Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polacy protestują na Litwie przeciwko antypolskiej polityce. Gdzie jest rząd Beaty Szydło?

Posted by Marucha w dniu 2016-03-21 (Poniedziałek)

W sobotę odbył się protest Polaków, których prawa łamane są przez litewski rząd. Protest dotyczył odmawiania akredytacji lub groźby likwidacji polskich szkół na Litwie. Z polskiego rządu nie dotarł jednak żaden sygnał wsparcia dla protestujących.

Tysiąc osób protestowało w Wilnie przeciwko nieprzyjaznej Polakom polityce litewskich władz. Jedynym politykiem, który udzielił wsparcia protestującym był europoseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, Waldemar Tomaszewski.

Ze strony polskiego rządu protestujący nie mogli liczyć na żadne wsparcie. – Przecież MSZ nie będzie prowadził ultymatywnej polityki wobec władz Litwy – stwierdziła Renata Cytacka z Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie, która brała udział w manifestacji.

Sytuacja Polaków na Litwie staje się coraz trudniejsza. Litewski rząd grozi nieprzyznaniem akredytacji szkole średniej im. Władysława Syrokomli oraz zawłaszczeniem gmachu szkoły im. Joachima Lelewela na Antokolu. Pojawiają się też niebezpieczne sygnały o likwidacji polskich szkół.

Do problemów, z jakimi boryka się polskie szkolnictwo na Litwie, dochodzą jeszcze kłopoty związane z walką z napisami urzędowymi w języku polskim, jak na przykład nazwy ulic. Władze Litwy sprzeciwiają się temu, co nie przeszkadza merowi Wilna nadawać jednej z ulic nazwę „Islandzkiej” zapisaną właśnie w języku islandzkim. Jak wyjaśniono, miał to być gest wdzięczności wobec wyspiarzy za to, że ci jako pierwsi uznali niepodległość Litwy 11 lutego 1991 roku.

Źródło: prawy.pl/wiernipolsce1
ged
http://www.pch24.pl

Gdzie jest rząd Beaty Szydło? A gdzie myśleli wyborcy, że będzie?
Admin

Komentarzy 11 to “Polacy protestują na Litwie przeciwko antypolskiej polityce. Gdzie jest rząd Beaty Szydło?”

 1. Marian said

  Gdzie jest rząd Beaty Szydło? Jak to gdzie? Tam gdzie się narodził, czyli w chazarskp-banderowskiej dupie!

 2. O czym tu gadać, skoro nawet tak eksponowana przedstawicielka polskiej społeczności żyjącej na Litwie (p. Cytacka) zdaje się rozumieć i przyjmować do wiadomości niemożność prowadzenia „ultymatywnej” polityki względem Litwy!
  To w końcu kto tak naprawdę reprezentuje tamtejszych Polaków?

 3. JerzyS said

  Gdzie jest rząd Beaty Szydło?
  Polski rząd martwi się :

  Wyrok sądu: Sawczenko jest winna śmierci rosyjskich dziennikarzy
  © Sputnik. Vitalit Belousov
  Świat
  09:34 21.03.2016(zaktualizowano 11:13 21.03.2016) Krótki link
  551214822
  Doniecki Sąd obwodu rostowskiego uznał w poniedziałek 21 marca Nadieżdę Sawczenko, żołnierza ukraińskiej armii, za winną zabójstwa dziennikarzy WGTRK latem 2014 roku w Donbasie oraz winną nielegalnego przeroczenia granicy Rosji i Ukrainy, informuje korepondent RIA Nowosti wprost z sali sądowej.

  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/swiat/20160321/2336264/Sawczenko-sad-wyrok.html#ixzz43Y3wsPnW

  http://pl.sputniknews.com/swiat/20160321/2336264/Sawczenko-sad-wyrok.html

 4. akej said

  @ 2
  Oczywiscie dzis NIKT z „polskiego” rzadu tych biednych ludzi przesladowanych przez odiotycznych Zmudzinow (Litwinow ???) dzis nie wspomaga. To jest kompletna poruta!!!

 5. karlik said

  Ad. 3 „Gdzie jest rząd Beaty Szydło?
  Polski rząd martwi się :

  Wyrok sądu: Sawczenko jest winna śmierci rosyjskich dziennikarzy..”

  Wyrok sądu będzie ogłoszony jutro…To tylko w Polsce wyroki są publikowane przed ogłoszeniem…

  Jesteśmy przy Litwie, wracając do delikatnego tematu..

  Sprawa jest bardzo skomplikowana i nie chciałbym sobie wrogów narobić..
  Ale prawdę mówiąc to Polska w 1920 roku była agresorem i spowodowała powstanie Litwy Środkowej, by przypodobać się dyktatorowi..
  Dokonano wybrania posłów, które to wybory było zbojkotowane przez mieszkańców, a pOsły zdecydowały o przynależności terytorium do Polski..
  To tak jakby przyjąć, że pOsły w obecnym parlamencie zadecydowały o rezygnacji z suwerenności i stale się Polska Niemcami..
  Ale to tradycja, przecież dyktator stali nie mógł się urodzić w wolnym państwie Gruzji czy Hitler w wolnym państwie Austrii..
  Litwa nie nawiązała przez długi czas przed wojną stosunków dyplomatycznych i spór trwa do dziś..
  Tereny Litwy Środkowej nie były w granicach Polski tylko Wielkiego Księstwa Litewskiego…
  Dlatego Sejm Ustawodawczy w Warszawie ogłosił Sejm Ustawodawczy w Warszawie ogłosił inkorporację Litwy Środkowej.

  „Inkorporacja – pojęcie prawa międzynarodowego, zbliżone do pojęcia zjednoczenia. Oznacza wchłonięcie terytorium przez państwo. Jeżeli wchłanianym terytorium jest inne państwo, to jednocześnie traci ono swoją podmiotowość prawnomiędzynarodową. Państwo wchłaniające zachowuje dotychczasową podmiotowość przy jednoczesnym rozszerzeniu swojego terytorium.” pozwoliłem sobie zacytować Wikipedię…

  Po wojnie zażądano , by osoby uznające się za Polaków opuściły te tereny, dlatego Wilniuków można było w obecnych granicach spotkać..

 6. karlik said

  Errata..
  Zrobiłem kilka błędów za które przepraszam..
  „przecież dyktator stali nie mógł się urodzić w wolnym państwie Gruzji – miało być Stalin…”
  „Dlatego Sejm Ustawodawczy w Warszawie ogłosił inkorporację Litwy Środkowej.” – tutaj za dużo razy kliknąłem..tak miało być..
  Zawsze staram się czytać co piszę, ale przygotowania świąteczne ograniczają czas i umysł…

 7. WI42 said

  @5-6 K

  Panie Karlik – jakakolwiek była historia, sprawa jest b. prosta, chodzi o polskie szkoły, teraz (a nie 100 lat temu), gdy każdy euro-wielbiciel twierdzi o wielkich prawach i swobodach.
  Nie było z tym problemu w czasach „okupacji sowieckiej”.
  Gdyby Pan chciał trochę rozszerzyć wiedzę o pokręconej historii proszę przeczytać
  https://en.wikipedia.org/wiki/Ponary_massacre
  Istotne jest:
  „Most of the actual killings were carried out by the Special Platoon of Ypatingasis burys.”

 8. akej said

  @ Karlik
  Niepotrzebnie komplikuje Pan sprawe, ktora jest prosta. Otoz Polacy na Wilenszczyznie sa ludnoscia autochtoniczna gdyz mieszkali na tych terenach jeszcze przed unia z Litwa. Jest duzo przekazow, ktore to potwierdzaja. Samo Wilno nigdy miastem litewskim nie bylo.

 9. karlik said

  Ad.7 „sprawa jest b. prosta, chodzi o polskie szkoły, teraz (a nie 100 lat temu), gdy każdy euro-wielbiciel twierdzi o wielkich prawach i swobodach.”
  Właśnie o te swobody chodzi..Czy w Anglii lub Niemczech, a być może USA są szkoły polskie? Może sobotnie szkółki, ale nie oficjalne polskie szkoły, a są tam miliony Polaków..
  Od lat jest polskość niszczona…

  Ad.8 „Samo Wilno nigdy miastem litewskim nie było.”
  Skoro Pan tak twierdzi, to proszę podać w jakich latach poza okresem międzywojennym Wilno nie było w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego…
  Jak się w wyszukiwarkę wpisze Jerozolima Północy, to będzie to Wilno …Czy Wilno było litewskie trudno odpowiedzieć, ale w granicach Polski nie było…

 10. Boryna said

  Szydło widzi to jej Kalkstein pokaze. Wiare Polaków wykorzystuje do ich ogłupienia. To jest wyrafinowana podłość.Nie ma pienidzy na wiele palacych potrzeb np leki dla seniorów a,le lekką reka wywiozła miliardy zł na Ukreinę , co jest także policzek dla 200 tys. bestialskoi pomordowanych rodaków. Szydło precz z Polski na Ukrainę.

 11. Boryna said

  Pseudokatoliczla Szydło woli Ukrainę , wywozi miliardy zł a Polalscy seniorzy niech wymierają w szybkim tempie. Czas obudzić sie i przepędzić oszustkę.

Sorry, the comment form is closed at this time.