wojny przeciwko Europie.

  https://marucha.wordpress.com/2015/07/08/co-sie-dzieje-na-ukrainie-2/#comment-496223

 37. gość said

  Mocne! Celebrytka o uchodźcach: „Jadą do nas zrobić rozpierduchę”

  Dziennikarka i „celebrytka” Anna Wendzikowska wpadła w szpony lewicowych hejterów za słowa, które napisała na swoim prywatnym profilu w serwisie Facebook.

  – Sorry, ale to nie są biedni uchodźcy, to są butni, nieźle ubrani młodzi mężczyźni, którzy jadą do nas zrobić rozpierduchę – napisała w sieci dziennikarka.

  Naszym zdaniem słowa Wendzikowskiej są słuszne, bowiem właśnie tak przedstawia się obraz szturmujących Węgry imigrantów. Jednak celebrytka wpadła w sidła krytyki i hejterów, który na jej profilu zaczęli ją krytykować.

  W odpowiedzi Anna Wendzikowska swoim przeciwnikom napisała:

  – Jest to moja opinia i mam do niej prawo. Jest ona poparta doświadczeniami, obserwacją i lekturą. I jest komentarzem do filmu, który polecam Pańskiej uwadze zanim będzie Pan szafował niemerytorycznymi, za to bardzo emocjonalnymi argumentami o tysiącach walczących o życie – odpowiedziała jednemu z hejterów.

  TeleMagazyn

  http://polskaniepodlegla.pl/kraj-swiat/item/3254-mocne-celebrytka-o-uchodzcach-jada-do-nas-zrobic-rozpierduche

 38. revers said

  Juz sa na miejscu

  http://www.fronda.pl/a/zaczelo-sie,56518.html

 39. Lovshak said

  Skoro 80% młodych po skończonych studiach rozważa syjazd z tego kraju, to jakl zatrzymać emigrantów. Niemcy domagają się, aby kraje goszczące wzięły odpowiedzialność za utrzymanie uchodźcy. To co mamy budować obozy na wzór niemiecki.

  Ostatnie opluwanie Węgier przez żyda Sadurskiego czy połajanki żydobolszevika z Suddeutche Zeitung ujawniają iż lewactwo pogubiło sie i szamocze. Merkel wie że wybuchną zamieszki w Monachium.

  Dla nikogo, nie uleg watpliwosci kto ponosi wine za ten stan rzeczy. Premier Fico dosadnie powiedział.

  Uważam że jak już to powinnismy przyjmować jedynie Syryjskich czy Libańskich chrzescijan , jak wspomniano o chrzescijanach to żydobolszevia sie zabulgotala ze jak to, to rasizm na tle religijnym.

  Nie ulega walpliwosci że to zappanowana akcja wywiadów USA, może Mossadu i kasy żydów saudyjskich, Turcja jest tez zainteresowana eksportem holoty ze swego kraju, to opłacanie i eksport młodych muslimów.

  Jak bym byl władny jak Kopaczka robić Brukseli obietnice to poprosił bym z góry o gwarancje kasy dla 500 000 muslimów. A pozniej jakby uciekli do Reichu robił bym Aj Waj że nie można zabronić w europie ludziom podrozowania, to zdobycz unii jewrejskiej 😉

 40. Mordka Rosenzweig said

  Ja pan Mordka chce uspokoic wszystkie czlowieki bo pan Franek jusz rozwiazal problem emigrujacego muzulmanskiego schwartza.

  Pan Franek powiedzial sze kaszdy kosciul albo religijne zgromadzenie musi wziac jedna rodzina.

  Pan Mordka nie jest pewien ale czy chrzescijanie moga goscic w domu panuw muzulmanuw?

  Pope calls on every European parish to host one refugee family

  http://news.yahoo.com/pope-calls-every-european-parish-host-one-migrant-103352358.html

 41. Mordka Rosenzweig said

  Acha, pan Mordka zapomnial tesz zapytac kto bedzie placil za remont koscioluw po tej goscinie.

 42. Dzonyy said

  popatrzcie, poczytajcie

  http://wpolityce.pl/polityka/264544-amok-mentor-zakowski-z-homilia-ws-imigrantow-fetor-polskiej-ksenofobii-rozniosl-sie-po-europie-kto-ma-wiekszy-szacunek-dla-zycia-islam-czy-chrzescijanski-nazizm

 43. re1truth2 said

  Re 39
  A nazbierali na halal i gdzie go będą przygotowywać, a kierunek al-kibla wyznaczyli – chyba nie, przyczyna

  Pan Mordka dlatego zrobił wpis 40

 44. AQQ said

  Znalezione w czyimś poście: „Moi mili, ja jestem muzułmaninem i mnie nikt kitu, ani ciemnoty nie wciśnie.

  To co sie dzieje, to jest regularna inwazja, nazywana w islamie Hijra, czyli zdobycie terenu wroga poprzez zasiedlenie, najczęściej pokojowe, bez walki.

