Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Cenckiewicz obraża kombatantów 1. i 2. Armii Wojska Polskiego

Posted by Marucha w dniu 2016-03-10 (Czwartek)

W obecnej polityce historycznej państwo wypiera z pamięci historię Wojska Polskiego walczącego na froncie wschodnim podczas II wojny światowej. Nie tylko zapomina się o tych żołnierzach, ale również ich się obraża.

1943 rok, Sielce nad Oką w ZSRR, żołnierze 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki wraz z gen. Zygmuntem Berlingiem, byli zalążkiem Wojska Polskiego na froncie wschodnim, fot. NAC

Świadczą o tym ostatnie słowa, które padły wywiadzie udzielonym dla magazynu „Polska Zbrojna” przez byłego historyka IPN Sławomira Cenckiewicza, obecnie dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego. Stwierdził on, że żołnierze 1. i 2. Armii Wojska Polskiego „nie są Wojskiem Polskim” , a ich ich szlak bojowy „nie jest częścią historii oręża polskiego”. Jest to haniebne i cynicznie dzielenie żołnierskiej krwi, nie mające nic z prawdziwą historią, a zwykłe politykierstwo…

Dr. hab. Sławomir Cenckiewicz – kontrowersyjny historyk, jeszcze niedawno pracujący dla Instytutu Pamięci Narodowej, który został niedawno dyrektorem Centralnego Archiwum Wojskowego oraz pełni rolę pełnomocnika ministra obrony narodowej ds. reformy archiwów wojskowych. W jednych z wywiadów jak magazynu „Polska Zbrojna” wygłosił oburzające o kombatantach żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli na froncie wschodnim, uznając ich za gorszy:

„Naszą chlubą jest oczywiście okres I wojny, wojna z bolszewikami, boje o Lwów z Ukraińcami i Wilno z Litwinami, czas międzywojnia. II wojny światowej już tak jednoznacznie nie można ocenić. Nie myślę rzecz jasna o 2 Korpusie gen. Andersa, Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, AK czy NSZ-ecie, ale ze względu na wojsko, chciałem powiedzieć polskie, ale powinienem jednak powiedzieć ludowe Wojsko Polskie, które powołał Stalin w maju 1943 roku. Trudno mi uznać tę formację za część historii naszego oręża.”

Wypowiedź tego (pseudo) historyka jest skrajnie nieobiektywna, upolityczniona oraz bardzo krzywdząca i niesprawiedliwa. Trzeba pamiętać, że polscy żołnierze z frontu wschodniego walczący u boku Armii Czerwonej, rekrutowali większości z osób z Kresów Wschodnich deportowanych w latach 1940-41 do ZSRR. Do tego wojska wstępowali też potem ochotnicy, partyzanci Armii Ludowej, Batalionów Chłopskich oraz wielu z Armii Krajowej, często ci ostatni wstępując do tego wojska uciekali przed aresztowania przez NKWD.

Żołnierze nie mieli wpływu na wielką politykę m.in. na to, że będziemy mieli narzucony system władzy ze strony wschodniego sąsiada oraz o zbrodnie stalinowskie.

Co więcej, żołnierzy polskich, którzy walczyli po „niesłusznej” stronie – czyli na froncie wschodnim, gdzie toczyły się najkrwawsze walki, którzy faktycznie wyzwalali polskie miasta z niemieckiej okupacji – próbuje się przekształcić w „kolaborantów” z „nowym okupantem”, który „zniewolił” Polskę na kolejne pół wieku.

Z kolei dla Cenckiewicz wzorem płk Ryszard Kukliński, który jako agent CIA szpiegował za Amerykanów, jest uznawany za „bohatera”.

„Ale nawet z LWP musimy wydobyć to, co może być dzisiaj dla nas powodem do dumy, np. historie płk. Ryszarda Kuklińskiego.”

Nie tylko Cenckiewicz atakuję polskich kombatantów Wojska Polskiego z frontu wschodniego, również historii tradycji 6. Brygady Powietrzno-Desantowej oraz gen. Edwina Rozłubirskiego:

„Nie chciałbym, żeby główną polską uczelnię wojskową zdobiły sowieckie czołgi, a siedziba naszego archiwum mieściła się przy ulicy Czerwonych Beretów! Bo wiem, kim był ich współtwórca i patron gen. Rozłubirski! Polska ma jedną tradycję komandosów – to cichociemni i żołnierze gen. Sosabowskiego! Im należy się nasza pamięć!”

No i tutaj znów się pan Cenckiewicz kompromituje. Bo „Czerwone berety” to jest dzisiejsza 6. Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego,. Jednostka ta czerpie tradycję od 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, której dowódcą był gen. bryg. Stanisław Sosabowski, dziś patron jednostki. Jednostka rodowód swój wywodzi także bezpośrednio z 6. Dywizji Piechoty (walczącej w ramach 1. Armii Wojska Polskiego w latach 1944-45) przeformowanej w 1957 roku w 6 Pomorską Dywizję Powietrznodesantową, która zaś z kolei w roku 1986 została przekształcona w 6 Pomorską Brygadę Powietrznodesantową. Od 1992 do 30 czerwca 2010 roku brygada nosiła nazwę „desantowo-szturmowa”. Najbardziej znanym wyróżnikiem żołnierzy brygady jest bordowy beret i charakterystyczna oznaka rozpoznawcza.

