Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rosja: UNESCO nie dla Kosowa

Posted by Marucha w dniu 2015-11-09 (Poniedziałek)

W Paryżu od 3 listopada trwa trzydziesta ósma Konferencja Generalna UNESCO. Biorą w niej udział przedstawiciele stu dziewięćdziesięciu pięciu państw członkowskich. 6 listopada podczas obrad doszło do sporu pomiędzy kierownikami dyplomacji Rosji i USA w sprawie kandydatury tzw. Republiki Kosowa, której przyjęcie do organizacji ma być głosowane 9 listopada.

– Wszelkie upolitycznianie więzi kulturalnych jest nie do przyjęcia. (…). Niektórzy nasi koledzy próbują wszelkimi sposobami przeforsować przyjęcie Kosowa z pogwałceniem rezolucji 1244 Rady Bezpieczeństwa ONZ. – mówił rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Przyjęta w 1999 r. rezolucja nr 1244 oddała Kosowo pod tymczasową administrację ONZ, potwierdzając jednak jego przynależność do terytorium państwowego Jugosławii (Serbii). Kilka godzin później odmienne stanowisko przedstawił zastępca amerykańskiego sekretarza stanu Antony Blinken, który podkreślił, że kandydaturę Kosowa poparły m.in. wyspecjalizowane organizacje takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy.

3 listopada z dramatycznym apelem do UNESCO o odrzucenie kandydatury „Republiki Kosowa” wystąpił Ireneusz, patriarcha serbskiej Cerkwi. Oskarżył w nim mocarstwa tego świata o to, że chcą nam zabrać nasze święte miejsca i ogłosić je kosowskimi miejscami świętymi. Te miejsca należą do nas, chodzi o naszą historię, naszą kulturę, kolebkę wszystkiego, co jest wielkie i trwałe w naszej historii. W żadnym wypadku nie powinniśmy pozwolić, aby Kosowo nie należało do tych, którzy są jego właścicielami. Przekonywał, iż uznanie przez UNESCO państwowości „Republiki Kosowa” będzie zgodą na wydanie bezcennego serbskiego dziedzictwa kulturowego tym, którzy w całej historii nic nie tworzyli, a jedynie niszczyli.

Nawiązał tymi słowami do tragicznych wydarzeń z marca 2004 r., kiedy albański motłoch podpalił i splądrował w Kosowie dziesiątki serbskich cerkwi i monasterów, w tym wybudowaną w XII wieku cerkiew Bogurodzicy Ljeviszkiej w Prizrenie, znajdującą się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

(Na podstawie PAP opracował A.D.)
http://xportal.pl/

Komentarzy 10 to “Rosja: UNESCO nie dla Kosowa”

 1. […] Źródło: Rosja: UNESCO nie dla Kosowa […]

 2. maasteer said

  Terroryści z kosova są tak samo wspierani przez tych samych mocodawców co państwo islamskie. Jedno i drugie należy niezwłocznie zlikwidować.

 3. Kazik said

  ad 2 . Dobrze , dobrze , a z czego będzie żyła Albright ‚ ka i spółka ?

 4. volviak19 said

  „podkreślił, że kandydaturę Kosowa poparły m.in. wyspecjalizowane organizacje takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy”
  jakie to organizacje, to nazistowski nielegalny twór

 5. Kronikarz said

  Fundusz i Bank !?
  To mi kulturowe autorytety…
  Ku.wa !!!

 6. NyndrO said

  Panie Prezydencie Putin,wybacz Pan Polakom za tych cymbalow.TVN moze Pan olac.Ja pindole.

 7. Marcin said

  Niech „Kosowarzy” wyp..do Albanii – tam ich miejsce. Sztuczny,bandycki kraj – wylęgarnia islamskich nierobów. Co by powiedziały kur..y brytyjskie jakby część Londynu została oderwana od WB i utworzone zostało państewko dla Pakistańczyków lub Nigeryjczyków lub w USA dla Meksykanów? Rozbójnicy zrobią wszystko aby to pseudo państewko miało podstawy prawne do istnienia.

 8. revers said

  Moze jeszcze lista panstw ktore nie glosuja za mafia kosovska

 9. Trak said

  Ad3
  A kto twierdzi, że ona musi dostawać na życie. „Kto nie pracuje, niech nie je.”

 10. watazka said

  A polskie wojsko i polska policja nadal stoja w Kosowie za pieniadze polskiego podatnika i pilnuja zeby sie muzulmanom krzywda nie stala.
  Tymczasem Chorwacja zakupuje ( na kredyt z IMF) bron z NATO. Serbia zakupila helikoptery bojowe i bron z Rosji.
  Pesymisci przewiduja kolejne awantury na Balkanach.

Sorry, the comment form is closed at this time.