Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Paweł Lisicki o liście otwartym byłych prezydentów: Ci panowie nie mają wstydu

Posted by Marucha w dniu 2016-04-27 (Środa)

Jedyne, co nie jest po prostu elementem tragifarsy, to możliwy odbiór owego listu za granicą. Tylko ktoś, kto nie zna Polski i kto nic nie wie o tym, jak wyglądały prezydentury Wałęsy, Kwaśniewskiego czy nawet Komorowskiego, może brać ich apel na poważnie. Co wcale nie oznacza, niestety, że takich ludzi nie ma i że tym samym ów list Polsce szkód nie przyniesie – pisze Paweł Lisicki dla WP.
Ci panowie wstydu nie mają.

Najpierw na pomysł pisania listów otwartych wpadły panie. Kilka tygodni temu posłanki .Nowoczesnej zwróciły się w ten sposób do Pierwszej Damy, Agaty Dudy i poprosiły o zorganizowanie spotkania na temat zmian ustawy o ochronie życia poczętego. Jako że list pozostał bez odpowiedzi, do pani prezydentowej został wysłany następny, tym razem podpisany przez byłe pierwsze damy. Ten też nic nie dał, więc do pisania listów zabrali się panowie.

W ten sposób trzy byłe głowy państwa i kilku innych byłych polityków (a może przyszłych?) postanowiło ogłosić, że polskie państwo pod rządami PiS zmierza do autorytaryzmu i izolacji na świecie, że nie szanuje się w nim demokracji i ogólnie dzieje się źle.

Wspólny produkt Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego, tudzież kilku pozostałych zatroskanych autorów zasługuje na szczególną uwagę. Pierwszym bowiem i podstawowym wnioskiem jaki wynika z uważnej lektury listu jest to, że podpisani pod nim panowie najwyraźniej demokracji nie rozumieją i przykro to powiedzieć, utożsamiają ów system z własną wygodą i przywilejami.

„Niewielka większość”

W ogóle pomysł pisania tego rodzaju listów otwartych wydaje mi się osobliwy. Przypomina on trochę używanie starych i zużytych rekwizytów teatralnych w nowoczesnej sztuce, które przez swą nieprzystawalność i obcość mają wywołać zainteresowanie znudzonej już nieco widowni.

Listy otwarte powstawały wówczas, kiedy znaczący przedstawiciele opinii publicznej nie mieli innego sposobu komunikacji ze społeczeństwem, kiedy nie mająca mandatu demokratycznego władza lekceważyła i ignorowała ich opinie.

W czasach PRL był to dramatyczny wyraz sprzeciwu, niezgody na panujący ustrój; jego sygnatariusze musieli się spodziewać szykan, a nawet represji. Im dłuższa była liczba podpisanych, tym większe było ich bezpieczeństwo i tym mocniej brzmiał ich głos. Tyle, że dzisiaj nikt nikomu ust nie zamyka, a z pewnością już nikt nie powstrzymuje i nie ogranicza swobody krytyki jaką cieszą się byli prezydenci. Mogą mówić, potępiać, oskarżać i nie zgadzać się do woli.

Czasem wręcz można mieć wrażenie, że niektórzy z sygnatariuszy w ogóle nie opuszczają studia telewizyjnego, a jeśli już im się to zdarza to tylko po to, żeby na chwilę pojawić się w radiu albo w innym medium. Mówią co chcą i do kogo chcą, a ich głównym problemem zdaje się być raczej wątła treść niż ograniczenie wolności przekazu.

Od samej idei listu bardziej jeszcze groteskowa była jego zawartość. Proszę bardzo, oto kilka najbardziej smakowitych cytatów (w internecie pisze się o nich „mocne”).

„Parlament pracuje pod dyktando niewielkiej większości lekceważąc argumenty i interesy mniejszości” – piszą autorzy. Cóż, pierwsze pytanie jakie musi się w związku z tym nasunąć jest dość proste: co to znaczy „niewielka większość” i jaka większość jest zdaniem prezydentów potrzebna, żeby parlament mógł pracować? Czy panowie prezydenci i inne tuzy życia politycznego mogłyby wskazać jakiś parlament, w którym nie pracuje się pod dyktando większości, ale mniejszości?

Jeszcze bardziej zabawne jest twierdzenie, że owa większość lekceważy „interesy mniejszości”. A, tu was boli, pomyślałem sobie czytając te słowa, których największa zaletą była szczerość. Owszem, gdyby większość lekceważyła wspólne wszystkim, także mniejszości, prawa i wartości – swobodę słowa, zrzeszania się, działania – byli prezydenci mogliby się niepokoić. Ale to, że wybrana większość realizuje interesy swojego elektoratu, a nie mniejszości, jest właśnie zasadą demokratyczną. Do licha ciężkiego, to, że takie rzeczy trzeba tłumaczyć i wyjaśniać ludziom, którzy sprawowali w Polsce władzę pokazuje, jak bardzo niedemokratyczny system panował w III Rzeczpospolitej.

