Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

ONR odpowiedzialny za Holocaust

Posted by Marucha w dniu 2016-01-17 (Niedziela)

O pracy Mirosława Tryczyka zatytułowanej „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów” pisał już na łamach „Myśli Polskiej” dr Adam Cyra („Znowu sąsiedzi…”, „MP” nr 43-44/2015).

W swoim omówieniu wyeksponował on wątek niemieckiej inspiracji antyżydowskich zajść, mających miejsce latem 1941 r. na Podlasiu. W niniejszym artykule chciałbym skupić się na licznych w pracy M. Tryczyka odniesieniach do działalności i ideologii obozu narodowego w Polsce.

Kluczową tezą, którą wysuwa autor, jest współodpowiedzialność działaczy Narodowej Demokracji za zagładę Żydów w czasie ostatniej wojny. Udowodnieniu tej tezy służy m.in. rozdział zatytułowany „Nacjonalizm w międzywojennej Polsce – szkic z ideologii”, w którym czytamy: „Przedstawione w tej książce zbrodnie popełniane przez polskich nacjonalistów były w dużym stopniu efektem tragicznego w skutkach oddziaływania ideologii nacjonalistycznej i faszystowskiej funkcjonującej w środowiskach prawicowych II Rzeczypospolitej”.

W tekście dominują dość tendencyjnie dobrane cytaty, pochodzące przede wszystkim z łamów prasy narodowo-radykalnej („Ruch Młodych”, „Falanga”).

Autor przypisuje przedwojennym środowiskom narodowym rasizm (także w ujęciu biologicznym), zoologiczny wręcz antysemityzm oraz apologię rodzącego się w Niemczech hitleryzmu. ONR miał być zwolennikiem fizycznej eliminacji Żydów już przed wojną: „W kręgach ONR-u pojawił się kilka razy wprost wyrażony program zgładzenia części Żydów, a części wysterylizowania i następnie wygnania z Katolickiego Państwa Narodu Polskiego. Ludobójstwo Żydów miało zostać przeprowadzone na wzór ludobójstwa Ormian dokonanego przez Turków”.

Przytoczone w książce fakty zestawione są w taki sposób, aby antyżydowskie wystąpienia w czasie wojny na terenie Kolna, Szczuczyna, Wąsosza oraz innych miejscowości regionu stanowiły w odczuciu czytelnika naturalną konsekwencję przedwojennej aktywności narodowców.

Autor ani razu nie wspomina licznych przykładów pomocy udzielanej w czasie wojny Żydom przez wybitnych przedstawicieli obozu narodowego, na czele z Janem Mosdorfem i Janem Dobraczyńskim. T

ryczyk dla udowodnienia z góry przyjętej tezy przywołuje relacje, w których świadkowie (najczęściej Żydzi) opisują działalność „narodówki” (lokalne określenie obozu narodowego) przed wojną, sprowadzającą się do bojkotu handlowego i pomniejszych ekscesów, zaś w czasie wojny w ramach NSZ i NZW do krwawych pogromów i rabunku mienia. Wyznawany światopogląd miał im przy tym nie przeszkadzać w dokonywaniu najbardziej odrażających czynów, jak gwałty na prowadzonych na kaźń Żydówkach.

Przeszkodą dla wyjaśnienia i ukarania po wojnie zbrodni, pomimo wszczynanych procesów, miał być fakt, iż wielu rzekomych współuczestników wydarzeń, w tym byłych działaczy SN, należało do PZPR, tworząc lokalne władze.

Tak było np. w Szczuczynie: „Wiadomo z zeznań złożonych po wojnie przez Icchaka W., ale także z zeznań polskich mieszkańców miasta, że wpływ członków Stronnictwa Narodowego i Obozu Narodowo-Radykalnego na życie w przedwojennym Szczuczynie i pogorszenie relacji między Polakami i Żydami był bardzo duży. Świetlica SN znajdowała się w rynku, w samym centrum miasteczka – przypomniał sobie o tym Franciszek K., jeden z oskarżonych po wojnie o mordy na Żydach w Szczuczynie, który jednak, jak sam twierdził, nie należał do Stronnictwa. Przed wojną należeli za to do tej partii późniejsi sprawcy zbrodni: Władysław Ł., Jan P., Antoni G. i Jan W., który po wojnie zmienił swoje barwy polityczne i został aktywnym działaczem PZPR w regionie”.