Edwin Rozłubirski ps. Gustaw (1926 -1999), partyzant AL, generał Wojska Polskiego

Z kolei Generał dywizji Edwin Rozłubirski ps. Gustaw jest patronem jednej z jednostek 6. Brygady, 6. batalionu powietrznodesantowego. Gen. Rozłubirski, był w czasie II WŚ, partyzantem Armii Ludowej, który walczył w Powstaniu Warszawskim w Batalionie Szturmowy AL „Czwartacy”.

Został odznaczony przez gen Tadeusza „Bora” Komorowskiego Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Po upadku powstania pozostał w konspiracji, wreszcie wstąpił do służby w regularnym wojsku, walcząc na froncie, a później w Bieszczadach przeciwko UPA. W roku 1951 został zwolniony ze służby z przyczyn politycznych, by powrócić do niej po październiku 1956 roku.

6. Dywizją Powietrzno – Desantową dowodził w latach 1963 – 1968, a ze stanowiska został odwołany m.in. za odmowę użycia wojska przeciwko protestującym studentom podczas wydarzeń marcowych w 1968, a trzy lata później ponownie zwolniony z wojska, a do służby po raz drugi przywrócony w roku 1982 i skierowany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, gdzie pomagał m.in. w szkoleniu milicyjnych jednostek specjalnych. W 1991 roku przeszedł w stan spoczynku, Zmarł w 1999 roku.

Gen. Rozłubirski był nie tylko uzdolnionym dowódcą, ale miał istotny w skład w rozwój i szkolenie dowodzonej przez siebie dywizji. To za ego sprawą odbył się pogrzeb w Warszawie gen. Sosabowskiego, z wojskową oprawą. Pomagali i uczestniczyli w pogrzebie byli oficerowie z 1. SBS, którzy powrócili do kraju.

Historią nie jest czarno-biała jakby to chcieli widzieć pseudo historycy, jest szara i bardziej złożona niż się wydaję. Ważne by się prawdziwy historyk, kierował się rzetelnością i by przedstawiał fakty obiektywnie. Na koniec cytat jaki powinien być historyk:

„Prawdziwy historyk zawsze stoi ponad zamieszkami politycznymi swojej epoki.” Robert Graves (1895-1985)

Link do wywiadu: polska-zbrojna.pl – Akta zastrzeżone

https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com

Komentarzy 31 to “Cenckiewicz obraża kombatantów 1. i 2. Armii Wojska Polskiego”

 1. AlexSailor said

  Nie sądzę, żeby Cenckiewicz był tak głupi.
  Czyżby chęć podlizania się nowym władcom?
  A może coś znacznie poważniejszego?

 2. MatkaPolka said

  Kim jest Sławomir Cenckiewicz ?
  Tak mnie zastanawia kim jest Sł. Cenckiewicz? ponieważ tak mu źle z oczu patrzy. Zastanawia mnie dlaczego on nie lustruje J. Kaczyńskiego, Balcerowicza, Michnika, Geremka, Kuchcińskiego, Terleckiego itp. No i wyszło mi.

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/dlaczego-pis-po-cichu-akceptuje-bandyckie-antypolskie-ustawy-2016-03

  z wikipedii o Cenckiewiczu:
  Dwukrotny stypendysta Polonia Aid Foundation Trust w Londynie (2000 i 2004)[1]. W 2000 otrzymał grant Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku[1]. Od 2005 do 2007 był stypendystą Free Speech Foundation w Chicago.
  Założyciel Szkoły Liderów

  Profesor Zbigniew Andrzej Pełczyński urodził się w Grodzisku Mazowieckim w 1925 roku. Prof. Pełczyński organizował stypendia w Oksfordzie dla naukowców i studentów z Europy Środkowej i Wschodniej. Dzięki niemu w ciągu 15 lat wyjechało na Uniwersytet oksfordzki około 1300 osób.

  Działalność naukowa to tylko fragment życia Zbigniewa Pełczyńskiego. Jego pasją okazała się działalność publiczna. Na początku lat dziewięćdziesiątych profesor Pełczyński był doradcą Komisji Konstytucyjnej Sejmu RP, członkiem zespołu Ministra Szefa URM-u ds. reform centrum rządu i członkiem Rady Premiera RP ds. kształcenia urzędników państwowych, a także konsultantem EWG i OECD ds. programów reformy władz państwowych i administracji publicznej w Polsce.

  Profesor nadal aktywnie uczestniczy w życiu publicznym. Zarówno w Polsce jak i Wielkiej Brytanii pełni kilka funkcji społecznych, m. in. jest przewodniczącym Stefan Batory Trust w Oksfordzie (organizacji zajmującej się promocją edukacji, nauki kultury polskiej), członkiem Rady Powierniczej Polonia Aid Foundation Trust w Londynie. W 1988 roku w imieniu Georga’a Sorosa zakładał w Polsce Fundację im. Stefana Batorego; obecnie jest członkiem Rady Fundacji.

  W 1994 roku Zbigniew Pełczyński założył Szkołę dla Młodych Liderów Społecznych i Politycznych (obecnie Stowarzyszenie Szkoła Liderów) i kieruje nią do dziś.

  Kto decyduje o stypendiach w takiej choćby Polonia Aid Foundation Trust, której stypendystą był nasz niezłomny lustrator? (Cenckiewicz- dwukrotny stypendysta Polonia Aid Foundation Trust w Londynie (2000 i 2004):
  – – – – – – – –
  .ht..tp:/../wiadomosci.wp.pl/kat,1019401,title,Prof-Zbigniew-Pelczynski-tozsamosc-narodowa-nie-jest-wrodzona,wid,15496961,wiadomosc.html
  – – – – – – – – –
  .ht..tp:/../niepoprawni.pl/blog/7514/dlaczego-slawomir-cenckiewicz-nie-ujawnil-tych-dokumentow-na-temat-ko-sb-tower-czyli
  Znacznie wcześniej dostęp do tych materiałów musiał mieć wówczas pracownik etatowy IPN, Sławomir Cenckiewicz, który – zdaje się – brał nawet pieniądze od pewnego (dziwnego) środowiska polonijnego w USA za sprawdzanie dokumentów polonijnych w IPN.

  Ludzie Sorosa
  ht..tp:/../wpolityce.pl/spoleczenstwo/200780-oto-skala-w-ciagu-25-lat-fundacja-batorego-wydala-w-polsce-403-mln-z
  l
  Zawsze dbaliśmy o to, żeby wysyłać na stypendia ludzi o bardzo różnych poglądach: z lewicy i z prawicy – dodaje Ewa Kulik [z Fundacji Batorego]. – Jednym z pierwszych stypendystów był Wojciech Cejrowski. Stypendystami byli także Jarosław Gowin i Adam Glapiński [polityk związany z Porozumieniem Centrum, potem z PiS].

  ht..tps:/../wzzw.wordpress.co..m/2013/02/27/kreowany-na-konserwatyste/

  W latach 80. Jarosław Gowin wyjechał na stypendium na Uniwersytet w Cambridge. Tam poznał prof. Zbigniewa Pełczyńskiego, który organizował przyjazdy polskich stypendystów. Gowin do dziś nie ukrywa, że Pełczyński miał duży wpływ na ukształtowanie jego poglądów. Przeprowadzili wiele rozmów, dyskusji. Wśród setek osób, które przyjechały na stypendia załatwiane przez Pełczyńskiego, było także wielu ludzi, którzy po 1989 r. znaleźli się wśród decydentów III RP.

  Dla mnie skreśla Cenckiewicza już sam fakt, że był szkolony w szkole Sorosa.

 3. MatkaPolka said

  POLITYKA HISTORYCZNA ROSJI Z ROSYJSKIEGO PUNKTU WIDZENIA

  LISTĘ ZBRODNI, KTÓRE POPEŁNIŁA ROSJA WOBEC CYWILIZOWANEGO ŚWIATA

  http://www.fort-russ.com/2016/03/a-list-of-crimes-which-russians.html

  .https://2.bp.blogspot.com/-WUkDE2bIyow/VuCw2897ubI/AAAAAAAAJDM/erFGyAM4mQk/s1600/11081266_10206312350557439_4449342448537255895_n.jpg

  1802 and 19118 Rosja zdradliwie podarowała Finlandii suwerenność

  1918 zdradliwie podarowała państwowość Łotwie i Estonii, które państwowości nigdy nie miały

  1918 Litwa odzyskała państwowość dzięki Rosji

  Polska odzyskała Państwowość dzięki Rosji dwukrotnie w 1918 (spod zaboru trzech niemieckich cesarzy) i w 1944 spod okupacji Hitlerowskiej – zamiarem Hitlera było Eksterminacja Polaków i Słowian.

  Rumunia zrodziła się w wyniku wojny Rosji z Turcją 1877-1878

  Bułgaria odzyskała niepodległość po wojnie Rosja –Turcja 1877-1878. W ramach wdzięczności Bułgaria uczestniczyła w dwóch antyrosyjskich koalicjach w I i II wojnie światowej.
  Jako członek NATO w Bułgarii stacjonują wojska USA. Po 1945 roku nie było w Bułgarii ani jednego żołnierza Rosyjskiego

  Azerbejdżan uformował się jako Państwo po raz pierwszy w ramach ZSRR

  Gruzja fizycznie przetrwała i odrodziła się jako państwo w ramach Imperium Rosyjskiego i i ZSRR.

  Turkmenistan, Kirgizja (Kirgistan), Kazachstan nigdy nie miały państwowości i otrzymały państwowość jako republiki ZSRR

  Białoruś i Ukraina zyskały państwowość jako republiki po raz pierwszy po Rewolucji październikowej ; po 1991 uzyskały pełną niezależność (po rozpadzie dobrowolnym ZSRR)

  Szwajcaria zyskała niepodległość dzięki Suworowowi, który pokonał Francję 217 lat temu

  Rosja wstrętnie dokonała wyzwolenia Austrii, Czechosłowacji i Polski od nazistowskiej III Rzeszy w 1945 roku

  Stanowisko Rosji Katarzyny II w 1780 roku, który poparł North American Stanów Zjednoczonych w wojnie, spowodowała klęskę Anglii i niepodległość Stanów Zjednoczonych

  Rosja dała niepodległość dla większości krajów europejskich, dwa razy w ciągu ostatnich 2 stuleci, pokonując wojska dyktatorów Napoleona i Hitlera;

  Stanowisko Stalina w negocjacjach z USA i Wielkiej Brytanii dało Niemcom szansę zachować swoją państwowość po klęsce w II wojnie światowej

  (Po wojnie Stalin wysłał żydowską ekipę do Polski która wprowadzała „system sprawiedliwości społecznej”i zwalczał masońskich przeciwników wywoził Polaków i Rosjan do żydowskich Gułagów,

  Gorbaczow zrobił wszystko, aby zniszczyć mur berliński i zjednoczyć Niemcy w 1990 roku

  Bez pomocy radzieckiej, Egipt nie byłby w stanie przetrwać i skonsolidować swoją niezależność w wojnie z Izraelem, Wielkiej Brytanii i Francji w latach 1956-57. W 1967 roku, interwencja ZSRR zatrzymała wojnę między Izraelem a Egiptem, a właściwie uratowała Arabów od porażki w dwóch wojnach z Izraelem w 1967-74;

  Angola uzyskała niepodległość w 1975 roku, tylko dzięki ZSRR

  Większość kolonii Krajów Europy Zachodniej zyskały swoją niezależność dzięki światowemu ruchowi dekolonizacji po II wojnie światowej, w której główną rolę odegrał ZSRR;

  Trzeba też wziąć pod uwagę rolę Rosji i ZSRR w narodzinach i rozwoju takich państw jak Chiny, Wietnam, KRLD i Indie. Nawiasem mówiąc, Rosja wypchnęła Turków z Grecji w 1821 roku.
  Wymieńmy Algieria, Kuba, Mozambiku, etc

  Rosjo czy ci nie wstyd

  Witajcie ! Jestem ruskim okupantem !
  Jestem ruskim okupantem! Cały świat zjednoczył się i stanął przeciwko Rusi i przeciwko Rosjanom. Tak, właśnie przeciwko Rosjanom

  to pomimo tego, że nasz naród niejednokrotnie wyzwalał i bronił wszystkie narody przed zniewoleniem przez wyznawców diabła. Rosjanie przyjmowali do swojej rodziny inne małe narody i ludy, zapewniając im wygodę, dostatek i obronę. Ale odpłacono nam, w większości przypadków, czarną niewdzięcznością.
  Ale z nami Bóg! I dlatego jesteśmy niezwyciężeni!

 4. Yah said

  K…a co ten p..b Cenckiewicz pisze. Szkoda słów na takich jak on. Przez działania Andersa, a właściwie tych, którzy Andersem kierowali tysiące Polaków nigdy by nie wróciło do polski gdyby nie Zygmunt Berling. Zresztą znając poglądy generała Berlinga, trudno się dziwić, że niektórym na dźwięk tego nazwiska piana leci z pyska. Ale im dłużej będą trwać harce idiotów tym cięższa będzie kara za te harce.
  Zamiast wyzywać się na żołnierzach mógłby napisać historie oficerów politycznych tych armii – to by była ciekawa i nieoprawna polityczna historia

 5. Aguirre said

  ad 3) Faktycznie poparcie w byłych koloniach marksistowskich bojówek narodowo-wyzwoleńczych przyniosło upragnioną wolność czarnej ludności, dzięki czemu mogą się do teraz wzajemnie wyrzynać.

 6. robi said

  Do Prezydenta RP Adrzeja Dudy

  Panie Prezydencie!

  We wrześniu 2015 roku władze samorządowe miasta Pieniężna dopuściły się bezprawnego i haniebnego czynu – zburzenia Pomnika Generała Armii Radzieckiej Iwana Czerniachowskiego.

  Generał Iwan Czerniachowski jako dowódca 3. Frontu Białoruskiego Armii Radzieckiej w II wojnie światowej miał wielkie zasługi w wyzwalaniu północno-wschodnich ziem polskich spod ludobójczej, nazistowskiej okupacji niemieckiej oraz w przywracaniu Polsce Warmii i Mazur. Był genialnym strategiem oraz odważnym, ofiarnym i bohaterskim żołnierzem. W wyzwalaniu Polski poniósł najwyższą ofiarę – oddał w ofierze swoje życie. Poległ bohaterską śmiercią żołnierza i dowódcy. Zburzenie Pomnika tak wielce zasłużonego Człowieka-Żołnierza jest rzeczą niesłychaną w cywilizowanym Świecie.

  Zburzenie tego Pomnika nie jest jednorazowym wybrykiem nieodpowiedzialnych i zdemoralizowanych władz miasta Pieniężna i powiatu braniewskiego. Jest to przejaw perfidnej ustanowionej odgórnie akcji usuwania z Polski wszelkich pomników Armii Radzieckiej a nawet Wojska Polskiego, upamiętniających wyzwalanie naszego Kraju i uchronienie Narodu Polskiego od zagłady zaplanowanej i wykonywanej przez nazistowskie Niemcy. Jest to swoiste fałszowanie historii. Albowiem w Polsce toleruje się istnienie pomników ludobójców z UPA i niemieckiego Wehrmachtu, a nie toleruje się pomników żołnierzy radzieckich walczących z tymi ludobójcami. W ślad za tym idzie niszczenie grobów żołnierzy radzieckich poległych na polskiej ziemi.

  W niewystępującym w innych Krajach haniebnym inspirowaniu i planowaniu usuwania w naszym Kraju pomników żołnierzy radzieckich i wszelkiej o nich pamięci bierze udział cała obecna władza rządowa i samorządowa w Polsce, biorą udział wszystkie obecne w Sejmie i Senacie partie rządzące i opozycyjne. Ale najbardziej w tym nikczemnym postępowaniu wyróżnia się Pana partia – Panie Prezydencie – partia o sprzecznej z czynami nazwie Prawo i Sprawiedliwość.

  Usuwanie pomników żołnierzy radzieckich i wszelkiej o nich pamięci jest częścią zakrojonej na szeroką skalę antyrosyjskiej kampanii, prowadzonej przez władzę w Polsce na zlecenie jej zachodnich sojuszników. Ta szkodliwa dla nas kampania antyrosyjska służy skonfliktowaniu Polski z Rosją, wmówieniu Polakom nieistniejącego zagrożenia Polski przez Rosję, pozyskania Polaków do ewentualnej konfrontacji Zachodu z Rosją, uzyskania aprobaty Polaków dla zbudowania w Polsce szkodzącej nam wielkiej antyrosyjskiej bazy wojskowej NATO, czego Pan – Panie Prezydencie jest najgorliwszym zwolennikiem. Ale coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że Rosja to bratni Kraj, z którym sojusz byłby dla Polski najkorzystniejszy.

  Usuwanie pomników żołnierzy radzieckich pozostaje w rażącej sprzeczności z polskim i międzynarodowym prawem oraz sprawiedliwością, które nakazują szacunek i cześć dla milionów żołnierzy walczących w II wojnie światowej z nazistowskimi Niemcami, a zwłaszcza dla ponad 600 tysięcy żołnierzy radzieckich i kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy polskich poległych przy wyzwalaniu Polski spod ludobójczej okupacji niemieckiej.

  W imię należnego szacunku i czci dla żołnierskiego trudu i przelanej żołnierskiej krwi żądamy zachowania w Polsce grobów i pomników żołnierzy radzieckich oraz nazw obiektów i ulic im poświęconych. Żądamy odbudowania zburzonych pomników żołnierzy radzieckich, a zwłaszcza odbudowania Pomnika Generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. Żądamy większego ukazywania w przestrzeni publicznej szacunku i czci dla Wojska Polskiego, które ma znaczący udział w wywalczonym głównie przez Armię Radziecką Wielkim Zwycięstwie 1945 Roku, przesądzającym między innymi o istnieniu Polski.

  W imię miłości do Polski, w imię przyjaźni Polski i Rosji – wzywamy wszystkich, w tym również Pana – Panie Prezydencie do przeciwstawienia się burzeniu pomników żołnierzy radzieckich i niszczeniu ich grobów, do przeciwstawienia się antyrosyjskiej polityce władz w naszym Kraju, do przeciwstawienia się obecności w Polsce wrogich nam wojsk NATO!

  http://pwn.waw.pl/content/54/do-prezydenta-rp-adrzeja-dudy

 7. Yah said

  Ad 5

  A ja bym przemyślał taki fakt. Skoro Klub Rzymski napisał raport o grożącym Ziemi przeludnieniu to po co, ( powiązana jak by nie było) z Klubem Rzymskim FAO robiła Zielona Rewolucję, której skutkiem była eksplozja demograficzna w krajach afrykańskich. Czyżby już wtedy ktoś pomyślał, że będą potrzebne tłumy do zalania Europy ?

 8. MatkaPolka said

  Panu Cenckiewiczowi „Ludowe Wojsko Polskie, które powołał Stalin w maju 1943 roku – Trudno mi uznać tę formację za część historii naszego oręża.”

  Zbrodnicza, nazistowska III Rzesza niemiecka planowała eksterminację narodu Polskiego w ramach General Plan Ost. Eksterminacja postępowała – w wyniku II wś zginęło 8 mln Polaków,
  Wielu było uwięzionych i zmuszanych do niewolniczej Pracy w obozach koncentracyjnych i na wywózkach. Armia Radziecka i Stalin uratowali Polskę i Polaków od eksterminacji

  Zbrodnicza, nazistowska III Rzesza niemiecka zostawiła po Polsce kupę gruzów. Polska była w 75% zniszczona, Warszawa w 90%

  Polska została po wojnie w ramach nowego systemu odbudowana z gruzów pozostawionych przez Niemców.

  Za klęskę wrześniową w całości odpowiedzialny były masońskie rządy ekipy Piłsudskiego.

  Ludowe Wojsko Polskie walczyło o wyzwolenie Polski spod okupacji Hitlerowskiej. Polska była sojusznikiem Aliantów – koalicji antyhitlerowskiej – Rosji, Anglii, Francji, USA.
  Celem koalicji było pokonanie Hitlera i wyswobodzenie Polski.

  Również warto wspomnieć o ofiarach Ludowego Wojska Polskiego i żołnierzach Armii Radzieckiej – po zdobyciu Berlina ze 100 żołnierzy do domu wracało 3.

  Masońskie dowództwo AK nie chciało się pogodzić z faktami i z sojuszami. kierowało działania zbrojne przeciwko sojusznikowi Rosji – wbrew stanowisku innych rządów sojuszniczych, wbrew stanowisku Polskiego rządu emigracyjnego.

  W kazamatach NKWD i UB ginęli polscy patrioci rzuceni do nierównej walki przez dowództwo ze zwycięzcą II wojny światowej – tragiczne losy. Mordercami byli żydowscy oprawcy przysłani przez Berię i Stalina – nota bene naród rosyjski tak samo jeśli nie więcej był prześladowany – zsyłany do niewolniczej pracy w GUŁ-agach – żydowskie przedsiębiorstwo taniej pracy niewolniczej ( podobnie jak obecnie prywatne wiezienia w USA)

  Pytanie tylko o jaką Wolną Polskę chcieli walczyć „Kolumbowie”– o tą jaka była Polska za Piłsudskiego? O taką Polskę, która doprowadziła kraj do klęski wrześniowej? O ponowne Niemieckie panowanie.?

  Zamiast zachować substancje narodową, pracować dla kraju w nowej rzeczywistości politycznej występowało zbrojnie przeciw nowym władzą – co oczywiście musiało spowodować reakcje
  (wiem, że to trudne słowa, bo sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana)

  W przeciwieństwie do Armii Andersa Ludowe Wojsko Polskie nie zdradziło sojuszników – walczyło wprost o wyzwolenie Polski od okupacji hitlerowskiej. Anders wyprowadzając WP z Rosji zdradził Rosję, zdradził Polskę, zdradził w końcu Anglię. Armii Andersa nie chodziło o wyzwolenie Polski – żydowscy żołnierze z Armii Andersa dezerterowali w Palestynie zdradzili sojuszników, tworzyli ugrupowania Terrorystyczne takie jak np. Irgun – przykładem jest Menachem Begin – Mieczysław Biegun późniejszy premier Izraela – który organizował zamachy na brytyjskich oficerów (sojuszników) w Palestynie.

  Pozostała duża część Armii Andersa została „wygubiona”w bezsensownym ataku na Monte Casino i zamieniona w „czerwone Maki”Inne dowództwa wojskowe bardziej szanowały swojego żołnierza nie dały się powybijać. Bo w każdej wojnie chodzi o wybicie substancji narodowej polskiej.

  W ramach Unii Europejskiej Niemcy ponownie rozgrabili Polskę, bo nie na Ludowego Wojska Polskiego za to mamy stacjonujące w Polsce jednostki NATO – USA i Bundeswehry które pilnują zdobyczy. Skoro Polska jest w NATO – to w Polsce powinno stacjonować Polskie Ludowe Wojsko które jest częścią NATO

 9. To dopiero wstępna przygrywka tego młodocianego „profesorka”! Główna „antykomunistyczna” partytura zacznie się dopiero w momencie, gdy z protekcji Antoniego M. obejmie dowództwo IPN (to całkiem możliwe).
  Ten goguś najpewniej żałuje, że nie ma możliwości zostania drugim Kuklińskim, którego darzy wprost niebotycznym kultem, jakkolwiek na tę rolę jest zwyczajnie za cienki.

 10. MatkaPolka said

  Ad 5 Aguirre
  Faktycznie poparcie w byłych koloniach marksistowskich bojówek narodowo-wyzwoleńczych przyniosło upragnioną wolność czarnej ludności, dzięki czemu mogą się do teraz wzajemnie wyrzynać

  W wyrzynaniu się ludów afrykańskich swoje „lepkie łapki” macza masoneria anglo-amerykańska i „cywilizowany Zachód”w walce o surowce Afryki – to powszechnie znana prawda; podobnie jak zarażenie AIDS-em wymyślonym w laboratoriach amerykańskich, podobnie jak ludobójstwo Indian amerykańskich w USA i w Kanadzie.

  Gdzie tu wina Rosji?

 11. Jacek said

  A od kogo miał się p. Cenckiewicz uczyć zrozumienia losów Polaków? No bo przecież nie od komuny ani postkomuny. Nie oszukujmy się, lwp nie było wojskiem polskim, było wojskiem w w którym służyli Polacy. I to trzeba wyraźnie powiedzieć, oddając jednak tym Polakom należną im sprawiedliwość. Przeciwstawianie Polaków, którzy uratowali się z Andersem tym którzy uratowali się z Berlingiem to robota czysto talmudyczna. Nie ulega jednak wątpliwości, ze armia Andersa to było wojsko polskie, ponieważ podlegało prawowitemu rządowi polskiemu.

 12. MatkaPolka said

  Nigdy, nigdy nie odmawiam chwały Polskim Bohaterom i patriotom walczącym za Ojczyznę
  Czy to Powstańcy Warszawscy, żołnierze AK, czy żołnierze na zachodzie w Armii Andersa i innych, a także żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego .

  Problem leży gdzie indziej. Kierownictwo Armii Polskiej i kierownictwo Związku Radzieckim
  Było żydowskie i nie działali w najlepszym interesie Polski.

  Tym nie mniej kierownictwo na Zachodzie było masońskie nie działało dla dobra Polski– to zdradziecka ekipa Piłsudskiego.

  Uważanie, że rządy Polski ten przybyły ze wschodu z nadania Stalina był zły, a rząd na Zachodzie , był dobry, patriotyczny i działał w interesie Polskim, jest fundamentalnym nieporozumieniem i Mitem – Dobry Zachód i Zgniła Komuna.

  OBIE FORMACJE BYŁY ZŁE – zarówno zachodnia masońska i jak i opresyjna żydowska z ZSRR.

  Ciekawe jaka by była Polska po wojnie pod rządami Rządu na Zachodzie – czy nie taka jak pod rządami POPIS-u?

  Obecnie w Warszawie zmieniono Plac Zwycięstwa na Plac Piłsudskiego – czyli Plac Klęski (wrześniowej)

  Sanacja była rządem antypolskim służąca pierw interesom Prus, a potem wielkiej Brytanii ( finansowała przewrót majowy)

  Gen. W. Sikorski został Wodzem Naczelnikiem i premierem rządu – myślał i działał w interesie Polski i Polaków – I DLATEGO ZGINĄŁ ( wcześniej musiał uciekać z Polski przed Piłsudskim, bo pewnie by zginął jak gen. Rozwadowski lub gen. Zagórski)

  Masońskie było dowództwo AK, które wydało rozkaz wybuchu Powstania Warszawskiego, ( niemała rola Jozefa Retingera) gdzie zginęło cała najlepsza patriotyczna młodzież polska.
  Zawsze chodzi o „eliminację żywiołu polskiego”

  Generał Anders był niemieckim Żydem i zdrajcą po wielokroć . I trzeba odróżnić wojsko na Zachodzie od dowódcy zdrajcy

  Gen. Władysław Anders był zdrajcą! Film Andrzeja Kępińskiego

  Gen. Anders zdradził Prezydenta Raczkiewicza, Rząd i Polskę, reż Andrzej Kępiński cz II

 13. Pitagoras said

  Porachunki z Żydami, współpraca z Gestapo

  Najbardziej haniebną kartą GL-AL jest stosunek do Żydów. Oficjalnie był on „poprawny politycznie”, czyli właściwie tylko podziemie komunistyczne miało przyjmować w swe szeregi Żydów i udzielać im wszelkiej pomocy. Prawda okazuje się jednak okrutnie odmienna – z rąk „partyzantów” GL-AL zginęły setki Żydów. Przyczyny były różne, najczęściej jednak do głosu dochodziły motywy rabunkowe, a zdarzały się też wewnętrzne porachunki. Wprawdzie po wojnie w „Polsce Ludowej” toczyły się z tego powodu śledztwa, niejednokrotnie zakończone wyrokami skazującymi, niemniej ich wyniki i sprawców starannie ukrywano przed opinią publiczną. Co więcej, po roku 1956 większość owych sprawców nadal robiła kariery w wojsku, bezpiece, aparacie partyjnym, a nawet… w wymiarze sprawiedliwości!

  Read more: http://www.pch24.pl/czerwonej-mitologii-zywot-po-smierci-ustroju,510,i.html#ixzz42W9uGDhf

 14. leo69 said

  Słowa tego błazna , a nie historyka świadczą o jednym – idzie przygotówka do akcji zdjęcia tablic upamięniających wysiłek żołnierzy I i II Armi Wojska Polskiego. Zaczyęło się od opluwania pamieci ” Platerówek” powtarza się tezę o ” polskojęzycznych oddziałach armi radzieckiej” i tym podobne ochydne kalumnie. Czy w rocznicę wybuchu powstania Warszawskiego 1944 – wspomina się krwawą ofiarę żołnierzy 3 Dywizji Piechoty I Armii WP dokonujących desantu na płycie Czarniakowskiej , idących na pomoc Powstaniu !!? Zginęło ich ok. 2500 !! Za chwilę będziemy mieli wmawiane , że należy się wstydzić, bitwy pod Lenino , walk na Wale Pomorskim, hekatomby II Armii WP pod Budziszynem i Dreznem, szturmu i udziału w zdobyciu hitlerowskiego Berlina.
  Nie można pozwolić kundlom i koniunkturalistom „historykom” z łaski USisrahella aby zaprzeczali bohaterstwu żołnierza Polskiego, Dzielili na lepszych i gorszych. Dość już zapominania , wylinania żolnierskiego trudu. Wieczna Chwała poległym i odchodzącym już do wieczności oraz nielicznym żyjącym bohaterskim żołnierzom WOJSKA POLSKIEGO !!! Bez podziału na tych ze wschodu, zachodu, lesnych , podziemnych, niezłomnych.. Krew żołnierza ma zawsze taki sam kolor, bez wzgledu na intencje i przekonania polityków posyłających ich do boju.

 15. Pitagoras said

  Jeśli ktoś ma wątpliwość, czy Pan Cenckiewicz ma rację, trzeba trochę czasu poświęcić. Chyba, że woli kilka zdań pisanych pewnością siebie i swoich rodziców, dziadków.
  .https://youtu.be/6PIUNGCDdh0

 16. leo69 said

  Cenckiewicz – czyli – prawda, cało prawda i gówno prawda. Typowe i charakterystyczne zachowanie neofity. Wnuka komunisty i ubeka. A jaki zdolny !! ajjajaj.. Jak wszystkie staliniątka. A gdzie nie był i gdzie nie studiował, hoho prawie zabrakło grantów i stypendiów . A teraz jak dobrał się do archiwów wojskowych .. będzie jazda. Jak mawiał znany satyryk – ” teraz to dopiero się dowiemy jak było naprawdę” Właśnie pojawiają się pierwsze „rewelacje” zaczął od żołnierzy I i II AWP. Nawet Pius X mu pomaga !!! Obstawiony – z każdej strony. Niech mu ziemia lekką będzie.

 17. Pitagoras said

  16 Leo69
  .https://www.youtube.com/watch?v=ske_yJERpt8&ab_channel=uhoxxx 😀

 18. leo69 said

  Do Pieti Gorasa – 17 – nie podsyłaj linków, ” pożyjemy, zobaczymy, powiedział ślepy.

 19. Pitagoras said

  Do lwa w sexownej pozycji – pewnych spraw niektórzy nie mogą zrozumieć, to fakt, w linku głos kiepski, ale inne były z wyśmienitą fonią, ale i tak niezrozumiałe nieprawdaż?

 20. Joannus said

  Ad 16
  ”Nawet Pius X mu pomaga !!!”
  Panie
  Primo Nie szargać imienia Wielkiego świętego.
  Secundo. Nie pisać bzdur.

  Do zakonotowania.
  Diabeł ubiera się w ornat i na msze dzwoni.
  I kto mu tego zabroni.

 21. ojojoj said

  Cenckiewicz to pies Kalksztajna – koniec kropka. Kto inczej sadzi, jest glupcem. Wyszlo to na jaw przy atakach na Witolda Kiezunia.

  Tutaj stary polski filmik – troche propagandowy, ale oddaje pewien klimat. No i sceny batalistyczne lepsze niz w wielu produkcjach haliud.

 22. witek said

  Ciekawe co taki goguś Cenckiewicz robi na uczelni Rydzyka?!
  Zatrudniony jest jako ” wykładowca”
  W sumie o tej uczelni, po 10 latach jej istnienia, można powiedzieć, że
  – na gooowno Polsce jest ona potrzebna 🙂

  ( chyba, że do skubania naiwnych emerytek)

 23. Inkwizytor said

  Ja tegu chooja Cenckiewicza poznałem już w 1999 roku w przeoracie FSSPX, to gnojek jakich mało. Szuja zawistna i wredna.

 24. Do P. Matka Polka (re. 12) i Leo 64 (re. 14): Brawo! Świetnie (czytelnie i dosadnie) ujęte i napisane!
  Tylko o co chodzi z tym „Piusem X”? Z wpisu Inkwizytora (nr 23) mniemam, że to cudowne dziecko „polskiej” historiografii pozuje na katolickiego „tradycjonalistę”. Co zatem robi W Toruniu? Przecież to swoiste pomieszanie z poplątaniem.

 25. Zenon K. said

 26. Pitagoras said

  Dla tych, którzy służą wrogowi – kara może być tylko jedna!

  To memento niech będzie z każdym z nas.

 27. NICK said

  NIC nowego. NIC.
  cenckiewicz… . braun… .

  Et conortes.
  Fałsz totalny i obłuda. Tfu.

 28. Pitagoras said

  A ja cały czas czekam na Wasze nazwiska aby było jakieś NOVUM – a tak tylko defetyzm! 😦

 29. NICK said

  Consortes. Oczywista. Con Sortes.

 30. Pitagoras said

  Jeżeli mówisz, że “nie ma pozytywnych przemian w Polsce”, to znaczy że po prostu NIE POTRAFISZ ich dostrzegać – bo wciaż tylko koncentrujesz swoją uwagę na tym czego nie ma.
  Zenforest.

 31. Maik said

  o berlingu ciekawe piszw albin siwak, ktory mial dostep do dziennikow berlinga….

Sorry, the comment form is closed at this time.