Inne fragmenty listu też mogą budzić rozbawienie. Otóż czytam, że „pojawiają się projekty drakońskich ustaw, takich jak bezwzględny zakaz przerywania ciąży”. Pojawiają się i co z tego? Pomijam taki drobiazg jak to, że jeszcze żaden projekt ustawy do Sejmu nie wpłynął, więc przedstawianie tej sprawy jako dowodu na autorytaryzm PiS zdaje się być cokolwiek niedorzeczne.

Jednak pytanie brzmi inaczej: czy panowie prezydenci zamierzają odmówić obrońcom życia prawa do walki o zmianę i zaostrzenie obecnej ustawy? Chcą im zakazać zbierania podpisów? Na mocy jakiego prawa? To byłby dopiero autorytaryzm i zamordyzm! Ale tylko tak mogliby doprowadzić do tego, żeby projekty zmian „nie pojawiały się”.

Podobnie niedorzecznie brzmi zarzut, że „rządzący wybrali konfrontację ze wspólnotą euroatlantycką”. Jakie są na to dowody? Czyżby Polska chciała opuścić NATO? Tak, nie chcę już dalej pastwić się nad tym listem. Swoista to mieszanina zarzutów wyssanych z palca, tromtadracji i napuszonego gadulstwa.

List skompromitowanych

Ciekawsze jest jednak co innego: najwyraźniej sygnatariusze, na czele z byłymi prezydentami, uznają siebie za depozytariuszy i obrońców prawdziwej demokracji. Doprawdy, koń by się uśmiał. Pamiętają państwo urzędowanie Lecha Wałęsy? Człowiek, który wykorzystywał służby specjalne do niszczenia niewygodnych dokumentów, a zapewne do walki z przeciwnikami politycznymi, który rozszerzał i naginał reguły prawa (słynna falandyzacja chyba coś znaczyła), teraz potępia łamanie zasad?

A przypominają sobie państwo Polskę za Aleksandra Kwaśniewskiego, kiedy to za fasadą górnolotnych banałów kwitły interesy służb specjalnych i innych nieformalnych grup? Gdyby nie afera Rywina, kiedy to doszło do walki o władzę i pieniądze kilku środowisk oligarchii pookragłostołowej, nigdy nie poznalibyśmy skali i wielkości zepsucia ówczesnej prezydentury. I ci panowie mają teraz czelność pouczać innych, przestrzegać, palcem grozić, Europę na pomoc wzywać? Toż ci to dopiero obrońcy demokracji się Polsce trafili! Naprawdę, wstydu oni nie mają.

Jedyne, co nie jest po prostu elementem tragifarsy, to możliwy odbiór owego listu za granicą. Tylko ktoś, kto nie zna Polski i kto nic nie wie o tym, jak wyglądały prezydentury Wałęsy, Kwaśniewskiego czy nawet Komorowskiego, może brać ich apel na poważnie. Co wcale nie oznacza, niestety, że takich ludzi nie ma i że tym samym ów list Polsce szkód nie przyniesie.

Paweł Lisicki dla Wirtualnej Polski
http://wiadomosci.wp.pl/

Przypominam, że np. A. Kwaśniewski był wolą ludu dwukrotnie wybrany na prezydenta.  A więc Polacy go cenili.
Proszę mi nie pieprzyć o jakichś „oszustwach” przy liczeniu głosów.
Admin

Komentarzy 46 to “Paweł Lisicki o liście otwartym byłych prezydentów: Ci panowie nie mają wstydu”

 1. NICK said

  Tak normalnie to Trybunał Stanu.

 2. Boydar said

  „Ci panowie nie mają wstydu”

  Raczej nie mają wyjścia, ta karczma …

 3. AniaK said

  Myślę, że nasi byli panowie prezydenci szykują się do startu na fotel prezydenta. Jako gorący zwolennicy demokracji, niezależni, z dużym doświadczeniem….szanse mają jak mało kto. Może tylko pan Cimoszewicz trochę plany im pokrzyżować. On jest całkowicie niezależny 🙂 Możliwe, że jeszcze raz chcą poczuć miłość ludu, i żeby spłacić wszystkie długi ponownie dorwać się o koryta. Prezydent w naszym kraju jest nietykalny 🙂

 4. foto said

  najlepsze ze tw persony zostaly wybrane przez narod na reprezentantow tj wiekszosc Polakow. taki jest nasz obraz taka ikona – Polaka
  wiec czemu sie dziwic? kazdy widzi co Panowie reprezentowali i kogo, wiec duma czy wstyd? czy normalnosc?
  Czy Polska moze byc inna? Czy taka nosimy gdzies w sobie? w marzeniach w przeszlosci w przyszlosci? To lustro widzicie odbicie?

