Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej

Posted by Marucha w dniu 2016-02-27 (Sobota)

Sejmowa komisja przyjęła specjalną uchwałę z okazji 60. rocznicy powstania antykomunistycznego na Węgrzech i Poznańskiego Czerwca, ustanawiającą rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej. W piątek trafi pod obrady Sejmu.

„Dla uczczenia 60. rocznicy antykomunistycznego buntu w Poznaniu w czerwcu 1956 r. oraz 60. rocznicy powstania na Węgrzech w październiku i listopadzie 1956 r. Sejm i Senat RP oraz Zgromadzenie Narodowe Węgier przekonane o szczególnym znaczeniu rocznicy dla wspólnej historii obu narodów ustanawiają rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej” – czytamy w treści uchwały przyjętej przez Senat i sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu.

Podkreślono w niej, że „bohaterski zryw Polaków i Węgrów był przejawem naszego odwiecznego pragnienia wolności i protestu przeciwko zniewoleniu całego regionu wskutek narzuconego po II wojnie światowej podziału Europy”.

„Wzajemna solidarność i pomoc naszych narodów w 1956 r. stanowią szczególną wartość, którą należy wspólnie upamiętnić” – zaznaczono.

W ubiegłym tygodniu uchwała została przyjęta przez Senat, zaś w piątek ma trafić pod obrady Sejmu. W poniedziałek przyjmie ją Zgromadzenie Narodowe Węgier.

PAP / wsumie.pl / Kresy.pl
http://www.kresy.pl/

Komentarzy 8 to “2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej”

 1. Tekla said

  .Ojczyzna? Jego ojczyzną jest Polska, której ziemię całuje kiedy przejeżdża granicę, ale ojczyzną jest także ziemia węgierska „mateczna

  29 marca 1915 r. na Węgrzech urodził się Ernest Niżałowski – nieznany bohater II wojny światowej, polski lotnik, harcerz. We wrześniu br. ukaże się film dokumentalny poświęcony jego wojennym losom, którego współproducentem jest telewizja internetowa RecoTV.

  http://historia.org.pl/2014/03/29/zolnierz-wrzesnia-ernest-nizalowski/

  /zmarł w Budapeszcie 2014r 17 pazdziernika w wieku 99 lat/

 2. Watazka said

  Bardzo sie boje slowa „solidarnosc”. Mam uczulenie.
  Trudno mowic o przyjazni czy wzajemnych porozumieniu, bo porozumien tak bardzo nie ma.
  Nie bylismy tacy solidarni jak Wegrzy wynegocjowaly z Rosja $262 za rope.
  W Unii tez jakos nie popieramy Wegier.
  Ale lubimy pustoslowie.
  Smierdzi zwrot ‚Antykomunistyczny bunt”
  Przeciez wiadomo, ze prowokacje w 1956 roku przygotowalo CIA.

 3. kojak said

  Te syjnistyczne zalgane glupki i zdemoralzowane smieci wycieraja sobie swoje zalgane ryje Polska i jak zawsze wszawe bydlaki robia wszawa wrzawe !Co popieraja syjnistyczne gnoje rozlew krwi ? Te bydlaki juz dosc rozlali polskiej krwi ! To oni podrzegali i wywolali absurdalne powstanie styczniowe ! To te bydlo w duzym stpniu wywolalo powstanie warszwskie ! To zydzisko Retinger w duzym stopniu gnoj przyczybnil sie do wywolania Powstania Warszawskigo ! To te syjoniostyczne bydlo popiera i finamsuje pogrobowcow zbrodniasrzy i bandytow rzadzaach UKraina ! A tu stroja sie w piorka patriotow ! Kto wreszcie tych syjonistycznych bandytow i bydlakow pogoni od wladzy ? Za sprawa afery Sp. Andrzeja Leppera te syjoniswtyczne bydlo zawsze po wsze czasy bedzie zwyklymi bandytami !

 4. Tekla said

  Ad. 3 p.Watazka

  Dobrze pan czuje..dokładnie w szczególności Polonia swietuje na Węgrzech Solidarność ,Katyń..oraz zrywy….1956..dzis juz wiadomo ,ze 56 był dobrze przygowany przez Radio WE,, i Gladio.

 5. janusz said

  Szanowny Panie Kojak bardzo zeczowo i konkretnie, popieram Pana z calego serca. Zawsze mielismy nie-rzad polsko jezyczny. Pozdrawiam serdecznie.

 6. wielkopolanin said

  Lengyel, Magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát

 7. NICK said

  Gorzka ma satysfakcjo, kilkuletnia. Po co nadchodzisz.

  Starzy – stażem wiedzą. Pozdrawiam Panię Teklę.

 8. Krzysztof M said

  Apeluję tu do czytelników – niech każdy nauczy się stu słów po węgiersku.

  Może ktoś poda propozycje takich słów?

Sorry, the comment form is closed at this time.