Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Marucha o Liczba urodzeń w Polsce najmni…
  Ramirez o O tych, którzy się na niemieck…
  Liwiusz o O tych, którzy się na niemieck…
  revers o Wolne tematy (09 – …
  ella o Upadek cywilizacji zachodniej
  Liwiusz o Czterech pancernych i Ukr…
  Boydar o Wolne tematy (09 – …
  Szczepan Zbigniewski o Liczba urodzeń w Polsce najmni…
  Mietek o Nie chcą umierać za pomniki…
  Listwa o Dugin: Obowiązkowo przyjadę do…
  Listwa o Dugin: Obowiązkowo przyjadę do…
  Szczepan Zbigniewski o Czterech pancernych i Ukr…
  osoba prywatna o Wolne tematy (09 – …
  Ja o Liczba urodzeń w Polsce najmni…
  osoba prywatna o Wolne tematy (09 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

71. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

Posted by Marucha w dniu 2016-01-28 (Czwartek)

27 stycznia 1945 roku – radzieckie oddziały 60. Armii 1. Frontu Ukraińskiego wyzwoliły niemiecki-nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. W Auschwitz, Birkenau i Monowitz dnia wyzwolenia doczekało około 7 tys. więźniów, oswobodzono także ok. pół tysiąca więźniów w kilku podobozach.

27 stycznia roku 1945 – Armia Czerwona wyzwala obóz Auschwitz-Birkenau, fot. East News

17 stycznia 1945 r. odbył się w KL Auschwitz ostatni apel. Według zachowanego raportu więźniarskiego ruchu oporu, stanęło do niego łącznie 67 012 więźniarek i więźniów, w tym w obozie Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau 31 894, a w podobozach 35 118 osób.

Niemcy zaczęli ostatecznie likwidować obóz, w obawie przed ofensywą wojsk radzieckich. Niemcy zniszczyli obozową dokumentację. Z obozu wyszły marsze ewakuacyjne więźniów zwane marszami śmierci. Łącznie z obozu macierzystego Auschwitz I oraz podobozów wyprowadzili 58 tys. osób.

W obozie pozostało ok. 8 tys. więźniów, w tym pół tysiąca dzieci. Esesmani uznali ich za nienadających się do pieszej ewakuacji. Mieli zostać zgładzeni. Niemcy zdążyli zabić ok. 700 z nich, w tym ok. dwustu żywcem spalili w barakach w podobozie przy kopalni Fuersten w Wesołej koło Mysłowic. Esesmani przystąpili też do niszczenia obiektów obozowych. 20 stycznia w Auschwitz II-Birkenau wysadzili krematoria II i III, a 26 stycznia krematorium V. 23 stycznia podpalono tzw. Kanadę II, czyli kompleks magazynów z mieniem zagrabionym ofiarom.

26 stycznia obóz opuściła już większość załogi SS. Więźniowie, nie zważając na ostrzeliwujących ich ostatnich wartowników, rozpoczęli przeszukiwanie magazynów w poszukiwaniu żywności i odzieży. Wielu z tych, którzy próbowali walczyć ze śmiercią głodową, zginęło od kul. Umierali także z powodu zjedzenia zbyt dużych ilości żywności. Część więźniów, głównie personelu szpitali obozowych, podjęła próbę samoorganizacji życia, a zwłaszcza pomocy chorym. Samopomoc była naturalną kontynuacją ruchu oporu.

Zadanie wyzwolenie Oświęcimia przypadło radzieckiej 60. Armii 1. Frontu Ukraińskiego, która nacierała lewym brzegiem Wisły od strony Krakowa w kierunku ośrodka przemysłowego na Górnym Śląsku. Celem było częściowe okrążenie Niemców i zmuszenie ich do wycofania się z regionu o ogromnym znaczeniu.

W wyzwoleniu obozu Auschwitz wzięły udział cztery radzieckie dywizje piechoty 100., 107., 148. i 322. 60. Armii . W niedzielę, 27 stycznia, przed południem zwiadowcy 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty weszli na teren podobozu Monowitz. Żołnierze radzieccy wyzwolili Oświęcim, a około godziny 15.00, przełamując opór wycofujących się Niemców, weszli jednocześnie na teren KL Auschwitz i do oddalonego o około 3 km KL Birkenau.