 5. AniaK said

  Na razie badają sytuację, i po marszu poparcia dla pana Lecha Wałęsy widzą że na pojedyncze zrywy jeszcze trochę za wcześnie. W kupie moc. Rzucać monetą będą później 🙂

 6. AniaK said

  No chyba że Wilk ich pożre. Daj Boże 🙂

 7. AniaK said

  Nie rozumiem tej nagonki na pana prezydenta Dudę. Człowiek robi dokładnie to samo co jego poprzednicy i nie wiem o co tyle hałasu. Szkoda tylko że nie zapaliła mu się lampka przy tej kandydaturze.

  Zbigniew Ziobro ma zostać ministrem sprawiedliwości

  Pani Szydło na prawie ma prawo się nie znać, więc jako prawnik, ja na miejscu pana Dudy powiedziałabym Zbychowi tak:

  Zbychu nie gniewaj, się ale to u mnie nie przejdzie. Wybieraj sobie inne ministerstwo 🙂

 8. AniaK said

  Przecinek nie w tym miejscu 🙂

  Zbychu nie gniewaj się, ale to u mnie nie przejdzie. Wybieraj sobie inne ministerstwo:)

 9. revers said

  Moe z tak przykladem Kwacha pojechali by moski, szbasgoje jeszcze raz na Taiwan lub Gwinea Dolna i jeszcze raz przypomnieli kto komu winny jest za przemysl Holocaust, i kto kogo mordowal pod Polskimi nazwiskami w UB, w Katyniu, Konninach.

 10. AniaK said

  Nie wiem czy panu Ziobro nie pomyliła się pani Blida z panem Kwaśniewskim 😉

 11. kojak said

  Moze i ci panowie nie maja wstydu ! Bandziory i bydlaki jednak PIS bija wszelkie rekordy swoje bezczelnej bandYckie buty i pogardy dla ludzi ! Kazda sprawa i wszelkie osoby sa juz dobre zeby te bydlo z PIS przywolac do porzadku ! Tak bydlo nie bojmy sie tego ! W mysl ich ustaw bedzie mozna zastrzelic dowolna osobe bez ostRzezenia bo moze byc terrorysta ! Tego nikt poza tym bydlem nie odwazyl sie zapropnowAc 1 Tajnicy moga dziala juz jawnie kryminalne bo bydlo z PIS dalo im praktycznie wolna reke ! Takze nie bronmy bydlakow ! Oni nigdy nie reprezentowali i nie beda reprezentowali interesow Polski i Polakow !

 12. Glock said

  Odszukac odczytac I wykonac wyrok.I po klopocie.A moze powinnismy sie za nich pomodlic.Moze im przejdzie.Gdyz nasi bracia bladza.A NAROD tylko grzeszy.
  Kto jaka ma wieksza wine ……?Oni czy NAROD?.

 13. AniaK said

  Nie wiem dlaczego pan Kulczyk i pan Kwaśniewski kojarzą mi się bardziej ze Śląskiem niż z Poznaniem i Pomorzem. Czyżby to tylko zamiłowanie do piłki nożnej?

 14. Boryna said

  To jest drużyna TW

 15. dziadek Edek said

  ciekawe który z nich pierwszypo zmianie czasu wyprze się że to nie on pisał ten donos

 16. lopek said

  Pan Paweł Lisicki też czynnie uczestniczy w hucpie – jaką zafundował okupant tubylcom. Otóż jest jedna okrągłostołowa – tak naprawdę – niepodzielna ferajna – natomiast atak na PiS jest tak naprawdę atakiem i tresowaniem wyborców PiS. To wyborcy PiS jako elektorat konserwatywny i wierzący jest solą w oku okupanta. Wciągnięcie do hucpy zagranicy świadczy tylko o zdeterminowaniu okupanta w walce z częścią tubylców głosujących na PiS.

 17. AniaK said

  Zaraz mi się oberwie że nie na temat, ale cały czas nie daje spokoju śmierć pani Blidy. Zastanawiam się, czy pan Kalisz zrobił wszystko co w jego mocy aby tę sprawę wyjaśnić. Taki on troszku chaotyczny. Ciągle coś zaczyna i nic nie kończy. Może by chociaż odnalazł tę kobietę co pilnowała panią Blidę w łazience. Ciekawe czy ona jeszcze żyje. Gdzieś tam wyczytałam, że tor przemieszczania się pocisku w ciele pani Blidy niektórych mocno zastanawiał. Może ta pani jeszcze coś pamięta.

