Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (23 – …
  Greg o Wolne tematy (23 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (23 – …
  Boydar o Wolne tematy (23 – …
  revers o Wolne tematy (23 – …
  Włodek o 1984 spóźni się 40 lat (2…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (23 – …
  Boydar o Wolne tematy (23 – …
  Zbigniew Kozioł o Wolne tematy (23 – …
  Boydar o Wolne tematy (23 – …
  Greg o Wolne tematy (23 – …
  revers o Pamiętajmy o losie Serbów
  Włodek o 1984 spóźni się 40 lat (2…
  Marucha o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  leśnik o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Konstytucja kwietniowa i „dobra zmiana”

Posted by Marucha w dniu 2016-04-17 (Niedziela)

Prezydent Ignacy Mościcki

Kara śmierci dla Tuska, stan gotowości, jak w przeddzień rosyjskiej agresji, sankcjonowanie ewidentnych fałszerstw podczas sejmowych głosowań oraz faktyczny paraliż obrotu ziemią – to jedynie garść przykładów z ubiegłego tygodnia, którymi uraczyła nas neosanacja, kryjąca się dziś pod szyldem „dobrej zmiany”.

Co czeka nas jeszcze? Rugi profesorskie, bo prokuratorskie i dziennikarskie już trwają w najlepsze? Nowa Bereza dla co bardziej krnąbrnych opozycjonistów i dziennikarzy? Desant Gromu na Krymie w nadchodzącą rocznicę zamachu majowego? Uznanie obecnej konstytucji za niekonstytucyjną i nocne głosowania nad pakietem ustaw, które następnego dnia przybiorą kształt nowej ustawy zasadniczej?

Ostatnia z propozycji wydaje się Państwu niemożliwa? Nic bardziej mylnego, proszę sobie tylko przypomnieć sposób uchwalenia konstytucji kwietniowej z 1935 r.

A w zasadzie po co pisać i uchwalać nową ustawę zasadniczą, skoro jest właśnie konstytucja kwietniowa. Należy powrócić do głoszonej na początku lat 90. ubiegłego wieku przez środowiska piłsudczykowskie (m.in. KPN), tezy, że to właśnie ona obowiązuje i po sprawie.

Z całą pewnością zapisy, jak ten mówiący o odpowiedzialności Prezydenta „wobec Boga i historii” oraz szeroki katalog uprawnień głowy państwa zawarte w konstytucji kwietniowej, będą też w pełni odpowiadały ambicjom i zamierzeniom obecnych władz.

Przypomnijmy tylko, że do prerogatyw ówczesnego Prezydenta, którym według twórców konstytucji kwietniowej miał zostać Józef Piłsudski, należało m.in. powoływanie premiera oraz ministrów rządu, zwoływanie i rozwiązywanie Sejmu i Senatu, mianowanie sędziów Trybunału Stanu, prezesa Sądu Najwyższego, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Naczelnego Wodza, Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, wyznaczanie własnego następcy oraz stosowanie prawa łaski.

Być może zdziwi niektórych niewymienienie w powyższym katalogu uprawnienia do wyznaczania sędziów Trybunału Konstytucyjnego?

Prezydent nie dysponował podobną prerogatywą, z tej prostej przyczyny, że TK przed wojną najzwyczajniej nie istniał, projekt jego powołania stanowił zaś niezrealizowany postulat obozu narodowego.  Nic jednak, jak sądzę, nie stałoby na przeszkodzie, aby konstytucję z 1935 r. w tym punkcie nieco zmodyfikować.

Wracając jednak do pozycji ustrojowej Prezydenta, jak stanowił art. 15 konstytucji, „Prezydent Rzeczypospolitej za swe akty urzędowe nie jest odpowiedzialny”. Prawda, że konstytucja skrojona jak na miarę obecnej władzy?

Maciej Motas
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 14 do “Konstytucja kwietniowa i „dobra zmiana””

 1. Guła said

  I przy okazji ustaw o NBP bo po co mają się chłopaki motać co wytyka im Jan Szewczak.

 2. bolo said

  „faktyczny paraliż obrotu ziemią”

  to jest tylko tymczasowe…

  Analogicznie kiedyś zrobili ze złotem w USA. Co się stanie?

  Otóż gdy przyjdą gorsze dni dla gospodarek to pojawi się fala bankructw… gospodarstw rolnych będących właścicielami ziemi. Wówczas gdy część ziemi będzie do wzięcia za grosze to kahał jako JEDYNY będzie mógł legalnie kupić ziemię. Po kryzysie zmienią ustawę na bardziej rynkową

 3. Janek said

  To taka ino przygrywka do wprowadzania kibuców, jako wyższej formy organizacji rolnej. Czekamy zatem z niecierpliwością na pierwszy kibuc (w Ziemi Świetej produkują one nie tylko żywność – ogólonie 10% GDP)

 4. błysk said

  Niejaki Motas z „Myśli Polskiej” pisze wierutne głupstwa na temat PIS-u ; nie widzę niczego zdrożnego w jego dotychczasowej działalności. To jest punkt widzenia tzw. opozycji ,a głosy internautów przystrajają się do tych durnych myśli.

