Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Lily o Wolne tematy (48 – …
  Siekiera_Motyka o Myśleć trzeba. Myśleć!
  Lily o Wolne tematy (48 – …
  Yah o Myśleć trzeba. Myśleć!
  Maciejasz o Wolne tematy (48 – …
  NyndrO o Vucic jako model współczesnej…
  Yah o Myśleć trzeba. Myśleć!
  Jabo o Vucic jako model współczesnej…
  Kar o Myśleć trzeba. Myśleć!
  JOIGNAC o Wolne tematy (48 – …
  Adrem o Vucic jako model współczesnej…
  Yah o Wolne tematy (48 – …
  Yah o Myśleć trzeba. Myśleć!
  Boydar o Wolne tematy (48 – …
  NyndrO o Wolne tematy (48 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 516 obserwujących.

Szwajcaria zabroni bankom kreowania pieniądza?

Posted by Marucha w dniu 2015-12-30 (Środa)

„Banki nie będą mogły już kreować pieniądza. Będą mogły pożyczać tylko te środki, które pozyskały od deponentów” – tak w skrócie przedstawia się idea promowana przez uczestników kampanii nazywanej inicjatywą Vollgeld.

Zwolennicy odrzucenia systemu rezerwy cząstkowej zdołali zgromadzić 110 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum, co oznacza, że wkrótce pomysł trafi pod powszechne głosowanie.

Będzie referendum dotyczące zakazu kreacji pieniądza przez banki komercyjne w Szwajcarii. Jak donosi „The Telegraph”, szwajcarski rząd potwierdził, że projekt zebrał wymaganą liczbę podpisów. Termin głosowania nie został jeszcze ustalony.

Zwolennicy radykalnego rozwiązania proponują, aby monopol na tworzenie pieniądza w każdej formie (gotówkowej i bezgotówkowej) posiadał wyłącznie bank centralny. Banki komercyjne, tworzące nowy pieniądz poprzez udzielanie kredytu, zostałyby pozbawione tej możliwości, musiałyby utrzymywać 100-procentową rezerwę.

Ograniczyłyby akcję kredytową tak, aby była ona finansowana wyłącznie ze środków pozyskanych od klientów lub z rynku finansowego.

Nad podobnym rozwiązaniem debatowano ostatnio na Islandii. Szwajcarscy pomysłodawcy referendum twierdzą, że rozwój elektronicznych systemów płatności bezgotówkowych spowodował, iż przywilej kreacji pieniądza nadany bankowi centralnemu w 1891 roku stracił swoją pierwotną moc.

Zakaz tworzenia pieniądza przez prywatne instytucje przywróci możliwość kontroli jego podaży wyznaczonej do tego celu instytucji.

Warto przypomnieć, że w rok temu w referendum Szwajcarzy odrzucili plan znaczącego zwiększenia rezerw złota. Przeciwko wprowadzeniu wymogu zgromadzenia w postaci kruszcu co najmniej 20 proc. rezerw SNB zagłosowało aż 77 proc. wyborców.

Michał Kisiel
http://www.bankier.pl

 

Komentarze 32 to “Szwajcaria zabroni bankom kreowania pieniądza?”

 1. AlexSailor said

  W przypadku wprowadzenia takiego prawa wartość franka skoczy do góry ze dwa razy, a w Polsce będziemy mieli dużo wolnych mieszkań i domów do wykupu za grosze.
  Brawo My.

  No cóż, to nie jest ból głowy Szwajcarów…
  Admin

 2. Robert said

  Kiedy „polskie” banki zostaną pozbawione możliwości tworzenia pustego pieniądza? Pytanie retoryczne, oczywiście.

 3. wanderer said

  Ciekawe co wlasciciele bankow zrobia przeciwko takiej decyzji. Bo ze nie beda chcieli odpuscic to nie mam zadnych zludzen.

 4. AlexSailor said

  Ad.2 @Robert
  Przecież to bardzo proste.
  PIS ma wszystko, wprowadzi ustawę i po ptakach, banki nie będą mogły kreować pieniądza w kredycie.
  Tylko oni muszą wiedzieć, że my wiemy, my chcemy, my żądamy, my rozliczymy, a kara śmierci zostanie przywrócona.
  Tyle, tylko tyle i aż tyle.
  Natychmiast złotówka zaczęłaby stały kurs w górę, a jakby jeszcze to trochę zabezpieczyć złotem i srebrem z KGHM, to prawie pełnia szczęścia.
  No i NBP ma drukować pieniądz bez brania na ten cel kredytu, co chyba oczywiste.
  Ale nie z powietrza, tylko na podstawie posiadanego kapitału.

