Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

PiS jest partią rządzącą, posiada wszystkie ośrodki władzy, ale w gruncie rzeczy mentalność ekipy rządowej jest zbliżona do powstańczej

Posted by Marucha w dniu 2016-04-17 (Niedziela)

Rozmowa korespondenta radia Sputnik Leonida Sigana z prof. Adamem Wielomskim.

W dzisiejszych mediach cytowana jest wypowiedź Lecha Wałęsy, że gotów jest wyjść na barykady. Jak Pan sądzi, to jest emocjonalna wypowiedź, czy też jego głos może być usłyszany i wraz z nim pójdą inni?

— Osobiście uważam, że czas Lecha Wałęsy jako przywódcy politycznego już minął w Polsce. Przy czym, moim zdaniem, minął już dawno wraz z jego prezydenturą, która nie spełniła oczekiwań społecznych.

Od czasu, kiedy został prezydentem, mamy do czynienia ze swego rodzaju powolnym, ale całkowitym spadkiem i rozwianiem jego autorytetu. A w tej chwili, po ujawnieniu całej afery z jego podpisem, czy rzekomym podpisem pod zgodą na współpracę z SB, myślę, że Lech Wałęsa przestał być przez Polaków traktowany jako postać wiarygodna.

Ja osobiście nie wierzę w to, aby udało mu się kogokolwiek porwać na barykady. Jest raczej traktowany jako słabszy sojusznik przez Komitet Obrony Demokracji, i na pewno nie jako osoba, która jest w stanie przewodzić jakiemuś ruchowi zwalczającemu rządy Prawa i Sprawiedliwości. Ja myślę, że Wałęsa w tej chwili jest bardziej popularny i cieszy się większą estymą na świecie, w innych krajach, gdzie jest takim nazwiskiem-symbolem.

Czy są w ogóle realne szanse, że głos protestujących, jeśli tacy się znajdą, może wpłynąć na zmianę obecnego stanu rzeczy?

— Osobiście nie sądzę. Patrząc na działalność Prawa i Sprawiedliwości, dochodzę do takiego wniosku, że mamy do czynienia z czymś, co w dużym cudzysłowie można określić mianem „powstania”. Dlaczego powstania? Otóż, PiS jest partią rządzącą, posiada wszystkie ośrodki władzy, ale w gruncie rzeczy mentalność ekipy rządowej jest zbliżona do stanu powstania.

Proszę zauważyć, w tej chwili mamy konflikt na wszystkich możliwych polach. Z jednej strony na polach geopolitycznych — już tradycyjnie podgrzewamy konflikt z Rosją, z Unią Europejską, jest również tlący się konflikt ze Stanami Zjednoczonymi, które nie udzielają wyraźnie poparcia rządzącej ekipie.

Z drugiej strony jest to konflikt wewnętrzny z siłami liberalnymi, popierającymi dotychczasowy porządek polityczny.

Mamy tutaj do czynienia ze swego rodzaju powstaniem przeciwko wszystkim, z sytuacją, w której powstańcy opanowali aparat państwa i czują się jakby w oblężonej twierdzy, atakowani ze wszystkich stron zarówno z zewnątrz, zza granicy, jak i wewnątrz kraju przez coś, co prawdopodobnie oni postrzegają jako piątą kolumnę.

W związku z tym, ja spodziewam się raczej utwardzenia pozycji zajmowanych przez obóz rządzący i jego radykalizacji w zwalczaniu wszystkich prawdziwych i wyimaginowanych wrogów wewnętrznych. To taka, powiedziałbym, mentalność zbliżona do jakobinizmu w czasie Rewolucji Francuskiej. Wszelki opór jest traktowany tylko i wyłącznie jako potwierdzenie tezy o wielkim spisku przeciwko prawdziwej Polsce, reprezentowanej przez Prawo i Sprawiedliwość.

Platforma Obywatelska zapowiedziało, że 7 maja wyprowadzi na ulice milion protestujących. Czy to będzie wołanie na puszczy?

— Ilu protestujących będzie, to się okaże. Spodziewam się osobiście, że będzie ich dużo i wraz z upływem czasu ich liczba będzie wzrastać. Widać, że znaczna część opinii publicznej jest z tych rządów niezadowolona. Ale ja nie spodziewam się, aby na instytucje polityczne w Polsce obsadzone przez PiS miało to jakikolwiek wpływ. Ja bym powiedział, nawet wręcz odwrotnie. Wszelki opór i hałas czyniony przez opozycję jest dla rządzących potwierdzeniem słuszności ich rewolucyjnej politycznie linii, wymierzonej przeciwko ludziom i poprzedniemu systemowi politycznemu.

http://pl.sputniknews.com

Czytaj też:
> http://pl.sputniknews.com/opinie/20160229/2177074/Walesa-jako-przejaw-zaczadzenia-Jan-Kurowicki.html
> http://pl.sputniknews.com/polska/20160123/1907237/walesa-polska-pis-szydlo.html
Admin

Komentarzy 12 to “PiS jest partią rządzącą, posiada wszystkie ośrodki władzy, ale w gruncie rzeczy mentalność ekipy rządowej jest zbliżona do powstańczej”

 1. Andrzej61 said

  W Polskim parlamencie, niema żadnego ugrupowania by reprezentowała interesy narodu Polskiego,
  tak PO, SLD czy PiS jeden drugiego warty, a oto przykład jak PiS łże
  – O tym jak to PiS z polskiej państwowej ziemi zrobił prezent Żydom –

  https://jozefbizon.wordpress.com/2016/04/07/o-tym-jak-to-pis-z-polskiej-panstwowej-ziemi-zrobil-prezent-zydom/
  I po co to pisać, jak od okrągłego stołu nic się zmienia mimo lat

 2. akej said

  Zydoplatrorma nich sobie zydzi jak chce. …
  To samo odnoso sie do PiSiorow …,

 3. Boydar said

  Najbliższe to „Jedna Rosja”.

 4. revers said

  Jeden Izrael

  https://forumemjot.wordpress.com/2016/04/17/kolejna-hanba-dudy-andrzeja-prezydenta-oprawa-wnetrza-auli-w-pelni-zydowska/

 5. WI42 said

  Mentalność powstańcza jest najlepsza dla tych sił zewnętrznych, którzy wykorzystują naród jako narzędzie…. przykładów aż za nadto wiele.

 6. Andrzej61 said

  Polski FM: Rosja bardziej niebezpieczna niż ISIS!
  Sprawdziłem i polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski naprawdę powiedzieć. Myślę, że dochodzenie należy zrobić, aby zobaczyć, kto zwiększył rachunki bankowe. Ten facet niedawno.
  http://www.veteranstoday.com/2016/04/17/polish-fm-russia-more-dangerous-than-isis/

 7. Nie wiem, czy na moją głowę nie spadną gromy za umieszczenie linku do niezwykle DZISIAJ popularnego we Francji video w tym miejscu. Właścicielka baru w Normandii pokazała jednak, „jak zwyciężać mamy” (scenę, początkowo wbrew jej woli, umieścił w sieci jej syn) i zawiera się w jej postawie pewna istotna wskazówka, o której niejeden, medialnie wykastrowany naród, zapomniał (tylko dlatego łażą bezkarnie po jego kraju hartmanoidy, grossoidy, petruskowie, kijkowianie i inne skatiny).

  Oto zapowiedziany materiał: „VIDÉO – Normandie : la tenancière d’un bar fait déguerpir un braqueur armé”,
  http://www.rtl.fr/actu/societe-faits-divers/video-normandie-la-tenanciere-d-un-bar-fait-deguerpir-un-braqueur-7782874110

 8. Orcyk said

  Poprzednio PO udawało że rządzi a PiS udawało opozycję. Teraz zaczyna wyglądać że PiS udaje że rządzi a PO i reszta bandy udaje opozycję, a tak naprawdę to jedna wielka band zielonych ludzików! Mam nadzieję że się mylę ale nie widzę naprawdę ważnych zmian które są potrzebne w Polsce.

 9. akej said

  „… mentalnosc ekipy jest zblizona do powstanczej”.
  Prosze nie zasuwac nam glupot. Ich mentalnosc zblizona jest do kundlowej mentalnosci poddanczej wobec zydozachodu.

 10. Andrzej61 said

  Słowa Leonida Sigana
  Ilu protestujących będzie, to się okaże. Spodziewam się osobiście, że będzie ich dużo i wraz z upływem czasu ich liczba będzie wzrastać
  Oczywiście ma racje, na pewno Polacy nieświadomi będą szli lak barany
  Kaczyński raczej nie sam, tylko ktoś mu pomaga, ktoś z zagranicy – co robi w tym przypadku?
  Postraszy rodaków Niemcami,w mediach gdzie się tylko da i okaże się jak on dobroduszny, obronił kraj przed kolejną inwazją Niemiec, [czy to militarnie czy ekonomicznie]
  Dość tego okradania poniżania Narodu Polskiego. Dość pazerności ziemi Polskiej po stokroć DOŚĆ !
  Pamiętam czytałem kiedyś artykuł – Kto tak naprawdę rządzi światem?
  nie żadne mocarstwo, nie żaden gabinet cieni, żadne loże czy komitety 300, a już na-pewno Żydzi
  ale to jest temat do innego artykułu, jeśli sie kiedyś pojawi to na pewno dołączę, oczywiście jeśli Gajowy pozwoli

 11. Maćko said

  Poniewaz nie mamy dostepu do przemyslen Pana Dudy i reszty PiSowców, to pozostaje nam tylko ocena wyników istotnych dla Polski: transport, energia, przemysl.
  Jest , na przyklad pozytywny bardzo projekt naprawy i usprawnienia rzek i kanalów – to bardzo madre, strategiczne i podstawowe posuniecie. Transport wodny jest absolutnie najtanszy z istniejacych i moze wplynac pozytywnie na rentownosc i atrakcyjnosc polskiej produkcji na dalekich rynkach. Produkcja przewieziona barkami i zaladowana na statek od razu ma nizsza cene FOB od produkcji wiezionej ciezarówka do portu.

 12. Lech said

  Ad12
  Co Pan chce wozic tymi barkami? Kopalnie plajtuja badz sa prywatyzowane lub wygaszane, elektrocieplownie przechodza na gaz, Biedronki zaopatruje transport drogowy. Niech Pan sobie poczyta o Porcie lotniczym Radom-Sadków, idealny przyklad pisowskich inwestycji majacych rozruszac gospodarke. http://www.spidersweb.pl/2015/11/lotnisko-w-radiomu-loty.html

Sorry, the comment form is closed at this time.