Stąd już bardzo blisko do ulubionej w kręgach „Gazety Wyborczej” tezy o nacjonalistyczno-komunistycznym sojuszu w dobie PRL-u (a nawet wcześniej, bo już członkowie ONR mieli być według Tryczyka „zwolennikami dyktatury Stalina”). W rozdziale wstępnym autor pisze zaś wprost o braku przyzwolenia ze strony władz w latach 50. i 60. na rozliczenia za rzekome zbrodnie dokonane przez Polaków na Żydach, w myśl cytowanej wypowiedzi Władysława Gomułki: „mądra polityka umie zapomnieć”.

Tryczyk poza pracą J.J. Lipskiego o ideologii Ruchu Narodowo-Radykalnego „Falanga” („Katolickie Państwo Narodu Polskiego”, Londyn 1994) oraz jednym artykułem Olgierda Grotta nie powołuje się niemal na żadną pozycję z obszernej literatury przedmiotu, chociażby na prace Mariusza Bechty: „Narodowo radykalni. Obrona tradycji i ofensywa narodowa na Podlasiu w latach 1918-1939” (Biała Podlaska 2004), „… między Bolszewią a Niemcami. Konspiracja polityczna i wojskowa Polskiego Obozu Narodowego na Podlasiu w latach 1939-1952” (Warszawa 2008).

Nie posiłkuje się też żadną z dwóch dostępnych monografii ONR-u, autorstwa Szymona Rudnickiego („Obóz Narodowo-Radykalny. Geneza i działalność”, Warszawa 1985) i Wojciecha Jerzego Muszyńskiego („Duch młodych. Organizacja Polska i Obóz Narodowo-Radykalny w latach 1934-1944. Od studenckiej rewolty do konspiracji niepodległościowej”, Warszawa 2011).

Być może z tej właśnie przyczyny autor notorycznie myli Stronnictwo Narodowe z ONR, zarówno przy opisie posiadanych wpływów w regionie, jak i w prezentowanej w pracy ikonografii.

Książka posługuje się utartymi szablonami na temat przedwojennego obozu narodowego, które pokutują głównie w środowisku ŻIH-u oraz „Gazety Wyborczej”, wpisuje się w nurt obarczający odpowiedzialnością za zagładę Żydów w czasie ostatniej wojny polski obóz narodowy.

Praca przywodzi na myśl niesławnej pamięci „Sąsiadów” Jana Tomasza Grossa, publicystykę Aliny Całej, „biografię” Romana Dmowskiego autorstwa Grzegorza Krzywca („Szowinizm po polsku. Przypadek Romana Dmowskiego (1886-1905)”, Warszawa 2009) oraz filmy w rodzaju rodzimego „Pokłosia” i niemieckiego „Nasze matki, nasi ojcowie”, nad całością zaś unosi się duch prac J.J. Lipskiego.

Dziwić może jedynie brak posłowia autorstwa Adama Michnika.

Maciej Motas
Mirosław Tryczyk, „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów”, Wydawnictwo RM, Warszawa 2015, ss. 498.
Nr 3-4 (17-24.01.2016
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 28 to “ONR odpowiedzialny za Holocaust”

 1. Gdzie żyd tam hańba i wstyd said

  Jaki ONR? To skur…syny żydochazarscy kłamcy.

  A kto finansował Hitlera chazara berberyńskiego malarzynę pokojowego, którego sztab składał się prawie całkowicie z żydo-chazarów, gdzie szefem gestapo był żyd niemiecki Heirich Mueller a około 170.000. (stosiedemdziesiąt tysięcy) żydów służyło we wszystkich formacjach łącznie z SS, gestapo itd. a cyklon „B” wynalazł Hritz Haber – żyd niemiecki – noblista., a kto żydo-bolszewię w Rosji finansował, gdzie żydostwo chazarskie wymordowało około 60. milionów ludzi, jak nie żydostwo chazarskie finansowane przez żydo-chazarskie kurwy bankierskie. A skąd się wzięło powiedzenie żydowskiej kurwy z USA, że „jedna krowa w Palestynie jest więcej warta niż wszyscy żydzi w Polsce”.

  Niech żydo-chazarskie kurwy przestaną oszukiwać i fałszować historię. My dobrze wiemy, kto wywołał wszystkie wojny i rewolucje na świecie i tego im nie wybaczymy NIGDY!!!