 18. Gietrzwałd said

  Pani AniuK,
  …to już wolę koty… 🙂
  pozdrawiam

 19. Macko said

  Ciekawe info o „szarej eminencji” aktualnego Prezydenta – wedlug niektórych analistów:

  http://www.polishclub.org/2016/04/21/prof-jerzy-robert-nowak-prezes-pis-u-j-kaczynski-o-kolonizowaniu-polski-a-milczenie-szefow-resortow-gospodarczych-na-ten-temat/
  … J. Kaczyński przeciw eksploatacji Polaków
  W przemówieniu z 3 marca 2016 r. w Łomży prezes PiS-u Jarosław Kaczyński powiedział bardzo ostro, bez ogródek m.in.: „Czy mamy być krajem podporządkowanym, krajem gdzie inni w gruncie rzeczy decydują, czy też mamy być krajem suwerennym, który broni swoich interesów?. A to przekłada się na jeszcze jedną kwestię, o której mało się w Polsce mówi, a która tak naprawdę jest bardzo poważna. To znaczy na kwestię, która trzeba określić słowem twardym i rzadko używanym. To jest sprawa eksploatacji, eksploatacji Polaków. My dzisiaj, i to jest dla niektórych wygodne, jesteśmy tanią siłą roboczą. Z Polski wyprowadza się rocznie bez opodatkowania około 90 miliardów złotych”. (Podkr.- J.R.N.).
  J. Kaczyński: „Polska nie będzie kolonią!”
  W kolejnym przemówieniu w Łomży w dniu 7 marca 2016 r. Jarosław .Kaczyński bardzo mocno zaakcentował swój opór wobec wewnętrznej dywersji i nacisków z zewnątrz tych wszystkich, którzy chcieliby skolonizowania Polski, mówiąc m.in.: „Dziś ci, którzy z nami walczą przybierają barwy ochronne: biało-czerwone. Próbują być biało-czerwoni. A przecież to są ci sami, którzy mówili że Polska to anachronizm, ludzie od Palikota, przecież Palikot tak mówił. To ci sami, którzy chodzili do rosyjskiej ambasady ze skargami na Polaków, na PiS. To ci sami, którzy nie chcieli uznać, że masowe zabijanie Polaków w Katyniu i innych miejscach to masowe ludobójstwo. To ci sami, którzy uprawiali tzw. pedagogikę wstydu, próbując wmówić Polakom, że są w zasadzie winni wszystkiego, co się stało w tej części Europy w ciągu ostatniego wieku. To ci sami, którzy ograniczali lekcje historii, po to, by młodzi Polacy nie znali historii Polski.(…) Dzisiaj idą pod biało-czerwonymi sztandarami i to jest wielkie oszustwo. Oni Polską gardzą, oni chcą być kimś innym. Często mówią, że chcą być Europejczykami, tak jakby byli jacyś Europejczycy, którzy nie mają narodowej przynależności. Polacy są Europejczykami, każdy z nas jest Europejczykiem, bo jest Polakiem. Ale oni to inaczej rozumieją, oni chcą odrzucić Polskę”.
  Mówiąc dalej o tych Polakach, którzy występują przeciw rządowi B. Szydło, Kaczyński powiedział:(…) „Nie działają bezinteresownie. Za tym ruchem stoją siły, które chcą utrzymać Polskę jak najniżej, by służyła innym, by Polacy pracowali dla innych, by Polska była kolonią. Nie będziemy kolonią i niech nikt nie spodziewa się od PiS, że się na taki status zgodzi. (Podkr.- J.R.N.) (…) Polska pod naszymi rządami na to się nie zgodzi. Nie zgodzimy się na upokarzanie Polaków. Sami będziemy rozwiązywali polskie sprawy, ale bez obcej interwencji. Niech nikt nie liczy na to, że my się cofniemy. Będziemy Polskę zmieniać. Będziemy Polskę zmieniać, bo chcemy, by Polacy mogli być Europejczykami, mającymi poczucie równości w każdym względzie. Będziemy bronić się przed bardzo mocnym antypolonizmem. Tylko wtedy będziemy mogli realizować cel każdego patrioty. Do takiej Polski dojdziemy”.

 20. Isreal said

  „Proszę mi nie pieprzyć o jakichś „oszustwach” przy liczeniu głosów.”
  do dzisiaj, szczególnie po pipidówkach „członki” komisji robią różne fajne rzeczy. Przy wyborze stolcmena tez pomagali. Byłem adresatem uwagi jednego z takich członków jakiś czas po wyborach (I kadencja stolcmena), który szczerze wyznał (uznając za coś zupełnie normalnego), że „u nos w komisji zrobili my tak , że kwaśnieski wygroł”. W tym lokalu w zależności od wyborów głosuje od około 50 do 100 delikwentów )) więc bez większego znaczenia, ale kilkaset takich, lub kilka tysięcy robi różnicę

 21. Drapichrust said

  „Legendowanie” i budowanie wizerunku obecnego „pierwszego” oraz rządzącej partii. Dlaczego KOD’owcy czy ktokolwiek z byłych „pierwszych” nie zadaje publicznie pytania o to dlaczego PiS + partia Ziobry + partia Gowina nie poszły do wyborów jako komitet, a jako partia polityczna?

  Giertych się z tym wyrywał ale jakoś cicho się zrobiło. Jest rozkaz o tym zapomnieć?

