Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Opinia: państwa BRICS muszą położyć kres bezprawiu dolara

Posted by Marucha w dniu 2016-02-17 (Środa)

Indie przejmują przewodnictwo w BRICS. Zdaniem ekspertów, rosyjski kurs na umocnienie instytucji finansowych BRICS będzie kontynuowany.

15 lutego Indie przejęły od Rosji przewodnictwo w BRICS. Strona indyjska zamierza rozwijać inicjatywy omawiane w okresie rosyjskiego przewodnictwa, a także wysunąć własne propozycje.

Do udziału w pracach organizacji będą zapraszane społeczności eksperckie ze wszystkich pięciu krajów wchodzących w skład BRICS — Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA.

W okresie rosyjskiego przewodnictwa w BRICS, od kwietnia 2015 roku do lutego 2016 roku, miało miejsce ponad 100 imprez i podpisano przeszło 30 kluczowych dokumentów. Najważniejszym wydarzeniem był szczyt państw BRICS w Ufie. Powołano na nim do życia dwie instytucje finansowe BRICS — Nowy Bank Rozwoju i Pulę Warunkowych Rezerw Walutowych z łącznym kapitałem w wysokości 200 mld dol.

Analitycy prognozują, że głównym tematem BRICS w tym roku będzie gospodarka. Doktor nauk ekonomicznych, profesor Wiktor Jefimow uważa, że Indie przewodzące teraz grupie BRICS pociągną kurs realizowany przez Rosję.

Jego zdaniem, nie należy oczekiwać zmian, tylko spodziewać się realizacji dotychczasowego kursu. „W okresie rosyjskiego przewodnictwa w BRICS uczyniono bardzo wiele. Ponieważ Indie mają bezpośredni związek z bankiem BRICS, to wyłaniają się nowe ciekawe możliwości. Wydaje mi się, że na obecną chwilę głównym zadaniem jest ustalenie koncepcji rozwoju BRICS. Przecież cała ta geopolityczna supremacja Stanów Zjednoczonych opiera się na emisji dolara i na tym, że wszystkie kraje się nim posługują… Jedyna rzecz, która może zmienić sytuację w skali światowej to rezygnacja z dolara przez dużą grupę państw. I dziś nastał czas utworzenia, być może pod egidą BRICS, realnej koalicji, która będzie mogła żyć bez dolara” — powiedział Wiktor Jefimow na antenie radia Sputnik.

Jefimow jest przekonany co do tego, że już w najbliższym czasie kraje BRICS będą mogły w zupełności zrezygnować z dolara.

„Problem ten można rozwiązać bardzo prosto. Zamiast handlu w dolarach albo euro, kraje BRICS, które mają już znaczący udział na światowym rynku, umawiają się, że handlują na swoim terytorium wyłącznie we własnej walucie. To znaczy żadne inne środki nie będą dopuszczane do obiegu w tych państwach. I wprowadzi się także walutę przejściową. Można ją nazwać jak się chcę, „ruan”, „brics” — nieistotne. Ona będzie walutą wymienną. Nie będzie można nią płacić, a jedynie wymienić na pieniądze innego państwa członkowskiego BRICS. W taki sposób położony zostanie kres dolarowemu bezprawiu, jaki panuje na świecie. Na takie przestawienie się z jednej waluty na drugą potrzeba zaledwie roku, dwóch lat, nie więcej — uważa ekonomista.

Ogólnie rzecz biorąc, BRICS jest, jego zdaniem, unikatową społecznością, z punktu widzenia jej samowystarczalności.

„Jeśli mówić już nie o środowisku finansowym, lecz o realnej gospodarce, to ważne, by wśród państw BRICS kształtowała się ona wedle zasady globalnego superkoncernu, samowystarczalnego na swoim terytorium. I faktycznie, jeśli przyjrzeć się wymianom handlowym między państwami BRICS, to szybko zrozumiemy, że wszystkiego mamy w bród — i surowca, i energii, i rąk do pracy. I wszystko to powinno być sprzężone w jeden działający mechanizm. Powinna być budowana realna gospodarka na solidnym naukowym fundamencie. Plan i rynek muszą się wzajemnie uzupełniać — kończy Wiktor Jefimow.

http://pl.sputniknews.com

Zob. też:
WSJ: amerykańskie fundusze rozpoczynają wojny walutowe przeciwko juanowi

Komentarzy 8 to “Opinia: państwa BRICS muszą położyć kres bezprawiu dolara”

 1. AlexSailor said

  I tak zachód wykonał mistrzowskie cięcie, obciął sobie za jednym razem łeb i obie łapy niszcząc przy okazji białego człowieka.
  Bo to nie Rosjanie będą dominować w niemal trzy miliardowym BRICSie.
  Ale czy Rosja ma inne wyjście?

  Liczbowo nie będą dominować…
  Admin

 2. Joe said

  Zarowno BRIKS jak i DOLAR nie maja innego wyjscia jak Ciepla Wojna…wspolpraca ale bez POlitycznie POprawnego POdlizywania…Zyd zaczyna przegrywac z Jednobiegunowym POrzadkiem na Ziemi….Slowa Putina ze swiat bedzie wielobiegunowy sprawdzaja sie….Prorok cy Co??

 3. Tekla said

  Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Węgier Wiktor Orban podkreślali dzisiaj wolę dobrych stosunków między ich krajami. Orban, który przebywa w Rosji z wizytą roboczą, wskazał, że normalizacja stosunków między UE i Rosją odpowiada interesom Węgier. Rosyjskie media informują, iż Orban podziękował Putinowi za wysiłki, które podejmuje on „mimo niełatwych czasów, w interesie przyjaźni rosyjsko-węgierskiej”.

 4. Tekla said

  całość..

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/wladimir-putin-i-wiktor-orban-podkreslili-chec-dobrych-relacji-rosji-i-wegier/829plx

 5. wandaluzja said

  BRICS to powołałem ja. Otóż gdy przeczytałem, że Czeski reaktor SKODA IV generacji zakupiły Słowacja, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Litwa, Rosja, Indie, Afryka Południowa i Brazylia to udałem się do konsulatu czeskiego 2 ulice dalej i poprosiłem grzecznie o prospekt handlowy Rektora Skoda, gdyż podejrzewałem, że jest to czeskie opracowanie minireaktora URSZULA SIPIŃSKA, który chciałem produkować u CEGIELSKIEGO lub SKODY.
  Byłem tam jeszcze ze 3 razy, ale ambasada Czeska w Warszawie załatwić tego Nie Chciała, aż konsulat Czeski skierował mnie do Groźnego WYKIDAJŁY.
  Wypada mi to tłumaczyć, że sprawę załatwili nie Czesi, ale ich klienci: Brazylia, Rosja, Indie i Afryka Południowa, którzy postanowili na podstawie reaktora SKODA powołać system finansowo-gospodarczy, z której to racji dokooptowano Chiny przekształcając psa BRYSIA w BRICS-a.
  Groźnego Wykidajłę wystawili więc przeciw mnie nie Czesi, ale BRICS, który chroni swe wnuki spermą jerozolimską – ale jeśli będą tak grać to wnuki spermę jerozolimską mieć będą, jak przez okradzenie mnie przez Amerykanów i Japończyków we wrocławskiej TOSIBIE cesarz japoński został Synem Abrahama biorąc na siebie odium Fukushimy, z I ratą 250 miliardów $ a II dużo większą.
  Dziś przeczytałem, że Kanclerz Merkel „czuje się OSZUKANA”? – Pytam, się przez kogo? bo może przez Tysiąc Profesorów masońskiego rodu, którzy wytłumaczyli jej, że to Majaki Chorego Człowieka, jak mojej matce. A co będzie z BRICS jeśli sperma jerozolimska nie zostanie spadkobiercą Prawdziców? Ja poprawiłem Keynesa dzieląc kapitał ANTYKRYZYSOWO na Męski (papiery wartościowe) i Babski (złoto), co jest ważniejsze od BRICS-u i Satelitarnej Detekcji Złota.

 6. BRICS to jest jedno ale na dzien dzisiejszy euro jest zakala Ameryki i oczywiscie zjednoczona europa,tyko trzeba pamietac ze Ameryka jest potega militarna i gospodarcza a prezydent Mr.Putin w mojej i nie tylko w mojej ocenie byl i jest Prezydentem nr.jeden na swiecie

 7. Joe said

  Re 6…Jest najlepiej rozwinietym czlowiekiem wsrod prezydentow calego swiata…Rozwinietym Fizycznie,Psychicznie a matka wychowala go Duchowo…choc przez wiele lat ukrywal to w tajemnicy…Znam poprzez moje klubowe kontakty wielu pracownikow rosyjskiej ambasady ,ktora swoja rezydencje posiada obok naszj stacji USCG na Long Islanad…Cudem uniknal smierci w wielu akcjach rosyjskiej bezpieki…I cudem uzyskal zaufanie kiedy Rosja znalazla sie w klopotach.A rezultaty sami widzimy ,gdzie jest Rosja a gdzie Polska dzisiaj.Tylko Pan Roman K kiedys wspomnial ze Chiny wziely ekonomiczny wzorzec z Solidarnosci zalozen.A ja dodam ze Solidarnosc swoj wzorzec oparla na dzialaniach ekipy Gierka ktorego banksterzy musieli stacic ze stolka ,bo szedl inna droga niz oni zakladali…Bral kredyt ,ale dobrze inwestowal i szybko splacal…Banksterka tego nie lubi i dziala tak jak zadzialala w Polsce,potem chciala zadzialac w Rosji..nie udalo sie to nadrobila w Iraku,Libii i Syrii i na Ukrainie.

 8. bodo said

  ” I wprowadzi się także walutę przejściową. Można ją nazwać jak się chcę, „ruan”, „brics” — nieistotne. Ona będzie walutą wymienną. Nie będzie można nią płacić, a jedynie wymienić na pieniądze innego państwa członkowskiego BRICS. W taki sposób położony zostanie kres dolarowemu bezprawiu, jaki panuje na świecie. Na takie przestawienie się z jednej waluty na drugą potrzeba zaledwie roku, dwóch lat, nie więcej — uważa ekonomista.”

  My sze zgadzamy na te, one te walute mogę nazwać „jordan” i szebe te szanowne pany nie sapomnieli zamuwienia jej u nasze FED, to mosze robić pokuj na cały szwiat.

Sorry, the comment form is closed at this time.