  Z Niemców zrobili narzędzie tchórze, zresztą nie tylko. Wszędzie to bydło wyręcza się innymi ogłupionymi ludźmi. STOP szmaty STOP.

 2. ERROR 404 NSZ said

  Ponieważ ci którzy sponsorują takie ( tfu..) książki „na zamówienie” mają mnóstwo kasy ( sami ją produkują hurtowo…) , jednym z wyjść w tej sytuacji jest sprawdzić jaka lub jakie hurtownie to rozprowadzają i je „bojkotować” w literze prawa, salony i księgarnie gdzie takie „dzieła” są sprzedawane , dobitnie informować ich właścicieli , że finansowo im się to w dłuższej perspektywie nie opłaca , gwarantuję , czynnik „portfela” zadziała…

  w 2005, w Izraelu powołano specjalny urząd który wszelkie publikacje w negatywnym świetle „ów” opisujące, wykupują i robią z nich ogniska…
  W Polsce na dziś nierealne…

 3. ,,Dzisiaj na stronach wrocławskiej Gazety Wyborczej ukazał się tekst o nauczycielach z miejscowej czternastki Mirosławie Tryczyku i Moniki Spławskiej-Murmyło. Duet ten postanowił przeprowadzić w swojej szkole „program uświadamiający” potrzebę tolerancji.”

  W każdym normalnym kraju, rodzice uczniów od razu oblegliby szkołę i zmusiliby dyrektora do wyrzucenia na zbity bruk kanalii pokroju ,,Tryczyka”.

  U nas jednak ojcowie mają wszystko gdzieś, a głupiutkie mamuśki wysyłają córeczki na ,,obozy tolerancji”.

  Ciężko jednak o sprawiedliwość. Normalni Polacy nie powinni być karani za głupotę większości Narodu.

 4. Adam Ryglowski said

  Ad 1). -Gościu .Proszę o fakty , a nie dychteryjki.
  Primo – jest Niedziela – DZIEŃ PAŃSKI
  Secundo -język z rynsztoka .Można go użyć w ostateczności(!!!)
  Tertio – to , co na wstępie – „publikacja” , to serial (szamba
  wylewanego na Polaków ).
  Jest to oczywista oczywistość –
  ALE CO Z TEGO ?
  Tego typu bzdety wydawano co tydzień za stalina. Było to tanie , i nie
  potrzeba było używać liści ( liści , co się d… czyści).

 5. Inkwizytor said

  Wiedział menda skąd wieje wiatr. Pieniędzy na bułkę z szynką nie zabraknie

 6. Moher49 said

  Gdyby tu rządy sprawowali Polacy, to takie Tryczyki, Grossy, Pasikowskie, Hollandy, Schnepfy siedzieli by jak myszy pod miotłą.
  Przyjdzie czas, że ONR wznowi swoją oczyszczającą działalność.

 7. Obserwator said

  @4, zaryglowany.

  Uderz w stół a nożyce się odezwą. Już wiadomo ktoś ty…

  Udowodnij, że ten gość 1. kłamie a jak nie możesz to pejsy w zęby i won. Przy tych o których on pisze to język z rynsztoka jest zbyt piękny, żeby o nich pisać. Ale skąd wziąć odpowiedni?

 8. kresowiak said

  a sąsiedzkie pogromy Polaków przez żydów w latach 1939-1956 tak ok.600000

 9. Mordka Rosenzweig said

  Ja pan Mordka pszeczytal piekna ksiaszka historyczna pt. Sąsiedzi i wie, sze to wszystko zrobili Polaki.

  Pan Gross zrobil wszystkie badania historyczne i udokumentowal nienawisc Polaki do nasza rasa i pan Mordka mu bardzo ufa.

  Tylko Polaki wysysaja antysemityczność z mlekiem matki.

