Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Prawo, sprawiedliwość czy Amerykanie?

Posted by Marucha w dniu 2015-11-07 (Sobota)

Postawa polityków PiS w mocno już nużącej sprawie Romana Polańskiego pozornie potwierdza tylko znany fakt, że formacja ta z dwóch wartości w swej nazwie deklaratywnie przynajmniej wyżej ceni tę drugą.

A zatem, że sprawiedliwość – zwłaszcza „sprawiedliwość ludowa” jawi się jako ważniejsza od litery prawa, co nie dziwi z pewnością w przypadku opozycji, jednak może już nieco niepokoić w przypadku partii rządzącej. Ważniejsze jednak wydaje się, że jeśli odrzeć całą tę historię z niepotrzebnie zaciemniających elementów – a więc statusu publicznego reżysera, jego życiorysu i pochodzenia, tj. emocji, którymi posługują się tak jego obrońcy, jak i krytycy – to problem niedoszłej ekstradycji sprowadza się do prostego dylematu: czy mamy ustępować Amerykanom zawsze, niezależnie od tego, czy ich żądanie zgodne jest z polskim prawem?

I Jarosław Kaczyński, i Zbigniew Ziobro wydają się nie mieć wątpliwości, że wola USA jest i pozostanie dla nich zawsze najwyższym nakazem.

Tymczasem casus Polańskiego mógłby i nawet powinien stać się przyczynkiem do przynajmniej omówienia, jeśli nie od razu przyjęcia zasady ogólnej – że Rzeczpospolita deklaruje niewydawanie obywateli własnych przed sądy obce, rzecz jasna zobowiązując się do ich sprawnego, sprawiedliwego i zgodnego z polskim prawem osądzenia w obrębie własnej jurysdykcji.

W sprawie tej bowiem nie jest bynajmniej, a w przynajmniej nie powinno być istotne ani jaki zawód wykonuje Roman Polański, ani ile ma lat, ani czy jest dzieckiem holocaustu, ani też jak rozrywkowe życie prowadził (choć akurat ta ostatnia okoliczność miałaby pewne znaczenie procesowe – ale już w postępowaniu właściwym, dotyczącym samego popełnienia czynu zabronionego), ani nawet czy ofiara [ofiara?? – admin] mu przebaczyła. Z punktu widzenia procedury ekstradycyjnej ważne było jedynie, czy dokonany (w tym przypadku bezsprzecznie) crimen nadal podlega w Polsce ściganiu – czy też nie.

Kwestię tę precyzyjnie (zwłaszcza jak na realia polskiego prawa) reguluje art. 604 kpk oraz stosowne orzecznictwo do niego, a furtkę uznaniowości zostawił sądowi (i komentatorom) tylko zapis umowy między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o ekstradycji, sporządzonej w Waszyngtonie dnia 10 lipca 1996 r. (Dz. U. z dnia 20 listopada 1999 r.) o treści „Wydanie nie nastąpi, jeżeli ściganie lub wykonanie kary za przestępstwo, z powodu którego wnosi się o wydanie, uległo przedawnieniu według prawa Państwa wzywającego”. Jak wiadomo był on wystarczający, by odmówić Polsce wydania Edwarda Mazura czy Dariusza Przywieczerskiego, natomiast zdaniem polityków Zjednoczonej Prawicy – otwiera też furtkę do przekazania Amerykanom autora „The Ghost Writera”.

Czemu Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro zdecydowali się zabrać głos w tej sprawie, wydawałoby się niepierwszoplanowej w obecnym położeniu Polski? Obaj politycy sięgnęli do miłej uszom ich elektoratu frazeologii równościowej i antyelitarnej. „Nikt nie może stać ponad prawem” stwierdzili zgodnie, a lud przyklasnął, spragniony sprawiedliwości bardziej niż prawa, które faktycznie w III RP służy raczej bogatym, znanym i wpływowym, a więc w odbiorze społecznym – takim jak Polański.

W dodatku, jak na centroprawicy, u odbiorców tego przekazów w tle pojawiła się delikatna sugestia „a dobrze tak zdegenerowanemu Żydowi” oraz podskórna sugestia, że zbyt wiele razy się Polańskiemu w życiu udawało, nawet w kontekście do dziś nie w pełni zrozumiałej tragedii rodzinnej, jaka go spotkała.

Wystąpienia Kaczyńskiego i Ziobry mają więc psychologiczne i socjologiczne uzasadnienie dla ich interesu propagandowego, a sam Polański pozostaje wdzięcznym obiektem do tego typu ćwiczeń PR-owych. A jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że z liderów Zjednoczonej Prawicy III RP przemawia nie tyle preferencja dla sprawiedliwości ludowej stojącej ponad prawem – co serwilizm wobec USA.

W tym kontekście ten skądinąd faktycznie mało sympatyczny Polański miałby stać się darem wkupnym rządu PiS dla amerykańskiego hegemona, symbolicznym wyjściem z dylematu co kupić bogatemu wujowi, który wszystko ma.

„Zobaczcie!” – zdają się mówić Amerykanom Kaczyński i Ziobro – „Nie ma dla nas żadnych ograniczeń, by okazać swe przywiązanie do Waszyngtonu, nieważne jest dla nas wspólne obywatelstwo, ani polskie prawo (choć mamy je w nazwie naszej partii). Dla was zrobimy wszystko! Proszę, oto ten związany degenerat, którego chcieliście!”.

Jasne, że Polański, człek sprytny i handlowego podejścia do świata nie byłby sobą, gdyby całej sprawy nie uczytelnił, z korzyścią dla siebie. Kręcąc jeden z najbardziej antyamerykańskich filmów głównonurtowych ostatnich lat, „Autora widmo” – Polański tym mocniej wpisał kwestię swojej ekstradycji w kontekst polityczny, a nawet geopolityczny. „Wydając mnie okazujesz uległość Ameryce, a może nawet jesteś agentem CIA!” – zasugerował reżyser w stylu godnym Antonio Macierewicza à rebours. O tyle jednak przy tym przeszarżował – że nie przewidział (albo może uznał za konieczny koszt) zgłoszeń ochotniczych a’la Kaczyński i Ziobro, ścigających się kto z nich okaże się gorliwszym realizatorem amerykańskich zachcianek.

W sprawie tej nie należy zaś ani ulegać propagandowym sztuczkom Polańskiego, ani łzawo-zakompleksionej linii obrony części jego zwolenników, ani jednak też pozornie anty-elitarystycznej linii Kaczyńskiego-Ziobro. W tego typu kwestiach proste zasady czynią przyjaciół i pozwalają uniknąć potencjalnie niebezpiecznej uznaniowości.

Jeśli Polański i jego czyn nas brzydzą – to możemy nie oglądać jego filmów, a spotkawszy reżysera – wyniośle nie powiedzieć mu dzień dobry. Ale wydawać go Amerykanom nie należy, bo na gruncie obowiązującego prawa można i trzeba utrwalić praktykę, że obywateli polskich obcym nie wydajemy.

III RP nie jest państwem suwerennym, ale jej kulawe sądownictwo jest jednym z niewielu atrybutów suwerenności, jakie nam jeszcze zostały. Dlatego warto i należy go strzec i usprawniać, a jeśli jakiś polityk odczuwa nieodpartą potrzebę podlizywania się Wielkiemu Bratu i czynienia mu prezentów – to niech czyni to osobiście i prywatnie, a nie wysługując się polską Temidą. W sprawie Polańskiego zgwałconych już bowiem w zupełności wystarczy.

Konrad Rękas
http://konserwatyzm.pl

Gajowy przypomina dwie rzeczy:
1. Nie miał miejsca żaden „gwałt”, a więc przymuszenie do odbycia stosunku płciowego. Wszystko odbyło się z ustawki mamuśki „ofiary”, która to mamuśka powinna siedzieć w pierdlu za stręczycielstwo nieletnich.
2. Nie chodziło o żadną „małą dziewczynkę”, w sukieneczce z falbankami i z misiem, ale o wyrośniętą ponad swój wiek pannicę, która już prowadziła życie seksualne ze swoim 20-letnim chłopakiem.
Admin

Komentarzy 90 to “Prawo, sprawiedliwość czy Amerykanie?”

 1. klimek said

  Facet pisze belkot zamiast uzywc rzeczowych argumentow np lzawo zakompleksionej argumentacji obroncow Polanskiego ? Tutaj ten belkot przypomina plugawe komunistyczne wrecz wypociny zastepujac rzeczowa argumentacje zedegenrowanymi polajankami CAa ta sprawa jest zaklamana i trudno wrecz poczytac realna racje Sytuacja w jakiej znalazl sie Polanski wcale nie jest tak jednoznaczna jak sie wypowiada odrazajacy bydlak i smiec Ziobro ! (Ten zwyrodnialec przypomina mi takiego zdegenerowanego komunistycznego zetemesowca ! Ta kreatura podobno ma byc ministrem sprawiedliwosci !!! ) Matka doskonale wiedziale ze jej nieletnia corka przebywa sama w nocy z doroslym mezczyzna ! Sedzia od poczatku na nazwisku Polanskiego chcial zrobic kariere ! Od czynu minelo 25 lat a po tymczasie nawet zarzuty za morderstwo ulegaja przedawnieniu ! Polanski porozumial sie z dziewczyna i jej zadoscuczynil ! Ulozył sobie zycie, ma zone dwojke dzieci i zyje dosc przykladie kupe lat ! Teraz ta kurwa Ziobro uwaza ze to wszystko trzeba rozwalic i wsadzic Polnakiego do wiezienia ! ! ! Sama USA sie siedliskiem zgnilzy i odrazy moralnej ! Agresywnie popieraja zboczencow -pederastow a tu silna sie bydlaki na stozow moralnosci ! Budzi to odraze i wstret

  Słusznie!
  Admin

 2. rom said

  Prawo i Sprawiedliwość i Polański to ŻYDZI

 3. Siekiera_Motyka said

  Pan Rękas jest zbyt optymistyczny

  „III RP nie jest państwem suwerennym, ale jej kulawe sądownictwo jest jednym z niewielu atrybutów suwerenności, jakie nam jeszcze zostały. ”

  ale ….

 4. rom said

  Żydowska argumentacja – za a nawet przeciw .

 5. Czołgista said

  „Polański miałby stać się darem wkupnym rządu PiS dla amerykańskiego hegemona,”

  To na przystawkę. Nie sądzę, aby USA zadowoliła się jednym Polańskim.

 6. Welna said

  Ściganie za gwałt nabrało tempa od czasu powstania filmu „Pianista”, gdzie Polański odważył się pokazać Żydów nie tylko jako ofiary holokaustu ale i sprawców. I wcale nie chodzi o to by go zapuszkować, ale robić pokazówkę żeby innym wybić podobne pomysły z głowy.

 7. Czołgista said

  http://www.pch24.pl/indianskie-nazwy-klubow-sportowych-przeszkadzaja-obamie–mocna-odpowiedz-jednego-z-wlascicieli,39242,i.html

  Nawet kultury indiańskiej się wstydzą…

 8. Zbyszko said

  Panie Gajowy, jestem zawiedziony pańską argumentacją. Bo jakby na to nie patrzeć, mimo tych wszystkich Pana argumentów w świetle prawa, ale chyba i zwykłej moralności, jest to nadal pedofila.
  A ta trzynstoletnia dziewczynka (mimo że trochę wyrośnięta jak na swój wiek) jest już wielokrotną ofiarą:
  1. Amerykańskiego sytemu wychowania, skoro w tym wieku już upawiała sex
  2. Swojej wyjątkowo glupiej i zdemoralizowanej matki
  3. Samego Polańskiego
  4. Takich opinii, ktore m.in głosi Pan

 9. Boydar said

  Panie Zbyszko, to wszystko prawda co Pan pisze. Przykłada Pan jednak niewłaściwą miarę do formatu zagadnienia – w Talmudzie stoi, że dziewczynki można używać kiedy skończy trzy lata i jeden dzień. Mademoiselle Samantha miała trzynaście. O co Panu biega ! Chce Pan zmienić mentalność o prawa gminy zydowskiej ? Pogięło Pana ze szczętem ?

 10. SAP said

  1. Dziewczyna dostała narkotyk (lub środki podniecające)
  2. Stosunek był analny (czyli żydowski)
  3. Mamusia zgodziła się na sesję nieletniej, bo tylko nieletnie brano wówczas na modelki do sesji zdjęciowych do czasopism (zresztą tak jest do dzisiaj).
  4. To że dziewczyna miała chłopaka z którym współżyła, nie znaczy, że może ją brać każdy śliniący się dziad.

 11. Magtar said

  Polanski byl dorosly i wiedzial co robi i jakie groza konsekwencje prawne.
  To czy przyszla sama, czy przyprowadzila ja matka jest nieistotne.
  Jesli zydzi po kilkakroc zadaja odszkodowan (przemysl holo) to nic dziwnego ze ona che tez, szczegolnie jesli jest zydowka.

 12. Marucha said

  Re 8:
  Panie Zbyszko… i za te wszystkie krzywdy, jakie spotkały nastoletnią dziewuchę, odpowiada wyłącznie Polański?

  Całej reszcie „sprawiedliwych”….
  Powtarzam grzecznie, że winą Polańskiego jest, iż nie zażądał dowodu tożsamości od dziewczyny wyglądającej na lat 16.

  I wbijcie sobie do głowy, że amerykańskiemu „wymiarowi sprawiedliwości” nie chodzi bynajmniej o sprawę sprzed tylu lat ani o tę dziewczynę, to już powinno się dawno przedawnić – tylko o to, że Polański nigdy nie opluł Polski i że pokazał trochę prawdy o Żydach podczas okupacji.

  Swoją drogą nazywanie 44-letniego mężczyzny „śliniącym się dziadem” sugeruje niedojrzały wiek piszącego.

 13. NC said

  Re 6, p. Welna:

  Dokładnie o to chodzi – fachowcy od przemysłu holokaustowego nie podarują Polańskiemu scen pokazujących żydowską policję w gettcie brutalnie zganiającą Żydów do wywózki.

  Izrael nigdy nie wydaje swych obywateli nikomu, Polska też tak może.

 14. Marucha said

  Dodam jeszcze, że:
  – proces przeciw Polańskiemu w 1978 roku (bodajże) był prowadzony z rażącym naruszeniem procedur prawnych (zob. film „Roman Polanski: Wanted and Desired”;
  – sama poszkodowana w 2008 roku wystąpiła do sądu o umorzenie sprawy i stwierdziła, że obsesyjne zainteresowanie sądu intymnymi szczegółami miało na celu odciągniecie uwagi od błędów i nierzetelności popełnionych wiele lat wcześniej;
  – polskie sądy wydały poprawny werdykt, odmawiając ekstradycji z powodu przedawnienia sprawy.

 15. AlexSailor said

  @Magtar

  Ta kobieta, kiedyś dziewczyna, niczego nie chce.
  Ba, koresponduje z Polańskim i jest z nim w dobrych stosunkach.

  Skąd Pan wie, że ta dziewczyna jest żydówką??????

  Czy Pan też należy do tak zwanych „żydowników”©, który wszędzie widzą żydów i wszelkie zjawiska tłumaczą jednym słowem – „żyd”??

 16. Boydar said

  „… Skąd Pan wie, że ta dziewczyna jest żydówką?????? …”

  Ja też nie wiem; jednak z całą pewnością żydówką jest jej matka, jeśli to prawda że zaprowadziła córkę gdzie zaprowadziła.

 17. AlexSailor said

  @Marucha

  Tu dyskutujemy o służalczości polskich polityków, a nie o Polańskim i jego winie.
  Zgodnie z prawem polskim, jego przestępstwo się przedawniło, i nie ma podstaw do ekstradycji.
  I to wszystko.

 18. AlexSailor said

  @Boydar

  „To pijak.
  Pijak i złodziej, bo każdy pijak to złodziej.”
  Logika rodem z „Misia”, choć cytat niekoniecznie.

 19. Boydar said

  To Pańska linia obrony, Panie Alex, ma Pan do niej prawo; może Pan nawet twierdzić, że dwa a dwa to pięć. Ludzie uznają, kto ma rację; oni też mają swoje doświadczenia z zamtuzami i alfonsami.

 20. kawa na lawe said

  AlexSailor: nie ma polskich politykow, zydowskie tylko sa albo zzydowione i nie o polskie i Polske im chodzi, tylko o kieszen wlasna. Jasne?

 21. Halszka said

  Ta „ofiara”, czyli Samantha Geimer nie tylko nie chce, aby stawiać Polańskiego przed sądem, ale wręcz od lat błaga prokuraturę w Los Angeles, żeby wreszcie umorzyła sprawę. Od Polańskiego dostała odszkodowanie i nic już od niego nie chce. Argumentuje, że tamten jeden wieczór, kiedy miała 13 lat, napiętnował ją na całe życie, a teraz niszczy życie rodzinne jej samej, męża i dzieci – właśnie przez zajadłą prokuraturę (spragnioną rozgłosu) i spragnione sensacji media. (Gajowy bardzo precyzyjnie przedstawił okoliczności tamtego „gwałtu”.)

  Trudno o większą hipokryzję, niż argument prokuratury (i PiS-u) że mimo upływu lat nie można darować krzywdy wyrządzonej ofierze, nieletniej (niegdyś) dziewczynce – kiedy tej dziewczynki od 40 lat już nie ma. Jest natomiast kobieta po pięćdziesiątce, i nietrudno sobie wyobrazić, że dla niej – mężatki, matki trójki dorosłych lub dorastających dzieci, babranie się w szczegółach tej sprawy musi być wieloletnią udręką. Jej dzieci oglądają TV, słyszą dyskusje na ten temat w szkole i na uczelni. Sąsiedzi wyrażają współczucie mężowi. W dodatku jako nieletnia Samantha była pod ochroną prawa, nie można było podawać w mediach jej nazwiska ani zamieszczać zdjęć. Ale teraz oczywiście tej ochrony już dawno nie ma – więc pisma ilustrowane radośnie zamieszczają zdjęcia podstarzałej, niezbyt efektownej blondynki obok zdjęcia Polańskiego. A także jej nazwisko dawne i obecne, nazwę miejscowości w której rodzina mieszka…

 22. SAP said

  Młoda pani ze starszym od niej panem:
  Sibą sibą

 23. Zbyszko said

  Malucha@12 nie znam tych wątków w twórczości Polańskiego, szczerze mówiąc nie znam jego filmow poza Nożem w Wodzie i satanistycznym Rosemarys…
  Więc może dobrze byłoby je przybliżyć?

  Pewnie są na Youtubie albo Chomiku.
  Admin

 24. Marucha said

  Re 16:
  Obyczaj podsuwania córek np. wodzom zwycięskich wojen, czy innym wybitnym mężom, jest bardzo stary i nie ogranicza się do Żydów.

 25. Przecław said

  ODCZEPCIE SIĘ PALANTY OD POLAŃSKIEGO !!!

 26. Boydar said

  Też uważam, że to tradycja godna szacunku i naśladowania. No cóż, mamusia chciała jak najlepiej a wyszło jak wyszło. Wódz się zlisił 🙂

  Mamusia? Chciała zapewne odszkodowania za milczenie. – admin

 27. Boydar said

  Najbardziej prawdopodobne; w burdelach też mają czasem poinstalowane kamery. Najdroższe produkcje świata wychodzą. Po milionie za jedną klatkę na przykład. Typowo gojski geszeft.

 28. Magtar said

  Panie Sailor widzę że pan nie odlatuje, lecz odpływa w swych wpisach.
  Jeśli się chce dyskutować to należy rozumieć co napisano. A stoi to jak byk: “…szczególnie JEŚLI jest żydowką”. Ponadto, tematem jest sprawa ekstradykcji, a nie zastępcze tematy n/t poszkodowanej, jej mame czy jej popychacza lub braku dziewictwa.

  Wszyscy popierajacy odmowę ekstradykcji Polańskiego nie mają prawa oburzać się w sprawie odmów wydania brodniarzy przez inne kraje polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Przykładowo: Morela z Izraela, Wolińskiej z Anglii czy Szechter-Michnika ze Szwecji. Na miejscu Polańskiego walizek bym jeszcze nie rozpakowywał. Po apelacji decyzja może być zmieniona zwłaszcza że sa to czystko żydowskie rozgrywki. Wystarczy że zagrożą że następnym razem nie posadzą Dudy koło Obamy 🙂

  Admin: “Obyczaj podsuwania córek np. wodzom zwycięskich wojen…..”
  Tu się ubawiłem. Polański zwyciężcą czy wybitnym mężem? To typowy szajster z branży kręcioła 🙂
  Od samego początku chodziło i dalej idzie o dużą mamonę! Jeśli nie dla tej pani, to dla adwokata lub innych osób. Jeśli ktoś kto nawet bacznie śledził ten cyrk twierdzi że zna wszystkie kulisy sprawy jest naiwniakiem. Jedno jest pewne że ktoś tą sprawę dalej pcha i to mocno. Może Mame?

  Niech się Pan tak nie rozbawia, bo mogę przywalić w dziób ze skrętem.
  Po pierwsze – Polański, czy Pan tego chce, czy też nie, JEST wybitnym reżyserem. Jednym z bardzo niewielu żydowskich filmowców sympatyzujących z Polską.
  Po drugie – niech Pan nie pieprzy, że wie o sprawie więcej, niż ktokolwiek z nas. I niech Pan nam, kurwa, nie „objawia”, że chodziło o mamonę. To każdy wie.
  Po trzecie – wolałbym, aby Pan dobrowolnie stąd odszedł. Nie ma tu miejsca dla buców.
  Admin

 29. RomanK said

  ad 12.
  Panie Gajowy.. pan Polanski nie jest scigany za gwalt…ale za ucieczke przed sadem! POlanskiemu postawiono zarzut gwaltu. ale zwolniono go za kaucja..z obietnica, ze ten bedzie odpowiadal z wolnwej stopy i oczysci sie z zarzutow.
  O owym czasie a Californii w srodowisku Hollywood…ta smietana towarzystwa byla bez wyjatku kosherna i bzykajaca sie i wszystko wokol jak roj koshernych trzmieli. Polanski nie byl brany za Polaka- ani przez chwile- i zaden sedzia by go nie skazal..wlasnei ze strachu przed Kosher Nostra. Wystarczylo, ze zaplacona mama, kazala by corci powiedziec ze wszystko bylo consesual… I love you too…
  Widac jednak nei wszysko bylo jak to pan napisal skoro Polansji uciekl…jak to sie mowi doge the bond….
  Zatem jesli uciekl..przyznal sie tym samym ze jest winny…bo bal sie ze nie ma dosc mocnych argumentow zeby sie usprawiedliwic…
  XCHyba nei ma na swiecie sadu , poz amerykanskim gdzie odkarzony moze sie naprawde swobodnie bronic i przekonac lawe przysieglych o swej niewinnosci..proisze pamie4tac ,ze tu nei sadzi skoruympowany sedzia z dwoma ormowcami lawnikami…tu sadzi Lawa Przysieglych..wolnych obywateli i nieskazitelnej opinii. I ci ludzie nei sa wcale latwo sterowalni….
  To czy dzieczynka byla aktywnie sexualnie ma znaczenie abslutnie drugorzedne. Legalnie byla zatem i nieletetnia i zgwalcona, nawet jaby sie zgodzila pozostawala nieletnia i POlanski lamal prawo ziemi.
  Dywagacje tu paru nadsprawiedliwych inaczej -co by bylo, gdyby- i co mamuska, czy kto inny mial na mysli…nie obchodza nikogo najmniej sad. Sad skazuje za czyny opierajac sie na factach…a nie za zamiary i speklulacje.
  MImo tylu lat jest nadal scigany, bo Amerykanie powaznie traktuja swoje prawo- bo szanuja sprawiedliwosc….i tam gdzie jeszcze moga ochraniaja ja,,,,,i nie zalezy to od Polakow czy kogos innego.
  Polanski jesli nie jest gwalcicielem- jest tchorzem i czlowiekiem bez honoru. Bo- za takiego uwaza sie bond dogger!
  Teraz zalezy od prawa Ziemi w poszczegolnych krajach czy prawo dopuszcza wydanie takiego- czy nie. Najczesciej istnieja umowy bilateralne regulujace te sprawy. Dlatego Szwajcaria wydala Bagsika…mimo, ze na jej terytorium nie popelnil zadnego przestepstwa. Tak samo Polanski- Polska nie moze go sadzic za cos czego nie popelnil na polskim terytorium..i nie jest scigany przez polskie sady,,jako posiadacz kilku obyweatelstw i Polskai i USA i Francji i Israela…przez kazde sady tych panstw moze byc traktowany jako obywatel.
  Jesli natomiast w obronie gwalciciela , tchorza i oszusta staja przedstawiciele wymiaru sprawiedfliwosci POlski…to dokladnie swiadczy czym ten wymiar jest i kto go reprezentuje.

  Zrezta Polanski to temat zastepczy….wlasnei po to ze z POlski ucieka wielu przestepcow gospodarczych ,ktorzy ija sobie gniazdka z kradzionego mienia wielkiej wartosci poza zasiegioem polskiej jurysdykcji….i teraz chodzi o to zeby ich inne rzady nei wydaly w razie poproszenia przez Polski Wymiar sprawiedliwowsci…
  Moim skromnym zdaniem….i zxa starzytrna zasada Rzymu:
  NIKT nie moze korzystac i bogacic sie na swoich przestepstwach!

 30. Wedrowiec said

  Pierwszy raz pisze post na Gajowce p. Maruchy (czytam od paru lat jako komplementarne wiadomosci do tych oficjalnych), gdyz ta sprawa i sluzalczosc w kwestii wydania (mam nadzieje , ze to nie nastapi) Polanskiego mnie bulwersuje. Moge potwierdzic, ze wyraza sie on Z SZACUNKIEM O POLSCE I POLAKACH. Widzialem z nim „wywiad rzeke” we Francji w jezyku francuskim z watkami autobiograficznymi Polanskiego, gdzie np „czarno na bialym” jest o tym, ze okupantami byli Niemcy, represjami kierowali Niemcy. Zas Polacy pomogli Polanskiemu.

 31. Marucha said

  Re 29:
  Panie Romanie,
  Jakoś nie mam stuprocentowego zaufania do amerykańskiego sądownictwa i, prawdę mówiąc, nie dziwię się Polańskiemu, że wolał zwiać, niż czekać na niepewną decyzję sądu.
  Historia zna przypadki, gdy uciekali ludzie niewinni, lecz nie wierzący w sprawiedliwość.
  Pisząc to, nie twierdzę, że Polański był niewinny, czy winny, czy pół na pół winny. Stwierdzam po prostu fakty.
  A nawiasem mówiąc, faktem jest również, iż sądy biorą pod uwagę tzw. okoliczności łagodzące, które Pan totalnie olewa.

 32. Parva said

  Czytałam kiedyś wspomnienia Polańskiego i to z wielka przyjemnością,bo nie było w nich ani jednego antypolskiego akcentu ,wręcz przeciwnie o ludziach i Polakach z sympatią i szacunkiem zaś o łódzkiej filmówce podkreślał wysoki jej poziom ,dzięki ,której został dobrze przygotowany. Jego prawdziwe nazwisko brzmi Liebling ,a używa Polański ,chyba o czymś to mówi!?

 33. NC said

  Re 28, Magtar: „Wszyscy popierajacy odmowę ekstradykcji Polańskiego nie mają prawa oburzać się w sprawie odmów wydania brodniarzy przez inne kraje polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Przykładowo: Morela z Izraela, Wolińskiej z Anglii czy Szechter-Michnika ze Szwecji.”

  Po pierwsze, nie może tu być żadnego porównywania seryjnych morderców do dawno przedawnionego wykroczenia obyczajowego.
  Po drugie, Morel nie zostanie już nigdy wydany (czy wie Pan dlaczego?) Fejga Mindla Danielak (ksywka Helena Wolińska) z tego samego powodu też nie, więc Pański argument jest bez sensu.
  Po trzecie, po polsku mówi sie ekstradycja.