  Ja się tego boję bardziej niż większość z was, bo wiem, jak to sie prawdopodobnie skończy.
  Nikt mi nie powie że setki tysięcy młodych mężczyzn w wieku poborowym jadą tutaj ze strachu przed wojną. Nikt mi nie powie, że ludzie wychowani na bliskim wschodzie i w Azji dostosują sie do naszych, tak, naszych europejskich wartości. Jestem europejskim muzułmaninem, religia jest moją prywatną drogą czczenia Boga, a nie stylem życia czy doktryną polityczną. Na pierwszym miejscu jestem europejczykiem, a wszystkie -izmy zostawiam w domu.
  Boję się ich, ponieważ oni narzucą nam w przeciągu kilku lat swój średniowieczny, feudalny i antydemokratyczny porządek, a ci którzy sie nie dostosują będą prześladowani. Matematyka nie kłamie: każdy z samotnych ma pozostawioną gdzieś rodzinę, która korzystając z prawa UE ściągnie tutaj prędzej czy później, więc liczbę imigrantów należy już teraz pomnożyć razy 3 lub 4. Dzietność muzułmańskich rodzin z tamtego obszaru to od 3 dzieci w górę, więc jeśli teraz mamy milion muzułmańskich małżeństw w Europie, to za 20 lat będzie ich 3 razy więcej, optymistycznie licząc.
  Jeszcze jedna rzecz która mi się rzuca w oczy: ci uchodźcy twierdzą że za przejazd do Europy muszą płacic po kilka tysięcy dolarów – skąd takie rzesze rzekomo biednych ludzi, którzy wszystko stracili, mają takie pieniądze?
  Ja nie mam złudzeń ze jest to zaplanowana, gigantyczna akcja kolonizacji Europy.”

 45. Boydar said

  @ Pan Mordka Najuszanowniejszy (40)

  Wlał Pan Mordka „nadzieję w serce me” (to przenośnia, chachły nie mają serca), czy Pan Mordka chce powiedzieć, że będzie jednak jakiś „the Day After” ? I czy taki jak u Meyer’a ?

 46. Boydar said

  @ Pan AQQ (43)

  „Leży czarny lekarz na białej pielęgniarce i jej ciemnotę wciska”

  tak mi się tylko skojarzyło głupio, z dawnych lat szkolnych …

 47. Dzonyy said

  http://wpolityce.pl/swiat/264575-grozby-gory-smieci-i-zniszczenia-tego-o-imigrantach-nie-mowia-media-zobacz-zdjecia-i-wideo

 48. ? said

  Islam w Anglii
  Krótki (niecałe trzy minuty) ale bardzo pouczający film bez żadnych upiększeń, z przejażdżki po islamskiej dzielnicy:

 49. Plausi said

  Oznaka miłosierdzia

  http://kdgwna.blogspot.com/2015/03/syj.html#MIKO

 50. revers said

  Co o obecnym „kryzysie imigranckim” rzekłby do nas kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia?

  „[…] Nie oglądajmy się na wszystkie strony. Nie chciejmy żywić całego świata, nie chciejmy ratować wszystkich. Chciejmy patrzeć w ziemię ojczystą, na której wspierając się, patrzymy ku niebu. Chciejmy pomagać naszym braciom, żywić polskie dzieci, służyć im i tutaj przede wszystkim wypełniać swoje zadanie – aby nie ulec pokusie „zbawiania świata” kosztem własnej ojczyzny. Przypomina mi się tak wspaniale przedstawiony w powieści Gołubiewa „Bolesław Chrobry” i Parnickiego „Srebrne orły” fragment. Oto cesarz Otto III kusi Bolesława Chrobrego, czyni go patrycjuszem rzymskim i chce go ściągnąć do Rzymu. Ale król nie dał się wyciągnąć z Polski, z ubogiego Gniezna, na forum rzymskie. Został w swoim kraju, bo był przekonany, że jego zadanie jest tutaj. Naprzód umocnić musi swoją ojczyznę, a gdy to zrobi, pomyśli o innych, o sąsiadach. Niestety, u nas dzieje się trochę inaczej – „zbawia” się cały świat, kosztem Polski. To jest zakłócenie ładu społecznego, które musi być co tchu naprawione, jeżeli nasza Ojczyzna ma przetrwać w pokoju, w zgodnym współżyciu i współpracy, jeżeli ma osiągać upragniony ład gospodarczy.

  Nieszczęściem jest zajmowanie się całym światem kosztem własnej Ojczyzny […]”

 51. Joe said

  Re…1…Gdyby Pan Mordka POdzielil sie z nami swoja nieprzebrana madroscia i napisal nam….do jakiej lozy masonskiej pan Franek nalezy?
  Ta informacja otworzy oczy dla wielu z nas ..gosci Gajowki….A moze nawet opoznic zapedy tych co dla pan Franek ciezko pracuja.

 52. Lily said

  Zobaczcie jak pape Franek(Jonathan P),”broni chrzescijanskiej Europy”.
  To jest nic innego,jak ekstryminacja starej europejskiej bialej rasy, jej wartosci i kultury.

 53. AQQ said

  http://www.se.pl/wiadomosci/polska/manifestacja-przeciw-imigrantom-w-warszawie-kiedy-gdzie_673551.html
  klikajcie!!!

