Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Za_granicą_widać_Lep… o Rozbić system samowładzy
  revers o Czy Duda zatańczy kazaczo…
  NICK o Wolne tematy (45 – …
  JARNO o Głowa Kolumba, czyli krótki es…
  wanderer o Rozbić system samowładzy
  JARNO o Głowa Kolumba, czyli krótki es…
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (45 – …
  revers o Wolne tematy (45 – …
  NICK o Wolne tematy (45 – …
  revers o Po wyborach, czas na pleb…
  Boydar o Wolne tematy (45 – …
  gorej o Rozbić system samowładzy
  Bezpartyjna o Wolne tematy (45 – …
  Marek o Rozbić system samowładzy
  JARNO o Odnośne refleksje po pierwszej…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 517 obserwujących.

Zbrodnia UPA w Łozowej

Posted by Marucha w dniu 2015-12-30 (Środa)

W nocy z 28/29 grudnia 1944 roku – oddział ukraińskich nacjonalistów z UPA sotni „Burłaky” dokonała mordu na polskich mieszkańcach wsi Łozowa koło Tarnopola. Z rąk UPA zginęło ponad 120 Polaków oraz kilkunastu Ukraińców.

Tablica pomnika zamordowanych w Łozowej na cmentarzu w Szlachcińcach, fot. wikimedia commons

28 grudnia 1944 roku około godz. 22 sotnia „Burłaky” pod dowództwem Iwana Semczyszyna „Czarnego” zaatakowała Łozową. Upowcy nadeszli od strony Kurnik Szlachcinieckich. Sygnałem do ataku był wystrzał czerwonej rakiety.

We wsi, liczącej około 800 mieszkańców, w większości Polaków, nie było oddziału samoobrony, jednak kilkunastu mężczyzn nielegalnie posiadało broń palną. Mieszkańcy zorganizowali obronę w domach od strony Kurnik. Szczególnie dużo osób schroniło się w domu Feliksa Kłosa, który miał automat, oraz u Adama Cieśli. Część osób uratowała się dzięki Karolowi Mazurkiewiczowi, który biegł przez wieś alarmując ludność. Zaczął bić kościelny dzwon.

Napastnicy podzielili się na dwie grupy. Jedna poszła w stronę drogi głównej obok zagrody Piotra Pączyka, druga poszła w głąb wsi obok zabudowań Kłosa. Obrońcy domu Kłosa oddali do maszerujących upowców kilka strzałów. Napastnicy ominęli to zabudowanie i skierowali się do wsi. Część z nich próbowała podchodzić do domu Kłosa od strony południowo-zachodniej, jednak byli odpierani strzałami. W tym czasie do zabudowań Kłosa i Cieśli napływali niedobitkowie z rzezi. Pozostali ukrywali się w piwnicach, schronach i zabudowaniach gospodarskich.

Intruzi działali w wyspecjalizowanych grupach. Jedni, głównie mężczyźni włamywali się do domów i bez względu na płeć i wiek zabijali napotkane osoby siekierami, nożami oraz strzałami z broni palnej.

Upowcom towarzyszyły grupy rabusiów, które zabierały inwentarz i ładowały na furmanki mienie Polaków. Po ograbieniu zagrody były palone przez trzecią grupę napastników, którzy zajmowali się także strzelaniem do uciekających. Wśród atakujących rozpoznano Ukraińców z sąsiednich wiosek: Kurnik Szlachcinieckich, Stechnikowiec, Czernichowiec i Szlachciniec.

W domu Pawła Kozioła upowcy zabili jego matkę oraz pobili jego żonę, z pochodzenia Ukrainkę. Koziołowa padając nakryła własnym ciałem dziecko, ratując mu życie i udawała martwą. Leżąc zauważyła towarzyszące upowcom kobiety ukraińskie, plądrujące izbę; jedną z nich była jej własna siostra. W domu Władysława Makucha zamordowano 5 osób, w tym 6-miesięczne niemowlę, chwytając je za nóżki i uderzając głową o framugę.

Po kilku godzinach do Łozowej przyjechał radziecki pociąg pancerny, który oświetlił wieś rakietami i otworzył ogień do upowców; jednocześnie ze Zborowa nadciągnął oddział radzieckich żołnierzy. W tej sytuacji oddział UPA przerwał napad i wycofał się do lasu, porzucając część łupu. W wyniku ostrzału zapaliły się niektóre zabudowania.

Źródła podają liczbę ofiar tego napadu od 106 do 131. Oprócz Polaków upowcy zamordowali także Ukraińców – według polskich świadków 9, według meldunku radzieckiego – 8 rodzin.

Zamordowanych pochowano 31 grudnia 1944 w zbiorowej mogile na przykościelnym placu. Podczas pogrzebu na odgłos strzałów wybuchła panika; wystraszony tłum ruszył ku posterunkowi radzieckiemu na moście kolejowym. Zdezorientowani żołnierze oddali strzały do biegnących, przez co zginął Wojciech Grabas, którego także pochowano w przygotowanym wspólnym grobie.

Według informacji czasopisma Na rubieży w latach 80. zbiorowy grób ofiar został przeniesiony na cmentarz w pobliskich Szlachcińcach. Na grobie władze radzieckie postawiły tablicę z gwiazdą i napisem w języku ukraińskim: „Współmieszkańcom wsi, którzy zginęli z rąk ukraińskich burżuazyjnych nacjonalistów”. Około 1991 roku napis został usunięty z tablicy.

W 2008 roku staraniem Rady Ochrony Pamięci Wakl i Męczeństwa na cmentarzu w Szlachcińcach wzniesiono nowy pomnik ofiar zbrodni w Łozowej.

Mord upamiętnia również tablica odsłonięta 15 sierpnia 1997 roku w kościele pw. św. Trójcy w Gorzowie Śląskim

Literatura:

Ryszard Kotarba, Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej w województwie tarnopolskim w latach 1939-1945. Próba bilansu, [w:] Polska-Ukraina: trudne pytania, t.6, s.293

Grzegorz Hryciuk, Przemiany narodowościowe i ludnościowe w Galicji Wschodniej i na Wołyniu w latach 1931-1948, Toruń 2005,

Henryk Komański, Szczepan Siekierka, Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie tarnopolskim 1939-1946, Wrocław 2006,

Grzegorz Motyka, Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła”, Kraków 2011, s.344

https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com

Komentarze 4 to “Zbrodnia UPA w Łozowej”

 1. wanderer said

  Co za dzicz. Jak trzeba miec wyprany mozg zeby popelnic takie zbrodnie.

 2. PYTAM ! Na jakiej PODSTAWIE A.Duda ROZDAJE 1 miliard Euro dla ZABIJAKÓW ukrainców ? said

  Prezydent III RP A. Duda BEZ ZGODY polskiego Sejmu na konto polskiego PODATNIKA „pożyczył” 14-XII-2015 roku na wieczne NIE oddanie 4 miliardy złotych temu NIE-wiarogodnemu bendyckiemu SKRAJNIE nacjonalistycznemu SEZONOWEMU państewku „ukraina” !

  PYTAM !
  PYTAM ! Kto w III RP ROZLICZY samowolę A.Dudy z prostackiego, ROZDAWNIA pieniędzy polskiego PODATNIKA bankrutom ZABIJAKOM rezunom ukraińcom ?!

  Na jakiej PODSTAWIE paru facetów jak A.Duda, B.Szydło z III RP „pożycza” o tak sobie 4 MILIARDY złotych polskiego podatnika bez jakich kolwiek GWARANCJI zwrotu, takim NIE wiarogodnym rzezimieszkom nacjonalistom ukraińskim z Kijowa, którzy na 100% NIGDY tych pieniędzy NIE zwrócą polskiemu PODATNIKOWI !

  To co zrobił A.Duda w Kijowie 14-XII-2015r. to jest JAWNY RABUNEK Polaków, gdyż tego Sejm NIE zatwierdził, gdyż TA „procedura pożyczania” polskich pieniedzy przez A.Dudę NIE gwarantuje ZWROTU tych pieniędzy, gdyż jak widać NIE MA w III RP ustanowionych procedur w pożyczaniu wielkich pieniędzy przez Polskę jak to jest w USA !!!

  Na JAKIEJ podstawie A.Duda dał ten „prezent” 1 miliarda Euro tym bezkarnym ZABIJAKOM banderowcom ukraińcom ?
  Czy A.Duda OBRABOWAŁ Polaków z 1 miliarda Euro aby się podlizać tym ukraińskim REZUNOM , którzy wcześniej WYRŻNELI 250 tysięcy Polaków w celu RABUNKU ich ziemi i majątku, który MORDERCY ukraincy sobie bezkarnie PRZYWŁASZCZYLI !!!

  NIE zapominać, że na wiosnę 2015 roku też E.Kopacz jako premier PODAROWAŁA też samodzielnie bez zatwierdzania przez Sejm 100 milonów euro na wojnę domową na Ukrainie, a dzisiaj A.Duda lekką ręką, o tak sobie DAJE miliard Euro „pożyczki” wogóle NIE weryfikując, czy te zdemoralizowane dziady NACJONALIŚCI ukraińscy w kompletnej ROZSYBCE to w ogóle SPŁACĄ !!!

  Czy Wy wszyscy w tej III RP, żeście kompletnie ZGŁUPIELI !!!

  http://www.tvp.info/23174927/cztery-miliardy-euro-dla-ukrainy-polska-udzieli-kredytu

  To już lepiej było te $100 milionów ROZDAĆ każdemu do ręki w prezencie ale SPRAWDZONYM Polakom zamieszkałym na ukrainie niż tym LUDOBUJCOM nacjonalistom z Kijowa, którzy też tych 100 MILIONÓW Euro też na 100% NIGDY Polsce NIE zwrócą bo ukraibncy sa DURNIE i BANDYCI !!!

  Przecież ta gówniana w rozsypce tzw. „ukraina” to NIE wiarogodna zgraja rzezimieszków i skrajnych ZŁODZEJI i zwykłych OSZUSTÓW, którym absolutnie NIE wolno wierzyc !
  Ukraińcy są NIE wiarogodni, NIE wypłacalni i NIE będą wypłacalni, gdyż oni są dosłownie WSZYSCY zdemoralizowani do samego dna i bez skrupułów ci przy korycie władzy ROZKRADAJĄ im pożyczone pieniądze !

  ZAWIADAMIAM wszystkich, że w USA o przyznaniu pożyczek rządowych dla OBCYCH państw są przyznawane dopiero wtedy gdy Parlament wyrazi na to zgodę po przez GŁOSOWANIE !

  Wcześniej przed głosowaniem o pżyczkach USA dla obcych państw odbywają się w Parlamencie przesłuchaniach fachowców, bankowców na temat ZAGWARANTOWANIA zwrotu takich pożyczanych pieniędzy przez USA.

  Parlament przed głosowaniem w USA musi byc poinformowany NA CO konkretnie pożyczane są te peniądze, co ZATWIERDZANE jest wcześniej w specjalnych komisjach parlamentarnych, tak aby to UZASDNIC przed Kongresem USA, który potem PRZEGŁOSOWUJE czy Kongres ZGADZA się na udzielenie tej pożyczki.

  ZAWSZE te pożyczane pieniądze przez USA ale pod WARUNKIEM, że zostaną wydane w USA przez kraj pożyczający.

  Zobacz tutaj jak to wygląda takie przesłuchanie przed komisjami Parlamentu USA:

  „Nuland Grilled on Neo-Nazis in Ukraine & Money U.S. is Spending” :

  Na wiosnę 2014 roku Ukraina starała się o pżyczkę 1 miliarda dolarów w USA.

  W trakcie przesłuchań Kongresmeni zarządali GWARANCJI od Ukrainy w postaci zdeponowania w USA 33 ton ukraińskiego złota, które zostało dostarczone do depozytu w USA dnia 7 marca 2014r

  Dopiero wtedy 14 marca 2014 roku odbyło się GŁOSOWANIE w udzieleniu pożyczki dla ukrany w wyskości 1 miliarda US dolaras:

  „Congress Approves $1 Billion for Ukraine” :

  http://www.nytimes.com/2014/03/28/world/europe/senate-approves-1-billion-in-aid-for-ukraine.html?_r=0

  PYTAM !!!

  DLACZEGO NIE została dokonana taka PROCEDURA w III RP gwarantująca ZWROT tych pieniędzy przez tych zabijaków z Kijowa !

  Jeszcze RAZ powtarzam, że SAMODZIELNIE żaden prezydent w USA czy Sekretarz Stanu USA absolutnie NIE MA prawa udzielać jakich kolwiek MILIONOWYCH pożyczek dla OBCYCH państw na konto amerykańskiego podatnika, czyli dopiero po PRZEGŁOSOWANIU zasadności takiej wielkiej pożyczki w Kongresie USA !

  A.Duda i ta sitwa PiS po dorwaniu się do koryta władzy w III RP SZASTA i ROZDAJE pieniądze polskiego podatnika jak GROŹNI opętani WARIACI !

  UCZCIWI Posłowie polskiego Sejmu jeśli wogóle są jeszcze tacy, PILNIE ZATRZYMAJCIE NATYCHMIAST ten ROZBÓJ finansowy opętańców oraz dalszy RABUNEK polskich obywateli przez obecny rząd PiS-u !!

 3. Inkwizytor said

  Re: 2

  Zadanie Dudy jest takie samo jak wcześniej Komorowskiego i PiSdu czyli napuszczać Polaków na Rosjan i niedopuścić do życzliwych a nawet tylko neutralnych relacji między oboma krajami. W tym celu Duda będzie robił wszystko nawet kosztem swojej popularności co jest mało ważne jak i interesem Polski i Polaków co jest najważniejsze. Dał miliard bo to nie jego pieniądze to co ma się przejmować, ktoś mu za to coś zrobi ? Jeszcze pochwalą. Pare lat temu pisałem, że polskojęzyczni administratorzy Polski będą składać kwiaty pod pomnikiem Bandery. Ta chwila zbliża się bardzo szybko.

 4. Boryna said

  Ukraina musi wypłacić Polsce miliardy za ludobójstwo i znieszczenia polskiego mienia.

Sorry, the comment form is closed at this time.