Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  rvewers o Tak to prawda, że PIS i PO to…
  revers o Wolne tematy (60 – …
  Boydar o Tak to prawda, że PIS i PO to…
  Anucha o Czy Polska ma politykę wschodn…
  Anucha o Czy Polska ma politykę wschodn…
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (60 – …
  Dziadzius o Step we krwi?
  Rokitnik o Step we krwi?
  Alina@Warszawa o Step we krwi?
  revers o List otwarty do łajdaka
  osoba prywatna o Wolne tematy (60 – …
  Maverick o Eksperci ONZ: „Aborcja podstaw…
  osoba prywatna o Wolne tematy (60 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (60 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (60 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 497 obserwujących.

Córka Muammara Kaddafiego stanęła na czele ruchu oporu, zapowiada walkę z islamskimi terrorystami i NATO

Posted by Marucha w dniu 2016-02-04 (Czwartek)

Z Libii docierają do nas zaskakujące informacje. Córka zamordowanego dyktatora, generał porucznik Aisha Kaddafi, stanęła na czele antyterrorystycznego i antynatowskiego ruchu oporu.

Kobieta zapowiedziała, że chce przywrócić ład i porządek jaki miał miejsce przed wybuchem wojny w 2011 roku oraz kontynuować politykę swojego ojca.

Aisha Kaddafi, jedyna córka Muammara Kaddafiego ogłosiła, że pomści swoją rodzinę. Jej bracia Saif al-Islam oraz Al-Saadi są obecnie przetrzymywani w więzieniach gdzie oczekują na proces i grozi im kara śmierci. Z kolei Muhammad i Hannibal przebywają poza krajem, Mutassim został zabity wraz z ojcem a los Khamisa nie jest znany.

[Typowa żydowska zemsta, obejmująca całą rodzinę – admin]

Aisha chce objąć dowództwo nad libijskimi siłami zbrojnymi a w ciągu kilku miesięcy utworzy nowy tajny rząd. Towarzyszyć jej będą osoby z bliskiego otoczenia Muammara Kaddafiego, które były wobec niego lojalne. Planuje także zjednoczenie narodu i pokonanie islamistów, którzy obalili w przeszłości rząd i zdestabilizowali kraj.

Jak wiadomo, w Libii działają obecnie bojownicy Państwa Islamskiego. Warto zwrócić uwagę na to, że ISIS pojawia się wszędzie tam, gdzie trwa wojna a USA bierze w niej bezpośredni lub niebezpośredni udział – wymienić warto np. Syrię i Irak, Jemen i Libię. Według pogłosek, islamiści walczą również na Ukrainie przeciwko prorosyjskim separatystom.

Córka zamordowanego libijskiego przywódcy jest także przeciwna NATO i obecnym marionetkowym władzom z Narodowej Rady Tymczasowej, którą utworzyli przeciwnicy Kaddafiego w 2011 roku.

Jej plany przywrócenia porządku zbiegają się z przygotowaniami do drugiej interwencji zbrojnej w Libii. Wielka Brytania i Włochy chcą wysłać kilka tysięcy żołnierzy, którzy będą szkolić wojska podległe Narodowej Radzie Tymczasowej.

Najprawdopodobniej dojdzie do tego, że Aisha Kaddafi zostanie uznana za terrorystę a NATO będzie próbowało ją wyeliminować, tak jak dokonano tego z jej rodziną 5 lat temu.

http://www.sott.net/article/311394-Out-of-the-ashes-Ayesha-Gaddafi-as-a-new-leader-of-resistance-against-NATO-and-the-Islamic-terrorists
http://zmianynaziemi.pl/

Komentarze 32 to “Córka Muammara Kaddafiego stanęła na czele ruchu oporu, zapowiada walkę z islamskimi terrorystami i NATO”

 1. Moher49 said

  Pomóż jej Panie Boże.

 2. robik said

  wpis kpt. Michała Jarzyńskiego
  http://zygmuntbialas.blog.pl/2016/01/31/co-sie-dzieje-na-ukrainie-31-01-2016/comment-page-1/#comment-4291

  Aisza Kaddafi w czasie napaści NATO na Libię w 2011. straciła ojca , przywódcę Libii Muammara Kadafiego, straciła też męża i dwoje dzieci , teraz staje na czele misji odrodzenia libijskiej jedności narodowej, szefuje ruchowi który przeciwstawia się terrorystom i NATO

  http://politpuzzle.ru/21991-doch-kaddafi-vozglavit-v-livii-soprotivlenie-protiv-nato-i-terroristov/

  Życzę pomyślności tej odważnej, dzielnej i dumnej kobiecie i jej misji obudzenia jakże świeżej legendy o swoim wielkim ojcu i jego dziełach dla libijskiego narodu.

  Przypomnę też ostatnie przemówienie jej ojca Muammara Kadafiego do narodu wygłoszone 17 kwietnia 2011.

  Kadafi foto: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8a/Muammar_al-Gaddafi-2-30112006.jpg

  Przez 40 lat lub dłużej robiłem wszystko, by zapewnić ludziom domy, szpitale, szkoły. Kiedy byli głodni — karmiłem ich. W Bengazi zamieniłem nawet pustynię w pola uprawne, stając przeciwko atakom Ronalda Reagana, który zabił moją adoptowaną córkę, kiedy próbował zabić mnie. Pomagałem później moim braciom i siostrom z Afryki, finansując Unię Afrykańską.

  Zrobiłem wszystko, co mogłem, by pomóc ludziom zrozumieć ideę prawdziwej demokracji, w której komitety ludowe prowadziły nasz kraj. Stale jednak było to za mało, jak niektórzy mówili, nawet ludzie, którzy posiadali dziesięciopokojowe mieszkania, nowe ciuchy i meble, nigdy nie byli usatysfakcjonowani, i w swojej chciwości chcieli więcej. Oni to powiedzieli Amerykanom i innym, że potrzebują „demokracji” i „wolności”, nigdy nie zdając sobie sprawy z tego, że proszą o morderczy system, w którym wielcy pożerają małych. Byli oczarowani amerykańskim hasłami, nie zdając sobie sprawy, że w Ameryce nie ma darmowych lekarstw, szpitali, mieszkań, edukacji czy żywności, a jedyne darmowe rzeczy to te, które uda się wyżebrać na ulicy lub miska zupy wystana w długiej kolejce.

  Nie liczyło się to, co zrobiłem – dla niektórych to zawsze było mało. Dla innych jednak byłem synem Gamala Abdela Nassera, jedynego prawdziwego Araba i przywódcy muzułmańskiego, jakiego mieliśmy od Saladyna, który Kanał Sueski proklamował własnością swojego ludu, tak jak i ja, idąc jego śladami, proklamowałem Libię własnością mojego ludu, starając się uczynić mój lud wolnym od dominacji kolonialnej — od tych złodziei, którzy chcieli nas grabić.

  Obecnie jestem atakowany przez największą w historii machinę wojenną.
  Mój afrykański brat, Barack Obama, chce mnie zabić, by odebrać wolność mojemu krajowi, by zabrać nam nasze darmowe mieszkania, darmową służbę zdrowia, darmową edukację i darmową żywność, zastępując to amerykańskim systemem grabieży, zwanym „kapitalizmem”.

  My wszyscy w Trzecim Świecie wiemy dobrze, co to oznacza — przyjdą tu korporacje, które już kierują światem, które odpowiadają za cierpienie ludzi.

  Nie ma zatem dla mnie alternatywy, muszę się temu przeciwstawić i jeśli takie będzie życzenie Allacha, zginę idąc jego ścieżką — ścieżką, która uczyniła nasz kraj bogatym i zagospodarowanym, zdrowym i obfitym w żywność na tyle, by nawet móc nieść pomoc naszym afrykańskim i arabskim braciom i siostrom.

  Nie chcę umierać, lecz jeśli będzie to konieczne, by ocalić nasze ziemie, nasz lud, te tysiące, które są moimi dziećmi, niechaj tak będzie.
  Niech ten testament będzie moim głosem do świata. Niech będzie wiadomo, że przeciwstawiłem się krucjacie NATO, że przeciwstawiłem się okrucieństwu, przeciwstawiłem się zdradzie, przeciwstawiłem się Zachodowi i jego kolonialnym ambicjom, a także, że stanąłem po stronie moich afrykańskich braci, moich prawdziwych arabskich i muzułmańskich braci. Chcę być dla nich promieniem nadziei.

  Kiedy inni budowali pałace, ja mieszkałem w skromnym domu. Nigdy nie zapomniałem swojej młodości w Syrcie, nie przepuściłem bezmyślnie naszych narodowych bogactw, i tak jak Saladyn, nasz wielki muzułmański przywódca, który odzyskał Jerozolimę dla islamu, niewiele brałem dla siebie…

  Na Zachodzie niektórzy nazywają mnie „szalonym” i „dzikim”, kłamią choć znają prawdę, wiedzą, że nasze ziemie są niezależne i wolne od kolonialnego ucisku. To moja wizja, moja ścieżka. Ona zawsze była jasna dla Was, moich przyjaciół. Moich ludzi. Będę za Was walczył do ostatniego tchu.

  Niechaj potężny Allach pomoże nam pozostać wiernym i wolnym.

  źródło: Przedruk za News Rescue. Tłumaczenie Mariusz Agnosiewicz.

  PS. Muammar Kaddafi został bestialsko zamordowany 20 października 2011 roku w okolicach Syrty, miasta, w którym się urodził.

 3. AlexSailor said

  Oby nie popełniła błędów, jakie Lew Pustyni popełnił na starość.
  Niemniej ma duże szanse.
  Powinna też rozejrzeć się za wsparciem, Może BRICS.

 4. Giaur said

  Aisza Kadafi
  >https://www.google.pl/search?q=Aisza+Kadafi&client=ubuntu&hs=Peg&channel=fs&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwi7ifPvmN7KAhWGthoKHcguAQsQsAQIKg&biw=1837&bih=961
  .https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR-zwLVDBMDoZbD4WC8F6AMT0UsyQelFLrgdPf3uYWSrk60FBAf5g
  .http://static.webvariant.com/imagebank/cache/120202211538-460×325.jpg – Съдът не разреши на Айша Кадафи да участва в процеса срещу Сейф ал-Ислам

 5. Marcin said

  Może jej się uda jak coś „schowała” na czarna godzinę. Musi także mieć mocne wsparcie większości „drących koty” klanów w Libii. Bez uporządkowania spraw od tego walka z nato jest bezsensowna.

 6. MatkaPolka said

  LIBIA KADAFIEGO

  Odwołany rosyjski ambasador w Libii, Wladimir Chamow, odpowiadając w wywiadzie na pytanie czy Kadafi uciskał swoich obywateli, powiedział: „O jakim ucisku mówimy? Libijczykom hojnie przyznawano kredyty na 20 dwadzieścia lat bez odsetek na budowę domów, litr benzyny kosztował około 10 centów, jedzenie nie kosztowało nic, a nowy jeep KIA z Korei Południowej można było kupić za zaledwie $7500. Kraj ten już nie istnieje .”

  Jaki są znane fakty i liczby o Libii i jej przywódcy?

  * PKB per capita = $14,192
  * Każda rodzina otrzymuje rocznie pomoc = $1,000
  * Bezrobotny otrzymuje $730 miesięcznie
  * Miesięczna pensja pielęgniarki w szpitalu = $1,000
  * Każdy noworodek = jednorazowo $7,000
  * Po zawarciu małżeństwa każda para = $64,000 na zakup mieszkania
  * Na założenie własnej działalności jednorazowo = $20,000
  * Zakaz wysokich podatków i ceł
  * Darmowe edukacja i opieka zdrowotna
  * Edukacja i staż za granicą opłacane przez państwo
  * Sieci sklepów dla dużych rodzin z symbolicznymi cenami na podstawowe art. Spożywcze
  * Surowe kary za sprzedaż przeterminowanych produktów, w niektórych przypadkach areszt
  * Liczne apteki z darmowymi lekami
  * Podrabianie leków uważane za groźne przestępstwo
  * Nie ma opłat za czynsz
  * Nie ma opłat za energię elektryczną
  * Zakaz sprzedaży i używania alkoholu, prawo „prohibicji”
  * Pożyczki na zakup samochodu i mieszkania bez odsetek
  * Zakaz usług w zakresie nieruchomości
  * Osoba kupująca auto, do 50% ceny płaci państwo, w przypadku milicji = 65%
  * Paliwo tańsze od wody: 1l. paliwa = $0.14. Zysk ze sprzedaży ropy wydawany dla dobra społeczeństwa i podnoszenie standardu życia

  * Kadafi zgromadził ponad 143 t złota. Planował wprowadzić strefę bezdolarową i używać złoty dinar, zamiast waluty w rachunkach z innymi państwami

  * Duże sumy wydawane na irygację z wód gruntowych, w ilości około 100 odpływów z Nilu. Ze względu na skalę tego projektu nazwano go „ósmym cudem świata.” […] Jest to tzw. „zielona rewolucja.” która rozwiązuje wiele problemów żywnościowych w Afryce, a Libii zapewnia stabilność i niezależność ekonomiczną.

  * W 2010 r. Kadafi złożył wniosek w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ o śledztwo ws. okoliczności ataku USA i NATO na Irak, oraz postawienie przed sądem winnych masowych zbrodni. Przedłożył projekt rezolucji ws. odszkodowania byłych państw kolonialnych byłym koloniom za eksploatację w okresie kolonialnym […]

  Zachodnia propaganda demonizuje Muammara Kadafiego jako patologicznego tyrana i nieprzejednanego wroga demokratycznych aspiracji Libijczyków. To nie jest prawda. Istnieją pewne mechanizmy powszechnej kontroli i demokracji w Libii: wybierane rady obywatelskie i społeczności samorządowe (gminy). Wszystko to bez nomenklatury partyjnej w sowieckim stylu, nadętej biurokracji, ale przy bardzo wysokim standardzie życia i bezpieczeństwa socjalnego obywateli. Coś w rodzaju społeczeństwa, które w jakiś sposób wygląda jak komunistyczne. Czy dlatego Libię mają demonizować i atakować stare mocarstwa imperialistyczne? …

  Sigizmund Mironin w artykule ‘Why is Libya bombed’ [Dlaczego bombarduje się Libię] pisze:

  „Libia, która jest uważana za dyktaturę wojskową Kadafiego, jest rzeczywiście najbardziej demokratycznym państwem na świecie.

  W 1977 r., Libia została ogłoszona najwyższą formą demokracji, w której tradycyjne instytucje rządowe są zniesione, a cała władza należy bezpośrednio do ludzi, przez komitety i kongresy ludowe. Państwo jest podzielone na wiele wspólnot, które są samodzielnie kierowanymi „mini-państwami w państwie,” z pełną władzą w swoim okręgu, łącznie z podziałem środków budżetowych.

  Ostatnio Muammar Kadafi ogłosił bardziej demokratyczne idee – dystrybucję dochodów z budżetu wśród obywateli…. Według przywódcy libijskiej rewolucji to eliminuje korupcję i pasożytniczą biurokrację.”
  (…)

 7. MatkaPolka said

  LIBIA: SYJONISTYCZNE USA ZABIJAJĄ LIBIJSKICH CYWILÓW, MÓWIĄ ROSYJSCY LEKARZE. ŚWIADECTWO ROSYJSKICH LEKARZY W LIBII

  http://wolna-polska.pl/libia-syjonistyczny-smok-i-bebny-wojny/libia-syjonistyczne-usa-zabijaja-libijskich-cywilow-mowia-rosyjscy-lekarze-swiadectwo-rosyjskich-lekarzy-w-libii

  Relacja dostarczona przez zespół rosyjskich lekarzy stanowią zeznania naocznych świadków o tym, co dzieje się na terenie Libii. Jest sprzeczna ze strumieniem dezinformacji medialnej. Potwierdza ona, że koalicja rutynowo bombarduje obiekty cywilne. Dla tych postępowców, którzy zatwierdzili „humanitarny” mandat US-NATO, to zeznanie daje nam dowód rozległych zbrodni wojennych przez tych, którzy twierdzą, że przychodzą z pomocą ludności cywilnej. Budynki mieszkalne i szpitale są na celowniku inteligentnych bomb sterowanych przez koalicję. Bomby te są niezwykle precyzyjne. Bombardowanie cywilów nie jest przypadkowe. Są to tak zwane zatwierdzone cele: są one częścią listy celów.

  Mchel Chossudovsky – 28.03.2011 tłumaczenie Ola Gordon

  List otwarty rosyjskich lekarzy do Prezydenta Federacji Rosyjskiej
  […]
  Dzisiaj ma miejsce jawna zewnętrzna agresja USA i NATO przeciwko suwerennemu państwu – Libii. A jeśli ktoś może w to wątpić, to mówimy, że ten oczywisty fakt jest powszechnie znany, ponieważ to wszystko dzieje się na naszych oczach, a działania USA i NATO zagrażają życiu nie tylko obywateli Libii, ale również nas, którzy jesteśmy na terytorium Libii. Jesteśmy oburzeni barbarzyńskim bombardowaniem Libii, prowadzonym przez koalicję USA i NATO.

  Bombardowanie Trypolisu i innych miast w Libii jest nie tylko na obiekty obrony powietrznej i libijskie lotnictwo, nie tylko przeciwko libijskiej armii, ale również na infrastrukturę wojskową i cywilną. Dzisiaj, 24 marca 2011 r. samoloty NATO i USA, przez całą noc i cały ranek bombardowały przedmieścia Trypolisu – Tajhura (gdzie znajduje się libijski Ośrodek Badań Nuklearnych).

  Obiekty obrony powietrznej i lotnictwa w Tajhura zostały zniszczone już w pierwszych 2 dniach ataków i w mieście pozostały bardziej aktywne obiekty wojskowe, ale dzisiaj celem ataków są koszary armii libijskiej, wokół których są gęsto zaludnione obszary mieszkalne i obok – największe w Libii Centrum Serca. Cywile i lekarze nie mogli przewidzieć, że będą niszczone obiekty mieszkalne, więc żaden z mieszkańców czy pacjentów szpitala nie został ewakuowany.

  Bomby i rakiety spadały na domy mieszkalne i w pobliżu szpitala. Szklany budynek Centrum Serca został zniszczony. W budynku oddziału położniczego dla kobiet w ciąży z chorobami serca zawaliła się ściana i część dachu. Doprowadziło to do 10 poronień, kobiety są na oddziale intensywnej terapii, lekarze walczą o ich życie.

  Z naszymi kolegami pracujemy siedem dni w tygodniu, aby ratować ludzi. Jest to bezpośrednią konsekwencją bomb i rakiet w budynkach mieszkalnych, w wyniku czego było kilkudziesięciu zabitych i rannych, którzy są operowani i leczeni przez naszych lekarzy. Tak duża liczba rannych i zabitych, jak dzisiaj, nie zdarzyła się podczas wszystkich zamieszek w Libii. I to się nazywa „ochroną ludności cywilnej”?

 8. MatkaPolka said

  Źródło – http://gazetawarszawska.com/2012/02/13/the-war-crimes-of-nato-in-libya/
  Tlumczenie robotem

  Ten artykuł ukazał się 06 lutego 2012 w szwajcarskim dzienniku internetowym Schall und Rauch Alles i został napisany przez Freemana.Podobnie jak wszystkie nielegalnych wojen wyłącznie ściągnął przez NATO, jeden przeciw Libii spowodował masowe morderstwa. Sprawozdania z organizacji praw człowieka wynika, że ??Stany Zjednoczone, NATO i ich wasalem “buntownicy” popełnił najgorsze możliwe zbrodnie wojenne, zakończone zimną krwią morderstwo Muammar Kadafi. Z wywiadów z ofiar i świadków w Trypolisie, Zawiya i Sibrata i Khoms i Zliten i Misrata i Sirte Tawergha zawiera liczne dowody, że NATO celowo zbombardowane cele cywilne, powodując liczne ofiary śmiertelne i urazów. Obejmuje to szkoły, szpitale, budynki rządowe, sklepy i domy. Rebelianci tymczasem oddawał się systematycznych tortur, nadużyć i zemsta zabójstw wśród sympatyków Kaddafiego, podczas gdy “Czarny” Imigranci dosłownie zmasakrowany.Ale zachodnie media i oficjalne podżegaczy wojennych zachować całkowitą ciszę o tych faktach, gdyż nie pasowały do ??ich hipokryzji uzasadnienia dla wojny, a zwłaszcza kłamstwa przejrzyste, że toczyła się do ochrony ludności cywilnej. Szacuje się, że co najmniej 60.000 osób zginęło w atakach NATO a wiele więcej zostało rannych. NATO przyznaje, że przeprowadzone w ciągu sześciu miesięcy około 26.000 misje z 9600 ataków, podczas którego tysiące ton bomb zrzucono.

  Według oficjalnego dochodzenia najbardziej barbarzyńskie czyny zostały popełnione przez rebeliantów od końca walk. Więźniowie byli bici, torturowani i wykonywane masowo. Rebelianci Chodzili od domu do domu i aresztowano wszystkich mężczyzn, których uznawali za wrogów. Są zeznania świadków, że pro-Kadafi bojownicy ich paznokcie wyrwane przed ich gardła zostały wycięte.

  Praw człowieka Human Rights grupa Watch (HRW) oskarżyła libijskich rebeliantów, że torturowani i zabijani byłego ambasadora Francji, Omar Brebesch. Po jego aresztowaniu w dniu 19 stycznia w Trypolisie, ciało 62-latek znajdował się następnego dnia w szpitalu Sintan niektóre 100 km od hotelu. Wstępne dochodzenie wykazało, połamane żebra, cięć i podarte paznokci.

  W zeszłym tygodniu organizacja praw człowieka Amnesty International i Lekarze bez Granic organizacja pomocy poinformował, że tortury i złe traktowanie jest powszechna wśród wojskowych i sił bezpieczeństwa i rebeliantami zbrojnych, którzy prowadzą więzienia. Dla których NATO jest odpowiedzialny, ponieważ przyniósł tę bandę kryminalistów do władzy.

