Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Der Spiegel: Marzenia lobbystów już dawno się spełniły – cała prawda o TTIP

Posted by Marucha w dniu 2016-01-18 (Poniedziałek)

Lobbyści ciągną z tzw. „współpracy regulacyjnej” same korzyści: analiza projektów ustaw pod kątem ograniczeń, jakie mogą one stwarzać dla handlu, dokonuje się na długo przed rozpatrzeniem ich przez parlamentarzystów. Dotychczas działo się to poniekąd dobrowolnie, ale teraz taki porządek ma zostać zatwierdzony w porozumieniu o utworzeniu TTIP.

Jak pisze Der Spiegel, przemysł już teraz wykorzystuje dialog między USA i UE tak, aby zmniejszyć skuteczność europejskiego ustawodawstwa, albo w ogóle je zmienić.

Max Bank z organizacji LobbyControl razem ze swoimi współautorami z organizacji pozarządowej Corporate Europe Observatory (CEO) cytuje sześć przypadków dowodzących tego, że to, czego obawiają się krytycy projektu utworzenia transatlantyckiej strefy wolnego handlu, dokonało się już dawno temu.

Od początku nawiązania współpracy w 1998 roku urzędnicy obu stron spotykają się w regularnych odstępach czasu dla prześledzenia projektów ustaw pod kątem ewentualnych szkód jakie mogłyby one wyrządzić we wzajemnej wymianie handlowej. Jednocześnie, jak piszą autorzy badania, projekty te znajdują się pod coraz silniejszym wpływem Transatlantyckiego Dialogu Gospodarczego (TABD).

Jako przykład opisywane są koleje losu zalecenia UE w zakresie tzw. odpadów elektrycznych. W 1998 roku Unia Europejska zamierzała wprowadzić zakaz wykorzystywania niebezpiecznych substancji w urządzeniach elektrycznych. W tym celu przygotowała stosowny projekt ustawy. Ale amerykańskie firmy, które poczuły się szczególnie zagrożone sprzeciwiły się niemu, wykorzystując do tego TABD, i wskazali na niebezpieczeństwo, jakie planowana ustawa unijnej Dyrekcji ds. Środowiska niesie dla handlu światowego. W rezultacie Komisja Europejska złagodziła swoje żądania w tym zakresie, i trzeba było poczekać jeszcze kilka lat nim zakaz używania szczególnie trujących środków ognioochronnych ujrzał światło dzienne.

Ponadto, Amerykanie „torpedowali” też unijną inicjatywę z 1997 roku w zakresie walki z substancjami niszczącymi warstwę ozonową. Przeciwko niej wystąpiła grupa producentów czynników chłodniczych działająca w ramach TABD.

Z punktu widzenia lobbystów, dialog regulacyjny odniósł też sukces w 2002 roku, kiedy to UE utworzyła mechanizmy kontroli finansowej, którymi miały też zostać objęte amerykańskie przedsiębiorstwa mające swoje filie w Europie. Przeciwko nim ostro wystąpiły amerykańskie banki. W rezultacie Amerykanie utworzyli własne organy kontrolne uznane koniec końców przez Europejczyków.

Kryzys finansowy jaki rozgorzał kilka lat później pokazał, że w rzeczywistości nikt już niczego nie kontrolował. Dla przykładu, londyńskie przedstawicielstwo AIG, największej na tamtą chwilę ubezpieczalni świata, zawierało, niepostrzeżenie dla wszystkich, ogromne umowy ubezpieczenia od niespłacenia kredytu.

To, co dzieje się dziś dobrowolnie (i daje, nota bene, wątpliwe rezultaty), w przyszłości ma stać się czymś, od czego nie będzie już ucieczki. Powołane mają być transatlantyckie grupy robocze ds. przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, czy też samochodowego. Środowiska przemysłowe zdążyły więc już zadbać o swoje interesy, upraszczając odnośne procedury.

Jednocześnie, „lobbyści występujący w interesach różnych przedsiębiorstw będą mieli możliwość ingerowania w dowolnym momencie w proces podejmowania decyzji — i to na długo przed przekazaniem tych czy innych inicjatyw w ręce polityków” — uprzedza przedstawiciel LobbyControl Max Bank.

http://pl.sputniknews.com

Jedna odpowiedź to “Der Spiegel: Marzenia lobbystów już dawno się spełniły – cała prawda o TTIP”

 1. zydozerca said

  KONCERNY ZBROJENIOWE-UDZIAŁY ŻYDOBANKSTERÓW I POLITYKÓW
  Lockheed Martin Corporation
  Airbus Americas, Inc.
  Boeing Company,
  DynCorp International
  General Electric Company
  Northrop Grumman
  Raytheon Company
  Hitachi, Ltd.
  Caterpillar
  BASF Corporation
  Alcoa, Inc.

  WYDATKI POLSKI NA ZŁOM Z DEMOBILU TYPU RAKIETY PATRIOT I POZOSTAŁY SCHEISS/E WCISKANY PRZEZ KONCERNY USA W ZAMIAN ZA ŁAPÓWKI DLA BRONKA,ANTKA,DUDY I WASZCZYKOWSKIEGO,AGENTA CIA -2,27% PKB

  PROGRAM OBRAD NATO W WARSZAWIE w LIPCU 2016
  NA STADIONIE NARODOWYM
  POD RUCHOMYM DACHEM,KTÓRY SIĘ ZACINA,
  ABY GÓWNEM Z SZAMBA ZALAĆ DZICZ NA FINA
  -STRIPTIZ ORAZ TANIEC BRZUCHA NA OTWARCIE SZCZYTU W MUCHACH
  -MACIEREWICZ,WASZCZYKOWSKI,DUDA,SOLOCH GOLĄ WŁOSKI
  -POKAZ PIS-U UZBROJENIA DO POLOWAŃ NA JELENIA
  -SEANS FILMU „MGŁA ZABIJA” I „PIS DA ROSJANOM W RYJA”
  -SERIA PORNOFILMÓW PROPAGANDOWYCH Z KWATERY GŁÓWNEJ NATO
  PT.”POD DYKTANDO ŻYDÓW MAFII SZTAB OBCIĄGA,JAK POTRAFI”
  -ŻYDOBANKSTER KURWY GONI ABY ROSŁA SPRZEDAŻ BRONI
  -STOLTENBERG, MERKEL ,OBAMA CIĄGNĄ DRUTA NA KOLANACH
  DUDA,ANTEK,WASZCZYKOWSKI NAWET ŁYSYM PSOM ŻYDOWSKIM
  –ZBROJNE INTERWENCJE NATO DAJĄ ZYSK DEGENERATOM
  –NATO MANEWRY/ĆWICZENIA/ORAZ ROSJI OSKARŻENIA :=PSYCHIATRYCZNE ZABURZENIA
  -BAZY NATO WOKÓŁ ROSJI I IRANU ORAZ CHIN ZLIKWIDOWAŁ JEDNYM RUCHEM KOREAŃSKI ATAK KPIN
  -Z IZRAELA POLECENIA CWELE Z NATO CHCĄ WALENIA

Sorry, the comment form is closed at this time.