Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Lisicki dla Kresów.pl: Polskie MSZ jest oderwane od rzeczywistości

Posted by Marucha w dniu 2016-03-25 (Piątek)

Paweł Lisicki w programie Bez Filtra. Fot. Kresy.pl

„Nieważne, czy jesteśmy przedmiotem w rękach Brukseli, czy w rękach Waszyngtonu. Gra idzie o suwerenność” – mówi w programie „Bez Filtra” portalu Kresy.pl redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”, Paweł Lisicki.

„Gdyby na Węgrzech doszło do takich napięć w stosunkach z UE czy USA jak w Polsce, to zakładam, że Orban wybrałby się do Moskwy, zrobił wspólną konferencję z Putinem i ogłosił zamiar przedsięwzięcia jakiejś wielkiej inwestycji”.

Paweł Lisicki zauważa, że polski rząd znajduje się obecnie w bardzo niekorzystnej sytuacji. Zmiany przeprowadzane przez niego spotykają się z silnym oporem UE, a w szczególności Niemiec, gdzie to, czego głośno nie mówią politycy – wyraża głównie prasa. Ponadto, wywołuje to silny opór w USA, gdzie prasa, a także ważni politycy – w tym m.in. wpływowy amerykański senator John McCain – z podobnych pozycji krytykują Polskę. Z kolei Rosja, w dużym stopniu przez kwestię katastrofy Smoleńskiej, postrzegana jest przez rząd jako największe zagrożenie, zaś Polsce grozi rosyjska ekspansja.

„Rząd znajduje się w tej chwili w opozycji do trzech głównych ośrodków władzy na świecie: Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Rosji. Nie wiem, jak dalsze utrzymywanie takiej sytuacji miałoby wyglądać” – mówi dziennikarz.

Lisicki zwraca uwagę na politykę prowadzoną w takim kontekście przez Węgry:

„Gdyby tam doszło do takich napięć w stosunkach z UE czy USA, to zakładam, że Orban wybrałby się do Moskwy, zrobił wspólną konferencję z Putinem i ogłosił zamiar przedsięwzięcia jakiejś wielkiej inwestycji”.

„Pozycja danego państwa zależy nie tylko od tego, że posłusznie wykonuje ono to, co robią inni albo wchodzi z nimi w spór, ale że ma ileś możliwości rozgrywania tej polityki” – podkreśla naczelny „Do Rzeczy”.

Zauważa również, że w przypadku polskiej dyplomacji mamy do czynienia z pewnym „zaklinaniem rzeczywistości”:

„Nie trzeba być specjalnie bystrym obserwatorem, żeby zauważyć, że naciski ze strony amerykańskiej następują”.

Argumentuje, że informacje o tym, że ambasador Stanów Zjednoczonych spotykał się z Jarosławem Kaczyńskim i wywierał na niego naciski ws. Trybunału Konstytucyjnego są bardzo prawdopodobne. Przypomina również sprawę niekorzystnych dla Polski artykułów prasowych:

„W odpowiedzi na to wszystko słyszę tylko, że to nieprawda: że tych głosów albo nie ma, albo są źle rozumiane, albo że wynikają z niewiedzy. (…) W takiej sytuacji, gdy po jednej stronie, amerykańskiej, widzę kolejne ruchy, a po drugiej stronie minister Waszczykowski i inni politycy mówią, że nic się nie dzieje, to mam wrażenie jakiejś kompletnej dziwności”. Dodaje, że to wszystko jego zdaniem „świadczy niedobrze o polskiej dyplomacji”.

„Podstawą prowadzenia jakiejkolwiek polityki musi być rozumienie rzeczywistości, a nie jej dostosowywanie do własnych potrzeb. (…) Polityk musi reagować na to co jest, a nie na to, co mu się wydaje, że byłoby lepiej, gdyby było” – podkreśla Paweł Lisicki.

Zaznacza również, że po stronie prawicowej długo panowało niezrozumienie, ze Ameryka się zmieniła. „Ameryka prezydenta Obamy to nie jest Ameryka prezydenta Reagana” – powiedział. Nie jest przekonany, czy ścisły związek z takimi Stanami Zjednoczonymi jest czymś, czego Polska naprawdę pragnie. Jego zdaniem, nie ma nad tym w zasadzie żadnego namysłu. „Z naszego punktu widzenia to, czy postępową ideologię narzuca nam Bruksela czy Waszyngton nie ma większego znaczenia. Ważne, jaka to jest ideologia” – stwierdza dziennikarz. „Gra idzie o suwerenność” – podkreśla. „Czy jesteśmy przedmiotem w ręku Unii czy Ameryki nie ma znaczenia. Ważne, żeby być podmiotem” – dodaje.

Lisicki podkreśla również znaczenie kwestii smoleńskiej, tego jak rzutuje ona na politykę zagraniczną. Jego zdaniem głoszenie przez część polityków tezy, że w Smoleńsku doszło do zamachu przeprowadzonego przez Putina, utrudnia nawiązanie normalnych relacji z Rosją.

„Jeśli tak się uważa, to możliwość prowadzenia jakiejkolwiek innej polityki niż obrona przed jej ekspansjonizmem jest niemożliwa. To prowadzi też do kompletnie nierealistycznego patrzenia na sytuację na naszej wschodniej flance” – zaznacza.

Dodaje, że działania Rosji na wschodzie Ukrainy nie mają cech ekspansji, lecz względnie obrony swoich wpływów. Jego zdaniem mówienie w tym kontekście o rosyjskiej ekspansji na Europę Środkową i Wschodnią jest kompletnie nielogiczne.

„To psychologiczne przekonanie, że w Smoleńsku doszło do zamachu, (…) oznacza, że de facto mamy całkowicie sparaliżowaną możliwość i oceny rzeczywistości po naszej wschodniej stronie, i prowadzenia polityki, która byłaby czymś innym, niż tylko reakcją obronną”.

Lisicki krytycznie patrzy również na tezy, według których to Putin wywołał kryzys migracyjny, by rozbić jedność Europy. „Gdyby Putin miał tak wielkie możliwości, to dlaczego nie zajął wcześniej Ukrainy?” – pyta dodając, że może to świadczyć o tym, że Rosja wcale nie jest tak wszechmocna, jak może się wydawać. „Te wszystkie opowieści, że za tym wszystkim stoją pomagierzy Putina są jakimś fantazmatem. Tylko, że politycy nie powinni takim fantazmatom ulegać” – stwierdził Lisicki.

Więcej w nagraniu poniżej:

http://www.kresy.pl

Komentarzy 21 to “Lisicki dla Kresów.pl: Polskie MSZ jest oderwane od rzeczywistości”

 1. kojak said

  Polskle MSZ oderwane od rzeczywistosci ? Kompletny nonsens ! Polska nie posIada MSZ ! Jest ono calkowicie zdominowane przez zydowstwo Sa to czesto potomkowie komunistycznych zbrodniarzy, bandytow, zlodzieji i oszustow ! Ambasdorem w USA jest niejaki Schnepf synalek stalinowskiegio zbrodniarza i bandyty ! Sam podejrzany o dokonanie szeregu ordynarnych krymninalnych szwindli i geszeftow Oczywiscie nie przeszkadza to syjonistycznym bydlakom z PIS ! Te kurwy nie sa od reprezentowania Polski ! Oni sa od realizaci polecen kanali z USraela ! Zrobia kazde kryminalne wynaturzenie ktore temu sluzy ! Polska to dla nich kundel ktory paleta sie im pod nogani i ktorego kopia z istna wscieklizna i obledem w oczach

 2. Aguirre said

  Może zaczyna coś do tych pismaków docierać? Oby…

 3. Marian said

  Wystarczy dogadać się z Rosją, Chinami oraz Iranem, pousuwać chazarów z polskich urzędów, a Polska będzie najszczęśliwszym państwem na świecie. Chazarowie potrafią tylko pasożytować, wsadzać kij w szprychy, psuć, a następnie podsuwać rozwiązanie, które też jest komuś ukradzione, podpalać świat, wywoływac wojny i konflikty – z nimi Polsce i Polakom nigdy nie bedzie pod drodze.

 4. elo said

  Jakoś nie wierze w nagłe nawrócenie Pana Lisickiego, chociaż może i chciałbym się mylić. Dostał polecenie żeby zamydlić oczy i ugrać trochę czasu ?
  A z drugiej strony te słowa są tak oczywiste i proste że żal bierze gdy nasi rodacy tego nie widzą …

 5. Maćko said

  1. MSZ-> http://multibook.pl/pl/p/Krzysztof-Balinski-MSZ-polski-czy-antypolski/2894
  Pytanie retoryczne – MSZ jest antypolski bez watpliwosci, Patrotów ci tam 20% najwyzej

  2. Pytanie do niekoniecznie starszych ale mam nadzieje madrzejszych Gajówkowiczów:
  Putin chodzil po lesie smolenskim dzien czy 2 przed wypadkiem/zamachem czy nie?
  Albowiem gdyby tam byl to:
  – jest madry i ma madrych specjalistów wiec po co ?
  – jest tak madry ze wie ze i tak nikt nie uwierzy ze to Rosja wiec nie ma ryzyka?

  Tyle jest szumu mendtiatycznego, ze trudno odsiac fakty od falszywek

  3. Zaoferowac Chinom pole do investycji w Polsce: koleje, elektrownie, autostrady, lotniska, porty i bedziemy bogatsi i bezpieczniejsi a Chinczycy tez majac przyczólek w srodku Yeuropy.

  4. Indie sa sterowane przez wytresowane przez The City marionetki wiec sa kiepskim oparciem

 6. Maćko said

  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/213298/tajemnica-marii-magdaleny – ksiazka Lisickiego.
  ?? dobra czy zla dla Wiary? Nie mnie to osadzic.

  No i lista pisania Lisickiego: http://www.se.pl/pawel-lisicki,18862/
  Napisal cos o holokaucie i jego uniwersalnosci, ale nie znajduje zródla tylko sam linki o tekscie…

 7. NC said

  Lisiecki świadomie przeinacza rzeczywistość w swych dywagacjach na temat stosunku USA do rządu p. Szydło.

 8. Tępiciel Kundli Kabały said

  MC Cain kundel kabały nazwany wpływowym senatorem. Przecież to złodziej bankowy, Z polecenia Obamy zjawiał się wszędzie gdzie zaczynały się pomarańczowe rewolucje, nawet wydał rozkaz ISIS użycia gazu w Syrii aby ją potem bombardować, a wasale w Polsce wierzą w każdą jego głupotę. Wspaniałe podsumował go Trump, ze nie jest żadnym HERO.

 9. Tępiciel Kundli Kabały said

  Żydokomuna ma się dobrze i obrała nowe metody zwalczania polskości poprzez multi-kulti.

  Czekiści teraz nie strzelają w potylicę ale niszczą narodową tożsamość aby łatwiej kontrolować skolonizowane narody.

 10. RomanK said

  Oderwanym od rzeczywistosci jest pan Lisicki….
  rzadzacy polska doskonale wiedza- jak jest …i mowia ..ale tylko miedzy soba i pod mucha..tzn u Sowy i Przyjaciol.
  O czym bredzi pan Lisicki???? Czy on potrafi rozroznic trzy rzeczy jakie stanowia o suwerennosci Panstwa…w zasadzie o Panstwie wogole czyli – o :
  terytorium chronionym granicami,]

  na ktorym suweren stanowi i egzekwuje swoje prawo

  …. i emituje swoj pieniadz?????
  a
  Ch..uj , dupe i kamieni kupe??????
  Gdzies byl…jak ludzie o tym krzyczeli???? jak protestowali przeciwko uchwalaniu konstytutki prostytutki????przeciwko wpychaniu Polski do NATO…..25 lat temu…… dzis zamknij pysk i liz…co ci podstawia.
  Badz swiec ..jak na wreczaniu nagrod Kisiela , kiedy Max Kolonko zamiast podbudowac niezaleznego autoryteta plunal wam wszystkim dupkom krajcowym , czerwiennym i dzwonczym prawda w gebe:-))))))
  Teraz….lizta…nie po to wypieli i placa za lizanie , zeby kolo szcakac zamiast lizac:-)))))

 11. RomanK said

  ad 3 Really????? panie Marianie??????
  Takie proste- jak sex w bramie…a nikt nie robi?????

 12. Marian said

  Ad. 11. Za każdym razem, prawie we wszystkich dyskusjach człowiek dochodzi do tego samego punktu. Dalej nic nie robi. Bo tu jest tytko jedno rozwiązanie, ale widać granica nie została jeszcze przekroczona. Być może para jest już pod gwizdkiem, ale jest jeszcze na tyle dużo wolnej przestrzeni, że chazar dociska gwizdek i podgrzewa dalej. Oni teraz co chwila będą tak sprawdzać, na ile sobie moga jeszcze pozwolić. A może bydło pociągowe straci na chwilę czujność, a oni tylko szybko zatrzasną drzwi rzeźni. Dlatego nie należy się dawać podpuszczać tym szubrawcom. Jak działać, to tylko zgodnie z własnym planem.

 13. Cadyk z Radomska said

  Jedna z głównych mediowych kreatur PiSuaru tak nagle…. Tak chłodno ocenia ukochany przez polskich patriotów USrael… Tak prawie racjonalnie o Rosji….. Aj waj kto pociąga za sznurki i dlaczego?

 14. Cadyk z Radomska said

  Marek Trojan, łajza prowadząca rozmowę jest odziany w koszylkę „Moskwa 1610″….. O ! To naprawdę musi być wielki i odważny patriot

 15. elo said

  Ad. 10
  cytat ” Badz swiec ..jak na wreczaniu nagrod Kisiela , kiedy Max Kolonko zamiast podbudowac niezaleznego autoryteta plunal wam wszystkim dupkom krajcowym , czerwiennym i dzwonczym prawda w gebe:-))))))”
  No ładnie, ładnie 🙂
  Konkretnie pod tym linkiem

 16. Drapichrust said

  @14 Podobno jak Żyd chce udawać Polaka to właśnie tak robi.

 17. Lolek said

  Nawet pasożydy mają swoje miejsce w naturze. Ich dominacja w pewnym okresie nie świadczy o ich potędze ale o słabości… gospodarza. Tak jak skończy się czas gospodarza, tak skończy się czas pasożyda. Następnie pojawi się nowy żywiciel a później nowy pasożyt.

  Mości gospodarze zastanawiają się jak pokonać pasożydów. Sęk w tym, że istota problemu leży…w gospodarzach.

  Jeśli w tym gęstym lesie można jeszcze stworzyć nową formę organizowania się NIE niszcząc wszystkiego wokół to to oznacza, że jest potencjał. Ale jeśli nie można… to całe szczęście, że natura stworzyła również… pasożyty.

 18. Krzyk Nocy said

  Ad 14

  „dziel i rzadz”

  SLOWIANIE ZJEDNOCZENI SA NIEZWYCIEZENI !

  …wiec wiadomo kto i dlaczego chce sklocic dwia naj liczniejsze NARODY SLAWSKIE .

 19. Krzyk Nocy said

  Ad 17.

  sporo wyjasnia ten film:

  …jesli ktos ma konto na YT , bardzo prosze o tlumaczenie na J. polski ; dziekuje.

 20. RomanK said

 21. Rafał said

  Cwany Max pominął żydowskie media w Polsce ! ! !
  Max Kolonko odbiera nagrodę Kisiela

Sorry, the comment form is closed at this time.