  Najgorsze stało się z czarnym, bez względu na to imigranci lub native Libijczyków.

  Zostały one poddane ubojowi …

  … I wrzucono do masowych grobów przez setki.

  To zawsze te same mocarstwa kolonialne, takie jak USA, Wielkiej Brytanii i Francji oraz jej wspólników, którzy wykonują NATO jedną wojnę podboju po drugim. Pod pretekstem rezolucji ONZ 1973, która po prostu oznaczało, aby wymusić “no-fly strefę” oraz embargo na broń, zarówno rzekomo chronić Libijczyków od Muammar Kadafi-presnt atak został wystawiony jako bezwzględnego akt wojny powietrznej, skoordynowane z mordercze buntownicy na ziemi.

  Natychmiast po upadku Mubaraka w Egipcie, NATO “opozycji” siły w Libii i państwami Zatoki Perskiej zostali przeszkoleni przez żołnierzy alianckich, dostarczany z broni i wojskowego know-how. Szczególnie rząd marionetkowy Kataru i jej kierownictwa wojskowego oferuje obecnie bezczelnie, że bez ich ogromne wsparcie, rebelianci nigdy by nie wygrał. Katar gospodarzem siedziby sił zbrojnych USA na Bliskim Wschodzie i służy jako “proxy” dla Pentagonu.

  Ta sama “gra” jest teraz powtarzany w Syrii. Znowu są obce siły w pracy, powodujące ukierunkowanych ataków i morderczych rajdach, wszystkie które mają być wykorzystane jako pretekst do interwencji zbrojnej NATO. Rebelianci Lybian nawet przypisane bezpośrednio do Syrii, gdzie Zachód chce wystawić kolejnego upadku niepopularny rząd. Jak zawsze, towarzyszy temu najgorszej propagandy zachodnich mediów wobec Syrii, i zrób gooders zawsze są na tyle głupi, żeby uwierzyć. Tak, to wszystko o prawach człowieka i demokracji oraz podobnym gównem.

  Jak zwykle, nasze media wskazuje palcem w złym kierunku. Cały czas oskarżają Assada jako winnych przemocy. Jednak prawda jest taka, że ??jest ona przede wszystkim popełnione przez grupy wspierane przez obcych krajach. Syryjski rząd jest ofiarą, a nie sprawcy i tylko broni się przed terrorem zagranicznych LED. Ale czego możemy oczekiwać od naszych mediów dziwek z wyjątkiem wypaczenia faktów, jak zwykle.

  Według raportu Ligi Arabskiej, międzynarodowej “podmiot zbrojny”, w tym “Free Syrii armii”, jest odpowiedzialny za ataki terrorystyczne. Misje obserwacyjne w Homs, Hama i Idlib obserwuje ataki na wojska rządowe i cywilów, w wyniku których wielu zabitych i rannych. Autobusy z cywilów zostało wysadzone w powietrze, a także pociąg towarowy transportujący paliwo i policja van, rurociąg i mosty drogowe.

  NATO ziemia samoloty dzień i noc w bazie wojskowej Turcji w Iskenderum pobliżu granicy z Syrią, rozładunku broni i doświadczonych bojowników z Libii. Iskenderum jest także siedziba “Free Syrii armii.” Francuskie i brytyjskie siły specjalne przeszkolenie syryjskie rebeliantów, a CIA dostarcza je z elektroniką i informacji o ruchach wojsk w syryjskiej armii i cele ataku. Turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davitoglu przyznał, że jego kraj jest gotowy do inwazji na Syrię, jak tylko za zgodą aliantów zachodnich będą podane.

  Jedyną nadzieją zapobiegania otwartą wojnę przeciwko Syrii są Chiny i Rosja, a ich weto w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Dowiedzieliśmy się co NATO oznacza “ochronę ludności cywilnej.” Ponieważ to, co miało miejsce w Libii jest kontrrewolucja globalnej elity, która zawrócony zegara przez 43 lat. Chce, aby włączyć ten kraj ponownie w zachodniej kolonii, jak to było pod rządami króla Idris który ofiarował zasobów kraju do amerykańskich i brytyjskich koncernów naftowych i pozwolił obcych baz wojskowych, która to sytuacja skończyła się, gdy Kadafi doszedł do władzy. Wpływ Rosji i Chin jest obecnie ograniczony, ponieważ Kadafi podpisał inwestycyjnych i olej umowy dostawy z obu krajów.

  Jesteśmy świadkami gwałtu Libii przez Zachód, pogrzeb rewolucji, która posłużyła klasę robotniczą i było widać, w granicach mentalności ściśle islamskiego, jako wzór do naśladowania dla innych krajów w Afryce, jak również. Zasobów ropy służył libijskiego populacji, jak również, ale już nie.

  Wojna NATO to dopiero początek zniszczenia Libii, gdzie teraz brutalna wojna domowa toczy. Poszczególne frakcje rebelianckie walczą ze sobą lub przeciw pozostałości Kaddafiego lojalistów. “Iracki” sytuacja jest wynikiem, o zniszczonej infrastruktury i brak żywności itp. woda, oczywiście jest to ludność cywilna cierpi strasznie.

  Ale prawdziwi przestępcy w całym tym dramacie są liderami opinii publicznej, intelektualistów, akademicy oraz wiele zrobić-gooders którzy chętnie parroted kłamstwa polityków w Waszyngtonie, Paryżu i Londynie o prawach człowieka i tym samym dał zielone światło dla wojny. Bo to jest zawsze takie same tak zwane filary społeczeństwa Zachodu, którzy umożliwiające wojny, znalezienia odpowiedniego usprawiedliwienia i uzasadnienia dla każdej zbrodni.

  A co słychać z Międzynarodowym Trybunałem Karnym ONZ w Hadze? Nic, poza głośnym milczeniu. Bo ludobójstwo zostało popełnione tylko przez “inne”, a na pewno nie przez “cywilizowanych” zachodnich.

  To sprawia, że ??wymiotować, nieprawdaż?

 9. MatkaPolka said

  ZBRODNIE NATO I USA –
  The Crimes of NATO and the United States

  CZYTAJ CALOŚĆ

  http://www.fort-russ.com/2016/01/the-crimes-of-nato-and-united-states.html

  STATISTICS FOR NATO’S „PEACEKEEPING OPERATIONS”

  Yugoslavia

  • Dead – 5,700 people, including 400 children
  • Wounded – nearly 7,000 civilians, 30% of them children
  • Missing – 821 people
  • Excess mortality as a result of deterioration of conditions of existence not estimated

  http:/../w..ww.hrw.org/reports/2000/nato/Natbm200-01.ht..m

  Afghanistan

  • Dead – 35,000 people
  • Refugees – 500,000 people
  • As well as the aggravation of inter-ethnic conflicts, terrorist attacks, increased drug trafficking

  ht..tp:/../abcnews.go.co..m/International

  Iraq

  • During the war in Iraq over 1 million Iraqis were killed – this is a greatest loss in modern history. A quarter of them women and children.
  • During the operation, NATO forces used forbidden weapons, namely white phosphorus.

  ht..tp:/../ww..w.orb-international.c..o..m/Newsroom_details.aspx?NewsId=120

  Libya

  • Killed more than 20,000 people (military and civilians)

  ht..tp:/../ww..w.telegraph.co.uk/

  • Refugees – more than 350,000 people

  ht..tp://w..ww.un.or..g/ru/rights/issues/

  In August 2011, NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen claimed that the actions of the aviation of NATO forces in Libya caused no civilian casualties.

 10. MatkaPolka said

  Źródło – http://gazetawarszawska.com/2012/02/13/the-war-crimes-of-nato-in-libya/

  Tlumczenie robotem

  Ten artykuł ukazał się 06 lutego 2012 w szwajcarskim dzienniku internetowym Schall und Rauch Alles i został napisany przez Freemana.Podobnie jak wszystkie nielegalnych wojen wyłącznie ściągnął przez NATO, jeden przeciw Libii spowodował masowe morderstwa. Sprawozdania z organizacji praw człowieka wynika, że ??Stany Zjednoczone, NATO i ich wasalem “buntownicy” popełnił najgorsze możliwe zbrodnie wojenne, zakończone zimną krwią morderstwo Muammar Kadafi. Z wywiadów z ofiar i świadków w Trypolisie, Zawiya i Sibrata i Khoms i Zliten i Misrata i Sirte Tawergha zawiera liczne dowody, że NATO celowo zbombardowane cele cywilne, powodując liczne ofiary śmiertelne i urazów. Obejmuje to szkoły, szpitale, budynki rządowe, sklepy i domy. Rebelianci tymczasem oddawał się systematycznych tortur, nadużyć i zemsta zabójstw wśród sympatyków Kaddafiego, podczas gdy “Czarny” Imigranci dosłownie zmasakrowany.Ale zachodnie media i oficjalne podżegaczy wojennych zachować całkowitą ciszę o tych faktach, gdyż nie pasowały do ??ich hipokryzji uzasadnienia dla wojny, a zwłaszcza kłamstwa przejrzyste, że toczyła się do ochrony ludności cywilnej. Szacuje się, że co najmniej 60.000 osób zginęło w atakach NATO a wiele więcej zostało rannych. NATO przyznaje, że przeprowadzone w ciągu sześciu miesięcy około 26.000 misje z 9600 ataków, podczas którego tysiące ton bomb zrzucono.

  Według oficjalnego dochodzenia najbardziej barbarzyńskie czyny zostały popełnione przez rebeliantów od końca walk. Więźniowie byli bici, torturowani i wykonywane masowo. Rebelianci Chodzili od domu do domu i aresztowano wszystkich mężczyzn, których uznawali za wrogów. Są zeznania świadków, że pro-Kadafi bojownicy ich paznokcie wyrwane przed ich gardła zostały wycięte.

  Praw człowieka Human Rights grupa Watch (HRW) oskarżyła libijskich rebeliantów, że torturowani i zabijani byłego ambasadora Francji, Omar Brebesch. Po jego aresztowaniu w dniu 19 stycznia w Trypolisie, ciało 62-latek znajdował się następnego dnia w szpitalu Sintan niektóre 100 km od hotelu. Wstępne dochodzenie wykazało, połamane żebra, cięć i podarte paznokci.

  W zeszłym tygodniu organizacja praw człowieka Amnesty International i Lekarze bez Granic organizacja pomocy poinformował, że tortury i złe traktowanie jest powszechna wśród wojskowych i sił bezpieczeństwa i rebeliantami zbrojnych, którzy prowadzą więzienia. Dla których NATO jest odpowiedzialny, ponieważ przyniósł tę bandę kryminalistów do władzy.

  Najgorsze stało się z czarnym, bez względu na to imigranci lub native Libijczyków.

  Zostały one poddane ubojowi …

  … I wrzucono do masowych grobów przez setki.

  To zawsze te same mocarstwa kolonialne, takie jak USA, Wielkiej Brytanii i Francji oraz jej wspólników, którzy wykonują NATO jedną wojnę podboju po drugim. Pod pretekstem rezolucji ONZ 1973, która po prostu oznaczało, aby wymusić “no-fly strefę” oraz embargo na broń, zarówno rzekomo chronić Libijczyków od Muammar Kadafi-presnt atak został wystawiony jako bezwzględnego akt wojny powietrznej, skoordynowane z mordercze buntownicy na ziemi.

  Natychmiast po upadku Mubaraka w Egipcie, NATO “opozycji” siły w Libii i państwami Zatoki Perskiej zostali przeszkoleni przez żołnierzy alianckich, dostarczany z broni i wojskowego know-how. Szczególnie rząd marionetkowy Kataru i jej kierownictwa wojskowego oferuje obecnie bezczelnie, że bez ich ogromne wsparcie, rebelianci nigdy by nie wygrał. Katar gospodarzem siedziby sił zbrojnych USA na Bliskim Wschodzie i służy jako “proxy” dla Pentagonu.

  Ta sama “gra” jest teraz powtarzany w Syrii. Znowu są obce siły w pracy, powodujące ukierunkowanych ataków i morderczych rajdach, wszystkie które mają być wykorzystane jako pretekst do interwencji zbrojnej NATO. Rebelianci Lybian nawet przypisane bezpośrednio do Syrii, gdzie Zachód chce wystawić kolejnego upadku niepopularny rząd. Jak zawsze, towarzyszy temu najgorszej propagandy zachodnich mediów wobec Syrii, i zrób gooders zawsze są na tyle głupi, żeby uwierzyć. Tak, to wszystko o prawach człowieka i demokracji oraz podobnym gównem.

  Jak zwykle, nasze media wskazuje palcem w złym kierunku. Cały czas oskarżają Assada jako winnych przemocy. Jednak prawda jest taka, że ??jest ona przede wszystkim popełnione przez grupy wspierane przez obcych krajach. Syryjski rząd jest ofiarą, a nie sprawcy i tylko broni się przed terrorem zagranicznych LED. Ale czego możemy oczekiwać od naszych mediów dziwek z wyjątkiem wypaczenia faktów, jak zwykle.

  Według raportu Ligi Arabskiej, międzynarodowej “podmiot zbrojny”, w tym “Free Syrii armii”, jest odpowiedzialny za ataki terrorystyczne. Misje obserwacyjne w Homs, Hama i Idlib obserwuje ataki na wojska rządowe i cywilów, w wyniku których wielu zabitych i rannych. Autobusy z cywilów zostało wysadzone w powietrze, a także pociąg towarowy transportujący paliwo i policja van, rurociąg i mosty drogowe.

  NATO ziemia samoloty dzień i noc w bazie wojskowej Turcji w Iskenderum pobliżu granicy z Syrią, rozładunku broni i doświadczonych bojowników z Libii. Iskenderum jest także siedziba “Free Syrii armii.” Francuskie i brytyjskie siły specjalne przeszkolenie syryjskie rebeliantów, a CIA dostarcza je z elektroniką i informacji o ruchach wojsk w syryjskiej armii i cele ataku. Turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davitoglu przyznał, że jego kraj jest gotowy do inwazji na Syrię, jak tylko za zgodą aliantów zachodnich będą podane.

  Jedyną nadzieją zapobiegania otwartą wojnę przeciwko Syrii są Chiny i Rosja, a ich weto w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Dowiedzieliśmy się co NATO oznacza “ochronę ludności cywilnej.” Ponieważ to, co miało miejsce w Libii jest kontrrewolucja globalnej elity, która zawrócony zegara przez 43 lat. Chce, aby włączyć ten kraj ponownie w zachodniej kolonii, jak to było pod rządami króla Idris który ofiarował zasobów kraju do amerykańskich i brytyjskich koncernów naftowych i pozwolił obcych baz wojskowych, która to sytuacja skończyła się, gdy Kadafi doszedł do władzy. Wpływ Rosji i Chin jest obecnie ograniczony, ponieważ Kadafi podpisał inwestycyjnych i olej umowy dostawy z obu krajów.

  Jesteśmy świadkami gwałtu Libii przez Zachód, pogrzeb rewolucji, która posłużyła klasę robotniczą i było widać, w granicach mentalności ściśle islamskiego, jako wzór do naśladowania dla innych krajów w Afryce, jak również. Zasobów ropy służył libijskiego populacji, jak również, ale już nie.

  Wojna NATO to dopiero początek zniszczenia Libii, gdzie teraz brutalna wojna domowa toczy. Poszczególne frakcje rebelianckie walczą ze sobą lub przeciw pozostałości Kaddafiego lojalistów. “Iracki” sytuacja jest wynikiem, o zniszczonej infrastruktury i brak żywności itp. woda, oczywiście jest to ludność cywilna cierpi strasznie.

  Ale prawdziwi przestępcy w całym tym dramacie są liderami opinii publicznej, intelektualistów, akademicy oraz wiele zrobić-gooders którzy chętnie parroted kłamstwa polityków w Waszyngtonie, Paryżu i Londynie o prawach człowieka i tym samym dał zielone światło dla wojny. Bo to jest zawsze takie same tak zwane filary społeczeństwa Zachodu, którzy umożliwiające wojny, znalezienia odpowiedniego usprawiedliwienia i uzasadnienia dla każdej zbrodni.

  A co słychać z Międzynarodowym Trybunałem Karnym ONZ w Hadze? Nic, poza głośnym milczeniu. Bo ludobójstwo zostało popełnione tylko przez “inne”, a na pewno nie przez “cywilizowanych” zachodnich.

  To sprawia, że ??wymiotować, nieprawdaż?

 11. MatkaPolka said

  PRZYCZYNĄ ZAMORDOWANIA KADAFIEGO

  Kadafi zaczął emitować używać bez lichwy ZŁOTY DINAR w rozrachunkach za ropę naftową wypierając petrodolara – i na to Międzynarodowy Pan Bankowy nie mógł pozwolić

  Kadafi zaczął budować WIELKĄ RURĘ – od Delty Nilu – która miała nawodnić pustynna Saharę i nakarmić głodną Afrykę – i na to Międzynarodowy Pan Bankowy nie mógł pozwolić.

  – kontrola nad żywnością, kontrola nad wodą, to obok kontroli nad energią i kontroli nad emisją pieniądza – to główne środki zniewalania społeczeństw przez Międzynarodowego Żyda.

  Ilekroć ktoś usiłuje podważać hegemonie dolara lub buduje Wielką Rurę – z ropą lub gazem – to zaraz jest WOJNA. Z Rosją i z Chinami „ten numer nie przejdzie”

  Ponadto

  Kadafi napisał „Zielona Książeczkę”- która kwalifikuje Kadafiego do rangi najwybitniejszych współczesnych myślicieli politycznych i filozofów

  Lektura obowiązkowa

  https://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2011/07/13/muammar-al-kaddafi-zielona-ksiazka

  Krytykuje Zachód i daje swoje sprawiedliwe rozwiązania jako alternatywę

  Zachodnie wartości, Zachodnią demokracje, zachodni System sprawowania władzy, Zachodni system Parlamentarny, Zachodnią Ekonomie, Zachodnią organizacje życia publicznego, Prasę i media i ich społeczną rolę , Zachodnią system sprawiedliwość.

 12. marta15 said

  Zjednoczone sily szatana ( NATO -USA) znowu planuja atak na Libie pod jakis tam pretekstem. .
  http://www.globalresearch.ca/us-nato-invade-libya-to-fight-the-terrorists-of-its-own-creation/5505175?utm_campaign=magnet&utm_source=article_page&utm_medium=related_articles

 13. […] za:  https://marucha.wordpress.com/2016/02/04/corka-muammara-kaddafiego-stanela-na-czele-ruchu-oporu-zapo… […]

 14. Macko said

  Nowe pole do popisu dla Rosji. W obronie kobiet niech bombarduja mosadzkich i cijajejowskich terrorystów. Dobry news

 15. watazka said

  Wszystkie wojny sa wojnami bankow, ktore nie chca popuscic ekonomii dlugu.
  A USA stoi na czele tych wojen.

  Amerykanskie wojny wymordowaly ponad 30 milionow ludzi od czasow II Wojny Swiatowej:

  http://www.thedailysheeple.com/us-foreign-policy-is-responsible-for-20-30-million-deaths-since-ww2_112015

  Amerykanskie bazy na swiecie:

  ASily NATO czyli amerykanski pierscien wokol globu:

  Amerykanie to narod mordercow:

  http://sputniknews.com/us/20160102/1032605370/americans-killer-nation.html

  World Tour:

  CIA – przestepcza dzialanosc:
  http://www.huppi.com/kangaroo/CIAtimeline.html
  A tu o pani Clinton:
  Jak Clintonowie spladrowali i okradli ROSJE:

  http://www.blacklistednews.com/HOW_CLINTON_AND_COMPANY_AND_THE_BANKERS_PLUNDERED_RUSSIA_IN_THE_'90S_/48111/0/38/38/Y/M.html

  Wiekszosc prezydenckich kandydatow az sie trzesie do nowej wojny:

  http://russia-insider.com/en/politics/majority-gop-presidential-candidates-screaming-world-war-iii/ri11921

 16. MatkaPolka said

  Stacja BBC pokazała nieznany wcześniej materiał filmowy ze zmarłym przywódcą Libii Muammarem Kadafim na krótko przed jego zabójstwem.

  http://pl.sputniknews.com/swiat/20160204/1992538/bbc-kadafi-libia.html

  W szczególności należy zauważyć, że film przedstawia Kadafiego zaraz po tym, jak został złapany w październiku 2011 roku. Na początku nagrania widać, jak ranny i zakrwawiony pułkownik jest otoczony przez tłum uzbrojonych ludzi. W drugiej połowie nagrania on już prawdopodobnie nie żyje.

  27 czerwca 2011 roku podczas wojny domowej w Libii Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Muammara Kadafiego pod zarzutem morderstw, nielegalnych aresztowań i zatrzymań. Zabity 20 października 2011 roku podczas zdobycia Sirta przez siły Przejściowej Rady Narodowej został pochowany w nieznanym miejscu na pustyni wraz ze swoim synem.

  Wcześniej w mediach pojawiły się już kadry ze schwytania Kaddafiego, jednak to nagranie nie było wcześniej znane.

  New footage of Gaddafi’s capture – BBC Newsnight

 17. MatkaPolka said

  USA – NAJBARDZIEJ POKOJOWE PAŃSTWO NA ŚWIECIE

  El Salvador (1980), Libya (1981), Sinai (1982), Lebanon (1982 1983), Egypt (1983), Grenada (1983), Honduras (1983), Chad (1983), Persian Gulf (1984), Libya (1986) , Bolivia (1986), Iran (1987), Persian Gulf (1987), Kuwait (1987), Iran (1988), Honduras (1988), Panama (1988), Libya (1989), Panama (1989), Colombia, Bolivia, and Peru (1989), Philippines (1989), Panama (1989-1990), Liberia (1990), Saudi Arabia (1990), Iraq (1991), Zaire (1991), Sierra Leone (1992), Somalia (1992), Bosnia-Herzegovina (1993 to present), Macedonia (1993), Haiti (1994), Macedonia (1994), Bosnia (1995), Liberia (1996), Central African Republic (1996), Albania (1997), Congo/Gabon (1997), Sierra Leon (1997), Cambodia (1997), Iraq (1998), Guinea/Bissau (1998), Kenya/Tanzania (1998 to 1999), Afghanistan/Sudan (1998), Liberia (1998), East Timor (1999), Serbia (1999), Sierra Leon (2000), Yemen (2000), East Timor (2000), Afghanistan (2001 to present), Yemen (2002), Philippines (2002) , Cote d’Ivoire (2002), Iraq (2003 to present), Liberia (2003), Georgia/Djibouti (2003), Haiti (2004), Georgia/Djibouti/Kenya/Ethiopia/Yemen/Eritrea War on Terror (2004), Pakistan drone attacks (2004 to present), Somalia (2007), South Ossetia/Georgia (2008), Syria (2008), Yemen (2009 and 2015), Haiti (2010), Libya (2011), Syria (2011), Ukraine (2014), Iraq (2015), etc. etc. etc. etc.

  Raport Biura Badawczego Kongeresu USA

  Lista użycia Sił Wojskowych USA poza terytorium od 1798 – 2015

  https://www.fas.org/sgp/crs/natsec/R42738.pdf

  Listing of Notable Deployments of U.S. Military Forces Overseas, 1798-2015

 18. MatkaPolka said

  Raport Biura Badawczego Kongeresu USA

  Lista użycia Sił Wojskowych USA poza terytorium od 1798 – 2015

  https://www.fas.org/sgp/crs/natsec/R42738.pdf

  Listing of Notable Deployments of U.S. Military Forces Overseas, 1798-2015

  38 – stronicowy Raport

  1798-1800 Undeclared Naval War with France. This contest included land actions, such as that in the Dominican Republic, city of Puerto Plata, where marines captured a French privateer under the guns of the forts. Congress authorized military action through a series of statutes.

  1801-1805 Tripoli. The First Barbary War included the USS George Washington and Philadelphia affairs and the Eaton expedition, during which a few marines landed with United States Agent William Eaton to raise a force against Tripoli in an effort to free the crew of the Philadelphia. Tripoli declared war on the United States on May 10, 1801, and although Congress authorized U.S. military action by statute, they never voted on a formal declaration of war.

  1806 Mexico (Spanish territory). Captain Z. M. Pike, with a platoon of troops, invaded Spanish territory at the headwaters of the Rio Grande on orders from General James Wilkinson. He was made prisoner without resistance at a fort he constructed in present-day Colorado, taken to Mexico, and later released after seizure of his papers.

  1806-1810 Gulf of Mexico. American gunboats operated from New Orleans against Spanish and French privateers off the Mississippi Delta, chiefly under Captain John Shaw and Master Commandant David Porter.

  1810 West Florida (Spanish territory). Governor William Charles Cole Claiborne of Louisiana, on orders of the President, occupied with troops territory in dispute east of the Mississippi River as far as the Pearl River, later the eastern boundary of Louisiana. He was authorized to seize as far east as the Perdido River.

  1812 Amelia Island and other parts of east Florida, then under Spain. Temporary possession was authorized by President Madison and by Congress, to prevent occupation by any other power; but possession was obtained by General George Matthews in so irregular a manner that his measures were disavowed by the President.

  1812-1815 War of 1812. On June 18, 1812, the United States declared war between the United States and the United Kingdom of Great Britain and Ireland. Among the issues leading to the war were British interception of neutral ships and blockades of the United States during British hostilities with France.

  1813 West Florida (Spanish territory). On authority given by Congress, General Wilkinson seized Mobile Bay in April with 600 soldiers. A small Spanish garrison gave way. The United States advanced into disputed territory to the Perdido River, as projected in 1810. No fighting.

  1813-1814 Marquesas Islands. U.S. forces built a fort on the Pacific island of Nuku Hiva, the largest of the Marquesas, to protect three prize ships which had been captured from the British.

  1814 Spanish Florida. General Andrew Jackson took Pensacola Bay and drove out the British, in September 1814 with whom the United States was at war and pacified the Spanish governor of Florida. This capture of Pensacola was crucial to Jackson securing victory during the battle of New Orleans in November 1814.

  1814-1825 Caribbean. Engagements between pirates and American ships or squadrons took place repeatedly, especially ashore and offshore about Cuba, Puerto Rico, Santo Domingo, and Yucatan. Three thousand pirate attacks on merchantmen were reported between 1815 and 1823. In 1822, Commodore James Biddle deployed a squadron of two frigates, four sloops of war, two brigs, four schooners, and two gunboats in the West Indies.

  1815 Algiers. The second Barbary War was declared against the United States by the Dey of Algiers of the Barbary states, an act not reciprocated by the United States. Congress did authorize a military expedition by statutes. A large fleet under U.S. Commodore Stephen Decatur attacked Algiers and obtained indemnities.

  Tripoli. After securing an agreement from Algiers, Decatur demonstrated with his squadron at Tunis and Tripoli, where he secured indemnities for offenses during the War of 1812.

  1816 Spanish Florida. United States forces destroyed Nicholls Fort, also called Negro Fort, located in present Franklin County, Florida, which harbored raiders making forays into United States territory.

  1816-1818 Spanish Florida—First Seminole War. The Seminole Indians, whose area was a haven for escaped slaves and border ruffians, were attacked by troops under Generals Andrew Jackson and Edmund P. Gaines and pursued into northern Florida. Spanish posts were attacked and occupied, British citizens executed. In 1819, the Floridas were ceded to the United States.

  1817 Amelia Island (Spanish territory off northeast Florida). Under orders of President James Monroe, United States forces landed and expelled a group of smugglers, adventurers, and freebooters.

  1818 Oregon. The USS Ontario landed at the Columbia River and in August took possession of the Oregon territory. Britain had ceded sovereignty but Russia and Spain asserted claims to the area.

  1820-1823 Africa. Naval units raided the slave traffic pursuant to the Act of 1819 by Congress which authorized U.S. armed vessels to interdict slave traders in an attempt to stop slave trade at its source and return slaves to Africa.

  1822 Cuba. United States naval forces suppressing piracy landed on the northwest coast of Cuba and burned a pirate station.

  1823 Cuba. Brief landings in pursuit of pirates occurred April 8 near Escondido; April 16 near Cayo Blanco; July 11 at Siquapa Bay; July 21 at Cape Cruz; and October 23 at Camrioca.

  1824 Cuba. In October the USS Porpoise landed bluejackets near Matanzas in pursuit of pirates.
  Puerto Rico (Spanish territory). Commodore David Porter with a landing party of 200 attacked the town of Fajardo, which had sheltered pirates and insulted American naval officers forcing an apology. Commodore Porter was later court-martialed for overstepping his authority.

 19. MatkaPolka said

  cd..
  1825 Cuba. During March, cooperating American and British forces landed at Sagua La Grande, along the north coast of the Villa Clara province, to capture pirates.

  1827 Greece. In October and November landing parties hunted pirates on the Mediterranean islands of Argentiere, Miconi, and Androse.

  1831-1832 Falkland Islands. Captain Duncan of the USS Lexington investigated the capture of three American sealing vessels and sought to protect American interests.

  1832 Sumatra. February 6 to 9. A naval force landed and stormed a fort to punish natives of the town of Quallah Battoo for plundering the American ship Friendship.

  1833 Argentina. October 31 to November 15. A force was sent ashore at Buenos Aires to protect the interests of the United States and other countries during an insurrection.

  1835-1836 Peru. December 10, 1835, to January 24, 1836, and August 31 to December 7, 1836. Marines protected American interests in Callao and Lima during an attempted revolution.

  1836 Mexico. General Gaines occupied Nacogdoches (Texas), disputed territory, from July to December during the Texan war for independence under orders to cross the “imaginary boundary line” if an Indian outbreak threatened.

  1838-1839 Sumatra. December 24, 1838, to January 4, 1839. A naval force landed to punish natives of the towns of Quallah Battoo and Muckie (Mukki) for depredations on American shipping.

  1840 Fiji Islands. July. Naval forces landed to punish natives for attacking American exploring and surveying parties.

  1841 Taputeoiea (Tabiteuea) or Drummond’s Island, Kingsmill Group. A naval party landed to avenge the murder of Navy Seaman John Anderson by the native warriors.
  Samoa. February 24. A naval party landed and burned towns after the murder of an American sailor on Upolu Island. This was the second engagement with islanders of the Pacific Ocean during the United States Exploring Expedition.

  1842 Mexico. Commodore T.A.C. Jones, in command of a squadron long cruising off California, occupied Monterey, CA, on October 19, believing war had come. That not being the case, he withdrew.

  1843 China. Sailors and marines from the USS St. Louis were landed after a clash between Americans and Chinese at the trading post in Canton (now Guangzhong).
  Africa. November 29 to December 16. Four United States vessels demonstrated and landed various parties (one of 200 marines and sailors) to discourage piracy and the slave trade along the Ivory

  1844 Mexico. U.S. President John Tyler deployed U.S. forces to protect Texas against Mexico, pending Senate approval of a treaty of annexation (later rejected). He defended his action against a Senate resolution of inquiry.

  1846-1848 Mexican War. On May 13, 1846, the United States recognized the existence of a state of war with Mexico. After the annexation of Texas in 1845, the United States and Mexico failed to resolve a boundary dispute, and U.S. President James K. Polk said that it was necessary to deploy forces in Mexico to meet a threatened invasion.

  1849 Smyrna (İzmir, Turkey). In July, a naval force gained release of an American seized by Austrian officials.

  1851 Turkey. After a massacre of foreigners (including Americans) at Jaffa in January, a demonstration by the Mediterranean Squadron was ordered along the Turkish (Levant) coast.
  Johanns Island (east of Africa). August. Forces from the U.S. sloop of war USS Dale exacted redress for the unlawful imprisonment of the captain of an American whaling brig.

  1852-1853 Argentina. February 3 to 12, 1852; September 17, 1852, to April 1853. Marines were landed and maintained in Buenos Aires to protect American interests during a revolution.

  1853 Nicaragua. March 11 to 13. U.S. forces landed to protect American lives and interests during political disturbances.

  1853-1854 Japan. Commodore Matthew C. Perry and his naval expedition made a display of force leading to the “opening of Japan.”
  Ryukyu and Bonin Islands. Commodore Perry on three visits before going to Japan and while waiting for a reply from Japan made a naval demonstration, landing marines twice, and secured a coaling concession from the ruler of Naha on Okinawa. Perry also held a naval demonstration in the Bonin Islands, an archipelago of over 30 subtropical and tropical islands over 600 miles south of Tokyo, with the purpose of securing facilities for commerce.

  1854 China. April 4 to June 15 to 17. American and English ships landed forces to protect American interests in and near Shanghai during Chinese civil strife.
  Nicaragua. July 9 to 15. Naval forces bombarded and burned San Juan del Norte (Greytown) to avenge an insult to the American Minister to Nicaragua.

  1855 China. May 19 to 21. U.S. forces protected American interests in Shanghai and, from August 3 to 5, fought pirates near Hong Kong.
  Fiji Islands. September 12 to November 4. An American naval force landed to seek reparations for depredations on American residents and seamen.
  Uruguay. November 25 to 29. United States and European naval forces landed to protect American interests during an attempted revolution in Montevideo.

  1856 Panama, Republic of New Grenada. September 19 to 22. U.S. forces landed to protect American interests during an insurrection.
  China. October 22 to December 6. U.S. forces landed to protect American interests at Canton (now Guangzhong) during hostilities between the British and the Chinese and to avenge an assault upon an unarmed boat displaying the United States flag.

  1857 Nicaragua. April to May, November to December. In May, Commander C.H. Davis, with some marines, received the surrender of William Walker, who had been attempting to gain control of the country and protected his men from the retaliation of native allies who had been fighting Walker. In November and December of the same year, United States vessels Saratoga, Wabash, and Fulton opposed another attempt by William Walker to take control of Nicaragua. Commodore Hiram Paulding’s act of landing marines and compelling the removal of Walker to the United States was tacitly disavowed by Secretary of State Lewis Cass, and Paulding was forced into retirement.

  1858 Uruguay. January 2 to 27. Forces from two United States warships landed to protect American property during a revolution in Montevideo.
  Fiji Islands. October 6 to 16. A U.S. marine expedition burned a native village in retaliation for the murder of two American traders on the island of Waya.

  1858-1859 Turkey. The Secretary of State requested a display of naval force along the Levant after a massacre of Americans at Jaffa and mistreatment elsewhere “to remind the authorities (of Turkey) of the power of the United States.”

  1859 Paraguay. Congress authorized a naval squadron to seek redress for an attack on a naval vessel in the Parana River during 1855. Apologies were made after a large display of force.
  Mexico. Two hundred United States soldiers crossed the Rio Grande in pursuit of the Mexican bandit Juan Cortina.
  China. July 31 to August 2. A naval force landed to protect American interests in Shanghai.

  1860 Angola, Portuguese West Africa. March 1. American residents at Kissembo called upon American and British ships to protect lives and property during problems with natives.
  Colombia (Bay of Panama). September 27 to October 8. Naval forces landed to protect American interests during a revolution.

  1863 Japan. July 16. The USS Wyoming retaliated against a firing on the American vessel Pembroke at Shimonoseki.
  1864 Japan. July 14 to August 3. Naval forces protected the United States Minister to Japan when he visited Yedo to negotiate American claims against Japan and to make his negotiations easier by impressing the Japanese with American power.
  Japan. September 4 to 14. Naval forces of the United States, Great Britain, France, and the Netherlands compelled Japan and the Prince of Nagato in particular to permit the Straits of Shimonoseki to be used by foreign shipping in accordance with treaties already signed.

  1865 Panama. March 9 and 10. U.S. forces protected the lives and property of American residents during a revolution.

  1866 China. From June 20 to July 7, U.S. forces punished an assault on the American consul at Newchwang (Yingkou).
  Mexico. To protect American residents, General Sedgwick and 100 men in November compelled the surrender of Matamoras. Three days later, he was ordered to withdraw and the act was repudiated by the President.

 20. MatkaPolka said

  cd..
  1867 Nicaragua. Marines occupied Managua and Leon.
  Formosa. June 13. A naval force landed and burned a number of huts to punish the murder of the crew of a wrecked American vessel.

  1868 Japan (Osaka, Hiolo, Nagasaki, Yokohama, and Negata). February 4 to 8, April 4 to May 12, June 12 and 13. U.S. forces were landed to protect American interests during the civil war in Japan.
  Uruguay. February 7 and 8, 19 to 26. U.S. forces protected foreign residents and the customhouse during an insurrection at Montevideo.
  Colombia. April. U.S. forces protected passengers and treasure in transit at Aspinwall (Colón) in the absence of local police or troops on the occasion of the death of the president of Colombia.

  1870 Mexico. June 17 and 18. U.S. forces destroyed the pirate ship Forward, which had run aground in the Rio Tecapan.
  Hawaiian Islands. September 21. U.S. forces landed and placed the American flag at the Honolulu consulate at half-mast upon the death of Queen Kalama.

  1871 Korea. June 10 to 12. A U.S. naval force attacked and captured five forts to punish natives for depredations on Americans, particularly for murdering the crew of the USS General Sherman and burning the schooner and for later firing on other American small boats taking soundings up the Salee River.

  1873 Colombia (Bay of Panama). May 7 to 22, September 23 to October 9. U.S. forces protected American interests during hostilities between local groups over control of the government of the State of Panama.

  1873-1896 Mexico. United States troops crossed the Mexican border repeatedly in pursuit of cattle thieves and other brigands. There were some reciprocal pursuits by Mexican troops into border territory. Mexico protested frequently. Notable cases were at Remolina in May 1873 and at Las Cuevas in 1875. While Washington often supported these excursions, formal agreements between Mexico and the United States, the first in 1882, finally legitimized such raids. They continued intermittently, with minor disputes, until 1896.

  1874 Hawaiian Islands. February 12 to 20. Detachments from American vessels were landed to preserve order and protect American lives and interests during the coronation of a new king.

  1876 Mexico. May 18. Marines were sent to police the town of Matamoros temporarily to protect American citizens and property while it was without other government.

  1882 Egypt. July 14 to 18. American forces landed to protect American interests during warfare between British forces and Egyptians and the looting of the city of Alexandria by Arabs.

  1885 Panama (Colón). January 18 and 19. U.S. forces were used to guard valuables in transit over the Panama Railroad and the safes and vaults of the Panama Railroad company during revolutionary activity. From March through May in the cities of Colón and Panama City, U.S. forces helped reestablish freedom of transit during revolutionary strife.

  1888 Korea. June. A naval force was sent ashore to protect American residents in Seoul during unsettled political conditions when an outbreak of the populace was expected.
  Haiti. December 20. A display of force persuaded the Haitian government to give up an American steamer that had been seized on the charge of breach of blockade.

  1888-1889 Samoa. November 14, 1888, to March 20, 1889. U.S. forces were landed to protect American citizens and the consulate during a native civil war.

  1889 Hawaiian Islands. July 30 and 31. U.S. forces protected American interests at Honolulu during a revolution.

  1890 Argentina. A naval party landed to protect the U.S. consulate and legation in Buenos Aires.

  1891 Haiti. U.S. forces sought to protect American interest in guano, an organic fertilizer, on the uninhabited Navassa Island.
  Bering Strait. June 22 to October 5. The Bering Sea Squadron, combined operations by the U.S. and British navies, sought to stop seal poaching by boarding and expelling dozens of merchant vessels around the Aleutian islands.

  Chile. August 28 to 30. The USS Baltimore and USS San Francisco landed a party commanded by Captain William S. Muce, USMC, to guard the U.S. Consulate at Valparaiso during the Chilean civil war.

  1893 Hawaii. January 16 to April 1. Marines were landed ostensibly to protect American lives and property, but many believed actually to promote a provisional government under Sanford B. Dole. This action was disavowed by the United States.

  1894 Brazil. January. A display of naval force sought to protect American commerce and shipping at Rio de Janeiro during a Brazilian civil war.
  Nicaragua. July 6 to August 7. U.S. forces sought to protect American interests at Bluefields following a revolution.

  1894-1895 China. In March 1894, Marines from the gunboat USS Monocacy provided an honor guard for the Chinese viceroy’s official visit to the U.S. consulate at Tientsin (now Tianjin).

  China. A naval vessel was beached and used as a fort at Newchwang (now Yingkou) for protection of American nationals.

  1894-1896 Korea. July 24, 1894, to April 3, 1896. A guard of marines was sent to protect the American legation and American lives and interests at Seoul during and following the Sino-Japanese War.

  1895 Colombia. March 8 to 9. Lt. Ben Hebard Fuller led a landing party at Boca del Toro to protect American lives and property threatened by a political revolt.

  1896 Nicaragua. May 2 to 4. U.S. forces protected American interests in Corinto during political unrest.

  1898 Nicaragua. February 7 and 8. U.S. forces protected American lives and property at San Juan del Sur.

  1898 The Spanish-American War. On April 25, 1898, the United States declared war with Spain. The war followed a Cuban insurrection against Spanish rule and the sinking of the USS Maine in the harbor at Havana.

  1898-1899 China. November 5, 1898, to March 15, 1899. U.S. forces provided a guard for the legation at Peking and the consulate at Tientsin during contest between the Dowager Empress and her son.

  1899 Nicaragua. American and British naval forces were landed to protect national interests at San Juan del Norte, February 22 to March 5, and at Bluefields a few weeks later in connection with the insurrection of General Juan P. Reyes.
  Samoa. February-May 15. American and British naval forces were landed to protect national interests and to take part in a bloody contention over the succession to the throne.

  1899-1901 Philippine Islands. U.S. forces protected American interests following the war with Spain and conquered the islands by defeating the Filipinos in their war for independence.

  1900 China. May 24 to September 28. American troops participated in operations to protect foreign lives during the Boxer rising, particularly at Peking. For many years after this experience, a permanent legation guard was maintained in Peking and was strengthened at times as trouble threatened.

  1901 Colombia (State of Panama). November 20 to December 4. U.S. forces protected American property on the Isthmus and kept transit lines open during serious revolutionary disturbances.

  1902 Colombia. April 16 to 23. U.S. forces protected American lives and property at Bocas del Toro during a civil war.
  Colombia (State of Panama). September 17 to November 18. The United States placed armed guards on all trains crossing the Isthmus to keep the railroad line open, and stationed ships on both sides of Panama to prevent the landing of Colombian troops.

  1903 Honduras. March 23 to 30 or 31. U.S. forces protected the American consulate and the steamship wharf at Puerto Cortez during a period of revolutionary activity.
  Dominican Republic. March 30 to April 21. A detachment of marines was landed to protect American interests in the city of Santo Domingo during a revolutionary outbreak.
  Syria. September 7 to 12. U.S. forces protected the American consulate in Beirut when a local Moslem uprising was feared.

  1903-1904 Abyssinia. Twenty-five marines were sent to Abyssinia to protect the U.S. Consul General while he negotiated a treaty.

  1903-1914 Panama. U.S. forces sought to protect American interests and lives during and following the revolution for independence from Colombia over construction of the Isthmian Canal. With brief intermissions, United States Marines were stationed on the Isthmus from November 4, 1903, to January 21, 1914, to guard American interests.

  1904 Dominican Republic. January 2 to February 11. American and British naval forces established an area in which no fighting would be allowed and protected American interests in Puerto Plata and Sosua and Santo Domingo City during revolutionary fighting.
  Tangier, Morocco. A squadron demonstrated to force the release of a kidnapped Americans Ion Hanford Perdicaris and Cromwell Varley. Marines were landed to protect the consul general.
  Panama. November 17 to 24. U.S. forces protected American lives and property at Ancon at the time of a threatened insurrection.

 21. MatkaPolka said

  cd..
  1904-1905 Korea. January 5, 1904, to November 11, 1905. A guard of Marines was sent to protect the American legation in Seoul during the Russo-Japanese War.

  1906-1909 Cuba. September 1906 to January 23, 1909. U.S. forces sought to restore order, protect foreigners, and establish a stable government after serious revolutionary activity.

  1907 Honduras. March 18 to June 8. To protect American interests during a war between Honduras and Nicaragua, troops were stationed in Trujillo, Ceiba, Puerto Cortez, San Pedro, Laguna, and Choloma.

  1910 Nicaragua. May 19 to September 4. U.S. forces protected American interests at Bluefields.

  1911 Honduras. January 26. American naval detachments were landed to protect American lives and interests during a civil war in Honduras.
  China. As the nationalist revolution approached, in October an ensign and 10 men tried to enter Wuchang to rescue missionaries but retired on being warned away, and a small landing force guarded American private property and consulate at Hankow. Marines were deployed in November to guard the cable stations at Shanghai; landing forces were sent for protection in Nanking, Chinkiang, Taku, and elsewhere.

  1912 Honduras. A small force landed to prevent seizure by the government of an American-owned railroad at Puerto Cortez. The forces were withdrawn after the United States disapproved the action.
  Panama. U.S. troops, on request of both political parties, supervised elections outside the Canal Zone.
  Cuba. June 5 to August 5. U.S. forces protected American interests on the Province of Oriente, and in Havana.
  China. August 24 to 26, on Kentucky Island, and August 26 to 30 at Camp Nicholson. U.S. forces protected Americans and American interests during revolutionary activity.
  Turkey. November 18 to December 3. U.S. forces guarded the American legation at Constantinople during a Balkan War.

  1912-1925 Nicaragua. August to November 1912. U.S. forces protected American interests during an attempted revolution. A small force, serving as a legation guard and seeking to promote peace and stability, remained until August 5, 1925.

  1912-1941 China. The disorders which began with the overthrow of the dynasty during Kuomintang rebellion in 1912, which were redirected by the invasion of China by Japan, led to demonstrations and landing parties for the protection of U.S. interests in China continuously and at many points from 1912 on to 1941. The guard at Peking and along the route to the sea was maintained until 1941. In 1927, the United States had 5,670 troops ashore in China and 44 naval vessels in its waters. In 1933 the United States had 3,027 armed men ashore. The protective action was generally based on treaties with China concluded from 1858 to 1901.

  1913 Mexico. September 5 to 7. A few marines landed at Ciaris Estero to aid in evacuating American citizens and others from the Yaqui Valley, made dangerous for foreigners by civil strife.

  1914 Haiti. January 29 to February 9, February 20 to 21, October 19. Intermittently, U.S. naval forces protected American nationals in a time of rioting and revolution.
  Dominican Republic. June and July. During a revolutionary movement, United States naval forces by gunfire stopped the bombardment of Puerto Plata, and by threat of force maintained Santo Domingo City as a neutral zone.

  1914-1917 Mexico. Undeclared Mexican-American hostilities followed the Dolphin affair and Villa’s raids and included capture of Vera Cruz and later Pershing’s expedition into northern Mexico.

  1915-1934 Haiti. July 28, 1915, to August 15, 1934. U.S. forces maintained order during a period of chronic political instability.

  1916 China. American forces landed to quell a riot taking place on American property in Nanking.
  1916-1924 Dominican Republic. May 1916 to September 1924. American naval forces maintained order during a period of chronic and threatened insurrection.

  1917 China. American troops were landed at Chungking to protect American lives during a political crisis.

  1917-1918 World War I. On April 6, 1917, the United States declared war with Germany and on December 7, 1917, with Austria-Hungary. Entrance of the United States into the war was precipitated by Germany’s submarine warfare against neutral shipping.

  1917-1922 Cuba. U.S. forces protected American interests during an insurrection and subsequent unsettled conditions. Most of the United States Armed Forces left Cuba by August 1919, but two companies remained at Camaguey until February 1922.

  1918-1919 Mexico. After withdrawal of the Pershing expedition, U.S. troops entered Mexico in pursuit of bandits at least three times in 1918 and six times in 1919. In August 1918 American and Mexican troops fought at Nogales.

  1918-1920 Panama. U.S. forces were used for police duty according to treaty stipulations, at Chiriqui, during election disturbances and subsequent unrest.
  Soviet Russia. Marines were landed at and near Vladivostok in June and July to protect the American consulate and other points in the fighting between the Bolshevik troops and the Czech Army, which had traversed Siberia from the western front. A joint proclamation of emergency government and neutrality was issued by the American, Japanese, British, French, and Czech commanders in July. In August 7,000 men were landed in Vladivostok and remained until January 1920, as part of an allied
  occupation force. In September 1918, 5,000 American troops joined the allied intervention force at Archangel and remained until June 1919. These operations were in response to the Bolshevik revolution in Russia and were partly supported by Czarist or Kerensky elements.

  1919 Dalmatia. U.S. forces were landed at Trau at the request of Italian authorities to police order between the Italians and Serbs.
  Turkey. Marines from the USS Arizona were landed to guard the U.S. Consulate during the Greek occupation of Constantinople.
  Honduras. September 8 to 12. A landing force was sent ashore to maintain order in a neutral zone during an attempted revolution.

  1920 China. March 14. A landing force was sent ashore for a few hours to protect lives during a disturbance at Kiukiang.
  Guatemala. April 9 to 27. U.S. forces protected the American legation and other American interests, such as the cable station, during a period of fighting between Unionists and the government of Guatemala.

  1920-1922 Russia (Siberia). February 16, 1920, to November 19, 1922. A Marine guard was sent to protect the United States radio station and property on Russian Island, Bay of Vladivostok.

  1921 Panama-Costa Rica. American naval squadrons demonstrated in April on both sides of the Isthmus to prevent war between the two countries over a boundary dispute.
  1922 Turkey. September and October. A landing force was sent ashore with consent of both Greek and Turkish authorities to protect American lives and property when the Turkish Nationalists entered Smyrna.
  1922-1923 China. Between April 1922 and November 1923 marines were landed five times to protect Americans during periods of unrest.

  1924 Honduras. February 28 to March 31, September 10 to 15. U.S. forces protected American lives and interests during election hostilities.
  China. September. Marines were landed to protect Americans and other foreigners in Shanghai during Chinese factional hostilities.

  1925 China. January 15 to August 29. Fighting of Chinese factions accompanied by riots and demonstrations in Shanghai brought the landing of American forces to protect lives and property in the International Settlement.
  Honduras. April 19 to 21. U.S. forces protected foreigners at La Ceiba during a political upheaval.
  Panama. October 12 to 23. Strikes and rent riots led to the landing of about 600 American troops to keep order and protect American interests.

  1926-1933 Nicaragua. May 7 to June 5, 1926; August 27, 1926, to January 3, 1933. The coup d’état of General Chamorro aroused revolutionary activities leading to the landing of American marines to protect the interests of the United States. United States forces came and went intermittently until January 3, 1933.

  1926 China. August and September. The Nationalist attack on Hankow brought the landing of American naval forces to protect American citizens. A small guard was maintained at the consulate general even after September 16, when the rest of the forces were withdrawn. Likewise, when Nationalist forces captured Kiukiang, naval forces were landed for the protection of foreigners November 4 to 6.

  1927 China. February. Fighting at Shanghai caused American naval forces and marines to be increased. In March a naval guard was stationed at the American consulate at Nanking after Nationalist forces captured the city. American and British destroyers later used shell fire to protect Americans and other foreigners. Subsequently additional forces of marines and naval vessels were stationed in the vicinity of Shanghai and Tientsin.

  1932 China. American forces were landed to protect American interests during the Japanese occupation of Shanghai.

  1933 Cuba. During a revolution against President Gerardo Machado naval forces demonstrated but no landing was made.

 22. MatkaPolka said

  cd..
  1934 China. Marines landed at Foochow to protect the American Consulate.

  1940 Newfoundland, Bermuda, St. Lucia, Bahamas, Jamaica, Antigua, Trinidad, and British Guiana. Troops were sent to guard air and naval bases obtained by negotiation with Great Britain. These were sometimes called lend-lease bases.

  1941 Greenland. Greenland was taken under protection of the United States in April.
  Netherlands (Dutch Guiana). In November the President ordered American troops to occupy Dutch Guiana, but by agreement with the Netherlands government in exile, Brazil cooperated to protect aluminum ore supply from the bauxite mines in Surinam.
  Iceland. Iceland was taken under the protection of the United States, with consent of its government, for strategic reasons.

  Germany. Sometime in the spring the President ordered the Navy to patrol ship lanes to Europe. By July U.S. warships were convoying and by September were attacking German submarines. In November, the Neutrality Act was partly repealed to protect U.S. military aid to Britain.

  1941-1945 World War II. On December 8, 1941, the United States declared war with Japan, on December 11 with Germany and Italy, and on June 5, 1942, with Bulgaria, Hungary, and Romania. The United States declared war against Japan after the surprise bombing of Pearl Harbor, and against Germany and Italy after those nations, under the dictators Hitler and Mussolini, declared war against the United States. The United States declared war against Bulgaria, Hungary, and Romania in response to the declarations of war by those nations against the United States.

  1945 China. In October 50,000 U.S. Marines were sent to North China to assist Chinese Nationalist authorities in disarming and repatriating the Japanese in China and in controlling ports, railroads, and airfields. This was in addition to approximately 60,000 U.S. forces remaining in China at the end of World War II.

  1946 Trieste. President Truman ordered the augmentation of U.S. troops along the zonal occupation line and the reinforcement of air forces in northern Italy after Yugoslav forces shot down an unarmed U.S. Army transport plane flying over Venezia Giulia. Earlier U.S. naval units had been dispatched to the scene.

  1948 Palestine. A marine consular guard was sent to Jerusalem to protect the U.S. Consul General.
  Berlin. After the Soviet Union established a land blockade of the U.S., British, and French sectors of Berlin on June 24, 1948, the United States and its allies airlifted supplies to Berlin until after the blockade was lifted in May 1949.

  1948-1949 China. Marines were dispatched to Nanking to protect the American embassy when the city fell to Communist troops, and to Shanghai to aid in the protection and evacuation of Americans.

  1950-1953 Korean War. The United States responded to North Korean invasion of South Korea by going to its assistance, pursuant to United Nations Security Council resolutions. U.S. forces deployed in Korea exceeded 300,000 during the last year of the conflict. Over 36,600 U.S. military were killed in action.

  1950-1955 Formosa (Taiwan). In June 1950 at the beginning of the Korean War, President Truman ordered the U.S. Seventh Fleet to prevent Chinese Communist attacks upon Formosa and Chinese Nationalist operations against mainland China.

  1954-1955 China. Naval units evacuated U.S. civilians and military personnel from the Tachen Islands.

  1956 Egypt. A marine battalion evacuated U.S. nationals and other persons from Alexandria during the Suez crisis.

  1958 Lebanon. Marines were landed in Lebanon at the invitation of its government to help protect against threatened insurrection supported from the outside. The President’s action was supported by a congressional resolution passed in 1957 that authorized such actions in that area of the world.

  1959-1960 The Caribbean. 2d Marine Ground Task Force was deployed to protect U.S. nationals during the Cuban crisis.

  1962 Thailand. The 3d Marine Expeditionary Unit landed on May 17, 1962, to support that country during the threat of Communist pressure from outside; by July 30 the 5,000 marines had been withdrawn.
  Cuba. On October 22, President Kennedy instituted “quarantine” on the shipment of offensive missiles to Cuba from the Soviet Union. He also warned the Soviet Union that the launching of any missile from Cuba against any nation in the Western Hemisphere would bring about U.S. nuclear retaliation on the Soviet Union. A negotiated settlement was achieved in a few days.

  1962-1975 Laos. From October 1962 until 1975, the United States played an important role in military support of anti-Communist forces in Laos.

  1964 Congo. The United States sent four transport planes to provide airlift for Congolese troops during a rebellion and to transport Belgian paratroopers to rescue foreigners.

  1964-1973 Vietnam War. U.S. military advisers had been in South Vietnam for a decade, and their numbers had been increased as the military position of the Saigon government became weaker. After citing what he termed were attacks on U.S. destroyers in the Tonkin Gulf, President Johnson asked in August 1964 for a resolution expressing U.S. determination to support freedom and protect peace in Southeast Asia. Congress responded with the Tonkin Gulf Resolution, expressing support for “all necessary measures” the President might take to repel armed attack against U.S. forces and prevent further aggression. Following this resolution, and following a Communist attack on a U.S. installation in central Vietnam, the United States escalated its participation in the war to a peak of 543,000 military personnel by April 1969.

  1965 Dominican Republic. The United States intervened to protect lives and property during a Dominican revolt and sent more troops as fears grew that the revolutionary forces were coming increasingly under Communist control.

  1967 Congo. The United States sent three military transport aircraft with crews to provide the Congo central government with logistical support during a revolt.

  1970 Cambodia. U.S. troops were ordered into Cambodia to clean out Communist sanctuaries from which Viet Cong and North Vietnamese attacked U.S. and South Vietnamese forces in Vietnam. The object of this attack, which lasted from April 30 to June 30, was to ensure the continuing safe withdrawal of American forces from South Vietnam and to assist the program of Vietnamization.

  1974 Evacuation from Cyprus. United States naval forces evacuated U.S. civilians during hostilities between Turkish and Greek Cypriot forces.

 23. MatkaPolka said

  cd..
  1975 Evacuation from Vietnam. On April 3, 1975, President Ford reported U.S. naval vessels, helicopters, and marines had been sent to assist in evacuation of refugees and U.S. nationals from Vietnam.2

  Evacuation from Cambodia. On April 12, 1975, President Ford reported that he had ordered U.S. military forces to proceed with the planned evacuation of U.S. citizens from Cambodia.

  South Vietnam. On April 30, 1975, President Ford reported that a force of 70 evacuation helicopters and 865 marines had evacuated about 1,400 U.S. citizens and 5,500 third country nationals and South Vietnamese from landing zones near the U.S. embassy in Saigon and the Tan Son Nhut Airfield.

  Mayaguez incident. On May 15, 1975, President Ford reported he had ordered military forces to retake the SS Mayaguez, a merchant vessel en route from Hong Kong to Thailand with a U.S. citizen crew which was seized by Cambodian naval patrol boats in international waters and forced to proceed to a nearby island.

  1976 Lebanon. On July 22 and 23, 1974, helicopters from five U.S. naval vessels evacuated approximately 250 Americans and Europeans from Lebanon during fighting between Lebanese factions after an overland convoy evacuation had been blocked by hostilities.
  Korea. Additional forces were sent to Korea after two American soldiers were killed by North Korean soldiers in the demilitarized zone between North and South Korea while cutting down a tree.

  1978 Zaire. From May 19 through June 1978, the United States utilized military transport aircraft to provide logistical support to Belgian and French rescue operations in Zaire.

  1980 Iran. On April 26, 1980, President Carter reported the use of six U.S. transport planes and eight helicopters in an unsuccessful attempt to rescue American hostages being held in Iran.

  1981 El Salvador. After a guerilla offensive against the government of El Salvador, additional U.S. military advisers were sent to El Salvador, bringing the total to approximately 55, to assist in training government forces in counterinsurgency.
  Libya. On August 19, 1981, U.S. planes based on the carrier USS Nimitz shot down two Libyan jets over the Gulf of Sidra after one of the Libyan jets had fired a heat-seeking missile. The United States periodically held freedom of navigation exercises in the Gulf of Sidra, claimed by Libya as territorial waters but considered international waters by the United States.

  1982 Sinai. On March 19, 1982, President Reagan reported the deployment of military personnel and equipment to participate in the Multinational Force and Observers in the Sinai. Participation had been authorized by the Multinational Force and Observers Resolution, P.L. 97-132.

  Lebanon. On August 21, 1982, President Reagan reported the dispatch of 800 marines to serve in the multinational force to assist in the withdrawal of members of the Palestine Liberation force from Beirut. The Marines left September 20, 1982.

  1982-1983 Lebanon. On September 29, 1982, President Reagan reported the deployment of 1,200 marines to serve in a temporary multinational force to facilitate the restoration of Lebanese government sovereignty. On September 29, 1983, Congress passed the Multinational Force in Lebanon Resolution (P.L. 98-119) authorizing the continued participation for 18 months.
  1983 Egypt. After a Libyan plane bombed a city in Sudan on March 18, 1983, and Sudan and Egypt appealed for assistance, the United States dispatched an AWACS electronic surveillance plane to Egypt.

  1983-1989 Honduras. In July 1983 the United States undertook a series of exercises in Honduras that some believed might lead to conflict with Nicaragua. On March 25, 1986, unarmed U.S. military helicopters and crewmen ferried Honduran troops to the Nicaraguan border to repel Nicaraguan troops.

  1983 Chad. On August 8, 1983, President Reagan reported the deployment of two AWACS electronic surveillance planes and eight F-15 fighter planes and ground logistical support forces to assist Chad against Libyan and rebel forces.
  Grenada. On October 25, 1983, President Reagan reported a landing on Grenada by Marines and Army airborne troops to protect lives and assist in the restoration of law and order and at the request of five members of the Organization of Eastern Caribbean States.

  1984 Persian Gulf. On June 5, 1984, Saudi Arabian jet fighter planes, aided by intelligence from a U.S. AWACS electronic surveillance aircraft and fueled by a U.S. KC-10 tanker, shot down two Iranian fighter planes over an area of the Persian Gulf proclaimed as a protected zone for shipping.

  1985 Italy. On October 10, 1985, U.S. Navy pilots intercepted an Egyptian airliner and forced it to land in Sicily. The airliner was carrying the hijackers of the Italian cruise ship Achille Lauro, who had killed an American citizen during the hijacking.

  1986 Libya. On March 26, 1986, President Reagan reported to Congress that, on March 24 and 25, U.S. forces, while engaged in freedom of navigation exercises around the Gulf of Sidra, had been attacked by Libyan missiles and the United States had responded with missiles.
  Libya. On April 16, 1986, President Reagan reported that U.S. air and naval forces had conducted bombing strikes on terrorist facilities and military installations in Libya.

  Bolivia. U.S. Army personnel and aircraft assisted Bolivia in anti-drug operations.

  1987-1988 Persian Gulf. After the Iran-Iraq War resulted in several military incidents in the Persian Gulf, the United States increased U.S. joint military forces operations in the Persian Gulf and adopted a policy of reflagging and escorting Kuwaiti oil tankers through the Gulf. President Reagan reported that U.S. Navy ships had been fired upon or struck mines or taken other military action on September 23, October 10, and October 20, 1987, and April 19, July 4, and July 14, 1988. The United States gradually reduced its forces after a cease-fire between Iran and Iraq on August 20, 1988.

  1988 Panama. In mid-March and April 1988, during a period of instability in Panama and as pressure grew for Panamanian military leader General Manuel Noriega to resign, the United States sent 1,000 troops to Panama, to “further safeguard the canal, U.S. lives, property and interests in the area.” The forces supplemented 10,000 U.S. military personnel already in Panama.

  1989 Libya. On January 4, 1989, two U.S. Navy F-14 aircraft based on the USS John F. Kennedy shot down two Libyan jet fighters over the Mediterranean Sea about 70 miles north of Libya. The U.S. pilots said
  the Libyan planes had demonstrated hostile intentions.

  Panama. On May 11, 1989, in response to General Noriega’s disregard of the results of the Panamanian election, President Bush ordered a brigade-sized force of approximately 1,900 troops to augment the estimated 11,000 U.S. forces already in the area.
  Andean Initiative in War on Drugs. On September 15, 1989, President Bush announced that military and law enforcement assistance would be sent to help the Andean nations of Colombia, Bolivia, and Peru combat illicit drug producers and traffickers. By mid-September there were 50-100 U.S. military advisers in Colombia in connection with transport and training in the use of military equipment, plus seven Special Forces teams of 2-12 persons to train troops in the three countries.

  Philippines. On December 2, 1989, President Bush reported that on December 1 U.S. fighter planes from Clark Air Base in the Philippines had assisted the Aquino government to repel a coup attempt. In addition, 100 marines were sent from the U.S. Navy base at Subic Bay to protect the U.S. embassy in Manila.

  1989-1990 Panama. On December 21, 1989, President Bush reported that he had ordered U.S. military forces to Panama to protect the lives of American citizens and bring General Noriega to justice. By February 13, 1990, all the invasion forces had been withdrawn.

 24. MatkaPolka said

  cd..
  1990 Liberia. On August 6, 1990, President Bush reported that a reinforced rifle company had been sent to provide additional security to the U.S. embassy in Monrovia, and that helicopter teams had evacuated U.S. citizens from Liberia.

  Saudi Arabia. On August 9, 1990, President Bush reported that he had ordered the forward deployment of substantial elements of the U.S. Armed Forces into the Persian Gulf region to help defend Saudi Arabia after the August 2 invasion of Kuwait by Iraq. On November 16, 1990, he reported the continued buildup of the forces to ensure an adequate offensive military option.

  1991 Iraq. On January 18, 1991, President Bush reported that he had directed U.S. Armed Forces to commence combat operations on January 16 against Iraqi forces and military targets in Iraq and Kuwait, in conjunction with a coalition of allies and U.N. Security Council resolutions. On January 12 Congress had passed the Authorization for Use of Military Force against Iraq Resolution (P.L. 102-1). Combat operations were suspended on February 28, 1991.
  Iraq. On May 17, 1991, President Bush stated in a status report to Congress that the Iraqi repression of the Kurdish people had necessitated a limited introduction of U.S. forces into northern Iraq for emergency relief purposes.

  Zaire. On September 25-27, 1991, after widespread looting and rioting broke out in Kinshasa, U.S. Air Force C-141s transported 100 Belgian troops and equipment into Kinshasa. U.S. planes also carried 300 French troops into the Central African Republic and hauled back American citizens and third country nationals from locations outside Zaire.