  Na przeszkodzie stoi mentalność niewolniczo-pańszczyźniana z jednej strony oraz inteligencko-gołocka wiszenia u klamki pana czy też okupanta i zasługiwania się mu przez gnębienie rodaków.

 5. NICK said

  Tak Panie Alex.
  „Frankowicze”, pobudka!

 6. Boydar said

  @ Pan Wanderer (3)

  Taki stary a taki naiwny !

  Przecież decyzja zapadła w miejscu które jurysdykcji banków już nie podlega. „Rączka za krótka, panie Niezgódka” (Pan Kleks). Zrobią dokładnie to co rozkazie.

  Można sobie zadać tylko pytanie, jak to się stało („nie wiem do dziś”), że ta cała banda chu.i, tak nagle sporządniała. To jest świat materialny i rzeczywisty, oni nie bujają w obłokach. Sądzę, że coś materialnego i bardzo rzeczywistego zarzutowało na perspektywę dalszego funkcjonowania w dotychczasowej formule eksploatacji ludzkości. Putin to wie, Obambo wie, banksterzy też wiedzą. I każdy z nich po swojemu próbuje „powrócić do przyszłości”. Załapmy się na to pendolino, na Miłość Boską.

  No to co, że Żyd ! Popatrzcie na swoich sąsiadów, rodzinę, siebie … Widać tak ma być, nic się nie dzieje bez Woli Najwyższego.

 7. Maćko said

  Inicjatywa swietna, co prawda chyba tylko w Szwajcarii mozliwa do przeprowadzenia.
  Ciekaw jestem jaka bedzie reakcja banksterów. Platne reklamy we wszystkich mendiach w odpowiedniej ilosci i postraszenie Szwajcarów moze zniweczyc ten wysilek.

  Warto wiedziec, ze jest to teza od dziesiatek lat lansowana przez Austryjacka Szkole Ekonomii. 100 pokrycie depozytów i zakaz tworzenia pustego pieniadza, zakaz stosowania rezerwy frakcyjnej.

  Oczywiscie teraz sfora ignorantów i sajanów sie rzuci pisac falszywki na temat Misesa, ale cóz, sami sobie wystawia swiadectwo, albowiem ci, którzy zapoznali sie z ich pogladami na oszustwo bankowe doskonale wiedza co i jak. A ja z hienami nie dyskutuje.

 8. NICK said

  Rysiu… wróć.

  Wrrrrrrrrrrrrrrrrrrr……
  Admin

 9. Boydar said

  Zacznę jak Pan NICK – „nie pierdol, Maćko”

  Nikt nie zarzuca Misesowi, że było coś złego w jego dążeniu do utrzymania sensownego sposobu funkcjonowania banków (o ile to prawda a nie false flag). Zarzuca się mu natomiast tylko to, że był kawałem squrwysyna. Nic więcej. Wam to nie przeszkadza, bo to wasz squrwysyn, ale nam tak. I tym się właśnie „pięknie różnimy”.

  Gdyby ktoś kwestionował powyższe, proponuję lekturę żydopedii –

  https://pl.wikiquote.org/wiki/Ludwig_von_Mises

 10. Boydar said

  Zacznę jak Pan NICK swego czasu – „nie pier dol, Maćko”

  Nikt nie zarzuca Misesowi, że było coś złego w jego dążeniu do utrzymania sensownego sposobu funkcjonowania banków (o ile to prawda a nie false flag). Zarzuca się mu natomiast tylko to, że był kawałem squrwysyna. Nic więcej. Wam to nie przeszkadza, bo to wasz squrwysyn, ale nam tak. I tym się właśnie „pięknie różnimy”.

  Gdyby ktoś kwestionował powyższe, proponuję lekturę żydopedii –

  https://pl.wikiquote.org/wiki/Ludwig_von_Mises

 11. Maćko said

  https://wojciechdydymski.wordpress.com/2012/09/17/ekonomia-nowego-poczatku-upadek-pieniadza-fiducjarnego/
  …Pieniądz fiducjarny , banki, lichwa, giełdy oraz procesy spekulacji … muszą być zdelegalizowane w ciągu 48 godzin od momentu przejęcia kontroli nad państwem … (zburzenie piramidy hierarchicznej )

  Gospodarka musi zostać natychmiast przeprogramowana z systemu hierarchicznego w system kontraktowy , przy jednoczesnym przekształceniu procesu handlowego ,który musi zostać uproszczony i skrócony do naturalnej formy producent – klient końcowy …

  Jedynym emiterem pieniądza musi zostać bank państwowy ,który zdefiniuje wartość pieniądza na poziomie ilości towaru obrotowego na rynku … (wartość pieniądza nie, może być określona wartością kruszczu ponieważ prędzej lub pózniej wraz z rozwojem gospodarki liczba pieniędzy pozostających w obiegu przewyższy wartość zgromadzonego kruszczu )

  Kolejnym elementem jest proces całkowitego oddłużenie obywateli, firm i państwa … (proces ten musi zostać poprzedzony lustracją instytucji finansowo- spekulacyjno- lichwiarskich uznanych za nielegalne: banki, instytucje para bankowe, pożyczkowe, zakaz działalności firm windykacyjnych i komorniczych , giełd walutowych , giełd papierów wartościowych , giełd towarowych … )

  Następnym etapem będzie zakaz oprocentowania pożyczek finansowych , lichwy oraz kształtowania wartości firm , towaru… w oparciu o spekulacje giełdowe ……

 12. Ciupaga said

  https://wiernipolsce1.wordpress.com/2015/12/30/posel-szewczak-zaczal-przytomnie/

 13. Ehze said

  No coz: poczatek przechodzenia na pieniadz wirtualny (elektroniczny), czyli system bezgotowkowy.
  Od dawna sa te plany i od dawna wszystko jest przygotowane.
  Ale: trzeba to praktycznie wdrozyc.

 14. NICK said

  Ciupaga. Drobna korekta. Janusz.
  Szewczak. Skoro poszedł w PISdy? Może ‚rozwalić’ SKOKi.
  Mylę się?

  Nawiasem. Za PIS-dy należy szczególnie trzymać się za kieszenie.

  Cypr to może nie a Szwajcaria? To już na pewno. NIE.
  Dawno temu pisałem. Jeżeli inwestycja we walutę to tylko we CHF. To było drzewiej choć nawet i teraz? Wcześniej było i jest długoterminowo. Dzisiaj?

 15. Maćko said

  9 Boy – a skad Pan wyciagnal Misesa? Anachronizm. Etap. Byl i przeminal pozostawiajc cos dobrego i cos zlego. Jego praxelogia jest calkiem diagnostyczna.

  Sa wspólczesniejsi:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Jesús_Huerta_De_Soto

 16. Boydar said

  Nic nie wyciągałem, słowo harcerza. Sam wylazł, spod siódemki. Następnym razem zastrzelę już na klatce schodowej.

 17. NICK said

  Schizofrenia. Para-noidalna.
  [Ryszardzie. Panie. Nie przygłupie. Serce Twe Lwie. Jest?]

 18. Boydar said

  Ja się nie znam, Panie NICK’u, to Pan jesteś fachmajster w te klocki. Ja mogę kogoś wyleczyć, ale żeby zaraz powiedzieć z czego i którędy to już bez przesady, nie jestem wróżką (tfu !).

 19. Pokręć said

  W takim razie frank pójdzie w górę tak ze 3 razy i będzie cały czas rósł.
  Nie sądzę, żeby to przeszło, bo wrzask będzie taki, że nawet kwik „zemsty Ceausescu” zginie w tym huku.
  Przecież każdy z nas wie, że system kreacji pieniądza przez banki służy jednostkom bardziej wartościowego narodu do ograbiania narodów mniej wartościowych. Ludzkość od zarania dziejów tkwi w ustroju niewolniczym, zmieniają się tylko środki przymusu stosowane na niewolnikach, żeby tyrali na swoich panów – kiedyś to był bat i miecz, dziś – kredyt bankowy i powszechne zadłużenie. A chodzi o to, żeby niewolnik swoją pracę oddał swojemu panu – czy to w naturze, czy w pieniądzu, za który naturę można kupić…

 20. NICK said

  Ja tylko porównuję wpisy jednego autora.
  Np. [7 i 14].
  Zagubion jest. Jak Pan Listwa, gdzieś, napisał.

 21. NICK said

  Nawiasem. Panie Jaśku. Co Pan sądzi?

 22. Maćko said

  19 Nic0 – wszak napisalem: Oczywiscie teraz sfora ignorantów i sajanów sie rzuci pisac falszywki na temat Misesa, ale cóz, sami sobie wystawia swiadectwo, albowiem ci, którzy zapoznali sie z ich pogladami na oszustwo bankowe doskonale wiedza co i jak. A ja z hienami nie dyskutuje.

 23. Jazzik said

  Czyli te banki które się nakradły i mają mnóstwo obecnie już realnej kasy chca się bronić przed bankami które próbują wzbogacić na tej samej zasadzie co te pierwsze „starszych i mądrzejszych” w sumie wcale się nie dziwię. Dlatego frankowiczom pomoże polski NIERZĄD. ktoś to wiedział wcześniej. Mam wielu znajomych z kredytami we frankach, teraz płacą tyle co ja w polskich złotówkach bioracy kredyt płacę od wielu lat.
  Ale to nie chodzi o moich znajomych.. a o „bisnesmenów” którzy przecież pomagali PO być u koryta

 24. Pitagoras said

  Ciupaga 11 – dziękuję za ten materiał, puściłem dalej, może się otrząsną?

 25. NICK said

  Sam ze sobą? Pana sterowanie, hm… Np. celowe przeinaczanie nick’ów, wielokrotne; jakby pogarda? Np. „Nic0”. I wcześniejsze. I podpinanie się do Wiary. Naszej. Wielokrotne… . Durni Pan nie spotkał. Spotkał Pan rzymskich katolików. Boli?

 26. GonDar said

  Tylko czy Bank Szwajcarii to szwajcarski bank? Proszę przeczytać na Independent Trader jaka jest struktura własności Banku Narodowego Polski.
  Można się zgodzić z Szewczakiem. 32 lata. Tyle będziemy spłacać obecne długi, no chyba, że to ostatnie Święta Bożego Narodzenia.
  Trzeba wrócić do nauk z Pisma. Kredyt bez procentów. W sumie Pismo wystarczyłoby za wszystkie prawa stanowione.

 27. Chutor said

  Ad 19 Pokrec
  The final argument of kings, napis na artylerii – Louisa XIV
  Artyleria jest bogiem wojny – Jozef Stalin
  Jezeli nie masz miecza sprzedaj koszule
  i kup go sobie – Jezus Chrystus do swoich uczni

  Jezeli muzulmanie wejda do Szwajcarii to nie po to
  aby prosic o pozyczki. Raczej zawloka bankierow
  do ich bankow ziemskich aby odkopali zloto.

 28. Chutor said

  „The final argument of kings,”
  powinno byc: ostatni argument krolow

 29. Re: 21 Nick…
  Co mam sadzic na temat zapodanego artykulu dotyczacego szwajcarskiej procedury likwidacji bankow (lichwiarzy) kreujacych pieniadze z powietrza, czy mam odniesc sie do nizej zapodawanych komentarzy na w/w temat???…
  ===================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Jesli chodzi o zyda meisa, to szkoda czasu i atlasu na jego dyrdymaly, bowiem w swoich „opowiesciach” n/t systemu finansowego NIGDY nie wspomnial n/t wolnego od podatku i oprocentowania emitowanego pieniadza, ale tylko i wylacznie na temat zydowskiego interesu z tego tytulu plynacego do ich zydowskich kieszeni…

 30. NICK said

  Panie Jaśku. Artykułu!
  Bo komentarze to same się komentują… .
  Moje też, niestety… .
  Pozdrawiam.

 31. Re: 30 NICK.
  (dot. Artykulu)
  Wyglada na to, ze Szwajcarzy maja dosyc zydowskiego terroryzmu lichwiarskiego (majac na uwadze, ze zydowscy „holo-mitomani” zazadali od Szwajcarow ponad 2 miliardy dolarow „odszkodowania” za przechowywanie nazistowskiego zlota ukradzionego podczas II zydowskiej wojny swiatowej) i majac na uwadze, ze w szwajcarskich kantonach funkcjonuja dwa rodzaje waluty: panstwowa i lokalna, wiec w zasadzie lichwiarze po znacjonalizowaniu bankow przez Szwajcarow nie beda mogli nic zrobic i sila rzeczy pozegnac sie z dodatkowymi „odszkodowaniami”…
  (roszczeniami) z tytulu „holo-kitu”…
  I jeszcze jedno: dodatkowym atutem dla Szwajcarow jest to, ze w niemalze kazdym domu obywatele sa w posiadaniu od kilku do kilkunastu rodzajow broni palnej (od pistoletow po atomatyczne karabiny maszynowe), co staje sie powaznym argumentem przeciwko „zydowskiej demon-kracji” majacej na celu obezwlasnowolnienie Szwajcarow..no ich ograbianie…
  =======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Osobiscie, jestem przekonany, ze Szwajcarzy kieruja swoje oczy ku Rosji, a zwlaszcza tam dokonywanych przemian w ktorych m.in., tez wydano ustawe o obowowiazkowym posiadaniu broni przez obywateli…no i przyjazna polityka DUMY dla swoich obywateli Rosjan, a Islandia jest dla Szwajcarow swego rodzaju usprawiedliwieniem w kierunku wyjscia spod zydowskiej jurysdykcji „gieldowej” (spekulacyjnego rynku gieldowego)…

 32. NICK said

  Rzeczona broń w rękach obywatelskich to jednak nie tylko ‚straszak’.

  P.S. No, kalkstein. Dasz mi pozwolenie?

Sorry, the comment form is closed at this time.