 54. ERROR 404 NSZ said

  Ad 45 AQQ

  Czyli Kadafi miał rację , nie naboje a plemniki…

  Pozdrawiam serdecznie ( i przepraszam za delikatnego wulgara powyżej) , ERROR 404 NSZ

 55. AQQ said

 56. Mordka Rosenzweig said

  re 53

  Szanowna pani Lily,

  Ja pan Mordka muwi, sze ta kultura europejska to jest dyskryminacja wartosci religijne u muzulmanskie schwartza. Ta kultura musi zniknac razem z czlowieki kture to stwoszyly.

  Na pszyklad takie piosenki jak ta poniszej. Pszeciesz tego nie moszna sluchac bo to nie jest ani rap ani hip-hop.

  MARTIN AVE MARIA

  https://www.youtube-nocookie.com/embed/v8O15DogWgg?rel=0

 57. Mordka Rosenzweig said

  re 46 i 52

  Szanowny pan Boydar oraz pan Joe

  Pan Franek oddal wszystkie koscioly do panuw muzulmanskie Schwartza tak sze on jusz zrobil swoja robota i niedlugo mosze pszejsc na emerytura.

  Szkoda tylko, sze te wielkie murowane koscioly i katedry w Europa maja zle ogszewanie tak sze w zimie tszeba bedzie palic w srodku ognisko.

  Pan Mordka ma tesz cicha nadzieja, sze pan Franek jeszcze kasze pozdejmowac wszystkie krzyze w kosciolach szeby nie denerwowac panuw schwartza, bo jak oni tam moga mieszkac jak sa krzyze. Nieprawdasz?

 58. AniaK said

  Ania Anna
  „Moim zdaniem w tej sprawie sposób myślenia pana Jacka Wilka jest zdecydowanie bardziej logiczny niż pani Joanny Muchy. Trochę rozumiem jej empatię, nie jestem z kamienia, ale może w pierwszej kolejności zaproponować by tak pomoc naszym rodakom którzy z przyczyn ekonomicznym zmuszeni byli emigrować z tego kraju. Środki unijne przeznaczone na imigrantów możemy wykorzystać w sposób bardziej prorodzinny. Nie sądzę, żeby oni na dłuższą metę – może z małymi wyjątkami – czuli się u nas dobrze. Jeżeli pani Joanna myśli że oni zastąpią wykruszającą się u nas tanią siłę roboczą, to może się nieco rozczarować. Może zwiększy się przyrost naturalny, ale z alimentami może być problem. Moim zdaniem trzeba im grzecznie wytłumaczyć, że Polska czeka na swoich imigrantów, i niebawem zwolnią się dla nich miejsca w krajach znacznie bardziej atrakcyjnych socjalnie. A żeby nie było że my tacy be, to pani Joanna i osoby myślące podobnie, śmiało mogą przyjąć kilka osób pod swój dach. Jeżeli kaloryfery będą ciepłe i lodówka zaopatrzona, to nie sadzę, żeby nawet długa nieobecność gospodyni im przeszkadzała. To nie zwierzęta z którymi trzeba wychodzić na spacer. Po powrocie z pracy do domu miło jak dom pełen ludzi i jest z kim pogadać :)”
  .

 59. parva said

  Trzeba podziwiać przenikliwość HGW ,ze zaparła się i mamy meczet ww Wa-wie ,teraz wszystko gotowe na przyjazd wiernych do ” niewiernych psów” Hanka na prezydęta ,ale to ninimalnie.,co jej sie należy, za wyczucie wiatrów(miazmatów) historii.

 60. parva said

  HGW miała niezłe wyczucie ,że uparła sie na budowe meczetu w Wa-wie. Teraz wszystko gotowe na przyjęcie wiernych przez”niewiernych psów” Wyczucie wiatrów (miazmatów) historii godne podziwu .Teraz pozostaje macą i solą powitać azylantów.

 61. AQQ said

 62. AniaK said

  Ania Anna cd.
  „A tak na marginesie, to nie oni powinni uciekać z własnych krajów, tylko ludzie chętni do pomocy powinni udać się do nich aby pomagać im rozwiązywać problemy na miejscu. Moim zdaniem to byłby o wiele rozsądniejszy sposób pomocy i integracji. Dla katolików prześladowanych w krajach islamskich miejsce u nas jak najbardziej powinno się znaleźć. Mam nadzieję że parafie są przygotowane. Tym ludziom trzeba pomóc bez dwóch zdań. Niektóre diecezje dysponują dość sporym zapleczem, a i chętni do pomocy na pewno się znajdą.”

 63. parva said

  Pardon ,za powtórkę,ale myślałam,ze nie kliknęlam ,i mój pierwszy wpis „uleciał” .

 64. revers said

  W malo nie obrzezanym FoxNews wiedza lepiej ze za sprawa uchodzcow stoja Rosjanie, nie marsjanie lubujacy wojny z usraela.

  http://russian.rt.com/inotv/2015-09-07/Fox-News-obvinil-Rossiyu-v

 65. AniaK said

Sorry, the comment form is closed at this time.