  1992 Sierra Leone. On May 3, 1992, U.S. military planes evacuated Americans from Sierra Leone, where military leaders had overthrown the government.

  Kuwait. On August 3, 1992, the United States began a series of military exercises in Kuwait, following Iraqi refusal to recognize a new border drawn up by the United Nations and refusal to cooperate with U.N. inspection teams.

  Iraq. On September 16, 1992, President Bush stated in a status report to Congress that he had ordered U.S. participation in the enforcement of a prohibition against Iraqi flights in a specified zone in southern Iraq, and aerial reconnaissance to monitor Iraqi compliance with the cease-fire resolution.

  Somalia. On December 10, 1992, President Bush reported that he had deployed U.S. Armed Forces to Somalia in response to a humanitarian crisis and a U.N. Security Council Resolution determining that the situation constituted a threat to international peace. This operation, called Operation Restore Hope, was part of a U.S.-led United Nations Unified Task Force (UNITAF) and came to an end on May 4, 1993. U.S. forces continued to participate in the successor United Nations Operation in Somalia (UNOSOM II), which the U.N. Security Council authorized to assist Somalia in political reconciliation and restoration of peace.

  1993 Iraq. On January 19, 1993, President Bush said in a status report that on December 27, 1992, U.S. aircraft had shot down an Iraqi aircraft in the prohibited zone; on January 13 aircraft from the United States and coalition partners had attacked missile bases in southern Iraq; and further military actions had occurred on January 17 and 18. Administration officials said the United States was deploying a battalion task force to Kuwait to underline the continuing U.S. commitment to Kuwaiti independence.
  Iraq. On January 21, 1993, shortly after his inauguration, President Clinton said the United States would continue the Bush policy on Iraq, and U.S. aircraft fired at targets in Iraq after pilots sensed Iraqi radar or anti-aircraft fire directed at them.
  Bosnia. On February 28, 1993, the United States began an airdrop of relief supplies aimed at Muslims surrounded by Serbian forces in Bosnia.

  Bosnia. On April 13, 1993, President Clinton reported U.S. forces were participating in a North Atlantic Treaty Organization (NATO) air action to enforce a U.N. ban on all unauthorized military flights over Bosnia-Herzegovina.
  Iraq. In a status report on Iraq of May 24, President Clinton said that on April 9 and April 18 U.S. planes had bombed or fired missiles at Iraqi anti-aircraft sites that had tracked U.S. aircraft.

  Somalia. On June 10, 1993, President Clinton reported that in response to attacks against U.N. forces in Somalia by a factional leader, the U.S. Quick Reaction Force in the area had participated in military action to quell the violence. On July 1 President Clinton reported further air and ground military operations on June 12 and June 17 aimed at neutralizing military capabilities that had impeded U.N. efforts to deliver humanitarian relief and promote national reconstruction, and additional instances occurred in the following months.

  Iraq. On June 28, 1993, President Clinton reported that on June 26 U.S. naval forces had launched missiles against the Iraqi Intelligence Service’s headquarters in Baghdad in response to an unsuccessful attempt to assassinate former President Bush in Kuwait in April 1993.
  Iraq. In a status report of July 22, 1993, President Clinton said on June 19 a U.S. aircraft had fired a missile at an Iraqi anti-aircraft site displaying hostile intent. U.S. planes also bombed an Iraqi missile battery on August 19, 1993.

  Macedonia. On July 9, 1993, President Clinton reported the deployment of 350 U.S. soldiers to the former Yugoslav Republic of Macedonia to participate in the U.N. Protection Force to help maintain stability in the area of former Yugoslavia.
  Haiti. On October 20, 1993, President Clinton reported that U.S. ships had begun to enforce a U.N. embargo against Haiti.

  1994 Bosnia. On February 17, 1994, President Clinton reported that the United States had expanded its participation in United Nations and NATO efforts to reach a peaceful solution to the conflict in former Yugoslavia and that 60 U.S. aircraft were available for participation in the authorized NATO missions.
  Bosnia. On March 1, 1994, President Clinton reported that on February 28 U.S. planes patrolling the “no-fly zone” in former Yugoslavia under NATO shot down four Serbian Galeb planes.
  Bosnia. On April 12, 1994, President Clinton reported that on April 10 and 11, U.S. warplanes under NATO command had fired against Bosnian Serb forces shelling the “safe” city of Gorazde.

  Rwanda. On April 12, 1994, President Clinton reported that combat-equipped U.S. military forces had been deployed to Burundi to conduct possible non-combatant evacuation operations of U.S. citizens and other third-country nationals from Rwanda, where widespread fighting had broken out. By September 30, 1994, all U.S. troops had departed from Rwanda and surrounding nations. In the Defense Appropriations Act for FY1995 (P.L. 103-335, signed September 30, 1994), Congress barred use of funds for U.S. military participation in or around Rwanda after October 7, 1994, except for any action necessary to protect U.S. citizens.

  Macedonia. On April 19, 1994, President Clinton reported that the U.S. contingent in the former Yugoslav Republic of Macedonia had been augmented by a reinforced company of 200 personnel.

  Haiti. On April 20, 1994, President Clinton reported that U.S. naval forces had continued enforcement of the U.N. embargo in the waters around Haiti and that 712 vessels had been boarded since October 20, 1993.
  Bosnia. On August 22, 1994, President Clinton reported the use on August 5 of U.S. aircraft under NATO to attack Bosnian Serb heavy weapons in the Sarajevo heavy weapons exclusion zone upon request of the U.N. Protection Forces.
  Haiti. On September 21, 1994, President Clinton reported the deployment of 1,500 troops to Haiti to restore democracy in Haiti. The troop level was subsequently increased to 20,000.

  Bosnia. On November 22, 1994, President Clinton reported the use of U.S. combat aircraft on November 21, 1994, under NATO, to attack bases used by Serbs to attack the town of Bihac in Bosnia.

  Macedonia. On December 22, 1994, President Clinton reported that the U.S. Army contingent in the former Yugoslav Republic of Macedonia continued its peacekeeping mission and that the current contingent would soon be replaced by about 500 soldiers from the 3rd Battalion, 5th Cavalry Regiment, and 1st Armored Division from Kirchgons, Germany.

  1995 Somalia. On March 1, 1995, President Clinton reported that on February 27, 1995, 1,800 combat-equipped U.S. Armed Forces personnel began deployment into Mogadishu, Somalia, to assist in the withdrawal of U.N. forces assigned there to the United Nations Operation in Somalia (UNOSOM II). This mission was completed on March 3, 1995.
  Haiti. On March 21, 1995, President Clinton reported that U.S. military forces in Haiti as part of a U.N. Multinational Force had been reduced to just fewer than 5,300 personnel. He noted that as of March 31, 1995, approximately 2,500 U.S. personnel would remain in Haiti as part of the U.N. Mission in Haiti (UNMIH).
  Bosnia. On May 24, 1995, President Clinton reported that U.S. combat-equipped fighter aircraft and other aircraft continued to contribute to NATO’s enforcement of the no-fly zone in airspace over Bosnia-Herzegovina. U.S. aircraft, he noted, were also available for close air support of U.N. forces in Croatia. Roughly 500 U.S. soldiers continued to be deployed in the former Yugoslav Republic of Macedonia as part of the U.N. Preventive Deployment Force (UNPREDEP). U.S. forces continued to support U.N. refugee and embargo operations in this region.
  Bosnia. On September 1, 1995, President Clinton reported that “U.S. combat and support aircraft” had been used beginning on August 29, 1995, in a series of NATO air strikes against Bosnian Serb Army (BSA) forces in Bosnia-Herzegovina that were threatening the U.N.-declared safe areas of Sarajevo, Tuzla, and Gorazde. He noted that during the first day of operations, “some 300 sorties were flown against 23 targets in the vicinity of Sarajevo, Tuzla, Gorazde and Mostar.”
  Haiti. On September 21, 1995, President Clinton reported that currently the United States had 2,400 military personnel in Haiti as participants in UNMIH. In addition, 260 U.S. military personnel were assigned to the U.S. Support Group Haiti.
  Bosnia. On December 6, 1995, President Clinton reported to Congress that he had “ordered the deployment of approximately 1,500 U.S. military personnel” to Bosnia-Herzegovina and Croatia as part of a NATO “enabling force” to lay the groundwork for the prompt and safe deployment of the NATO-led Implementation Force (IFOR),” which would be used to implement the Bosnian peace agreement after its signing. The President also noted that he had authorized deployment of roughly 3,000 other U.S. military personnel to Hungary, Italy, and Croatia to establish infrastructure for the enabling force and the IFOR.
  Bosnia. On December 21, 1995, President Clinton reported to Congress that he had ordered the deployment of approximately 20,000 U.S. military personnel to participate in IFOR in the Republic of Bosnia-Herzegovina, and approximately 5,000 U.S. military personnel would be deployed in other former Yugoslav states, primarily in Croatia. In addition, about 7,000 U.S. support forces would be deployed to Hungary, Italy, and Croatia and other regional states in support of IFOR’s mission.

 25. MatkaPolka said

  cd..
  1996 Haiti. On March 21, 1996, President Clinton reported to Congress that beginning in January 1996 there had been a “phased reduction” in the number of United States personnel assigned to UNMIH. As of March 21, 309 U.S. personnel remained a part of UNMIH. These U.S. forces were “equipped for combat.”

  Liberia. On April 11, 1996, President Clinton reported to Congress that on April 9, 1996, due to the “deterioration of the security situation and the resulting threat to American citizens” in Liberia he had ordered U.S. military forces to evacuate from that country “private U.S. citizens and certain third-country nationals who had taken refuge in the U.S. Embassy compound.”
  Liberia. On May 20, 1996, President Clinton reported to Congress the continued deployment of U.S. military forces in Liberia to evacuate both American citizens and other foreign personnel, and to respond to various isolated “attacks on the American Embassy complex” in Liberia. The President noted that the deployment of U.S. forces would continue until there was no longer any need for enhanced security at the embassy and a requirement to maintain an evacuation capability in the country.

  Central African Republic. On May 23, 1996, President Clinton reported to Congress the deployment of U.S. military personnel to Bangui, Central African Republic, to conduct the evacuation from that country of “private U.S. citizens and certain U.S. Government employees,” and to provide “enhanced security for the American Embassy in Bangui.”
  Bosnia. On June 21, 1996, President Clinton reported to Congress that United States forces totaling
  about 17,000 remain deployed in Bosnia “under NATO operational command and control” as part of the NATO Implementation Force (IFOR). In addition, about 5,500 U.S. military personnel were deployed in Hungary, Italy, and Croatia, and other regional states to provide “logistical and other support to IFOR.” The President noted that it was the intention that IFOR would complete the withdrawal of all troops in the weeks after December 20, 1996, on a schedule “set by NATO commanders consistent with the safety of troops and the logistical requirements for an orderly withdrawal.” He also noted that a U.S. Army contingent (of about 500 U.S. soldiers) remained in the Former Yugoslav Republic of Macedonia as part of the United Nations Preventive Deployment Force (UNPREDEP).
  Rwanda and Zaire. On December 2, 1996, President Clinton reported to Congress that to support the humanitarian efforts of the United Nations regarding refugees in Rwanda and the Great Lakes Region of Eastern Zaire, he had authorized the use of U.S. personnel and aircraft, including AC-130U planes to help in surveying the region in support of humanitarian operations, although fighting still was occurring in the area, and U.S. aircraft had been subject to fire when on flight duty.
  Bosnia. On December 20, 1996, President Clinton reported to Congress that he had authorized U.S. participation in an IFOR follow-on force in Bosnia, known as SFOR (Stabilization Force), under NATO command. The President said the U.S. forces contribution to SFOR was to be “about 8,500” personnel whose primary mission is to deter or prevent a resumption of hostilities or new threats to peace in Bosnia. SFOR’s duration in Bosnia was expected to be 18 months, with progressive reductions and eventual withdrawal.

  1997 Albania. On March 15, 1997, President Clinton reported to Congress that on March 13, 1997, he had utilized U.S. military forces to evacuate certain U.S. government employees and private U.S. citizens from Tirana, Albania, and to enhance security for the U.S. embassy in that city.

  Congo and Gabon. On March 27, 1997, President Clinton reported to Congress that, on March 25, 1997, a standby evacuation force of U.S. military personnel had been deployed to Congo and Gabon to provide enhanced security for American private citizens, government employees, and selected third country nationals in Zaire, and to be available for any necessary evacuation operation.
  Sierra Leone. On May 30, 1997, President Clinton reported to Congress that on May 29 and May 30, 1997, U.S. military personnel were deployed to Freetown, Sierra Leone, to prepare for and undertake the evacuation of certain U.S. government employees and private U.S. citizens.

  Bosnia. On June 20, 1997, President Clinton reported to Congress that U.S. Armed Forces continued to support peacekeeping operations in Bosnia and other states in the region in support of the NATO-led Stabilization Force (SFOR). He reported that currently most U.S. military personnel involved in SFOR were in Bosnia, near Tuzla, and about 2,800 U.S. troops were deployed in Hungary, Croatia, Italy, and other regional states to provide logistics and other support to SFOR. A U.S. Army contingent of about 500 also remained in the Former Yugoslav Republic of Macedonia as part of the UNPREDEP.

  Cambodia. On July 11, 1997, President Clinton reported to Congress that in an effort to ensure the security of American citizens in Cambodia during a period of domestic conflict there, he had deployed a Task Force of about 550 U.S. military personnel to Utapao Air Base in Thailand. These personnel were to be available for possible emergency evacuation operations in Cambodia as deemed necessary.
  Bosnia. On December 19, 1997, President Clinton reported to Congress that he intended “in principle” to have the United States participate in a security presence in Bosnia when the NATO SFOR contingent withdrew in the summer of 1998.

  1998 Guinea-Bissau. On June 12, 1998, President Clinton reported to Congress that, on June 10, 1998, in response to an army mutiny in Guinea-Bissau endangering the U.S. embassy, U.S. government employees, and U.S. citizens in that country, he had deployed a standby evacuation force of U.S. military personnel to Dakar, Senegal, to remove such individuals, as well as selected third country nationals, from the city of Bissau. The deployment continued until the necessary evacuations were completed.

  Bosnia. On June 19, 1998, President Clinton reported to Congress regarding activities in the last six months of combat-equipped U.S. forces in support of NATO’s SFOR in Bosnia and surrounding areas of former Yugoslavia.

  Kenya and Tanzania. On August 10, 1998, President Clinton reported to Congress that he had deployed, on August 7, 1998, Joint Task Force of U.S. military personnel to Nairobi, Kenya, to coordinate the medical and disaster assistance related to the bombings of the U.S. Embassies in Kenya and Tanzania. He also reported that teams of 50-100 security personnel had arrived in Nairobi, Kenya, and Dar es Salaam, Tanzania, to enhance the security of the U.S. Embassies and citizens there.

  Albania. On August 18, 1998, President Clinton reported to Congress that he had, on August 16, 1998, deployed 200 U.S. Marines and 10 Navy SEALS to the U.S. embassy compound in Tirana, Albania, to enhance security against reported threats against U.S. personnel.

  Afghanistan and Sudan. On August 21, 1998, by letter, President Clinton reported to Congress that he had authorized airstrikes on August 20 against camps and installations in Afghanistan and Sudan used by the Osama bin Laden terrorist organization. The President did so based on what he viewed as convincing information that the bin Laden organization was responsible for the bombings, on August 7, 1998, of the U.S. Embassies in Kenya and Tanzania.

  Liberia. On September 29, 1998, President Clinton reported to Congress that on September 27, 1998, he had, due to political instability and civil disorder in Liberia, deployed a stand-by response and evacuation force of 30 U.S. military personnel to augment the security force at the U.S. embassy in Monrovia, and to provide for a rapid evacuation capability, as needed, to remove U.S. citizens and government personnel from the country.

  Iraq. During the period from December 16-23, 1998, the United States, together with the United Kingdom, conducted a bombing campaign, termed Operation Desert Fox, against Iraqi industrial facilities deemed capable of producing weapons of mass destruction, and against other Iraqi military and security targets.

  1998-1999 Iraq. Beginning in late December 1998, and continuing during 1999, the United States, together with forces of the coalition enforcing the “no-fly” zones over Iraq, conducted military operations against the Iraqi air defense system on numerous occasions in response to actual or potential threats against aircraft enforcing the “no-fly” zones in northern and southern Iraq.

  1999 Bosnia. On January 19, 1999, President Clinton reported to Congress that he was continuing to authorize the use of combat-equipped U.S. Armed Forces in Bosnia and other states in the region as participants in and supporters of the NATO-led Stabilization Force (SFOR). He noted that the U.S. SFOR military personnel totaled about 6,900, with about 2,300 U.S. military personnel deployed to Hungary, Croatia, Italy, and other regional states. Also, some 350 U.S. military personnel remain deployed in the Former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM) as part of UNPREDEP.

  Kenya. On February 25, 1999, President Clinton reported to Congress that he was continuing to deploy U.S. military personnel in that country to assist in providing security for the U.S. embassy and American citizens in Nairobi, pending completion of renovations of the American embassy facility in Nairobi, subject of a terrorist bombing in August 1998.

  Yugoslavia. On March 26, 1999, President Clinton reported to Congress that, on March 24, 1999, U.S. military forces, at his direction, and in coalition with NATO allies, had commenced air strikes against Yugoslavia in response to the Yugoslav government’s campaign of violence and repression against the ethnic Albanian population in Kosovo.

  Yugoslavia/Albania. On April 7, 1999, President Clinton reported to Congress that he had ordered additional U.S. military forces to Albania, including rotary wing aircraft, artillery, and tactical missiles systems to enhance NATO’s ability to conduct effective air operations in Yugoslavia. About 2,500 soldiers and aviators are to be deployed as part of this task force. The President also reported the deployment of U.S. military forces to Albania and Macedonia to support humanitarian disaster relief operations for Kosovar refugees.
  Yugoslavia/Albania. On May 25, 1999, President Clinton reported to Congress, “consistent with the war Powers Resolution,” that he had directed “deployment of additional aircraft and forces to support NATO’s ongoing efforts [against Yugoslavia], including several thousand additional U.S. Armed Forces personnel to Albania in support of the deep strike force located there.” He also directed that additional U.S. forces be deployed to the region to assist in “humanitarian operations.”

  Yugoslavia/Kosovo. On June 12, 1999, President Clinton reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” that he had directed the deployment of about “7,000 U.S. military personnel as the U.S. contribution to the approximately 50,000-member, NATO-led security force (KFOR)” currently being assembled in Kosovo. He also noted that about “1,500 U.S. military personnel, under separate U.S. command and control, will deploy to other countries in the region, as our national support element, in support of KFOR.”

  Bosnia. On July 19, 1999, President Clinton reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” that about 6,200 U.S. military personnel were continuing to participate in the NATO-led Stabilization Force (SFOR) in Bosnia, and that another 2,200 personnel were supporting SFOR operations from Hungary, Croatia, and Italy. He also noted that U.S. military personnel remain in the Former Yugoslav Republic of Macedonia to support the international security presence in Kosovo (KFOR).

  East Timor. On October 8, 1999, President Clinton reported to Congress “consistent with the War Powers Resolution” that he had directed the deployment of a limited number of U.S. military forces to East Timor to support the U.N. multinational force (INTERFET) aimed at restoring peace to East Timor. U.S. support has been limited initially to “communications, logistics, planning assistance and transportation.” The President further noted that he had authorized deployment of the amphibious ship USS Belleau Wood, together with its helicopters and her complement of personnel from the 31st Marine Expeditionary Unit (Special Operations Capable) (MEU SOC), to the East Timor region, to provide helicopter airlift and search and rescue support to the multinational operation. U.S. participation was anticipated to continue until the transition to a U.N. peacekeeping operation was complete.

  Yugoslavia/Kosovo. On December 15, 1999, President Clinton reported to Congress “consistent with the War Powers Resolution” that U.S. combat-equipped military personnel continued to serve as part of the NATO-led security force in Kosovo (KFOR). He noted that the American contribution to KFOR in Kosovo was “approximately 8,500 U.S. military personnel.” U.S. forces were deployed in a sector around Urosevac in the eastern portion of Kosovo.” For U.S. KFOR forces, “maintaining public security is a key task.” Other U.S. military personnel are deployed to other countries in the region to serve in administrative and logistics support roles for U.S. forces in KFOR. Of these forces, about 1,500 U.S. military personnel are in Macedonia and Greece, and occasionally in Albania.

 26. MatkaPolka said

  cd..
  1999-2000 Iraq. At various times during 1999, and continuing throughout 2000, the United States, together with forces of the coalition enforcing the “no-fly” zones over Iraq, conducted military operations against the Iraqi air defense system on numerous occasions in response to actual or potential threats against aircraft enforcing the “no-fly” zones in northern and southern Iraq.

  2000 Bosnia. On January 25, 2000, President Clinton reported to Congress “consistent with the War Powers Resolution” that the United States continued to provide combat-equipped U.S. Armed Forces to Bosnia-Herzegovina and other states in the region as part of the NATO led Stabilization Force (SFOR). The President noted that the U.S. force contribution was being reduced from “approximately 6,200 to 4,600 personnel,” with the U.S. forces assigned to Multinational Division, North, around the city of Tuzla. He added that approximately 1,500 U.S. military personnel were deployed to Hungary, Croatia, and Italy to provide “logistical and other support to SFOR” and U.S. forces continue to support SFOR in “efforts to apprehend persons indicted for war crimes.”

