Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

5 najdroższych operacji wojskowych od 1950 roku

Posted by Marucha w dniu 2016-03-21 (Poniedziałek)

Władimir Putin w tym tygodniu poinformował, że operacja w Syrii kosztowała Ministerstwo Obrony około 33 miliardów rubli (464 miliony dolarów). Agencja RIA Novosti sporządziła listę najdroższych operacji wojskowych w XX i XXI wieku.

Jeśli chodzi o liczbę przeprowadzonych nie na swoim terytorium operacji, to liderem są Stany Zjednoczone. Według Congressional Research Service, w całej historii USA samodzielnie lub w ramach koalicji międzynarodowej uczestniczyły około 250 razy w podobnych konfliktach.

5. Operacja NATO w Jugosławii – 43 miliardy dolarów [czytaj: bezprawna napaść na b. Jugosławię – admin]

Wojna w Kosowie zakończyła się 78-dniową operacją NATO „Operation Allied Force”, w trakcie której bombardowano obiekty wojskowe i cywilne w Federalnej Republice Jugosławii. Według ocen dziennikarzy BBC i ekspertów wojskowych „Jane’s”, NATO wydało na operację w Kosowie około 43 miliardów dolarów.

W trakcie operacji natowskie lotnictwo zrzuciło ponad 23 tysiące bomb (10% kosztów). Brytyjscy eksperci oszacowali zniszczenia w Federalnej Republice Jugosławii na miliard dolarów, a w Serbii na 29,6 miliarda dolarów. Większość środków przeznaczonych na „Operation Allied Force” wydano na odbudowę Serbii.

4. Wojna w Zatoce Perskiej. Operacja „Pustynna Burza” – 102 miliardy dolarów

Wojnę w Zatoce Perskiej w latach 1990-1991 można nazwać jednym z najszybszych konfliktów w amerykańskiej historii. Operacja wojskowa pod kryptonimem „Pustynna Burza”, trwała 42 dni i zakończyła się wyzwoleniem Kuwejtu i wycofaniem irackich wojsk. Według danych Congressional Research Service, kosztowała ona Amerykanów 102 miliardy dolarów. Zginęło 298 amerykańskich żołnierzy.

3. Operacja w Korei Północnej – 341 miliardów dolarów

25 czerwca 1950 roku północnokoreańskie wojska przekroczyły 38 równoleżnik i rozpoczęły ofensywę na Koreę Południową. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła zainicjowaną przez USA rezolucję ws. pomocy wojskowej Korei Południowej. Na półwysep wysłano wojska lądowe ONZ, głównie amerykańskie. Interwencja Chin pozwoliła Korei Północnej na utrzymanie pozycji i wojna przeciągnęła się na trzy lata. Zakończyła się podpisaniem porozumienia o zawieszeniu broni w 1953 roku. Traktatu pokojowego do tej pory nie zawarto. Udział w wojnie koreańskiej kosztował Stany Zjednoczone 341 miliardów dolarów i około 34 tysięcy poległych.

2. Wojna w Wietnamie – 738 miliardów dolarów

W 1965 roku Wietnamczycy z Północy zaatakowali amerykańskie obiekty wojskowe w Pleiku i USA rozpoczęły operację „Rolling Thunder” – najdłuższą kampanię sił powietrznych po II wojnie światowej. Bombardowania Wietnamu Północnego kosztowały Biały Dom około 900 milionów dolarów. W trakcie operacji w tym azjatyckim kraju stacjonowało około 550 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Wojna trwała 8 lat. Ameryka wydała na nią 738 miliardów dolarów. Zginęło ponad 58 tysięcy żołnierzy.

1. Wojna z terroryzmem (Irak, Afganistan) – według różnych ocen od biliona do 3 bilionów dolarów [terroryzmem, dodajmy, sponsorowanym przez te same USA – admin]

Po 11 września 2001 roku prezydent USA George W. Bush rozpoczął „wojnę z terroryzmem”. Operacje prowadzono w Afganistanie, Iraku, Pakistanie, Somalii, Jemenie, Indonezji i na Filipinach. W 2010 roku Congressional Research Service oszacował wydatki na wojnę z terroryzmem na 1,147 biliona dolarów. Nie uwzględniono jednak kosztów leczenia, rehabilitacji żołnierzy, zasiłków dla inwalidów oraz procentów od pożyczek na prowadzenie wojny.

Według John F. Kennedy School of Government, na udział USA w konfliktach w Iraku i Afganistanie wydano od 4 do 6 bilionów dolarów, co sprawia, że „wojna z terroryzmem” staje się najdroższym konfliktem w historii USA. Na II wojnę światową Ameryka wydała 3 biliony dolarów.

W 2015 roku organizacja pozarządowa National Priorities Project obliczyła, że co godzinę Amerykanie wydają średnio 4 miliony na operacje w Afganistanie. Obie kampanie trwają do tej pory.

http://pl.sputniknews.com/

Komentarzy 9 to “5 najdroższych operacji wojskowych od 1950 roku”

 1. peacelover said

  Ile Stalin wydal na tzw. wojne ojczyzniana…??
  ile to bedzie w RUBLACH, a ile w czeskich koronach ??

  Bardzo dowcipne, uśmiałem się.
  Admin

 2. MatkaPolka said

 3. Nieważny said

  „25 czerwca 1950 roku północnokoreańskie wojska przekroczyły 38 równoleżnik i rozpoczęły ofensywę na Koreę Południową.”
  Tak po prostu napadła?
  Ad.1. Ile?

 4. watazka said

  1
  Peacelover
  Wojne „ojczyzniana” i w Rosji prowadzili Anglicy i Amerykanie (podobnie jak i inne ‚wojny domowe’ np. w Syrii czy Jugoslawii )

 5. Zerohero said

  Te koszty nie uwzględniają zmian w sile nabywczej dolara. Drugiego Wietnamu w 2016 nie da się zrobić za skromne 700mld.

  Co do kosztów wojny Rosji w Syrii to ciekawostka gdzieś tam przez mnie wyczytana (ale nie mogę znaleźć teraz gdzie). Otóż:
  – bomby kierowane są drogie (cena luksusowego samochodu). Zwykła bomba niekieorwana kosztuje tylko kilka tysięcy zł.
  – są duże zapasy bomb niekierowanych (są one niestety nieprecyzyjne z wysokiego, a więc bezpiecznego w walce z ISIS pułapu)
  – bomby można modernizować. Amerykanie kosztem 20tys$ zakłądają bombie GPS, skrzydełka i co tam trzeba. i mają namiastkę broni precyzyjnej.
  Rosjanie poszli inną drogą. Założyli na samolocie system wyliczający trajektorię bomby i ułatwiający precyzyjny zrzut. Tym sposobem z tanich bomb niekierowanych zrobili kierowane, ale nie robiąc z pojedynczymi bombami dosłownie nic. Zmienili tylko samolot. Przypuszczam, że nie jest to rozwiązanie na walkę z równorzędnym wrogiem, bo bombowiec musi polecieć specjalnym kursem, ale do walenia w terrorystów idealne. Być może Amerykanie oszacowali ile Rosjanie mają precyzyjnych bomb i doszli do wniosku, że w celu skutecznego nękania terrorystów będą musieli zniżać pułap. A tu zaskoczenie…

 6. peacelover said

  Wszystko mozna przeliczyc na money !!
  Cialo ludzkie to 85% wody i troche innych tanich dodatkow.
  Lacznie w USA zostalo wycenione na ok $2,5 !!
  Czlowiek to tania rzecz ! prawda ??!!

 7. Nieważny said

  Sam człowiek może i tani, ale organy już nie.

 8. peacelover said

  add 7
  …sprawa popytu i podarzy – geszeft …!!!
  proceder rabinow z NY w USA…!!

 9. Wacław Jędrzejczak said

  Czy w artykule „5 najdroższych operacji wojskowych od 1950 roku” koszt operacji podany jest w „polskich” bilionach (1 bilion = milion milionów,czyli 10 do potęgi 12) czy tez w „bilionach” jakie używają w Australii (I przypuszczalnie w Ameryce). które są właściwie miliardami (10 do potęgi 9) ?

Sorry, the comment form is closed at this time.