Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  NyndrO o Wolne tematy (59 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Zbigniew Kozioł o Wolne tematy (59 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Marucha o Wolne tematy (59 – …
  Zbigniew Kozioł o Wolne tematy (59 – …
  osoba prywatna o Duda: Jesteśmy państwem i naro…
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Boydar o Wolne tematy (59 – …
  Carlos o Sytuacja geopolityczna na koni…
  NICK o Parlamentarna głupota ma się…
  Carlos o Sytuacja geopolityczna na koni…
  Boydar o Wolne tematy (59 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  NICK o Portki w dół?
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 496 obserwujących.

Obrót bezgotówkowy. Za i przeciw.

Posted by Marucha w dniu 2016-04-05 (Wtorek)

Pod koniec stycznia Ministerstwo Finansów przekazało do konsultacji projekt ograniczający maksymalną kwotę transakcji gotówkowych z 15 tys. euro do 15 tys. zł, na razie na poziomie B2B, czyli między przedsiębiorstwami.

Stopniowe, acz konsekwentne przechodzenie na pieniądz elektroniczny to trend globalny. Obserwując sytuację i poczynania władz w innych krajach, możemy się wkrótce i u nas spodziewać kolejnych zachęt lub – jak w podanym przypadku – elementów przymusu do rezygnacji z posługiwania się gotówką.

Warto przy tej okazji zastanowić się nad generalnymi plusami i minusami obrotu bezgotówkowego. Zacznijmy od końca. Niewątpliwie zagrożeniem, jakie niesie ze sobą eliminacja banknotów i monet, jest wzrost możliwości inwigilacyjnych ze strony państwa, względnie tych, którzy uzyskają dostęp do jego lub bankowych systemów. Choć z drugiej strony – czy po ponumerowaniu obywateli RP za pomocą PESEL-u oraz upowszechnieniu telefonii komórkowej i Internetu można się obawiać jeszcze większej inwigilacji?

Drugi potencjalny mankament pieniądza elektronicznego to w skali makro – pokusa „drukowania” go na większą niż obecnie skalę oraz w skali mikro – pokusa życia ponad stan dzięki kartom kredytowym. Wszak ekonomia nie jest nauką ścisłą, tylko społeczną, a łatwiej wydaje się wirtualnie niż w realu.

Kolejnego zarzutu stawianego obrotowi bezgotówkowemu nie podzielam. Dotyczy on rzekomo większych możliwości kradzieży środków. Złodzieje byli i zawsze będą. Tyle że teraz częściej działają znad klawiatury niż z maską na twarzy i pistoletem w dłoni.

Ostatnia i rzeczywiście ważna wątpliwość odnosi się do sytuacji kryzysowych, takich jak wojna. Wtedy rzeczywiście gotówka bywa potrzebna.

Zalet obrotu bezgotówkowego jest jednak znacznie więcej, dlatego warto wymienić je hasłowo. Najważniejsze z nich to: wygoda, szybkość transakcji, redukcja szarej i czarnej strefy, niższe koszty z punktu widzenia konsumenta, ale też sektora publicznego (np. przy transferze zasiłków), rozwój nowych technologii i w rezultacie wzrost poziomu innowacyjności gospodarki, brak kosztów emisji i obsługi obrotu gotówkowego (nawet 1 proc. PKB), rozwój takich branż, jak e-commerce, masowi wierzyciele (podmioty otrzymujące regularne płatności) czy usługi finansowe ogółem (dzięki ich upowszechnieniu).

Zresztą, jak byśmy obrotu bezgotówkowego nie oceniali, nie ma od niego odwrotu. Polska to nie samotna wyspa [skąd my znamy tę kliszę…]. Pewnych zmian płynących do nas z zewnątrz nie unikniemy. Można się na nie co najwyżej mądrze przygotować. A na obrót bezgotówkowy, który lada moment zacznie na nas wymuszać i Unia Europejska, i sama gospodarcza rzeczywistość, przygotowane nie jest ani nasze prawo, ani banki (pod względem kosztów swoich usług), ani handel (pod względem techniczno-organizacyjnym), ani niestety – mentalnie – społeczeństwo. Co więcej, problem jest u nas nieprzedyskutowany. A to przecież klucz do jego rozwiązania i obrócenia na swoją korzyść nawet tego, co wydaje się groźne.

dr Marian Szołucha – Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Autor kilku książek i kilkudziesięciu artykułów nt. międzynarodowych stosunków gospodarczych, integracji europejskiej, finansów publicznych, polityki pieniężnej i historii myśli ekonomicznej. Zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Myśl.pl”. Szef zespołu ekspertów Centrum im. Władysława Grabskiego.

