Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Troll Polonii o Aktorzy o pedofilii i ofiarach…
  Kwal o Aktorzy o pedofilii i ofiarach…
  Troll Polonii o Reagan też próbował zablokować…
  Marcin o Aktorzy o pedofilii i ofiarach…
  Jowram o Wolne tematy (53 – …
  prostopopolsku o Ignacy Matuszewski. Oficer, kt…
  Antares o Aktorzy o pedofilii i ofiarach…
  revers o Reagan też próbował zablokować…
  Krzysztof M o Józef Maria Bocheński: Totaliz…
  Voodoosch o Wolne tematy (53 – …
  inspektor o Aktorzy o pedofilii i ofiarach…
  Troll Polonii o Reagan też próbował zablokować…
  Kazek o Aktorzy o pedofilii i ofiarach…
  Kazek o Wolne tematy (53 – …
  ibrahim ibn jakub o Aktorzy o pedofilii i ofiarach…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 496 obserwujących.

Wywiad z Aleksandrem Koffmanem, Ministrem Spraw Zagranicznych DRL

Posted by Marucha w dniu 2015-11-26 (Czwartek)

W dniu 24.11.2015, działacz Obozu Wielkiej Polski, dziennikarz pracujący w Donbasie Dawid Hudziec, przeprowadził wywiad z Ministrem Spraw Zagranicznych Aleksandrem Koffmanem.

W trakcie rozmowy poruszono kwestię wyborów w Donbasie, realizacji porozumień mińskich, odrodzeniu się na Ukrainie banderyzmu, oraz stosunku Donbasu względem Polski i Polaków.

Jak będzie z wyborami w Donbasie? One się odbędą, czy nie? Według prawa ukraińskiego, czy DRL-owskiego?

– Wybory w Donbasie wiążą się z realizacją mińskich postanowień. Poszliśmy na rękę ukraińskim władzom i przenieśliśmy wybory na 2016 rok. Teraz wszystko zależy od wypełnienia przez Ukrainę umowy zawartej w Mińsku. Jeżeli ustalenia zostaną zrealizowane to będzie można rozmawiać o wyborach i o zasadach ich organizacji ustalonych z nami. Na obecnym jest za wcześnie o tym mówić, ponieważ ustawy nie zostały z nami skonsultowane i wszystkie procedury stoją w miejscu. Propozycje jakie w Mińsku składa Ukraina nie uwzględniają naszych wniosków i w zasadzie nie słuchają, co się do nich mówi. To jest zwyczajna profanacja porozumienia, bez jego realizacji.

Jak Pan ocenia skuteczność mińskich porozumień?

– Do czasu naruszenia przez Ukrainę zawieszenia broni – pan sam widzi i słyszy przez okno – wypełnialiśmy postanowienia mińskie, np. wycofanie ciężkiego sprzętu z linii frontu. Oczekiwaliśmy identycznych kroków ze strony Ukrainy. Jednak w rzeczywistości Ukraina nie wypełniła ani jednego z punktów. Ona ogłosiła zawieszenie broni i wycofanie uzbrojenia – jednak do tego faktycznie nie doszło. Oni po prostu ukryli technikę pomiędzy domami, zabierali ją tam, gdzie OBWE nie mogło jej zobaczyć, bądź obserwatorów tam nie dopuszczali.

Dlatego też uważam, że Ukraina profanuje mińskie porozumienia. Trzeba zrozumieć, że jeżeli prezydent Poroszenko je wypełni [porozumienia] to będzie musiał stanąć twarz w twarz z nazistowskimi batalionami. On faktycznie już stoi w konfrontacji z ukraińskimi faszystami. Położenie Poroszenko jest nieciekawe, co by nie zrobił, to i tak dla któreś z grup rządzących na Ukrainie stanie się wrogiem.

Jak mówił nasz wielki poeta Aleksander Galicz :

I będziesz w ziemi wilki płodzić
I uczyć je machać ogonem
A to, że przyjdzie ci za to zapłacić
To zrozumiesz pózniej

Teraz przyszła pora płacić za te wilki, które stworzył Poroszenko i jego otoczenie. Nie widzę takiej możliwości, aby obecna władza utrzymała się przy rządzie. Albo ją unicestwią ich dawni sojusznicy- nazistowskie bataliony, albo staną przed naszym sądem. Innej dla nich przyszłości nie widzę na chwilę obecną.

Naszym zadaniem jest teraz czekać. Czekać na dalszy rozwój sytuacji. Oczywiście byłoby lepiej gdyby nie strzelali.

Pan wspomniał o zawieszeniu broni, które jakie jest każdy widzi. Czy rząd ma plan B na wypadek całkowitego złamania przez Ukrainę zawieszenia broni? Jakie dyplomatyczne działania wtedy podejmiecie?

– Są państwa, które wzięły udział w spotkaniu Normandzkiej Czwórki i które ponoszą odpowiedzialność za działania pana Poroszenko. To Francja i Niemcy. W przypadku naruszenia przez Poroszenko ustaleń normandzkich i mińskich, te kraje są zobowiązane do wpłynięcia na postępowanie Ukrainy. W takiej sytuacji te kraje powinny wpłynąć na ukraińskie władze w celu ukrócenia nieprawych działań rządu ukierunkowanych na niewypełnienie tych postanowień.

24 lutego 2014 roku władze Francji i Niemiec uzgodniły z prezydentem Janukowyczem, że jeżeli ten wycofa z Majdanu Berkut i przyspieszy wybory to powyższe kraje zagwarantują ukrócenie rewolucyjnych nastrojów na Ukrainie. I to już jest precedens pokazujący, jak te kraje nie wypełniły swoich zobowiązań. Dlatego jak to będzie obecnie, ja bym się nie śpieszył z oceną.

Podczas konferencji w Debalcewo, prezydent Zacharczenko stwierdził, że terytorium DRL to nie tylko obecnie kontrolowany obszar, ale cały teren Donieckiego Obwodu. Jak pogodzić takie stwierdzenie z planami organizacji wyborów i stanowiskiem Ukrainy w tej kwestii.

– Póki co nie mogę odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ to będzie zależało od wielu czynników. Naturalnie my te ziemie [poza kontrolą DRL] określamy jako tymczasowo okupowane tereny. Tam także w dniu 11.05.2014 r. odbyło się referendum w kwestii prawa Donieckiego Obwodu do samostanowienia. Dlatego wszystkie te miasta są miastami Donieckiej Republiki Ludowej, a ich mieszkańcy są obywatelami Donieckiej Republiki. Jednakże o tym mówić za wcześnie. Mińskie porozumienia są drogą pokojowego powrotu tych terenów na łono DRL. Jeżeli Mińsk-II zostanie zerwany wtedy zobaczymy.

Idea wielkiej Noworosji z Odessą, Zaporożem, Charkowem jest wciąż realna? Co pańskim zdaniem będzie dalej z DRL? Autonomia w ramach Ukrainy? Samodzielne państwo? Integracja z Rosją?

– Ja może nie odpowiem, co ja przewiduję, tylko czego ja bym chciał. Widziałbym chętnie pełną integrację z Rosyjską Federacją: polityczną, ekonomiczną i geograficzną. Abyśmy stali się częścią Federacji. Na ile jest to możliwe? Na dzień dzisiejszy ciężko ocenić. Odnośnie pozostałych regionów- pan zapewne pamięta jakie było ich nastawienie na początku powstania. Nie należy zapominać i lekceważyć tego, że w tych regionach również panuje prorosyjskie nastawienie. Jednak na chwilę obecną, aktywiści na tych obszarach są aresztowani, zabijani, albo przebywają na politycznej emigracji. Myślę, że ostatecznie tam wybuchnie powstanie po którym wszystkie te obwody dołączą do Noworosji.

Jak Pan wie, w Polsce jest obecnie nowy rząd. Jak Pan ocenia tą zmianę?

– Dla Rosji to źle. Tam panują silne antyrosyjskie nastroje. Dla Noworosji jednak ta zmiana jest na dobre. Nowy polski rząd jest aktywny w sprawie aneksji zachodniej Ukrainy. Takie działania pośrednio muszą być korzystne dla Noworosji. Jeżeli Ukrainę czeka w taki sposób Rosji to Noworosja powiększy się w naturalny sposób. Oczywiście nie zamierzamy popierać antyrosyjskiego nastawienia polskiego rządu.

Poprzedni polski rząd wspólnie z mediami działającymi w Polsce, odnosił się bardzo negatywnie wobec Noworosji.Jak to się przekłada dzisiaj na postawę donieckiego rządu i mieszkańców DRL wobec Polski i Polaków?

– Rozdzielmy te pojęcia! Względem Polaków i Polski mamy jak najlepsze mniemanie. Tutaj nie chodzi o polski rząd. Pan może wie, może nie, ale w Doniecku odbyły się uroczystości ku pamięci ofiar Rzezi Wołyńskiej na którym obecni byli przedstawiciele polskiej sceny politycznej itp.

