Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Libia po pięciu latach od natowskich bombardowań

Posted by Marucha w dniu 2016-03-19 (Sobota)

19 marca 2011 r. kraje NATO rozpoczęły bombardowania Libii, które doprowadziły do śmierci Kadafiego i zniszczenia najbardziej rozwiniętego kraju w Afryce.

Dziś pogrążona w chaosie Dżamahirijja zamienia się w forpocztę Państwa Islamskiego i znajduje się o krok od nowej interwencji zachodnich demokracji – pisze dziennikarz RT Ilja Ogandżanow.

Anarchia – matka porządku

Pięciolatka „demokratycznych reform” w Libii zakończyła się fiaskiem. Na terytorium niegdyś zjednoczonego państwa powstało kilka rywalizujących ze sobą ośrodków władzy. Przede wszystkim dwa antagonistyczne „centralne” rządy w Trypolisie i Tobruku, które Zachód bezskutecznie próbuje pogodzić. Na południu rządzą plemiona Tuaregów i Tubu. Poszczególne miejscowości i miasta kontroluje niezliczona liczba mniejszych klanów. Główną alternatywą siłą w tym kraju jest jednak Państwo Islamskie.

Nowa forpoczta islamistów

Sukcesy rosyjskich sił powietrznych w Syrii zmuszają dżihadystów do poszukiwania nowej bazy. Bardzo możliwe, że stanie się nią Libia.

Perspektywa zajęcia znacznego terytorium Libii przez Państwo Islamskie grozi Europie co najmniej kolejną falę uchodźców. Ponadto Libia, zamieniając się z forpocztę islamistów, może stać się bazą wypadową dla ataków na sąsiadujące kraje. Co więcej, zagrażać Europie Zachodniej atakami terrorystycznymi a nawet interwencją. Według niektórych danych, obecnie w Libii jest około 6 000 dżihadystów. Ich liczba stale rośnie.

W poszukiwaniu czarnego złota

Czynnik ekonomiczny jest jednym z decydujących w libijskim problemie. Państwo Islamskie, które umocniło się na północy Libii, dąży do rozszerzenia swego terytorium i zajęcia kluczowych libijskich złóż ropy naftowej, portów i rafinerii. W wyniku straty ponoszą zachodnie przedsiębiorstwa, które bezpośrednio lub pośrednio przejęły kontrolę nad zasobami Dżamahirijji.

Operacja lądowa: otwarta kwestia

W Libii są obecne jednostki specjalne Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Co prawda, nie zawsze jest to uzgodnione. Ale małe siły nie poradzą sobie z ISIL. Czy NATO odważy się na bezpośrednią interwencję, to otwarta kwestia.

„Operacja lądowa jest możliwa tylko w przypadku zakrojonych na wielką skalę ataków terrorystycznych na terytorium Stanów Zjednoczonych – powiedział Siergiej Sieriogiczew. – Ale interwencja wojskowa nie rozwiąże problemu z PI. Dla Zachodu jedynym wyjściem z libijskiego ślepego zaułka jest znalezienie nowego Kadafiego. I pozostawienie bez odpowiedzi, po co zabito starego. Nie ma odpowiedniego kandydata do tej roli, oprócz Haftar, który nie może zdać minimum kandydackiego na Kadafiego, tj. zająć Benghazi”.

W styczniu rzecznik Białego Domu Josh Ernest oświadczył, że Waszyngton nie wyklucza operacji lądowej. Ale – zdaniem dziennikarza – Amerykanie postarają się znowu podzielić odpowiedzialność z europejskimi sojusznikami.

http://pl.sputniknews.com

Komentarzy 8 to “Libia po pięciu latach od natowskich bombardowań”

 1. Endriu said

  „[…] I pozostawienie bez odpowiedzi, po co zabito starego.[…]”

  Bo stary chciał odejść od standardu dolara w rozliczeniach za ropę …

 2. JerzyS said

  Gdyby pozostał u wladzy kadafii , to byłoby tak jakm przed pięciu laty. A skoro nie pozostał to sprawców pod sąd!

 3. WI42 said

  Zbywa się przepowiednia Kadafiego, którą wypowiedział gdy rozpoczęto bombardowania Libii.

 4. Dictum said

  Gdzie się pojawia NATO, tam zniszczenie i śmierć.

 5. Siekiera_Motyka said

  „znajduje się o krok od nowej interwencji zachodnich demokracji ”

  Widocznie jeszcze jest coś do zniszczenia.

 6. Nieważny said

  Ta pięciolatka „demokratycznych reform” jakoś skojarzyło mi się z pięcioletnim planem rozwoju gospodarki narodowej w ZSRR.
  Poza Chinami, kto jeszcze robi takie plany gospodarcze? Oczywiście nie mam na myśli demokracji.

 7. Marucha said

  Re 6:
  Robienie planów na przyszłość to normalna sprawa. Każda firma prywatna, a przynajmniej te większe, planuje swój rozwój, przewiduje swe obroty, zatrudnienie, kierunki działań itp.
  W sytuacji, gdy państwo posiada w swych rękach większość gospodarki, to państwo zajmuje się planowaniem. Czy planowanie takie jest sensowne zależy przede wszystkim od kompetencji ludzi zatrudnionych w planowaniu, a dużo mniej od systemu ekonomicznego.

 8. Joe said

  Zainstalowanie Starego Kadafiego odbylo sie za sprawa rosyjskiej dyplomacji lat 60-tych ub.st.Zniszczenie bylo za sprawa izraelskiej nienawisci do panstw POsiadajacych rope i zloto….Czy Rosji dzis na nowym Kadafim zalezy?…Jezeli tak to zainstaluja.Ale na dzis to 1-sze rzeczy pierwsze…

Sorry, the comment form is closed at this time.