  Naprawdę nie widzi Pan??? – admin

 5. Adam Ryglowski said

  Po prostu „błysk ” jest oślepiony swoim błyskiem intelektu.
  🙂 🙂 🙂
  NIC ??? NIE WIDZI ?

 6. Maćko said

  jak stanowił art. 15 konstytucji, „Prezydent Rzeczypospolitej za swe akty urzędowe nie jest odpowiedzialny”
  ????? nierawdopodobne… dolce vita dla psychopatów i agentów…

 7. NICK said

  Ho, ho.
  Wysyp.
  Dzisiaj kilku bywalców się okazało. Np. Wi42. Też ‚błysnął’.

 8. błysk said

  Proszę konkretnie/to do dopisu Admina w p.4 i ogólnikowy wpis w p.5/. No bo jak ustosunkować się do takich „złotych ” myśli Motasa – „Kara śmierci dla Tuska „,którą rzekomo głosi PIS i to jest bzdura absolutna ,bo jak wiadomo w UE nie ma kary śmierci .Dalej – „sankcjonowanie ewidentnych fałszerstw podczas głosowań sejmowych ” pytam się jakich ? i jest to kubek w kubek to co głosi opozycja ,podobnie jak „faktyczny paraliż obrotu ziemią ” , po pierwsze jest to nieprawda ,po wtóre -autorowi chodzi chyba o pozostawienie dotychczasowego stanu rzeczy czyli swobodny wykup ziemi państwowej przez obcych i to od 1 maja 2016r. Jak jest w tym myśl polska? ” Co nas czeka jeszcze? Rugi profesorskie ,bo prokuratorskie i dziennikarskie już trwają w najlepsze” .Odpowiadam i bardzo dobrze , szkoda tylko że tak wolno i przeciw czemu protestuje bezustannie PO ,Swetru ,PSL ,a Motas do nich dołącza . I dalej ” Nowa Bereza …” Desant Gromu …” i tym podobne koszałki ,opałki …

 9. Konarski said

  AD 6 -Maćko – a czy ty wiesz co to jest instytucja KONTRASYGNATA aktów urzędowych głowy państwa (króla lub prezydenta?)
  Szef rządu lub odpowiedni minister podpisuje akt urzędowy głowy państwa i tym samym bierze na siebie za ten akt ODPOWIEDZIALNOŚĆ – konstytucyjną i polityczną.

  to jest właśnie KONTRASYGNATA AKTÓW PRaWNYCH głowy państwa.
  – np. brytyjski premier lub właściwy minister podpisuje (KONTRASYGNUJE) akt prawny królowej i jest za niego odpowiedzialny – nie królowa tylko on.

  Doucz się trochę chłopaku.

 10. Maćko said

  9. Konarski – Jak to milo ze Pan mnie uczy. Dziekuje. Doceniam wysilek.

 11. Maćko said

  9. No to jeszcze pogratuluje Panu, conard Konarski, pierwszego do 5 lat wpisu zawierajacego wiecej informacji niz brzydkich slów. Tak trzymac!

  Natomiast Pana komentarz nie zmienia sensu mojej puenty, ze taka sytuacja to: …dolce vita dla psychopatów i agentów…

 12. rola said

  ad9 i dalsze
  Konstytucja Kwietniowa właśnie likwidowała instytucję kontrasygnaty !
  Z wiadomymi skutkami, co zapewne zrozumiał poniewczasie jej autor waląc sobie kabotyńsko w łeb.

 13. ERROR 404 NSZ said

  Ad 2 Bolo

  W sumie dotknął Pan jednego problemu w dwóch aspektach..

  Może zwykły Kowalski ziemi nie kupi ale związki wyznaniowe jak najbardziej …

  Odnośnie gospodarstw rolnych , „planerzy” ustalili dawno temu że małych rolników trzeba się pozbyć (duże rozproszenie i większe trudności z wykupem)
  na rzecz tzw. wielkoobszarowych.Tych drugich wystarczy obarczyć dużymi kredytami , drugimi kredytami tzw. klęskowymi (monsanto, chemitrails itp.) , programy unijne , monokultury (duża wrażliwość na wahania cen i co za tym idzie bardzo często działalność nierentowna) i co najważniejsze
  kolejni ministrowie rolnictwa to s a b o t a ż y ś c i ….. działający wbrew interesowi stanu……

 14. ERROR 404 NSZ said

  w ramach uzupełnienia dopowiadam że w noweli o obrocie ziemią jest kilka luk prawnych dających możliwość sprzedaży onej niekoniecznie
  przez samych rolników indywidualnych .Mówili o tym dla przykładu; senator pis-u Jerzy czerwiński i prof. Maciej Gutowski z Uniwersytetu im. Adama
  Mickiewicza w poznaniu…

  ERROR 404 NSZ , Białystok…

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: