Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  W ostanią niedzielę… o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  Greg o Wolne tematy (24 – …
  Yagiel o Wolne tematy (24 – …
  Znowóż KATASTROFA ko… o Wolne tematy (24 – …
  zagłoba sum o USA nastawiają przeciwko sobie…
  revers o Wolne tematy (24 – …
  zprowincji o Zanim padną salwy
  Liwiusz o Zielone ludziki
  Lily o Wolne tematy (24 – …
  Dang o Chiny, Rosja, świat. Rok …
  miś puchatek o Zielone ludziki
  matirani o Wolne tematy (24 – …
  Leo o Zielone ludziki
  sudbina Srba o Jak rosyjska ropa umknęła…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Rumunia wznieca nowy konflikt w Europie

Posted by Marucha w dniu 2016-04-15 (Piątek)

„Wielka Rumunia” to geopolityczny projekt Bukaresztu stworzony po to, aby państwo rumuńskie przyjęło przywódczą rolę na obszarze Europy południowo-wschodniej.

Zdaniem twórców tej ideologii – Rumunia zostanie „wielką” wtedy, kiedy wchłonie nie tylko Mołdawię, ale i Naddniestrze razem z ukraińską częścią Besarabii i Bukowiny.

Mołdawia miałaby paść pierwszą ofiarą rumuńskiego ekspansjonizmu. Chociaż z historycznego i chronologicznego punktu widzenia tożsamość mołdawska jest starsza od rumuńskiej – w ideologii „Wielkiej Rumunii” Mołdawianom została przeznaczona podrzędna rola, tak na płaszczyźnie kulturalnej jak i w politycznej.

Wielkorumuński światopogląd postrzega Mołdawian jako niepełnowartościowych Rumunów. Niepełnowartościowych, bo nie byli w stanie stworzyć wpływowego i prosperującego państwa, nie potrafili stać się cywilizacyjno-geopolitycznym centrum formowania nowej rzeczywistości geopolitycznej na terenie południowo-wschodniej Europy; takiej, której zwieńczeniem miałaby stać się „Wielka Rumunia”.

Takie podejście do problemu ze strony rumuńskiej jest obłudą i podstępem. Rumunia bardziej niż ktokolwiek nie jest zainteresowana w umocnieniu mołdawskiej państwowości. Rumuni nie potrzebują silnej i dobrze prosperującej Mołdawii, ponieważ takiej Mołdawii nie udałoby się przekształcić w dodatek do „Wielkiej Rumunii”.

Istnienie znaczącej Mołdawii wyklucza istnienie znaczącej Rumunii i odwrotnie. Świadczy o tym sama historia. W mołdawskich dziejach miało już miejsce małe zjednoczenie mające na celu utworzenie jedynego rumuńskiego państwa (w 1859 roku). Wyniki były żałosne: stolica Mołdawii Jassy zmarniała, Bukareszt natomiast rozkwitł. W ślad za stolicą zmarniała i mołdawska tożsamość, także w politycznym znaczeniu tego słowa.

Chronologicznie tożsamość mołdawska poprzedzała tożsamość rumuńską. Jak kiedyś powiedział mołdawski dramaturg, Ion Druţă: „język mołdawski jest babcią języka rumuńskiego”. Próby Bukaresztu podporządkowania tożsamości mołdawskiej tożsamości rumuńskiej przypominają próbę stawiania wozu przed koniem. Prawda historyczna bynajmniej nie interesuje jednak Bukaresztu. W interesie Rumunii leży stłumienie i porzucenie mołdawskiej tożsamości, a w najlepszym wypadku zepchnięcie jej na pozycje wstydliwe, przylepienie etykietki zacofania, uczynienie synonimem kulturalnego oraz gospodarczego regresu.

Rzeczywiście, Mołdawia nie może się pochwalić osiągnięciami w gospodarce. Częściowo jednak winę za to ponosi Rumunia. Od czasu rozpadu ZSRR Bukareszt robił wszystko, aby osłabić handlowe i gospodarcze stosunki między Mołdawią a Rosją, a potem i Unią Europejską.

Przymusowy pro-rumuński kurs doprowadził Mołdawię do opłakanego stanu, Rumunii piekielnie zależy bowiem, żeby Mołdawia pozostawała krajem drugorzędnym i ubogim, który łatwo wziąć pod opiekę. Dlatego też Bukareszt poprze w Kiszyniowie każdego cwaniaka, jeśli ten nie skręci z pro-rumuńskiego kursu. Kursu, który definitywnie dobije mołdawską państwowość.

Na początku lat 90-tych bezmyślna pro-rumuńska polityka doprowadziła do rozlewu krwi, wynikiem czego stało się powstanie niepodległego Naddniestrza. Nowa eskalacja pro-rumuńskiej aktywności Kiszyniowa wywoła kolejne walki. Oprócz Naddniestrza stać się częścią „Wielkiej Rumunii” nie chce autonomiczna Gagauzja, mająca prawo do secesji w przypadku, gdy Mołdawia utraci swoją suwerenność. W 2009 r. podczas głosowania prawo to poparło 98 proc. Gagauzów. Kiszyniów nie uznał wyników tego głosowania, co jednak tylko pogłębiło istniejący problem.

W 2014 roku władze rejonu Taraclia przyjęły rezolucję w sprawie nadania rejonowi statusu narodowo-kulturalnej autonomii. Rzecz w tym, że w rejonie Taraclia, który ma ścisłe związki z sąsiednią Gagauzją – 70 proc. ludności stanowią Bułgarzy. Kiszyniów przerażony perspektywą stworzenia na terenie Gagauzji i Taraclii ideologicznie i terytorialnie jednolitego anty-rumuńskiego frontu namówił władze rejonu by tymczasowo zrezygnowały z idei autonomicznej. Tyle na południu na Mołdawii.

Również jednak jej północ, z centrum w mieście Bielce gdzie Rosjanie oraz rosyjskojęzyczni mieszkańcy stanowią połowę całej ludności – kategorycznie sprzeciwia się rumunizacji kraju. Reasumując popiera ją tylko część centralna z Kiszyniowem, co tylko zaostrza narodowościowe i religijne sprzeczności, potencjalnie prowadzące do rozpadu kraju.

Podczas wojny z Naddniestrzem Gagauzi stanęli po stronie mieszkańców zbuntowanej prowincji. Jeśli konflikt zaogni się z nową siłą – i tym razem postąpią tak samo. Komitet wykonawczy Gagauzji zainicjował organizację marszu zwolenników mołdawskiej państwowości, 2. kwietnia w odpowiedzi na marsz unionistów pro-rumuńskich w Kiszyniowie. Kilka tysięcy ludzi przemaszerowało wówczas po ulicach mołdawskiej stolicy na znak poparcia dla idei połączenia z Rumunią, formując następnie tzw Sfatul Țării-2 (Radę Kraju-2). W jej skład weszli tak obywatel Mołdawii, jak i Rumunii, a sam Sfatul Țării-2 jest reinkarnacją Sfatul Țării-1, która w roku 1918 uznała wcielenie Mołdawi do Rumunii. Ci posłowie do Sfatul Țării-1, którzy nie poparli tej idei – zostali albo rozstrzelani, albo uratowali swoje życie uciekając przed Rumunami.

Ten fakt świadczy o tym, że „Wielka Rumunia” nigdy nie powstawała drogą konstruktywnego dialogu. Zbudować „Wielką Rumunię” można tylko przez gwałt i fizyczną likwidację ludzi odmiennych poglądów.

I oto nasuwa się bardzo poważne dla Mołdawian pytanie: na jakim fundamencie historycznym zostanie powstanie ta konstrukcja teraz? Odpowiedź daje historyczna polityka Bukaresztu, sławiąca zwolennika „Wielkiej Rumunii” oraz poplecznika i sojusznika Hitlera, marszałka Antonescu.

W Rumunii Antonescu to nie wojenny przestępca, ale bohater. Dla Bukaresztu atak Rumunii na ZSRR 22. czerwca 1941 roku to nie przestępstwo, ale działanie prewencyjne. Podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej Mołdawianie walczyli w Armii Czerwonej przeciwko Niemcom i Rumunom. Z punktu widzenia zwolenników „Wielkiej Rumunii” – to właśnie było przestępstwo, ponieważ walczyli oni także i przeciw ich idei.

Jeśli współczesne wydanie wielkorumuńskiej ideologii zwycięży, historia udziału narodu mołdawskiego w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej poddana zostanie cenzurze i ostracyzmowi. Młodzi Mołdawianie będą zmuszeni wyrzec się swoich przodków i ich bohaterskich czynów. Tragiczny dla wszystkich narodów Związku Radzieckiego dzień 22. czerwca 1941 roku jest świętem dla wielkorumuńskich unionistów, bo właśnie tego dnia rozpoczęła się druga próba stworzenia „Wielkiej Rumunii”. Fakt, że budowano ją na kościach innych narodów – w tym i Mołdawian – wcale ich nie obchodzi.

Rumuni narzucają po prostu Mołdawianom ukraiński scenariusz polityki historycznej, gdzie wnuków uczą nienawidzić swoich dziadków. Na Ukrainie przejawia się to w kulcie OUN-UPA, w Mołdawii zaś w kulcie marszałka Antonescu i innych wielkorumunów. Na Ukrainie taka polityka już spowodowała rozlew krwi, teraz w tym kierunku podąża i Mołdawia.

Idei „Wielkiej Rumunii” nie można też sobie wyobrazić bez słowianofobii, nie do zaakceptowania w Mołdawii, gdzie Słowianie stanowią ok. 16 proc. spośród trzech milionów mieszkańców.

Za główną przeszkodę na drodze do stworzenia „Wielkiej Rumunii” Bukareszt uważa Rosję — największe słowiańskie państwo świata. Z punktu widzenia Bukaresztu Mołdawianie są „zepsuci” przez słowiańskie wpływy. Dla uzasadnienia stworzenia „Wielkiej Rumunii” trzeba najpierw udowodnić, że w historii Mołdawii właśnie słowiańskość niesie za sobą odpowiedzialność za wszystko co złe. I tu wielkorumuńska ideologia nie obejdzie się bez rasistowskiej teorii własnej wyższości narodowej.

I na koniec jeszcze jedno: idea „Wielkiej Rumunii” jest zagrożeniem nie tylko dla Mołdawii, ale i dla całego obszaru południowo-wschodniej Europy, bowiem następną jej ofiarą może paść Ukraina. W Bukareszcie nikt nie wątpi, że obwody Odeski i Czerniowiecki też powinny stać się częścią „Wielkiej Rumunii”. Dlatego właśnie Bukareszt poparł zamach stanu w Kijowie w lutym 2013 roku, świetnie zdając sobie sprawę, że antyrosyjski kurs osłabi Ukrainę, a właśnie słabej Ukrainy potrzebują wielkorumuni.

Ci nie zniosą ani silnej Ukrainy, ani silnej Mołdawii. Tylko słaba Ukraina da się podporządkować rumuńskim wpływom, a Euromajdan w najwyższym stopniu osłabił i bez tego bardzo wątłe węzły ukraińskiej państwowości. Wszystko to zwiększa ryzyko wielkiego, wielopłaszczyznowego geopolitycznego konfliktu w południowo-wschodniej Europie, gdzie splata się mocny węzeł sprzecznych dążeń, pomnożony przez interesy regionalnych mocarstw.

Władysław Gulewicz
http://konserwatyzm.pl

Komentarzy 37 do “Rumunia wznieca nowy konflikt w Europie”

 1. Dictum said

  Wygląda to na kolejną żydowską mackę wykorzystującą miejscowych bandytów dla rozszerzania własnych wpływów.

 2. Watazka said

  Moldawia od dawna jest na celu USA. Chodzi o kolejne bazy militarne przeciwko Rosji.
  Rumunia, to taki sam piesek jankesowski jak i Polska. Z jednej strony maja zapewnic Jankesowm dostep do Morza Czarnego a z drugiej strony polaczene z Ukraina. Tak zeby lancuszek wokol Rosji zaciesnic.
  I placic za utrzymanie baz amerykanskich.

 3. revers said

  re1

  ale prezydentem Rumunii jest Niemiec, jeśli już to chazarow, jewrogermańców wpływy.

  W koncu Peron, Nataniachu powiedział o srodkowej europie, ze kupiona jest.

 4. Boydar said

  Powiedział, powiedział … oni pod ścianą z dziurkami różne rzeczy mówią. U nas to się nazywa pobożne życzenie. U nich nie wiem jak.

 5. revers said

  …Peres…, errata. Wystarczy ze drukują szmal, i są głównym składnikem miedzynarodowej lichwy lub fundusze dobrodzieji np. batorego – Sorosa, Shmita, Adenauera kontrolowanych przez niemieckich jewrejców.

 6. Dictum said

  ad. 5
  Swoją drogą to imię króla Batorego zostało poniżone przez obranie go za patrona tak wrednej i wywrotowej fundacji.

 7. Poniatowski vel baworowski hrabia na Ukrainie i na Tarnopolu said

  Najpierw niech WYCIAGNA SOBIE SLOME Z BUTOW rumunskie dziady no a moze maja w zanadrzu H-ROJSMANNA nr. 2 kto wie?

 8. Joannus said

  Ad 6
  Szanowny Panie Dictum.
  U nich taka złodziejska taktyka i praktyka.
  Zawłaszczyli Oko Opatrzności, tworzyli loże; Kopernik, M.Curie Sklodowska.

 9. ojojoj said

  Byl Kamieniec Podolski, byl zatkany polski sztandar na murach, to i byl spokoj w okolicy – ale komus to przeszkadzalo, wiec niech teraz nie „placzom”

 10. robertgrunholz said

  ,,Wielkorumuński światopogląd postrzega Mołdawian jako niepełnowartościowych Rumunów. Niepełnowartościowych, bo nie byli w stanie stworzyć wpływowego i prosperującego państwa”.

  Za to faktycznie Rumunia była w stanie stworzyć wpływowe i prosperujące państwo. Widać.

  A tak w ogóle to… Rumunia? Rumunia wznieca konflikt? Jakby to powiedzieli nasi czarni koledzy ze slumsów: bitch, please 🙂

 11. Marucha said

  Rumuni to normalny naród. Chyba nie gorszy od Polaków. Nie mam żadnego powodu, aby ich nie lubić albo im źle życzyć.
  Tam ktoś judzi. Podobnie jak w Polsce.
  Kto?
  Nie będę obrażał inteligencji gajówkowiczów nachalnym stwierdzaniem rzeczy oczywistych.

 12. GRYF said

  Byłem jesienią trzy tygodnie w Rumuni i mogę stwierdzić, że jest to normalny i wesoły kraj. Oczywiście są duże kontrasty, ale po przejęciu przez Rumunów rządów po epoce Caucescu KAŻDY OBYWATEL DOSTAŁ OD PAŃSTWA 10 HEKTARÓW ZIEMI. A u nas ?
  Rumunia ma problem ze swoją tożsamością i mimo bogatej kultury, nazwę państwa i swoją historię wywodzą o starożytnego Rzymu, który w sumie bardzo krótko miał tam wpływy. Do rzymskiej prowincji Dacia został zesłany na banicję poeta Owidiusz. Opiewał on w tęsknych listach piękno tej prowincji, i na tym dzisiaj Rumuni budują swoją tożsamość.
  Kraj przepiękny, bogaty w zabytki, sporo niesamowitej infrastruktury po Caucescu ( rumuni znienawidzili go za to, że był pod wpływem żony). Góry dzikie i niesamowite i można je przejechać ZA DARMO !!! po przepięknej trasie budowanej przez wojsko ” TransFogaria”
  Polecam do zwiedzania, bo nie wiadomo ile to jeszcze potrwa. USSMANI mają tam swoje bazy, a jak wiadomo chcą podpalić świat…

 13. GRYF said

 14. semperparatus said

  Zebranie całego…albo większości narodu w jednym państwie jest rzeczą naturalną i pozytywną…antytezą propagowanej teraz(szczególnie przez Żydów)polityki multi-kulti…A więc nie należy się dziwić Rumunom,że chcą zjednoczenia(wchłonięcia)Mołdawii…która jest zamieszkała w większości przez Rumunów właśnie(bo Mołdawianie są przecież Rumunami z kultury,historii i języka)…A zupełnie inną sprawą jest hołdowniczy stosunek państwa rumuńskiego do Zachodu…a do USA w szczególności…

 15. RomanK said

  ad 11..Popsul pan narrrrrracje:-)))) panie Gajowy:-))))
  Wbrew zasadzie:
  Bogosławieni, ktorzy nie widzieli… ale maja najwiecej do powiedzenia:-)))))

 16. RomanK said

  POkolorujcie kredka wg wybor coloru,,,wszystkie wspolne cechy- jakie zauwazylisci na podstawie powyzszego textu, pomiedzu klasa polityczna Polski a Rumunii..w kontekscie wielkomocarstwowosci i dominacji terytorialnej w kierunku wchodnio poludniowym od Mojzja do Mojzia…ktore nie kto inny tylko Mojzesz przeszed suchom nogom:-)))) we wschodniem kierunku:-))))

 17. Marucha said

  Re 15:
  Wielu wykształconym psuję też narrację, gdy zwracam im uwagę, że to nie Rumuni ale Cyganie żebrzą po całej Europie. Z trudem to do nich dociera.

  Swoją drogą nie zakazywałbym żebractwa. Istnieje ono od niepamiętnych czasów. Zakazywałbym natomiast nachalnego nagabywania i zaczepiania.

 18. Archer said

  Zgadzam się z Gajowym odnośnie Rumunów. Spotkałem kilku Rumunów na zachodzie i problemów z nimi nie było. To miły i uczynny naród. Ale jak rozmowy schodzą na Cyganów, to mają swastyki w oczach. Nienawidzą Rumuni ich strasznie, i nie ma co się temu dziwić. To „dzięki” Cyganom Rumunia ma popsutą reputację w świecie.

  Zwłaszcza, że aktualną ich nazwą są Romowie.
  Admin

 19. oczywista oczywistosc said

  Taa Rumunia, to pewnie tylko przypadek http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,2,10032,aktualnosci-z-europy,pierwszy-rumunski-f-16 ten sam element na wiadomym jurgielicie bredzi u nas o miedzymorzu, a ukraincom maci w glowie o wielkiej Ukrainie, cel jest jeden Rosja.

 20. Marucha said

  Chyba da się zrozumieć bez tłumaczenia… to oficjalna ulotka rządowa.

 21. Archer said

  „Swoją drogą nie zakazywałbym żebractwa. Istnieje ono od niepamiętnych czasów. Zakazywałbym natomiast nachalnego nagabywania i zaczepiania.”

  Tak samo jak istnieje kazirodztwo, gwałty, morderstwa, torturowanie i wiele innych negatywnych rzeczy od niepamiętnych czasów, to także nie powinno być współcześnie zakazane?
  Żebranina była zakazana w przedwojennej Polsce (co nie znaczy że tego zjawiska nie było). Zakazane jest żebranie we współczesnej Rumuni. Całkiem zresztą słusznie. Dlatego Cyganie po otwarciu Rumunii na świat, rozjechali się na żebry po całej Europie (m.in. do Polski w latach 90-tych).
  Swoją drogą, gdyby wprowadzić teraz zakaz żebraniny w Polsce, zawyli by pewnie polskojęzyczni liberałowie i wszelkie mniejszości narodowe, (a także organizacja Owsiaka).
  Niedawno był film dokumentalny produkcji brytyjskiej, żebrzących gangów Cyganów w UK wykorzystujących do tego dzieci. Organizatorzy tego procederu budują sobie wille w Rumunii.

 22. Chutor said

  Gadu gadu a tu chinskie ultimatum

  Chiny zamierzaja emitowac nowego yuana (pieniadz) opierajacego sie nie na dolarze lecz na zlocie. Rowniez cena samego zlota moze ulec gwaltownej zmianie i zamiast jego londynskiej wyceny to Chiny beda mialy cos do powiedzenia. Czy to jest tylko polityczny blef lub takaz gra (brinksmanship)na krawedzi np wojny. Czas okaze i to za kilka dni bowiem nowy pieniadz ma byc stosowany od 19 kwietnia 2016.
  W swietle takiego wydarzenia wszelkie sterowane zamysly wielkich Rumunii lub Albanii moga przeminac jeszcze szybciej niz powstaly.