 22. Isreal said

  „Przypominam, że np. A. Kwaśniewski był wolą ludu dwukrotnie wybrany na prezydenta. A więc Polacy go cenili.”

  zgoda co do tego , że „elektorat” w masie popierał stolcmena
  i błysnął debilizmem wybierając po raz drugi, pomimo niemal zerowego poparcia do jego decyzji i prowadzonej polityki, także zachowania (pijaństwo)

  rozum mas odszedł do Boga razem wymordowaną elitą, elitą rozpędzoną po świecie…..

 23. Guła said

  Dla Pani Ani.K.
  .http://ekino-tv.pl/movie/show/sluzby-specjalne-2014-pl/8204

 24. Macko said

  … Przypominam, że np. A. Kwaśniewski był wolą ludu dwukrotnie wybrany na prezydenta. A więc Polacy go cenili.
  Proszę mi nie pieprzyć o jakichś „oszustwach” przy liczeniu głosów.
  Admin…

  1. A byl mniej zly kandydat?
  2. A powiedzialy massmeNdia o Stolzmanie prawde?
  3. A w oszustwa wyborcze Admin nie wierzy?
  4. Jacy Polacy go cenili?
  5. Wola Ludu to sie manipuluje od paru tysiecy lat i widac to wszedzie. Smarkozy, Makrela, Buszek jr., Lula, Chavez, Jelcyn… samych durni „wola ludu” wybiera. Dlaczego?

 25. Drapichrust said

 26. NICK said

  Paaanie Maćko. (19).
  I co też Pan o tym sądzi?

  Rozumiem, że „Kaczyński” Polakiem jest średnim, wielkim albo małym.
  Znaczy, jakim? Wg Pana?

 27. Drapichrust said

  @22 Polacy kierowali się opinią tych, których uznawali za przywódców duchowych/narodowych. tak było przy „wejściu” do Unii, tak było przy wyorze Sztolcmana.http://x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_klANhAAiXqY9VDPPavBEoNAC84jg5xbZ.jpg

 28. NICK said

  „1. A byl mniej zly kandydat?”. I, dalej.
  Pisz pan po polsku.

  I o meritum. NIE było kandydata polskiego.
  „Głosował” pan? Na „kwaśniewskiego”?

  ——-
  Panie NICK, wyrażenie „mniej zły” jest zupełnie poprawne językowo i, co więcej, dobrze uzmysławia, jaki Polacy mieli wówczas wybór. Na pewno nie między „dobrym” a „złym”.
  Admin

 29. Macko said

  28. Pseudonimie – wasci chodzi o dopie–nie Mackowi czy o ustalenie tego co jest?

  Ja tam do konca nawet nie wiem czy Kaczynski jest Polakiem… bylo sporo wersji o Kalksteinach z Odessy i inne podobne.
  W szumie mendialnym trudno wylapac prawdziwe komunikaty. To co cytuje Jerzy Nowak to jak Pan odbiera?

  mniej zly… co panu w tym przeszkadza? Wszyscy kandydaci podstawiani masom do wybierania sa zli. Jedni bardziej zli drudzy mniej zli. Jasne?

  Ja glosowac na Stolzmana??? Zarty na bok… zazwyczaj glosuje skreslajac wszystkich. bo wszystki marionetki sa agentami obcych. Niektóre, oczywiscie, sa takie durne, ze nawet tego nie wiedza same o sobie.
  Jak sie robi kandydata? Bierze sie charyzmatycznego i dynamicznego ignoranta, obstawia sie doradcami, finansuje sie kampanie wyborcza i masy grzecznie glosuja na kogo trzeba.
  Przykladów od 50 lat na Swiecie nie brakuje.
  A jak sie jakis przesliznie to:
  1. kupuje sie go
  2. zastrasza sie takiego
  3. likwiduje sie takiego – mendialnie lub fizycznie

 30. revers said

  „Prawdziwym zagrożeniem dla praworządności i demokracji w Polsce jesteście wy sami i wasze działania. Zagrożeniem dla demokracji są nikczemne słowa waszego listu. To wy, udając obrońców prawa i obywatelskich swobód, nie schodzicie z drogi niszczenia pokoju społecznego i prób antydemokratycznego odwrócenia wyników ostatnich wolnych wyborów. To wy, kłamiąc i mieszając ludziom w głowach przy aplauzie obcych, eskalujecie konflikty i podziały w społeczeństwie” – oświadczyli opozycjoniści.”

  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/polska/news-byli-opozycjonisci-do-sygnatariuszy-listu-probujecie-paraliz,nId,2193001#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

 31. robertgrunholz said

  Ad.28

  Polacy mieli wybór, Panowie.

  Iść pod Sejm i krzyknąć ,,Wy-pier-da-lać”.

 32. NICK said

  Memłanie.
  A meritum?
  Czepiacie się.
  Należało odpisać: tak, nie było kandydata polskiego. MERITUM. Nie inne.
  A teraz napiszcie: żaden NICK nie będzie nam wskazywał co pisać mamy. I, niech tak zostanie. Guru.
  Wypadam z takich gierek.

 33. robertgrunholz said

  Nie moje czasy. Nie wybierałem ani wtedy, ani dzisiaj.

  Wiem jedno: w pierwszej turze zawsze jest możliwość. Gorsza lub lepsza, ale jednak do przeżycia. Naszym zadaniem jest doprowadzić do odpowiedniego wyniku w drugiej. Inaczej ta druga to hupca jedynie i zignorować ją należy.

 34. NICK said

  Nie ma możliwości, P. Robercie!
  Komentarz Admina pod artykułem jest prawdziwy.

 35. Cadyk z Radomska said

  Może sobie pisać co chce. Lisicki to jak 99,9% patroitów PiSuarowych zwykła gniada, pachołek USraela, wesz i wycieraczka NATO

 36. NICK said

  Oczywiście. Pan Cadyk. (35).

 37. SZMALCOWNICY żydo-post komuchy STRACILI włądzę i wyszli AWANTUROWAĆ się na ulice, said

  CAŁA władza sądownicza Sąd Najwyższy(SN), Kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego(NSA) łacznie z Trybunałem Konstytucyjnym(TK) w III RP jest z NADANIA post-komunistycznych gangów partyjnych, a NIE z wyboru Suwerena, czyli Narodu.

  DLATEGO mamy taki KOCIOŁ w III RP oraz ich ekipy „autorytetów, elity” awanturujące się na ulicach jak KOD !!!

  W USA nie ma takiego sporu, gdyż władza sądownicza jest wybierana przez Naród –SUWERENA w dniu wyborów prezydenckich.

  PILNIE opublikować życiorysy WSZYSTKICH sedzów TK i Sadu Najwyższego(SN), tak aby UDOWODNIĆ nardowi, że SN oraz TK to byli oraz obecni KOLESIE kumple złodzejsko-partyjnych KLIK gangsterów, dlatego SN oraz TK TUSZOWALI tych rzadzacych MAFIOZÓW partyjnych PO-PSL-SLD ich złodzejstwa, przekrety i BRONILI zalegalizowania RABOWANIA polskiego podatnika czyli ICH interesów, ich tyłków wraz z ich rodzinami.

  I jak tu mówić o „demokratycznym” wyborze trójwładzy – ustawodawczej(SEJM & SENAT), wykonawczej(RZĄDY mafiozów partyjnych), i sądowniczej, skoro w części dotyczącej władzy sądowniczej, a w tym też Sadu Najwyższego to wyznaczone POPYCHADŁA byłych oraz obecnych MAFIOZÓW gangsterów partyjnych.

  Bezkarni gangsterzy MAFIZI partyjni to szmalcownicy wcześniej dla Moskwy teraz dla Berlina/Brukseli jak TW bolek wałesa, Kwaśniewski, Komorowski, Tusk, Leszek Miller SLD/PZPR teraz NIE są w stanie WYZNACZAĆ swoich komunistycznych kumpli do Sądu Najwyższego i tego tzw. Trybunału Konstytucyjnego, dlatego są WŚCIEKLI i zorganizowali z poparciem Niemic ten KOD, aby się za pomocą niego AWANTUROWAC na ulicach.

  Teraz usłużni dla Niemców (kiedyś dla Moskwy) gangsterzy TW bolek wałesa, Kwaśniewski, Komorowski, Tusk … itp mają obecnie wsparcie polityczne JEDYNIE z zagraniczne od Niemców i to trzeba WYKAZYWAĆ na każdym kroku.

  Tym to sposobem każda władza „warszawki” musi robic za NIEWOLNIKA u zagranicznych mocodowców:

  a to u ŻYDO-MASONA z Waszyngtonu,
  a to u żydo-bolszewika z ZSRR,
  a to u Niemca … itd.

  abo otrzymywać to WSPARCIE ZAGRANICZNE mając w dupie polski wykołowany motłoch NIEMIECKIMI mediami i gazetami … to jest STRASZNE.

  Tusk, Komorowskim, Schetyna, czy ta żydowska MENDA Rafał Dudkiewicz z Wrocławia za WSPARCIE polityczne od Niemców zrobili z Polaków NIEWOLNIKÓW, kupczą, trowonią , ROZDAJĄ na lewo i prawo MAJĄTKIEM etnicznych wykołowanych Polaków.

  ZAPŁATĄ za to zagraniczne WSPARCIE dla szmalcowników III RP jest pozwolenie dla Niemców DRENOWANIE finansowe polskiego podatnika po przez „ustawowe” zwolnienie przez KACYKÓW posłów „polskiego kneseto-Sejmu” od płacenia podatków NIEMIECKICH, angielskich lub ŻYDOWSKICH koncernów prosperujących grasujacych w Polsce, które ZAMORDOWAŁY polskie biznesy oraz gospodarkę w Polsce.

  Niemcy bardzo wspierają wszystkie gangi polityczne w Polsce jak KOD i PO bo oni SZMALCUJĄ Polaków do Niemców mówiąc Niemcom JAK oni mają DRENOWAĆ polskiego podatnika oraz OSACZYĆ tych posłów w Sejmie, aby ustalali NOWE ustawy w interesie Niemców lub ŻYDÓW !

  Sprawa dla ABW – dr Zbigniew Kękuś demaskuje „reprywatyzację” Tuska:

  Kękuś u Gowina: „Daję Panu 2 tygodnie” 29-10-2012

  SZMALCOWNIK Gowin jest teraz ministrem PiS-u

  Włeśnie dlatego rząd Niemiecki tej mendy Merkel i pedalstwo Brukselskie wspiera politycznie i finansowo post-komunę z KOD, PO i SLD oraz PSL, którzy zgadzają się by NIEWOLNIKAMI Niemców za prywatną opłatą jako elity KOMPRADORSKIEJ w Polsce.

  Szmalcowanie Polaków do Niemców przez mafiozów z PO, PSL i KOD jest ich ZAPŁATĄ za popieranie polityczne przez Niemców , a konkretnie polsko-języczne media sprzedanie Prasa-Ksiązka-Ruch która była własnoscią PZPR/SLD którą oni sprzedali Niemcom przez PRZEKUPNYCH gangsterów SLD czyli Kwaśniewskiego i żydo-komucha Leszka Millera, którzy kiedyś załatwiał dla PZPR „Pożyczkę Moskiewską”:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Moskiewska_po%C5%BCyczka

  Gangi partyjne rządzace w przez cały czas w Polsce od 1945 roku do dzisiaj są ZAWSZE z nadania spąsorów zagranicznych, którzy za pomocą swoich zainstalowanych mediów KOŁUJĄ ten polski MOTŁOCH w III RP, który „demokratcznie” ZAWSZE głosuje na wykreowanych SZMALCOWNIKÓW z III RP !

  Niestety, durni NIEWOLNICY w Polsce jakoś NIE chcą głosowac w wolnych wyborach na uczciwych Polaków z Ruchu Narodowego, lub jakiś Endeków, gdyż oni NIE są szmalcownikami i NIE mają poprcia ZAGRANICZNEGO, wiec PRZEGRYWAJĄ wybory w Polsce!

  PiS jest gangiem wylansowanym przez SZMALCOWNIKÓW z Polski, którzy kablują Polaków do gangsterów żydo-MASONSKICH z Waszyngtonu, który organizuje WOJNY, intrygi Światowe w postaci „kolorowych rewolucji” potem NAPADA na słabsze państwa, aby je też zniewolić i metodycznie rabować, skolonizować za pomocą danych tzw. „kredytów” z ekraniku komputera z ich „banków” żydowskich.

  Przez 400 lat żydzi trwali w NIEWOLI w Egipcie ale z WŁASNEJ WINY – przede wszystkim dlatego, że wsród żydów byli usłużni KONFIDENCI szmalcownicy, którzy donosili na innych żydów do swoich ciemiężycieli na siebie na wzajem w sferze politycznej, kulturalnej, etycznej, gospodarczej i każdej innej, co NISZCZYŁO opór żydowski.
  Dlatego przez 400 lat żydzi byli niewolnikami u Egipcie.

  NIEWOLA egipska żydostwa posiada PONAD czasową ANALOGĘ przeniesioną dzisiaj do Polski, gdyż IDENTYCZNIE szmalcuje nas ta tzw. „polska elita” jak dalej bezkarny kapus TW bolek wałesa, Kwasniewski, Komorowski + Tusk + Buzek do zagranicznych ciemiężycieli jak Niemcy, USA, Londyn i dla każdego kto wiecej im ZAPŁACI, poprze medialnie z ZAGRANICY, poprze politycznie gangsterów SZMALCOWNIKÓW szalejących w Polsce z PO-PSL-SLD-PiS … a teraz SZMALCOWNIKÓW z tzw. „Nowoczesna” tego niemieckiego płatnego KONFIDENTA R.Petru.

  Oto SUPER szmalcownicy i KONFIDENCI, którzy organizują KOCIOŁ w III RP za pomocą KOD:

 38. głos said

  Panie Maćko (w sprawie co Jarosław powiada):

  Talk is cheap.

  Dziś powie to, jutro tamto i co mu zrobią? Mogą mu naskoczyć na kant szuflady.

  Poznajemy ich po czynach, a raczej po konsekwencjach tych czynów, ale wtedy to juz jest za późno. Już jest za późno.

 39. Maćko said

  38 Glos – zgoda. Nie wiem jak ich ocenic. Zapowiedzi sa dobre, cos robia, ale ze to zaslona dymna a kopia za nia groby dla naszej wolnosci to tez mozliwe.

 40. Janek said

  Słusznie ktoś napisał, że tu rozchodzi się nie o pis a o jego ztwardziały elektorat.

 41. akej said

  @ Marucha
  No i co z tego, ze Polacy ich wybrali? A czy Polacy mieli jakis wplyw na wystawienie tych kandydatow? Z pewnoscia (podobnie jak w Usraelu czy UE) NIE MIELI! No i co by sie zdarzylo gdyby Polacy zbojkotowali wybory? – Ano NIC. Niech Pan popatrzy na KOD – tych twardzielow z obrony demokracji, dzis odsunietych od koryta jest pelno. Oni oraz ich poplecznicy (platni?) i tak by wypelnili luke spowodowana bojkotem. Prosze uwaznie sie przyjrzec. Jeszcze (poza Wegrami – tu wyjatek tylko potwierdza regule) od bardzo, bardzo dawna, nie zdarzylo sie aby ktos nie przewidziany przez zydoliberalow dorwal sie do wladzy. System dzisiejszej „demokracji” jest doskonale zbudowany. Ma dwie (czasami i wiecej) tego samego rodzaju „zrace” sie ze soba partie, ktore zmieniaja sie nawzajem. U nas to PiS i PO (kiedys byly inne nazwy), w Usraelu republikanie i demokraci w Anglii …
  Krotko mowiac – tych narzuconych nam schematow (lub systemow rzadzenia) nie da sie pozbyc w demokratyczny sposob. Istnieje tylko jedna droga: rozwiazanie silowe – na ktore dzis ludziska zdaja sie nie przejawiac ochoty. Byc moze wiedza, ze nie maja szans? W 2RP, po roku 1926, tez tego nie zrobili. Nie robia tego w Usraelu oraz UE. Nie roznimy sie wiec od nich wcale. Prosze wiec troche poluzowac.

 42. JO said

  ad.41. Panu Gajowemu chodzi o to, ze wybralismy „Kosciol Liberalny” a odrzucilismy Prawdziwy. Te zdanie tez nie jest do konca Prawdziwe, Zydoskie Kosciol nam narzucono podstepem – systemem, systematycznie, ale my nie zareagowalismy w odpowiednim czasie na tyle mocno, by kropelki trucizny odrzucic a teraz zalewa nas morze trucizn.

  Budza sie niektorzy z powodu „bolu brzucha i wymiotow” a nawet wielu, ale choroba jest tak juz powazna, ze mamy objawy agonii

 43. akej said

  @ JO (42)
  A ja jestem przekonany, ze tu Gajowemu chodzilo o polityke. We gdzie zawsze, podobnie jak w Usraelu czy UE, glosujacy dostaja rutynowo wybor miedzy cholera i dzuma. W dzisiejszych czasach, dzieki istnieniu SSPX, mamy jeszcze jakis wybor w Kosciele. W polityce nie mamy najmniejszych szans.

 44. JO said

  ad.43. Uwazam, ze polityki od Kosciola nie da sie oddzielic. Sa tylko inne obowiazki, ale Polityka to Kosciol – Wiara w Trojce Swieta , Wierni….

  Naturalna konsekwencja utraty Wiary jest sytuacja Rzadow Swieckich, do ktorych to dorwaly sie elementy nie tylko Kryminalne ale antykoscilene, przeciwko Bogu dzialajace, przeciwko Prawdzie, gdyz Prawda ich obnaza, kompromituje, ELIMINUJE ….

  Niestety, wiekszosc Nas Narodu Polskiego dala sie skolowac, zagubic i na tej bazie „piasku” zgubilismy Wiare a wiec zdolnosc rozpoznawania Klamstwa, MOrdercow…od Prawdy i Swietobliwych Ludzi reprezentujacych Trojce Swieta.

  Koniec musi byc taki, ze z powodu cierpienia , jakie sobie zgotowalismy, czesc Nas sie Nawroci Do Boga i bedzie Zyc ….a reszta – musi zginac.

  Otrzepujmy wiec pyl z naszego ubrania od tych co nie maja Laski Wiary, co ja odrzucaja, bo pociagna nas w Smierc do ktorej podazaja z wielka predkoscia.

  My Wierzacy wspolnie dzialajmy, wspomagajmy sie nawzajem tak jak na Chrystus Nakazal, noszac jeden drugiego Brzemiona…walczmy, zostawiajac zwyciestwo Panu Bogu.

  Prosmy tez, bo On obiecal, ze kto prosi , ten otrzyma.

 45. iw said

  PARADA OSZUSTÓW, TFU!

 46. […] za:  https://marucha.wordpress.com/2016/04/27/pawel-lisicki-o-liscie-otwartym-bylych-prezydentow-ci-panow… […]

Sorry, the comment form is closed at this time.