 10. wandaluzja said

  To że ONR organizował Pogromy Żydów w Generalnej Guberni jest herezją obliczona na tych, co nie mają pojęcia o realiach GG. Najlepiej to określił stalinowski prokurator wrocławski, który powiedział mi o Jedwabnym: PIERDNĄĆ BYŁO NIE MOŻNA BEZ ZGODY NIEMCÓW, BO KAŻDEGO PIERDNIĘCIA PILNOWALI ŻYDZI.
  Żydzi byli w GG STRATEGICZNYM sojusznikiem Niemców do JEDWABNEGO. Heinrich Himmler i Reinhard Heydrich byli w Białymstoku w czasie Rady Politycznej Wehrmachtu podczas śledztwa Abwehry w Jedwabnem, w trakcie czego znaleziono u rabina Białegostoku uwierzytelnioną politycznie Kartę Atlantycką, rozciągającą Folwark Żydowski od Renu do Morza Arabskiego i Pacyfiku Japońskiego. Na podstawie tego Wehrmacht wydał ANTIKOMUNISTISCHBEFEHL, podstawę prawną Holokaustu.
  Wówczas w Białymstoku została ogłoszona Doktryna Heydricha PRZEKWALIFIKOWUJĄCA Głównych Wrogów Rzeszy z Polaków na ŻYDÓW. Himmler i Heydrich zrobili to pod naciskiem Wehrmachtu, narażając się tym na Wściekłość Hitlera, który krzyczał do Generałów: JA WAM WYBIJĘ Z GŁÓW DUCHA SOSNIZ czyli cesarską Radę Polityczną Wehrmachtu, która MUSIAŁA się zebrać się po ujawnieniu Karty Atlantyckiej, którą Hitler ZMUSIŁ cesarza Japonii jako Syna Abrahama do zaatakowania USA. – Sam atak był jednak przygotowany źle.
  ODGRAŻANIE się Żydom przez prasę ONR-Falanga było reakcją o zbrodniach Żydów na Polakach pod okupacją sowiecką. Piasecki podpisał ANTIKOMUNISTISCHBEFEHL, za co został prezesem RPB Nowogródczańskiej. Przysłał do mego ojca Tadeusza Mazowieckiego, którego ojciec zapytał: JAK ZAKOŃCZY SIĘ WOJNA NA WSCHODZIE? ma co ten: POKOJEM W BRZEŚCIU LITEWSKIM, wobec czego panowie nie mieli o czym gadać.

 11. snag said

  Facet zapomnial dodac ze oprocz Polski 110 krajow i spolecznsci mialo ich dosc w zydowskiej historii od 250 AD. Zacznijmy od tego ze nikt ich nigdzie nie zapraszal i ze sami ‚kultura’ pasozyta i podzegacza kreuja niechec i nienawisc gdziekolwiek sie pokazali ,…

  Luznie tlumaczenie fragmentu ksiazki Antisemitism: Its History and Causes, Bernarda Lazare, oswieconego zyda ktory trafnie wytknal im zydowska nature i jej konsekwencje ,…

  „Gdziekolwiek Żydzi się osiedlili przestając istnieć jako nacja zdolna to obrony swej niepodległosci obserwujemy rozwój anty-semityzmu, precyzyjniej anty-judaizmu bo anty-semityzm to niezbyt celnie wybrany termin który ma jakieś znaczenie tylko w dzisiejszych czasach (sytuacji) i kontekście rozgrywek między Zydami i Chrzesciajanami wyrażający filozofie i literalną ekspresję zamiast materialnie uzasadnione powody. Gdyby ta wrogość i odraza okazywana Zydom miala miejsce w jednym kraju to było by latwo zrzucić to zjawisko na lokalne braki i sentymenty ale to plemię (rasa) było/jest obiektem nienawiści gdziekolwiek i między kimkolwiek się osiedlili. Ich antagoniści należeli do roznych ras zamieszkałych w odległych od siebie miejscach, hołdujacych rożnym prawom, kierujących się odmiennymi pryncypiami zwyczajów i ducha dlatego zjawisko nie może byc osądzone jak pierwsza lepsza sprawa i musi przyjąć że odruchy powodujące anty-semityzm są rezultatem charakterystyki Izraela (plemienia) a nie tych którzy reagują wrogością”
  —————————————————————————————————————————————————————————————————-
  „Wherever the Jews settled after ceasing to be a nation ready to defend its liberty and independence, one observes the development of antisemitism, or rather anti-Judaism; for antisemitism is an ill chosen word, which has its raison d’etre only in our day, when it is sought to broaden this strife between the Jew and the Christians by supplying it with a philosophy and a metaphysical, rather than a material reason. If this hostility, this repugnance had been shown towards the Jews at one time or in one country only, it would be easy to account for the local causes of this sentiment. But this race has been the object of hatred with all the nations amidst whom it ever settled. In as much as the enemies of the Jews belonged to divers races, as they dwelled far apart from one another, were ruled by different laws and governed by opposite principles; as they had not the same customs and differed in spirit from one another, so that they could not possibly judge alike of any subject, it must needs be that the general causes of antisemitism have always resided in Israel itself, and not in those who antagonized it”

  http://legacy.fordham.edu/halsall/jewish/lazare-anti.asp

  109 Locations whence Jews have been Expelled since AD250
  ============================================

  YEAR . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .PLACE

  250 — – – – – – – – – – – – – – – – Carthage
  415 — – – – – – – – – – – – – – – – Alexandria
  554 — – – – – – – – – – – – – – – – Diocèse of Clermont (France)
  561 — – – – – – – – – – – – – – – – Diocèse of Uzès (France)
  612 — – – – – – – – – – – – – – – – Visigoth Spain
  642 — – – – – – – – – – – – – – – – Visigoth Empire
  855 — – – – – – – – – – – – – – – – Italy
  876 — – – – – – – – – – – – – – – – Sens
  1012 — – – – – – – – – – – – – – – – Mainz
  1182 — – – – – – – – – – – – – – – – France
  1182 — – – – – – – – – – – – – – – – Germany
  1276 — – – – – – – – – – – – – – – – Upper Bavaria
  1290 — – – – – – – – – – – – – – – – England
  1306 — – – – – – – – – – – – – – – – France
  1322 — – – – – – – – – – – – – – – – France (again)
  1348 — – – – – – – – – – – – – – – – Switzerland
  1349 — – – – – – – – – – – – – – – – Hielbronn (Germany)
  1349 — – – – – – – – – – – – – – – – Saxony
  1349 — – – – – – – – – – – – – – – – Hungary
  1360 — – – – – – – – – – – – – – – – Hungary
  1370 — – – – – – – – – – – – – – – – Belgium
  1380 — – – – – – – – – – – – – – – – Slovakia
  1388 — – – – – – – – – – – – – – – – Strasbourg
  1394 — – – – – – – – – – – – – – – – Germany
  1394 — – – – – – – – – – – – – – – – France
  1420 — – – – – – – – – – – – – – – – Lyons
  1421 — – – – – – – – – – – – – – – – Austria
  1424 — – – – – – – – – – – – – – – – Fribourg
  1424 — – – – – – – – – – – – – – – – Zurich
  1424 — – – – – – – – – – – – – – – – Cologne
  1432 — – – – – – – – – – – – – – – – Savoy
  1438 — – – – – – – – – – – – – – – – Mainz
  1439 — – – – – – – – – – – – – – – – Augsburg
  1442 — – – – – – – – – – – – – – – – Netherlands
  1444 — – – – – – – – – – – – – – – – Netherlands
  1446 — – – – – – – – – – – – – – – – Bavaria
  1453 — – – – – – – – – – – – – – – – France
  1453 — – – – – – – – – – – – – – – – Breslau
  1454 — – – – – – – – – – – – – – – – Wurzburg
  1462 — – – – – – – – – – – – – – – – Mainz
  1483 — – – – – – – – – – – – – – – – Mainz
  1484 — – – – – – – – – – – – – – – – Warsaw
  1485 — – – – – – – – – – – – – – – – Vincenza (Italy)
  1492 — – – – – – – – – – – – – – – – Spain
  1492 — – – – – – – – – – – – – – – – Italy
  1495 — – – – – – – – – – – – – – – – Lithuania
  1496 — – – – – – – – – – – – – – – – Naples
  1496 — – – – – – – – – – – – – – – – Portugal
  1498 — – – – – – – – – – – – – – – – Nuremberg
  1498 — – – – – – – – – – – – – – – – Navarre
  1510 — – – – – – – – – – – – – – – – Brandenberg
  1510 — – – – – – – – – – – – – – – – Prussia
  1514 — – – – – – – – – – – – – – – – Strasbourg
  1515 — – – – – – – – – – – – – – – – Genoa
