Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezpartyjna o Wolne tematy (45 – …
  Marek o Rozbić system samowładzy
  piwowar o Czy Duda zatańczy kazaczo…
  Boydar o Wolne tematy (45 – …
  Boydar o Rozbić system samowładzy
  Godzimir o Unia prze do wprowadzenia tej…
  lewarek.pl o Muzyka klasyczna może być…
  lewarek.pl o Inter pedes
  Boydar o Wolne tematy (45 – …
  Boydar o Po wyborach, czas na pleb…
  Boydar o Rozbić system samowładzy
  Boydar o Głowa Kolumba, czyli krótki es…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (45 – …
  Olo o Po wyborach, czas na pleb…
  Boydar o Wolne tematy (45 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 517 obserwujących.

Ukraina czci sprawców Rzezi Humańskiej

Posted by Marucha w dniu 2015-12-29 (Wtorek)

Pomnik Iwana Gonty i Maksyma Żeleźniaka, odsłonięty 5 grudnia 2015 roku w Humaniu na Ukrainie. Zdjęcie nie obejmuje ogromnego, kilkumetrowego cokołu.

Grudniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i równoległa z nią wizyta szefa MON Antoniego Macierewicza w Kijowie dowiodły, że obóz polityczny nazywający się prawicowo-niepodległościowym nie tylko nie zmienił zasadniczych wektorów polityki wschodniej obozu liberalnego, czyli skrajnej rusofobii i ukrainofilstwa, ale je zaostrzył.

Nie jest to zaskoczeniem dla obserwatorów polskiej sceny politycznej, śledzących od lat działania polityczne PiS i publicystykę jego mediów. Zaskoczeni mogą być tylko słabiej wyrobieni politycznie wyborcy PiS, który (tak samo zresztą jak PO) sprytnie wyciszył w kampanii wyborczej tematykę ukraińską i swoje proukraińskie (probanderowskie) nastawienie pokazał dopiero po wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

W globalnym układzie

Międzynarodowy układ polityczny, w którym Polska tkwi od 1989 roku, a który jest zdeterminowany przez globalną hegemonię USA z jednej strony oraz hegemonię Niemiec w Unii Europejskiej z drugiej strony, wyznaczył Polsce rolę podwykonawcy swojej neoimperialnej polityki na obszarze poradzieckim. Roli tej elity polityczne III i IV RP podjęły się równie ochoczo jak postawionego przed nimi przez te same ośrodki zadania tworzenia dobrobytu w krajach Europy Zachodniej oraz pomnażania zysków międzynarodowych banków i korporacji poprzez likwidację polskiej własności, deindustrializację kraju, otwarcie rynku krajowego dla kapitału spekulacyjnego i eksport polskiej siły roboczej.

Rola podwykonawcy polityki amerykańskiej i niemieckiej na Wschodzie była i jest uzasadniana przez warszawski mainstream polityczno-medialny hasłami, które odwołują się do polskich fobii antyrosyjskich oraz grają na polskich kompleksach i mitach, w tym przede wszystkim na micie odbudowy Rzeczypospolitej Obojga Narodów, do którego nawiązywała już koncepcja federacyjna Piłsudskiego z lat 1918-1920.

Dlatego polityka ta jest akceptowana przez niemałą część Polaków, którym naiwnie wydaje się, że jest to polityka polska, zmierzająca do wzmocnienia pozycji Polski w Europie. Niestety za doktryną Giedroycia, którą w odniesieniu do Wschodu lansowali wszyscy prezydenci i premierzy po 1989 roku, kryje się tylko i wyłącznie interes amerykańskiego globalizmu.

Międzynarodowy układ polityczny, w którym Warszawa pełni rolę najwyżej politycznego podwykonawcy, zaprojektował dla Polski nie tylko politykę zagraniczną, ale także uzasadniającą ją politykę historyczną, którą skrótowo można opisać w trzech punktach.

(1) Nagłaśniany może być tylko Katyń i inne zbrodnie sowieckie, uważane w podtekście za zbrodnie „rosyjskie”, chociaż w NKWD oprócz Rosjan służyło niemało Ukraińców, Żydów i ludzi innych narodowości. [Rolę kierowniczą mieli sami Żydzi – admin]

(2) O zbrodniach niemieckich z reguły mówi się w kontekście zagłady Żydów z zastrzeżeniem, że dokonali jej nie Niemcy, ale bezprzymiotnikowi „naziści” przy jakimś współudziale polskim. Najdalej idzie w tym kierunku publicystyka J. Grabowskiego, J. T. Grossa i P. Śpiewaka, szczególnie z niedawnymi rewelacjami o wymordowaniu przez Polaków podczas okupacji niemieckiej od 120 do 200 tys. Żydów.

(3) Całkowitym milczeniem – zwłaszcza wobec zachodniej opinii publicznej – pokrywa się ludobójstwo popełnione przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach i innych narodowościach Kresów Wschodnich II RP. Do tej – co jeszcze raz podkreślam – zaprojektowanej przez ośrodki zewnętrzne polityki historycznej akomoduje się w mniejszym lub większym stopniu polski mainstream polityczny po 1989 roku.

Bez zastrzeżeń politycy wszystkich opcji rządzących w Polsce po 1989 roku przyjmowali i przyjmują punkt trzeci. Dlatego tematyka ludobójczych działań OUN-UPA jest relatywizowana i spychana na margines, a odradzanie się ideologii banderowskiej i gloryfikacja zbrodniczego dziedzictwa OUN-UPA na Ukrainie nie spotyka się z polskim sprzeciwem. Najbardziej brzemiennym skutkiem takiej postawy warszawskich elit jest to, że staje się niemożliwe nawet symboliczne osądzenie ludobójstwa ukraińskiego i upamiętnienie jego ofiar.

Przed polską opinią publiczną ukrywa się nie tylko rozmiary kultu zbrodniczych formacji OUN-UPA na pomajdanowej Ukrainie, ale przemilcza się także gloryfikację zbrodni prekursorów Doncowa, Konowalca, Bandery i Szuchewycza, od których czerpali oni wzorce dla swoich zbrodniczych działań. Najnowszym tego dowodem jest całkowite przemilczenie przez polskie media heroizacji Rzezi Humańskiej i koliszczyzny. Zanim jednak do tego przejdę, zwrócę uwagę na jeszcze jedno niemal przemilczane w Polsce wydarzenie, czyli na wizytę prezydenta pomajdanowej Ukrainy w Izraelu, do której doszło tuż po wizycie prezydenta Dudy w Kijowie.

Poroszenko w Izraelu

Najważniejszym elementem wizyty prezydenta Petro Poroszenki w Izraelu było jego wystąpienie w Knesecie 23 grudnia 2015 roku. Padły w nim trzy ważne oświadczenia.

Po pierwsze, Poroszenko stwierdził, że „tak jak Izrael Ukraina sąsiaduje z krajem, który odmawia nam prawa do bytu, i tak Izrael Ukraina najbardziej dąży do pokoju” [1]. Jest to manipulacja podwójna, ale zgodna z modelem propagandowym kreowanym przez Waszyngton. Ani Rosja Ukrainie ani Autonomia Palestyńska Izraelowi nie odmawia prawa do bytu. Nawet takie organizacje jak Hamas i Hezbollah nie stawiają już sobie realnie za cel zniszczenia Izraela. Wręcz przeciwnie. To Izrael dąży do zdławienia palestyńskich aspiracji niepodległościowych, a Ukraina podobnie postępuje wobec Donbasu, którego rewoltę sama wywołała, delegalizując po przewrocie kijowskim z 2014 roku język rosyjski i względną samorządność regionów rosyjskojęzycznych.

Po drugie, Poroszenko nazwał Żydów budowniczymi Ukrainy. Jego zdaniem „Żydzi jako naród bezpośrednio uczestniczyli w budowie tego kraju” (Ukrainy – BP) [2]. Jest to wiadomość bardzo przykra dla polskich wyznawców mitologii Rzeczypospolitej Obojga Narodów, będących równocześnie krzewicielami idei Giedroycia, prometeizmu i „wiary ukrainnej”. Wedle ich mitologii to Polska przez wieki niosła na Wschód, a w pierwszej kolejności na ziemie obecnej Ukrainy, kaganiec kultury i cywilizacji, za co m.in. Ukraińcy powinni być Polsce bardzo wdzięczni. Tymczasem według mitologii pana Poroszenki bezpośrednimi budowniczymi Ukrainy byli Żydzi. To im wyraził za to publicznie wdzięczność w ich parlamencie.

Kiedy w grudniu 2014 roku przemawiał w polskim Sejmie, nawet nie zająknął się o polskiej misji cywilizacyjnej na Wschodzie (np. Akademia Mohylańska), która wedle mitologii banderowskiej była podobno tylko brutalnym podbojem. Oczywiście mitologia pana Poroszenki na temat wkładu Żydów w budowę Ukrainy ma dość luźny związek z faktami historycznymi. Jeżeli w jakiejś mierze jest prawdziwa, to raczej w odniesieniu do historii najnowszej. Mam na myśli okoliczności przewrotu kijowskiego z 2014 roku i rolę jaką odegrał w nim chociażby George Soros.

Po trzecie, Poroszenko przeprosił w Knesecie Żydów za „udział poszczególnych Ukraińców w zbrodniach holokaustu”. Prezydent Ukrainy powiedział, że „w czasie okupacji terytorium Ukrainy przez Niemcy w latach II wojny światowej znaleźli się kolaboranci, którzy przyczynili się do przestępstw” [3]. Owi ukraińscy kolaboranci, mordujący Żydów wespół z Niemcami lub samodzielnie – których Poroszenko nie wymienił, ponieważ w większości są oni czczeni na pomajdanowej Ukrainie jako bohaterowie „ruchu wyzwoleńczego” – to kolaboracyjne bataliony „Nachtigall” i „Roland”, ukraińskie formacje policyjne w służbie III Rzeszy, bojówki OUN-B i UPA, Legion Wołyński, 14. Dywizja Grenadierów SS „Galizien” („Hałyczyna”) oraz Ukraińcy służący w załogach niemieckich ośrodków zagłady i obozów koncentracyjnych w Auschwitz, Bełżcu, Lublinie (Majdanek), Sobiborze i Treblince.

Okazuje się jednak, że przywódca Ukrainy może powiedzieć prawdę, może nazwać rzeczy po imieniu. Tylko nie w polskim Sejmie, gdzie rok temu Poroszenko wykpił kwestię ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego znanym cytatem z listu polskiego Episkopatu do niemieckiego z 1965 roku („wybaczamy i prosimy o wybaczenie”).

Można przeprosić za zbrodnię ludobójstwa państwo poważne, jakim niewątpliwie jest Izrael. Inną miarę natomiast stosuje się wobec państwa drugiej kategorii, jakim jest obecne państwo polskie, co do którego Kijów ma stuprocentową pewność, że nie upomni się o kwestię pamięci i odpowiedzialności za zbrodnie OUN-UPA na Polakach i że postawa jego elit zawsze będzie proukraińska bez względu na to, co Kijów uczyni, ponieważ taka jest wola Waszyngtonu.

Z takim państwem nie trzeba się liczyć, mając z góry zapewnione jego poparcie w każdej sprawie, które w wypadku Ukrainy jest Polsce dyktowane z zewnątrz. Można takie państwo traktować np. jako skarbonkę, co pokazała ostatnia wizyta prezydenta Dudy w Kijowie, który bez wahania wyłożył dla Ukrainy 4 mld złotych z zasobów Narodowego Banku Polskiego. Nigdy jednak takiemu państwu nie powie się słowa „przepraszam” za zbrodnie popełnione na jego narodzie przez formacje heroizowane przez obecną Ukrainę.

Gloryfikacja Rzezi Humańskiej

Mimo tych płomiennych deklaracji w Knesecie, nawet Żydzi muszą jednak czuć się zawiedzeni postawą pana Poroszenki, w tym przede wszystkim kreowaną na pomajdanowej Ukrainie polityką historyczną. Trudno, żeby było inaczej, skoro z jednej strony przeprasza się w Knesecie za udział kolaborantów ukraińskich w holokauście, a z drugiej strony heroizuje się na Ukrainie bataliony „Nachtigall” i „Roland”, OUN-UPA, czy dywizję SS-Galizien.

Jednakże gloryfikacja zbrodni i zbrodniczych tradycji politycznych sięga na pomajdanowej Ukrainie znacznie dalej niż czasów drugiej wojny światowej. O tym solidarnie milczą polskie media, zarówno „demokratyczne”, jak i „patriotyczne”. Mimo zajadłej walki, jaką toczą ze sobą jedne i drugie oraz powiązane z nimi obozy polityczne, jest coś, co je łączy ponad podziałami. Ten łącznik to niepisana zasada nadwiślańskiej poprawności politycznej, że o Ukrainie można mówić tylko dobrze, albo wcale.

Na szczęście oprócz polskich mediów są na świecie jeszcze inne, np. żydowskie. Oto bowiem 1 grudnia 2015 roku polskojęzyczny portal żydowski „Erec Israel” (www.izrael.org.il) poinformował o odsłonięciu w Humaniu pomnika Iwana Gonty oraz Maksyma Żeleźniaka, które według ukraińskiego portalu „Рідна Країна” miało nastąpić 5 grudnia. Uroczystość odsłonięcia pomnika sprawców Rzezi Humańskiej i koliszczyzny rzeczywiście nastąpiła w tym terminie. Na załączonym przez portal „Erec Israel” filmie można podziwiać ogromnych rozmiarów pomnik, którego odsłonięcie odbywa się przy akompaniamencie nacjonalistycznych pieśni wśród powiewających czerwono-czarnych flag OUN-B (Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów-Banderowców).

Portal „Erec Israel” przypomniał, że Rzeź Humańska, będąca jednym z najbardziej krwawych wydarzeń rewolty hajdamackiej (tzw. koliszczyzny), rozpoczęła się 21 czerwca 1768 roku. Tzw. hajdamacy [4] w samym Humaniu zamordowali wówczas – jak pisze portal „Erec Israel” – „ok. 20 tys.5 Żydów, Polaków oraz ukraińskich unitów. Zbrodniarze nie oszczędzali kobiet i dzieci. Liczbę ofiar koliszczyzny szacuje się na od 100 tys. do 200 tys. zamordowanych (głównie Żydów i Polaków).  [Zapewne dzicz hajdamacka mściła się za mające miejsce 170 lat później „prześladowania” mniejszości ukraińskiej przez II Rzeczpospolitą – admin]

Na tle tych straszliwych wydarzeń powstały m.in. „Sen srebrny Salomei” Juliusza Słowackiego, powieść poetycka „Zamek kaniowski” Seweryna Goszczyńskiego i „Koliszczyzna i stepy” Michała Grabowskiego”. Według portalu „Erec Isreal” pomnik przywódców koliszczyzny ufundowali lokalni oligarchowie, a idea jego wzniesienia wyszła od neobanderowskiej partii „Swoboda”. Na uroczystość pobłogosławienia pomnika zaproszono zwierzchnika niekanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego – Filareta (właść. Mychajło Antonowycz Denysenko). Tego samego, który błogosławił bojówkarzy Prawego Sektora podczas przewrotu kijowskiego w 2014 roku.

Humań jest miejscem bliskim dla Żydów nie tylko ze względu na pamięć ofiar koliszczyzny, ale także dlatego, że w mieście tym znajduje się grób rabina Nachmana – prawnuka twórcy chasydyzmu Baal Szem Towa i założyciela ruchu chasydzkiego „Breslew”. Z okazji żydowskiego Nowego Roku (Rosz Haszana) grób rabina Nachmana jest odwiedzany przez pielgrzymów żydowskich z całego świata.

W tym roku jednak – jak podaje portal „Erec Israel” – „żydowskich pielgrzymów atakowali ukraińscy nacjonaliści, związani m.in. z partią Swoboda”. Ponadto portal „Erec Israel” podał, że granitowy pomnik Gonty i Żeleźniaka waży pięć ton. Natomiast ukraiński portal „Рідна Країна” poinformował, że budowa pomnika przywódców koliszczyzny („powstania narodowowyzwoleńczego 1768 roku”) ma 47-letnią historię. Decyzję o jego budowie podjęły komunistyczne władze sowieckiej Ukrainy w 1968 roku. Kamień węgielny pod pomnik Gonty i Żeleźniaka wmurował w Humaniu w 200-lecie koliszczyzny towarzysz Petro Timofiejewicz Trońko (1915-2011) – wicepremier rządu Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej. Dopiero jednak pomajdanowa Ukraina doprowadziła do końca budowę pomnika sprawców Rzezi Humańskiej [6].

Obecna Ukraina jest państwem znajdującym się w stanie bankructwa. Nie stać tego państwa na obsługę zadłużenia zagranicznego oraz na wypłatę pensji i świadczeń społecznych dla swoich obywateli. Stać go natomiast na złote popiersie Stepana Bandery w ukraińskim parlamencie i pięciotonowy pomnik zbrodniarzy hajdamackich w Humaniu.

Czy na takie cele zostaną przeznaczone również 4 mld złotych, zaoferowane Ukrainie przez prezydenta Dudę ze środków NBP?

W tym miejscu chciałbym przypomnieć, że gdy niejaki Andrzej Lepper proponował finansować politykę społeczną i rozwojową Polski z rezerw NBP, wszyscy nadwiślańscy koryfeusze ekonomii – począwszy od Balcerowicza, a na „patriotycznych” ekonomistach z okolic PiS-u skończywszy – publicznie wyśmiewali tegoż Leppera jako głupca, który nie rozumie, że Narodowy Bank Polski nie może finansować polskiego budżetu. Okazało się jednak, że Narodowy Bank Polski może finansować ukraiński budżet i żaden Balcerowicz, Belka, Kołodko, Kuczyński, Rostowski, czy Szczęśniak nie uznał tego za niestosowne.

Wracając do Rzezi Humańskiej i koliszczyzny należy zaznaczyć, że zbrodnia ta była i jest usprawiedliwiana zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. W Polsce koliszczyznę usprawiedliwiają wyznawcy „wiary ukrainnej”, czyli animatorzy idei Giedroycia i prometeizmu, zrzucając całą odpowiedzialność na Rosję. To Rosja miała sprowokować hajdamaków do antypolskiego wystąpienia, żeby powstrzymać proklamowaną w marcu 1768 roku konfederację barską. Wyznawcom „wiary ukrainnej” takie wytłumaczenie zupełnie wystarczy, by sprawę zamknąć, usprawiedliwiając zbrodnicze działania strony ukraińskiej ukrytą „ręką rosyjską”. Hipoteza o prowokacji rosyjskiej nie jest jednak do końca pewna. Jedynym jej źródłem byli świadkowie wydarzeń, w tym m.in. Claude Carloman de Rulhiére (1734-1791), autor „Historii anarchii w Polsce” („Histoire de l’anarchie de Pologne”).

Teza o sprowokowaniu rewolty hajdamaków przez Rosję została przyjęta przez komisję śledczą, powołaną przez Sejm Czteroletni w 1790 roku, tylko na podstawie poszlak podawanych przez żyjących jeszcze świadków. Komisja ta we wniosku końcowym zastrzegła, że nie znalazła na to „żadnych dowodów w pismach”. Ze sceptycyzmem do hipotezy o rosyjskiej prowokacji odniósł się m.in. czołowy przedstawiciel warszawskiej szkoły historycznej, Tadeusz Korzon (1839-1918) [7].

Na Ukrainie z kolei koliszczyzna była i jest usprawiedliwiana przez komunistów i banderowców. Różnica między nimi jest tylko taka, że komuniści widzą w koliszczyźnie „rewolucję społeczną”, niemalże prekursora Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej, a banderowcy „powstanie narodowowyzwoleńcze”. Jedni i drudzy usprawiedliwiają zbrodnie hajdamaków „polskim uciskiem”. Ich narracja jest mniej więcej taka: polska szlachta gnębiła pańszczyzną ukraińskie chłopstwo. Ucisk pańszczyźniany w Polsce przypominał swoim okrucieństwem niewolnictwo Murzynów i nie miał porównania w ówczesnej Europie Środkowo-Wschodniej. Większy i okrutniejszy był tylko w Rosji. Polska szlachta zasłużyła sobie zatem na okrutny los, jaki zgotowali jej hajdamacy w 1768 roku. Można byłoby się z takim punktem widzenia nawet zgodzić, gdyby nie dwa szczegóły.

Po pierwsze, hajdamacy nie cierpieli ucisku pańszczyźnianego, ich rewolta nie miała charakteru masowego powstania lub rewolucji społecznej [8], a terytorialnie była ograniczona do obszaru pomiędzy Bohem i Dnieprem. Nie byli pańszczyźnianymi chłopami także przywódcy tego ruchu. Iwan Gonta był setnikiem milicji nadwornej wojewody kijowskiego Franciszka Salezego Potockiego i dzierżawcą wsi, natomiast Maksym Żeleźniak Kozakiem zaporoskim. Pierwszy zresztą ogłosił się „księciem humańskim”, a drugi „księciem smilskim”, więc chyba nie zależało im na likwidacji feudalizmu.

Po drugie, ofiarami koliszczyzny stała się nie tylko polska szlachta i żydowscy arendarze, ale każdy kto był Polakiem, Żydem i unitą bez względu na pochodzenia społeczne, a znalazł się w zasięgu rewolty hajdamackiej. Masowe mordy Polaków, Żydów, księży katolickich i unickich były połączone z rabunkiem ich mienia, profanacją świątyń i najczęściej z okrutnymi torturami. Pod tym względem koliszczyzna do złudzenia przypomina późniejsze o 175 lat ludobójstwo wołyńsko-małopolskie. To była ludobójcza czystka etniczna, na której wzorowali się banderowcy i do której nawiązali w latach 1943-1944, zarówno pod względem kryterium doboru ofiar, jak i metod zadawania im śmierci. Gonta i Żeleźniak torowali tutaj drogę dla Bandery i Szuchewycza.

Gloryfikacja koliszczyzny nie jest bynajmniej dziełem dopiero pomajdanowej Ukrainy. Jako pierwszy ruch hajdamacki heroizował w XIX wieku ukraiński wieszcz narodowy Taras Szewczenko (1814-1861) w wierszach „Chłodny Jar”, „Szwaczka” i poemacie „Hajdamacy”. Sformułowanie „Na jedną szubienicę – Lacha i psa”, nawiązujące do hasła koliszczyzny „Lach, Żyd i pies to jedna wiara”, pojawiło się w latach 30. XX wieku w piosence Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów [9].

Do pierwszych upamiętnień sprawców koliszczyzny doszło już w czasach Ukrainy sowieckiej. Pełna gloryfikacja ruchu hajdamackiego, tak jak i ruchu banderowskiego, rozpoczęła się na Ukrainie po tzw. „pomarańczowej rewolucji” z 2004 roku. Zanim 5 grudnia 2015 roku odsłonięto w Humaniu ogromny pomnik Gonty i Żeleźniaka, powstały pomniki w Chrystynówce (Iwana Gonty) i w Chłodnym Jarze (hajdamaków) oraz ulice imienia Gonty w Czerniowcach, Dubnie, Kijowie, Lwowie, Winnicy i Żytomierzu [10].

Ślepa uliczka

Wyznawcy „wiary ukrainnej” nie dostrzegają jakiegokolwiek niebezpieczeństwa w oparciu się pomajdanowej Ukrainy na tradycji hajdamacko-banderowskiej. Ostatnio dał temu wyraz szef MSZ Witold Waszczykowski, który w wywiadzie dla portalu Kresy.pl powiedział m.in., że „Ja aż tak nie dostrzegam gloryfikowania banderyzmu na dzisiejszej Ukrainie. (…) dzisiaj w wielu przypadkach przyjmuje się go, czy jak Pan mówi gloryfikuje, jako skierowany przeciwko Rosji, a nie przeciw Polsce” [11].

Kult i odradzanie się banderyzmu na Ukrainie nie są skierowane przeciwko Polsce, ale przeciwko Rosji – to jest melodia, którą grają środowiska okołopisowskie od początku rewolty kijowskiej z przełomu 2013/2014 roku, a pan Waszczykowski ją tylko przypomniał.

Drugą, jeszcze bardziej bezczelną melodią tych środowisk, jest kłamliwe stwierdzenie, że zbrodnie banderowskie inspirowali Sowieci. Przypomniał ją niedawno niemiecko-polski historyk Bogdan Musiał dodając, że współcześni nacjonaliści ukraińscy „nie będą w stanie stworzyć państwa na tyle silnego, by było dla Polski groźniejsze od Rosji Putina” [12].

Panowie Musiał i Waszczykowski wprowadzają całą resztę mniej biegłych w polityce wyznawców „wiary ukrainnej” w głęboki błąd, będąc tego – jak przypuszczam – w pełni świadomi. Pomajdanowa Ukraina jest państwem za słabym, by cokolwiek zrobić Rosji, co wykazały wydarzenia na Krymie i w Donbasie. Jest również państwem za słabym, by obronić Polskę przed Rosją. Dlatego ta cała prometejsko-giedroyciowska koncepcja Ukrainy jako zapory broniącej Polskę przed Rosją – pomijając fakt, że z takim zagrożeniem rosyjskim realnie nie mamy do czynienia – nie ma żadnego sensu. Jest nie tylko nielogiczna, ale wręcz śmieszna.

Zresztą mają tego pełną świadomość ci jej głosiciele, którzy wiedzą, że to tylko przykrywka dla realizacji celów amerykańskiej polityki globalnej na obszarze poradzieckim rękami polskich podwykonawców.

Pomajdanowa Ukraina jest natomiast państwem wystarczająco silnym, by w sprzyjających warunkach wyciągnąć rękę po Zakerzonie. Tych, którzy nie wiedzą co to jest informuję, że chodzi o kilkanaście powiatów województw lubelskiego i podkarpackiego, uważanych przez nacjonalistów ukraińskich za „ziemie utracone”. Wtedy się okaże czy heroizowana na Ukrainie tradycja hajdamacko-banderowska jest na pewno skierowana tylko przeciwko Rosji.

Bohdan Piętka

Przypisy:
[1] „Poroszenko nazwał Żydów budowniczymi Ukrainy”, http://www.pl.sputniknews.com, 23.12.2015.
[2] Tamże.
[3] „Poroszenko przeprosił Żydów za zbrodnie Ukraińców podczas Holokaustu”, http://www.wschodnik.pl (Wschodnik-Nowiny z Ukrainy), 27.12.2015; Poroszenko przeprosił Żydów za zbrodnie popełnione przez „poszczególnych Ukraińców”, http://www.kresy24.pl, 28.12.2015; Президент Петр Порошенко извинился перед евреями за преступления украинцев в годы Холокостa, http://www.ukranews.com (strona internetowa agencji „Українські Новини”), 23.12.2015.
[4] Element kryminalny wywodzący się ze zbiegłego ukraińskiego chłopstwa, zubożałych mieszczan i Kozaków zaporoskich, aktywny na Ukrainie Prawobrzeżnej w XVIII wieku.
[5] Tadeusz Korzon uznał tę liczbę za przesadzoną. Jego zdaniem w Humaniu zginęło nie więcej niż 5 tys. ofiar. Władysław Serczyk stwierdził, że liczby zamordowanych w Humaniu nie da się jednoznacznie ustalić. Należy ją jednak szacować w tysiącach. Por. T. Korzon, „Wewnętrzne dzieje Polski za Stanisława Augusta (1764-1794)”, t. I. Warszawa-Kraków 1897, s. 197-198; W. Serczyk, „Hajdamacy”, Kraków 1972, s. 329.
[6] „Skandal w ukraińskim Humaniu – pomnik dla morderców Żydów, Polaków i unitów”, http://www.izrael.org.il (portal Erec Israel), 1.12.2015; 5 ; 5 грудня в Умані освятять пам’ятник Гонті і Залізняку, http://www.ridna.ua (portal Рідна Країна), http://www.ridna.ua (portal Рідна Країна), 23.11.2015.
[7] T. Korzon, „Wewnętrzne dzieje Polski”…, s. 198-200.
[8] Ukraińscy badacze szacują liczbę stałych uczestników koliszczyzny w jej szczytowym okresie pod koniec czerwca 1768 roku na około 1300 osób. Por. Koljiwszczina, (w:) Ukrajińskie kozactwo. Heneza-Prem’jer, Kijów-Zaporoże 2002, s. 251-252.
[9] G. Motyka, „Ukraińska partyzantka 1942-1960”, Warszawa 2006, s. 54.
10 „Morderca Polaków i Żydów ukraińskim bohaterem”, http://www.fakty.interia.pl, 28.10.2009.
11 Witold Waszczykowski dla Kresów.pl: „Nie będziemy stawiać problemu polskiej mniejszości w sposób ultymatywny”, http://www.kresy.pl, 16.12.2015.
12 J. Engelgard, „Wołyń” Smarzowskiego tylko do „użytku wewnętrznego”?, http://www.mysl-polska.pl, 28.12.2015.

http://www.mysl-polska.pl

Komentarze 24 to “Ukraina czci sprawców Rzezi Humańskiej”

 1. adsenior said

  Twierdziłem i twierdzę, różnica między PiS a PO, jest taka sama, jak miedzy dżumą a cholerą!!

 2. Joannus said

  Ad 1
  Różnicy znaczącej specjalnie nie widać. Jest to zainstalowana huśtawka. Z jednej strony z PO, z drugiej z PIS. Jak jedno idzie w górę to drugie w dół, następnie odwrotnie.

 3. anonim said

  Dupol prosto z Hameryki Demokraci – PO i Republikanie – PiS lewe i prawe jądro razem ze zKODowaną lewizną w charakterze prącia po środku.

 4. Yah said

  To Pan Bogdan Piętka Gajówki nie czyta ? Chyba nie i z tego wynika jego zdziwienie. Nas to kompletnie nie dziwi.

 5. Józef Piotr said

  Do tego pomnika doprowadzono drogę pokrytą asfaltem.
  Położono asfalt na śnieg. Nie propała Ukraina
  foto poniżej

 6. Marcin said

  Co Polacy wynieśli z tamtej tragedii? A no g…o. Po niej byl Wolyn a teraz czas na co? No właśnie.

 7. Re: 6 Marcin…
  Wyglada na to, ze Rosja calkowicie zlikwiduje wszelaki import z Polski, a na dodatek niemilosiernie podwyzszy ceny za exportowany gaz I rope do Polski…
  No coz, kazde dzialanie „kneSejmu” bedzie sie „odbijac” czkawka na zwyklych obywatelach…
  Pytanie tylko: „jak k…rwa dlugo jeszcze???”…
  =====================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 8. Siggi said

  Tam wyżej jest:

  „Wedle ich mitologii to Polska przez wieki niosła na Wschód, a w pierwszej kolejności na ziemie obecnej Ukrainy, kaganiec kultury i cywilizacji, za co m.in. Ukraińcy powinni być Polsce bardzo wdzięczni”.

  Nie kaganiec ,a kaganek kultury i cywilizacji. Kaganek – światło.tak metaforycznie…

  ——
  Można używać również tego nieco archaicznego „kaganiec oświaty”.
  https://pl.wiktionary.org/wiki/kaganiec
  Admin

 9. AlexSailor said

  W zasadzie, po podarowaniu 4 300 000 000 zł banderowcom w formie kredytu, łagodne poparcie dla Pana prezydenta powinno się zakończyć.
  Nie znamy jednak kontekstu sprawy, może jest to tylko transfer pieniędzy z zewnątrz, ale wątpię.

  A co do rządu PIS:

  Cóż.
  To by było chyba na tyle.
  Budowane jest, niezależnie od woli lidera, państwo – biurokratyczny potwór, gdzie Polacy są baranami do strzyżenia, golenia, obdzierania ze skóry, a na końcu przerobieniu na mydło.

  Czekamy jeszcze na 7 tysięcy, a może pół miliona, najeźdźców islamskich, którym już tworzy się zachęcające warunki – jeden byczek, cztery baby po ośmioro dzieci, nikt nie pracuje, razem 71.500 zł miesięcznie do łapki plus dach nad głową i inne zwyczajowe wsparcie (1+4+4×8=37, 37×1500 zł=55.500zł, + 32x500zł= 16.000zł = 71.500zł).
  Bez obawy.
  Pieniądze się w naszych kieszeniach znajdą.

 10. Lach Niedoriezanyj said

  Mój Boże. A ja tak chciałem spędzić emeryturę w Humaniu. W 1998 roku poznałem swoją przyszłą żonę z Humania, kupiłem tam małe mieszkanko. Każdy urlop, każde święta ja tam….. Od końca listopada 2013 roku już tam nie jeżdżę…. Myślę, żę niewielu Polaków „obchodziło w myślach” 21 -24 czerwca. Niestety my Polacy mamy się czego uczyć od Chasydów. Oni pamiętają …
  Siłą rzeczy mam tam wielu znajomych … i nawet jak sie upiłem w gościach na ulicy Gonty, to nawet wtedy miałem świadomość; „na pohybel wam psubraty – za moich – ja Lach niedoriezanyj”. A mieszkając nieopodal ulicy Żeleźniaka obowiązkowo zawsze musiałem na niej siarczyście splunąć. A przecież Humań to takie polskie miasto; zrujnowany polski cmentarz, kościół, Sofijewka (co by nie mówić o Potockim to jednak polska pamiątka). A historia Aleksandra Kamińskiego? A Seweryn Goszczyński? Budynki
  szkół bazyliańskich do tej pory stoją …… Czułem się tam jak w „Małej Polsce” jak u siebie – przecież. Po Majdanie …. tak wiedziałem, że tak będzie… Jak w Chrystynowkie postawili pomnik Gońcie to wiedziałem, że zamiast kamienia „upamiętniającego hajdamaków” – przed głównym bazarem postawią tam coś wielkiego .. Potem postawią pomnik Banderze i innym łobuzom ..i co ja mam tam jechać? Żyć? Mam tam kupę znajomych, rodzinę żony … póki co to oni do mnie przyjeżdżają szukać w Polsce pracy – konsekwencja Majdanu. Na dzień dzisiejszy całą Ukrainę traktuję jako pojęcie geograficzne nie jako państwo…. Pojęcie Ukraińca? Ukrainiec z nazwiskiem Kowalski albo Lipiński… Mają różne poglądy … najgorzej rozmawia się z tymi z zachodniej Ukrainy … oni chyba mają jakąś skazę umysłową. Ci moi ze „środkowej” to jeszcze jakoś … Ukraina – projekt austryjacki z początku XX wieku i nic więcej.. Jak przyjeżdżają do mnie to w pierwszej kolejności prowadzę
  ich na Starówkę pod bazylikę Św. Jana Chrzcziciela. Stoi tam kamień upamiętniający 1000 lecie państwa polskiego. Tworzenie państw w XXI wieku bez podłoża czysto etnicznego (kto to jest Ukrainiec czystej wody?), bez historii państwowości a jedynie zbrojnymi i zbrodniczymi wystapieniami ( powstanie Chmielnickiego a prawo pędzenia gorzały) daje takie efekty jakie dzisiaj
  mamy w tak zwanej Ukrainie.

 11. ERROR 404 said

  Ad 1 Adsenior

  Różnic między Pis a PO jest w pisowni i logopedii..

 12. Boydar said

  Jedyne co pamiętają to „no future”. I słowo staje się ciałem. Zazdrościsz ?

 13. ERROR 404 said

  Aha , żeby znowu nie było ” literówka ” jest świadoma…

 14. Czołgista said

  Iwan Gonta to ten, którego Taras Szewczenko opisał (i pochwalił), jako mordercę swojej żony i własnych synów. Zamordował ich, bo byli Polakami i katolikami.

  No cóż. Jaki kraj, tacy bohaterowie.

 15. aa said

  wlasnie podano ze do szpitala w Stanicy Luganskiej-Ukraina-dostarczono polska snajperke ktora po libacji z Ukraincami posluzyla im tez swoimi wdziekami-podejrzewaja ze sotnia ukrow uzyla sobie na niej. Mieszkancy twierdza ze jest mnostwo polskich snaiperek ktore paraduja pol gole i pijane po miescie oferujac swoje przyblakle wdzieki-polcam reportaz na Noworosjii-to pewno jedna z form pomocy bratniej banderowszczyznie

 16. Siggi said

  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/radoslaw-sikorski-wykopal-rowy-pomiedzy-polska-a-ukraina/rbn5dr?utm_source=fb&utm_medium=fb_detal&utm_campaign=podziel_sie

 17. Siggi said

  Jan Szewczak w sejmie…warto posłuchać.

 18. Borys said

  Cytat:

  „Wedle ich mitologii to Polska przez wieki niosła na Wschód, a w pierwszej kolejności na ziemie obecnej Ukrainy, kaganiec kultury i cywilizacji, za co m.in. Ukraińcy powinni być Polsce bardzo wdzięczni”

  Na temat „krzewienia kultury” na Ukrainie napisał parę słów, między innymi, francuski historyk Daniel Beauvois p.t. „Polacy na Ukrainie, 1831-1863, szlachta polska na Wołyniu, Podolu i Kijowszczyźnie”. Instytut Literacki, Paryż, 1987.

  Miał dostęp do archiwów ukraińskich, białoruskich i rosyjskich. Polakom nie dawano do nich dostępu.
  Autor przytacza dokumenty z procesów sądowych przeciwko Polakom, za zbrodnie jakich się Polacy dopuszczali na narodzie ukraińskim.
  Włos się na głowie jeży.
  O żadnym „kaganku oświaty” nie może być mowy!
  Była ciągła zbrodnia, wyzysk i poniżanie Ukraińców.
  Nienawiść jaką Polacy wzbudzili do siebie, wybuchła w latach 1943-1944 na Wołyniu.
  Nic nie dzieje się bez przyczyny.
  Zastanawiam się, czy na miejscu Ukraińców nie robiłbym tego samego z Polakami.
  Zachowanie się Polaków na Ukrainie było haniebne.
  To jest CZARNA plama w historii Polski.

  To nie są wymysły Daniela Beauvois.
  No, chyba, że wszyscy się uwzięli na tych niewinnych i dobrych Polaków.

 19. Marucha said

  Re 18:
  Panie Borys, o jakich „Ukraińcach” Pan mówi?
  Pan nie wie, że pojęcie „Ukraińców” jako narodu pojawiło się dopiero na przełomie XIX i XX wieku z inicjatywy masonerii, chcącej rozbić Słowiańszczyznę?
  Wie Pan, co oznaczało pojęcie „Ukraina”?

  Po drugie – czy to mityczni „Ukraińcy” mścili się na Polakach za rzekome czy realne krzywdy – czy raczej Chazarzy w rodzaju Bandery?

  Mam silne wrażenie, że nie bez powodu odmawiano Polakom dostępu do wspomnianych przez Pana archiwów. Rzetelność historyków z Ukrainy jest wręcz porażająca.

  A tak na marginesie – chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o „ciągłych zbrodniach, wyzysku i poniżaniu” przedstawicieli nie istniejącego narodu Ukraińców.

  I jeszcze ostatnia uwaga: niejaki Chesterton też był zdumiony nienawiścią i opluwaniem Polaków przez kraje zachodnie. I to go skłoniło do poświęcenia Polakom swej uwagi i radykalnej zmiany opinii o nich.

 20. RomanK said

  Ha panie Gajowy….kto juz….. to widzi, czuje i rozumie?????
  Pan sam widzi….jest Europa ale nei ma Europejskiego Narodu….bo Europejczycy to Niemcy Francuzo , Polacy etc..do najmniejszych grup etnicznych….
  Ale pojawia sie okreslenie Europejczyk:-))) kto go wymyslil dlaczego???
  ANo ten sam co wymyslil Ukraincow i dopasowal do Ukrainy i dokladnei z tego samego powodu:-))))P

 21. RomanK said

  Pane Borys ..co to za Archiwa????? Jak sie nazywaja gdzie sa????
  Czy maja tez w nim miecz Lycara ukrainskoho Ahilesija, kotorym odrezal holowu Hectoru pid Trojij prastarom ukrainskom mistu????

 22. Marucha said

  Re 21:
  Te archiwa – są niedostępne dla polskich naukowców, Panie Romanie.
  Musimy uwierzyć w ich istnienie. Choć są niedostępne i nikt nie wie, co tam jest napisane (p. Borys jednak wie).
  To tak trochę jak z bronią atomową Saddama Husajna – wiadomo, że była, tylko ukryta w miejscach niemożliwych do odnalezienia.

 23. Inkwizytor said

  Re: 18

  Masz szczęście mendo , że nigdy cię nie spotkam, bo za stwierdzenie, że robiłbyś to samo z Polakami co bandy ukraińskie w Małoposce Wschodniej, dostałbyś po ryju a tak to tylko wirtualnie ale od serca pluję w twój chachłacki rydziób i życzę wszystkiego najgorszego

 24. kazik said

  ad 18 borys jesteś szczępem ludzkim , nawet nie jest godzien aby cię opluć .

Sorry, the comment form is closed at this time.