Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Anucha o Czy Polska ma politykę wschodn…
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (60 – …
  Dziadzius o Step we krwi?
  Rokitnik o Step we krwi?
  Alina@Warszawa o Step we krwi?
  revers o List otwarty do łajdaka
  osoba prywatna o Wolne tematy (60 – …
  Maverick o Eksperci ONZ: „Aborcja podstaw…
  osoba prywatna o Wolne tematy (60 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (60 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (60 – …
  Maverick o List otwarty do łajdaka
  osoba prywatna o Wolne tematy (60 – …
  Siekiera_Motyka o Wolne tematy (60 – …
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (60 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 497 obserwujących.

Wywiad z Bratislavem Zivkovicem, komendantem serbskich czetników

Posted by Marucha w dniu 2016-02-24 (Środa)

Miesiąc temu Marcin Wyrwał na łamach niemieckiego portalu Onet, opublikował swój wywiad z Bratislavem Zivkovicem, liderem serbskich czetników, który w tym czasie przebywał w Polsce.

Słowo “wywiad” jest tutaj dosyć mylące, ponieważ były to strzępy wypowiedzi Zivkovica, będące raczej tłem dla opinii Wyrwała i przyklaskującym mu “specjalistom”. Według mnie wywiad ma służyć poznaniu opinii drugiej osoby, dać jej szanse wypowiedzi.

Można oczywiście przeprowadzić dyskusję, ale wtedy rozmówca musi mieć szansę ustosunkowania się do argumentów oponenta. W materiale Onetu tego zabrakło. Zwyczajna tendencyjna propagandówka. Ekipa Onet-u była obecna przy złożeniu wieńca na cmentarzu wojskowym na Powiązkach pod płytą pamiątkową mjr Dragana Sotirovica, ale o tym ani słowa Wyrwał nie wspomniał – poprawiłoby to wizerunek Zivkovica? Zapewne.

Osoba komendanta serbskich czetników zainteresowała mnie do tego stopnia, że postanowiłem sam z nim porozmawiać. Zivkovic w ostatnim czasie dużo podróżował, ale ostatecznie udało nam się przeprowadzić poniższą rozmowę. Zapraszam do lektury

Kim są czetnicy?

– Czetnicy to bardzo stara wojenna tradycja wywodząca się z drugiej połowy XIX wieku. Nasz serbski król wydał polecenie sformowania oddziałów serbskich ochotników. Przyjęto ł zasady wojenne rodem z dawnej Polski, tradycję wojny podjazdowej – partyzanckiej, zaczepnej. Jednocześnie było to odniesienie do polskiej walki w Wiośnie Ludów. Początkowo czetnicy wywodzili się z Bośni i Hercegowiny, a dopiero potem ruch zaszczepiono na grunt Serbii macierzystej. Ci pierwsi ochotnicy walczyli na wojnie o Kosowo, Metochię i północną, serbską Macedonię – przeciwko Turkom i Albańczykom. Ochraniali serbski lud. Później brali udział w Wojnach Bałkańskich, wojnach światowych.

Historia zapamiętała ich zwłaszcza z walki na froncie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, jak mówi się w Rosji o II Wojnie Światowej – walczyli przeciwko faszystom i komunistom.

Dlaczego również przeciwko komunistom? Chodzi o komunistów jugosłowiańskich, czy radzieckich?

– Jugosławia nie zgodziła się na dyktat Niemiec. Serbowie nie mogli stać się sługami Rzeszy. Dragoljub Mihailović powołał ruch oporu [Królewskie Wojska Jugosłowiańskie w Ojczyźnie – red] – czetnicki, który postawił sobie za cel walkę przeciwko Niemcom, o wolność serbskiego narodu, za króla i ojczyznę. W pewnym momencie pojawiają się komuniści, ale im nie chodziło o walkę z faszystami tylko o przeprowadzenie rewolucji.

Przyszli komuniści – w sensie Związek Radziecki?

– Nie, jugosłowiańscy komuniści, ale popierani przez Związek Radziecki. Czerwoni chcieli zrobić to samo co zrobili w czasie rewolucji w Rosji – wbić narodowi nóż w plecy. My wykrwawialiśmy się w walce z hitlerowcami, a oni zadawali nam ciosy w plecy. I to samo zresztą działo się w Bułgarii, Polsce, Rumunii i innych krajach, które znajdowały się pod kontrolą czerwonych. Podobnie w wielu krajach okupowanych przez brunatnych, znajdowali się kolaboranci – nie inaczej i u nas – był mały czetnicki oddział, który współpracował z Rzeszą.
Oficjalnie gen. Mihailović wydał rozkaz, aby tych zdrajców zniszczyć.

Już po wojnie, komuniści nakręcili taką propagandę, że to wszyscy czetnicy byli kolaborantami. Samego Mihailovića sprzedali alianci oddając go w ręce bolszewików [Proces zakończył się po siedmiu dniach. 17 lipca został rozstrzelany przez pluton egzekucyjny – red.] , a następnie wszyscy liczący się przywódcy zachodni uznawali go za bohatera. Został odznaczony przez  Trumana (*) za walkę z nazistowskim okupantem, ale dla komunistów w dalszym ciągu był kolaborantem.

Tak napomnę tylko o kolaborantach w czasie II Wojny Światowej, w Polsce pod koniec wojny Hitler dał przyzwolenie na sformowanie polskiej armii, wcześniej bezskutecznie starał się stworzyć marionetkowy rząd polski, ale nie było chętnych do współpracy. Bodajże w 1944 r stworzono Legion Orła Białego, jako polski oddział walczący u boku Niemiec- z tymże Polaków tam prawie nie było, a po zrzuceniu ich za linię frontu, słuch o nich zaginął.

– Tak, ja wiem, że u was walczyli porządni ludzie, np. z Armii Krajowej i w ich szeregach byli także czetnicy.

O Polakach walczących w Serbii słyszałem, ale o tym,że Serbowie byli w AK – przyznam, że nie wiedziałem.

– W armii Mihailovića było bardzo wielu ochotników spoza samej Serbii – z Polski, Francji, Ameryki. Jeden z takich oddziałów wyzwolił z niewoli sześciuset pilotów. Sześciuset! To była operacja “Highlanders” –  takiej akcji nie przeprowadzono nigdzie indziej, a tym bardziej nie zrobili nic podobnego komuniści. Właściwie to czerwoni w Jugosławii nie uwolnili ani jednego pilota. Można po raz kolejny zastanowić się, kto walczył z Hitlerem, a kto …zajmował się czymś zupełnie innym.

Po wojnie komuniści zniszczyli Serbię. Podzielili ją. Tito prowadził taką politykę, aby maksymalnie osłabić naród serbski. Swoją “mądrość” wyrażali w zdaniu ”maleńka Serbia, wielka Jugosławia”. Stworzyli Macedonię, która jest przecież południową Serbią, wmawiali Czarnogórcom, że nie są Serbami – a kimże niby? Bośniakom, którzy przyjęli islam oznajmili, że są osobnym narodem, a przecież zawsze się uważali za Serbów. Podobnie i na Ukrainie się działo – wmówili ludziom, że Ukraińscy nie są ruscy. A po upadku komunizmu wszystko poszło w stronę dalszych podziałów, czerwoni dzielili raz, Zachód ponownie.

Komunizm dla Serbów jest złem. Zresztą natura komunizmu jest zła dla całego świata.

A po upadku komunizmu?

– Slobodan Milošević – zdrajca, sprzedawczyk, komunista. Dla niego nie były ważne interesy narodu, ale to, aby sprawować władzę. Sprzedał Serbów z Bośni i Hecegowini. Sprzedał naszych braci w Kosowie. Podczas wojny z NATO, bombardowali nas z samolotów, wystrzeliwali rakiety. To tchórze, którzy bali się zejść na ląd – a my na nich czekaliśmy. Jednak politycy nas zdradzili.

A pamiętam, że w Bośni walczył Polak po naszej stronie. Tam w ogóle walczyło po naszej stronie bardzo wielu ochotników z całego świata. Oni przyjeżdżali także po to, aby walczyć z Amerykanami – przyjeżdżali specjalnie, aby spotkać ich w boju.

Radko Mladić, kim on jest dla Serbów?

– To bohater! Najlepszy dowódca, znakomity strateg. Honorowy człowiek, co powiedział tak zrobił. To co o nim później Zachód mówił to same kłamstwa. Popatrz jakie normy obowiązują w Hadze – ilu Chorwatów, Bośniaków odpowiadało tam przed sądem? Ile zapadło wyroków? Cały ten cyrk jest skierowany przeciwko Serbom. A Mladića Serbowie kochają, czy to w Czarnogórze, czy w Republice Serbskiej – po prostu kochają.