 23. Marucha said

  Re 21:
  Panie Archer, nawet Kościół Katolicki zaleca dawanie jałmużny
  Co więcej, jałmużna jest jednym z podstawowych chrześcijańskich uczynków miłosierdzia

  Porównywanie żebractwa z kazirodztwem, morderstwami itp. jest, bardzo łagodnie mówiąc, intelektualnie nieuczciwe. A jeśli dochodzi do przestępstw, to trzeba wsadzać konkretnych ludzi. Jeśli w szkole jakiś nauczyciel jest pedofilem, to się zamyka nauczyciela, a nie całą szkołę.

  Biednych zawsze będziemy mieć wśród siebie.

  Proponuję poczytać np.
  http://www.wrocanka.mojaparafia.org/jalmuzna—darowizny/163-czym-jest-jalmuzna.html

 24. Boydar said

  Panu Archerowi „to” psuje krajobraz. I sugeruje, że przecież „jezioro trzeba dać tam”.

 25. Archer said

  W krajach gdzie jest socjal taki żeby starczyło na jedzenie i opłaty, jakakolwiek żebranina powinna być ZAKAZANA! Jedynie tam gdzie nie ma żadnych socjalnych zabezpieczeń nie powinno się karać za żebranie. Takie jest moje zdanie.

 26. Marucha said

  Re 25:
  Dziś zakażą żebractwa. Jutro zbierania grzybów i jagód w lasach.
  Jest wiele poważniejszych problemów, gdzie zakazy miałyby rację bytu.

 27. JerzyS said

  Lvov dla Polski

  Prigatovka
  Жириновский против упёртого поляка 06.04.2016

 28. Maćko said

  1. Rumunia od dawna byla opanowana przez Zydów, duza ich ilosc tam mieszkala i ludnosc tubylcza gnebi.
  Choc tylko… : 11 procent Rumunów przyznaje, że „Żydzi są problemem w ich kraju”. 22 procent chciałoby widzieć Żydów w Rumunii wyłącznie w roli turystów – wynika z najnowszego sondażu.
  Desde la Edad Media, los judíos se asentaron en los principados de Valaquia (Țara Românească), Moldavia (Moldova) y Transilvania (Erdély, en húngaro; Siebenbürgen, en alemán), que entre los siglos XV y XIX (hasta finales del XVII, en el caso de Transilvania) fueron estados vasallos del Imperio otomano y más tarde, tras diversas vicisitudes, se integraron en el Reino de Rumanía (1881-1947)

  2. Patrzac na mape, to reklamuja kawalek Ukrainy… To moze byc na reke interesom Rosji oslabiajac Ukraine. Moze nieco psuc szyki Niemcom i Usraelczykom nekajacym Rosje

 29. głos said

  Zwłaszcza, że aktualną ich nazwą są Romowie.

  Nieprecyzyjnie.

  Są też Cyganie Sinto.

  Prawda, prawda, ale o Sinto jakoś mało ludzi mówi…
  Admin

 30. karlik said

  Mają też pomnik w Berlinie
  „W czerwcu 1999 r., na specjalnej sesji Bundestagu, podjęto decyzję wzniesienia w stolicy Niemiec centralnego monumentu dla pomordowanych Żydów Europy, a także oddzielnych pomników pamięci dla „wszystkich innych ofiar zbrodni narodowego socjalizmu przeciwko ludzkości”. Decyzja ta stała się podstawą dla dalszych prac nad upamiętnianiem tragedii Sinti i Romów, jak również budowy pomnika dla pomordowanych homoseksualistów.”
  >http://static.polityka.pl/_resource/res/path/a2/74/a2743fb0-bb36-4f90-82c1-50895150d08d_714x

 31. Watazka said

  Czy to ten sam Donald Cook – amerykanski niszczyciel, ktory spier.. przed Ruskimi do Rumunii, skad wyplynal na szpiegowanie Krymu a cala zaloga miala zolto w porach i poddala sie do dymisji..bo im halas ruskich samolotow zniszczyl elektronike?
  czy to ten sam Donald Cook na Baltyku, z polskim helikopterem co sie wystraszyl ruskich samolotow? A potem ten polski helikopter nie mogl wystartowac – a zaloga Donalda Cooka znow sie wystraszyla, ze ruskie samoloty sa niesprawne bo za glosno lataja i przeszkadzaja Amerykanom plywac po Baltyku.
  Niektorzy gajowkowicze slusznie zauwazyli, ze to wszystko ma scisly zwiazek z cyganami i zebractwem.

 32. Boydar said

  To teraz można oczekiwać „pojawienia się” przecieku DLACZEGO polski helikopter NIE MÓGŁ wystartować. Bo doniesienia znad Morza Czarnego dla niektórych wydawać się mogły niewiarygodne 🙂

 33. Watazka said

  COs mi sie nie bardzo podoba zachwyt nad Rumunami. O ile Wegrzy bardzo niechetnie i opieszale jako narod popierali Niemcow – o tyle Rumuny z wielka radoscia wystawili armie i razem z Hitlerem podbijali Krym – chodzilo o Rosje.
  A nasz wielki wodz Marszalek Pilsudski odbywal wizyty przyjazni do dyktatora rumunskiego przed wojna. Antonesku stworzyl Zelazny Legion Czarnych Koszul wzorem Mussoliniego.
  Wielki narod rumunski bardzo popieral niemiecki faszyzm.

  Zachwyt jak zachwyt. Pewne sprostowania i próba obiektywizmu. A przecież i w Polsce do tej pory niektórzy publicyści twierdzą, że powinniśmy stać po stronie Niemiec, co by nam na dobre wyszło…
  Admin

 34. Watazka said

  Admin

  Ja tam wiem jedno: w czasie wojny tylko Polacy i Czesi nie mieli prohitlerowskich organizacji. Wszystkie inne panstwa sie skundlily popieraniem Hitlera.
  Jak to ktos (nie pamietam kto) radzil potomnym:
  Nalezy wybaczac ale nie zapominac nazwisk.

  A tymczasem kraje Europy jedne po drugich wpadaja w sidla Wielkiej Tarantulli i odstawiaja taniec sw. Wita (Tarantella).

  To co polskie ‚elity’ teraz wyprawiaja to jest usankcjonowana zdrada stanu.
  Juz samo gledzenie, ze jestesmy czescia kultury zachodniej swiadczy o braku szacunku dla kultury narodowej.
  Od kiedy to jestesmy czescia kultury niemieckiej, angielskiej, walonskiej, norweskiej czy hiszpanskiej? Czy kowbojska Ameryka to tez kultura zachodnia?Nasza kultura?

  Opowiadajac o kulturze lacinskiej wpadamy w pulapke zarzucenia lacinskiej liturgii i praktycznie wyeliminowania laciny z programow szkolnych.

 35. Watazka said

  Z ta Moldawia , to jak nie wiadomo o co chodzi – to chodzi o bazy amerykanskie:

  Amerykanska grupa wojskowa przybywa do Moldawii:

  http://www.fort-russ.com/2016/02/american-military-group-arrives-in.html

 36. Czyngis-chan said

  @ 33. Watazka said … O ile Wegrzy bardzo niechetnie i opieszale jako narod popierali Niemcow – o tyle Rumuny z wielka radoscia wystawili armie i razem z Hitlerem podbijali Krym

  https://www.youtube.com/watch?v=xusrTOxoASw 3:36 Владимир Высоцкий – Черные бушлаты Uploaded on Dec 1, 2010

  Владимир Высоцкий
  https://www.google.pl/search?q=%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80+%D0%92%D1%8B%D1%81%D0%BE%D1%86%D0%BA%D0%B8%D0%B9&client=ubuntu&hs=yVt&sa=N&channel=fs&biw=1066&bih=561&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ved=0ahUKEwivn6yGzJjMAhXGlSwKHXrjDE04ChCwBAgl

  Obrazy dla Władimir Wysocki, Za naszu spinoi
  >https://www.youtube.com/watch?v=aK0tJWpt06Q 1:17:06 Piosenki Wlodzimierza Wysockiego (26)

  http://lib.ru/WYSOCKIJ/
  Черные бушлаты <————– tutaj tekst rosyjski
  http://lib.ru/WYSOCKIJ/v72.txt
  Pozdr.

 37. Krzyś said

  „Dla Bukaresztu atak Rumunii na ZSRR 22. czerwca 1941 roku to nie przestępstwo, ale działanie prewencyjne.”… Podobnie rzecz ma się z „atakiem ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku, to nie przestępstwo, ale ochrona ludności rosyjskojęzycznej na wschodnich kresach Rzeczypospolitej…”…

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: