Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Węgry rozwijają współpracę z Białorusią

Posted by Marucha w dniu 2016-03-19 (Sobota)

W tym samym czasie gdy prezydent Polski rozpoczynał oficjalną wizytę na Węgrzech, w Budapeszcie gościł szef dyplomacji białoruskiej Uładzimir Makiej.

Szefowie dyplomacji Węgier i Białorusi (z lewej) podczas spotkania w Budapeszcie 18 marca br


W trakcie rozmów z węgierskim ministrem spraw zagranicznych Peterem Szijjártó obydwaj dyplomaci zapewnili, że między Budapesztem a Mińskiem „nie występują praktycznie żadne kwestie sporne”. Węgrzy zapewnili, że rząd premiera Viktora Orbana zawsze zabiegał na forum UE w sprawie zniesienia politycznych i ekonomicznych sankcji wobec Białorusi. Szijjártó poinformował, że Budapeszt opowiadał się nawet za całkowitą likwidacją sankcji wobec białoruskiego przemysłu zbrojeniowego oraz zniesieniem zakazu eksportu artykułów zbrojeniowych na terytorium tego kraju, w czym był odosobniony pośród wszystkich członków UE.

Szef węgierskiego MSZ ocenił, że Białoruś powinna stać się jednym z najważniejszych pośredników we współpracy gospodarczej pomiędzy UE i krajami Grupy Wyszehradzkiej a Eurazjatycką Unią Gospodarczą. W tym celu, węgierski sektor finansowy przygotował atrakcyjną ofertę dla Białorusinów. Tamtejszy Bank Eksportu i Importu (Eximbank), składający się z kapitału chińskiego i węgierskiego otworzy specjalną linię kredytową o łącznej wartości 27 mln USD dla przedsiębiorstw białoruskich pragnących realizować wspólne projekty z firmami węgierskimi.

Obydwa kraje są zainteresowane współpracą w dziedzinie produkcji żywności, telekomunikacji, farmaceutyki, budownictwa mieszkaniowego oraz turystyki. Ministrowie zapowiedzieli również aktywną wymianę kulturalną. Jej pierwszym etapem było uroczyste otwarcie wystawy „Białoruś i Białorusini” w siedzibie węgierskiego MSZ, przygotowanej wspólnie z Narodowym Muzeum Historycznym Białorusi w Mińsku.

Minister Makiej z kolei podkreślił pragmatyczne i otwarte stanowisko Węgier w sprawie współpracy z pozostającymi poza UE krajami Europy Wschodniej i dodał, że obydwa kraje prezentują zbliżone stanowisko w sprawie większości najważniejszych problemów międzynarodowych.

(Za: mfa.gov.by, mfa.gov.hu, tut.by)
http://prawica.net

Komentarzy 5 to “Węgry rozwijają współpracę z Białorusią”

 1. Marcin said

  A Polska z ukraina.

 2. jamek said

 3. hubalblog said

  a polskojęzyczni żydzi z banderowcami i ukarińskimi żydami

 4. AQQ said

  1 i 3.
  Nawet Orban się wypiął brakiem czasu dla rezydęta rzycipospolitej.

 5. AlexSailor said

  Nie o prezydencie naszym tu.
  Ogólnie o naszej polityce – Orban stosuje się do reguły: „lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć”.

Sorry, the comment form is closed at this time.