27 stycznia 1945 roku otworzenie obozowej bramy Auschwitz-Birkenau, fot. jewishjournal.com

W obozach Auschwitz oraz Birkenau wkraczający żołnierze zastali około 700 zwłok więźniów zastrzelonych przez SS w trakcie wycofywania się. W Auschwitz, Birkenau i Monowitz dnia wyzwolenia doczekało około 7 tys. więźniów, oswobodzono także ok. pół tysiąca więźniów w kilku podobozach. Uwolnieni więźniowie powrócili do swoich domów, lecz wielu chorych i wycieńczonych trafiło do wojskowych szpitali polowych i Szpitala Obozowego PCK.

27 stycznia 1945 roku – żołnierzy radzieccy rozmawiając z dziećmi z obozu w Auschwitz, fot. East News

Podczas wyzwolenia terenów Oświęcimia zginęło 231 Czerwonoarmistów, wśród nich dowódca 472. pułku, ppłk. Semen Biesprozwannyj. W walkach na obszarze obozu zginęło 66 żołnierzy radzieckich. W większości spoczywają oni na cmentarzu miejskim w Oświęcimiu.

Chorzy byli leczeni także w Krakowie, w małych szpitalach utworzonych przez mieszkańców Oświęcimia i okolic a także w prywatnych domach. Do tych szpitali trafiło ponad 4,5 tysiąca byłych więźniów z ponad 20 państw (960 osób stanowili obywatele polscy), w większości Żydów. Wśród leczonych było także ponad 200 dzieci. Większość chorowała na biegunkę głodową i gruźlicę. Wielu byłych więźniów (ok. 600 osób) mimo opieki zmarło w krótkim czasie. Opuszczającym obóz pomagano w odnalezieniu rodziny a pochodzący spoza Polski trafiali do punktów zbornych w Krakowie, Katowicach i Bielsku.

Większość więźniów Auschwitz-Birkenau, nie było w stanie poruszać o własnych siłach, fot. East News

Posiłki dawkowano im jak leki, by nie umarli z przejedzenia. Przez wiele tygodni po wyzwoleniu pielęgniarki znajdowały pod materacami chleb, chowany przez chorych na następny dzień w niedowierzaniu, że otrzymają nowe porcje. Większość byłych więźniów opuściła radzieckie szpitale polowe i szpital obozowy PCK w ciągu trzech-czterech miesięcy po wyzwoleniu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi Żydów, a także 150 tys. Polaków, około 23 tysiące Romów, około 12 tysięcy jeńców radzieckich oraz ofiar innych narodowości

Literatura:
Danuta Czech, „Kalendarz wydarzeń w KL Auschwitz”, Oświęcim-Brzezinka 1992.
Franciszek Piper, „Ilu ludzi zginęło w KL Auschwitz. Liczba ofiar w świetle źródeł i badań 1945-1990”, Oświęcim 1992.
Kazimierz Sobczak [red.]: Encyklopedia II wojny światowej. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1975, s. 146

https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com

Komentarzy 17 do “71. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau”

 1. Jawamdam said

  Mam tu przed sobą pewien dokumencik Oficyny Niezawisłej Polski, Warszawa, 11.09.2000. „Słysz Narodzie Polski…”
  Przepisuję fragment:

  Obóz zagłady w AUSCHWITZ (Oświęcimiu) zbudowali nie hitlerowcy, lecz kartel powstały z połączenia koncernów, niemieckiego IG FARBEN oraz amerykańskiego Standard Oil Company (SOC). Współudziałowcem SOC był żyd Dawid Rockefeler i założyciel powojennej Komisji Trójstronnej (Trilaterale) – obok tak zwanego Klubu Bildberger, najważniejszej nieformalnej struktury żydo-masońskiego „rządu światowego”. Wybudowane za pieniądze żydowskich bankierów z USA komory gazowe w Oświęcimiu zaprojektowali konstruktorzy SAO z USA. Dodam, że Cyklon „B” wynalazł żyd niemiecki – noblista Fritz Haber.
  Jest tu więcej ciekawostek ale na tym poprzestanę. Dodam jeszcze tylko, że mam kopię niemieckiego dokumentu z Internacional Red Cross, Arolsen West Germany z 1979 roku, gdzie podaje, że we wszystkich obozach zginęło 271 tysięcy 501 osób.

  I jeszcze jedno. Żydzi podnieśli na całym świecie sprzeciw przeciwko niepodległości Polski. (1918 r.) Tylko kochać to bydło wypada za to lecz ścigać za antypolonizm.

  Sralom joebu waszu mać.

 2. Boydar said

  Zupełnie nie na temat.

  Zawsze mnie ciekawiło, skąd wzięło się powiedzenie „Kanada” na sytuację „komfortu”. Czy nie stąd – „… 23 stycznia podpalono tzw. Kanadę II, czyli kompleks magazynów z mieniem zagrabionym ofiarom …”

  Być może mylę przyczynę ze skutkiem, może to jest coś jeszcze, ktoś wie ?

 3. margaryn said

  Także luźna refleksja: Jaki czynnik aktywował cyklon b po otwarciu puszki? Co powodowało wydzielanie sie gazu z granulek?

  (nie oczekuję odpowiedzi, albowiem zdaję sobie sprawę, iz ona moze byc niewygodna politycznie albo społecznie).

  Natomiast w wersję czadu byłbym skłonny wierzyć.

 4. robik said

  http://piterski.blox.pl/2016/01/27-stycznia-2016-r-72-rocznica-pelnego.htm

 5. robik said

  Glowny Rabin Polski: Tego pomnika Armii Czerwonej nie da sie zburzyc.
  http://piterski.blox.pl/2016/01/Glowny-Rabin-Polski-tego-pomnika-Armii-Czerwonej.html

 6. RomanK said

 7. snag said

  „Esesmani przystąpili też do niszczenia obiektów obozowych. 20 stycznia w Auschwitz II-Birkenau wysadzili krematoria II i III, a 26 stycznia krematorium V. 23 stycznia podpalono tzw. Kanadę II, czyli kompleks magazynów z mieniem zagrabionym ofiarom”
  —————————————————————————————————–
  Zniszczyli to wysadzili tamto a co komorami gazowymi nie odnotowane na liscie i nie ma sladu, hm ,…

 8. snag said

  Jawamdam @ 1 ,…

  Rockefeller nie byl zydem – SAO to skrot czego … Sword Art Online ? ,…

  Takimi ‚rewelacjami’ stawiamy pod znakiem zapytania wiarygodnosc historii czy informacji potwierdzonych faktami ,…

  Taktyka hasbary 101, jak jest okazja podszyj sie pod kogos z obozu przeciwnika, wyskocz z debilna informacja, zrob z niego durnia i posmiewisko z obozu ,…

 9. Marucha said

  Re 7:
  Cytat z artykułu Faurissona:

  (…)
  Począwszy od 17 marca 1992 r. zacząłem przypierać do muru organizacje żydowskie z całego świata. Tego dnia, podczas wizyty w Sztokholmie, dokąd zostałem zaproszony przez mojego przyjaciela Ahmeda Rami, rzuciłem szwedzkim mediom wyzwanie o zasięgu międzynarodowym. Składało się ono z dziewięciu wyrazów: „Show me or draw me a Nazi gaz chamber!” [„Pokażcie mi lub naszkicujcie nazistowską komorę gazową”]. Słowom tym towarzyszył dwustronicowy komentarz.

  Według informacji, jakie otrzymałem, szwedzkie media gotowe podjąć moje wyzwanie, uruchomiły natychmiast wszystkie dostępne im źródła informacji w celu zdobycia zdjęć nazistowskich komór gazowych. Ku ich zaskoczeniu odkryli, że takie fotografie nie istnieją, a wszystkie pomieszczenia prezentowane turystom w Oświęcimiu czy gdziekolwiek indziej jako komory śmierci, nie posiadają ani jednej cechy świadczącej o ich rzekomym przeznaczeniu. Wówczas szwedzkie środki masowego przekazu skierowały pod moim adresem liczne ataki, z których jednak żaden, ani jeden artykuł prasowy, ani jedno słowo w telewizji, nie było odpowiedzią na moje wyzwanie. Zakłopotanie stało się oczywiste.

  Zakłopotanie to, w trakcie kolejnych miesięcy, obejmowało swym zasięgiem coraz większe kręgi, skupiające zwolenników tezy o masowej eksterminacji Żydów w czasie wojny 1939-45: stało się ono źródłem szaleństwa niepokoju, które w ciągu roku opanowało kręgi żydowskie na całym świecie.
  (…)

  Więcej na http://wolna-polska.pl/holo-mit/mit-holocaustu-cz-v-zwyciestwo-rewizjonistow-robert-faurisson

 10. Marucha said

  Re 8:
  Nie ma całkowitej jasności w sprawie żydowskości Rockefellera. Faktem jest, iż jest ściśle powiązany z Rotschildami. Trudno mi jest wyobrazić sobie goja mającego TAKIE powiązania i takie bogactwa, jak Rockefeller. Jest to fizycznie prawie niemożliwe.
  Co więcej, istnieje książka „The Grandees – America’s Sephardic Elite”, której autorem jest uznany przez żydów ekspert od żydowskiej historii, Stephen Birmingham. Wynika z niej jasno, iż Rockefellerowie to „marranos”, czyli żydzi udający chrześcijan.
  I na to jestem gotów postawić dolary (albo juany) przeciw orzechom.

 11. Tekla said

 12. Boydar said

  Moim zdaniem ani Rothschild ani Rockefeller nie są (nie byli) parchami w potocznym tego słowa znaczeniu. To znaczy nie można zakwalifikować ich do parchów zachodnich ani tym bardziej wschodnich. Należą (należeli) do trzeciej a w zasadzie pierwszej grupy, najwyższej w hierarchii, sprawującej nadrzędną funkcję wobec dwu pozostałych. Pochodzenia zaś tych przyjemniaczków doszukiwałbym się przede wszystkim w okolicach sfinskiego ogona. Stamtąd wywodzi się główny motor zła rozlanego po całym świecie. W pierwszej kolejności opier.dolili Faraona i Egipt przy wykorzystaniu autentycznych parchów. Obecnie nic się nie zmieniło.

 13. wanderer said

  re 12 Boydar

  Ciekawa koncepcja. Moze cos w tym jest na rzeczy..

 14. Pitagoras said

 15. Pitagoras said

  CD 14 – po 9 minucie jest analogiczna sytuacja jak dziś z Chinami?
  Oby nie!

 16. Mordka Rosenzweig said

  re 1, 8, 10, 12

  Szanowny pan Snag,

  Wszystko co bylo powiedziane pszez pan Jawamdam jest prawda.

  A co do rodziny od pan Rotschild to poczatki byly bardzo parchate.

  Mayer Amschel Bauer Ashkenazi Jew, urodzil sie we Frankfurt jako syn Moses Amschel Bauer ktury poszyczal pieniadze na procent.

  Pan Moses Bauer zawiesza czerwona gwiazda Davida nad wejsciem do swojego domu (Rothschild – czerwony szyld).

  re 10,

  Panie Gajowy,

  Jak moszna miec watpliwosci co do pan Rockefeller.

  Oprucz tego co pan napisal to Pan Rockefeller polecil pan Edward Mandel House (zyd) aby szantaszowac Woodrow Wilson szeby zalegalizowac Federal Reserve.

  Ruwniesz pan Rockerfeller i pan Baruch spowodowali sze Ameryka pszystapila do II Wojna Swiatowa.

 17. Boydar said

  Panie Mordko Najuszanowniejszy, czy jakby Pan zawiesił czerwoną gwiazdę Davida nad wejściem do swojego domu to nagle stałby się Pan … nie, to zły przykład. Może później, teraz muszę na stronę.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: