Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Marek o Czy Duda zatańczy kazaczo…
  wanderer o Wolne tematy (45 – …
  wanderer o Wolne tematy (45 – …
  revers o Czy Duda zatańczy kazaczo…
  NICK o Wolne tematy (45 – …
  Marucha o Głowa Kolumba, czyli krótki es…
  Za_granicą_widać_Lep… o Rozbić system samowładzy
  revers o Czy Duda zatańczy kazaczo…
  NICK o Wolne tematy (45 – …
  JARNO o Głowa Kolumba, czyli krótki es…
  wanderer o Rozbić system samowładzy
  JARNO o Głowa Kolumba, czyli krótki es…
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (45 – …
  revers o Wolne tematy (45 – …
  NICK o Wolne tematy (45 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 517 obserwujących.

Rosja – Polska. Jak znaleźć modus vivendi?

Posted by Marucha w dniu 2015-12-31 (Czwartek)

Rok 2015 był trudny pod wieloma względami. W tym także w relacjach rosyjsko-polskich. Wzajemny brak kceptacji dla punktu widzenia przeciwnej strony uwidacznia się poprzez media, poprzez oficjalne oświadczenia polityków i działaczy społecznych. Niektóre czynniki drażniące są widoczne gołym okiem.

Wystarczy przypomnieć bojkotowanie przez Polaków uroczystości w Moskwie z okazji 70-tej rocznicy Zwycięstwa nad Niemcami faszystowskimi, „walkę” z pomnikami żołnierzy radzieckich i braterstwa broni na terytorium Polski, niekończące się sięganie po tragedię katyńską i katastrofę smoleńską.

Równocześnie nasilało się dążenie Polski do kroczenia w pierwszych szeregach militarnego bloku NATO i do przysuwania jego struktur coraz dalej na wschód, coraz bliżej granicy rosyjskiej. Pretensje pod adresem Rosji nie znikają, odwrotnie — aktywizują się.

Jest to tematem rozmowy z rosyjskim politologiem i historykiem, pracownikiem naukowym Rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych, specjalistą w dziedzinie samoidentyfikacji historycznej i etnicznej Słowian zachodnich i wschodnich Olegiem Niemeńskim.

Panie Niemeński, czym, Pana zdaniem, 2015 rok różni się od poprzedniego?

— Dla relacji rosyjsko-polskich był to, w pierwszej kolejności, rok wielkich rozczarowań. Planowano bowiem na ten okres rok wzajemnej wymiany kulturalnej Rosji i Polski. Jednakże po wydarzeniach na tak zwanych Euromajdanie i po tym wszystkim, co one spowodowały, strona polska postanowiła odwołać tę wielką imprezę. Jest to bardzo smutne, gdyż wieloletnie przygotowania do roku wzajemnej wymiany kulturalnej okazały się niepotrzebne.

Uważam, że jego odwołanie było wielkim błędem. Imprezy w dziedzinie kultury nie powinny padać ofiarami polityki. Odwrotnie, jeśli stosunki między dwoma krajami są podważane, trzeba aktywizować wymianę kulturalną, gdyż właśnie w tej dziedzinie można zapewnić większe zrozumienie wzajemne chociażby na szczeblu twórców kultury i nauki. Udaremnianie tego i wznoszenie muru wzajemnej izolacji jest drogą donikąd.

Co, Pana zdaniem, jako uczonego, jest przeszkodą dla wznowienia przyjaznych stosunków dobrego sąsiedztwa między naszymi krajami?

— Ze strony Rosji jest realizowana dość wyraźnie nakreślona linia polityczna. Moskwa gotowa jest do każdych inicjatyw w celu poprawy stosunków. Dla nas wspierają to argumenty z zakresu wartości, czyli nie pragmatyczne — dla Rosjan bowiem subiektywnie bardzo ważne jest utrzymywanie dobrych stosunków z innymi narodami słowiańskimi. Podejście strony polskiej z kolei jest całkiem inne — słowiańskie braterstwo nie odgrywa w jej ujęciu tej roli, natomiast na pierwszym miejscu znajduje się kryterium akceptacji dla „wartości zachodnich”, obcych pod wieloma względami kulturze rosyjskiej. Zresztą, sama Polska nie wszystkie bynajmniej z tych wartości aprobuje.

Jednakże w rzeczywistości sytuacja jest o wiele bardziej złożona: często musimy mieć do czynienia z zaprzeczaniem istnienia Rosji jako takiej, niezależnie od tego, co wewnątrz niej dzieje się. Brak jakichkolwiek konstruktywnych propozycji, a w wyniku jakiegokolwiek pozytywnego podłoża dla prowadzenia negocjacji.

Niedawno zapytałem pewnego znanego i nie bardzo już młodego dziennikarza polskiego o liberalnych poglądach: jakie ogólnie dezyderaty wysuwa wobec Rosji Polska i w ogóle Zachód? Jakie, ich zdaniem, miały by być nasze stosunki wzajemne? Spoważniał natychmiast i odpowiedział niedwuznacznie: „Propozycja jest jedna — popełnienie samobójstwa”. Niestety, ta sprawa została ujęta przezeń bardzo trafnie. Jasne jest, że całkowity brak akceptacji dla Rosji jako takiej nie może być żadną podstawą dla kształtowania konstruktywnych i wzajemnie korzystnych kontaktów.

Warszawa oświadczała niejednokrotnie, że klucz do rozstrzygania problemów w naszych relacjach dwustronnych znajduje się w Moskwie. Logicznie byłoby założyć, że właśnie Rosja nie jest zainteresowana w poprawie stosunków z Polską. Czy tak właśnie należy rozumować?

– W latach 1990-tych Polska była postrzegana przez Rosję jako ewentualny „most między Wschodem a Zachodem”, i Moskwa w sposób w pełni szczery oferowała jej tę rolę. Niestety. Podstawę tej propozycji tworzył całkowity brak jakiegokolwiek zrozumienia polskiej mentalności i polskiego spojrzenia na Rosję.

Trzeba jednakże zaznaczyć, że taka rola obiektywnie — leżałaby jak najbardziej w interesie Polski — niewątpliwie, ten kraj, wskutek swego antyrosyjskiego stanowiska, traci wiele, zarówno w swym rozwoju gospodarczym, jak też w swym znaczeniu politycznym.

Obecnie na Zachodzie także dobrze uświadomiono sobie, że zwracać się do Warszawy należy tylko w tym przypadku, jeśli chodzi o pogorszenie stosunków z Moskwą. Jeśli zadanie jest odwrotne — lepiej obejść się bez jej udziału. W wyniku dla Polski staje się nie do przyjęcia każde oświadczenie ze strony krajów Europy Zachodniej w sprawie konieczności poprawy stosunków z Rosją. Przecież zakłada to rozwój tych stosunków bez udziału Warszawy, ponad nią. A przecież cała polska myśl geopolityczna uświadamia to jako niebezpieczeństwo podstawowe, któremu należy przeciwstawiać się na wszelkie możliwe sposoby.

W wyniku Polska zajmuje stanowisko radykalne i nie jest gotowa na wyjście na spotkanie Rosji na żadnym kierunku. Teraz, z chwilą objęcia władzy przez nowy rząd, to podejście uzyskuje coraz bardziej drastyczny i aktywny charakter. Jednakże niezależnie od tego, jak będzie kształtować się historia dalej, Rosja mimo wszystko pozostanie wschodnim sąsiadem Polski i będziemy musieli znaleźć jakiś modus vivendi.

Prawdą jest również istnienie wymiaru ludzkiego: na szczeblu stosunków międzyludzkich Rosjanie i Polacy utrzymują z reguły dość dobre, przyjazne kontakty, powiedziałbym nawet, że wykazywana jest tu wzajemna sympatia, co wzbogaca nasze narody.

Tak sobie wyobraża przeciętnego Rosjanina polski czytelnik G*** Wyborczego, Gazety Polskiej i innych koczowniczych mediów.

Wiktor Bezeka
http://pl.sputniknews.com

Komentarzy 27 to “Rosja – Polska. Jak znaleźć modus vivendi?”

 1. rom said

  Kto to napisał polacy bojkotowali ? To nie jest polski rząd .To jest rząd okupacyjny ,prowadzony przez żydów .Polacy tak nie postępują wbrew własnym interesom .

 2. Siggi said

  W pewnych programach publicystycznych w Moskwie funkcjonuje ten idiota.Szczególnie lubuje się w pokazywaniu jego piany na jego pysku red.Solowiow Wladimir w programie „Wiskresnyj wiecher”,do obejrzenia na YouTubie.
  Obecny stan stosunków ,to kwestia nieprzezwyciężonych kompleksów historycznych i ciągłe poczucie niedowartościowania strony polskiej plus podtrzymywanie fobii antyrosyjskiej na zaoceaniczne zamówienie.Cena? Wystawianie się – jako pierwsi-na spopielenie,gdyby doszło „co, do czego” miedzy wielkimi tego świata.

  http://putins-news.ru/russkaya-krasavica-ulozhila-na-lopatki/

 3. akej said

  @ 1
  Ma pan racje odnosnie rzadu. Niestety, ale dosc duza czesc Polakow jest oglupiona 25-letnia antyrosyjska i jednoczesnie prozachodnia propaganda srodkow masowego przekazu. Taka jest nasza rzeczywistosc.

 4. sulavix said

  @ 2 (Siggi)
  bardzo zgrabnie i celnie to Pan spointował; dodał bym, że są to uczucia podświadome; natomiast świadome jest poczucie ogromnej wyższości nad kacapami; żałosne.

 5. e.c. said

  Niemcy nie chcą baz NATO w Polsce. 74 proc. obywateli RFN …
  natemat.pl › 107609,niemcy-nie-chca-ba…
  POLAKÓW NIKT O ZGODĘ NIE PYTA

  DR PRAWA I LEWA ,ŻYDOWSKA CIOTA,KRÓL CHLEWA
  ZAMIAST ZAPALAĆ CHANUKĘ NIECHAJ POBIERZE NAUKĘ :

  MATEUSZ PISKORSKI-POLSKA BEZ NATO
  JAFE ARNOLD- ATLANTYZM A KWESTIA POLSKA

 6. akej said

  @ 5
  Dzieki Bogu, ze szwaby nie chca baz NATO w Polsce!

 7. Kami said

  @ 1 Zastanawiałem się, skąd bierze się nienawiść mośków do FR, skoro dostali zezwolenie i pieniądze na emigrację do wuja Sama, gdzie czekały na nich talonczyki, wolność i swoboda, zamiast oczekiwanych dyrektorskich stanowisk, podobnych do opuszczonych w ZSRR. Ameryka, oprócz talonczyków, daje wędki do łowienia kapitału, ale nie daje dolarów. Autonomiczną jewrejską republikę opuścili prawie wszyscy jej obywatele, nie powrócił nikt (podobno 1 jeden wrócił do Birobidżanu). Mośki kijowskie i dawidki warszawskie przypuszczali, że należą się im opuszczone fotele dyrektorskie, a te zajęli tubylcy i zaczęli się sami gospodarzyć, sami sprzedawać gaz i ropę, odebrali nawet co swoje z Jałtą. O, to niedobrze. Judzenie (niepoprawne politycznie słowo pochodzi od Judy) przeciw Moskalom ruszyło całą parą w warszawce i kijowce, oraz skuteczne ogłupianie tubylców po fatalnym niezrozumieniu rozkazu: „Pull ul, pull up” w Smoleńsku.

 8. Hasso C. said

  Smutne ze Polacy wykazuja takie krotkowzroczne rozumienie geopolityki. Daja rzadzic partiom politycznym ktore mydla im oczy i zdradzaja interesy narodowe. Nie ma praktycznie madrej elity patriotycznej.
  Tak, jak maksyma Marszalka, ktora dotyczyla rownego dystansu do Niemiec i Rosji przed Wojna, jest teraz maksyma rownej nienawisci do Niemcow i Rosjan, do Niemiec i Rosji, nawet jesli oficjalnie lubimy Niemcy jako partnerow w nato i EU. Dopoki nie ma mowy o wojnie czy jakichs wiekszych tapnieciach geopolitycznych, nie bedzie sie dzialo nic powaznego. Jak z tego wybrnac? Nie wiem. Nie widze lekarstwa na patologiczna rusofobie Polakow. Nie widze zadnej rozsadnaj patriotycznej sily w Polsce, ktora bylaby zaczatkiem pojednania z Rosja, tak niezbednego dla nas.
  Czy sie myle?

 9. Bobola said

  Jawna czy ukryta niechec do Rosjan jest zjawiskiem uzasadnionym nie tylko historycznie ale i rasowo. Wbrew powszechnej opinii Rosjanie w wiekszosci nie sa Slowianami pod wzgledem rasowym . Sa to ugro-finowie nie nalezacy do rasy bilej i to wlasnie decyduje o ich swiadomosci emocjonalnej oraz zachowaniu. Wiecej o tym na http://bobolowisko.blogspot.com/2015/12/co-nam-mowi-wspolczesna-genetyka.html

 10. Joannus said

  Ad 9
  ”Jawna czy ukryta niechec do Rosjan jest zjawiskiem uzasadnionym..”

  Jawna czy ukryta niechec do Bobolanina jest zjawiskiem bezspornie uzasadnionym. Czym, ano tym co tutaj wrzuca i wrzucał w przeszłości nie jeden raz.
  Nawet brakuje mu krzty szacunku do wielkiego męczennika św. Andrzeja Boboli,szargając Jego Imię.

 11. Kami said

  @9 mam dla ciebie piękną migrantkę, niedrogo według szariatu nie była używana

 12. Joannus said

  Brawo Kami.
  Pozdrawiam

 13. PROŚBA do p. Gajowego i Administratora witryny, said

  Proszę p. Gajowego o USUNIECIE wpisu „Odpowiedzi” nr. 9 w tym felietonie i całkowite ZABLOKOWANIE IP tego zwyrodnialca z tym skrajnie KŁAMLIWYM wpisem makabrycznie naruszający normy współżycia ludzkiego.

  Parę dni temu na tej witrynie był plebiscyt z zapytaniem do internautów jak „Gajówka” ma sobie radzic z tymi, którzy są ZDEMORALIZOWANI, wypisują skrajne chamstaw i psują wizerunek Gajówki.
  Większośc głosujących właśnie wypowiedziała się, aby USÓWAĆ takie chamskie wpisy lub nawet BLOKOWAĆ na stałe tych zwyrodnialców, którzy tego chamstwa się dopuszczają.

  Od ponad 30 lat mieszkam w zbankrutowanym obecnie rządzonym przez zwyrodnialców żydów USA, gdzie to właśnie specjalnie UPRZEWILIJOWANE ludobujcze rozwydrzone żydostwo BEZPODSTAWNIE oczernia i zajadle atakuje Rosjan, Polaków, Węgrów, Serbów, Czechów co jest już NIE do zniesienia !

 14. Pitagoras said

  Joannus – świętoszku, jakiś czas temu prosiłeś o usunięcie mego clipu, gdy ISIS’cy niby przejechali czołgiem wroga!
  A tu bjjesz rawo z pozdrowieniami dla nieużywanej migrantki – śmieszność nazwijmy sylwestrową! (FUJ)

 15. akej said

  @ 9
  Jak zwykle glupoty musisz plesc. Czego znow sie nawachales lub nacpales?!

 16. Marucha said

  Re 13:
  Niech wpis zostanie, jako świadectwo, że nawet inteligentna i wykształcona osoba może pleść bzdury.

 17. Watazka said

  13
  Prosba do P. Gajowego

  A ja proponuje, zeby wszystkich tych „aryjczykow ‚ poddac przymusowym badaniom rasowym/genetycznym. Im slabszy goj tym bardziej rasowo „wokalny”.
  Federacja Rosyjska sklada sie z wielu narodowosci. W Rosji jest czynnych i na codzien uzywanych 273 jezyki. Obywatel Federacji wcale nie musi byc Rosjaninen. Minister spraw zagranicznych Rosji – jeden z najmadrzejszych politykow jakich zna historia , S. Lawrow jest Ormianinem. I jest Rosjaninem.
  Czysta rase aryjska juz przerabialismy w Europie.
  Moze wystarczy.

 18. Joannus said

 19. peacelover said

  Przykre to. ze poglady p. Boboli, jak i innych komentatorow
  sa tak autorytatywne.
  Proponuje zapoznac sie z opiniami p. Kent Hovind z USA,
  ktore sa biegunowo rozne w swoich wnioskach.
  Genetyka jest dziedzina trudna i jeszcze zupelnie nie zglebiona.
  To, ze np. Rosjanie sa nam blizsi niz np. Grecy jest faktem, ale w
  stosunkach miedzy narodami takie sympatie czy antypatie
  nabieraja innego wymiaru:
  Wszystko zalezy od dobrej woli partnerow,
  czy aktualnej gry politycznej.

 20. Kolega Bobola (9) zdaje się modlić pod figurą, ale z diabłem za skórą. 🙂

 21. durny goj said

  @ 9, 17, 19 i dla tych leniwych co nie się im poszukać: „Męczeńska śmierć św. Andrzeja Boboli”

  W czasie powstania Chmielnickiego, św. Andrzej Bobola dostał się we wsi Mohilno w ręce Kozaków (nie Rosjan), którzy 16 maja 1657 wpadli do Janowa Poleskiego z zamiarem mordowania Polaków. Z pojmanego kapłana zdarto suknię kapłańską, na pół obnażonego zaprowadzono pod płot, przywiązano do słupa i zaczęto bić nahajami, z zamiarem, by wyrzekł się wiary. Następnie oprawcy ucięli świeże gałęzie wierzbowe, upletli z nich koronę na wzór Chrystusowej i włożyli ją na jego głowę oraz zaczęli go policzkować, aż wybili mu zęby. Potem wyrywali paznokcie i zdarli skórę z górnej części jego ręki. Odwiązali go i okręcili sznurem, a dwa jego końce przymocowali do siodeł. Andrzej musiał biec za końmi, popędzany kłuciem lanc, a oprawcy dodatkowo torturowali go szablami, raniąc mu palce, nogę oraz przekłuwając oko. (jak UPA)

  Na koniec zawleczono go do rzeźni miejskiej, rozłożono na stole i zaczęto przypalać ogniem. Na miejscu tonsury wycięto mu ciało na głowie do kości, na plecach wycięto mu skórę w formie ornatu, rany posypano sieczką oraz odcięto mu nos, uszy i wargi. Kiedy z bólu i jęku wzywał imiona Jezusa i Maryi, w karku zrobiono otwór i wyrwano mu język oraz grubym szydłem rzeźniczym podziurawiono mu lewy bok. Potem jego ciało szarpane konwulsjami powieszono twarzą do dołu. Katusze i straszne tortury trwały około dwóch godzin, po których uderzeniem szabli w szyję dowódca oddziału zakończył około godziny 15 jego nieludzkie męczarnie, powodując śmierć.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Bobola

 22. Inkwizytor said

  re: 9

  a co to za popierdoleniec ten Babola ?

 23. Maverick said

  Od czasów gdy Rosjanie rozpierdolili Chazarię, farbowane żydostwo stara się ją zniszczyć i skolonizować, Mają roszczenia do bogactw naturalnych i knują aby ją rozbić, Oczywiście używając do szczekania żydowskich dzieci Stalina nasłanych do nas w celu wdrożenia komunizmu to z nich wywodzą takie męty jak Boni, Schetyna, Petru,

 24. Tekla said

 25. bobola said

  @10 i inni
  Genetyka ciagle jeszcze zbiera dane i w tym sensie jest niepelna (jak fizyka czy chemia). Ale to co juz wiemy o rasach jest wiedza ostateczna. I ta wlasnie wiedze staralem sie przekazac w oryginalnym wpisie na bobolowisku.

 26. Boydar said

  @ Pan Maverick (23)

  Z całym szacunkiem, ale składnia to się Panu przewróciła i leży. Zapewne po sylwestrowych wyczynach 🙂
  Mimo to, ma Pan rację. Pozdrawiam.

  —-

  Co do „bobolanina”, walczyłem samotnie z tym gównem dość długo, znikąd pomocy … dałem spokój. Dopiero teraz coś drgnęło w kalesonach; lepiej późno niż wcale. To o nas świadczy, nie o nim.

 27. Boydar said

  … „bobolowisko” … znajdziemy tu rzeczy bezcenne …

  „… Jak wiem z doświadczenia …”; chyba raczej z autopsji, p. Altenberger. Z autopsji ! Pan to po prostu czuje genetycznie ! Przychylam się.

  na motywach http://bobolowisko.blogspot.com/

Sorry, the comment form is closed at this time.