  1519 — – – – – – – – – – – – – – – – Regensburg
  1533 — – – – – – – – – – – – – – – – Naples
  1541 — – – – – – – – – – – – – – – – Naples
  1542 — – – – – – – – – – – – – – – – Prague & Bohemia
  1550 — – – – – – – – – – – – – – – – Genoa
  1551 — – – – – – – – – – – – – – – – Bavaria
  1555 — – – – – – – – – – – – – – – – Pesaro
  1557 — – – – – – – – – – – – – – – – Prague
  1559 — – – – – – – – – – – – – – – – Austria
  1561 — – – – – – – – – – – – – – – – Prague
  1567 — – – – – – – – – – – – – – – – Wurzburg
  1569 — – – – – – – – – – – – – – – – Papal States
  1571 — – – – – – – – – – – – – – – – Brandenburg
  1582 — – – – – – – – – – – – – – – – Netherlands
  1582 — – – – – – – – – – – – – – – – Hungary
  1593 — – – – – – – – – – – – – – – – Brandenburg, Austria
  1597 — – – – – – – – – – – – – – – – Cremona, Pavia & Lodi
  1614 — – – – – – – – – – – – – – – – Frankfort
  1615 — – – – – – – – – – – – – – – – Worms
  1619 — – – – – – – – – – – – – – – – Kiev
  1648 — – – – – – – – – – – – – – – – Ukraine
  1648 — – – – – – – – – – – – – – – – Poland
  1649 — – – – – – – – – – – – – – – – Hamburg
  1654 — – – – – – – – – – – – – – – – Little Russia (Beylorus)
  1656 — – – – – – – – – – – – – – – – Lithuania
  1669 — – – – – – – – – – – – – – – – Oran (North Africa)
  1669 — – – – – – – – – – – – – – – – Vienna
  1670 — – – – – – – – – – – – – – – – Vienna
  1712 — – – – – – – – – – – – – – – – Sandomir
  1727 — – – – – – – – – – – – – – – – Russia
  1738 — – – – – – – – – – – – – – – – Wurtemburg
  1740 — – – – – – – – – – – – – – – – Little Russia (Beylorus)
  1744 — – – – – – – – – – – – – – – – Prague, Bohemia
  1744 — – – – – – – – – – – – – – – – Slovakia
  1744 — – – – – – – – – – – – – – – – Livonia
  1745 — – – – – – – – – – – – – – – – Moravia
  1753 — – – – – – – – – – – – – – – – Kovad (Lithuania)
  1761 — – – – – – – – – – – – – – – – Bordeaux
  1772 — – – – – – – – – – – – – – – – Deported to the Pale of Settlement (Poland/Russia)
  1775 — – – – – – – – – – – – – – – – Warsaw
  1789 — – – – – – – – – – – – – – – – Alsace
  1804 — – – – – – – – – – – – – – – – Villages in Russia
  1808 — – – – – – – – – – – – – – – – Villages & Countrysides (Russia)
  1815 — – – – – – – – – – – – – – – – Lbeck & Bremen
  1815 — – – – – – – – – – – – – – – – Franconia, Swabia & Bavaria
  1820 — – – – – – – – – – – – – – – – Bremen
  1843 — – – – – – – – – – – – – – – – Russian Border Austria & Prussia
  1862 — – – – – – – – – – – – – – – – Areas in the U.S. under General Grant’s Jurisdiction[1]
  1866 — – – – – – – – – – – – – – – – Galatz, Romania
  1880s – – – – – – – – – – – – – – – – Russia
  1891 — – – – – – – – – – – – – – – – Moscow
  1919 — – – – – – – – – – – – – – – – Bavaria (foreign born Jews)
  1938-45 – – – – – – – – – – – – – – Nazi Controlled Areas
  1948 — – – – – – – – – – – – – – – – Arab Countries

 12. Adam Ryglowski said

  ad 7). Nie znasz Obserwatorze historii mojej rodziny.
  Napisałem , że gość kłamie ???
  Dychteryjka ,to opowiastka -po ichniejszemu (może Pańskiemu –
  hagada).
  ZAWSZE LICZĄ SIĘ FAKTY – a nie język z rynsztoka.
  Tylko fakty – prawdziwa historia ,jak podaje P. Wandaluzja (- 10 )

 13. snag said

  W postach jak ten zalaczajcie fotki takich skoorwieli, z fotka jest wieksza szansa z ktos go pozna i obije morde, niz bez ,…

 14. Adam Ryglowski said

  ad 7)
  Sprawdziłem tekst , i opinie
  Przepraszam , że pisałem o tych liściach.
  Było to niestosowne.
  Albo podaje się fakty, daty i osoby , albo……
  (się bluje )

 15. snag said

  Te Tryczyk, zajmij sie rasizmem i nacjonalizmem swoich braci bo nie ma bardziej hermetycznego kraju i narodu niz Israel i jewreje – Zydzi sa jedynym narodem ktory wsadzil noz w plecy kazdej nacji ktora zmuszona inwazja udzielila wam azyl – W Europie nie ma narodu zaczynajac (od Iberii do Syberii) ktory by nie ucierpial z powodu waszej natury ,…

 16. snag said

  Gdzie Żyd Tam Hańba I Wstyd # 1 ,…

  Nie ma dowodow ze Heinrich Müller byl zydem natomiast wiele ze pochodzil z rodziny katolikow – Nienawisc do zydow nabyl obserwujac ich zachowanie po przejeciu Bawarii ktora przechrzcili na Bavarian Soviet Republic. Ponoc mordowali jencow ,…

 17. Nie ma się co już przejmować tego rodzaju książkami, ponieważ atmosfera w Polsce się diametralnie zmieniła przez ostatnie 15 lat, od momentu wydania „Sąsiadów” Grossa. W 2001 r. to był szok, 95% zburaczałych wtedy Polaków (bo w przestrzeni publicznej była całkowita hegemonia środowiska „Gazety Wyborczej”, które dziś nie ma już wpływu na prostych ludzi, a wręcz jest znienawidzone) nie wiedziało gdzie się schować. Dziś, gdy dzięki internetowi wiedza o ogromie żydowskich zbrodni i spustoszeń dokonanych zarówno w Polsce, jak i na świecie na przestrzeni wieków się upowszechniła, tego rodzaju oskarżenia spływają po ludziach jak po kaczce i są odbierane jako żale Kuby Rozpruwacza (przynajmniej ja to tak odbieram). Tak więc niech różne Tryczyki sobie trykają…

 18. Pitagoras said

  Tryczyk to taki Trynkiewicz polskości 😦

 19. Boydar said

  Panie Snag (15), „… Żydzi są jedynym narodem …” – podobnie jak ukry. Nic Pan tu nie będzie przemycał !

 20. wanderer said

  re.19
  Panie Boydar, tak jest, dobrze ze Pan to wylapal. Trzeba mowic prawde. To zlepek ludzi nie narod.

 21. wanderer said

 22. wanderer said

  Ciekawe, ze nigdy jeszcze w „mediach” nie poruszono publicznej debaty nad uczestnictwem zydow w mordowaniu zydow.

 23. Boydar said

  Poruszono, wiele razy, głownie poruszali najlepiej zorientowani. Natychmiast doznawali holoszwindlu od ADL i przydupasów. I to jest fascynujące, jedno słowo Foxmana robiło z żyda antyżyda 🙂 Jak w cyrku !

 24. Pitagoras said

  Jest taki dobry, stary film, który tylko raz mógł mieć emisję w tv.
  Prawdziwy świadek jest chyba świadkiem bardziej obiektywnym niż jakiś pisarz.
  Częściej takie świadectwa powinny być emitowane!

  Dobrze by było dołożyć angielskie napisy!!!

 25. rom said

  Za co ŻYDZI przez wieki są prześladowani ? Są tacy mili ,sam miód od nich płynie .
  Świat jest podły, chce krwi ,niewinnych .

 26. snag said

  Boydar @ 19 ,…

  Przejezyczenie a nie przemycanie – Dzieki za uwage ,…

  Powinno byc: ‚hermetycznego obozowiska nomadow i wyznania’

  Lepiej? ,…

 27. Boydar said

  Dużo lepiej, choć wcale ono hermetyczne nie jest. I Chińczyk może, i Mongoł, i Kozodupiec, i Afroamerykanin, a nawet samo Afro.

 28. snag said

  Boydar # 27 ,…

  Wyliczeni przez pana to ‚obywatele’ z dolnej polki, mieso armatnie i sila robocza ktora nie kupi domu czy znajdzie prace wsrod genetycznych gudlajow. Nawet ci genetyczni z zagranicy ktorym przysnil sie patriotyzm i emigrowali do zio-raju sa dyskryminowani ,…

  http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4751164,00.html

Sorry, the comment form is closed at this time.