Tekst pierwotnie opublikowany na portalu wgospodarce.pl

http://mysl24.pl/

Nie obchodzą mnie żadne zalety obrotu bezgotówkowego w obliczu jednej, dyskwalifikującej go wady: na skutek decyzji rządu czy banku możemy po prostu zostać odcięci od pieniędzy. Ponieważ ani rządom, ani bankom nie należy wierzyć, jak parszywemu psu, można oczekiwać wszelkiego rodzaju nadużyć w oparciu o najbardziej absurdalne „podstawy” – typu antysemityzm posiadacza konta, używanie przezeń „mowy nienawiści” itd. Nie da się też wykluczyć pomyłek.
Dla wyjaśnienia: nie jestem mimo wszystko przeciwny obrotowi bezgotówkowemu, natomiast próby eliminacji zwykłej gotówki uważam za poważny zamach na obywateli i próbę dalszego zaciśnięcia im obroży.
Admin

Komentarzy 29 to “Obrót bezgotówkowy. Za i przeciw.”

 1. Zbyszko said

  Taka praktyka (jakiekolwiek ograniczenia w rozliczeniach) nie powinny mieć miejsca w wolnym kraju. W skrajnym przypadku może dojść do sytuacji gdzie państwo może ingerować tym narzędziem w przebieg transakcji, czyli np uniemożliwienie jej dokonania poprzez zablokowanie konta, co już niestety ma miejsce z byle powodu.
  Niedawno słyszałem o sytuacje gdzie przedsiębiorcy zablokowano konto bo spóźnił się jakimiś tam płatnościami i nie mógł właśnie dokonać transakcji handlowej

 2. maasteer said

  Na każdym banknocie jest napisane: „Banknoty emitowane przez Narodowy Bank Polski są prawnym środkiem płatniczym w Polsce” – nie ma tu mowy o żadnych ograniczeniach. Takie ustawy jawnie ograniczające wysokość transakcji są więc bezprawne. Inaczej musieliby wymienić wszystkie banknoty.

 3. AlexSailor said

  „Nie obchodzą mnie żadne zalety obrotu bezgotówkowego w obliczu jednej, dyskwalifikującej go wady: na skutek decyzji rządu czy banku możemy po prostu zostać odcięci od pieniędzy. Ponieważ ani rządom, ani bankom nie należy wierzyć, jak parszywemu psu, można oczekiwać wszelkiego rodzaju nadużyć w oparciu o najbardziej absurdalne „podstawy” – typu antysemityzm posiadacza konta, używanie przezeń „mowy nienawiści” itd. Nie da się też wykluczyć pomyłek.”

  I w zasadzie tyle na temat.

 4. AlexSailor said

  @Maasteer

  Ależ oczywiście.
  Same próby ograniczenia obiegu czy płatności w gotówce, są przestępstwem i zdradą państwa, a jako takie powinny być zagrożone karą odpowiednią, z główną na czele.

  Niewątpliwym sukcesem wrogów rodzaju ludzkiego w służbie szatana jest doprowadzenie do takiego zniechęcenia, zmęczenia i upodlenia ludzi, że już nawet nie reagują na oczywiste zbrodnie.

 5. Hitlerowcom nie udało się nigdy w pełni kontrolować gospodarek okupowanych krajów, nie udało się to im nawet w zamkniętych gettach. Tym bardziej teraz nie uda się to komisarzom unijnym.

 6. AlexSailor said

  @Uniosceptyk

  Ale co ludzi przy tym namordowali i nakradli się … .

 7. Yaxa said

  @ Admin comm:
  …”Nie obchodzą mnie żadne zalety obrotu bezgotówkowego w obliczu jednej, dyskwalifikującej go wady: na skutek decyzji rządu czy banku możemy po prostu zostać odcięci od pieniędzy. Ponieważ ani rządom, ani bankom nie należy wierzyć, jak parszywemu psu, można oczekiwać wszelkiego rodzaju nadużyć w oparciu o najbardziej absurdalne „podstawy” – typu antysemityzm posiadacza konta, używanie przezeń „mowy nienawiści” itd. Nie da się też wykluczyć pomyłek.”…

  Hmm… Każda forma depozytu jest obarczona tego typu zagrożeniem. Zwykłe konto bankowe czy jakiekolwiek (nawet SKO…) również może, niestety, podlegać zablokowaniu w następstwie skutecznej rządowej decyzji. Dywersyfikacja zasobów to nie sufitowy wymysł- wysoce nierozważne byłoby całość swego posiadania zdawać na łaskę i niełaskę bank(i/st)erów: koniec końców to sfery spekulacji giełdowej upowszechniają prosty pomysł, brzmiący „nie trzymaj wszystkich jajek w jednym koszyczku!”. 😉

  O to chodzi, by można było obracać gotówką również.
  Admin

 8. NICK said

  Tytuł.
  Przeciw? Państwo wymienili powyżej.
  A – za? Za takim obrotem przyjdzie racjonowanie wszystkiego. I to wedle zasług lub „zasług”.
  Czyli ‚za’ to też przeciw. (podobne do u-Bolka).

 9. anonim said

  Marzenie żyda…zlikwidowanie gotówki tak by żyd mógł bez najmniejszego trudu żyć z tego tyciuteńkiego procenta za przekładanie cyfrowych pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej…
  I bez pejsatego pozwolenia nikt nie będzie mógł kupić ani sprzedać…

 10. Dictum said

  Dziś zmarła Zyta Gilowska.

 11. Bernard Korzeniewicz said

  Juderausy chcą likwidacji gotówki, bo … ano właśnie szef Bank of Japan ogłosił, że „ujemnie stopy procentowe” nie zadziałały.
  Zatem bankierom pozostaje tylko likwidacja pieniądza jako takiego – inaczej niewolnicy urwą się im z parcianych, gnijących sznurków.

 12. ojojoj said

  Przeciez dupokracja tym sie szczyci ze daje nam tyyyle opcji, a tu zonk!

 13. Dziad Wernyhora said

  „Likwidacja szarej i czarnej strefy” zapodane jako zaleta.
  Pewne obszary gospodarki ciągną tylko na tym i dzieki temu że forsa idzie z rączki do rączki ludzie mają chleb.
  Natomiast po opodatkowaniu pozostałoby tylko bezrobocie i nędza.

 14. rebeliant80 said

  Kolejny krok zmierzający to całkowitego złapania obywatela za mordę, to jest nowoczesny totalitaryzm, w dodatku wprowadzany przy akceptacji ogółu

 15. Bodzio said

  Szara strefa to pieniądze, których nie może ukraść rząd ani banki.

 16. ojojoj said

  do 13.
  bo kazda tranzakcja tej samej rzeczy musi byc opodatkowywana w nieskonczonosc – inaczej kryminal

 17. ojojoj said

  Panie Yaxa, a ja trzymam wszystkie jajka w jednym worku i nie sa to banki, a jak mi sie ktos bedzie do nich dobieral to zatluke jak psa.

 18. Re: Artykul
  Czy Apokalipsa sw. Jan 13.16.17 nie wyjasnia wszystkiego???
  Co Dotyczy pieniedzy pod Posta IA bio-czipa???
  ========
  Jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca

 19. NICK said

  P. Ojojoj. (17).
  A mówią, że majątek trzeba dywersyfikować. 🙂 .
  „Klejnoty” chyba też?

  Wbrew pozorom jest tu jakaś logika.

 20. Maćko said

  … redukcja szarej i czarnej strefy… czyli tragedia dla normalnych, malych ludzi którzy dorabiaja sobie na boku aby przezyc i wyzywic rodzine.
  Z drugiej strony, jesli zabraknie gotówki to rozwinie sie barter i waluty pozasystemowe. Z czym system bedzie walczyl, czyli nowe ofiary.

  Co do srodków platnosci elektronicznych, to jak nie bedzie pradu to co wtedy? 😉

 21. JerzyS said

  Skoro obrót bezgotówkowy jest lepszy od obrotu gotówkowego, to należy pozostawić oba
  . Przecież skoro obrót bezgotówkowy jest lepszy, to ci którzy tak uważają sami wybiorą
  bezgotówkowy, a ci którzy wolą gotówkowy to przy nim zostaną!

  Spokojnie paście się narody,
  bo obca wam chwała i cześć.
  Bydło nie pragnie swobody!
  Trzeba go Paś, strzyc, bić i jeść!

 22. NICK said

  Zapomniałem.
  Ad tytuł: bezgotówkowy obrót. Gojami.

  Panie Jaśku. Oczywiście.
  Wydaje mi się, że część z Nas – ta niebezpieczna, już jest zaczipowana. Nawet kupionym samochodem, dowodem osobistym… . A z odległości to np. odpowiednim promieniowaniem… .

  Skoro w tzw. polityce jest drugie i n-te dno to w życiu codziennym może ich być jeszcze więcej i łatwiej. Może? Są!
  Nie piszę nic nowego. Chyba, że dla ‚nowych’. Tutaj.

  Skoro Apokalipsa tak mówi to winniśmy wiedzieć jak się zachować.
  My? Nie wiemy.

 23. marta15 said

  obrot bezgotowkowy to maksymalna kontrola panstwa nad obywatelem .
  panstwo to ja czyli NWO

 24. Boydar said

  Każdemu kto stawia wygodę czy bezpieczeństwo ponad wolność, zostanie odebrane i jedno i drugie. Ktoś to już dawno powiedział.

 25. marta15 said

  „…Przez jeden dzień spróbuj płacić tylko kartą lub innym elektronicznym instrumentem płatniczym, czyli bez użycia gotówki – zachęcają przedstawiciele Koalicji na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.
  Organizacja skupia podmioty i instytucje popierające upowszechnienie płatności bezgotówkowych w Polsce i ogłosiła dzień 5 kwietnia 2016 roku – Dniem bez płacenia gotówką….”

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/nowe-swieto-w-polsce-dzien-bez-gotowki-2016-04

  Ci z tej „..koalicji na rzecz obrotu…. ” powinni napisac na zachete:
  „…Nie plac gotowka w ten sposob dajesz nam ( czyli panstwu i jego pomagierom) calkowita kontrole nad swomi finansami „.

 26. Re: 22 NICK
  Apokalipsa sw. Jana rozdz. 13:16,17 nie jest zrozumiana nawet dla 5% czytajacych.
  Nie chodzi o to czy uzywac dokumentow z elektronicznymi „bar-codami” czy poslugiwac sie elektroniczna gotowka, ale chodzi I to, aby nie dac sie tym, ktorzy za tym stoja skorumpowac elektronicznym gadzetem wszczepionym pod skora wlasnego ciala.
  Czy jest to znak bestii? Owszem, ale pod warunkiem, jesli przyjmujacy go wyrazi na to dobrowolna (nieprzymuszona) wole, ktora dana mu jest od Samego Boga.
  Od bardzo dawna powtarzam zeby poslugiwac sie TYLKO gotowka, kupowac u swoich, nie pic wody z kranu, nie chodzic do „hochsztaplerow” w bialych kitlach, nie mordowac wlasnych dzieci I czytac Pismo Swiete Nowego Testamentu….
  ==============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 27. ojojoj said

  do 19. Panie Nick, to pejsy tak mowia, a wlasciwie pierwszy to powiedzial ten od czerwonej tarczy.

  Ja mam prosta zasade. To co mowia pejsate media, robie odwrotnie. Jak mowia ze kurze jajka to cholesterol i smierc – to ja wcinam jajka az mi sie „usza trzensom”. Jak mowia unikaj slonca a jak nie mozesz to sie smaruj olejkami bo dostaniesz raka skory – to ja wystawiam wszystko do slonca co sie da, a olejki mam w du.ie. Ot prosta zasada, ktora daje mi pokoj ducha, zdrowie i szczescie. Bo pejsow trzeba umiec sluchac.

 28. Boydar said

  „… Bo pejsów trzeba umieć słuchać …” – Pan Ojojoj

  Bardzo słuszne spostrzeżenie !

 29. zb said

  Pan dostanie raka skóry, Panie Oj, a dla pejsów jest Pan i tak małym ziarenkiem. Radzę dbać o siebie i nie podchodzić do sprawy: na złość XXX odmrożę sobie uszy.
  Pan się może przydać w przyszłości….:-)
  Rozliczanie bezgotówkowe jest marzeniem wielu banków i tak zwanych: Rządów zarządzających.
  W wielu krajach.

Sorry, the comment form is closed at this time.