My negatywnie odnosimy się do rządu, który znajdował się/znajduje się w Polsce. My nie mamy żadnych zastrzeżeń do Polaków, u nas przecież działa polskie stowarzyszenie Polonia [Towarzystwo Kultury Polskiej „Polonia”], które prowadzi nie tylko swoją działalność kulturalną, ale również aktywnie uczestniczy w kulturalnym życiu Republiki. Niedawno powstała Aleja Przyjaźni, gdzie posadzili swoje drzewko i przepasali je biało-czerwoną flagą. Dlatego koniecznie rozdzielmy pojęcia Polaków, Polski i rządu w Polsce.

Właściwie w jakim celu uczczono ofiary Rzezi Wołyńskiej?
Kto wg. Pana jest winien tej tragedii. Ukraińcy?

– Zła odpowiedz. Nie może być winny naród. Analogicznie kto jest winien Wielkiej Wojny Ojczyznianej [II Wojna Światowa]? Nie naród niemiecki, ale niemieccy faszyści. To co chcę panu powiedzieć: to nie Ukraińcy ponoszą winę. Winni są ci, z których następcami my walczymy dzisiaj. Dlatego solidaryzujemy się z wami. Wy walczyliście z banderowcami, mielnikowcami, a my z nimi walczymy dzisiaj. Nic się nie zmieniło.

I proszę, niech pan nigdy nie wini narodowości, jaka by ona nie była, to nigdy narodowość nie jest winna. Winę może ponosić ideologia, polityczne, ekonomiczne działania, ale nie narodowość.

Chce Pan coś dodać dla polskiego czytelnika?

– Powiem to co powtarzam wszystkim odbiorcą z innych krajów. Jesteśmy zwyczajnymi ludzmi, chcemy żyć w pokoju i z Polską i z innymi krajami. Chcemy, aby Polacy zrozumieli, że walczymy z tymi z którymi oni wojowali 70 lat temu. Tutaj nie ma terrorystów, nie ma separatystów, tutaj są zwyczajni ludzie, którzy chcą żyć, mówić w takim języku w jakim uważają i żyć zgodnie z prawem, jakie sobie wybrali. Jeżeli by w Kijowie do władzy nie doszli ukraińscy nacjonaliści, Donbas by nigdy nie powstał do walki przeciwko rządowi.

Często powtarzam, że Ukraina bez nazizmu to także Rosja. Ale Ukraina nazistowska podobnie jak faszystowskie Niemcy, musi ulec zniszczeniu. Czekamy na pomoc od Polaków. Czekamy na poparcie, moralne poparcie. Każdy przyjazd polskiego polityka tutaj, to dla nas wielkie święto- jesteśmy bratnimi narodami. Do was należy wybór waszych władz. Wy musicie zadecydować, czy chcecie wspierać rząd, który romansuje z nazistami, rząd który odżegnuje się od ofiar Rzezi Wołyńskiej. Niech mi Pan powie, w tym roku wasze władze uczcili ofiary Rzezi? W takim stopniu jak 5 lat temu? Czy w mniejszym?

Nie było wielkiej różnicy. Głównie angażowały się samorządy i lokalne społeczności, a władze w Polsce nie chcą uznać Rzezi Wołyńskiej za ludobójstwo.

– Przepraszam, ale myślę, że to jest bardzo dziwne. Ja myślałem, że rząd w Polsce milczy na ten temat ze względu na Ukrainę, ale żeby przedtem także tak było?

W takim razie, życzę polskiemu narodowi, aby nowe władze z większą uwagą spojrzały na kwestię pamięci o tych pomordowanych ludziach. Aby w Polsce, a także na Ukrainie i w Rosji, Bandera i Suchewycz zawsze byli uznawani za wrogów, morderców, bandytów. A już na pewno nie za zaszczytnych obywateli, albo bohaterów.
Była taka piękna pieśni, mogę ją trochę źle powtórzyć po polsku, ale spróbuję:

Armia radziecka brała Berlin, a Wojsko Polskie pomagało.
Polacy powinni o tym pamiętać.

Dawid Hudziec
http://kronikanarodowa.pl/

Komentarzy 16 to “Wywiad z Aleksandrem Koffmanem, Ministrem Spraw Zagranicznych DRL”

 1. ERROR 404 NSZ said

  Zainteresowało mnie to stwierdzenie „.. Nowy polski rząd jest aktywny w sprawie aneksji zachodniej Ukrainy..”

  Co Państwo forumowicze na to ?

  W całości wypowiedzi pan Aleksander Koffman , zachował się przystojnie .Tędy droga…

 2. Zerohero said

  @1

  Myślę, że on uwierzył w jakieś plotki, ewentualnie aktywnie je rozpuszcza. W tym pierwszym przypadku świadczyłoby to fatalnie o stanie elit DRL, a w drugim – no cóż…wojna informacyjna. Wbijanie klina między rząd III RP a banderowców.

 3. Kazik said

  Polsce jest potrzebna zachodnia ukraina , nie wiem do czego . Niech z dawnych ziem II RP utworzą sobie to wyśnione banderowskie państwo , rządzą w nim i pracują .

 4. Odnośnie tych słów o aneksji. Rosyjskie media podawały, że Duda w rozmowie z Jaworowicz stwierdził,że Polska będzie dążyć do odzyskania Kresów. Jest to oczywiście bzdura powielana przez RusVesne, ale ludzie uwierzyli.

 5. Boydar said

  Jeżeli Pan Koffman jest najmądrzejszy w całej DRL, to nie ma dziwne, że Ruscy jak pomyślą o nich (Opoloczeńcach) to zaraz muszą się napić. Na tym poziomie dostępu do wiedzy, wypadałoby ogarniać więcej. Ale i tak źle nie jest. Przynajmniej rozumie (sprawia takie wrażenie) że „… Naszym zadaniem jest teraz czekać. Czekać na dalszy rozwój sytuacji …”. Rozgranicza także Pojęcia Polak, Polska, rząd Polski. Kiedyś, jak nadarzy się okazja, wytłumaczy Mu się, że to niestety nie jest jeszcze wszystko.

 6. ERROR 404 NSZ said

  Ad.3

  Niech Pan ,przemyśli swoje słowa i przeprosi . Na sarkazm to nie wygląda a na prowokowanie patriotów w stu procentach…
  Mój ród wywodzi się z Zbaraża i tem bardziej zostałem Pana słowami dotknięty…

 7. Kazik said

  ad 6 . Moze Pan powie , do czego sa Polsce potrzebne teraz te dawne Kresy RP , tak z reka na sercu .

 8. Boydar said

  Potrzebne – niepotrzebne, opłaca – nie opłaca, Ojczyzna – żerowisko.

 9. wiesiek40 said

  ad-7.Mozna też zapytać „po co Żydom pamiętać o holokauście,Polakom o zbrodniach banderowskich,Indianom o exterminacji,Serbom o likwidacji Jugosławii,etc.,etc.”

 10. Kazik said

  ad 9 Zapomnial o Indianach . Troche powagi Panowie .

 11. błysk said

  Lwów i zachodnia Ukraina ,to od wieków polskie ziemie .Lwów jest piękny , dużo większy od Krakowa, każdy złomek ulicy świadczy o polskości. Wyrzekać się Lwowa ,to jakby siebie samego,a mówię to nie będąc kresowiakiem .Trochę patriotyzmu,a nie cynizmu, panie Kazik.

 12. Zerohero said

  @4

  Wyrazy szacunku Panie Dawidzie. Doceniam Pańską pracę.

 13. Kazik said

  ad 11 . Panie Błysk jak jest już Pan takim patriotą , to niech Pan siada na kobyłe i jedzie odwojowywać utracone ziemie , tylko mnie tam do tego nie ciągnij . Niech się Pan też tak nie wychwala tą znajomością tych złomków ulicy . Proszę chłodno na to popatrzeć . Miasto aby miało charakter Polski musi być zapełnione żywiołem polskim , a jest ? Sowiecki Sojuz przez pół wieku nie potrafił zmienić mentalności społeczności na wspomnianych terenach . Co dzieje się w tym niby państwie , jakie siły doszły do głosu ?

 14. akej said

  @ 11
  Kiedys Lwow (trzecie po W-wie i Lodzi miasto IIRP) mial wiecej ludnosci niz Krakow. Dzis Krakow jest wiekszy obszarem i ludniejszy.

 15. ERROR 404 NSZ said

  Ad. 7

  Jak można być takim indolentem, jeżeli Pan miałby serce polskie , to te słowa których Pan użył , by nie wypłynęły…

 16. błysk said

  ad13./ Łaskawy panie.Teraz wojuje się inaczej,nie przy pomocy kobyły .Żywiołu polskiego trochę tam jest ,tylko się boją , czemu się nie można dziwić, reszta jest na Ukrainie.Lwów można odzyskać przy współpracy z Rosją ,wszak Putin powiedział,że Lwów jest miastem polskim.Trzeba tylko władzy ,która by się tym zainteresowała i grupy Polaków,która by go w tym wsparła/może razem z Grupą Wyszehradzką?/ A na razie trzeba więcej pomagać lwowiakom ,by dbali o język i kulturę.

Sorry, the comment form is closed at this time.