Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  NyndrO o Wolne tematy (59 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Zbigniew Kozioł o Wolne tematy (59 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Marucha o Wolne tematy (59 – …
  Zbigniew Kozioł o Wolne tematy (59 – …
  osoba prywatna o Duda: Jesteśmy państwem i naro…
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Boydar o Wolne tematy (59 – …
  Carlos o Sytuacja geopolityczna na koni…
  NICK o Parlamentarna głupota ma się…
  Carlos o Sytuacja geopolityczna na koni…
  Boydar o Wolne tematy (59 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  NICK o Portki w dół?
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 496 obserwujących.

Skąd taka płacowa przepaść? Kasjerka w niemieckim Lidlu zarabia równowartość 8 tys. zł brutto. Kasjerka w Biedronce zarabia jedynie 2,3 tys. zł brutto.

Posted by Marucha w dniu 2016-03-22 (Wtorek)

W Niemczech przeciętne płace są 3-4 razy wyższe niż w Polsce. Początkująca kasjerka w jednej z największych sieci handlowych (Lidl) zarobi równowartość ok. 8 tys. zł brutto. Początkująca kasjerka w największej sieci handlowej w Polsce (Biedronka) może liczyć na 2 250 zł brutto wynagrodzenia.

Skąd bierze się aż taka przepaść płacowa, skoro życie u naszych zachodnich sąsiadów z pewnością nie jest 3-4 razy droższe niż w naszym kraju? Odpowiedź jest prosta: To efekt trwającego w Polsce od wielu lat drenażu kapitału na masową skalę.

Należąca do Portugalczyków spółka Jeronimo Martins Polska ogłosiła, że pracownicy Biedronek mogą się spodziewać podwyżek. W ich efekcie nowo zatrudniani pracownicy mają dostawać po 2 250 zł brutto miesięcznie (ok. 1 600 zł na rękę). To o prawie 1/5 więcej niż wynosi płaca minimalna w naszym kraju.

Super? No to popatrzmy na to co oferuje niemiecki Lidl dla nowo zatrudnianych pracowników w sklepach ulokowanych na terytorium Niemiec. Okazuje się, że godzinowa stawka minimalna dla szeregowego pracownika wynosi tam aż 11,5 euro brutto (równowartość ok. 50 zł). Tym samym pracująca na pełen etat osoba (160 godzin w miesiącu) jest tam w stanie wyciągnąć 1 840 euro, co stanowi równowartość… ok. 8,0 tys. zł.

Skąd bierze się aż tak wielka przepaść płacowa? Przecież życie u naszych zachodnich sąsiadów nie jest 3-4 razy droższe niż w naszym kraju. Odpowiedź jest prosta – Polska była dotąd traktowana niczym dojna krowa. Potencjał gospodarczy naszego kraju był wykorzystywany przede wszystkim przez zagraniczne firmy i korporacje, które drenowały poza granice Polski miliardy złotych zarobionych tutaj pieniędzy.

Według oficjalnych statystyk bilansu płatniczego (tworzonego przez NBP) w latach 2005-2014 z naszego kraju wyprowadzono równowartość około 540 mld zł! I to jest główny powód, dla którego kasjerka w Polsce zarabia 2,3 tys. zł brutto, a wykonująca dokładnie taką samą pracę kasjerka w Niemczech otrzymuje 3,5 razy więcej.


Niesmaczna reklama produktów z Biedronki

Źródło:
Będą podwyżki w Biedronce. Ile zarabiają pracownicy? (Bankier.pl)
Lidl podnosi płacę minimalną do 47 zł za godzinę (Se.pl)

Komentarzy 58 to “Skąd taka płacowa przepaść? Kasjerka w niemieckim Lidlu zarabia równowartość 8 tys. zł brutto. Kasjerka w Biedronce zarabia jedynie 2,3 tys. zł brutto.”

 1. diesel said

  Patrzac na to wszystko odnosze wrazenie ze Polacy lubia jak ktos ich r.cha .Ostatnio bylem w kauflandzie i obserwujac wzrost cen towarow na polkach skomentowalem to na glos pytaniem ;Czemu ten cholerny szwab podnosi man Polakom ceny?Stojace obok trzy panie z obslugi sklepu zmyly sie w sekundzie.Wiec sami widzicie ze ten narod mozna tylko j…c i nic wiecej .Nikt nie potrafi otworzyc ryja.Wszyscy sie tlumacza ja mam rodzine na utrzymaniu.Tylko ci debile nie rozumieja ze niedlugo z tych pensji nie wystarczy nawet na smieciowe jedzenie.

 2. AlexSailor said

  Moim zdaniem artykuł jest przykładem idiotyzmu.
  To nie niskie płace są spowodowane transferem kapitału za granice, ale wywożenie z Polski zysków jest spowodowane niskimi płacami.
  Gdyby nie niskie płace, to nie byłoby czego wywozić, a jeśli już, to marne grosze.

  Powodem jest brak alternatywy na rynku pracy, to jest wysoka podaż świadczenia pracy, co spowodowane jest obciążeniem Polaków pracujących na własny rachunek absurdalnymi podatkami:
  – pogłównym ZUSem w kwocie 1100 zł/miesięcznie,
  – VATem w skali 23% z brakiem odliczeń w podstawowych kosztach działalności,
  – podatkiem dochodowym w kwocie 18-19%,
  – podatkiem od nieruchomości – 22,40 zł/m2 rocznie,
  – akcyzami, obowiązkowymi ubezpieczeniami, opłatami, niewyobrażalną ilością egzekwowanych z
  zawziętością SSmana w koncentraku wymagań i przepisów,
  – karami za wszystko, które są faktycznie podatkiem.

  Teraz jeszcze dojdzie odcięcie alternatywy w postaci wyprowadzenia się na wieś i produkcji na własne i znajomych potrzeby podstawowej żywności i opału.

 3. AlexSailor said

  Ad.1
  „Patrzac na to wszystko odnosze wrazenie ze Polacy lubia jak ktos ich r.cha .”

  No właśnie.
  A najbardziej robi nas od przynajmniej 1926r. własny rząd.

 4. Endriu said

  Ta przepaść bierze się z kursu EUR/PLN. A kurs się bierze stad, że bank centralny Niemiec posiada 4 krotnie wyższe rezerwy walutowe niż Polska – czysta matematyka. Co zrobić by ta dysproporcja se zmieniła na korzyść ?. Mniej drukować złotówek. A co robią nasze rządy/bank centralny …. drukują na potęgę, wedle funkcji y=a*(x) co najmniej od 1992 roku ….

 5. Zerohero said

  @2, AS

  „To nie niskie płace są spowodowane transferem kapitału za granice, ale wywożenie z Polski zysków jest spowodowane niskimi płacami.”

  Pan bredzi w sposób oczywisty. np. niskie płace w Chinach przyciągały kapitał łasy na budowę tanich fabryk. Kapitał z Polski wypływa, bo:
  – nie ma żadnych utrudnień dla jego wypływania (a powinny być)
  – kapitał ma tendencje wracać z nawiązką tam skąd przyszedł. np. gdy firma globalna z siedzibą w USA inwestuje w Polsce, to po to by zysk z Polski zasilał centralę, bo tego oczekują udziałowcy centrali. Oni przecież nie inwestowali aby ich pieniądze zostały w Polsce na zawsze. Inwestycje mają się zwrócić. Ponieważ III RP zdusiła ekspansję zagraniczną polskich firm, to wypływy z Polski nie równoważą wpływów.

 6. revers said

  Autor artykułu nie przyjmuje do waidomości o statusu PL jako unijnej koloni, gdzie utrzymuje sie na wysokim poziomie dochodów tylko estabishment, reszta na progu biologicznej odnowy lub zapaści.

 7. revers said

  o czym szeroko pisal i publikował m.in prof. Kożmian.

 8. Dictum said

  http://tv-trwam.pl/film/polski-punkt-widzenia-23122015

 9. AlexSailor said

  @Zerohero

  Nie ja bredzę, tylko Pan mitami żyje.

  Jak Pan chce łapać ten „wywożony kapitał”.
  Zatrudni Pan następny milion urzędników do kontrolowania i łapania elektrycznych impulsów przelewów????

  Pewnie, że kapitał wypływa i rabują nas na potęgę.
  Ale to nie z winy „kapitału” czy jego właścicieli, ale z winy wyłącznie polskiego rządu i tych, którzy go popierają w wyborach.

  Pan sobie wyobrazi.
  Zainwestował Pan w studnię we wschodnich Indiach, i sprzedaje Pan wodę, a nawet butelkuje ją i rozprowadza na szerszą skalę.
  I ma Pan zysk np. milion złotych.
  To dlaczego ma Pan tego zysku nie wywieźć, jak Panu potrzebny np. na budowę domu w Polsce????
  Czyje to są pieniądze??
  Pana, czy indyjskiego rządu??

  Gdyby w Polsce nie trzeba było płacić ZUSu, podatku dochodowego i VATu w przypadku małej, własnej działalności gospodarczej, to pies z kulawą nogą by nie poszedł do roboty za 2000 zł na miesiąc, a minimalne płace bez kretyńskich przepisów kształtowałyby się na poziomie ok. 20% niższym niż niemieckie, to jest w rzeczonym przypadku w Lidlu płaciliby 6400 zamiast 1600 zł.

  Zakumulowany kapitał pozwoliłby na powstanie polskich średnich firm, które przy minimalnym opodatkowaniu w Polsce wypierałyby zagraniczny kapitał.
  A po pewnym czasie polskie spółki giełdowe zdominowałyby polski rynek.
  Oczywiście opodatkowane skromnie, bo jak nie, to polski kapitał będzie inwestował poza Polską.

  Do tego tony papieru, miliony stron durnych przepisów.

  Wie Pan np., że któryś z imbecyli ministrów w Polsce wydał zakaz hodowli zwierząt drapieżnych, którymi są pies i kot???
  Na szczęście idiotę wszyscy olali, bo w przeciwnym wypadku nie tylko ludzie nie mogli by mieć psów i kotów, ale padłyby wszystkie polskie hodowle.
  I wiesz Pan co, ten debil-dywersant nie odbywa obecnie żadnego długoletniego wyroku za dywersję gospodarczą, złamanie konstytucji, ani nawet z roboty go wtedy nie wywalono.

  A Pan co proponuje.
  Następny milion urzędników, kuzynów, wujów, szwagrów, których utrzymanie i pomysły kosztować będą jeszcze raz tyle, ile kapitału jest wywożone.

  Zobaczy Pan, jak polski kapitał będzie wiał za pół roku za granicę.
  Ludzie będą przenosić swoje środki jak najdalej od tego syfu, który mamy i jeszcze większego, który nam gotują.

 10. JO said

  ad.3.
  „No właśnie.
  A najbardziej robi nas od przynajmniej 1926r. własny rząd.”

  Tego typu zapatrywanie jest „tuptaniem w miejscu”, bo to nie rzad nasz a rowniez to nie rzad nienasz jest glownym sprawca tego co mamy w Polsce.

  Glownym sprawca tego co mamy w Polsce sa :
  Wlasciciele Lidlu, Biedronki, Tesco, Firm Farmaceutycznych w Polsce jak Vetoqiunol, Biofactor etc, wlasciciele Cokrowni w Polsce i innych galezi przemyslu oraz ich odnog…

  Wysilek skierowany na „nasze rzady” a nie na sprawcow wlasciwych, w ktorych jarzmo kapitalistyczne my jestesmy wsprzegnieci bedac korumpowanym oraz dajacy sie korumpowac jest – kolejna utopia, nonsensem.

  Tuptaniem w miejscu,

  Jestesmy Tuptusiami 🙂 , a masoni z nas zrywaja boki :)))

 11. revers said

  Nie pien sie pan – „Jak Pan chce łapać ten „wywożony kapitał”.
  Zatrudni Pan następny milion urzędników do kontrolowania i łapania elektrycznych impulsów przelewów????”

  wystarczy znacjonalizowac pare bankow jak to zrobili Islandczycy oraz dostosowac parawo ze dochody sieci przechodza przez panstwowe banki jak u Orbana.

 12. Panie Alex, ale niech Pan dla porównania poda wysokość VATu, dochodowego i ubezpieczeń w innych krajach Europy.

  Koszta pracy:

  http://wynagrodzenia.pl/zdjecie.php?url=pliki/wykresy_baza/5445.&s=700&w=1700

 13. AlexSailor said

  @Revers
  „wystarczy znacjonalizowac pare bankow”

  To znaczy co zrobić.
  Wykupić banki w Polsce?
  Za co??????????????????????????????????????????????????????????

  Ukraść bez odszkodowania dla akcjonariuszy?
  Polskich akcjonariuszy również????

  A co będzie dalej.
  Teraz właśnie odbywa się próba kradzieży polskiej ziemi rolnej.
  Później banki?
  W następnej kolejności akcjonariuszy innych przedsiębiorstw??
  Później prywatne szkoły, przychodnie lekarskie i szpitale, dalej apteki??
  Prywatne sklepy, przedsiębiorstwa??
  Mieszkania, oszczędności, co jeszcze????

  Tej naiwności mam dość.
  Czy polskie banki pierwsze zaoferowały konta za darmo???
  Nie.
  Czy to w polskich bankach opłaty np. za operacje giełdowe są o połowę niższe, czy w zagranicznym, a jakże Deuschebanku???

  I co dalej z tymi znacjonalizowanymi bankami??
  Obsadzi się towarzyszami partyjnymi, których kto będzie utrzymywał, jak nie korzystający z usług tychże.
  Kto będzie odpowiadał i czyim majątkiem za zbankrutowane banki??
  Kto zapłaci za utracone lokaty, za nietrafne kredyty dane znajomym?
  Kto???
  Już nie pamięta Pan ile było darowizn w formie kredytów dla lokalnych układów i mafii w polskich bankach???

  Skutek będzie taki, że wszystko co się rusza o własnych siłach ucieknie za granicę.
  Ludzie będą uciekać od złotówki pakując środki we wszystko, tylko nie w nią, w euro, dolara, franka, funta, oddając swoje zasoby za zagraniczny zadrukowany papier.

  MITY.

  Jeśli chcemy zatrzymać wypływ kapitału z Polski to trzeba w Polsce Polakom stworzyć warunki lepsze niż za granicą.
  A takie warunki tworzy się przez min. 10 lat.

  Jedyne co się jako tako udało, stabilizacja złotówki, właśnie w najbliższym czasie zostanie rozwalone.

 14. Lily said

  Skad,takie glodowe zarobki w Polsce ?.
  Odpowiedz jest tylko jedna.To wina rzadzacych
  w Polsce…,to oni stoja za tym,ze Polska stala
  sie Bangladeszem w U.E,a Tubylcy tania sila
  robocza…, dla obcych w swojej Ojczyznie.

 15. Jawamdam said

  Najlepiej to pracować u gestapowca czy SS-mendy w Polsce. Polsce, no bo jeszcze nazwy nam nie zmienili. Nie było jeszcze takiego żydochazarskiego polecenia widocznie. Ale zobaczcie poniżej:

 16. Sybirak said

  Ad. JO „… bo to nie rząd nasz… jest głownym sprawca tego co mamy w Polsce.”

  A kto ???!!!

  „… Wlaściciele Lidlu, Biedronki, Tesco, Firm Farmaceutycznych w Polsce jak Vetoqiunol, Biofactor etc, właściciele Cukrowni w Polsce i innych gałęzi przemysłu oraz ich odnóg…” ???

  Wolne żarty !!!

  Rząd sobie siedzi, na bardzo godziwych pensjach i pokazuje „winnych”.

  W a wystarczy ustawowo zobowiązać te firmy do płacenia wynagrodzeń pracowniczych, podatków i innych zobowiązań na terenie Polski w wysokości
  jakie płacą w krajach ojczystych. I to musi zrobić i
  wyegzekwować NASZ rząd !

 17. Marucha said

  Re 9:
  Panie Alex,
  Wielkość wywożonego kapitału nie ma wiele wspólnego z wysokością płac w Polsce. Przykładem są, jak zauważono, Chiny.
  Oprócz mniej lub bardziej legalnie wywożonego kapitału (można by dyskutować na temat jego wielkości i porównać z innymi krajami) ma miejsce chyba największy w Europie wywóz nielegalny.
  Oczywiście istnieją sposoby na utrudnienia i ograniczenia wywozu kapitału i nie trzeba do tego „miliona” urzędników.
  Nie chodzi o odebranie legalnie zarobionych pieniędzy, ale o to, by zostały w Polsce i by tu były wydawane.

  Re 13:
  Nie będzie trudno udowodnić, iż wiele polskich banków zostało wykupionych z pogwałceniem prawa. To powinno wystarczyć, aby je po prostu odebrać. Być może za jakimś odszkodowaniem. Akcjonariuszy nie powinna obchodzić zmiana właściciela ze Srula Rotschilda na Polskie Państwo.
  Piętrzy Pan jakieś pozorne trudności.
  Początkowe koszty takiej operacji zostaną szybko zrekompensowane. A na dalszą metę jest to jedyne rozwiązanie. Chyba że Panu odpowiada władza Rotschildów w Polsce…

 18. AlexSailor said

  Ad. 12 @Robert….

  Proszę VAT:
  http://www.jak-ksiegowac.pl/artykul.php?t=VAT-w-Europie-wizualizacja-danych-na-mapie&idc=88

  Pamiętać trzeba, w nie jest istotna tylko stawka maksymalna, która w Polsce jest jedną z najwyższych, ale również kwota od której VAT jest obowiązkowy (np. Polska 150 tys., Anglia 300 tys. zł),
  co można odliczać od VATu przy zakupach (w Polsce cała lista z paliwem i samochodami na czele nie, w Anglii podobno wszystko), struktura stawek obniżonych (w Polsce wyjątkowo niekorzystna), obowiązki związane z dokumentacją i jednoznaczność przepisów (nie muszę chyba pisać).

  Podatki dochodowe tutaj:
  http://mojafirma.infor.pl/podatki/206690,Stawki-podatkow-w-krajach-Unii-Europejskiej.html

  Ale co najważniejsze dla nas, to nie stawki maksymalne, minimalne, ale kwota wolna od podatku, której większości krajów Polacy nie są w stanie przekroczyć, to jest nie płaciliby ze swoimi dochodami ŻADNYCH podatków dochodowych.

  http://www.wykop.pl/ramka/2128466/kwoty-wolne-od-podatku-w-europie/
  http://www.wykop.pl/artykul/2122764/porownanie-kwoty-wolnej-od-podatku-z-uwzglednieniem-pkb-per-capita/
  http://demotywatory.pl/4487919/Kwota-wolna-od-podatku–Polska–3091zl-Czechy-24889zl

  Tak zwane ubezpieczenia społeczne w Polsce są najwyższe chyba na świecie i zabierają ok. 48% dochodów małych firm i pracowników.
  Polskie firmy przenoszą się na Litwę, Słowację, do Czech, Wielkiej Brytanii oczywiście, a nawet drogich Niemiec.

  Ale to jeszcze nie wszystko.
  Bo mogą być podatki porównywalne z polskimi, ale część z nich zwracana jest w świadczeniach społecznych, np. podręczniki w szkołach dla dzieci są darmowe, wysokie zasiłki na dzieci, dla bezrobotnych, dla ludzi bez środków utrzymania, itd.
  Nie jestem fanem zasiłków, ale przy podatkach trzeba o tym wspomnieć.

  Żyjemy w kraju praktycznie okupowanym płacącym kontrybucje.
  Okupowanych przez własny rząd i biurokrację, które pobierają kontrybucje.

 19. Boydar said

  ” … Nie będzie trudno udowodnić, iż wiele polskich banków zostało wykupionych z pogwałceniem prawa. To powinno wystarczyć, aby je po prostu odebrać …” – Pan Gajowy Marucha, Hejter Antyrothschildobankowiec

 20. AlexSailor said

  @Marucha

  To jest bank PKO BP.
  Akcjonariat:
  – 31,39% Skarb Państwa,
  – 8,80% Nationale-Nederlanden OFE – fundusz emerytalny polski,
  – 7,00% OFE Aviva BZ WBK – fundusz emerytalny polski,

  Reszta, to drobni polscy akcjonariusze w 90%, którzy stracili na skutek ratowania przez państwo frankowiczów dwie roczne dywidendy i ok. 28% zainwestowanego kapitału.
  Proszę sobie wyobrazić, że traci Pan 30% posiadanego majątku.

  Co tu nacjonalizować???
  http://www.bankier.pl/gielda/notowania/akcje/PKOBP/akcjonariat

  To jest super niemiecki mBank, który chyba jako pierwszy zaoferował darmowe konta i przelewy, gdy w PKO BP żądano za konto firmy ok. 360 zł rocznie, a za przelewy do ZUS i US kolejne 300 zł:
  Akcjonariat:
  – 69,49 % Commerzbank AG,
  – 5,04 Nationale-Nederlanden OFE – polski fundusz emerytalny,

  Reszta, to drobni polscy akcjonariusze, zrobieni w bambuko niemal, jak wyżej, ale tylko dlatego, że mBank mając zagranicznego właściciela próbował ratować ich pieniądze.
  http://www.bankier.pl/gielda/notowania/akcje/MBANK/akcjonariat

  To jest BZWBK (kto dał zgodę na połączenie? czy nie polski rząd?):
  – 69,49 % Banco Santander SA,
  – 5,15 % Nationale-Nederlanden OFE – polski fundusz emerytalny,

  Reszta, jak wyżej, polscy akcjonariusze.
  http://www.bankier.pl/gielda/notowania/akcje/BZWBK/akcjonariat

  To jest GetinBank:
  – 58,87% Czarnecki Leszek,
  – 5,22% Nationale-Nederlanden OFE – polski fundusz emerytalny,
  – 5,33% OFE Aviva BZ WBK,
  – 3,08% Getin Holding SA.

  Reszta, to polscy drobni akcjonariusze.
  Na marginesie.
  Nie zdeponowałbym w tym banku ani złotówki, podobnie nie kupiłbym jego akcji, ani nie zaciągnął w nim kredytu.
  W sieci można się dowiedzieć dlaczego.

  Też nie ma co nacjonalizować.

  To wszystko co się pisze na stronach patriotycznych o gospodarce i bankach to MITY.

  Powodem biedy w Polsce i upadku naszego kraju jest zinstytucjonalizowane złodziejstwo władz i ogólne przyzwolenie na nie (ba domaganie się go) przez Polaków.

 21. michalk said

  Dlaczego sa takie zarobki w Polsce (i ogolnie taki wyzysk)? Bo ‚polacy’ (spacjalnie z malej i w cudzyslowie) sie na to godza. Niby psiocza, niby narzekaja ze nie mozna nic zrobic a wiekszosc nawet nie podejmuje proby samodzielnego myslenia czy poznania alternatywnej wiedzy. Polskojezyczna tluszcza jest wytresowana na niewolnika i znajduje w tym sado-masochistyczna frajde. Jak sie nie walczy o swoje to sie nic nie dostanie.

 22. JO said

  ad.16. Rzad to wybrani i wystawieni ludzie do „bicia” przez wlascicieli koncernow, bankow… – zydo-masonerie.
  Wyglada to tak, ze siedzi sobie Pan D i mowi do Pana JO – bedziesz Dyrektorem Firmy oraz Prezesem Koncernu. No i ten sie zgadza. Potem jest kolejne – jedz do Xinskiego …, Kalinowskiego ..czy innego tam i daj mu prezent ( prezent to kasa…), no i taki bierze ja a potem czy przed ten sie Kalinowski zgadza byc w Rzadzie i wykonuje to co Pan D mu karze.

  Kto wiec jest Rzadem Zinski, Kalinowski…Tusk, Komorowski, Walesa, czy ten, kto siedzi w CIENIU ich i im nakazuje dokonywac takie a nie inne decyzje?

  Zaznaczam ze jak sie jest na takim stanowisku..to z tamtad nie ma wyjscia jak nogami do przodu – jak SP Lepper….jest przykladem, czy inni wymienieni na lisci smierci.

  Jest wiec tuptanim w miejscu skierowanie naszej uwagio wylacznie na pionki, marionetki, za ktorymi stoi prawdziwy rzad.

  To prawdziwy rzad powinien byc tematem „rozgryzania” a nie jego „wystawione cienie”

  To my Polacy w naturalnej hierarchii jaka stanowimy, powinismy byc tematem dyskusji naszego zachowania, odpowiedzi na masonskie podzce, intrygi, ktorym ulegamy, gdyz ulegajac im, stajemy sie wspoluczestnikami, tak wspoluczestnikami ZBRODNI na ktora tu w Gajowce narzekamy , odkrywamy.

 23. La Reine Toronto said

  ad 19; a Boydar winien uzywac slowa ‚nienawistnik’ a ‚hejter’……w naszym gronie tak zasmiecac nasz polski przepiekny jezyk?
  Trudno czytac niektore komentarze bez zastanowienia sie dlatczego tak latwo Polacy swiadomie traca swoj dorobek kulturowy i tradycje…to juz szybkie kroki do wynarodowienia sie….smutne to.
  Nawet wytluszczenie slow dowodzi tego Panie Boydar nieprawdaz?

  Staram sie uzywac angielskiego slowa ale w oryginalnej pisowni i czasami to robie swiadomie.

  Juz chyba lepiej uzywac laciny tak jak to robia klasycy i ludzie swiatli ?

 24. JO said

  ad.17. „Re 13:
  Nie będzie trudno udowodnić, iż wiele polskich banków zostało wykupionych z pogwałceniem prawa. To powinno wystarczyć, aby je po prostu odebrać. Być może za jakimś odszkodowaniem. Akcjonariuszy nie powinna obchodzić zmiana właściciela ze Srula Rotschilda na Polskie Państwo.
  Piętrzy Pan jakieś pozorne trudności.
  Początkowe koszty takiej operacji zostaną szybko zrekompensowane. A na dalszą metę jest to jedyne rozwiązanie. Chyba że Panu odpowiada władza Rotschildów w Polsce…”

  Tak, nie jest trudno to udowodnic pod wzgledem prawnym.

  Trudnosc polega na tym, ze my nie mamy narzedzi presji. Narzedzia presji sa po stronie zydo-masonerii, ktorymi UNI nas depolaryzuja, morduja.

  Coz, ze mamy dowody, ktore bardzo zgrabnie przedstawil nawet taki Pan Bizon, ale my nie mozemy wyciagnac konsekwencji na bazie udowodnienia winy?

  Coz wiec jest po gadaniu polowicznym?
  Nic.

 25. Boydar said

  Prawda, prawda, Nienawistnik Antyczerwonotarczowobankowiec

 26. RomanK said

  Cyt”,.:
  Przecież życie u naszych zachodnich sąsiadów nie jest 3-4 razy droższe niż w naszym kraju. Odpowiedź jest prosta –

  prosta ,ale nie- taka jaka daje autor owego artykulu…..
  Wyprowadzanei kapitalu z Polski jest tylko nastepstwem pozbawienia pracujacych ich uczciwego udzialu w nadwyzce ekonomicznej wypracowanej przez Polakow. A to liczy sie poziomem ich plac… a praktycznie poziomem wartosci valuty miejscowej jaka oplaca sie prace….
  Jesli przyrownamy polskiego zlotego do Euro..valuty bazowej Folwarku…i pomnzymy przez wspoczynnik zaszeregowania pracy w poszczegolnych regionach Folwarku.
  Kto tym decyduje???? Wlaciciel Folwarku…
  Jesli podniesiono by place POlakom natychmiast zmniejszylby sie wywoz kapitalu, ze zwgledu na zuzycie do oplacenia pracy…
  Czy ktos z Gajowkowiczow wie…ile wynosi przyrost PKB w POlsce na glowe..tzn per capita?????
  I co sie z nim dzieje????

 27. Re 1 said

  Re 1

  I co pan proponujesz? Rewolucję i obalenie prywaciarzy?

 28. JO said

  ad.18. Ja bym napisal, ze to kontrybucja Koncernow i Bankow, ktore poprzez przestepcze dzialania osadzily oszukanczy Rzad w Polsce i dokonuja nie tylko grabierzy ale i depopulacji, atomizacji Narodu Polskiego

  Postawienie stresu na dzialania Polskego Rzadu, w rozumieniu, ze to Polski oraz przez Polakow wybrany – jest nonsensem – mija sie z faktami, Prawda. To powoduje , ze my wszyscy jestesmy skonfudowani do dzialania majacego na celu poprawic nasza rzeczyswistosc.

  Takie pokazywanie stanu rzeczy prowadzi do blednego kola.

 29. naczelnik us said

  I ma Pan zysk np. milion złotych.
  To dlaczego ma Pan tego zysku nie wywieźć, jak Panu potrzebny np. na budowę domu w Polsce????
  Czyje to są pieniądze??
  Pana, czy indyjskiego rządu??

  Żadne z powyższych,
  pieniądze są „pańskiej” firmy.

  Chiny regulują wg własnego uzniania ile zachodnie firmy moga wytransferować pieniędzy za „znak towarowy” itp.

 30. Tak na dobrą sprawę, to wszystkie te wymienione wyżej rozwiązania wcale się nie wykluczają.

  Pan Gajowy pisze o nacjonalizacji banków, ale wypada przy tym zauważyć, iż przed jakąkolwiek nacjonalizacją wprowadza się przepis o odpowiedzialności urzędników za wszelkie podejmowane przez nich decyzje.

  Zatem jeśli urzędnik ze skarbówki męczy polskiego przedsiębiorcę i chcę poprzez kruczki prawne wymusić od niego jakieś fikcyjne spłaty VATu, to staje przed sądem za sabotaż gospodarczy.

  Kierownictwo każdej państwowej spółki odpowiada za straty. Jeśli spółka jest na minusie, a mimo to jakikolwiek dyrektor wypłaca sobie premię, ląduje na bruku, a potem zostaje zaprowadzony przed sąd.

  Stosować wobec urzędników, polityków i ich klakierów każdego szczebla, z każdej instytucji i w każdej sytuacji.

  Po paru wyrokach będą chodzić jak w zegarku, a obywatel będzie w urzędzie witany uśmiechem i usłyszy, że nie ma problemu.

  Nie przeszkadza to zwiększyć kwoty wolnej od podatki, zmienić przepisy podatkowe na bardziej jasne i sprawić, że założenie firmy potrwa 10 minut konieczne na wypełnienie formularza o rejestracji działalności.

 31. revers said

  AlexSailor said
  2016-03-22 (wtorek) @ 11:42:36

  @Revers
  „wystarczy znacjonalizowac pare bankow”

  A kto mowił ze wszystkie banki znacjonalizowac? przynajmej jeden zachowac dla siebie NBP-PKO, czy regionalne, nie przeszkadzac w dzialalnsoci Banków Spodzielczych, czy
  Rzemieslniczych, Rzemieslniczo-Rolniczych.

  I tu wlasnie w regionalnym banku by sie chlop z ziemia obronil, a tak padnie od razu po 1.Maja 2016 na rzecz korporacji, obcego z kasa wlasnie z banku taniego za granica.

 32. bobola said

  Czytajcie to co pisze na bobolowisku o ekonomii. To wam zaoszczedzi kompromitacji jesli chodzi o wiedze ekonomiczna.
  Co powoduje, ze placa pracownika najemnego jest takiej a nie innej wysokosci? O tym decyduje podaz pracy i popyt na nia. Wysokosc placy czy to kasjerki czy programisty nie jest zdeterminowana aspektami politycznymi czy statusem kolonialnym panstwa ani tez poprawnoscia lub jej brakiem w prywatyzacji. To co decyduje o wysokosci wynagrodzenia to liczba poszukujacych pracy na danym poziomie renumeracji oraz kwalfikacji. To wszystko. Place mozna zawsze podniesc dobrowolnie obcinajac zyski akcjonariuszy albo podnoszac ceny produktow czy uslug przerzucajac koszty podwyzki na klienta. Maksimum podwyzek ogranicza rynek i konkurencja. Jesli roszczenia placowe sa zbyt wysokie to wlasciciel zamknie przedsiebiorstwo albo go sprzeda konkurencji.

  Z tego wynika, że na Zachodzie płace są wyższe niż w Polsce, bo brak tam rąk do pracy.
  No kugwa… ciekawe.
  Admin

 33. Boydar said

  Moim zdaniem dyskusja znacjonalizować/sprywatyzować jest niezasadna. Wystarczyłoby ustalić (i bezwzględnie egzekwować) klarowne prawo stosownie penalizujące osiąganie nieuprawnionych zysków a także granice uprawnionych. I żaden bankster tubylczy czy międzynarodowy się już „tego” nie czepi. A jeśli właściciel takiego banku będzie uczciwy to dla mnie może być i kaczorem Donaldem, roboty starczy dla wszystkich; a to wcale nie jest lekki kawałek chleba.

 34. Boydar said

  Stary Prusak (31) zapomina (chłe, chłe, zapomina) że kiedy już żydoszkopskie towarzystwo skutecznie opróżniło z miejsc pracy w przemyśle i gospodarce obszar Generalnej Guberni, to pozostały już tylko miejsca na kasie w Lidlu. I trzydziestu chętnych na jedno miejsce. A poza tym to „nic, zupełnie nic”, „ekonomia, głupcze !”. Pan na pewno jesteś Altenberger ? A nie Alzheimer ?

 35. Maćko said

  Szanowni, w powyzszej dyskusji nie padlo ani razu slowo BEZROBOCIE.

 36. JO said

  Tu njie chodzi o bezrobocie, czy inne czynniki ekonomiczne a z gory zaplanowana decyzje utworzenia systemu finansowego, ktory by depopulowal Polakow oraz czynil nas niezdolnymi do zadnego dzialania.

  Doszukiwanie sie innych przyczyn jest strata czasu.

 37. Boydar said

  Nie demagoguj Perzu, a to co to jest – „że kiedy już żydoszkopskie towarzystwo skutecznie opróżniło z miejsc pracy w przemyśle i gospodarce obszar Generalnej Guberni …” ? Statut PCK ?

 38. Maćko said

  Warto zauważyć, że nic tak nie podnosi plac, jak niskie bezrobocie. Firmy mogą sobie pozwolić na tak niskie pensje, bo na każde miejsce pracy jest wielu chętnych.
  Jeśli ktoś zauważy, że szukają piekarza czy malarza i są z tym kłopoty, że personel źle pracuje i tylko chce wykorzystać pracodawcę to też jest fakt – wywołany róznymi powodami ale nie zmieniający wcale innego faktu – że w Polsce JEST DUŻE BEZROBOCIE.
  Mamy mało przemysłu, niszczy się rolnictwo, żarłoczne na zatrudnienie budownictwo nie jest zbyt dynamiczne, stoczni nie ma… PNB Polski jest mizerny więc i pensje są tak niskie na ile pozwoli tolerancja ludzi. Jest to działanie naturalne i nieuniknione w każdej kolonii, która nie ma własnego przemysłu i jest sterowana zzewnatrz.

  Jo – oczywiście racja. Polska jest Neokolonia Niemiecka i jako taka jest wykorzystywana i utrzymywana na poziomie tolerancji społecznej. Trochę mniej i zaczęły by sie bunty, trochę wiecej i byśmy się odbili od dna.

 39. revers said

  tak panie Bojdra znacjonlizowac lub nie , choc Islandii udało się, a wg. prof.Sliwińskiego to likwidacja PL jest jak najbardziej na miesjcu.

  Co z tego że bedzie miał Pan banki dla wybranych, za oszczędzanie w bankach juz się w uni karze, za obracanie gotówka równiez, a banki przejmuja role totalitarnego kontrolera, ekonomi dla maluczkich coraz mniej.

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/prof-dr-hab-artur-sliwinski-zlowieszczy-backcasting-likwidacja-polski-2016-03

 40. Boydar said

  Pan to by chciał zupę widelcem, Panie Revers. To nie tak, czynników jest wiele i żaden nie jest samodzielny i niezależny od innych. Gospodarka i ekonomia Państwa to zespół naczyń połączonych, czasem nawet włoskowatych. Kapilarność też odgrywa swoją znaczącą rolę 🙂

  Dobrze będzie. Jeśli żyd się nie ucywilizuje to cywilizacja w końcu sama się odżydzi. Siłami człowieka bądź natury.

 41. platon said

  Tak sobie czytam i czytam tą Gajówkę i coraz mniejszą mam ochotę wracać do ukochanej Polski. Płakać mi się chce, bo domeczek z ogródkiem prawie skończony, a nie będzie z czego żyć!
  Tak sobie myślę i myślę i wymyśliłem, że chyba Pan Bóg pozwala na to zbydlęcenie narodu! Polacy jak będą na samym dnie to wtedy wrócą na łono Kościoła Katolickiego i naród przypomni sobie co niesie ze sobą Msza Święta, ta Msza! Modlę się codziennie o to, aby Pan prowadził mnie swoimi
  ścieżkami! Od dwóch miesięcy mam zaszczyt uczestniczyć co niedzielę we Mszy Łacińskiej, odprawianą z całym pietyzmem.
  Nie wiem, czy w Polsce miałbym taką możliwość, pewnie tak. Jak na razie, to komentarze w Gajówce zniechęcają do powrotu, a pakowanie chciałem już zacząć!
  ( Panie Gajowy, jak trzeba to proszę przenieść mój wpis do działu odpowiedniego. Napisałem go pod wpływem komentarzy powyższych, pozdrawiam i nie mogę się doczekać komentarzy zachęcających do powrotu, może za 10, 20 lat.)

  Ale wraca Pan jako emeryt? Czy chce pracować? Bo jeśli jako emeryt, to da się żyć.
  Admin

 42. Boydar said

  Amiiicuuusss ?

 43. bobola said

  Jak widze Szanowni Dyskutanci wyzej nie sa w stanie zrozumiec najprostszych spraw. Dotyczy to i Admin. Place na Zachodzie sa wyzsze bo wysze sa tam wyplaty socjalne , zasilek dla bezrobotnych i minimalna placa. To powoduje, ze mniejsza jest podaz pracobiorcow na stanowiska pracy dla osob niewykwalfikowanych. Przez dlugi czas duza role w walce klasowej o lepsze wynagrodzenie pelnily zwiazki zawodowe. Teraz maja one mniejsze znaczenie bo koszty ich utrzymania wydaja sie zatrudninym zbyt wysokie w stosunku do osiagniec. Moim zdaniem nieslusznie ale to kwestia gustu naszego ludu pracujacego.
  Wyobrazmy sobie sytuacje, w ktorej przedsiebiorstwo nie ma wystarczajacej badz zadnej liczby chetnych na prace za dane wynagrodzenie w danym kraju. Wyjsciem jest zatrudnianie emigrantow ekonomicznych- o ile ci istotnie nie maja innej szansy na legalne zatrudnienie (np robotnicy rolni z Meksyku w Kaliforni) -albo import koniecznych talentow z zagranicy. Im zas trzeba zaplacic minimum tyle ile moga dostac bez przenosin w kraju wyjsciowym . a zapewne nawet wiecej. Tak jest np w sektorze bankowym w Polsce gdzie banki zagraniczne potrzebuja fachowcow bankowosci w stylu zachodnim.

 44. JO said

  ad. 42.
  Judica me, Deus, et discerne causam meam de gente non sancta: ab homine iniquo et doloso erue me

 45. platon said

  Niestety, zostało jakieś 30 lat do emerytury. Pomysł mam na siebie, ale jak się ” przejadę” na nieuczciwym kliencie to zus-y, us-y i te inne nie dadzą taryfy ulgowej no i domek z ogródkiem pod młotek.

 46. platon said

  Panie Jo, dziękuję.

 47. revers said

  re40

  Pan panie Boydar jak nie dogryzie widelcem, to swoje widzimisie – a bankowcy to
  i tak poslugują się w setkach i tysiacach idących kryterii np. przyznawania kredytów, , bonusow no i lichwą, językiem pana mordki.

  EZB nadal będzie pakował pieniądze w spekulantów rynkowych, a nie w społeczne projekty, czy narodowe.

  Dzisiaj jakaś profesorka hamerykańska z OECD pouczała polaków co maja robić żeby było lepiej bez wschodniej rury, no oczywiście pod dyktando zachodniej banksreki i z dotacjami – tylko nie dopowiediała co będzie jak w 2020 roku dotacji unijnych nie będzie i czy ilość oddawanych pieniedzy do Brukseli, nie przekroczyła juz ilości pozyskanych z centrali ue.

 48. Boydar said

  Niepotrzebnie się Pan zdenerwował na mnie, Panie Reversie. Z tym widelcem to przenośnia, nie żeby Pana dziubnąć. Jeśli bank będzie autentycznie własnością Polski lub Polaka (ew. Polki) i będzie miał obowiązek funkcjonowania w oparciu o dobre dla Nas wszystkich (no może nie wszystkich) prawo, to żadne pułapki o których Pan wspomina nie będą miały miejsca. Ramy prawne to uniemożliwią. Dlaczego wszyscy się wzdragają przed głośnym powiedzeniem – „możesz zarobić na banku udokumentowane i uzasadnione koszta plus normalna premia kwartalna dla każdego pracownika, jak w firmie. Ale nie jak mówi radzieckie pojęcie czasoprzestrzeni czyli „w ch.uj” albo „stąd do wieczora”. Bo system wspiera złodziejstwo i tylko dzięki procentowi od fantów jeszcze się kręci.

 49. revers said

  Panie Boydar zdrowie mi nie pozwla zebym sie denerwował, od rana coś mięsień sercowy nie domaga, zmiana frontów niżowych?.

  Też znam ten ból pracownik z okienka bankowego, czy tam 1 kontaktu do niedawana zarabial 1,200 zlp, prezesi, rady nadzorcze banków w milionach, kominy niesamowite.

  A z tym prawem bankowym korzystnym dla tubylcow to pan idealizuje, bo to drukarrz pieniedzy od Rotszylda ustanawia te prawa, ma swoich lobystów w Knesejmie i leaderów po szkoleniach w usa w rządzie, zeby jak najwięcej sciągnąc tych pieniędzy z rynku, do tego jak najwiecej zadłużyc.

 50. Boydar said

  Trudno, wbrew przekonaniom, drukarza mogę powiesić osobiście.

 51. Marek said

  AlexS
  – podatkiem od nieruchomości – 22,40 zł/m2 rocznie,
  ===
  skąd pan to wziął?

 52. Kapitan Bąba said

  Re 32, Bobola.
  Cytuje Pan teorie z podręcznika do mikroekonomii. Praktyka wygląda tak, że Niemcy ze stosunkowo niskim bezrobociem „otworzyły” swój rynek pracy dla Polaków 1 maja 2011 r. czyli 7 lat po wejściu Polski do UE. A Polska pomimo wysokiego bezrobocia oficjalnego i ukrytego i niskim poziomem płac wpuszcza Ukraińców szerokim strumieniem (pomimo że Ukraina nie jest w UE) . W ten sposób sztucznie zwiększono podaż rąk do pracy a co za tym idzie osłabiono presję na podwyżkę wynagrodzeń.

 53. rafal z said

  Proszę Państwa

  Nawet republika bananowa musi opierać się o zasady realnej ekonomii. Ba, najgorszy system, który trwa… jest również oparty częściowo o zasady prawa naturalnego.

  Ponadto Polska nie jest systemem zamkniętym. Jest głęboko regulowana ale sprzedaż odbywa się głównie wg cen rynkowych. Co mimo wielu patologii generuje olbrzymią nadwyżkę ekonomiczną.

  Tak więc głównym problemem stanowi brak partycypacji zwykłych ludzi w ów nadwyżce. To z kolei jest pochodną NIE BYCIA właścicielem kluczowych kapitałów.

  Tak więc zastanowienie się nad faktem jak krok po kroku tworzyć polską własność jest chyba realniejszą drogą niż kombinowanie nad zmianą rzeczy, na które nie mamy wpływu.

 54. Blaszany Bębenek said

  @ 1 diesel said… jaką formę walki pan proponuje?
  2. AlexSailor said …To nie niskie płace są spowodowane transferem kapitału za granice, ale wywożenie z Polski zysków jest spowodowane niskimi płacami.
  – uprzejmie informuję, że był zakaz wywozu dewiz z Polski przez obce firmy… koreański kurier został napadnięty i obrabowny z 0,5 miliona wywozonych dolarów na terenie Niemiec…
  Czy to wystarczy?

 55. galaszek said

  Skad takie przepasne placowosc ze w mienieckiem Lidelu kajserka zarabia ach zn sie acht tausend brutto a w Polinskiem ino Zwei i pare hundreds?……….. a to wszystek latego ze w mieniecko germanskiem Lindlu .kajserki zarabiaju po prostu bruttalnie a w Polinskie Lidel tyko pruttalnie zn sie takie barzi polinski pruttanie i placzenie za mienieckiem wyplatem niz placenie tego wyplat

 56. Zdravko said

  RE 2,12: Pan Alexsailor

  Podłączam się do pana Grunholza. Pensja netto Polaka wynosi przeciętnie 3/4 pensji brutto. Niemiec dostaje już na rękę 2/3 pensji. W obu krajach mamy do czynienia z podatkiem klinowy. Dodam, że o podobnych rozmiarach.

  Wspomnę też o takim drobiazgu jak podatek katastralny, który występuje zarówno w Niemczech jak Wielkiej Brytanii. W Polsce mamy jedynie podatek od nieruchomości – wcale nie taki wysoki.

  Re 4: Pan Endriu

  W chwili obecnej NBP posiada stosunkowo umiarkowany wpływ na podaż pieniądza. Największy wpływ mają banki komercyjne, które poprzez kreacje pieniądza wprowadzają pieniądz bezgotówkowy w obieg.

  RE 32,43 Pan Bobola


  Czytajcie to co pisze na bobolowisku o ekonomii. To wam zaoszczedzi kompromitacji jesli chodzi o wiedze ekonomiczna. (…)

  Jak widze Szanowni Dyskutanci wyzej nie sa w stanie zrozumiec najprostszych spraw.

  Radzę utemperować pogardliwy stosunek do dyskutantów, bo raczej długo pan tu nie pobędzie. Na poziom polskich zarobków ma wpływ wiele czynników. Część z nich zostały wymienione przez dyskutantów. Pan natomiast spłyca wszystko do relacji popyt/podaż, płacy minimalne, związków zawodowych i kilku innych drobiazgów.

 57. Zdravko said

  Re 57, zdravko

  „bo raczej długo pan tu nie pobędzie”

  Zamiast raczej miało być inaczej. Niby niewielka różnica, ale wydźwięk inny. Mniejsza z tym.

  Jednym z powodów niskich płac jest także niska innowacyjność polskich przedsiębiorstw. Niska innowacyjność źle wpływa na konkurencyjność produktu. Trzeba wiec rywalizować ceną. Kończy to się tym, że kilogram niemieckiego eksportu kosztuje średnio 4 euro. Kilogram Polskiego jedynie 0,5 euro. Nawet gdyby pracodawcy chcieli dobrze płacić pracownikom to nie maja z czego. Jeśli nie będziemy sprzedawać konkurencyjnych produktów po godziwej cenie, to płacy nigdy nie wzrosną.

Sorry, the comment form is closed at this time.