Swoją drogą on nie był nacjonalistą. Wywodził się z komunistycznej rodziny, w trakcie II Wojny Światowej z rąk czetników zginęli jego krewni, potem była ta komunistyczna spirala propagandy i kiedy była nowa wojna, to na widok czetnickiej wstążki się denerwował. Mówił, że nie życzy sobie czetników u siebie. A później zmienił zdanie, zobaczył jak nam zależy na narodzie, rozmawiał z ludźmi, widział nasz zapał – i całkowicie zmienił zdanie. On przede wszystkim żył i walczył, aby chronić nasz naród – to jego misja.

Wojna z NATO…Polska również jest członkiem Sojuszu, polska armia również była w Serbii. Jaki miało to wpływ na postrzeganie przez Serbów naszego narodu?

– Nie mogliśmy uwierzyć. Nie rozumieliśmy. Byliśmy w szoku i byliśmy naprawdę źli – dlaczego bracia Słowianie przyszli z bronią przeciwko Słowianom? Jesteśmy bardzo emocjonalnym narodem, reagujemy emocjami – dlatego najpierw patrzyliśmy na was przez negatywny pryzmat. Podobnie zresztą z Bułgarami. Oni nie raz sprzedawali się, czy to Turkom, czy Zachodowi, przeciwko nam, przeciwko Rosji – i tego również nie potrafiłem zrozumieć – dlaczego? Ale dzisiaj mam wielu przyjaciół w Bułgarii i oni nie myślą już tak. Nie chcą konfliktów z Serbami, czy Rosjanami. Dużo się zmieniło i dużo się wciąż zmienia.

Wracając do Polaków. Najpierw to były emocję, złe emocje. A później ludzie dostrzegli, że w Polsce działa bardzo dużo dobrych organizacji. W Polsce, w Czechach, w Słowacji działa ogromnie silna propaganda Zachodu i my to już zrozumieliśmy. Dlaczego tak wielu ludzi było negatywnie nastawionych wobec Serbów? Nie mówię o Hadzę, czy jakimś tam Zachodzie, mówię o Polakach, Słowakach – o naszych ludziach. A potem ten wirus propagandy przyszedł do nas i popatrzyliśmy na wszystko zupełnie inaczej, zrozumieliśmy, że propaganda sił zachodnich, wrogich sił, jest olbrzymia, ale to co myślą ludzie – to już inna sprawa.W latach 90-tych ludzie za okno na świat mieli telewizję, radio. A teraz mają internet i sami mogą popatrzeć jak jest – bez tej całej nagonki, informacyjnego dyktatu.

Kiedy byłem w Polsce, moi rodacy wysyłali mi sms-y i pytali: “I jak tam jest? Co o nas mówią Polacy?”. I ja im odpowiadałem, żeby popatrzyli jak mnie przyjęto, jak mnie goszczą. I wtedy wielu Serbów, Rosjan mówiło: “my nie wiedzieliśmy, że tak jest … .“. Powiem tak, jeżeli ludzie czegoś nie wiedzą, nie znają, to się tego boją. I tak się dzieje, że Polacy, Serbowie, Rosjanie się nie znają właściwie i stąd pojawiają się różne stereotypy. A kiedy już się poznają … pamiętam takiego Polaka, Jacka, on był bardzo negatywnie nastawiony względem nas, a potem przyjechał do Serbii i obecnie 30% jego serca jest serbskie <śmiech>. On zwalczył swoje uprzedzenia, przyjechał, zobaczył.

Był Pan ostatnio w Polsce.

– Byłem na cmentarzu oddać hołd Polakowi, który walczył po naszej stronie w trakcie II Wojny Światowej, oraz Serbowi, który walczył w Armii Krajowej. Później byłem na spotkaniu z Obozem Wielkiej Polski. Zwiedzałem wasz kraj, który bardzo mi się podoba, zwłaszcza Kraków. Przyjęcie ze strony Polaków – rewelacyjne! Szkoda tylko, bardzo szkoda, że od czasów zakończenia II Wojny Światowej Polska nie prowadzi swojej niezależnej polityki i bardzo wiele na tym traci. Obecnie Zachód, Amerykanie i Niemcy sprawują nad Polską protektorat, zarząd. A jaki ma Polska cel np. w utrzymywaniu sankcji przeciw Rosji? Popatrzmy na zwyczajnych ludzi – nie polityków – oni chcą pracować, mieć za co utrzymać rodzinę. Gospodarcza współpraca z tak ogromnym i chłonnym rynkiem rosyjskim na pewno by Polakom się przydała. Nie mówię teraz o polityce, ale o zwyczajnej gospodarce, o handlu. Zamiast tego co jest? Sankcje. Komu potrzebne? Na pewno nie Polakom. U nas również próbowano wprowadzić taką antyrosyjską politykę, ale nie – Serbowie nigdy się na to nie zgodzą. Nigdy.

Unia Europejska?

– Nie tylko nacjonaliści, ale Serbowie w ogóle, nie popierają Unii Europejskiej. I mamy obecnie duży problem, a jest nim nasz rząd, który się rękami i nogami pcha do UE. Ale Serbom Unia jest całkowicie niepotrzebna. UE nic dla nas nie zrobi, a wręcz przeciwnie. Bruksela rozpocznie po aneksji stałą jedną formułę: “daj to, daj tamto”. Ośrodki badawcze, dodajmy, że rządowe, przeprowadziły sondaż i 45% ankietowanych opowiedziało się za tzw. integracją. My wierzymy, ze za kilka lat Unia się rozpadnie. Nie będzie to jednak pokojowy rozpad. Niemcy czerpią swoją siłę z UE i nie dopuszczą do tego, aby ich strefa kontroli się rozsypała. A z kim będą walczyć? Czas pokaże.

W Kosowie nie zostało już wielu Serbów. Jest więc możliwe, aby ta ziemia wróciła do Serbii?

– Kosowo i Metochia. O tym często się zapomina. My moglibyśmy już dzisiaj ruszyć i odebrać te ziemię, dla nas jest po prostu niedopuszczalne, aby macierz Serbii była pod jakaś albańską okupacją. Nigdy się z tym nie pogodzimy. Ale jeżeli dzisiaj nasze wojska rozpoczną marsz, to jutro będą sankcję, a pojutrze znowu bombardowania. Zachód nie dopuści, abyśmy odzyskali to co nam wydarto.

Dlatego czekamy. Cierpliwie czekamy, aż sytuacja geopolityczna ulegnie zmianie. A wiele się zmienia.Turcja jest zajęta w Syrii i w wojnie z Kurdami. Rośnie ryzyko wojny turecko-rosyjskiej. Widzisz, politycy sprzedali jakby domy, ale nie mogli sprzedać ziemi, ponieważ ta należy do narodu. I kiedy sytuacja geopolityczna będzie korzystna – wrócimy, zjednoczymy wszystkich Serbów.

Donbas. Co Pan robił w Donbasie.

– Walczyłem. Zebrałem oddział czetnickich ochotników i pojechaliśmy walczyć. Po przyjeździe zapytaliśmy, gdzie teraz najniebezpieczniej, odpowiedziano nam, że w Ługańsku (swoją drogą to miasto założone przez serbskich osadników), tak więc pojechaliśmy do Ługańska. Pełniliśmy tam działania obronne, utrzymywaliśmy swoje stanowiska na linii frontu, ochranialiśmy linie zaopatrzeniowe, ale nie prowadziliśmy natarcia. Dlaczego? Dlatego, że tam brat brata zabija. My nie chcieliśmy atakować braci, ale chcieliśmy ochronić bliski nam naród. Później przyszły pierwsze porozumienia mińskie, polityka. A to już nie dla mnie, więc wyjechałem.

I po powrocie nie było problemów?

– Były, oczywiście, że były. Władze specjalnie wprowadziły takie prawo, że za służbę w obcej armii można być uwięzionym na 8 lat, a organizatorzy tacy jak ja – na 12. Tylko, że ten przepis wszedł w życie już po naszym wyjeździe, więc nic z prawnego punktu widzenia nie mogli nam zrobić. Ale wielu moich ludzi było z Czarnogóry, Bośni i oni już nie mogli wrócić do swoich domów.

Na zakończenie, kilka słów do polskiego czytelnika?

– Coś się kończy. Era, polityczny czas jaki znamy, dobiega końca. Natomiast my Słowianie – Polacy, Serbowie, Czesi, Rosjanie itd. – jesteśmy największą siłą w Europie. Jesteśmy najpotężniejszym narodem w Europie. Ale jesteśmy podzieleni, skłócono nas religią – katolicy, prawosławni – ale co za różnica? Płynie w nas ta sama krew. Tak samo myślimy. Gdybyśmy byli razem, to Zachód padałby przed nami na kolana, a nie odwrotnie, jak to się dzieje dzisiaj.

Jak to się dzieje, ze Berlin i Paryż, przecież w odniesieniu do Słowiańszczyzny to proch, jak to się dzieje, że oni dyktują nam nasze życie? Ponieważ my jesteśmy podzieleni, skłóceni. Zjednoczone państwo Słowian to niewyobrażalne możliwości, niewyobrażalna siła, ale co z tego jeżeli nikt nie wybijał się wzajemnie w takim stopniu jak właśnie my. Ludzie nami rządzący sprzedają nas, nieustannie nas sprzedają.

Ja znam waszą historię – to historia pełna sławy, odwagi i honoru, w was jest skrywana moc, siła. Kiedy tylko Polacy będą z Rosjanami żyli tak jak dzisiaj Serbowie i Rosjanie, to powstanie sojusz silniejszy aniżeli kiedykolwiek Francja i Niemcy mogłyby utworzyć . Tutaj najważniejsze – źródłem tej wspólnej potęgi są Polacy i Rosjanie, ich zgoda jest fundamentem dla przyszłości nas wszystkich. Wam zjednoczonym nikt nigdy nie zagrozi, nikt. Ale nam wrogowie za wszelką cenę nie pozwalają się porozumieć.

Rozmawiał: Dawid Hudziec

Czytaj również: Bratislav Zhivkovic: hołd dla polsko-serbskiego braterstwa broni

(*)  Został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta USA Harry’ego Trumana w 1948 roku amerykańską Legion of Merit, „za wkład w zwycięstwo koalicji antyhitlerowskiej”. Departament Stanu USA zażądał nadania najwyższego stopnia tajności temu odznaczeniu, „aby nie psuć stosunków z Tito”.
W roku 2004, pod wpływem działań Vuka Draśkovicia, opozycjonisty z czasów Tity, parlament Serbii przyjął uchwałę akceptującą dobrą wolę ruchu czetnickiego. We wrześniu 2010 roku przed Sądem Najwyższym rozpoczął się proces rehabilitacyjny Dragoljuba Mihailovicia. 14 maja 2015 roku wydany został wyrok rehabilitujący (Wikipedia).

http://novorossia.today

Komentarzy 8 to “Wywiad z Bratislavem Zivkovicem, komendantem serbskich czetników”

 1. Glock said

  Czysty Rojanin to jak POLAK ktory mysli po Slowiansku.To ludzie ktorzy nie maja pracy I zyja w biedzie.To sa prawdziwi Rosjanie I POLACY.Reszta to cwele szabes goje na uslugach swiatowego ;syjonizmu

 2. Boydar said

  Amen.

 3. święta racja, aż się łezka w oku kręci. Mój ojciec był w Rydze w delegacji ( budowlaniec ) przed rozpadem Związku Radzieckiego , i pamiętam jak mówił, że mieszkający tam Rosjanie byli przyjaźnie nastawienie do nich Polaków, a nasi niestety said

  święta racja, aż się łezka w oku kręci. Mój ojciec był w Rydze w delegacji ( budowlaniec ) przed rozpadem Związku Radzieckiego , i pamiętam jak mówił, że mieszkający tam Rosjanie byli przyjaźnie nastawienie do nich Polaków, a nasi niestety bardziej z dystansem, a nawet z wrogością. Muszę mu teraz przypominać tamte czasy by nie popadł w wir rusofobii serwowanej przez kolorowe pudło – pozdrawiam Sebastian

 4. RomanK said

  [WIEC] Altermnatywne chrzescijanstwo
  pawel machnicki
  Wiec ;Wed 2/24/2016 6:46 AM
  Chrześcijaństwo to nie słowa, lecz czyny Wtorek, 23 lutego 2016 (22:17) Religia chrześcijańska jest konkretna, wyraża się w czynieniu dobra, a nie jest „religią mówienia”, składającą się z obłudy i próżności – powiedział Franciszek podczas dzisiejszej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Komentując Liturgię wtorku II tygodnia Wielkiego Postu, Papież zaznaczył, że życie chrześcijańskie jest konkretne, ale niestety wielu chrześcijan jedynie udaje ludzi wiary, nie wiążąc jej z konkretnym zaangażowaniem czy doświadczeniem służby dla najbardziej ubogich. Franciszek powiązał czytany dziś fragment z proroka Izajasza (Iz 1,10.16-20) i Ewangelii wg św. Mateusza (Mt 23,1-12), by wskazać na konieczność łączenia tego, co mówimy, z tym, co czynimy. Przypomniał, że Pan Jezus demaskował obłudę uczonych w Piśmie i faryzeuszów, wzywając uczniów i tłumy, by zachowywali to, co oni nauczają, ale nie naśladowali ich uczynków. Ojciec Święty zachęcił do zwracania uwagi na nasze czyny. Wielu jest bowiem ludzi, którzy deklarują się jako osoby wierzące, ale nie mają czasu, by rozmawiać ze swoimi dziećmi, posłali swych rodziców do domu starców, a nie znajdują czasu, żeby ich odwiedzić i zostawiają ich samych. Papież podkreślił, że istnieje pokusa mówienia, ale nie czynienia. Tymczasem prorok Izajasz jasno wyraża, czego pragnie od nas Bóg: „Przestańcie czynić zło! Zaprawiajcie się w dobrem! Wspomagajcie uciśnionego, oddajcie słuszność sierocie, w obronie wdowy stawajcie!”. Liturgia dzisiejsza wskazuje także na nieskończone Boże Miłosierdzie: „Chodźcie i spór ze Mną wiedźcie! – mówi Pan. Choćby wasze grzechy były jak szkarłat, jak śnieg wybieleją” (Iz 1,18). – Miłosierdzie Pana wychodzi na spotkanie tych, którzy odważą się z Nim prowadzić spór, ale by dyskutować o prawdzie, o tym, co robię, i tym, czego nie robię, żeby mnie poprawić. I to jest wielka miłość Pana, w tej dialektyce między mówieniem a czynieniem. Być chrześcijaninem oznacza czynić. Pełnić wolę Boga. A w Dzień Ostateczny – ponieważ każdy z nas będzie go miał – tego dnia, o co będzie pytał nas Pan? Czy nam powie: „Coście o mnie powiedzieli?”. Nie! Zapyta nas o to, cośmy uczynili – zaznaczył Franciszek. Ojciec Święty przytoczył 25. rozdział Ewangelii według św. Mateusza o Sądzie Ostatecznym, gdy Bóg zapyta nas o to, cośmy uczynili dla głodnych, spragnionych, uwięzionych, obcych. W tym bowiem wyraża się życie chrześcijańskie. Natomiast samo mówienie prowadzi nas do próżności, do udawania, że jesteśmy chrześcijanami. Ale tak nie można być chrześcijaninem. – Niech Pan obdarzy nas tą mądrością, abyśmy dobrze zrozumieli, na czym polega różnica między mówieniem a czynieniem, niech nas nauczy drogi czynu i pomaga nam iść dalej tą drogą, ponieważ droga mówienia doprowadza nas tam, gdzie byli uczeni w Piśmie, ci duchowni, którzy lubili dobrze się ubierać i zachowywali się, jakby byli obdarzeni majestatem. Ale to nie jest rzeczywistość Ewangelii! Niech Pan nauczy nas drogi konkretnego wyrażania wiary – zakończył swoją homilię Franciszek.

  Artykuł opublikowany na stronie: http://www.naszdziennik.pl/wiara-stolica-apostolska/152867,chrzescijanstwo-to-nie-slowa-lecz-czyny.html

 5. NICK said

  Czyny zatem to także nakaz odpowiedniego nawracania niewiernych. Żydów włączając.
  Czyny zatem to także opór/walka zbrojne. W obronie Wiary, tej Prawdziwej. Ojczyzny Narodu. Rodziny.
  Nieprawdaż Franciszku?

 6. Mordka Rosenzweig said

  re 5

  Szanowny pan Nick,

  Ja pan Mordka bardzo prosi aby nie drasznic pan Franek.

  Pszeciesz pan Franek wyraznie powiedzial, sze dostaje drgawek jak widzi tradycyjny pan katolik.

 7. Janek said

  Najlepszym kazaniem kiedykolwiek wygłoszonym jest prawda. Jako, że nie można napełnić naczyń już pełnych muszą być one wpierw opróżnione, a potem napełnione – prawdą. Przypuszczenie, że grzech może być przebaczony, gdy nie jest porzucony jest z gruntu rzeczy niemądre. Jak wiele z tego wynika dla nas każdy powinien sam sobie odpowiedzieć.

 8. NICK said

  Panie Mordka Szanowny.
  Drgawek to ja jeszcze u Franka nie widziałem. Jeszcze nie. Widocznie jestem mało tradycyjny?
  Jest to całkiem prawdopodobne.
  Lepiej by było by pan Franek nie poczuł Tradycji. Tu. Na ziemi.

Sorry, the comment form is closed at this time.