Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Słowianie – autochtoni czy przybysze z dalekich stron?

Posted by Marucha w dniu 2016-04-01 (Piątek)

Wbrew opinii części archeologów, Słowianie nie przybyli do Europy dopiero we wczesnym średniowieczu – to teza jaką w Polsce stawia często cytowany przez media prof. Grzybowski.

– Skłanialibyśmy się ku autochtonizmowi Słowian – twierdzi naukowiec. Z kolei krytycy tej teorii zupełnie nie podzielają tej opinii.

Prof. Grzybowski opiera się jedynie na mtDNA, co według części naukowców jest niewystarczające.

Z wywiadu jakiego w 2013 r. prof. Tomasz Grzybowski z Collegium Medicum Uniwersytetu M. Kopernika w Bydgoszczy udzielił Polskiemu Radio wynika, że po 10 lat prac i analiz naukowcy przebadali materiał genetyczny pobrany od 2,5 tys. osób z różnych populacji narodów słowiańskich.

Okazało się, że przodkowie niektórych z nich żyli w Europie już w epoce brązu – czyli 4 tysiące lat temu, a może nawet już w Neolicie, siedem tysięcy lat temu.

Oprac. Robert Wit Wyrostkiewicz, Archeolog.pl
http://archeolog.pl

Komentarzy 15 to “Słowianie – autochtoni czy przybysze z dalekich stron?”

 1. Niemcy od XIX wieku WIEDZIELI, że Ariów-Słowian przywiódł na Wybrzeże Bursztynowe WIELKĄ FLOTĄ Wandaluz w III tysiącleciu pne, co się nazywa kulturą amfor kulistych.
  Ja uznawałem to za Megalityczną Kulturę Żeglarską z Meksyku, co zostało poniekąd potwierdzone znalezieniem przez Greków i Rosjan w l. 1968-72 NAJSTARSZEJ kultury megalitycznej na Bahamach, którą UNESCO odatowało na 5 tysięcy lat pne.
  W 1974 r. Akademia Nauk NRD, w porozumieniu z AN ZSRS, zinterpretowała genezę kultury amfor kulistych jako Kulturę Megalityczną z PALESTYNY. W l. 80. znaleziono jednak Dowody na AMERYKAŃSKIE pochodzenie kultury amfor kulistych, a konkretnie ze stanu Utah.
  Ja interpretowałem kulturę megalityczną na Bahamach jako PLAŻOWE porty wielorybnicze, co zostało potwierdzone znalezieniem IDENTYCZNYCH na Azorach, które były zawsze ośrodkiem przemysłu wielorybniczego.

 2. observator said

  Mister Marucha
  chwalebny – i słuszny – jest, zakaz umieszczania ataków na Kościół i religię, jestem za.

  Co w takim razie robi odwrócony krzyż za plecami tej niby reprezentantki pierwotnego słowiaństwa, zdjęciem której uznał za słuszne ozdobić swój krótki wpis jego autor, a który to Pan, Panie Gajowy – mam nadzieję nieświadomie – powieliłeś na tej stronie?

  Słowianie pierwotni mogli nie być (zwłaszcza w epoce brązu) chrześcijanami – ale tym bardziej antychrześcijanami też nie byli

 3. Rubaszny Rubens said

  Po lekturze Wandaluzji można stwierdzić,że Lemurianie to pierwotni Hindusi,którzy emigrując na zachód dotarli w końcu na Bałkany jako kultura Lepensky Vir i kultura Vinca.Stąd język rumuński uważany za bardzo stary? Atlanci natomiast to kultura amfor kulistych i kultura pucharów lejkowatych.Lejkowaci przypłynęli do Europy na początku V tysiąclecia pne.Pan Wandaluzja nazywa ich Hellenami i sugeruje,że nazwy takie jak Helsinki,Helsingor,Półwysep Helski,Hel to spadek po nich właśnie.Amfory kuliste przypłynęły do Europy w połowie III tysiąclecia pne,pan Wandaluzja nazywa ich Słowianami.Lejkowaci i amfory kuliste mieli przywieźć ze sobą kosmicznie stary i skomplikowany język polski.

  Wojna atomowa opisana w Mahabharacie według pana Wandaluzji miała miejsce około 50 000 lat temu.Pokrywa się to z ustaleniami genetyków,że zboża mają za sobą około 50 000 lat pozytywnej selekcji.Czyli zaczęła się ona kiedy wiatr rozwiał radioaktywne chmury?Wychodzi na to,że Lemurianie i Atlanci spotkali się ponownie kilkadziesiąt tysięcy lat po wojnie atomowej w Europie Środkowej.

 4. star1 said

  „Pierwsze wiadomości o Słowianach, przed początkiem nowej ery podaje Herodot, później po n. Chrystusa – informatorzy rzymscy: Pomponiusz Mela, Pliniusz Starszy, Tacyt, Ptolemeusz. Dzielą oni Prasłowian na trzy czy dwa odłamy:

  Wenetów mieszkających na północy, nad Wisłą i Oceanem Sarmackim,
  południowych – Sklawinów i
  wschodnich Antów.

  Na treść niniejszej pracy złożyły się wiadomości o ziemiach i ludach zamieszkujących środkową Europę, przekazanych nam w dziełach autorów greckich, rzymskich, arabskich, angielskich, niemieckich, w latopisach ruskich, kronikach polskich, czeskich oraz własne odkrycia i wnioski. Jeśli znajdzie ona u czytelników chociaż częściowe uznanie i przyczyni się do zmiany niektórych poglądów, a także dotychczasowych przekonań o naszej przeszłości, będzie to dla mnie najwyższą nagrodą” – fragmenty ze wstępu do pracy – dostępnej w necie – pt. „3000 lat Państwa Polskiego jakiego nie znamy” Tadeusza Millera.
  Zachęcam do lektury, także „prof”. Grzybowskiego. Szkoda czasu na wyliczenia wszystkich książek, ale historycy niemieccy z początków XX w. także ciekawie pisali o czasach gdy Słowianie graniczyli z Frankami i Duńczykami.

 5. Wosiu said

  Wg prac genetycznych Underhilla i zespołu z roku 2012, Polacy są autochtonami na obecnym terytorium Polski od 10.000 lat.

 6. peacelover said

  Wszystko to bardzo madre i naukowe, ale….

  NIE MOWCIE TEGO 1-szego kwietnia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. ojojoj said

  I co z tego? A Neandertalczycy zyli w Dusseldorfie ponad 40 000 lat temu.

 8. bemek said

  7. Ojojoj, i do tej pory niestety żyją za zgodą Franków i Słowian, a nawet obecnie sprowadzają swoich.

 9. Trak said

  Ci, co żyją za zgoda Franków i Słowian to już się tu nażyli. Zasiedzieli się troszkę i zaczynają znowu fikać.

 10. Boydar said

  To znaczy się ta ziemia którą zamieszkujemy, nie należała kiedyś do starożytnych Ukrów ???

 11. Janek said

  Może tylko do niektórych ich przodków(10), a że zbliża się miesiąc maj to można się pobawić w zgadywankę skąd taka dziwna, ‚internacjonalna’ nazwa tego miesiąca. Ja twierdzę, że z proto-słowiańskiego:
  maj>Maja (żona Vulkana)>mag-ja (magia)> могу я
  W żadnym innym języku nie ma takich skojarzeń z tym co miesiąc maj może zrobić z naturą i nie tylko 🙂

 12. Nemo said

  Oj tam, oj tam. Uchochwytna muzyka i fotki słowiańskich dziewczyn warte zahaczenia. Oka rzecz jasna. Plus napisy pl. Zapraszam do degustacji:
  .https://youtu.be/ovPJ-Nw5IOM

 13. ENKI said

  10. Ukry – plemię słowiańskie żyło na terenach nad rzekami: Olba – Łaba i Odra – w VI w.
  Jedna z rzek /dopływ/ nazywała się: Ukra – Ukr – Ukier.
  Teren plemienia Ukrów nazywano: Ukrajn, Ukrer, leżał on na południe od Wolina /obecna Branderburgia/.
  W X w. Niemcy nacierają na Słowian. W 983 r. Luticzi, Obodrity, Ukry nacierają wraz na Niemców.
  Powstali i oswobodzili swoje ziemie.
  W 1174 r. Niemcy z krzyżowcami uderzają na Połabie, na Arkonę. Zniszczyli Słowian i kraj słowiański,
  wiarę, świątynie, zgermanizowali, schrystianizowali.
  Cześć Ukrów uszła na Ruś Kijowską, na ziemie Drewlan i Polan.
  W historii polskiej o Ukrach pisał Czapski.
  Zapisałam to z: http://www.ukrainenland.de
  Ponadto o Ukrach wspomniano na portalu rosyjskim: Słowiański Sobor.

 14. Listwa said

  @ 4 star1

  „wiadomości o ziemiach i ludach zamieszkujących środkową Europę, przekazanych nam w dziełach autorów greckich, rzymskich”

  – a dlaczego nie ma kronik słowiańskich o ludach i zieniach rzymskich i greckich?

 15. Boydar said

  @ Pan Enki

  Dobra, w tył na lewo, nie było pytania !!!

Sorry, the comment form is closed at this time.