  East Timor. On February 25, 2000, President Clinton reported to Congress “consistent with the War Powers Resolution” that he had authorized the participation of a small number of U.S. military personnel in support of the United Nations Transitional Administration in East Timor (UNTAET), which has a mandate to maintain law and order throughout East Timor, and to facilitate establishment of an effective administration there, delivery of humanitarian assistance, and support the building of self-government. The President reported that the U.S. contingent was small: three military observers, and one judge advocate. To facilitate and coordinate U.S. military activities in East Timor, the President also authorized the deployment of a support group (USGET), consisting of 30 U.S. personnel. U.S. personnel would be temporarily deployed to East Timor, on a rotational basis, and through periodic ship visits, during which U.S. forces would conduct “humanitarian and assistance activities throughout East Timor.” Rotational activities should continue through the summer of 2000.

  Sierra Leone. On May 12, 2000, President Clinton, “consistent with the War Powers Resolution,” reported to Congress that he had ordered a U.S. Navy patrol craft to deploy to Sierra Leone to be ready to support evacuation operations from that country if needed. He also authorized a U.S. C-17 aircraft to deliver “ammunition, and other supplies and equipment” to Sierra Leone in support of United Nations peacekeeping operations there.

  Yugoslavia/Kosovo. On June 16, 2000, President Clinton reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” that the United States was continuing to provide military personnel to the NATO-led KFOR security force in Kosovo. U.S. forces were numbered at 7,500, but were scheduled to be reduced to 6,000 when ongoing troop rotations were completed. U.S. forces in Kosovo are assigned to a sector centered near Gnjilane in eastern Kosovo. Other U.S. military personnel are deployed to other countries serving in administrative and logistics support roles, with approximately 1,000 U.S. personnel in Macedonia, Albania, and Greece.
  Bosnia. On July 25, 2000, President Clinton reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” that combat-equipped U.S. military personnel continued to participate in the NATO-led
  Stabilization Force (SFOR) in Bosnia-Herzegovina, being deployed to Bosnia and other states in the region in support of peacekeeping efforts in former Yugoslavia. U.S. military personnel levels have been reduced from 6,200 to 4,600. Apart from the forces in Bosnia, approximately 1,000 U.S. personnel continue to be deployed in support roles in Hungary, Croatia, and Italy.

  East Timor. On August 25, 2000, President Clinton reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” that the United States was currently contributing three military observers to the United Nations Transitional Administration in East Timor (UNTAET) that is charged by the U.N. with restoring and maintaining peace and security there. He also noted that the United States was maintaining a military presence in East Timor separate from UNTAET, comprised of about 30 U.S. personnel who facilitate and coordinate U.S. military activities in East Timor and rotational operations of U.S. forces there. U.S. forces currently conduct humanitarian and civic assistance activities for East Timor’s citizens. U.S. rotational presence operations in East Timor are presently expected, the President said, to continue through December 2000.

  Yemen. On October 14, 2000, President Clinton reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” that on October 12, 2000, in the wake of an attack on the USS Cole in the port of Aden, Yemen, he had authorized deployment of about 45 military personnel from U.S. Naval Forces Central Command to Aden to provide “medical, security, and disaster response assistance.” The President further reported that on October 13, 2000, about 50 U.S. military security personnel arrived in Aden, and that additional “security elements” may be deployed to the area, to enhance the ability of the U.S. to ensure the security of the USS Cole and the personnel responding to the incident. In addition, two U.S. Navy surface combatant vessels are operating in or near Yemeni territorial waters to provide communications and other support, as required.

  Yugoslavia/Kosovo. On December 18, 2000, President Clinton reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” that the United States was continuing to provide approximately 5,600 U.S. military personnel in support of peacekeeping efforts in Kosovo as part of KFOR. An additional 500 U.S. military personnel are deployed as the National Support Element in Macedonia, with an occasional presence in Albania and Greece. U.S. forces are assigned to a sector around Gnjilane in the eastern portion of Kosovo. The President noted that the mission for these U.S. military forces is maintaining a safe and secure environment through conducting “security patrols in urban areas and in the countryside throughout their sector.”

  2001 East Timor. On March 2, 2001, President George W. Bush reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” that U.S. Armed Forces were continuing to support the United Nations peacekeeping effort in East Timor aimed at providing security and maintaining law and order in East Timor, coordinating delivery of humanitarian assistance, and helping establish the basis for self-government in East Timor. The United States currently has three military observers attached to UNTAET. The United States also has a separate military presence, the U.S. Support Group East Timor (USGET), of approximately 12 U.S. personnel, including a security detachment, which “facilitates and coordinates” U.S. military activities in East Timor.

  Yugoslavia/Kosovo. On May 18, 2001, President George W. Bush reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” that the United States was continuing to provide approximately 6,000 U.S. military personnel in support of peacekeeping efforts in Kosovo as part of KFOR. An additional 500 U.S. military personnel are deployed as the National Support Element in Macedonia, with an occasional presence in Greece and Albania. U.S. forces in Kosovo are assigned to a sector around Gnjilane in the eastern portion. President Bush noted that the mission for these U.S. military forces is maintaining a safe and secure environment through conducting security patrols in urban areas and in the countryside through their sector.

  Bosnia. On July 25, 2001, President George W. Bush reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” that about 3,800 combat-equipped U.S. Armed Forces continued to be deployed in Bosnia-Herzegovina and other regional states as part of SFOR. Most were based at Tuzla in Bosnia. About 500 others were based in Hungary, Croatia, and Italy, providing logistical and other support.
  Iraq. At various times throughout 2001, the United States, together with forces of the coalition enforcing the “no-fly” zones over Iraq, conducted military operations against the Iraqi air defense system on numerous occasions in response to actual or potential threats against aircraft enforcing the “no-fly” zones in northern and southern Iraq.

  East Timor. On August 31, 2001, President George W. Bush reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” that U.S. Armed Forces were continuing to support the United Nations peacekeeping effort in East Timor aimed at providing security and maintaining law and order in East Timor, coordinating delivery of humanitarian assistance, and helping establish the basis for self-
  government in East Timor. The United States currently has three military observers attached to UNTAET. The United States also has a separate military presence, USGET, of approximately 20 U.S. personnel, including a security detachment, which “facilitates and coordinates” U.S. military activities in East Timor, as well as a rotational presence of U.S. forces through temporary deployments to East Timor. The President stated that U.S. forces would continue a presence through December 2001, while options for a U.S. presence in 2002 are being reviewed, with the President’s objective being redeployment of USGET personnel, as circumstances permit.

  Terrorism threat. On September 24, 2001, President George W. Bush reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution” and “Senate Joint Resolution 23,” that in response to terrorist attacks on the World Trade Center and the Pentagon he had ordered the “deployment of various combat-equipped and combat support forces to a number of foreign nations in the Central and Pacific Command areas of operations.” The President noted in efforts to “prevent and deter terrorism” he might find it necessary to order “additional forces into these and other areas of the world.” He stated that he could not now predict “the scope and duration of these deployments,” or the “actions necessary to counter the terrorist threat to the United States.”

  Afghanistan. On October 9, 2001, President George W. Bush reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution” and “Senate Joint Resolution 23,” that on October 7, 2001, U.S. Armed Forces “began combat action in Afghanistan against Al Qaida terrorists and their Taliban supporters.” The President stated that he had directed this military action in response to the September 11, 2001, attacks on U.S. “territory, our citizens, and our way of life, and to the continuing threat of terrorist acts against the United States and our friends and allies.” This military action was “part of our campaign against terrorism” and was “designed to disrupt the use of Afghanistan as a terrorist base of operations.”

  Yugoslavia/Kosovo. On November 19, 2001, President George W. Bush reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” that the United States was continuing to provide approximately 5,500 U.S. military personnel in support of peacekeeping efforts in Kosovo as part of KFOR. An additional 500 U.S. military personnel are deployed as the National Support Element in Macedonia, with an occasional presence in Greece and Albania. U.S. forces in Kosovo are assigned to a sector around Gnjilane in the eastern portion. President Bush noted that the mission for these U.S. military forces is maintaining a safe and secure environment through conducting security patrols in urban areas and in the countryside through their sector.

  2002 Bosnia. On January 21, 2002, President George W. Bush reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” that about 3,100 combat-equipped U.S. Armed Forces continued to be deployed in Bosnia-Herzegovina and other regional states as part of the NATO-led Stabilization Force (SFOR). Most American forces were based at Tuzla in Bosnia. About 500 others were based in Hungary, Croatia, and Italy, providing logistical and other support.

  East Timor. On February 28, 2002, President George W. Bush reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” that U.S. Armed Forces were continuing to support the United Nations peacekeeping effort in East Timor aimed at providing security and maintaining law and order in East Timor, coordinating delivery of humanitarian assistance, and helping establish the basis for self-government in East Timor. The United States currently has three military observers attached to UNTAET. The United States also has a separate military presence, USGET, composed of approximately 10 U.S. personnel, including a security detachment, which “facilitates and coordinates” U.S. military activities in East Timor, as well as a rotational presence of U.S. forces through temporary deployments to East Timor. The President stated that U.S. forces would continue a presence through 2002. The President noted his objective was to gradually reduce the “rotational presence operations,” and to redeploy USGET personnel, as circumstances permitted.

  Terrorism threat. On March 20, 2002, President George W. Bush reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” on U.S. efforts in the “global war on Terrorism.” He noted that the “heart of the al-Qaeda training capability” had been “seriously degraded,” and that the remainder of the Taliban and the al-Qaeda fighters were being “actively pursued and engaged by the U.S., coalition and Afghan forces.” The United States was also conducting “maritime interception operations … to locate and detain suspected al-Qaeda or Taliban leadership fleeing Afghanistan by sea.” At the Philippine government’s invitation, the President had ordered deployed “combat-equipped and combat support forces to train with, advise, and assist” the Philippines’ Armed Forces in enhancing their “existing counterterrorist capabilities.” The strength of U.S. military forces working with the Philippines was projected to be 600 personnel. The President noted that he was “assessing options” for assisting other nations, including Georgia and Yemen, in enhancing their “counterterrorism capabilities, including training and equipping their armed forces.” He stated that U.S. combat-equipped and combat support forces would be necessary for these efforts, if undertaken.

  Yugoslavia/Kosovo. On May 17, 2002, President George W. Bush reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” that the U.S. military was continuing to support peacekeeping efforts of KFOR. He noted that the current U.S. contribution was about 5,100 military personnel, and an additional 468 personnel in Macedonia, with an occasional presence in Albania and Greece.
  Bosnia. On July 22, 2002, President George W. Bush reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” that the U.S. military was continuing to support peacekeeping efforts of SFOR in Bosnia-Herzegovina and other regional states. He noted that the current U.S. contribution was “approximately 2,400 personnel.” Most U.S. forces in Bosnia-Herzegovina are assigned to the Multinational Division, North, headquartered in Tuzla. An additional 60 U.S. military personnel are deployed to Hungary and Croatia to provide logistical and other support.

  Terrorism threat. On September 20, 2002, President Bush reported to Congress “consistent with the War Powers Resolution,” that U.S. “combat-equipped and combat support forces” had been deployed to the Philippines since January 2002 to train with, assist, and advise the Philippines’ Armed Forces in enhancing their “counterterrorist capabilities.” He added that U.S. forces were conducting maritime interception operations in the Central and European Command areas to combat movement, arming, or financing of “international terrorists.” He also noted that U.S. combat personnel had been deployed to Georgia and Yemen to help enhance the “counterterrorist capabilities” of their armed forces.

  Cote d’Ivoire. On September 26, 2002, President Bush reported to Congress “consistent with the War Powers Resolution,” that in response to a rebellion in Cote d’Ivoire he had on September 25, 2002, sent U.S. military personnel into Cote d’Ivoire to assist in the evacuation of American citizens and third country nationals from the city of Bouake; and otherwise assist in other evacuations as necessary.

  Yugoslavia/Kosovo. On November 15, 2002, the President reported to Congress “consistent with the War Powers Resolution” that the United States was continuing to deploy combat equipped military personnel as part of KFOR. Currently there are approximately 4,350 U.S. military personnel in Kosovo, with an additional 266 military personnel in Macedonia. The United States also has an occasional presence in Albania and Greece, associated with the KFOR mission.

 27. MatkaPolka said

  cd..
  2003 Bosnia. On January 21, 2003, President George W. Bush reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” that about 1,800 U.S. Armed Forces personnel continued to be deployed in Bosnia-Herzegovina, and other regional states as part of SFOR. Most were based at Tuzla in Bosnia. About 80 others were based in Hungary and Croatia, providing logistical and other support.
  Terrorism threat. On March 20, 2003, President Bush reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” as well as P.L. 107-40, and “pursuant to” his authority as Commander-in-Chief, that he had continued a number of U.S. military operations globally in the war against terrorism. These military operations included ongoing U.S. actions against al-Qaeda fighters in Afghanistan; collaborative anti-terror operations with forces of Pakistan in the Pakistan/Afghanistan border area; “maritime interception operations on the high seas” in areas of responsibility of the Central and European Commands to prevent terrorist movement and other activities; and military support for the armed forces of Georgia and Yemen in counter-terrorism operations.

  Iraq War. On March 21, 2003, President Bush reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” as well as P.L. 102-1 and P.L. 107-243, and “pursuant to” his authority as Commander-in-Chief, that he had “directed U.S. Armed Forces, operating with other coalition forces, to commence operations on March 19, 2003, against Iraq.” He further stated that it was not possible to know at present the duration of active combat operations or the scope necessary to accomplish the goals of the operation “to disarm Iraq in pursuit of peace, stability, and security both in the Gulf region and in the United States.”

  Yugoslavia/Kosovo. On May 14, 2003, President Bush reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” that combat-equipped U.S. military personnel continued to be deployed as part of KFOR. He noted that about 2,250 U.S. military personnel were deployed in Kosovo, and additional military personnel operated, on occasion, from Macedonia, Albania, and Greece in support of KFOR operations.

  Liberia. On June 9, 2003, President Bush reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” that on June 8 he had sent about 35 combat-equipped U.S. military personnel into Monrovia, Liberia, to augment U.S. embassy security forces, to aid in the possible evacuation of U.S. citizens if necessary. The President also noted that he had sent about 34 combat-equipped U.S. military personnel to help secure the U.S. embassy in Nouakchott, Mauritania, and to assist in evacuation of American citizens if required. They were expected to arrive at the U.S. embassy by June 10, 2003. Back-up and support personnel were sent to Dakar, Senegal, to aid in any necessary evacuation from either Liberia or Mauritania.

  Bosnia. On July 22, 2003, President Bush reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” that the United States continued to provide about 1,800 combat-equipped military personnel in Bosnia-Herzegovina in support of NATO’s SFOR and its peacekeeping efforts in this country.

  Liberia. On August 13, 2003, President Bush reported to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” that in response to conditions in Liberia, on August 11, 2003, he had authorized about 4,350 U.S. combat-equipped military personnel to enter Liberian territorial waters in support of U.N. and West African States efforts to restore order and provide humanitarian assistance in Liberia.

  Terrorism threat. On September 19, 2003, President Bush reported to Congress “consistent with the War Powers Resolution,” that U.S. “combat-equipped and combat support forces” continue to be deployed at a number of locations around the world as part of U.S. anti-terrorism efforts. American forces support anti-terrorism efforts in the Philippines, and maritime interception operations continue on the high seas in the Central, European, and Pacific Command areas of responsibility, to “prevent the movement, arming, or financing of international terrorists.” He also noted that “U.S. combat equipped and support forces” had been deployed to Georgia and Djibouti to help in enhancing their “counterterrorist capabilities.”

  Yugoslavia/Kosovo. On November 14, 2003, the President reported to Congress “consistent with the War Powers Resolution” that the United States was continuing to deploy combat equipped military personnel as part of the NATO-led international security force in Kosovo (KFOR). Currently there are approximately 2,100 U.S. military personnel in Kosovo, with additional American military personnel operating out of Macedonia, Albania and Greece, in support of KFOR operations.

  2004 Bosnia. On January 22, 2004, the President reported to Congress “consistent with the War Powers Resolution” that the United States was continuing to deploy combat equipped military personnel Bosnia and Herzegovina in support of NATO’s SFOR and its peacekeeping efforts in this country. About 1,800 U.S. personnel are participating.

  Haiti. On February 25, 2004, the President reported to Congress “consistent with the War Powers Resolution” that, on February 23, he had sent a combat-equipped “security force” of about “55 U.S. military personnel from the U.S. Joint Forces Command” to Port-au-Prince, Haiti, to augment the U.S. embassy security forces there and to protect American citizens and property in light of the instability created by the armed rebellion in Haiti.

  Haiti. On March 2, 2004, the President reported to Congress “consistent with the War Powers Resolution” that on February 29 he had sent about “200 additional U.S. combat-equipped, military personnel from the U.S. Joint Forces Command” to Port-au-Prince, Haiti, for a variety of purposes, including preparing the way for a U.N. Multinational Interim Force, and otherwise supporting U.N. Security Council Resolution 1529 (2004).

  Terrorism/Bosnia and Haiti. On March 20, 2004, the President reported to Congress “consistent with the War Powers Resolution,” a consolidated report giving details of multiple on-going United States military deployments and operations “in support of the global war on terrorism (including in Afghanistan),” as well as operations in Bosnia and Herzegovina, Kosovo, and Haiti. In this report, the President noted that U.S. anti-terror related activities were underway in Georgia, Djibouti, Kenya, Ethiopia, Yemen, and Eritrea. He further noted that U.S. combat-equipped military personnel continued to be deployed in Kosovo as part of the NATO-led KFOR (1,900 personnel); in Bosnia and Herzegovina as part of the NATO-led SFOR (about 1,100 personnel); and approximately 1,800 military personnel were deployed in Haiti as part of the U.N. Multinational Interim Force.

  Terrorism threat/Horn of Africa/Kosovo/Bosnia/Iraq. On November 4, 2004, the President sent to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” a consolidated report giving details of multiple ongoing United States military deployments and operations “in support of the global war on terrorism.” These deployments, support or military operations include activities in Afghanistan, Djibouti, as well as Kenya, Ethiopia, Eritrea, Bosnia and Herzegovina, and Kosovo. In this report, the President noted that U.S. anti-terror related activities were underway in Djibouti, Kenya, Ethiopia, Yemen, and Eritrea. He further noted that U.S. combat-equipped military personnel continued to be deployed in Kosovo as part of the NATO-led KFOR (1,800 personnel); and in Bosnia and Herzegovina as part of the NATO-led SFOR (about 1,000 personnel). Meanwhile, he stated that the United States continued to deploy more than 135,000 military personnel in Iraq.

 28. MatkaPolka said

  cd..
  2005 Terrorism threat/Horn of Africa/Kosovo/Bosnia. On May 20, 2005, the President sent to Congress “consistent with the War Powers Resolution,” a consolidated report giving details of multiple ongoing United States military deployments and operations “in support of the global war on terrorism,” as well as operations in Iraq, where about 139,000 U.S. military personnel were deployed. U.S. forces are also deployed in Kenya, Ethiopia, Yemen, Eritrea, and Djibouti assisting in “enhancing counter-terrorism capabilities” of these nations. The President further noted that U.S. combat-equipped military personnel continued to be deployed in Kosovo as part of the NATO-led KFOR (1,700 personnel). Approximately 235 U.S. personnel are also deployed in Bosnia and Herzegovina as part of the NATO Headquarters-Sarajevo who assist in defense reform and perform operational tasks, such as counter-terrorism and supporting the International Criminal Court for the Former Yugoslavia.
  Terrorism threat/Horn of Africa/Kosovo/Bosnia/Iraq. On December 7, 2005, the President sent to Congress “consistent” with the War Powers Resolution, a consolidated report giving details of multiple ongoing United States military deployments and operations “in support of the global war on terrorism,” and in support of the Multinational Force in Iraq, where about 160,000 U.S. military personnel were deployed. U.S. forces were also deployed in the Horn of Africa region—Kenya, Ethiopia, Yemen, and Djibouti—assisting in “enhancing counter-terrorism capabilities” of these nations. The President further noted that U.S. combat-equipped military personnel continued to be deployed in Kosovo as part of the NATO-led KFOR (1,700 personnel). Approximately 220 U.S. personnel were also deployed in Bosnia and Herzegovina as part of the NATO Headquarters-Sarajevo who assist in defense reform and perform operational tasks, such as “counter-terrorism and supporting the International Criminal Court for the Former Yugoslavia.”

  2006 Terrorism threat/Kosovo/Bosnia/Iraq. On June 15, 2006, the President sent to Congress, “consistent” with the War Powers Resolution, a consolidated report giving details of multiple ongoing United States military deployments and operations “in support of the war on terror,” and in Kosovo, Bosnia and Herzegovina, and as part of the Multinational Force (MNF) in Iraq. About 131,000 military personnel were deployed in Iraq. U.S. forces were also deployed in the Horn of Africa region, and in Djibouti to support necessary operations against al-Qaida and other international terrorists operating in the region. U.S. military personnel continue to support the NATO-led KFOR. The U.S. contribution to KFOR was about 1,700 military personnel. The NATO Headquarters-Sarajevo was established in November 22, 2004, as a successor to its stabilization operations in Bosnia-Herzegovina to continue to assist in implementing the peace agreement. Approximately 250 U.S. personnel were assigned to the NATO Headquarters-Sarajevo to assist in defense reform and perform operational tasks, such as “counter-terrorism and supporting the International Criminal Court for the Former Yugoslavia.”

  Lebanon. On July 18, 2006, the President reported to Congress “consistent” with the War Powers Resolution, that in response to the security threat posed in Lebanon to U.S. embassy personnel and citizens and designated third country personnel, he had deployed combat-equipped military helicopters and military personnel to Beirut to assist in the departure of the persons under threat from Lebanon. The President noted that additional combat-equipped U.S. military forces may be deployed “to Lebanon, Cyprus and other locations, as necessary” to assist further departures of persons from Lebanon and to provide security. He further stated that once the threat to U.S. citizens and property has ended, the U.S. military forces would redeploy.

  Terrorism threat/Horn of Africa/Kosovo/Bosnia. On December 15, 2006, the President sent to Congress, “consistent” with the War Powers Resolution, a consolidated report giving details of multiple ongoing United States military deployments and operations “in support of the war on terror,” in Kosovo, Bosnia and Herzegovina, and as part of the Multinational Force (MNF) in Iraq. About 134,000 military personnel are deployed in Iraq. U.S. forces were also deployed in the Horn of Africa region, and in Djibouti to support necessary operations against al-Qaida and other international terrorists operating in the region, including Yemen. U.S. military personnel continue to support the NATO-led KFOR. The U.S. contribution to KFOR was about 1,700 military personnel. The NATO Headquarters-Sarajevo was established in November 22, 2004, as a successor to its stabilization operations in Bosnia-Herzegovina to continue to assist in implementing the peace agreement. Approximately 100 U.S. personnel were assigned to the NATO Headquarters-Sarajevo to assist in defense reform and perform operational tasks, such as “counter-terrorism and supporting the International Criminal Court for the Former Yugoslavia.”

  2007 Terrorism threat/Kosovo/Afghanistan. On June 15, 2007, the President sent to Congress, “consistent” with the War Powers Resolution, a consolidated report giving details of ongoing United States military deployments and operations “in support of the war on terror,” and in support of the NATO-led KFOR. The President reported that various U.S. “combat-equipped and combat-support forces” were deployed to “a number of locations in the Central, Pacific, European (KFOR), and Southern Command areas of operation” and were engaged in combat operations against al-Qaida terrorists and their supporters. The United States is currently “pursuing and engaging remnant al-Qaida and Taliban fighters in Afghanistan.” U.S. forces in Afghanistan currently total approximately 25,945. Of this total, “approximately 14,340 are assigned to the International Security Assistance Force (ISAF) in Afghanistan.” The U.S. military continues to support peacekeeping operations in Kosovo, specifically the NATO-led KFOR. Currently, the U.S. contribution to KFOR in Kosovo is approximately 1,584 military personnel.

  Terrorism threat/Kosovo/Afghanistan. On December 14, 2007, the President sent to Congress “consistent with the War Powers Resolution,” a consolidated report giving details of ongoing United States military deployments and operations “in support of the war on terror,” and in support of the NATO-led Kosovo Force (KFOR). The President reported that various U.S. “combat-equipped and combat-support forces” were deployed to “a number of locations in the Central, Pacific, European, and Southern Command areas of operation” and were engaged in combat operations against al-Qaida terrorists and their supporters. The United States is currently “pursuing and engaging remnant al-Qaida and Taliban fighters in Afghanistan.” U.S. forces in Afghanistan currently total approximately 25,900. Of this total, “approximately 15,180 are assigned to the International Security Assistance Force (ISAF) in Afghanistan.” The U.S. military continues to support peacekeeping operations in Kosovo, specifically, the NATO-led KFOR. Currently, the U.S. contribution to KFOR in Kosovo is approximately 1,498 military personnel.

  2008 Terrorism threat/Kosovo/Afghanistan. On June 13, 2008, the President sent to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” a consolidated report giving details of ongoing United States military deployments and operations “in support of the war on terror,” and in support of the NATO-led KFOR. The President reported that various U.S. “combat-equipped and combat-support forces” were deployed to “a number of locations in the Central, Pacific, European, and Southern Command areas of operation” and were engaged in combat operations against al-Qaida terrorists and their supporters. The United States is actively “pursuing and engaging remnant al-Qaida and Taliban fighters in Afghanistan.” U.S. forces in Afghanistan currently total approximately 31,122. Of this total, “approximately 14,275 are assigned to the International Security Assistance Force (ISAF) in Afghanistan.” The U.S. military continues to support peacekeeping operations in Kosovo, specifically, the NATO-led KFOR. Currently, the U.S. contribution to KFOR in Kosovo is approximately 1,500 military personnel.

  Terrorism threat/Kosovo/Afghanistan. On December 16, 2008, the President sent to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” a consolidated report giving details of ongoing United States military deployments and operations “in support of the war on terror,” and in support of the NATO-led KFOR. The President reported that various U.S. “combat-equipped and combat-support forces” were deployed to “a number of locations in the Centrol, Pacific, European, Southern, and Africa Command areas of operation” and were engaged in combat operations against al-Qaida and their supporters. The United States is “actively pursuing and engaging remnant al-Qaida and Taliban fighters in Afghanistan.” U.S. forces in Afghanistan total approximately 31,000. Of this total, “approximately 13, 000 are assigned to the International Security Assistance Force (ISAF) in Afghanistan.” The U.S. military continues to support peacekeeping operations in Kosovo, specifically the NATO-led KFOR. The current U.S. contribution to KFOR in Kosovo is about 1,500 military personnel.

  2009 Terrorism threat/Afghanistan/Iraq/Kosovo. On June 15, 2009, the President sent to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” a supplemental consolidated report, giving details of “ongoing contingency operations overseas.” The report noted that the total number of U.S. forces in Afghanistan was “approximately 58,000,” of which approximately 20,000 are assigned to the International Security Assistance Force (ISAF) in Afghanistan. The United States continues to pursue and engage “remaining al-Qaida and Taliban forces in Afghanistan.” The United States also continues to deploy military forces in support of the Multinational Force (MNF) in Iraq. The current U.S. contribution to this effort is “approximately 138,000 U.S. military personnel.” U.S. military operations continue in Kosovo, as part of the NATO-led KFOR. Presently the United States contributes approximately 1,400 U.S. military personnel to KFOR. In addition, the United states continues to deploy “U.S. combat-equipped forces to help enhance the counterterrorism capabilities of our friends and allies” not only in the Horn of Africa region, but globally through “maritime interception operations on the high seas” aimed at blocking the “movement, arming and financing of international terrorists.

  Terrorism threat/Afghanistan/Iraq/Kosovo. On December 5, 2009, the President sent to Congress “consistent with the War Powers Resolution,” a consolidated report, giving details of “global deployments of U.S. Armed Forces equipped for combat.” The report detailed “ongoing U.S. contingency operations overseas.” The report noted that the total number of U.S. forces in Afghanistan was “approximately 68,000,” of which approximately 34,000 are assigned to the International Security Assistance Force (ISAF) in Afghanistan. The United States continues to pursue and engage “remaining al-Qaida and Taliban forces in Afghanistan.” The United States has deployed “various combat-equipped forces to a number of locations in the Central, Pacific, European, Southern and African Command areas of operation” in support of anti-terrorist and anti-al-Qaida actions. The United States also continues to deploy military forces in Iraq to “maintain security and stability” there. These Iraqi operations continue pursuant to the terms of a bilateral agreement between the United States and Iraq, which entered into force on January 1, 2009. The current U.S. force level in Iraq is “approximately 116,000 U.S. military personnel.” U.S. military operations continue in Kosovo, as part of the NATO-led KFOR. Presently the United States contributes approximately 1,475 U.S. military personnel to KFOR. In addition, the United States continues to deploy “U.S. combat-equipped forces to assist in enhancing the counterterrorism capabilities of our friends and allies” not only in the Horn of Africa region, but globally through “maritime interception operations on the high seas” aimed at blocking the “movement, arming and financing of international terrorists.”

  2010 Terrorism threat/Afghanistan/Iraq/Kosovo. On June 15, 2010, the President sent to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” a consolidated report giving details of “deployments of U.S. Armed Forces equipped for combat.” The report noted that the total number of U.S. forces in Afghanistan was “approximately 87,000,” of which over 62,000 are assigned to the International Security Assistance Force (ISAF) in Afghanistan. The United States continues combat operations “against al-Qaida terrorists and their Taliban supporters” in Afghanistan. The United States has deployed “combat-equipped forces to a number of locations in the U.S. Central, Pacific, European, Southern and African Command areas of operation” in support of anti-terrorist and anti-al-Qaida actions. The United States also continues to deploy military forces in Iraq to “maintain security and stability” there. These Iraqi operations continue pursuant to the terms of a bilateral agreement between the United States and Iraq, which entered into force on January 1, 2009. The current U.S. force level in Iraq is “approximately 95,000 U.S. military personnel.” U.S. military operations continue in Kosovo, as part of the NATO-led KFOR. Presently, the United States contributes approximately 1,074 U.S. military personnel to KFOR. In addition, the United States continues to “conduct maritime interception operations on the high seas” directed at “stopping the movement, arming and financing of international terrorist groups.”

  Terrorism threat/Afghanistan/Iraq/Kosovo. On December 15, 2010, the President submitted to Congress “consistent with the War Powers Resolution,” a consolidated report, detailing “deployments of U.S. Armed Forces equipped for combat.” The report noted that the total number of U.S. forces in Afghanistan was “approximately 97,500,” of which over 81,500 were assigned to the International Security Assistance Force (ISAF) in Afghanistan. The United States is continuing combat operations “against al-Qaida terrorists and their Taliban supporters” in Afghanistan. The United States has deployed “combat-equipped forces to a number of locations in the U.S. Central, Pacific, European, Southern and African Command areas of operation” in support of anti-terrorist and anti-al-Qaida actions. In addition, the United States continues to conduct “maritime interception operations on the high seas in the areas of responsibility of the geographic combatant commands” directed at “stopping the movement, arming and financing of international terrorist groups.” The United States also continues to deploy military forces in Iraq in support of Iraqi efforts to “maintain security and stability” there. These Iraqi operations continue pursuant to the terms of a bilateral agreement between the United States and Iraq, which entered into force on January 1, 2009. The current U.S. force level in Iraq is “approximately 48,400 U.S. military personnel.” U.S. military operations also continue in Kosovo, as part of the NATO-led KFOR. The United States currently contributes approximately 808 U.S. military personnel to KFOR.

 29. MatkaPolka said

  cd..
  2011 Terrorism threat/Afghanistan/Libya/Kosovo. On June 15, 2011, the President sent to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” a supplemental consolidated report giving details of “global deployments of U.S. Armed Forces equipped for combat.” The report detailed ongoing U.S. contingency operations overseas. The report noted that the total number of U.S. forces in Afghanistan was “approximately 99,000,” of which approximately 83,000 are assigned to the International Security Assistance Force (ISAF) in Afghanistan. The United States continues to pursue and engage “remaining al-Qaida and Taliban fighters in Afghanistan.” The United States has deployed various “combat-equipped forces” to a number of locations in the Central, Pacific, European,

  Southern and African Command areas of operation in support of anti-terrorist and anti-al-Qaida actions. This includes the deployment of U.S. military forces globally to assist in enhancing the counterterrorism capabilities of our friends and allies through maritime interception operations on the high seas “aimed at stopping the movement, arming and financing of certain international terrorist groups.” A combat-equipped security force of about “40 U.S. military personnel from the U.S. Central Command” was deployed to Cairo, Egypt, on January 31, 2011, for the sole purpose of “protecting American citizens and property.” That force remains at the U.S. embassy in Cairo. The United States also continues to deploy military forces in Iraq to help it “maintain security and stability” there.

  These Iraqi operations continue pursuant to the terms of a bilateral agreement between the United States and Iraq, which entered into force on January 1, 2009. The current U.S. force level in Iraq is “approximately 45,000 U.S. military personnel.” In Libya, since April 4, 2011, the United States has transferred responsibility for military operations there to NATO, and U.S. involvement “has assumed a supporting role in the coalition’s efforts.” U.S. support in Libya has been limited to “intelligence, logistical support, and search and rescue assistance.” The U.S. military aircraft have also been used to assist in the “suppression and destruction of air defenses in support of the no-fly zone” over Libya. Since April 23, 2011, the United States has supported the coalition effort in Libya through use of “unmanned aerial vehicles against a limited set of clearly defined targets” there. Except in the case of operations to “rescue the crew of a U.S. aircraft” on March 21, 2011, “the United States has deployed no ground forces to Libya.” U.S. military operations continue in Kosovo, as part of the NATO-led KFOR. Presently the United States contributes approximately 800 U.S. military personnel to KFOR.

  Libya. On March 21, 2011, the President submitted to Congress “consistent with the War Powers Resolution,” a report stating that at “approximately 3:00 p.m. Eastern Daylight Time, on March 19, 2011,” he had directed U.S. military forces to commence “operations to assist an international effort authorized by the United Nations (U.N.) Security Council and undertaken with the support of European allies and Arab partners, to prevent a humanitarian catastrophe and address the threat posed to international peace and security by the crisis in Libya.” He further stated that U.S. military forces, “under the command of Commander, U.S. Africa Command (AFRICOM) began a series of strikes against air defense systems and military airfields for the purposes of preparing a no-fly zone.” These actions were part of “the multilateral response authorized under U.N. Security Council Resolution 1973,” and the President added that “these strikes will be limited in their nature, duration, and scope. Their purpose is to support an international coalition as it takes all necessary measures to enforce the terms of U.N. Security Council Resolution 1973. These limited U.S. actions will set the stage for further action by other coalition partners.”

  The President noted that United Nations Security Council Resolution 1973 authorized Member States, under Chapter VII of the U.N. Charter, to take all necessary measures to protect civilians and civilian populated areas under threat of attack in Libya, including the establishment and enforcement of a “no-fly zone” in the airspace of Libya. United States military efforts are discrete and focused on employing unique U.S. military capabilities to set the conditions for our European allies and Arab partners to carry out the measures authorized by the U.N. Security Council Resolution.

  The President stated further that the “United States has not deployed ground forces into Libya. United States forces are conducting a limited and well-defined mission in support of international efforts to protect civilians and prevent a humanitarian disaster.” Accordingly, he added, “U.S. forces have targeted the Qadhafi regime’s air defense systems, command and control structures, and other capabilities of Qadhafi’s armed forces used to attack civilians and civilian populated areas.” It was the intent of the United States, he said, to “seek a rapid, but responsible, transition of operations to coalition, regional, or international organizations that are postured to continue activities as may be necessary to realize the objectives of U.N. Security Council Resolutions 1970 and 1973.” The President said that the actions he had directed were “in the national security and foreign policy interests of the United States.” He took them, the President stated, “pursuant to my constitutional authority to conduct U.S. foreign relations and as Commander in Chief and Chief Executive.”

  Central Africa. On October 14, 2011, the President submitted to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” a report stating that “he had authorized a small number of combat-equipped U.S. forces to deploy to central Africa to provide assistance to regional forces that are working toward the removal of Joseph Kony,” leader of the Lord’s Resistance Army (LRA), from the battlefield. For over two decades the LRA has murdered, kidnapped, and raped tens of thousands of men, women, and children throughout central Africa, and has continued to commit atrocities in South Sudan, the Democratic Republic of the Congo, and the Central African Republic. The U.S. Armed Forces, the President noted, would be a “significant contribution toward counter-LRA efforts in central Africa.” The President stated that on “October 12, 2011, the initial team of U.S. military personnel with appropriate combat equipment deployed to Uganda.” In the “next month, additional forces will deploy, including a second combat-equipped team and associated headquarters, communications, and logistics personnel.” The President further stated that the “total number of U.S. military personnel deploying for this mission is approximately 100. These forces will act as advisors to partner forces that have the goals of removing from the battlefield Joseph Kony and other senior leadership of the LRA.” U.S. forces “will provide information, advice, and assistance to select partner nation forces.” With the approval of the respective host nations, “elements of these U.S. forces will deploy into Uganda, South Sudan, the Central African Republic, and the Democratic Republic of the Congo. The support provided by U.S. forces will enhance regional efforts against the LRA.” The President emphasized that even though the “U.S. forces are combat-equipped, they will only be providing information, advice, and assistance to partner nation forces, and they will not themselves engage LRA forces unless necessary for self-defense. All appropriate precautions have been taken to ensure the safety of U.S. military personnel during their deployment.” The President took note in his report that Congress had previously “expressed support for increased, comprehensive U.S. efforts to help mitigate and eliminate the threat posed by the LRA to civilians and regional stability” through the passage of the Lord’s Resistance Army Disarmament and Northern Uganda Recovery Act of 2009, P.L. 111-172, enacted May 24, 2010.

  Terrorism threat/Afghanistan/Libya/Iraq/Kosovo. On December 15, 2011, the President submitted to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” a supplemental consolidated report, giving details of “deployments of U.S. Armed Forces equipped for combat.” The report detailed ongoing U.S. contingency operations overseas. The report noted that the total number of U.S. forces in Afghanistan was “approximately 93,000,” of which approximately 78,000 are assigned to the International Security Assistance Force (ISAF) in Afghanistan. The United States continues to pursue and engage “remaining al-Qaida and Taliban fighters in Afghanistan.” The United States has deployed various “combat-equipped forces” to a number of locations in the Central, Pacific, European, Southern, and African Command areas of operation in support of anti-terrorist and anti-al-Qaida actions. This includes the deployment of U.S. military forces globally: “including special operations and other forces” for “sensitive operations” in various places, as well as forces to assist in enhancing the counterterrorism capabilities of our friends and allies. U.S. forces also have engaged in maritime interception operations on the high seas “aimed at stopping the movement, arming and financing of certain international terrorist groups.” The United States continued to deploy military forces in Iraq to help it “maintain security and stability” there. These Iraqi operations were undertaken pursuant to the terms of a bilateral agreement between the United States and Iraq, which entered into force on January 1, 2009. The U.S. force level in Iraq on October 28, 2011, was “36,001 U.S. military personnel.” The United States was committed to withdraw U.S. forces from Iraq by December 31, 2011. (This occurred, as scheduled, after this report was submitted.) In Libya, after April 4, 2011, the United States transferred responsibility for military operations there to NATO, and U.S. involvement “assumed a supporting role in the coalition’s efforts.” U.S. support in Libya was limited to “intelligence, logistical support, and search and rescue assistance.” The U.S. military aircraft were also used to assist in the “suppression and destruction of air defenses in support of the no-fly zone” over Libya. After April 23, 2011, the United States supported the coalition effort in Libya through use of “unmanned aerial vehicles against a limited set of clearly defined targets” there. Except in the case of operations to “rescue the crew of a U.S. aircraft” on March 21, 2011, and deploying 16 U.S. military personnel to aid in re-establishing the U.S. embassy in Tripoli in September 2011, “the U.S. deployed no ground forces to Libya.” On October 27, 2011, the United Nations terminated the “no-fly zone” effective October 31, 2011. NATO terminated its mission during this same time. U.S. military operations continue in Kosovo, as part of the NATO-led KFOR. Presently the United States contributes approximately 800 U.S. military personnel to KFOR.

  2012 Somalia. On January 26, 2012, the President submitted to Congress, “consistent with the War Powers Resolution,” a report detailing a successful U.S. Special Operations Forces operation in Somalia of January 24, 2012, to rescue Ms. Jessica Buchanan, a U.S. citizen who had been kidnapped by a group linked to Somali pirates and financiers. This operation was undertaken “by a small number of joint combat-equipped U.S. forces” following receipt of reliable intelligence establishing her location in Somalia. A Danish national, Poul Hagen Thisted, kidnapped with Ms. Buchanan, was also rescued with her.

  Terrorism threat/Afghanistan/Somalia/Yemen/Central Africa/Kosovo. On June 15, 2012, the President reported to Congress “consistent with” the War Powers Resolution, a consolidated report regarding various deployments of U.S. Armed Forces equipped for combat. In the efforts in support of U.S. counterterrorism (CT) objectives against al-Qaida, the Taliban and, associated forces, he noted that U.S. forces engaged in Afghanistan in the above effort were “approximately 90,000.” With regard to other counter-terrorism operations, the President stated that the United States had deployed “U.S. combat-equipped forces to assist in enhancing the CT capabilities of our friends and allies including special operations and other forces for sensitive operations in various locations around the world.” He noted that the “U.S. military has taken direct action in Somalia against members of al-Qaida, including those who are also members of al-Shabaab, who are engaged in efforts to carry out terrorist attacks against the United States and our interests.” The President further stated that the U.S. military had been “working closely with the Yemeni government to operationally and ultimately eliminate the terrorist threat posed by al-Qaida in the Arabian Peninsula (AQAP), the most active and dangerous affiliate of al-Qaida today.” He added that these “joint efforts have resulted in direct action against a limited number of AQAP operatives and senior leaders in that country who posed a terrorist threat to the United States and our interests.” The President noted that he would direct “additional measures against al-Qaida, the Taliban, and associated forces to protect U.S. citizens and interests.” Further information on such matters is provided in a “classified annex to this report.”

  Other military operations reported by the President include the “deployment of U.S. combat-equipped military personnel to Uganda to serve as advisors to regional forces that are working to apprehend or remove Joseph Kony and other senior Lord’s Resistance Army (LRA) leaders from the battlefield and to protect local populations.” The total number of U.S. military personnel deployed for this mission is “approximately 90,” and elements of these U.S. forces have been sent to “forward locations in the LRA-affected areas of the Republic of South Sudan, the Democratic Republic of the Congo, and the Central African Republic.” These U.S. forces “will not engage LRA forces except in self-defense.” The President also reported that presently the United States was contributing approximately 817 military personnel to the NATO-led KFOR in Kosovo. He also reported that the United States remained prepared to engage in “maritime interception operations” intended to stop the “movement, arming, and financing of certain international terrorist groups,” as well as stopping “proliferation by sea of weapons of mass destruction and related materials.” Additional details about these efforts are included in “the classified annex” to this report.

  Libya/Yemen. On September 14, 2012, the President reported to Congress, “consistent with” the War Powers Resolution, that on September 12, 2012, he ordered deployed to Libya “a security force from the U.S. Africa Command” to “support the security of U.S. personnel in Libya.” This action was taken in response to the attack on the U.S. “diplomatic post in Benghazi, Libya,” that had killed four America citizens, including U.S. Ambassador John Christopher Stevens. The President added on September 13, 2012, that “an additional security force arrived in Yemen in response to security threats there.” He further stated that: “Although these security forces are equipped for combat, these movements have been undertaken solely for the purpose of protecting American citizens and property.” These security forces will remain in Libya and in Yemen, he noted, “until the security situation becomes such that they are no longer needed.”

  Southern Philippines Humanitarian Assistance for Typhoon Bopha. On December 17, 2012, U.S. Pacific Command (PACOM) reported all DOD humanitarian assistance and military-to-military search and rescue assistance had been completed in the southeastern Philippines following Typhoon Bopha. According to Pentagon Press Secretary George Little at the time, “U.S. forces provided planning, coordination, personnel, water purification teams, and aircraft assets that flew 24 sorties to deliver 756,800 pounds of relief supplies, flew 56 hours in support of search and rescue operations and provided 60 hours of search and rescue coverage. PACOM forces are returning back to their home stations or are proceeding to follow-on taskings.”

 30. MatkaPolka said

  cd..
  2013 Afghanistan. On January 31, 2013, DOD identified three major units to deploy as part of the ongoing rotation of forces operating in Afghanistan. The scheduled rotation involved one Infantry Brigade Combat Team (IBCT) with roughly 2,250 personnel from the 4th Infantry Brigade Combat Team, 3rd Infantry Division, Fort Stewart, Georgia; a Combat Aviation Brigade (CAB) with roughly 2,200 personnel from the 10th Combat Aviation Brigade, 10th Mountain Division, Fort Drum, New York; and a corps headquarters with roughly 500 personnel from the III Corps Headquarters, Fort Hood, Texas, in spring 2013.

  Niger. On February 22, 2013, the President reported in a letter dated February 20 to congressional leaders that “the last 40 of the approximately 100 military personnel had arrived in Niger and were deployed with weapons for the purpose of providing their own force protection and security.” President Obama further stated, “This deployment will provide support for intelligence collection and will also facilitate intelligence sharing with French forces conducting operations in Mali, and with other partners in the region.”

  Afghanistan. On April 10, 2013, DOD identified four major units to deploy as part of the upcoming rotation of forces operating in Afghanistan. The scheduled rotation is ongoing and involves one cavalry regiment, the 2nd Cavalry Regiment from Vilseck, Germany, with roughly 3,000 personnel; one armored brigade combat team (ABCT) with roughly 3,200 personnel from the 2nd Armored Brigade Combat Team, 1st Cavalry Division, Fort Hood, Texas; one infantry brigade combat team (IBCT) with roughly 2,200 personnel from the 3rd Infantry Brigade Combat Team, 1st Infantry Division, Fort Knox, Kentucky; and a division headquarters with roughly 450 personnel from the 4th Infantry Division Headquarters, Fort Carson, Colorado, to rotate in summer 2013.

  Jordan. Defense Secretary Chuck Hagel ordered the deployment of more American troops to Jordan. He announced the deployment on April 17, 2013, in a statement on Syria before the Senate Armed Services Committee. He said that U.S. troops will work alongside Jordanian forces to “improve readiness and prepare for a number of scenarios.” The troops, which number up to 200, are from the headquarters of the 1st Armored Division at Fort Bliss, Texas, according to DOD sources.

  Terrorism threat/Afghanistan/Somalia/Yemen/Central Africa. On June 14, 2013, President Obama sent Congress a letter “consistent with” the War Powers Resolution, on U.S. military operations against al-Qaida, the Taliban, and associated forces, and in support of related U.S. counterterrorism objectives in Afghanistan and elsewhere. There are approximately 62,000 U.S. forces in Afghanistan of which 49,000 of these forces are assigned to the NATO-led International Security Assistance Force (ISAF). Further directed reduction of forces will continue to the 34,000 level by February 12, 2014.

  Jordan. President Obama sent Congress a letter on June 21, 2013, regarding a combat-equipped detachment of 700 U.S. troops remaining in Jordan following training exercises that ended on June 20. This was at the request of the government of Jordan and in furtherance of U.S. national security and foreign policy interests.

  Afghanistan. On July 11, 2013, DOD identified three units to deploy as part of the upcoming rotation of forces in Afghanistan. The scheduled rotation involves elements of one infantry brigade combat team (IBCT) with roughly 2,000 personnel; and elements of two combat aviation brigades, one with roughly 1,450 personnel and one with roughly 2,100 personnel, to rotate in Fall 2013 in support of the combatant commander’s mission requirements. The deploying units include the 3rd Infantry Brigade Combat Team, 10th Mountain Division, Fort Drum, New York; the 1st Cavalry Division Combat Aviation Brigade, Fort Hood, Texas; and the 1st Infantry Division Combat Aviation Brigade, Fort Riley, Kansas.

  Afghanistan. On September 24, 2013, DOD identified six units to deploy as part of the upcoming rotation of forces operating in Afghanistan. The scheduled rotation involves elements of two infantry brigade combat teams (IBCT)—one with roughly 1,830 personnel (4th Infantry Brigade Combat Team, 4th Infantry Division) and one with roughly 2,000 personnel (2nd Brigade Combat Team, 101st Airborne Division); elements of one armored brigade combat team (ABCT) with roughly 1,160 personnel (3rd Armored Brigade Combat Team, 1st Armored Division); elements of one combat aviation brigade with roughly 1,800 personnel (159th Combat Aviation Brigade, 101st Airborne Division); a division headquarters element with roughly 630 personnel (10th Mountain Division Headquarters); and a corps headquarters element with roughly 560 personnel (XVIII Airborne Corps Headquarters) to rotate in winter 2013-2014 in support of the combatant commander’s mission requirements. The deploying units include Brigade Combat Teams/Combat Aviation Brigades: 2nd Brigade Combat Team, 101st Airborne Division, Fort Campbell, KY; 4th Infantry Brigade Combat Team, 4th Infantry Division, Fort Carson, CO; 3rd Armored Brigade Combat Team, 1st Armored Division, Fort Bliss, TX; and 159th Combat Aviation Brigade, 101st Airborne Division, Fort Campbell, KY; Division Headquarters: 10th Mountain Division Headquarters, Fort Drum, NY; and Corps Headquarters: XVIII Airborne Corps Headquarters, Fort Bragg, NC.

  Leyte, Philippines Humanitarian Assistance for Typhoon Haiyan. On November 9, 2013, the Defense Secretary directed the U.S. Pacific Command to support humanitarian relief operations in the Philippines after Typhoon Haiyan (Yolanda). The aircraft carrier USS George Washington (CVN 73) and other U.S. Navy ships were ordered to the Philippines. The aircraft carrier, which carries 5,000 sailors and more than 80 aircraft, was in Hong Kong for a port visit. In addition to the carrier were the cruisers USS Antietam (CG 54) and USS Cowpens (CG 63), the destroyers USS Mustin (DDG 89) and USS Lassen (DDG 82), and the supply ship USNS Charles Drew (T-AKE-10). Embarked on board the USS George Washington was Carrier Air Wing Five (CVW-5), a collection of aircraft designed to perform various functions including disaster relief. Included were the “Golden Falcons” of Helicopter Sea Combat Squadron 12 flying the MH-60S Seahawk and the “Saberhawks” of Helicopter Maritime Strike Squadron 77 flying the MH-60R Seahawk. See CRS Report R43309, Typhoon Haiyan (Yolanda): U.S. and International Response to Philippines Disaster, coordinated by Thomas Lum and Rhoda Margesson, for more information about U.S. relief efforts.

  Burundi and Central African Republic. A small U.S. Air Force support team and two C-17 Globemaster III aircraft began airlift operations on December 12, 2013, in response to a French request for airlift support. The U.S. airmen conducted 16 flights from Burundi to the Central African Republic transporting 857 Burundian troops, 73 pallets of equipment, and 18 Burundian military vehicles. Fewer than 10 Americans remained on the ground serving as liaisons with the French military when operations were completed on December 30, 2013.

  Afghanistan. On December 13, 2013, DOD identified five units to deploy as part of the upcoming rotation of forces operating in Afghanistan. The scheduled rotation involves elements of one infantry brigade combat team (IBCT) with roughly 3,200 personnel (1st Brigade, 82nd Airborne Division); elements of one cavalry regiment (CR) with roughly 2,050 personnel (3rd Cavalry Regiment); elements of two combat aviation brigades—one with roughly 1,700 personnel and the other with roughly 1,000 personnel (16th Combat Aviation Brigade and 12th Combat Aviation Brigade), and a division headquarters element with roughly 350 personnel (1st Cavalry Division Headquarters) to rotate in spring 2014 in support of the combatant commander’s mission requirements. The deploying units include Brigade Combat Teams/Combat Aviation Brigades: 1st Brigade, 82nd Airborne Division, Fort Bragg, NC; 3rd Cavalry Regiment, Fort Hood, TX; 16th Combat Aviation Brigade, Joint Base Lewis-McChord, WA; and 12th Combat Aviation Brigade, Ansbach, Germany, and Division Headquarters: 1st Cavalry Division Headquarters, Fort Hood, TX. See CRS Report RL30588, Afghanistan: Post-Taliban Governance, Security, and U.S. Policy, for more information.

  South Sudan. On December 18, 2013, at the request of the U.S. State Department, DOD directed two U.S. C-130 aircraft to evacuate 120 personnel from the embassy in Juba, the capital of South Sudan, to Nairobi, Kenya. In President Obama’s report to the Congress on December 19, 2013, he provided information on the deployment of U.S. forces to support the security of U.S. citizens and personnel at the U.S. embassy in South Sudan consistent with the War Powers Resolution (P.L. 93-148). On December 21, 2013, 46 additional U.S. military personnel deployed by military aircraft to the area of Bor, South Sudan, to conduct an operation to evacuate U.S. citizens and personnel. After the aircraft came under fire, the operation was curtailed due to security considerations and the aircraft and all military personnel onboard departed without completing the evacuation. See CRS Report R43344, The Crisis in South Sudan.

  III aircraft began airlift operations on December 12, 2013, in response to a French request for airlift support. The U.S. airmen conducted 16 flights from Burundi to the Central African Republic transporting 857 Burundian troops, 73 pallets of equipment, and 18 Burundian military vehicles. Fewer than 10 Americans remained on the ground serving as liaisons with the French military when operations were completed on December 30, 2013.

  Afghanistan. On December 13, 2013, DOD identified five units to deploy as part of the upcoming rotation of forces operating in Afghanistan. The scheduled rotation involves elements of one infantry brigade combat team (IBCT) with roughly 3,200 personnel (1st Brigade, 82nd Airborne Division); elements of one cavalry regiment (CR) with roughly 2,050 personnel (3rd Cavalry Regiment); elements of two combat aviation brigades—one with roughly 1,700 personnel and the other with roughly 1,000 personnel (16th Combat Aviation Brigade and 12th Combat Aviation Brigade), and a division headquarters element with roughly 350 personnel (1st Cavalry Division Headquarters) to rotate in spring 2014 in support of the combatant commander’s mission requirements. The deploying units include Brigade Combat Teams/Combat Aviation Brigades: 1st Brigade, 82nd Airborne Division, Fort Bragg, NC; 3rd Cavalry Regiment, Fort Hood, TX; 16th Combat Aviation Brigade, Joint Base Lewis-McChord, WA; and 12th Combat Aviation Brigade, Ansbach, Germany, and Division Headquarters: 1st Cavalry Division Headquarters, Fort Hood, TX. See CRS Report RL30588, Afghanistan: Post-Taliban Governance, Security, and U.S. Policy, for more information.

  South Sudan. On December 18, 2013, at the request of the U.S. State Department, DOD directed two U.S. C-130 aircraft to evacuate 120 personnel from the embassy in Juba, the capital of South Sudan, to Nairobi, Kenya. In President Obama’s report to the Congress on December 19, 2013, he provided information on the deployment of U.S. forces to support the security of U.S. citizens and personnel at the U.S. embassy in South Sudan consistent with the War Powers Resolution (P.L. 93-148). On December 21, 2013, 46 additional U.S. military personnel deployed by military aircraft to the area of Bor, South Sudan, to conduct an operation to evacuate U.S. citizens and personnel. After the aircraft came under fire, the operation was curtailed due to security considerations and the aircraft and all military personnel onboard departed without completing the evacuation. See CRS Report R43344, The Crisis in South Sudan.

 31. MatkaPolka said

  2014 South Korea. On January 7, 2014, DOD announced the rotational deployment of the U.S. Army’s 1st Battalion, 12th Cavalry Regiment, 1st U.S. Cavalry Division from Fort Hood, TX, to Camps Hovey and Stanley, Republic of Korea, on February 1, 2014. Comprised of approximately 800 soldiers, this combined arms battalion will deploy to conduct operations in support of U.S. Forces Korea and the Eighth Army. This action supports the U.S defense commitment to the Republic of Korea as specified by the mutual defense treaty and presidential agreements.

  Uganda, South Sudan, the Democratic Republic of the Congo, and the Central African Republic. President Obama announced on March 23, 2014, the deployment of U.S. aircraft, aircrews, and support personnel to central Africa. The total number of U.S. military personnel deployed for this mission is about 280 and may increase to as many as 300. According to the president’s letter to Congress, “The aircraft and personnel providing the enhanced air mobility support will deploy to the Lord’s Resistance Army-affected areas of central Africa episodically, as they are available, and consistent with other Department of Defense requirements.”3

  Iraq. On June 19, 2014, President Obama announced his decision to deploy 300 U.S. military personnel to advise the Iraqi security forces. These special operators will secure the U.S. embassy and personnel operating inside Iraq, assess the situation on the ground, help evaluate gaps in Iraqi security forces, and increase these forces’ capacity to counter the threat posed by the Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL).4 See CRS Report R43612, The “Islamic State” Crisis and U.S. Policy.

  Iraq. June 30, 2014, President Obama ordered an additional 200 military personnel deployed to Iraq to reinforce security at the U.S. embassy in Baghdad and other U.S. facilities as well as at the city’s international airport

  Ukraine. On August 6, 2014, at the request of the U.S. State Department, a dozen American troops from U.S. European Command arrived in Kiev, Ukraine, to help investigate the downing of the Malaysian airliner MH17 that killed all 298 passengers aboard.6 These specialists will assist State Department personnel in Kiev and not visit the crash site in eastern Ukraine, where there is fighting between the Ukrainian forces of the central government and separatists backed by Russia. See CRS Report RL33460, Ukraine: Current Issues and U.S. Policy, for more detail.

  Iraq. On August 13, 2014, Defense Secretary Hagel announced that President Obama had ordered 130 new assessors to deploy to Erbil, Iraq, to assess the scope of the humanitarian mission and develop additional humanitarian assistance options in support of displaced Iraqi civilians trapped on Sinjar Mountain by the ISIL.7 See CRS Report R43612, The “Islamic State” Crisis and U.S. Policy, by Kenneth Katzman et al.

  Poland. DOD announced on August 13, 2014, that 600 soldiers from the 1st Brigade, 1st Cavalry Division, Fort Hood, TX, will rotate to Poland as the next unit to participate in the reassurance initiative. The brigade will be the next unit to take part in ongoing land forces exercises that fall under the umbrella of Operation Atlantic Resolve. According to Pentagon officials, “the United States is demonstrating its continued commitment to collective security through a series of actions designed to reassure NATO allies and partners of America’s dedication to enduring peace and stability in the region, in light of the Russian intervention in Ukraine.”8 See CRS Report R43478, NATO: Response to the Crisis in Ukraine and Security Concerns in Central and Eastern Europe, coordinated by Paul Belkin.

  Iraq. On September 2, 2014, President Barack Obama approved an increase of 350 additional military personnel on the ground in Baghdad providing security at the U.S. embassy compound and its support facilities.9 On September 10, Pentagon Press Secretary Navy Rear Adm. John Kirby announced that “approximately 475 additional service members will be deployed to Iraq to conduct the following missions: advise and assist the Iraqi security forces in order to help them go on the offense against ISIL, conduct intelligence, surveillance and reconnaissance flights to increase U.S. capacity to target ISIL, and coordinate the activities of the U.S. military across Iraq.”10

  Liberia, West Africa. President Obama announced on September 16, 2014, a major increase in the U.S. response to the current Ebola outbreak in West Africa. U.S. Africa Command set up a Joint Force Command headquartered in Monrovia, Liberia, to provide regional command-and-control support to U.S. military activities and facilitate coordination with U.S. government and international relief efforts.11 An estimated 3,000 U.S. forces are to be involved in the upcoming months. Pentagon spokesman Army Col. Steve Warren announced that as of September 29, 2014, about 150 U.S. service members were in the Liberian capital Monrovia, conducting a range of activities in support of the U.S. Agency for International Development, as U.S. Africa Command sets up a joint force command headquarters there to support U.S. military activities.12 See CRS Insights IN10152, Increased Department of Defense Role in U.S. Ebola Response.

  Liberia and Senegal, West Africa. On October 1, 2014, Defense Secretary Hagel authorized the deployment of 700 soldiers from the 101st Airborne Division headquarters to Liberia to help with the Ebola epidemic. By October 3, there were 205 U.S. service members in Liberia, with another 26 in neighboring Senegal to establish a cargo-processing hub in support of Operation United Assistance, the international effort to battle Ebola in West Africa.13
  On October 29, a 20-member team of Air Force medical trainers arrived in Monrovia, Liberia, to train non-U.S. medical personnel as part of Operation United Assistance. On October 31, a team of soldier-scientists who are part of an Army expeditionary laboratory unit based in Aberdeen, MD, deployed to Liberia for up to a year to establish four labs outside Monrovia and contribute to the U.S. effort to halt Ebola outbreaks in West Africa.14 See CRS Report R43697, The 2014 Ebola Outbreak: International and U.S. Responses, for additional information.

  Iraq. On November 7, 2014, the President authorized the Secretary of Defense to deploy to Iraq up to 1,500 additional U.S. personnel over the coming months, in a non-combat role. CENTCOM will establish two expeditionary advise and assist operations centers, in locations outside of Baghdad and Erbil, to provide support for the Iraqis at the brigade headquarters level and above.15
  Dakar, Senegal. On November 10, 2014, 35 airmen and two Air Force C-130 Hercules aircraft from Dyess Air Force Base, TX, joined forces with more than 70 airmen from the Kentucky Air National Guard’s 123rd Contingency Response Group who have been operating a cargo hub at the International Airport in Dakar since October 5 as part of Operation United Assistance.16
  Senegal and Liberia, West Africa. On November 14, 2014, Secretary of Defense Chuck Hagel signed an order authorizing the involuntary mobilization of approximately 2,100 Army Reserve and Army National Guard soldiers to support Operation United Assistance.17 These troops would replace forces in Senegal and Liberia who are supporting the U.S. response to the Ebola outbreak.
  Vilnius, Lithuania. On November 24, 2014, Lt. Gen. Ben Hodges, the commander of U.S. Army Europe, stated that soldiers of the 1st Cavalry Division and later replacement units would rotate to locations in Eastern Europe through the end of next year as part of Operation Atlantic Resolve. Those rotations could continue beyond 2015.18

  Iraq. On December 19, 2014, Pentagon Press Secretary Navy Rear Adm. John Kirby announced that up to 1,300 more U.S. troops, including approximately 1,000 soldiers from the Army’s 82nd Airborne Division, will deploy to Iraq in late January 2015 to “to train, advise and assist Iraqi security forces.”19

  2015 Liberia and Senegal, West Africa. On January 8, 2015, Pentagon spokesman Army Col. Steve Warren announced that 2,367 DOD personnel were involved in the battle to stop the spread of Ebola. Most of those personnel (2,174) are based in Liberia’s capital, Monrovia, and the remaining 193 personnel were Marine Corps members and port operations personnel operating in Dakar, Senegal. The Pentagon noted that U.S. military personnel were not involved in treating patients with Ebola. Instead, U.S. military personnel provided continuing logistical support and training for health care workers, testing medical samples, and constructing treatment units.20
  Korea. On March 20, 2015, the Defense Secretary approved the nine-month rotation of a multiple launch rocket system (MLRS) battalion of approximately 400 soldiers from the 2nd Battalion, 20th Field Artillery to the Republic of Korea (ROK) in June.21 They will join the 210th Field Artillery Brigade at Camp Casey, ROK.

  Iraq. On June 10, 2015, President Obama authorized Defense Secretary Carter to provide a small increase in additional U.S. personnel to be deployed to Iraq in a noncombat role. The President authorized up to 450 additional U.S. personnel to deploy to Iraq to expand the U.S. advise-and-assist mission at Taqaddum Air Base in support of the Iraqi government.22 This brings U.S. troop totals up to 3,550 authorized across Iraq. These forces are intended to provide an advisory, training, and support role and not conduct offensive ground combat operations.23

  Iraq, Afghanistan and Middle East. On August 5, 2015, the Army announced unit rotations involving 3,000 troops in August and September. About 1,250 soldiers from the 1st Brigade Combat Team, 10th Mountain Division, based at Fort Drum, New York, are slated to rotate to Iraq for nine months.24 An additional 300 10th Mountain troops are to join another 1,000 troops from the 3rd Brigade Combat Team of the 10th Mountain based at Fort Polk, Louisiana, to deploy to Afghanistan.25

  Kuwait. On September 24, 2015, the Department of the Army announced that approximately 4,000 soldiers from the 2nd Brigade, 1st Infantry Division stationed at Fort Riley, Kansas, will deploy in late fall.26 The deployment is a nine-month rotational replacement of troops.

  Cameroon. On October 14, 2015, President Obama sent a letter to the Speaker of the House, consistent with the War Powers Resolution, regarding the deployment of 90 U.S. troops to Cameroon, with the consent of the government of Cameroon, to help fight against the Islamist militants Boko Haram. This deployment is in advance of expected additional U.S. armed forces personnel to Cameroon to conduct airborne intelligence, surveillance, and reconnaissance operations in the region.27 The total number of U.S. military personnel to be deployed is approximately 300. See CRS Report R43377, Crisis in the Central African Republic, by Alexis Arieff and Tomas F. Husted.

 32. MatkaPolka said

  KONIEC TEGO RAPORTU – CELOWO PRZEDSTAWIONA CAŁOŚĆ

  ŻEBY LUDZIE ZDALI SOBIE SPRAWĘ

  USA – to naprawdę bandyckie państwo!!!

Sorry, the comment form is closed at this time.