Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rekord emigracyjny pobity, ale to nie koniec! Z powodów ekonomicznych z kraju chce wyjechać kolejne trzy miliony osób!

Posted by Marucha w dniu 2015-10-15 (Czwartek)

Z najnowszych danych GUS na temat emigracji wynika, że na koniec 2014 r. poza krajem przebywało 2 mln 320 tys. Polaków. To o 124 tys. osób więcej niż na koniec 2013 r.

Niestety, wiele wskazuje na to, że emigracyjny rekord zostanie jeszcze wyśrubowany. Okazuje się bowiem, że opuszczenie kraju z powodów ekonomicznych w najbliższym czasie bierze pod uwagę kolejne 3 miliony osób, z czego ponad połowa to ludzie młodzi! Czyżby „złoty okres” 8-lecia rządów Platformy wchodził w fazę kryzysu?

W Polsce trwa najpoważniejszy kryzys demograficzny od czasu zakończenia II wojny światowej. Jest on spowodowany masową emigracją ludzi w wieku produkcyjnym (wg ostatnich danych GUS na koniec ub.r. poza krajem przebywało 2 mln 320 tys. rodaków), dramatycznym wzrostem liczby emerytów (w ciągu ostatniego roku ich liczba wzrosła aż o 227,3 tys. osób), wysokimi obciążeniami podatkowymi (przecięty Polak oddaje fiskusowi 41,6 proc. swoich dochodów), niewolniczo niskimi płacami (średnie wynagrodzenie w Polsce jest jednym z najniższych w Europie) oraz brakiem konkretnej i skutecznej polityki prorodzinnej zachęcającej do posiadania dzieci (w pierwszej połowie b.r. GUS odnotował ujemny przyrost naturalny).

Niestety, wiele wskazuje na to, że wspomniany kryzys demograficzny może się jeszcze pogłębić. Z raportu firmy Work Service i CEED Institute, opublikowanego przez „Rzeczpospolitą”, wynika, że opuszczenie kraju z powodów ekonomicznych w najbliższym czasie rozważa 3 miliony osób, z czego milion chciałoby wyemigrować na stałe. Co gorsze – większość osób planujących opuszczenie Polski to ludzie młodzi, którzy nie przekroczyli 35. roku życia.

Fakty są takie, że na naszych oczach być może bezpowrotnie tracimy niezwykły atut, jakim do tej pory był potencjał ludnościowy.

Jeśli masowa emigracja za granicę nie zostanie powstrzymana, to już za kilka, najdalej za kilkanaście lat populacja naszego kraju spadnie z obecnych 36 do zaledwie 30 milionów, a taką wyrwę niezwykle trudno będzie już naprawić. W takich okolicznościach potrzeba nam politycznych liderów z prawdziwego zdarzenia, mężów stanu, którzy nie będą się bali podejmować odważnych decyzji, które przyczynią się do odwrócenia niekorzystnych tendencji, a interes wspólnoty będą potrafili przedłożyć ponad swój własny. Bez zmiany w tym aspekcie czeka nas totalna katastrofa.

Czytaj także: Niepokojące statystyki. Co siódmy Polak chce wyjechać (RMF24.pl)

http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 8 to “Rekord emigracyjny pobity, ale to nie koniec! Z powodów ekonomicznych z kraju chce wyjechać kolejne trzy miliony osób!”

 1. klimek said

  Noc coz ? Ludzie tylko maja jedno zycie ,nie mozna je cofnac i ani pzezyc jeszcze raz ! Nie maja ochoty byc poddanymi zbrodniarzy , oszustow i ludobojcow oraz zlodzieji ktorzy rzadza Polska zgrupowani w zorganizowanych grupach kryminalnych.Bandziory rzadza juz 25 lat i jest coraz gorzej i gorzej ! Absolutnie nie widze zadnych szans na stworzenie normalnego panstwa w bliskiej przyszlosci ! Zwyrodnialcy z PIS to tylko kolejny etap łgarstw, oszustw i lajdactw w imie Pana Boga i bandyckich frazesow bydlakow o ich rzekomym patriotyzmie ! Ludzie to widza i ucieka kazdy kto mlody

 2. Zbyszko said

  Jak oni to liczą w tym Gusie? Skoro przeciętnie z polskich miast ubyło ok 1/3 mieszkańców, na wsi także to widać, więc chyba prawdą jest liczba 8mln podana za niemieckimi mediami przez Grzegorza Brauna

 3. Wcale się q. nie dziwię. Tu bardzo ciężko się żyje i zarabia, albo i nie, na chleb.

 4. aaaaaaaaaaaaaaa said

  tylko 2 miliony ?…….chyba ich pogięło …….tyle to wyjechało ,ale z mojego bloku………….

 5. RomanK said

  Pisze pan prawde panie Klimek…prawdziwych danych nikt nie poda oficjalnie..od lat upieram sie przy liczbie 8ml liczac od 1978 roku ciesze sie, ze potwierdzily to opracowania sluzb niemieckich…
  Nastepne 3 mln….TO zaluga tych rzadow..idzcie na nich glosowac , tym razem zaglosujcie na mniejsze zlo:-)))) Posluchajcie przed wyborami duszpastuchow..na kogho oddac swoj glos….

 6. mironik said

  Z 2 miliony bezrobotnych, następne co pracuje 2,5 miliona nie dostaje wypłaty na czas (a może i wcale?) w radio gadali, wszystkiego znacznie więcej bo to sporo nie chodzi do UP (bo to tylko wkur… baba za biurkiem wciska całkiem co innego niż mówisz i widziałeś na tablicy… dawno nieaktualne zwykle) sporo robi bez żadnych umów bo nie dają… taki wybór…

 7. boli said

  Wrocimy

 8. JO said

  ad.7. trzeba miec nadzieje, ale w tym kierunku tez dzialac. Jakiekolwiek gadanie bez WSPOLNEGO DZIALANIA jest niczym!

  Single…., to indiwidualizm a nie oczekiwany Katolicki Personalizm, za ktorym jest Personifikacja osob, urzedow w hierarchii I wspolnotowym dzialaniu..

Sorry, the comment form is closed at this time.