 34. Boydar said

  Nawiązując do propozycji Pana Gajowego (niestety już nie pamiętam linku) odnośnie rozpoczęcia dyskusji nt. sprawiedliwości społecznej, myślę że to jest właśnie bardzo dobry przykład. Po mojemu, prawo stoi po stronie prawa, a sprawiedliwość po stronie Polańskiego. Jeżeli jego bezsprzeczna wina (dotycząca nieuprawnionego seksu z nieletnią) została zmazana na wszystkie możliwe sposoby, to jego ucieczka (nie przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, Panie Romanie, tylko przed rozgrzanym sędzią, jacy zdarzają się na całym świecie) jest zrozumiała i, co tu dużo gadać, jedyna słuszna. Każdy z nas, może za wyjątkiem o. Kolbe, uczyniłby tak samo; choć zapewne niewielu by się udało dokonać tej sztuki.

 35. Welna said

  Panie Romanie, z tym amerykańskim wymiarem sprawiedliwości to Pan sobie żartuje, czy naprawę nie wie. Kraj gdzie jest najwięcej skazanych, gdzie zostały zamordowane setki niewinnych ludzi przez niekompetentnych, sprzedajnych sędziów, stawia Pan za wzór! Polański nie bez powodu wyjechał, miał podstawy sądzić że sędzia dla rozgłosu i własnej kariery złamie zawartą z nim umowę. Dlaczego ten wymiar sprawiedliwości nie ścigał go przez dziesiątki lat, a przypomniał sobie o nim po nakręceniu filmu?
  Skąd Pan wie że Polański był świadomy że dziewczyna była nieletnia, czy pan sprawdzał dowody panienkom przed? Polska nie ma umowy z USA i tak jak oni nie przekazali Polakom p. Mazura tak Polska na podstawie polskiego prawa nie ma możliwości przekazania p. Polańskiego do USA.

 36. panMarek said

  Straciłem kilka minut zanim doszedłem do czegoś sensownego, cyt.:
  „Gajowy przypomina dwie rzeczy:
  1. Nie miał miejsca żaden „gwałt”, a więc przymuszenie do odbycia stosunku płciowego. Wszystko odbyło się z ustawki mamuśki „ofiary”, która to mamuśka powinna siedzieć w pierdlu za stręczycielstwo nieletnich.
  2. Nie chodziło o żadną „małą dziewczynkę”, w sukieneczce z falbankami i z misiem, ale o wyrośniętą ponad swój wiek pannicę, która już prowadziła życie seksualne ze swoim 20-letnim chłopakiem.
  Admin”

 37. To ona przyhamowała dość znacznie karierę zawodową pana Romana Polańskiego:

  Nie rozumiem jak w takim czymś mozna bylo zakisić ogóra, w takiej brzydocie!?! Myślę, że Prawo i Sprawiedliwość nie wyda go {rząd polski} USA, co w Europie zakończy sprawę, w USA nigdy! Oj Roman Roman, po ch ci to było?

  Mimo swoich lat wcale nie jest – moim zdaniem – brzydka.
  Nb. ciekaw jestem (teoretycznie), jaka była/jest Pana kobieta/kobiety.
  Admin

 38. SAP said

  Polański wiedział ile ma lat. Opowiadał o tym w jednym z wywiadów. Ale też wiedział, że za stosunek z nieletnią dostanie kilkanaście lat odsiadki. W jego przypadku oznaczałoby to koniec kariery, a może i śmierć z rąk kumpli Mansona. Dlatego musiał zwiać.

  Miał obsesję na puncie pięknych, magicznych kobiet. O tym robił też filmy, o pożądaniu, które zabija, o olśniewającym pięknie młodych kobiet, które może być przekleństwem, przyczyną zbrodni, o pasjach i emocjach, które są silniejsze od nas.

  Jak wiedział, no to gorzej dla niego…
  Admin

 39. Henry said

  To nie Polański, tylko ameryk. system sprawiedliwości od lat znęca się nie tylko nad Panią Samantą Geimer,
  ale i jej rodzina we własnym jej kraju.
  To ona ma prawo wystąpić do sadu jankesów o odszkodowanie za tyle lat cierpień i poniżania.
  To się nazywa żądza władzy, a ja pragnę zapytać wszystkich.

  A kto zapłaci odszkodowania milionom niewinnych cywilów, dzieci, matek i starców poległych
  w barbarzyńskiej wojnie w Iraku, Libii, Syrii i Afganistanie ???
  Kto zapłaci odszkodowania tym wszystkim uchodźcom z tych krajów, którzy zmuszeni byli do ucieczki,
  aby ochronić swoje życie ??.
  Miliony uchodźców musiało opuścić swoje domy, swój kraj i w cierpieniu i poniżaniu uciekać do Europy
  dziękując w ten sposób za ta piękna „zachodnia demokrację”, jaka im zbudował zachód.
  Gdzie jest ten ameryk. wymiar sprawiedliwości ???
  Jakie ma prawa ?? Jak ameryk. wymiar sprawiedliwości przestrzega międzynarodowe prawa ??
  Oto są pyta, które pozostaną bez odpowiedzi.
  A kto odbuduje te wszystkie kraje bombardowane już od 14 lat jak Afganistan ??
  Kiedy właściwie ten świat się obudzi ??
  Czy jest za późno??

 40. SAP said

  Nie wiedział, że w Kalifornii limit jest 13 lat, choć seks wśród małolatów był tam powszechny.

 41. RomanK said

  ad 31.. Panie Gajowy..ja nie biore nic pod uwage…ja porostu stwierdzam fakt. Polanski uciekl..wie pan- jak wyglada procedura uwolnienia za kaucja??? Facet sklada przysiege, ze nie ucieknie z kraju i wstawi sie na kazde wezwanie sadu.
  Mnie nie obchodza zadne okolicznosci lagodzace??? Zreszta co moze lagodzic gwalt na nieletniej? J anei sadze nikogo…Polanski mial szanse wskazac wszystkie okolicznosci lagodzace. Dlaczego uciekl..to panu powiem..wlasnei wiedzial ze jednej rzeczy nie ucieknie ..wieku malolaty…BO te gupei Aerykany wiedza..ze roskosniczki u malolat rosna szybciej niz mozg….i o tym powinien wiedziec Polanski,….i wiedzial!
  A jak pan wie chcacemu nie dzieje sie krzywda…ten kurdupel poprostu stawial ,ze co mu kto zrobi przy jego koneksjach i tu sie nadzial….byl w Ameryce.. a tu nie byl nietykalnym. A tu jeszcze ludzie wiedza co znaczy sprawiedliwosc ….ze to Prawda i Rownosc okresla Sprawiedliwosc.
  Nie obchodzi mnie co Polanski mowi o Polsce..i nie ochodzi mnie- czy bal sie amerkanskiego wymiaru sprawiedliwosci..i z jakiego powodu. WIerze ze to -ze zwial to pelna swiadomosc zer amerykanska sprawiedliwosc nie zrobi dla niego wyjatku.
  CO sadzac po wielu wypowiedfziach Gajowkowiczow w Polsce raczej jest czyms zupelnie normalnym i spodziewanym:-))))
  Sam osobiscie gdybym mial wybor, wybralbym sad amerykanski z bylejakiej dziury z bylejakiego stanu ..przed kazdym jednym innym sadem.

  ————————-
  No cóż, nie mieszkam w USA ani nie stawałem przed tamtejszym sądem. Swoje opinie urabiałem na podstawie informacji z drugiej ręki. I dlatego mam zastrzeżenia co do wielu orzeczeń tamtejszych sądów.
  Zresztą jest wiadome, iż popełniono wiele rażących błędów proceduralnych w omawianej przez nas sprawie. Sędzia chciał, zdaje się, wyrobić sobie renomę na skazaniu znanego reżysera…
  Admin

 42. SAP said

  Uważam, że jego kariera została złamana. Sam przyznał, że obawia się pięknych kobiet. To zawsze jest pułapka.

  Powie po latach:
  Nie jestem mizoginistą… ale trzeba przyznać, że one bywają strasznymi zdzirami.
  Opis: reakcja na zarzut, że w swoich filmach mści się na kobietach po tym, jak został porzucony przez pierwszą żonę.
  Źródło: reportaż Jacka Szczerby Spieprzaj do Hollywood!, „Gazeta Wyborcza”, 6 października 2009
  https://pl.wikiquote.org/wiki/Roman_Pola%C5%84ski

 43. Regina said

  Ciekawe ,co byscie pisali, gdyby tym gwalcicielem byl muzulmanin?

  Trochę racja. Żydzi są w gajówce pod ochroną. Zwłaszcza, gdy nie było żadnego gwałtu…
  Admin

 44. Mordka Rosenzweig said

  Ja pan Mordka tak czyta wypowiedzi o ten gwalt popelniony pszez pan Polanski i nie jest pewien czy to byl prawdziwy gwalt.

  Pan Polanski cnoty jej nie zabral bo chyba jej nie miala, a poza tym to ten gwalt byl w postaci anal sex.

  1. Mamuska nieletniej cureczki (chyba 14 letniej) zgodzila sie aby cureczka poszla na prywatke gdzie byli dorosle mlode i bardzo bogate czlowieki.

  2. Mamuska pewnie myslala, sze beda dawac cukierki, a mosze nawet lody.

  Jali ktos powinien byc ruwniesz pociagniety do opowiedzialnosci to mamuska za brak opieki.

  A w ogule to ta cala dyskusja i kszyki o sprawiedliwosc w USA to jest jedna wielka hutzpa.

  Ja pan Mordka tak sobie mysli sze te sady kszyczace o sprawiedliwosc powinny tesz kszyczec na temat gwalty popelniene pszez kolorowa emigracja.

 45. SAP said

  Gdyby tym gwałcicielem był muzułmanin, pisalibyśmy o morderstwie lub ciężkim uszkodzeniu ciała.

 46. SAP said

  Myślę też nie nigdy nie wyleczył się z ran po odtrąceniu przez Barbarę Kwiatkowską, którą wręcz wielbił. To była jego największa miłość z którą żadne kolejne, nie mogą się równać.

 47. Welna said

  Ad. 29 ,41

  „Sąd w ustnym uzasadnieniu szczegółowo zrelacjonował przebieg postępowania przeciwko Polańskiemu w USA, w trakcie którego – jak stwierdził – złamano zawartą ugodę i proponowano inną, nie dającą gwarancji Polańskiemu, że zostanie dotrzymana. Wskazywał okoliczności i osoby, które sprawiły, że w wielu aspektach doszło wówczas do rażącego naruszenia procedur i złamania zasady obiektywizmu i niezawisłości sędziowskiej.

  Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że prawa Romana Polańskiego zostały złożone na ołtarzu dobrej opinii sądu, nadszarpniętej w latach 1977-78 przez sędziego Laurence’a Rittenbanda i prokuratora Davida Wellsa
  —powiedział sędzia.

  … z jednej strony Polański jest poszukiwany od kilkudziesięciu lat, z drugiej – te same organy nie robią nic, by wyjaśnić nieprawidłowości w tym postępowaniu. Wydaje się, że łatwiej tym organom wykorzystać przewagę i zapominając o błędach zastosować obronę przez atak
  —powiedział sędzia.”

  (http://wpolityce.pl/gwiazdy/270971-trwaja-prace-redakcyjne-nad-pisemnym-uzasadnieniem-postanowienia-o-niedopuszczalnosci-ekstradycji-polanskiego)

 48. Boydar said

  Uwzględniając okoliczności przyrody, przestańmy pieprzyć o gwałcie. Finito, bo się tylko ośmieszamy. Był to bez wątpienia „prawnie nieuprawniony” stosunek, ale nie gwałt.
  A Pan Roman też sobie leci w bambuko. Amerykańska sprawiedliwość jest sprawiedliwością do momentu kiedy stron nie stać na jej kupienie. Kiedy zaś stać, to jest jak w „Samych swoich” – „sąd sądem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie”. Ostatnio czytałem, że sędzia w Stanach zdobył przeciwko oskarżonemu nienależne dokumenty z FBI za dwie skrzynki piwa (tak się umówili, w sumie odpalił 100 baksów i wszyscy byli zadowoleni). W sprawie Polańskiego ten ostatni był za cienki finansowo albo koneksyjnie aby odkupić prawo do obrony. Ktoś wiedział, że przyjdzie czas kiedy Polański nakręci coś „nie tak”. Skąd wiedział to inna bajka. W takim przypadku żadne koneksje by mu i tak nie pomogły. I podsunęli mu „na wszelki wypadek” taką panią Levinsky. Nic nie musiała kumać, jej mamusia zresztą też. Dostała polecenie i już, się nie zmydli przecież, a grosz się każdy przyda.

 49. SAP said

  Basia i Romek

 50. SAP said

  Depeche Mode – Somebody

 51. Welna said

  P. SAP

  Kolejny dowód na potwierdzenie tezy ze aby zostać wielkim artystą, trzeba zostać za młodu odtrąconym przez wybrankę serca. (Norwid, Mickiewicz, Słowacki, Polański….)

 52. RomanK said

  ad41n Panie Gajowy system sadowy USA jest troche odmienny niz w Europie, ale zeby panu wyjasnic…
  w 1977 roku przeciwko Polanskiemu Prokuratura Stanu California postawila 5 zarzutow…gwalt z uzyciem narkotyku, zboczenie, sodomie,akt lubiezny i dostarczenie narkotyku.
  Wsadzili go do paki- jak zawsze w takim przypadku…i rozpoczeli z nim tzw. plea barging.takie targi, gdzie prokurator rezygnuje z pewnych oskarzen lub zmieni kwalifikacje czynu za przyznanie sie do winy. Ma to znaczenie w przypadku kumulowania sie kary za kolejne oskarzenia, badz lagodniejszy wymiar kary. przyznanie sie do winy zwalnia prokuratora z udowodnienia winy poza wszelaka mozliwosc co jest procesem czasochlonnym i kosztownym, oraz pokazuje -ze oskarzony juz przyznajac sie wykazuje skruche i postanowienie poprawy.
  Tak tez za odpuszczeni czterech oskrzen i zmianei kwalifikacji czynu Polanski uznal ,ze jest winnym i odpowie tylko za nielegalny sexualny stosunek…co zachodzi- gdy jedna ze stron jest nieletnia i mogla wyrazic na to zgode,,,
  Nawet nie uzyto okreslenia rape- gwalt…

  .i Ten na to sie zgodzil….i uznal sie WINNYM tego zarzutu.

  Wtedy poddano go badaniom psychiatrycznym i ci psychiatrzy w opinii przekazanej sadowi stwierdzili,ze przetrzymywanie Polanskiego w wiezieniu zle moze wplynac na jego psychike:-)))i rekomendowali probation, czyli nadzor ale bez uwiezienia….
  Jak pan widzi,,,trudno o lagodniejsze traktowanie…ale to co na nim wisialoi czego uznal sie WINNYM ..on sam…nie sad nei prokuratura on sam uznal sie Winnym….niestety zapowiadalo pewny kryminal, niedlugi- ale zawsze pewny i jako naturalizowanemu obywatelowi grozilo odebranie obywatelstwa USA i deportacja do Polski….ktora ponoc niezmiernie niczem Jankiel kochal:-)))
  I To bylo za duzo..dla tego pana…wzial i zwial….
  Mowienie o sedzim co chcial zostac slawnym…nie ma sensu, bo nawet nie stanal przed sadem i nie odbyla sie zadna rozprawa…poniewaz wszystko odbywalo sie, jako postepowanie dochodzeniowo – przygotowacze.
  Takie sa fakty panie Waclawie.
  Belkotanie o sprzedazy i kosztach sprawiedliwosci :-))) moz etylko ktos ,kto wogole nie ma pojecia o temacie, W USA jesli kogos nie stac na obronce dostaje adwokata z urzedu.
  W przypadkach ludzi slawnych etc..wielu za darmo bedzie bronic zeby zrobic sobie reklame…a sedzia..zostaje wyznaczony wg kolejnosci- jak popada..wg wlasciwosci miejscowej i kolejnosci sprawy,,tak i tem z powodzeniem mogl dostac sprawe o pobicie z powodu krytyki psa sasiada…jak i sprawe Polanskiego….zatem powiesci o marzeniach o slawie..sa wytworem wyobrazni marzycieli:-)))na ich podstwie budujacych swoje opinie na temat,,,nie wiadomo po co, komu i na co:-))))

 53. Przecław said

  Sprawa Polańskiego jest jasna, kahał ściga go za odmowę udziału w nagonce na Polskę.
  Agenci sjonizmu, trolle i palanci – zamknijcie parchate mordy !

 54. re1truth2 said

  Re 37
  I tu się mylisz, nie będziesz zawsze młody i gładki, o ile taki jesteś.
  Po wpisie widać, że nie.
  Co słusznie skomentował Gospodarz. A tak wyglądała Samantha Geimer w 1977

 55. Siekiera_Motyka said

  Ad. 29 – „MImo tylu lat jest nadal scigany, bo Amerykanie powaznie traktuja swoje prawo- bo szanuja sprawiedliwosc….i tam gdzie jeszcze moga ochraniaja ja,,,,,i nie zalezy to od Polakow czy kogos innego.”

  ” bo Amerykanie powaznie traktuja swoje prawo” – Panie Romanie, Pan naprawdę w to wierzy ????

  Jeżeli tak to weźmy sprawę tego obywatela Polski by spojrzeć jak „powaznie traktuja swoje prawo” Ameryka.

  http://willzuzak.ca/lp/walus01.html

  https://marucha.wordpress.com/2012/01/12/historia-franciszka-walusia/

  „https://news.google.com/newspapers?nid=1338&dat=19780321&id=d_tLAAAAIBAJ&sjid=__gDAAAAIBAJ&pg=6756,1241449&hl=en”

 56. Marucha said

  Re 52:
  Panie Romanie, ja jestem człowiek do bólu prosty i dla mnie już sam fakt istnienia instytucji przetargów i handlowania zarzutami jest czymś, co nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością.

  Pan nie ustosunkował się do – chyba dość dobrze udokumentowanych – zarzutów popełnienia rażących błędów podczas dochodzenia. Vide film, jakiego tytuł podałem.
  A to, że sędzia mógł dostać tę sprawę z przypadku, w niczym nie neguje faktu, iż mógł ją potraktować jako dar losu i możliwość wyrobienia sobie nazwiska.

 57. Siekiera_Motyka said

  Ad. 46 – 🙂

  „Barbara Kwiatkowska była nie tylko znakomitą aktorką, lecz także wielką patriotką i nadzwyczaj czułym na ludzką krzywdę człowiekiem. ”

  http://www.polonikmonachijski.de/76309/80940.html

 58. Welna said

  Ad. 52

  Co za brednie, Polski sędzia w majestacie prawa poddaje druzgocącej krytyce działania „wymiaru sprawiedliwości” w USA wobec Polańskiego (47) a pan Roman dalej, WIE LEPIEJ i pitol jak potłuczony.

  Sędzia długo przed procesem chwalił się na lewo i prawo że wsadzi Polańskiego na 50 lat. Na co więc miał potulnie czekać Polański – wymuszono na nim obietnicą ugody, przyznanie się do winy – a sędzia miał to w d… , bo marzyło zostać sławnym. Polański się przyznał, ława przysięgłych nie miała więc nic do roboty, a sędzia miał wolna rękę.

  Nie inaczej.
  Admin

 59. Henry said

  Nr58 Szanowny Panie Welna – ja z wielkim szacunkiem dla Pana.

  To, co Pan napisał jest prawda, a inni broniący uporczywie amerykansk. „wymiaru sprawiedliwości” wykazują zaślepiony
  patriotyzm ameryk. Wielu od lat tam mieszka i stara się bronic „systemu sprawiedliwości” z klapka na oczach.
  Prawda jest ze ameryk.”system sprawiedliwości” manipulował w sprawie P. Polańskiego i podstawili mu ta pannice wcześniej.
  Brawo – Sad w Polsce wydal decyzje i w ten sposób tez skompromitował ameryk. „system sprawiedliwości”.
  Każdy rozsądny i trochę myślący człowiek o tym wie, tylko co niektórzy (mieszkający za granica) powinni
  poddać się badaniom.
  Widać z tego ze ameryk. hamburgery dokonały dewastacji mózgowej i zmiany DNA z mutacja genów włącznie.

 60. Boydar said

  Puszczając wodze wyobraźni, to ten rozgrzany sędzia życie Polańskiemu złamał, ale być może i uratował. Odkurzacze w Stanach bywają jadowite, szczególnie w piątki.

 61. Feniks said

  ad.37.
  Takie kobiety mnie inspirują.

  file:///C:/Users/maciek/Downloads/inspirujace-kobiety-michelle-phan.jpg

 62. Feniks said

 63. Henry said

  Ameryk. Swiatowy System Sprawiedliwosci.

  General Wesley Clark speaks to Democracy Now!

 64. watazka said

  Berlusconiego wywalili z roboty za to ze spal z prostytutka, ktora miala prawie 18 lat. Spania nie udowodniono, bo sie prostytutka nie przyznala, Berlusconi tez nie.
  Natomiast oskarzono go na podstawie oswiadczenia ganstera G. Clooney – narkomana, bawidamka i aktorzyny z Holywood, ktory podobno byl na przyjeciu.

  Gdy chodzi o Polanskiego to sprawa jest troche inna.
  Polanski PRZYZNAL sie do winy wiec gajowka nie musi go uniewinniac wbrew jego woli.
  W czasie tej awantury pamietam jak z Jackiem Nickolsonem opowiadali publicznie w wywiadzie, ze to ‚normalna praktyka i w Holywood wszyscy tak robia”

  Dziewczynaka byla bardzo dobrze znana Polanskiemu poniewaz byl tak zwanym przyjacielem rodziny i wszystko o tej rodzinie wiedzial. Przeciez nikt nie puka do drzwi nieznajomych i zaprasza na robienie zdjec. Naturalnie ze zamacil dziewusze w glowie, ze z niej zrobi aktorke. Swinia.
  Polanski publicznie przepraszal za to co zrobil i wyplacil odszkodowanie.
  Zadziwiajace, ze na gajowce sa jeszcze tacy ktorzy oskarzaja dwie kobiety: matke i corke.
  Zgodnie z prawem nieletnia osoba nie odpowiada prawnie za spolkowanie z dziadem starszym od niej trzykrotniem. Przeciez powinien wiedzic co wolno a co nie.

  Prawo jest jednoznaczne: za zachowanie nieletniego/nieletniej odpowiada dorosly. Nikt Polanskiego przeciez nie zgwalcil i nie zmusil do stosunku i sponiewierania cudzego dziecka.

  Polanski jest obywatelem amerykanskim i popelnil gwalt na dziecku na ziemi amerykanskiej.
  Jego prawo do polskiego obywatelstwa jest troche podejrzane poniewaz sie go kiedys pozbyl.

  Nie wiem co powinien zrobic polski rzad poniewaz nie wiem czy miedzy Polska a USA jest porozumienie o ekstradycji. I jak to wyglada w przypadku obywatela podwojnego a nawet potrojnego. Szwajcaraia ma prawo go wydac dlatego z niej uciekl. Francja nie ma umowy o ekstradycji wiec moze tam znowu przygarowac.

  Natomiast najwazniejszym aspektem calej tej awantury jest fakt, ze Polanskiego scigaja glownie za to ze uciekl na kaucji. I ktos musial za niego strasznie duzo pieniedzy zaplacic. Nie mam pojecia czy te pieniadze zwrocil.
  Ale..
  Polanski uciekl ze Stanow jak sie dowiedzial, ze bedzie uznany winnym.
  Poniewaz sie przyznal i zaplacil bez szemrania odszkodowanie to grozila mu bardzo niewielka kara.
  Natomiast pan sie wystraszyl, ze sie posypia inne oskarzenia i bedzie mial inne wezwania do sadu bo niestety, Polanski z cnotliwosci nie slynal i mial troche ofiar na sumieniu.

  Wiec jezeli mowimy jakie prawo ma Polanski jako Polak to trudno uniknac stwierdzenia, ze nieletnia dziewucha – obojetnie jak rozwydrzona chocby i mocno zadragowana ma prawo spodziewac sie opieki od doroslego meczyzny. Zwlaszcza gdy ten facet jest osoba publiczna a nie na przyklad muzulmanskim emigrantem.
  Jesli dziewczynka byla durna- to co mozna powiedziec o ‚znanym rezyserze’.
  Durak i przestepca.

  Filmy Polanskiego sa takie same jak jego ciemna strona charakteru.
  Ale jego wyuzdana tworczosc pod wplywem uzywek nie powinna miec nic wspolnego z jego prywatnym zachowaniem.
  Jego zona Sharon Tate zginela w strasznych okolicznosciach ale cale to towarzystwo polsko-amerykanskie bylo bardzo znienawidzone w okolicy.
  Nie usprawiedliwia to Mansona bo to tez monster.

  Tak sie ludzie bawia w Ameryce i opowiadaja o wartosciach moralnych amerykanskiego spoleczenstwa.

  Dziwne, ze niektorzy nie wierza, ze Polanski byl winny jak sam sie do tego przyznal. Publicznie.

  Polanski publicznie przeprasza swoja ofiare, ktora zgwalcil jak miala 13 lat.

  http://www.nydailynews.com/entertainment/gossip/roman-polanski-public-apology-woman-raped-13-article-1.958522

 65. Marucha said

  Re 64:
  Dlaczego z uporem maniaka pisze Pan o jakimś „gwałcie”, skoro gwałtu nie było?
  Nie ma Pan innych sposób na podparcie swej argumentacji?
  Może niech Pan napisze jeszcze o „małej dziewczynce”?

  I kto mówił, że Polański jest „niewinny”? gdzie Pan to wyczytał?
  Nie oczekuję odpowiedzi. Z Panem nie ma rozmowy. Pan tylko nadaje, nie odbiera.

 66. Welna said

  Ad. 64

  Następny mądry… inaczej.
  Gdyby chociaż przeczytał to co powyżej.

  „W czasie tej awantury pamietam jak z Jackiem Nickolsonem opowiadali publicznie w wywiadzie, ze to ‚normalna praktyka i w Holywood wszyscy tak robia” – i co ktoś został ukarany?

  „Prawo jest jednoznaczne: za zachowanie nieletniego/nieletniej odpowiada dorosly” – i dlatego mamusia przyprowadziła 13-to letnią córeczkę do dorosłego faceta i pozostawiła bez opieki.

  „I ktos musial za niego strasznie duzo pieniedzy zaplacic.” – ale ma Pan zmartwienie.

  „Polanski z cnotliwosci nie slynal i mial troche ofiar na sumieniu. – może jakieś przykłady?

  „Nie wiem co powinien zrobić polski rząd…..” – na całe szczęście rządowi nic do tego.

  „Polanski PRZYZNAL sie do winy wiec gajowka nie musi go uniewinniac…” – Polański przyznał się do popełnienia czynu – ale czy do winy?

  „Jego prawo do polskiego obywatelstwa jest troche podejrzane poniewaz sie go kiedys pozbyl” – jest Pan pewien?

  „Polanski publicznie przeprasza swoja ofiare, ktora zgwalcil… – jeśli to był gwałt to jak nazwie Pan „występy” kolorowych w takiej na przykład Szwecji.

  Wystarczy – kawa stygnie

 67. NICK said

  USraelski v. amerykański „wymiar sprawiedliwości”. Dobre.

  Kaska, goju. Kasiora.
  Swoich? Też zaoram.
  I wcisnę, tak, na sjestę.
  Toć udziałowcem jestem.
  Przedsiębiorstwa – więzienia!
  Tylko wy. Do stracenia… .

  A tak po ludzku. Skoro „wymiar sprawiedliwości” w dawnej Polsce, jest, przeżydzony? To cóż dopiero w usraelu… .

 68. RomanK said

  Przyznal sie….. i dobrze zrobil ,ze ucik:_)))))
  On nie winien ona winna,
  bo mu dawac nie powinna,
  System sprawiedliwosci amerykanskiej podstawil mu dziecko:-))

  Tu dzierz in nie mysli szczerozlote Hooffa Rycerstfa Gajowki:_))))

  Panie Siekiera -Motyka- podawany przez pana przyklad pana Walusia, Demjaniuka, i wielu wielu innych..wlacznie z Ezra Pound i Cheapa Tatoo…swiadcza, ze nie ma zadnego systemu ludzkiego , doskonalego. Natomiast wiemy o nich tylko dlatego, ze amerykanski …na to pozwala i dopuszcza. Niech pan sobie wyobrazi , gdyby to sprawa pana Walusia trafila do polskiego sadu, i takiego sedziego -jak pan Michnik …czy tysiace jemu podobnych….i sam sobie odpowie.
  IOdiotyzm opisany w Polityce na ktorej bazuje wiekszosc wypowiadaczy polega na tym ze sad w Krakowie probuje zajmowac azie sprawa Polanskiego i oceniac dzialania sadu w USA:_0))))
  Jest to zwykal propagandowa maskirowka. Jego zadaniem jest tylko sprawdzenie czy istnieje prawo w Polsce wg ktorego moga go deportowac czy tez nie , Nic innego nie wchodzi w rachube …
  Opisy o odbyciu kary o poprostu zenada tzw. polskiego wymiaru sprawiedliwosci:-)))))
  Zdaje sie ze usilnie pracuje wielu ludzi nad ukuciem nastepnego termini typu Polnishe Wierschat,,tym razam na Polnishe Justiz

 69. NICK said

  Wśród papug (wolę papugi zwyczajne), nie poznałem papug ludzkich.

 70. zolo du said

  @ 24
  „Obyczaj podsuwania córek np. wodzom zwycięskich wojen, czy innym wybitnym mężom, jest bardzo stary i nie ogranicza się do Żydów”.

  Rok 1973, delta Nigru. Płyniemy już 4 godziny szalupą w jakimś crrek’u.
  Nagle coś jakby malutka przystań i słychać koguta. Przybijamy.
  Wyżej wielka hacjenda. I duża rodzina. Oczywiście rozdajemy dary: mydła „baltonowskie”, Muchozol w sprayu, mleko skondensowane w puszkach i największy rarytas – noże kuchenne z aluminiową rączką.
  Zostajemy ugoszczeni obiadem i jakimś alkoholem wymienionym na piwo Żywiec.
  A potem każdemu z nas czterech, papa rodziny zaoferował po córce.
  No, skorzystaliśmy (rejs trwał już 2 miesiące:))
  Czuliśmy się jak „zwycięscy wodzowie” 🙂

 71. Welna said

  Ad.68

  „Nic innego nie wchodzi w rachube …” – mamy Panu wierzyć na słowo czy poda nam Pan podstawę prawną?

  „…sad w Krakowie probuje zajmowac azie sprawa Polanskiego i oceniac dzialania sadu w USA:_0))))” – to niby na jakiej podstawie ma wydać polskiego obywatela – czy ma to się odbyć na rozkaz wujka sama?

  „Jest to zwykal propagandowa maskirowka.” – a kto ją niby zorganizował i w jakim celu?

  „Natomiast wiemy o nich tylko dlatego, ze amerykanski …na to pozwala i dopuszcza.” – ależ łaskawcy, powiedz Pan to tym co na cmentarzach, na pewno się ucieszą.

  Kończ Waść wstydu oszczędź.

 72. PiS podkłada się nie tylko hegemonowi amerykańskiemu, ale unijnemu też. Właśnie typowany na ministra spraw zagranicznych w „rządzie” PiS Witold Waszczykowski w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” powiedział, że PiS opowiada się za utworzeniem unioarmii:
  http://pikio.pl/waszczykowski-pis-popiera-utworzenie-unijnej-armii/

  PS. Waszczykowski w 2013 r. dał się już poznać od „właściwej” strony:
  http://www.prawy.pl/z-kraju/58-felieton11/2735-robert-winnicki-waszczykowski-pod-reke-z-biedroniem-2735
  Jeszcze tylko czekam na jego stanowisko ws. tzw. uchodźców – zapewne też okaże się właściwe.
  Oczywiście Żydów z MSZ-tu też nie wyp…li, bo czym on się w poglądach różni od nich?

 73. Halszka said

  Jestem pod wrażeniem zachwytów p. Romana K na temat amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Chciałabym go wesprzeć i dorzucić jeszcze jeden przykład bezstronności i sprawiedliwości amerykańskiej Temidy (dla p. Romana tekst angielski):

  Masakra w My Lai podczas wojny wietnamskiej była masowa rzezią bezbronnej ludności cywilnej w Płd. Wietnamie 16 marca 1968 r., dokonaną przez żołnierzy US Army z kompanii C (…) Ofiarą masakry padło 347 – 504 wietnamskich wieśniaków: mężczyzn, kobiet, dzieci i niemowląt. Niektóre z kobiet były grupowo gwałcone, ich ciała okaleczono. Dwudziestu sześciu żołnierzom postawiono zarzuty kryminalne, ale skazany został tylko jeden: William Calley Jr, dowódca plutonu w kompanii C. Uznany za winnego zamordowania 22 mieszkańców wioski, został on w pierwszej instancji skazany na dożywocie, koniec końców jednak spędził tylko trzy i pół roku w areszcie domowym.

  The Mỹ Lai Massacre was the Vietnam War mass killing of between 347 and 504 unarmed civilians in South Vietnam on March 16, 1968. It was committed by U.S. Army soldiers from the Company C of the 1st Battalion, 20th Infantry Regiment, 11th Brigade of the 23rd (Americal) Infantry Division. Victims included men, women, children, and infants. Some of the women were gang-raped and their bodies mutilated.[2][3] Twenty-six soldiers were charged with criminal offenses, but only Lieutenant William Calley Jr., a platoon leader in C Company, was convicted. Found guilty of killing 22 villagers, he was originally given a life sentence, but served only three and a half years under house arrest.

  Oczywiście przykład jest stary. Co świadczy rzecz jasna o tym, ze od tamtego czasu do takich zbrodni nigdy i nigdzie już nie dochodziło (Afganistan, Irak) – zapewne pod wpływem odstraszająco surowej kary, jaka wtedy spotkała sprawców. Nieprawdaż?

 74. Mniszek Pospolity said

  Ad 37

  😉 Ktos kto pisze „brzydka” o dojrzalej juz kobiecie, nota bene sympatycznie wygladajacej, NIGDY nie byl kochany przez Piekna Kobiete…

  Ktos kochany kiedykolwiek przez PIEKNA KOBIETE po prostu widzi piekno w kobiecie 😉

  Pięknie powiedziane!
  Admin

 75. Mniszek Pospolity said

  Ad 70

  A co Panowie „przywiezli” zonom i narzeczonym…nawet tym przyszlym?

  Bo „to” co bylo…no …zostaje 😦

  Chyba ze WIELKA MILOSC sie pojawi i „to” zamieni na Swiatlo i energie .

  Spotkali Panowie Wielka Milosc ?

 76. Henry said

  Nr 68 – Specjalnie polecam P. RomanK.
  USA wzorem sprawiedliwości, demokracji i praw człowieka.
  Jestem pod wrażeniem.

  http://www.polskiportal.net/videos/2906/250/usa-wzorem-demokracji-i-praw-czl

 77. Mniszek Pospolity said

  Ad 37 …raz jeszcze…

  Czym sie rozni piekna kobieta od kobiety dobrej?

  O pieknej zapominamy, gdy jej juz nie ma…o dobrej nie zapominamy nigdy.

 78. Henry said

  Ameryk. żołnierze gwałcili kobiety dla demokracji i wolności !!
  US wzorem sprawiedliwości, demokracji i praw człowieka.

 79. Henry said

  02.10.2011 US wzorem sprawiedliwości, demokracji i praw człowieka.
  SKANDAL: US wysyła gwałcicieli i morderców w Iraku (TV film dokumentalny)
  Gwałcicieli i morderców wysłali do Iraku, aby zabijać niewinnych ludzi, dzieci, matki i starców.

 80. Henry said

  Ameryk. żołnierze musieli zabijać niewinnych ludzi.
  Były żołnierz mówi o swojej misji w Iraku: „Miałem zabić niewinnych ludzi” poprzez swoją misję w Iraku …

 81. Henry said

  Jak kobiety są gwałcone w armii US.

 82. SAP said

  Moim zdaniem to o pięknej kobiecie nie zapominamy nigdy. Wybitnie piękne kobiety to rzadkość. Często to ich piękno jest dla nich ciężarem, bo skupia na sobie uwagę nie tylko oczarowanych mężczyzn ale i kobiet. Towarzyszyłem kiedyś takiej kobiecie przez pewien czas imprezując, spacerując. Każdy napotkany człowiek spoglądał na nią z nieskrywanym zainteresowaniem. Niektórzy się zatrzymywali, inni zawracali by jeszcze raz nas minąć. Było to krępujące też dla mnie, bo często słyszałem, że „ona jest za ładna dla niego” lub „ten obrzympał to jej facet”? Dziewczyna była oczytana, inteligentna otoczona gronem przyjaciół z KUL-u czy ATK, z których każdy był zadurzony w niej po uszy łącznie z kadrą naukową. Nie wiem co się z nią teraz dzieje, ale od momentu jej poznania myślę o niej codziennie. I dlatego chyba odczuwam empatię do Polańskiego. Ponoć czyściec to udręka tęsknoty za utraconym pięknem. Za Boskim Pięknem.

 83. Henry said

  Prawdziwa wojna w Iraku = US żołnierze mówią o ameryk. zbrodniach wojennych.
  US wzorem sprawiedliwości, demokracji i praw człowieka. Jestem pod wrażeniem.

 84. Henry said

  Żołnierze US bez skrupułów – żołnierze popełniają przestępstwa.

 85. Henry said

  Folter – Made in USA (Doku) Deutsch

 86. Majster said

  Polański też pluł na Polskę:

  Alle Polen waren Antisemiten. Nach tausend Jahren Vatikan-Propaganda war das Teil ihrer Kultur. Jeder Bauer, dem Sie erzählt hätten, Jesus war Jude, hätte Sie sofort mit der Axt erschlagen. Unvorstellbar, was er mit Ihnen gemacht hätte, wenn Sie dazu noch gesagt hätten, die Jungfrau Maria sei jüdisch. (niem.)
  Źródło: „Stern”, 26 grudnia 2005, Mir ist diese Sorte Interview zuwider! https://pl.wikiquote.org/wiki/Roman_Pola%C5%84ski
  Kataw Zar pisał, że Polański miał się chwalić pedofilią wobec młodszych dzieci niż Samantha. Ponieważ ma dwa obywatelstwa, zgodnie z promowanymi wartościami judeochrześcijańskimi można Amerykanom wysłać tę jego część z francuskim paszportem.

 87. watazka said

  65
  Marucha
  gwaltu nie bylo?
  Mnie tam tez nie bylo.
  Pana tez.

  A Polanski wyraznie przeprasza za Gwalt. Po angielsku „rape’ to jest gwalt.

  Seks z nieletnia jest pedofilia.
  Seks nawet z dorosla prostytutka ktora na to nie wyraza zgody tez jest karalny.
  Chyba ze w moim wieku to juz sie nie pamieta na czym polega wspolzycie seksualne..
  Ja sie opieram nie na wlasnej opinii tylko na tym co podawala prasa i opinia publiczna.

  Jest pewne, ze Polanski uciekl. Jest pewne, ze przy calej pmoocy bogatych kumpli nie byl w stanie sie wymigac mimo, ze bardzo duzo osob wierzy w niesprawiedliwosc sadow nie tylko w USA. Pani Clintonowa juz dawno powinna siedziec. Wiele osob sie potrafi wymigac z roznych tarapatow legalnych.
  Polanski moze mieszkac za granica do konca zycia. Ale ze Stanow musial zwiac.
  Kumple mu pomagaja wszedzie – ale w USA jakos nie moga.

  Polanski uciekl nie dlatego, ze go te kobiety scigaly.
  Jego scigaja ci, ktorych oszukal.

  Osobiscie mnie to nie strzyka co wyprawial Polanski. Zarowno w Polsce jak i w USA. I malo mnie obchodzi ten amerykanski bajzel i zycie ‚aktorskie’ w Holywood.
  Ale zastanawia mnie to uprzedzenie do kobiet na granicy nienawisci , ktore prawnie nie popelnily zadnego przestpestwa.
  A przeciez dyskusja jest o sprawiedliwosci.
  Dla kogo?

 88. watazka said

  Jesli Polanski nie popelnil gwaltu to czy to znaczy ze jego zachowanie jest w pelni akceptowane przez rodzicow, ktorych dzieci byly zwabione przez zboczencow na przyklad przez internet?
  Przeciez nie tylko znane byly jego amory z15 letnia Nastazja Kinsky ale sam sie przyznawal, ze mial takie „hobby”.
  To co sie stalo malej Samancie mozna bezkarnie uprawiac z innymi 13 latkami?
  Bo przeciez nie kazda ofiara doroslego seksu dostaje 6-cyfrowe odszkodowanie.

  Co opowiadal wtedy pan Polanski o sobie i jemu podobnych:

  http://www.dailymail.co.uk/news/article-2435255/Samantha-Geimer-Roman-Polanskis-rape-victim-describes-sex-attack-graphic-time.html

 89. Miet said

  Sprawa Romana Polańskiego była bardzo mocno dyskutowana tutaj w Gajówce jakiś rok a może dwa lata temu, gdy został on zatrzymany w Szwajcarii przy okazji jakiegoś festiwalu (o ile dobrze pamiętam to wręczano mu tam jakąś nagrodę).
  Wtedy też Stany żądały jego ekstradycji.
  Jakoś dziwnie to wszystko wyglądało bo Polański wkrótce został uwolniony i władze szwajcarskie przestały nim się zajmować. Wyglądało mi na to, że Stany żądały tej ekstradycji jakoś tak delikatnie aby aby przypadkiem ktoś nie potraktował jej poważnie i nie dostarczył im Polańskiego, jak to się gada, na tacy.
  Chodziło wtedy, w moim pojęciu, aby gonić i straszyć króliczka i nigdy go nie złapać. No bo proszę sobie pomyśleć, co by było, gdyby do takiej ekstradycji doszło – przecież to byłaby kula u nogi dla całego systemu sądowniczego w US.
  Trzeba byłoby wszystko zaczynać i odkręcać na nowo i może, co gorsza, jakieś śmierdzące sprawy przy tej okazji, trzeba by było ruszyć.
  Na koniec i tak by Polańskiego zwolniono choćby ze względu na wiek, a i choroby jakieś też by się wynalazło na taką okoliczność.

  Obecnie nowa władza w Polsce, a przynajmniej paru nadgorliwych, np. w osobie Ziobry, szykująca się do obsadzenia głównych miejsc przy rządowym korycie, myśli sobie, że może dobrze będzie wyskoczyć przed szereg i czymś się wykazać dla Ameryki.
  Głupole nie czują blusa – bo rozum za krótki.

  Teraz zostawiając to wszystko, chciałbym przypomnieć co ja kiedyś pisałem o Polańskim.
  Otwarcie przyznaję, że moje opinie są raczej subiektywne, gdyż ja lubię go za to co już tutaj dziesiątki razy o nim napisano – on polski Żyd nigdy się nie splamił ani jednym słowem w swoich filmach odnośnie nas Polaków i Polski.
  On kariery nie robił poprzez opluwanie kraju swojego urodzenia jak np. rdzenni Polacy, twórcy takich „arcydzieł” jak „Pokłosie”, Sztetyl, czy oskarowa „Ida”. On się czymś takim po prostu brzydzi.
  Pamiętam Polańskiego jeszcze z czasów łódzkich, kiedy tam studiowałem matematykę a on kończył reżyserię w Łódzkiej Szkole Filmowej.
  Mam nadzieję, że Roman Polański wytrwa w takiej postawie do końca swoich dni.

  Pan RomanK wypowiedział się tutaj na temat systemu sądowniczego w USA i ja na podstawie moich doświadczeń (byłem tutaj trzykrotnie członkiem Grand Jury), w całej rozciągłości potwierdzam jego opis.

  Uważam, że w przypadkach ciężkich wykroczeń nie można wymyślić bardziej sprawiedliwego systemu.
  W przypadkach niższej rangi system ten nie różni się wiele od innych – może tylko tym, że sędziowie tutaj są prawnikami z wieloletnim doświadczeniem, cieszącymi się w środowisku dużym autorytetem.

  Natomiast nie bardzo zgadzam się z Panem RomanemK co do rzeczywistych powodów aktualnego “nękania” Polańskiego przez amerykański system sprawiedliwości.

  Przecież przez wiele, wiele lat Polański żył sobie i kręcił filmy w Europie, w festiwalach rożnych brał udział i żadne służby amerykańskie ani też inne, czy np. Interpol, go nie “molestowały”.
  Dlaczego więc akurat od jakichś dwóch lat, a szczególnie po nakręceniu “Pianisty” nagle sobie o nim przypomniano?

  Sprawa dla mnie jest dość oczywista – Polański nie spłacił “długu” tym, którzy kiedyś utorowali mu drogę do kariery a oni to nie jakaś organizacja charytatywna. To bardzo sprytni i mądrzy inwestorzy, nie inwestują w miernotę, bo wiedzą, że z miernoty się nic potem nie wyciągnie.
  Polański miał potencjał, ale potem w Europie poczuł się za bardzo samowystarczalnym, więc mu zaczęto przypominać co i komu jest winien.

  Winien jest nie tylko za utorowanie mu drogi do kariery ale i za zorganizowanie ucieczki do Francji.
  Tak, tak, tak – jeżeli ktoś ma jakie takie rozeznanie, co się dzieje z oskarżonym zwolnionym do rozprawy sądowej za kaucją, to nie ma żadnej wątpliwości, że Polańskiemu “pozwolono” zwiać.

  Oskarżony, zwolniony za kaucją jest bardzo ściśle kontrolowany (a jeszcze w takiej sprawie), i nie ma swobody w wyjazdach tam gdzie mu się zapragnie.
  To nie jest tak, że zapłacono kaucję i facet wsiada do taksówki, jedzie na lotnisko, kupuje bilet do Paryża i sobie leci gwiżdżąc na wszystko.

  Na zakończenie chciałbym zaapelować do niektórych dyskutantów aby zastanowili się o czym my tutaj dyskutujemy i żeby zaprzestali na okrągło nawijać, że seks dorosłego mężczyzny z nastolatką jest przestępstwem.
  Tak się składa, że ja wiem o tym już chyba od jakichś 60 lat, tak że nie musicie mi ludzie o tym na okrągło przypominać.:-)))

 90. Boydar said

  Panie Miet, niech Pan najpierw określi termin przestępstwo. A dopiero potem potem wygłasza komunały. Np. w Talmudzie nie jest, a to tylko przykład z dolnej półki bo zaczyna się od trzeciego roku życia (i jeden dzień, naturalnie).

Sorry, the comment form is closed at this time.